Niki Terpstra verrast zichzelf Guus Hiddink hekelt Japanse pers Deelnemers aan Wielerweekend smeken om water Talentvolle wielrenner wint loodzwaar Zeeuws-Vlaams Wielerweekend Water RUGNUMMER De twaalfde man Schaduwstrepen WK-vitrine maandag 12 juni 2006 door Koen de Vries BRESKENS - Het was een zwaar begin van de dag. Wilfred Geijs, vroeger een erkend wiel renner in Zeeland en tegenwoor dig verzorger van de Fondas P3 Transferploeg uit Sint Wille- brord, heeft vier loodzware koel boxen met drank in zijn wagen getild. Zaterdag was het al warm, van daag belooft het nog veel war men te worden. Eten zullen de renners van zijn ploeg niet veel, drinken des te meer. In box één zitten 35 bidons met drank a 0,5 liter, in box twee 60 bidons met dezelfde inhoud, in box drie vele, vele blikjes cola en in box vier allerlei drank voor na de finish. Een snelle re kensom leert dat de zeven ren ners elk ruim veertien liter kun nen drinken, vloeibaar voedsel niet meegerekend. Dat lijkt veel, maar als de ren ners eenmaal uit Breskens zijn vertrokken, gilt de een na de an der om drank. Dat zal de volledi ge vijf koersuren zo blijven en ook ook nadien is de dorst nau welijks te lessen. De situatie in de volgwagen van Theo Middelkamp is totaal an ders. Gelegenheidsploegleider Jan Baaijens hoeft zich maar om één renner te bekommeren. Jacco Ringelberg is de laatste der Zeeuwse Mohikanen. Zijn ploeg is om verschillende redenen op de hete zondagmor gen bijna geheel uitgekleed. De misère begon vrijdagavond, toen bleek dat de licentie van gastrenner Alain van der Velde niet aan de voorwaarden vol deed. Op het papiertje van de zoon van Johan van der Velde stond niet de naam van zijn Ne derlandse club vermeld en dat was een voorwaarde om mee te mogen doen. Zaterdag, tijdens de eerste etap pe over 130 kilometer van Hulst naar Vogelwaarde, ligt het tem po in de verzengende hitte en de harde wind zo hoog, dat Paul Je- remiasse, Edzard van Ewijk, Ni co Ringelberg en Peter Tol op moeten geven. „Het ging zo schrikkelijk hard", warent woorden uit het roodaangjL pen hoofd van Edzard Ewijk. „Het was afzien. Ei g die smalle weggetjes gooide alles op de kant. Er is dan i schien plaats voor groepjes i tien, maar meer ook niet. Ik)J daar serieuze jongens hele kapot zien gaan" Wilco Jonker komt halfk hard ten val. Er wordt voo; J polsbreuk gevreesd, maar in ziekenhuis blijkt dat hij 'al! beide handen en een knie zt geschaafd heeft. Wellicht t j de Zierikzeeënaar volg, keer wél racehandschoei aan. Dirk van Dam is sa e met de 24-jarige Jacco Rit berg de enige finisher. Va: i Goesenaar is echter bekenc hij nooit op zondag fietsi. i dus staat Ringelberg, dies kort in Goes woont, zondag enige Middelkamper aar. start. Hij blijkt zelfs de enige Zit te zijn, omdat PRC Delta-re j Dennis Raadtgever uit Ka j er zaterdag na de eerste et de brui aan heeft gegeven hitte heeft zijn lichaam sloopt. Jacco Ringelberg verdedig Zeeuwse belangen op de sic met verve. Hij finisht tuss vele profs in het peloton. Di1 plaats op 7.15 minuten van Terpstra is zijn deel. Het wel veel kracht gekost want gelberg zit vele minuten u put op de tegels van de Sch kade. Aan het eind van de dag co teert Wilfred Geijs dat ziji gevulde koelboxen beho leeg zijn. De Fondas-ma hebben elk twaalf bidons le dronken, vele blikjes cola daat gemaakt en na afloop ben de meesten ook nog een fles mineraalwater genu Alles bij elkaar een liter o de man. Het inpakken van de auto de start was een zwaar ka het uitpakken na een dag veel kasseien en veel hitte i stuk gemakkelijker. door Koen de Vries BRESKENS - De laatste jaren was iedere seconde er één bij het OZ Wielerweekend. Het ver schil tussen de winnaar en de eerste verliezer bedroeg vaak niet meer dan een enkele secon de. Dit weekeinde was daar geen sprake van. Door de verzen gende hitte, de vele valpartijen op de Zeeuws-Vlaamse wegen en de vaak harde oostenwind veranderde het opgewaardeerde peloton in een slagveld. Superta lent Niki Terpstra kwam daar tot zijn eigen verbazing als eer ste uit geklauterd. De 22-jarige renner uit Kromme nie dacht gistermorgen voor de start van de derde etappe dat hij kansloos was voor het eindklas sement. Een dag eerder finishte hij in de eerste etappe als vijftig ste, op 1 minuut en 36 seconden van de verrassende Duitser Wolfram Wiese, die in de eindsprint zijn medevluchter, de Belg Tom de Meijer versloeg. Terpstra bracht later op de dag met zijn zege in de tijdrit het verschil met Wiese terug tot 1.24 minuut, maar dacht dat het gat met de winnaar van de Flèche du Sud (een etappekoers in Luxemburg) veel te groot Niki Terpstra, die volgend jaar de stap maakt naar een grotere ploeg, won het eindklassement van het OZ Wielerweekend. „Die Duitser kan heel hard fiet sen. Bovendien verwacht ik dat hij hulp zal krijgen van andere ploegen. Mijn zege in de tijdrit van gisteren maakte meteen al les goed. En als iemand van on ze ploeg vandaag de etappe wint, zijn we helemaal tevre den." Wiese kreeg inderdaad hulp van anderen en dat was nodig ook, want zijn ploeggenoten waren van aanmerkelijk minder ni veau. Maar ook de Duitser zelf, lid van Team Regiostrom Sen- ges uit de buurt van Aken, bleek een mens van vlees en bloed. Uitgeput kwam hij gistermid dag in zijn oranje leiderstrui in Breskens over de streep, nauwe lijks in staat een woord uit te brengen. Met hangen en wurgen had hij de laatste kilometers het eerste peloton kunnen volgen en zelfs daarover was discussie. De ploegleider van het Fondas- team beschuldigde Wiese ervan dat hij zich in de finale aan een auto van de tweede naai- de eer ste groep had laten slepen. Holle ogen Terpstra had juist de dag van zijn leven en reed ruim 140 van de 190 kilometer in de voorste gelederen. Al vroeg in de koers kwam hij in een kopgroep van zes terecht. Hij hield stand tot aan de finish in Breskens. Terpstra: „We wilden bij een vroege ontsnapping iemand uit de ploeg mee hebben", legde hij na afloop met holle ogen, geze ten in een klapstoeltje uit. „Mijn ploeggenoten waren al een paar keer meegesprongen maar werden teruggepakt. De eerste keer dat ik meeging, was het meteen prijs." Aanvankelijk speelde het pelo ton wat met de vroege vluch ters. De marge schommelde tus sen de twee en tweeënhalve mi nuut. De ploeg van Wiese, die nog slechts vier renners in koers had, en ondermeer Milram Con tinental knapten het meeste werk op, met de ploeg van Fon das uit Sint Willëbrord op het vinkentouw. De Brabanders be zetten na Wiese de plaatsen twee, drie en vier in het alge Het peloton van het OZ Wielerweekend beklimt temidden van strandtoeristen de Panoramaweg in Breskens. foto Peter Nicolai meen klassement. Toen de finale begon met de verschrikkelijke kasseistroken in de omgeving van Philippine, liep de voor sprong van de vijf overgebleven leiders snel terug. Ze kregen hulp van een groep van acht die uit het peloton sprong. Dat was de redding van Terpstra. Drie en latei- twee renners van Jartazi (Peter Ronsse reed lek), Alain van Katwijk en Wim Bot man bliezen de groep nieuw le ven in en maakten de marge weer groter. Grote verliezers wa ren de renners van Fondas en even later ook Wolfram Wiese. „Peter van Agtm'aal reed naai de acht toé, maar toen brak zijn trapper", treurde Fondas-ploeg- leider Cees de Brouwer. „Als hij erbij komt, winnen we de koers." Uitgeblust Fondas zette nog wel de achter volging in, kwam tot een mi nuut van de leiders, maar was toen uitgeblust. Terpstra wist dat de buit binnen was, tegelij kertijd zag Wiese zijn droom uit eenspatten. Terpstra: „Ik zat alleen in de kopgroep, maar Alain van Katwijk wist dat hij in de top drie kon komen en Wim Botman is een goede vriend van me." Aan de finish had de Noord-Hol lander het gat van 1.24 minuut, dat 's morgens nog veel te groot leek, zonder moeite gedicht. De voorsprong in Breskens bedroeg 3.24 minuut. De Duitse Mil- ram-renner Obst won de sprint van de kopgroep. Van Katwijk eindigde als tweede in het eind klassement, de Belgische veldrij der van de Rabo-formatie Sven Vanthourenhout werd derde. Wiese maakte een vrije val en vond zichzelf uiteindelijk op de elfde plaats terug. Van de 160 deelnemers die zater dag op 12.00 uur in Hulst van start gingen, waren er 36 uur la ter nog 69 over. De meeste over- levers hingen, lagen of op zijn best zaten er uitgepeerd bij ojj de Scheldekade in Breskens. Niki Terpstra leek ondanks zijn holle ogen nog een van de fitsten. Alleen als er volgend jaar ook Trade Teams I in het OZ Wielerweekend van start gaan, zal Terpstra en misschien bij zijn. De belangstelling van de grote ploegen voor de ren ner van de Ubbink-Syntec-for- matie zal alleen maar groter worden. Zelfs zijn ploegleider John den Braber, die natuurlijk het liefst allemaal renners van het kaliber Terpstra in zijn ploeg heeft, is enthousiast. „Ni ki is toe aan een overstap naar een topploeg." Engeland heeft de wereldbond Fifa g smeekt om meer waterflessen bij wedstrijden op het wereldkampioensch voetbal. De spelers van de nationale plc konden zaterdag in het duel met Paragu (1-0) veel te weinig drinken, terwijl de te: peratuur op het veld de 30 graden Celc benaderde. „De hoofdzaak is dat we hebben gewc nen. Maar de spelers hebben zeer geled de hitte heeft ze uitgeput", aldus bom coach Sven-Goran Eriksson gisteren. M denvelder Joe Cole klaagde na afloop i de spelers tijdens het duel soms tevergé aan de rand van het veld om water vr gen. Een aantal keer werd de water! hem zelfs geweigerd. De Engelse bond rekende voor dat de inl nationals zatei'dag 70 liter hadden gedr ken. De spelers waren 2,5 tot 3,5 kilo lichaamsgewicht kwijtgeraakt. In de i moesten ijszakken verkoeling brenj ANP/DPA Nooit eerder werd bij een wee strijd op de eindronde van ee WK voetbal zo snel een doelman gi wisseld als zaterdag bij Engelan tegen Paraguay. Jus to Villar va Paraguay verliet al na acht mini ten, geblesseerd, het veld. Villar liep bij het maken van et sliding een kwetsuur aan zijn bet op. Zijn vervanger heette Aldo B> badilla. De Engelsen hadden c dat moment een voorsprong vt 1-0. Die stand bleef op het bord. De wereldvoetbalbond Fifa overweegt om ondanks de hitte de daken van de stadions in Frankfurt en Gelsenkirchen te sluiten tijdens WK- wedstrijden. Tijdens de wedstrijd Engeland-Paraguay, zater dag in Frankfurt, werd het tv-beeld ern stig vertroebeld door tientallen schaduw banen op het veld. Die kunnen worden ver minderd door het dak te sluiten. „Uiteraard is de gezondheid van de spe lers in deze hitte het belangrijkst", zei Markus Siegler, woordvoerder van de we- reldvoetbalorganisatie. „Maar we hebben ook een verantwoordelijkheid naar de zendgemachtigden en de miljoenen fans voor de buis." In Frankfurt werden de chaos voor de tv-kijker nog eens vergroot door een grote videowall die aan de dakconstructie was bevestigd boven de middenstip. Doelman Paul Robinson van Engeland raakte de ap paratuur zelfs een keer bij een uittrap. De volgende wedstrijd in Frankfurt is morgen middag om 15.00 uur als Zuid-Korea en Togo elkaar ontmoeten. Tijdens het WK in Amerika (1994) werd voor het eerst op een wereldkampioen schap een duel indoors gespeeld in de Sil- verdome van Detroit. Siegler: „Daar liep de temperatuur op tot 50 graden. Als het zo ver komt, dan zullen we het dak open la ten en de schaduwstrepen voor lief ne men.'"GPD/RTR LEIPZIG - Ze zijn in groten getale naar Duitsland gekomen. Miljoenen fans ondersteunen dezer dagen tijdens het WK-voetbal hun land. De supporters vormen de twaalfde man en willen dat weten ook. Ze mogen gezien worden. foto's RTR/EPA Joey van Belzen uit Nieuw- en Sint Joos- land is de winnaar geworden van de achtste en laatste opgave uit de WK-vitri- ne. Hij gaf het juiste antwoord op de vraag wanneer het Nederlands voetbalelftal in een zwart-wit shirt speelde (op 9 februari 2005 in Birmingham tegen Engeland) en welke speler in die interland debuteerde (Ugur Yildirim). Van Belzen ontvangt een replica van het shirt dat de Nederlandse internationals een halve eeuw geleden droegen. door Frans van den Nieuwenhof In de doodsaaie kantine van de Karl-Hu- ber Halle in Öhringen worden de eerste halve liters bier getapt. Er heerst vrede en lichte opwinding. Het is kwart over tien op de zondagochtend en het wachten is op Guus Hiddink, die zijn eerste persconferen tie komt geven. Niet veel later klinkt er krijgshaftige taal in de sporthal. Een dag voor de wedstrijd tegen Japan is Hiddink getergd en gepikeerd. Het Austra lische elftal is in diverse internationale me dia, vooral Japanse, afgeschilderd als een stel wild om zich heen schoppende cow boys. Dit naar aanleiding van het oefen duel met Nederland, vorig weekeinde. Het zijn spelers die enkel op zoek zijn naar de enkels van de tegenstander, zo luidt het i (voor)oordeel. „Ik houd hier niet van", klinkt het bits uit de mond van Hiddink. „Ik word heel boos als men ons afschildert als een onsportief team. Mensen die zoiets op papier zetten, zijn het niet waard om schrijver te zijn. Het gedrag van zulke journalisten is onver antwoordelijk richting onze spelers en de sport in het algemeen." Japanse journalisten zoemen al wekenlang rond in het Australische kamp. Persvoor lichter Stuart Hodge vertelt: „Zaterdag hadden wij een besloten training. Toch wa ren er zo'n vijftig Japanse journalisten die probeerden over de hekken te klimmen en eronderdoor te kruipen. En de afgelopen weken kwamen ze in groten getale naar Au stralië om te filmen." Deze zondag doet niets in Öhringen den ken aan een WK-sfeer. Een paar burgers staan aan de rand van de straat om te zien wat er loos is. Er is niets loos. Strenge con troles? Voor niemand. Gewoon: wat klet sen op straat. Wachten tot 'der Hiddink' komt. Bij de klanken van kerkklokken. Au stralische en Duitse vlaggetjes verbeelden verbondenheid. Hiddink heeft er geen oog voor. Hij vreest dat de beeldvorming over de Aussies van invloed kan zijn op de scheidsrechters. Vanmiddag fluit een Egyp tenaar. Hiddink neemt de kans te baat om de scheidsrechters een groot compliment te geven, nu al. Hij is op zijn. hoede. Weet dat Japan de aartsvijand is van Zuid-Korea, het land waar hij in 2002 zo succesvol was. En dat het eerste duel cruciaal kan zijn in het stre ven om de eerste ronde te overleven. Psy chologische oorlogsvoering schrikt hem niet af. Bescheiden manoeuvreert hij Au stralië in de rol van underdog. „Japan staat veel hoger op de wereldranglijst dan wij. Men zegt dat Japan de gemakkelijkste tegenstander is. Ik weet dat zo net nog niet. Onder Zico is hun spel lichter en crea tiever dan voorheen. Ik zie een Brazili; se touch, zonder dat zij hun defensieve hardheid hebben opgegeven." Dus zal Australië kort en compact spe „Als we de Japanners ruimte geven, st dat gelijk aan zelfmoord. Kunnen we 1 aanvallers isoleren dan zijn we al een eind. Dat kan met stevig spel gepaard gaan, ja. Zolang dat binnen de regels beurt, heb ik er geen problemen mee." voelt hij de ultieme kriebel, die van he ste WK-duel, steeds dichterbij komen „Daar bouw je naartoe. Als je, zoals w onverwacht aan het WK deelneemt, is wat je haalt mooi meegenomen. Maar willen graag de tweede ronde halen. voordeur of via de achterdeur." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 44