Spoorwerken ook zonder WCT PZC PZC Verborgen armoede wekt solidariteit Prima sfeer, magere visvangst Middelburg kan claim bouwbedrijf afkopen ill Gewone groei goederenvervoer rechtvaardigt al investeringen in Goes L "iDansavond in dorpshuis Ouwerkerk agenda Kunstveiling brengt 7500 euro op Middelburger (16) krijgt klappen Dik Trom-race afgelast Tholen geeft geld voor Suriname Noord-Beveland investeert in tegengaan wateroverlast sluik BOES - De gemeente Goes hoeft niet te vrezen dat de bouw van een verkeerstunnel onder het spoor bij het stadskantoor en de aanleg een verdiepte spoorbak wordt afgeblazen, als deWestcrschelde Container Ter minal (WCT) in Vlissingen-Oost niet wordt gerealiseerd. De bijdrage die havenschap Zee land Seaports voor het spoorpro- ect in Goes heeft toegezegd, naximaal twintig van de ge- aamde veertig miljoen euro, op d( brui. arden maandag 12 juni 2006 dnnrHarmen van der Werf Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; "aterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-maïl: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ten' wordt naast Goes gedoeld op Kapelle waar Zeeland Sea ports ook meebetaalt (één mil joen euro) aan maatregelen die de treinoverlast moeten beper ken. Het Goese college van b en w vindt het niet meer dan lo gisch dat het havenschap deze voorwaarde stelt. Zeeland Seaports financiert de maximaal twintig miljoen voor Goes overigens slechts gedeelte lijk zelf, blijkt uit het besluit van het algemeen bestuur. Het Zeeuwse havenschap draagt tien miljoen euro uit eigen kas bij. De andere helft moet van Ex ploitatiemaatschappij Schel- de-Maas (ESM) komen, het sa menwerkingsverband van Zee land Seaports en het Rotter dams Havenbedrijf. Via een om weg hebben Goesenaren en be zoekers van de stad het dus me de aan Rotterdam te danken dat zij straks niet meer voor de spoorbomen bij het Goese stads kantoor hoeven te wachten. De formele besluitvorming over de ESM-bijdrage moet nog plaats vinden, laat havenschapsdirec teur Van der Hart weten, maar hij voorziet daarbij geen proble men. ESM heeft als exploitatie maatschappij van grote delen van Vlissingen-Oost zeker zo veel baat bij het 'afkopen' van Goes als havenbeheerder Zee land Seaports. Subsidie Vóór het licht definitief op groen springt voor de spoorwer ken in Goes moet het ministerie van Verkeer en Waterstaat nog wel de daar aangevraagde subsi die van tien miljoen euro toeken nen. In februari 2007 is dit dui delijk. De provincie heeft al vier mil joen euro toegezegd. Goes be taalt zelf ook vier miljoen mee. Van spoorwegbeheerder ProRail wordt tot slot twee miljoen ver wacht. dt uil 4 ju; wordt ook zonder een positieve besluitvorming over de WCT ver- itrekt. „In het Sloegebied zijn liverse ontwikkelingen aan de licht directeur J. van der (art van Zeeland Seaports toe, de tweede fase van Co- ielfret (autorederij), Klooster- ioer en Sea Invest-Zuidnatie. )ok zonder WCT treedt een sub- itantiële toename van het spoor- ervoer op." Toename Kloosterboer, al jaren in Vlissin- ~gen-Oost actief als vriesbedrijf, egt een containerkade aan. Nieuwkomer Sea Invest-Zuidna- tie kan in Vlissingen-Oost wor- den gezien als voorloper van de Vesterschelde Container Termi- ial. Alle extra activiteiten, los de WCT, zullen het goede- envervoer over het Zeeuwse poor doen stijgen van zestig reinen per week in 2005 naar treinen per week (in leide richtingen) in 2020. Mét Ie WCT wordt ervan uitgegaan lat dit aantal in 2020 op weke- ijks 190 treinen uitkomt. Jekans dat de WCT er komt, is mi [egroeid dankzij de bijdrage •an Zeeland Seaports aan de Joese spoorwerken. Goes is als lezwaarmaker tevreden gesteld. In het besluit dat een meerder- leid van het algemeen bestuur het havenschap heeft geno- nen, is ook als voorwaarde opge- lomen dat 'betrokken gemeen- geen bezwaar zullen aante- tenen tegen de aanleg van de WCT en bereid zijn dit vast te ;en'. Met 'betrokken gemeen- ll'WERKERK - Dansliefheb- iers dienen zich zaterdag 17 uni te vervoegen in het dorps- mis in Ouwerkerk. 3p initiatief van de beheer- ler wordt daar een dansavond [ehouden. Deze keer wordt [edanst op de klanken van inder meer Foxtrot, Engelse wals, Rumba en Jive. Ook de ine-dance wordt niet verge vet speciale wensen - Samba, 'asodoble en dergelijke - wordt oveel mogelijk rekening gehou- len. De dansavond begint om 10.30 uur. Vie meer wil weten kan bellen 0111-642582/06-42918807). Bij verschillende supermakten op het eiland waren vrijwilligers van de Voedselbank Schouwen-Duiveland te vinden. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Overweldigend. Een an der woord heeft voorzitter Han van Iwaarden van de Voedselbank Schou wen-Duiveland niet voor het resultaat van de zaterdag gehouden voedselinza- melingsactie. De actie leverde 3200 kilo houdbaar voedsel op. En, stelt Van Iwaarden, het bewijs dat solidariteit nog bestaat. De Voedselbank wil een bijdrage leve ren aan de vermindering van (verbor gen) armoede en verspilling van levens middelen in de regio Schouwen Duive- land en dat doet die door voedselpakket ten beschikbaar te stellen aan hen die financieel zo krap zitten dat voedsel er vaak bij inschiet. Op Schouwen-Duive land is het aantal gezinnen dat gebruik maakt van de voedselbank inmiddels ge stegen tot ruim zestig. En de lijn gaat nog steeds omhoog. Het feit dat er ook op Schouwen-Duive land sprake is van verborgen aimoede wekt, zo bleek tijdens de actiedag, bij veel eilanders verbazing. „Waaat?. Hoe is het mogelijk. Als je het zelf goed hebt sta je er niet bij stil dat dat voor ande ren wel eens anders kan zijn. Hier schrik ik van", klinkt het oprecht ver baasd uit de mond van een van de klan ten van supermarkt C1000 in Nieuwer- kerk als voedselbankvrijwilligster Cari- ne van Egten uitlegt waarom de voedsel bank nodig is. Een veelvoorkomende reactie, zegt Van Egten. Net als „Het is een schande dat dit nodig is in een rijk land als Nederland". Van Egten: „Veel mensen denken dat we voedsel inzame len voor een ver ontwikkelingsland. En die zijn echt verbaasd dat we het over Schouwen-Duiveland hebben." Van het bestaan van de Schouwen-Dui- velandse voedselbank blijken de meeste supermarktbezoekers op de hoogte. Flyer Maar wie zaterdag door de actie voor het eerst kennismaakte met de vrijwilli gersorganisatie reageerde over het alge meen positief. „Het leeft", constateert Van Egten. „Je ziet ook dat de meeste mensen onze flyer meteen gaan lezen. Je brengt denk ik bij hen een bewust wordingsproces op gang." Ondertussen groeit de stapel macaroni, koffie, lijst en andere houdbare produc ten snel. Van Egten: „Ik denk dat toch wel veertig, vijftig procent van de men sen die hier vandaag boodschappen doen ook voor de voedselbank bood schappen doet." Zes kratten De vrijwilligers bij Meermarkt Bolle in Oostexiand zijn nog optimistischer. Ca- rine's echtgenoot Ruud van Egten staat er samen met Jonathan Verschoor en het tweetal is opgetogen over de gul heid van de Oosterlanders. Van Egten: „In een mum van tijd hadden we hier al zes kratten vol. Het is echt onvoorstel baar. Ik denk dat hier wel negentig pro cent van de mensen iets geeft aan de voedselbank." Verschoor knikt: „Er was een.mevrouw die naar buiten kwam met een tas en een pak macaroni. Ik wilde die macaro- foto Marijke Folkertsma ni aannemen, maar kreeg dus echt een hele tas vol boodschappen." Het resultaat van de actie heeft de Schouwen-Duivelandse voedselbank een aardig voorraadje bezorgd. Voor wat betreft zaken als brood en verse groenten en fruit kan de organisatie een beroep doen op verschillende 'spon sors'. De belangstelling voor de voedselbank heeft Van Iwaarden ietwat overdon- derd. „Ik ben zelf ook verbaasd over de omvang van de verborgen armoede op Schouwen-Duiveland. Landelijk gezien zit tien procent van de bevolking op het minimum. Laat het hier negen procent zijn, dan praat je volgens cijfers van de gemeente toch over 1100 gezinnen die van een minimuminkomen rond moeten komen." De grootste winst van de actie is voor Van Iwaarden het gevoel dat er nog wel degelijk solidariteit bestaat. „En dan heb ik het niet allen over al die mensen die extra boodschappen hebben gedaan voor de voedselbank maar ook over de veertig vrijwilligers die hun vrije zater dag hebben opgeofferd om in de super markten flyers uit te delen en voedsel in te zamelen. Daar zijn we heel blij mee." door Piet Kleemans OUWERKERK - De jubileum editie van de (viswed)strijd om de Steiloore Trofee trok zater dag zo'n honderd deelnemers. Uiteindelijk was het Brabander Henry Karremans die met 3.92 meter aan vis de trofee in de wacht sleepte. Marcel IJzen- brand volgde met 2.08 meter Het geduld van de hengelaars werd zwaar op de proef gesteld. Met behulp van parasols wist men het hoofd koel te houden aan de zonovergoten zeedijk, pa rallel aan de Weg naar De Val, maar gemopper was er wel. „Het is bar en boos", deed Wim STREEKACTIVITEITEN OUWERKERK - Dorpshuis, 20.00 uur: Openbare vergadering Dorpsraad; ZIERIKZEE - Wandeldriedaagse Senio ren, 14.00 uur (wandelaars), 13:00 uur (scootmobielers), Borrendamme of De Wieken. Gemeentehuis, vanaf 09.00 uur: Foto tentoonstelling 'MuseuMetamorfose'. Meerdink van HSV Oosterschel- de via zijn mobieltje verslag aan een collega. „Ik snap er geen barst van, maar ik heb nog geen beetje gehad." Ook elders langs de dijk - waar iedere deelnemer zijn eigen stek je had - waren de leef netten nog leeg. Desalniettemin was de sfeer goed. Meerdink: „Tja, zon, lekker aan de dijk zitten. Dat is toch niet verkeerd." De viswedstrijd ontstond tien jaar geleden vanuit het Ouwer- kerkse café Steiloore. Later werd het jaarlijkse evenement samen met hengelsportvereni ging Oosterschelde gehouden en de jaarlijkse viswedstrijd is in middels uitgegroeid tot een tra ditie, stelt Meerdink. Een populaire traditie. „Er is al tijd veel animo voor." Het jaar lijkse evenement trekt door gaans een fors aantal vaste gas ten, al dan niet lid van HSV Oos terschelde. Meerdink; „Maar het is ook gewoon een open vis wedstrijd. Ik wil niet zeggen dat er mensen uit heel Nederland aan meedoen, maar toch wel uit Zuidwest-Nederland. En weet je wat nou het mooie is? Van die tien keer was het gewoon negen keer hartstikke mooi weer. We hebben het maar één keer mee- Veel vissers gooiden hun hengel uit aan de zeedijk. gemaakt dat het wat minder Aan de zeedijk werd zaterdag vooral gevist op zeebaars, bot en geep. Uiteindelijk werd er volgens Meerdink toch nog aar dig wat gevangen. Visvak B pa rallel aan de Weg naar De Val, foto Marijke Folkertsma scoorde daarbij het hoogste. In visvak A, de zeedijk bij de Stel- weg, belandde minder vis in de leef netten. MORIAANSHOOFD - De veiling van enkele kunstwer ken van kunstschilderes Helma Kotoun en van fotograaf Rien Lous in galerie Kotoun in Moriaanshoofd heeft 7500 euro opgebracht. Het geld komt ten goede aan de bouw van een hotelschool in het Cambodjaans Sihanoukville. „Een mooi resultaat, waar ik bijzonder blij mee ben", zegt voorzitter Hector Loontjes van de Stichting Sawas- dee, de organisatie die zich al jarenlang inzet voor de hulp aan Cambodja. Hij laat weten dat de bouw van de hotelschool in Sihanoukville al in ver gevorderd stadium is. Volgens Loontjes zal de school in oktober dit jaar al in gebruik genomen kunnen worden. Voor de realisatie van deze praktijkschool is in totaal 800.000 dollar vereist. Dé hotelschool geldt als uitbreiding op de reeds bestaande Don Boscoschool voor lager technisch onderwijs in deze zelfde stad in Cambodja. Loontjes gaf voorafgaand aan de kunstveiling een toelichting op het werk van de Stich ting Sawadee en vertoonde een film over de bouw van dé nieuwe praktijkschool. De veiling was onderdeel van de officiële opening voor de expositie met werk van Kotoun en Lous. Circa driehonderd genodigden waren aanwezig. Een trio onder leiding van de bekende musicus Cor Bak ker verzorgde diverse optredens. Voor Helma Kotoun geldt de muziek van Bakker als essentiële voorwaarde o£n te kunnen schilderen. Voor de artiest zelf was dit een be langrijk argument in te gaan op de uitnodiging bij deze ge legenheid in haar galerie te komen spelën. MIDDELBURG - Een zestienjarige jongen uit Middel burg is zaterdagavond tussen half twaalf en middernacht door twee jongens mishandeld op de Noordweg in zijn woonplaats. Het slachtoffer fietste in de richting van de stad toen hij het duo passeerde. De twee kwamen vervol- gens naast het rijden en zonder enige aanleiding werd cie jongen geschopt em geslagen. Nadat hij ten val was geko men tegen een geparkeerd busje reden zijn belagers dooi;) BRUINISSE - De voor zaterdagmiddag geplande Di;k Trom-race - achterstevoren gezeten op een ezel een bier glas vervoeren - in de Oudestraat in Bruinisse is afgelast. De ezels waren present, aan bier ontbrak het evenmin maar er meldden zich geen deelnemers. Die verkozen vermoeden organisatoren café 't Veerhuis en café Petit;- het strand boven de ezelrace. Kinderen profiteerden vaVi de situatie. Zij mochten gratis een ritje maken. SINT-MAARTENSDIJK - De slachtoffers van de over stromingen in de binnenlanden in Suriname kunnen op steun van de gemeente Tholen rekenen. Het Thoolse colle ge van b en w stelt de gemeenteraad voor vijfduizend eu ro beschikbaar te stellen, vanwege de historische band van Nederland met Suriname en omdat in de getroffen grote materiële schade is aangericht. Zonder steun van buitenaf zal die niet snel worden hersteld. Het geld van Tholen zal, als de gemeenteraad daarmee 29 juni instemt, via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vooral worden gebruikt voor wederopbouw. Veel wegen, landingsplaatsen, aanlegsteigers, scholen, klinieken en té- lecommunicatieverbindingen zijn vernield. door Harmen van der Werf KAMPERLAND - In laaggele gen delen van Kamperland en Wissenkerke gaat de gemeente Noord-Beveland investeren om overtollig regenwater beter af te kunnen voeren. De maatregelen zijn een uitvloeisel van de wa teroverlast waarmee Kamper land en Wissenkerke én de bun galowparken Ruiterplaat en Schotsman vorig jaar twee keer te maken kregen. De waterafvoer in de Schots man en Ruiterplaat is al verbe terd. Straten in Kampexiand en Wissenkerke die 20 augustus en 10 september 2005 gedeeltelijk onderliepen na hevige regenval, komen in de tweede helft van dit jaar aan de beurt. De laaggelegen A. van Hee- straat kreeg het vorig jaar in Kamperland het zwaarst te ver duren. De gemeente gaat daar de riolering aanpassen. Er ko men grotere leidingen te liggen en de leidingen krijgen een an der verloop, zodat het water ge makkelijker moet kunnen weg stromen. Het is ook de bedoe ling een tweede afvoersysteem in de A. van Heestraat te maken voor regenwater, naast het stel sel voor de afvoer van rioolwa ter. Die ingreep vergroot de ver werkingscapaciteit. De straat moet open om deze werken uit te voeren. De ge meente wil daar gebruik van ma ken door de A. van Heestraat vervolgens veiliger in te richten en rekening te houden met de parkeerproblemen Waterschap Zeeuwse Eilanden doet ook een duit in het zakje. Bij Het Rip komt een forse sloot, waardoor de afwatering rich ting het gemaal Jacoba wordt verbeterd. De verwerkingscapa citeit van Jacoba wordt tegelij kertijd opgevoerd. Sportvelden In Kamperland gaat de gemeen te verder de waterafvoer bij de sportvelden aanpakken. Tennis banen liepen vorig jaar water schade op. De maatregel die de gemeente wil treffen om dit te gen te gaan, is de aanleg van een apart afvoersysteem voor regen water dat op het parkeerterrein valt. Het rioolstelsel wordt daar dan niet mee belast. Hetzelfde staat Noord-Beveland voor ogen in Wissenkerke, in de Zuidstraat en omgeving én in de Weststraat. Ook daar wordt de afvoer van regenwater afgekop peld van het riool. Om waterpro blemen in de Weststraat te voor komen wordt voorts bij de ge plande uitbreiding van de be graafplaats in Wissenkerke een forse sloot gegraven. door Maurits Sep MIDDELBURG - Middelburg kan een schadeclaim van bouw bedrijf Sprangers voor het niet bouwen van het A-theater afko pen voor minder dan 2,2 miljoen euro. Dat voorkomt een jaren lang juridisch gevecht. De gemeente en Sprangers zijn verwikkeld in een conflict sinds de gemeenteraad in september vorig jaar heeft besloten toch geen grote schouwburg aan de Zuidsingel te bouwen. Spran gers had die opdracht gekregen en lijdt schade nu het project niet doorgaat. Het bouwbedrijf wil die schade vergoed hebben van de gemeente. Hoe groot de schade voor Spran gers is, is niet duidelijk. Het be drijf en de gemeente laten daar over niets los. Het bedrag zou hoger liggen dan de 3,25 miljoejn waarvan in het najaar van 2005 sprake was. Sprangers heeft een schade claim ingediend en de gemeente gedagvaard om de kosten oök vergoed te krijgen. Die procedu re moet nog beginnen. Volgens het college van B en W kan dat juridische gevecht - dat jaren zou kunnen duren en daar om veel geld zou kosten - wor den voorkomen door de claim af te kopen. Na onderhandelingen tussen gemeente en Sprangers hebben beide partijen overeen stemming bereikt over de hoog te van een afkoopsom. Die ligt lager dan 2,2 miljoen euro. Dat is het bedrag dat de gemeente raad vorig jaar aan het college beschikbaar heeft gesteld om schadeclaims af te kopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33