iitra aagste prijs voor klanten Delta Zonnige sfeer op Schelde Jazz Jong talent en oude rotten Kunst Dijken van Wijven vernield Nieuwe gasleiding Midden-Zeeland Gewonde bij eenzijdig ongeval A58 Zeeuwse brandweerploegen scoren Cocaïnedealer aangehouden Van Waveren trapt af voor verkiezingscampagne Provinciale Staten Harmonie in kerk Koewacht maandag 12 juni 2006 U RILLAND - Om de toekomstige Sloecentrale in Vlissin- gen-Oost van gas te voorzien wil nutsbedrijf Delta NV een nieuwe gasleiding laten aanleggen vanaf de Brabant se Wal bij Woensdrecht dwars door Midden-Zeeland naar het Sloegebied. De gasleiding komt in een daarvoor aangewezen strook grond te liggen waar al meer leidingen doorheen lopen, de buisleidingenstraat. De aanleg van de nieuwe 'snel weg' voor gas zal gelijk oplopen met de bouw van de Sloe centrale. Het voornemen is juli 2007 met de bouw van de Sloecen trale te beginnen. De elektriciteitsfabriek moet in 2009 in bedrijf komen. Vanavond vanaf 20.00 uur wordt in Hotel Goes aan de Anthony Fokkerstraat in Goes een inspraak-^ en informatiebijeenkomst gehouden over de eerste aanzet voor een milieu-effect rapportage (mer) voor de nieuwe gasleiding. GOES - Een 31-jarige automobilist uit het Duitse Reck linghausen is zaterdagochtend om kwart voor acht licht gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op Rijksweg A58 bij Goes. Hij reed richting Middelburg en raakte met zijn auto door onbekende oorzaak in de berm, botste tegen de rangvail en kwam in een sloot aan de rechterkant van de weg tot stilstand. De chauffeur hield aan het ongeval schaafwon den en pijn aan rug en schouder over. Twee andere inzit4 tenden, een vrouw en haar éénjarige dochter, bleven ongef deerd. De auto is volledig vernield. HULST - Zeeuwse brandweerploegen hebben zaterdag goed gescoord op wedstrijden in Hulst en op Texel. Vier Zeeuwse teams rolden in Hulst, in de landelijke voorrond de op het onderdeel tankautospuit, als beste uit de bus; Kapelle eindigde op nummer één, gevolgd door Ooster- land, 's-Gravenpolder en de stadsgewestelijke brandweer post Torenweg Middelburg. Op Texel vonden zaterdag jeugdbrandweerwedstrijden plaats. Bij de junioren, de jongste groep tot zestien jaar, leek het wel een Zeeuws onderonsje. De eerste ploeg van Westerschouwen behaalde goud, het eerste team van Goes zilver en de tweede ploeg van Westerschouwen brons. Bij de aspiranten, tot achttien jaar, werd gestreden in twee klassen, hoge- en lagedruk. Goes legde in de catego^ rie hogedruk beslag op de eerste plaats, Middelburg werd derde in de klasse lagedruk. Al deze jeugdploegen treden later dit jaar aan in de landelijke finales. TERNEUZEN - Een 46-jarige Terneuzenaar is in zijn wo ning aan de Van Bovenstraat aangehouden omdat hij ham- delde in cocaïne. Naar aanleiding van klachten stelde de politie vrijdagai vond een onderzoek in. De man bleek in het bezit te zijn van een tiental bolletjes cocaine. Ook drie klanten van dé man zijn aangehouden. Het gaat om een 36-jarige vrouw (woonplaats onbekend), een 30-jarige vrouw uit de ge meente Terneuzen en een 21-jarige man uit de gemeente Hulst. Optreden van Beef tijdens Anywave. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Headbangen op snoeiharde metal, dansen op reg gae en ska en rocken op num mers van Jantje Smit en Boude- wijn de Groot. Het kon allemaal tijdens de zesentwintigste editie van Anywave waar zowel oude rotten als jong talent het po dium bestormden. Het festival trok naar schatting 2500 bezoe kers. Dansbaar. Dat was het sleutel woord van de programmering voor vrijdag met optredens van achtereenvolgens Misty Ba sement, Servants of the Ser vants en Beef. Een forse dosis reggae en ska werd uitgestort over de hoofden van het publiek. Beef bouwde met covers van werk van onder ande ren Bob Marley Lively up your- self, No woman, no cry etc) een feestje op het podium en pu bliek feestte enthousiast mee. Aan de jonge Schouwse band The Twisted Animals had de eer het zaterdagprogramma te ope nen en dat de deden de door Hendrix, Who en Gallagher geïn spireerde rockers met verve. Waarna de Flakkeese band In Age and Sadness haar loodzwa re geluid liet horen in de zaal. Daarna was het de beurt aan achtereenvolgens United Forces (metal), Incarnate (hardcore) en Texture (metal). De Zeeuwse gi taarrockband Mamilla slot het middagprogramma af waarna het verrassende Fitting - jong Schouws talent - speelde, 's Avonds was het de beurt aan de Zweedse rockers van Bur ning Saviours en het melodieuze werk van het Belgische Mint. Hecht, solide en goed in balans was het optreden van Bravebur- ger waarna het aan de Amstel Live Cover Band Loos was om het buitenprogramma af te slui ten. Deze alleskunners schakel den moeiteloos van Blof naar Brood en van Boudewijn de Groot naar Golden Earring. En of het nou de sterke eenzame fietser was of Radar Love, het publiek zong alles uit volle borst mee. In de zaal en op het podium want Loos wist meerde re Anywave-bezoekers te verlei den tot meezingen voor de mi crofoon. In de zaal tracteerden The Dockers daarna het publiek op moddervette bluesrock. DJ's DoubleRD sloten het muziek feest af. Security Een muziekfeest dat zonder eni ge wanklank verliep. Festival coördinator Jilles Appeldoorn: „Het is echt allemaal zonder in cidenten verlopen. We hebben alleen een probleem gehad met de biervoorraad, maar dat heb ben we gelukkig op kunnen los sen. Nieuw voor Anywave was het in huren van security. „Puur uit voorzorg", benadrukt Appel doorn. „En het is ons heel goed bevallen. Door de inzet van de beveiligingsmensen hadden wij onze handen vrij voor andere festivalzaken. Zij zorgden bij voorbeeld voor de begeleiding van de artiesten en ze zorgden ervoor dat de afrit niet vol fiet sen kwam te staan. Als er iets ge beurt moeten hulpdienst er door kunnen en dat hielden ze echt hele goed in de gaten. Ze waren onopvallend aanwezig maar toch had hun aanwezigheid een positieve invloed. Appeldoorn voegt daar meteen aan toe dat een festival als Anywave zonder de inzet van de ongeveer zeventig vrijwilligers niet mogelijk zou zijn. „De ta ken waren goed verdeeld en het liep ook allemaal heel geolied." (Advertentie) vergaderz^^^H^^^ kapelle 0113 344 151 www.intra-kapelle.nl - De trouwe klanten Delta moeten in de nabije de laagste energieprij- van Nederland betalen. Als moet de - zeker samen met de gemeenten - Delta die mee kunnen geven. naar klantvriendelijke prijzen te streven. Het gaat er mij niet om dat nieuwe klanten worden binnengehaald met lage prijzen. Het is juist aardiger als Delta klanten, die al sinds jaar en dag het bedrijf trouw zijn, beloont met een korting", lichtte de ge deputeerde zijn voorstel toe. Kansen 4/ Dat idee van gedeputeerde fT H- van Waveren viel zaterdag in de smaak bij ruim twintig leden van het CDJA, de jongerenafde- van het CDA. Van Waveren narti heeft Delta niet in zijn porte- n. Zoj feuille, maar ziet in het streven iar de laagste energieprijs een ooi item voor de verkiezingen m Provinciale Staten. Een pas sende leus wist hij ook al: „Voor ?lta's trouwe klant, de laagste yrijsvan Nederland." i Waveren gaf direct toe dat nog niet zeker weet of zijn voorstel haalbaar is. „Ik ken niet alle haken en ogen. Het is ook niet mijn bedoeling om van Delta een stuntonderneming te maken. Maar voor een nutsbe drijf dat nog voor een groot deel in handen van de overheid is, moet het toch mogelijk zijn om KOEWACHT - Als afsluiting de ledenwerfactie van har- lonie Eendracht Maakt Macht IMM) vindt zaterdag 17 juni in muziekspektakel plaats in Ie kerk van Koewacht, iaast het optreden van de har mie onder leiding van Anne ie Jansen-Hoefeijzers ver- irgen slagwerkgroep Koe- icht/Heikant en het jeugdor- iest een optreden. Aan de vond werkt ook zangeres Liza leuldijk uit Koewacht mee. Zij irengt samen met de bandleden jan Marcel Morcus een aantal jummers. De presentatie van de (vond in is in handen van Titia lijkstra van Omroep Zeeland, ie ook optreedt als verteller, [et muziekspektakel begint om i9.30 uur. Van Waveren weet ook dat Del ta in de toekomst misschien wordt gesplitst in meerdere be drijven. Maar, stelt hij, die ont wikkeling biedt net zo goed kan sen als bedreigingen. Het proef ballonnetje viel in elk geval goed bij het CDJA. Woordvoer der M. Migo het weten dat de jongeren de komende maanden in de gaten houden of de Staten fractie van het CDA zich inzet voor een lage energieprijs. De christen-democratische jon geren volgen ook het debat over ontpoldering op de voet. Het CDJA is fel tegen ontpoldering. Ze deden Van Waveren dan ook het voorstel om eventueel te rea liseren plannen voor Sluis aan Zee en natuuxplannen bij Perk- polder in te brengen als compen satie voor buitendijks natuurver hes. Migo: „Als je voor bijvoorbeeld Slus aan Zee weer een kanaal graaft van de kust naat het stad je kan er ook natuurontwikkelin gen rondom het vaarwater plaatsvinden. Van Waveren heeft ons wel uitgelegd dat de natuurcompensatie ook op be paalde plaatsen dient te gebeu ren, maar wi j pleiten toch voor meer onderzoek alvorens te ont- polderen." Leden Het CDJA hield haar provincia le bijeenkoms t in Hulst. De jon gerenorganisatie wil provin ciaal wat steviger aan de weg timmeren en wil daarom haar neus in de hele provincie laten zien. „In Zeeuws-Vlaanderen hebben we een behoorlijk-poten tieel aan leden. De opkomst was ook heel behoorlijk, dus we ko men ongetwijfeld vaker door de tunnel naar deze kant", betoog de Migo. Het vernielde kunstwerk Ontmoeting bij de grenslinden van Betsy de Jonge. door Ab van der Sluis HEINKENSZAND - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag met bruut geweld kunstwerken vernield van het project Dijken van Wijven op de Meerkot- sedijk tussen Heinkenszand en 's Heeren- lioek. De schade loopt in de duizenden eu ro's. De kunstenaressen hebben aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek instelt. De verniehngen werden gisterochtend vroeg ontdekt door een voorbijganger. Die waarschuwde keramiste Betsy de Jonge, die vlakbij de Meerkotsedijk woont. De schrik en verontwaardiging bij de kun stenaressen is groot. „Ongeveer de helft is met enorme brute kracht vernield", vertelt Jorien Brugmans uit Terneuzen. „Betsy's werk bijvoorbeeld is helemaal kapot." Brugmans vermoedt dat sprake is geweest van meer daders en opzet. „Het kan geen dronken iemand zijn ge weest, want op de dijk is een auto op en af gereden. Dat doe je niet als je dronken bent." De Terneuzense vermoedt dat de da ders geruime tijd bezig moeten zijn geweest. Een groot hangslot op een ijzeren hek is ver moedelijk door de auto kapot getrokken. Ook moeten de daders een moker bij zich hebben gehad. Hoe groot de schade is, valt moeilijk in geld uit te drukken. „De kunstwerken waren na tuurlijk ook een heleboel emotie waard. Een aantal kun je bijna niet meer herstellen." Een aantal installaties was al verkocht. De vrouwen willen zich niet laten kennen door de vernielzucht. Ze willen per se door gaan met het project. „We zijn dijken van wijven", zegt Brugmans. „We laten ons niet wegjagen." doorRené Hoonhorst TERNEUZEN - Flarden saxo foon- en gitaarmuziek waaiden zaterdag tegen middernacht over het water van de doodlo pende kanaalarm. De lichtjes op woontoren Waterfront en de twee kerken lichtten 'werk stad' Terneuzen feeëriek uit. Klank en beeld vloeiden in el kaar over op de jazzboot. Zo is het fameuze festival Schelde Jazz bedoeld, vinden ook voorzitter P. de Graaf en programmeur G. Verstraeten. De voorzitter voelde zelfs kippenvel en dat kon met een temperatuur van boven de twintig graden niet aan het weer liggen. Het bandje dat op de jazzboot speelde, heet Not James Dean. In plaats van de overleden filmster had het Ne derlandse combo een Ameri kaanse student-saxofonist 'ge- leend', die niet James Dean heette. Zijn lyrische spel be koorde de meeste passanten. Twee oudere dames etaleerden hun kennis. Ze prezen de jonge saxofonist voor de 'lichte toon' die hij zijn stoere instrument ontlokte. Dansen Het was jammer dat Zeeuws- Vlamingen de kat nog al lang uit de boom kijken vóór ze be ginnen te dansen. Zo werd er pas tijdens het optreden van de laatste act op de Markt luid ruchtig meegeklapt en voor zichtig meegeswingd. Mooi fj voor Cosmic Scene, maar jam- mer dat de toehoorders zo lang H toeschouwers bleven. Al The George Experience die ■I voor hen optrad, verdiende ook jfl zoveel aandacht en waarde- ring. De negenkoppige band I speelt een mengeling van funk, Hl jazz, soul en hiphop. Gastmuzi- 9 kanten en dj's springen vaak I bij zodat er nog meer op het po- I dium gebeurt. De muziek leen- de zich uitstekend voor heftige I danspartijen, maar het publiek I kleefde nog een uurtje langer V op de stoelen en hield het bij kijken. Niet dat dat een straf was, want er viel genoeg te zien op de bühne. Onder aan voering van zangeres Sarah Fei- rabend of wei-velden de muzi kanten over de planken, 's Middags liet de Zeeuws- Vlaamse jazzband Boo's Jaz- zoo's ook al op de Markt zien hoe met muziek een feestje te bouwen en ook de bigband van de Zeeuwse Muziekschool mocht zich in behoorlijke be langstelling verheugen. Velen lieten zich een pint op het ter ras goed smaken, maar de vrees dat weinigen 's middags al naar binnen zouden gaan, werd niet bewaarheid. In Porgy Bess trok het trio Van Miïlingen/Kem/Van Wijck aardig wat publiek. In het café bleek het koeler dan buiten en velen wilden graag horen hoe de Hoekse drummer Friso van Wijck in een jazztrio klonk. Hij is bij velen beter bekend als drummer van een keur aan pop-, rock- en metalbands. Van Wijck drumt onder meer bij Polluted Inheritance, Her man Brock jr, Shit Happens én de Lamaketta's. Enerverend Dat het hart van de jazzstu- dent aan het Rotterdamse con servatorium minstens zoveel bij jazz ligt, bleek uit een ener verend optreden van het trio. Samen met contrabassist San- dor Kern en tenorsaxofonist Thijs van Millingen was Van Wijck tot diep in de nacht in de stad te vinden. De drie muzi kanten schrokken er niet voor terug individueel eens een set mee te spelen met een band die op één van de vele podia in de stad optrad. De nieuwbakken voorzitter De Graaf was verguld met het 34e festival. De slechte smaak van de wildgroei aan feesten afgelo pen weekeind was zondaga vond al lang weggespoeld. Ter wijl Thijs van Leer bewees dat hij dik dertig jaar na zijn Intro spective-albums nog steeds zelfonderzoekend kan musice ren, kon De Graaf uit alle hoog tepunt moeilijk één favoriet kiezen. Not James Dean bracht hem het ultieme festivalgevoel, maar ook in vele kroegen en het podium in de Nieuwstraat zag de voorzitter mensen genie ten van de muziek. Als hij dan zelf een paar bands moet noemen, komt hij op New Cool Collective, de band die za terdagavond laat het dak bijna van Porgy Bess blies. DJ Maestro liet een trompettist en een saxofonist meeblazen met samples van oude jazz-ever- greenalbums. „Ze wisten ge woon niet meer van ophouden. Om vier uur hebben we de stek ker er uit moeten trekken. Bij de Graanbeurs hield Joep Peet- ers er ook pas na lang aandrin gen mee op. Nog een mooier ge voel dan al die goede bands kreeg ik door de vele lachende gezichten die ik gezien heb. Ik heb geen idee hoeveel mensen er precies geweest zijn. Het maakt ook niet uit of het er wat meer of minder dan vorig jaar waren. Ik heb gezien dat ze zich uitstekend vermaakten en dat geeft ons veel zin om vol gend jaar van de 35-ste editie van het jazzfestival een hele speciale te maken." The George Experience op de markt in Terneuzen. foto Camile Schelstraete l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41