PZC Nadal is nog niet te kloppen Wat doen al die mensen hier? Lelijke eendje mist een boei VDH tempert verwachtingen voor EK in Boedapest flenin is weer je koningin op arijse gravel 21 Dubbeldam wint Grote Prijs ran Gelderland lerde plek Tol nVancouver Alleskunner Federer verliest Grand Slamfinale van gravelspecialist iege Contrini n Zwitserland Audina verliest spectaculaire finale Spinks coach Demon Astronauts Kenamju onderuit in Europa Cup Vos vijfde in Emakumeen Bira PKC en Blauw Wit in veldfinale Bridgeparen naar finale WK de beste gebruikte volvo staat in terneuzen www.cappendijk.nl 'ARIJS - Justine Hcnin-Har- e„ne (24) heeft zich zaterdag oor de derde keer laten kronen koningin van Roland Garros. c pe Belgische tennisster versloeg P de finale Svetlana Kuznet- ,a met 6-4 6-4. Ook vorig jaar n in 2003 was Henin de sterk te op het gravel in Parijs. de cruciale momenten ging .«uznetsova in de fout. De twin- 1 ïgjarige Russische heeft proble- ew ien als ze op voorsprong komt. )an verandert ze van een vech- ide leeuw in een bange wezel, eis doorgaans op haar best als het nauw gedreven wordt, ijvoorbeeld tegen Nicole Vai- isova in de halve finale. De sjechische mocht voor de wed- tnjd seiveren, haperde en Kuz- etsova dook er bovenop, oe anders was het in de finale, 'adat ze in de eerste set bijna en dubbele break had goedge- laakt, leidde ze in de tweede iet 2-0. Een dramatische servi- 'k maandag 12 juni 2006 'E STEEG - Jeroen Dubbel- y', am heeft gistermiddag op Out- oor Gelderland de Grote Prijs spakt, goed voor 25.000 euro. laai VANCOUVER - Sonja Tol heeft Meren brons veroverd in het treldbekertoernooi van Van- uver. 'e 33-jarige Haagse degen- fjermster maakte daarmee het frlies van haar Nederlandse ti- 1 aan haar Amerikaanse ploeg- ftote Marie-Sophie Tar goed. e klassering leverde haar twin- I wereldbekerpunten op. ij de mannen haalde Bas Ver ijlen, die evenals Tol zaterdag >°dgedwongen aftrad als natio- aal kampioen op degen, de Wartfinales niet. Hij eindigde "negende. ANP ,t egame later gooide ze al haar b Overtrouwen weg. Henin gaf .«volgens niets meer cadeau, 'af1 lp 3-3 brak ze weer, terwijl Ku- 1 ietsova opslagen van soms niet arder dan 120 kilometer per produceerde. „Dat was mijn este game van de wedstrijd", [dus Henin. Henin, die opklimt naar de erde plaats op de wereldrang- was het haar tweede [rand Slamfinale van het jaar. Melbourne had ze nog halver- 'ege de tweede set moeten opge- tegen Amelie Mauresmo van- je maagklachten, het gevolg an een teveel aan geslikte ont- lekingsremmers. Henin: „Ik rilde er niet te veel aan herin- erd worden, maar die opgave ;rkte hier motiverend. de aanloop naar Roland Gar- s verloor ze de finale in Ber- jn van Nadia Petrova, maar leek ze fit genoeg om twee we- lang in Parijs te heersen, lenin stond in zeven partijen og geen tien uur op de baan oor haar vijfde Grand Slam- door Gertjan van Geen PARIJS - Even, heel even leek het op goddelijke interventie. Een netbal, gevolgd door een netfout van Rafael Nadal, leek de hemel te doen openbreken voor Roger Federer. Het mocht niet zo zijn. Nadal won gisteren de finale op Roland Garros in iets meer dan drie uur met 1-6 6-1 6-4 7-6 (4). De tenniswereld had reikhal zend uitgekeken naar de finale in Parijs. De twee beste spelers van de wereld - in alle opzich ten - kwamen in Parijs bijeen. Federer, de alleskunner, kreeg de kans om op 24-jarige leeftijd tot de grootste tennisser aller tij den uitgeroepen te worden. De Zwitser won de drie voorgaande Grand Slamtoer- nooien. Hij ging op voor zijn 'Ro ger Slam' - geen Grand Slam in een kalenderjaar, maar wel alle vier de titels in handen. Alleen Rod La ver in 1969 en Don Bud ge, nog voor de tweede wereld oorlog, slaagden in die presta tie. Nadal - de vechtende piraat - stond klaar om zijn zestigste gra- velpartij in successie te winnen. Sinds april 2005 is de pas twin tigjarige Spanjaard ongeslagen op gravel. Vorig jaar nog dacht Federer dat Nadal een van de ve le voorbijgangers zou zijn. Hij vergeleek de Spanjaard met Lleyton Hewitt. De Australiër won op zeer jonge leeftijd grote titels en Federer kreeg het maar niet voor elkaar hem te kloppen. Tot hij de win nende formule vond en sinds dien is Hewitt slechts een speel bal voor hem. Federer kon er niet verder naast hebben gezeten. Nadal voerde gisteren de onderlinge score op naar 6-1. Niet alleen op gravel is de Spanjaard hem de baas, Fe derer verloor ook twee keer op hardcourt. Ontzag De manier om Nadal te kloppen heeft Federer nog niet gevon den. Zelfs niet in een Grand Slamfinale, toch zijn terrein. De Zwitser speelde er zeven en won ze allemaal. Zijn overmacht is zo groot en het ontzag bij de ove rige collega's zo groot, dat ieder een - op Nadal na dan - hem de titel in Parijs gunde. Zelfs het opperwezen leek die gedachte toegedaan, toen hij Fe derer terug in de wedstrijd hielp. Na de superieure eerste set (6-1) was de Zwitser aan het knoeien geslagen. De hitte en de lastige wind zorgden ervoor dat hij veel ballen niet goed op zijn racket kreeg. Omdat Nadal nauwelijks miste, dreigde Federer zich bij het on vermijdelijke neer te leggen. Bij 5-4 30-15 in de vierde set op de service van Nadal kwam de om mekeer met de netbal. Een punt later verdedigde Federer a la Na dal toen hij van links naar rechts gestuurd werd. Hij benut te vervolgens zijn enige break point sinds 2-1 in de derde set. Maar in de tiebreak verloor Fe derer alsnog de set en de wed strijd. Druk Met zijn tweede opeenvolgende zege in Parijs bewees Nadal de immense druk aan te kunnen, die gepaard gaat met de torenho ge verwachtingen - niet alleen in eigen land. De hyperactieve Spanjaard, met op de achter kant van zijn linkerschoen 'Va- mos' en op de rechter 'Rafa', moet het nu in andere Grand Slams bewijzen. Voor Federer rest geduld. John McEnroe beet zijn tanden stuk op Parijs, net als Boris Becker, Pete Sampras en Stefan Edberg, die gisteren de Coupe des Mous- quetaires aan Rafa uitreikte. Fe derer krijgt nog kansen zat, maar dat hij een waardige ri vaal heeft - zoals Sampras in zijn tijd in Andre Agassi had - is voor de tenniswereld misschien wel een godsgeschenk. Niets saaiers dan iemand die overal altijd en alles wint. Hoe goed hij ook is en hoe veel men sen hij met zijn verrukkelijke tennis ook in vervoering brengt. Misschien is het voor zijn moti vatie beter dat hij niet voor zijn 25ste jaar alles al heeft gewon nen. GPD ier voor de derde keer win- en, betekent meer voor me dan lijn vijfde Grand Slam. Fysiek mentaal is het heel zwaar. Op e cruciale punten stond ik er elukkig", zei Henin. GPD ilNSlEDELN - De Italiaan laniele Contrini heeft gisteren e tweede etappe van de Ronde an Zwitserland, meetellende de ProTour, op zijn naam eschreven. )e renner maakte er in de rit an Bremgarten naar Einsie- eln een lange solo van. Contri- reed meer dan 100 kilometer leen voorop. Het peloton liet trep|fm zi^n gang gaan' laniele Bennati won de sprint an het peloton op zo'n vijf mi- uten. De bonificatieseconden iverden Bennati de leiderstrui Die nam hij over van Tom oonen. De Belg won zaterdag eerste etappe over 154 kilo- leter, met vertrek en finish in aden. ANP Nadal is op gravel onverslaanbaar: hij verloor sinds april 2005 niet meer op het gemalen baksteen. foto Horacio Villalobos/EPA 'e springruiter uit Weerselo met de hengst BMC Nassau idc barrage ruim een halve se- onde sneller dan Leon Thijs- op de rug van Olaf. Beide ïmbinaties bleven tevens fout- Amerikaanse amazone Molly met de merrie Cocu als 5 ni£e anc^ere deelnemer aan de Mrrage alle hindernissen in- d. Ze eiste derde prijs op vóór ngelique Hoorn. Deze liet wel beste tijd in de extra omloop W otGren' maai' moest de haast be open met een springfout. ANP ileci aufl op door Peter van der Meeren ROTTERDAM - Marcel van Triest had heel wat uit te leggen aan boord van de dit weekeinde succesvolle Braziliaanse boot in de Volvo Ocean Race. Rotter dam barstte uit zijn voegen (za terdag 150.000 toeschouwers!) en ook de havenrace van gister middag op de Noordzee trok veel publiek. „De jongens snap ten er helemaal niks van", aldus de goedgemutste navigator uit Zwolle. „Er is een WK voetbal bezig met jullie team erbij, zei den ze, wat doen al die mensen hier dan?" De Nederlandse liefhebbers be zorgden de oceaanzeilers afgelo pen weekeinde een onvergete lijk onthaal. „Ik ben sprakeloos. Dit overtreft al mijn verwachtin gen", zei Dirk de Ridder, de Pi- rates-trimmer uit Terkaple. „Toen ik vier jaar geleden met het Duitse Mbruck won, ston den er in Kiel ook ontzettend veel mensen, maar dit slaat al les. Alle credits voor ABN Am- ro. Die sponsor heeft deze race in Nederland ontzettend popu lair gemaakt." Behagen Om die geldschieter te behagen, ging Mike Sanderson - met de Black Betty al lang en breed winnaar van de oceaanrace - gis termiddag tot het uiterste om ook de korte wedstrijd voor de kust bij Kijkduin te winnen. On danks het lichte weer slaagde de Nieuw-Zeelander in zijn opzet. „Wéér een scalp", aldus Sander son, die zaterdag in alle vroegte met niet meer dan 3 minuten en 10 seconden verschil verslagen werd in de achtste etappe. Die werd een prooi voor de ploeg met Van Triest. Sanderson kon er niet echt van wakker liggen: de ABN Amro 1 won al zes etap pes en schreef gisteren de vijfde zege van de zeven inportraces bij. Voor de 41-jarige Van Triest ging zaterdag een droom in ver vulling. Als enige Europeaan op de Braziliaanse boot won hij voor het eerst sinds twaalf jaar weer een etappe in de oceaanra ce. „Dit betekent écht iets voor me", aldus de vijfvoudig deelne mer aan de race rond de wereld, die in 1989 debuteerde aan boord bij de Fries Dirk Nauta. „Ik heb tien jaar gewoond en ge studeerd in Rotterdam, en als je dan als eerste binnenkomt, voelt dat onbeschrijflijk goed." Hoe close het was, werd duide lijk op de finishlijn. Brasil - met vijfvoudig olympisch medaille winnaar Torben Grael aan het roer - won met 190 seconden ver schil, na een etappe die bijna ne- Het zeiljacht ABN Amro 1 won gisteren voor de kust van Kijkduin de havenrace. De Brasil, zaterdag nog winnaar van de etappe naar Rotterdam, werd tweede. foto David van Dam van onze sportredactie ROTTERDAM - Het 'lelijke eendje' van de Volvo Ocean Race, de met Nederlands geld te water gela ten Brunei, leek zaterdag reden te hebben voor een bescheiden feestje. Na enkele etappes te hebben overgeslagen en ver volgens drie keer als laatste te zijn gefinisht, kon in de achtste etappe de rode lantaarn worden over gedragen, aan ABN Amro 2. De desillusie volgde echter snel. De Engelse schipper Matt Humphries bleek een verplicht te ronden boei bij IJmuiden over het hoofd te hebben gezien. Daardoor duikel de Brunei (met de Nederlander Eduard van Lier- de) toch weer naar de laatste stek. ABN Amro 2 (gisteren in de havenrace wel regulier verslagen door Brunei) kreeg er daarom een puntje bij. Dat. was net voldoende om de vierde plaats in het alge meen klassement te behouden. GPD gen dagen eerder was begonnen in Portsmouth. „Bij de ton van IJmuiden hadden we nog drie mijl voorsprong", aldus Van Triest, „maar daarna kwamen zij met hun Ferrari op de snel weg terecht. In de slotfase kwa men wij voor een cruciale zeil- wissel te staan. Je kon aan boord een speld horen vallen. Die wissel móest vlekkeloos ver lopen, anders waren we gezien." Nog geen uur na de finish had het team een e-mail binnen van de Braziliaanse president Lula. „Ja ja, er wordt op alle niveaus meegeleefd met dit project. On derschat het niet", aldus Van Triest. „Zeilen is in Brazilië een grote sport. Stel je voor: er is een WK voetbal bezig, maar des ondanks is de havenrace recht streeks op tv uitgezonden. Niet eerder deed een derde-wereld land met een eigen boot mee en als je dan een etappe wint, maakt dat de mensen trots." Gistermiddag waren de rollen omgekeerd: Brasil werd met 3 minuten en 20 seconden geklopt door de Black Betty. „Dat zal veel mensen verrast hebben, want er stond niet veel wind. Maar wij hebben met licht weer vanaf Portsmouth flink kunnen oefenen", aldus Jan Dekker, de Zuid-Afrikaan met Nederlands bloed op de Nederlandse boot. „Na het tweede kruisrak waren we onze voorsprong van een mi nuut kwijt. Brasil en Pirates za ten ons op de spiegel. We leken geklopt, maar namen vervol gens de betere beslissingen," al dus Dekker. „Wij durfden in het laatste kruisrak niet meer op de winst te gokken", aldus Van Triest. „We kozen voor consolidatie, de Pirates voorblijven." Dat lukte, waardoor de strijd om de twee de plaats pas in de slotetappe (vanaf donderdag naar Gothen burg) beslist wordt. GPD SINGAPORE - Badmintonster Mia Audina heeft in de fi nale van de Singapore Open haar meerdere moeten erken nen in de Frangaise Pi Hongyan. In twee spannende ga mes ging de Nederlandse ten onder: 20-22 en 20-22. Audina, nummer twee van de Olympische Spelen in 1996 en 2004, leek in de eerste game een stuk sterker dan de Frangaise. De Nederlandse topspeelster kwam met 14-8 voor, maar verspeelde aan het einde van de game die rui me marge. Audina kwam nog wel op gamepunt bij 20-18, maar haar tegenstandster knokte zich succesvol terug. Hetzelfde gebeurde in de tweede game. Audina kwam met 19-16 voor, maar slaagde er opnieuw niet in die voor sprong vast te houden. ANP AMSTERDAM - Oud-speler Joe Spinks is vanaf komend seizoen de nieuwe hoofdcoach van basketbalclub Demon Astronauts. Hij is de opvolger van Toon van Helfteren, die een maand geleden bij de Amsterdammers moest ver trekken. In eerste instantie zal Spinks het eerste team met Ferry Steenmetz leiden. Spinks beschikt nog niet over de vereiste papieren. Afgelopen seizoen was Spinks nog actief als speler bij Demon Astronauts. Hij moest zijn carrière beëindigen vanwege een blessure. ANP ISTANBUL - De judoka's van Kenamju zijn zaterdag al in de eerste ronde van de Europa Cup 1 voor clubteams uitgeschakeld. Het Russische SC Gladiator was zaterdag met 7-6 te sterk. Wereldkampioen Guillaume Elmont wist als enige twee pax-tijen te winnen. De nederlaag kwam als een verrassing. Kenamju was een van de favo rieten voor cle titel. In het verleden won de Haarlemse club het toernooi twee keer. ANP BILBAO - Marianne Vos is gisteren vijfde geworden in het eindklassement van de Emakumeen Bira. De renster van DSB - uitkomende voor de nationale vrouwenselectie van Johan Lammerts - werd derde in de slotrit. Zodoende eindigde ze bij elke etappe bij de eerste vier. De eindwinst ging naar Fabiana Luperini van Fassa Bor- tolo. De negentienjarige Vos - deze winter wex-eldkam- pioene veldrijden - won de openingsetappe donderdag. ANP GOES - De korfballers van PKC uit Papendrecht en Blauw Wit uit Amsterdam hebben zich zaterdag ge plaatst voor de landelijke veldfinale, die komende zater dag in Eindhoven is. PKC won in de kruisfinale op eigen veld met ruim verschil (25-14) van het Driebergse Dalto, dat in mei nog wel in de zaalfinale stond. Blauw Wit hield het Delftse Fortuna uit de eindstrijd. Het werd in Amster dam 18-17. Bij de junioren gaat de nationale titel zaterdag naar PKC Al of Fortuna Al. Het is een herhaling van de finale van vorig jaar, toen de Papendrechtse ploeg won. Bij PKC Al speelt de Goese Dirk-Jan Westmaas, die er vorig jaar ook bij was. door Citya van der Kooy EINDHOVEN - Hoewel Pieter van den Hoogenband volgende maand het liefst wil schitteren bij de EK zwemmen, temperde de olympisch kampioen na de nationale titelstrijd de verwach tingen. Zijn herniaoperatie heeft een flinke aanslag ge pleegd op zijn basisniveau. Dat hij straks in Boedapest voor de titels gaat, is niet langer een ze kerheid je. „Het zit in mijn natuur dat ik voor het goud wil gaan, maar ik kan het nu niet langer hard op zeggen", gaf Van den Hoogen band toe. „Ik wil vooral goede races zwemmen waar ik wat aan heb met het oog op het WK van volgend jaar en om ook nog steeds zicht op mijn droom in Pe king te houden." Van den Hoogenband vergelijkt zijn huidige staat met zijn condi tie van na de Spelen in Atlanta in 1996. Hij ging er toen een jaar uit om zich op zijn toe komst te bezinnen. Toen hij uit eindelijk besloot volledig voor het zwemmen te kiezen, moest hij opnieuw beginnen. In de ja ren daarna heeft hij zich naar topniveau getraind. Uitschieters „Ik kon hierdoor altijd terugval len op mijn basisniveau, maar ik heb nu te veel uitschieters naar beneden. Ik wil mezelf ook zeker niet demotiveren en wil daarom wel bepaalde doelen stellen. Misschien heb ik bij het EK een uitschieter, maar het moet wel reëel zijn." Ook zijn coach Jacco Verhaeren heeft de verwachtingen bijge steld. Met een tijd van 48 secon den laag zal hij in Boedapest al tevreden zijn. „Een tijd in de 47 seconden hoeven we niet te ver wachten". waai'schuwde de trai ner. „We moeten x-ealistisch zijn. Pieter is nog steeds aan het terugkomen na zijn herniaopera tie." Het was tekenend dat wereldre cordhouder Van den Hoogen band (47,84) gisteren in de fina le van de 100 meter vrij met een tijd van 49,66 maar net zijn trai ningsmaat Mitja Zastrow (49,85) achter zich kon houden. Zastx-ow heeft dit seizoen duide lijk progressie geboekt. Voor het eerst in drie jaar dook de voox-- malige Duitser weer eens onder de vijftig seconden. Verhaeren lijkt met zijn pupil eindelijk de juiste afstemming te hebben gevonden. „Het heeft er alle schijn van dat het er ein delijk uitkomt", stelde Verhae- x-en tevreden vast. „Het blijkt toch een paar jaar te kosten om iemand onder de knie te krij gen." In zijn hoedanigheid van tech nisch directeur van de KNZB was Verhaeren ook zeer te spre ken over het algehele niveau tij dens de nationale titelstrijd. De zwemmers die eind juli mee doen aan de EK zijn op dit mo ment zwaar in training. „Ik heb hier de afgelopen dagen heel aar dige tijden gezien. Straks als ie dereen is uitgerust voor het EK kan het alleen nog maar snel ler." ANP VERONA - Negen Nederlandse paren hebben zich gisteren bij de wereldkampioenschappen bridge in Verona gekwalificeex-d voor de finaleronde. Bill Gates is al uitgeschakeld, 's Werelds rijkste man had een x-eëel uitzicht op een ticket voor de finale. Door onder meer ma tig spel tegen de Nederlanders Pasman-Niemeijer slaagde Ga tes toch niet in zijn missie. ANP (Advertentie) CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN B.V. MR. F.J. HAARMANWEG 49 TERNEUZEN - TEL: 0115-697455

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21