WK Beenhakker al een succes Smith sfeermaker tijdens Gouden Spike PZC Levi Leipheimer kijkt al uit naar het Tourpodium Eerste karwei bondscoach Blangé geklaard Geen controle op namen bij toegang stadion Trinidad en Tobago houdt Zweden in eerste duel op 0-0 Tweede plaats voor De Ruyck Brons voor Daniel Ward met estafette Van Noort loopt EK-limiet Thuisgolfer Brier wint in Wenen Marathonlopers missen EK-limiet Ijshockeyers Oilers brengen spanning terug maandag 12 juni 2006 van onze sportredactie LEIPZIG - De stewards van het stadion in Leipzig hebben giste ren de supporters niet of nauwe lijks gecontroleerd op naam. Dat zei Lloyd Vandenberg, voor- zitter van de supportersvereni ging Oranje. Bij het WK staan de kaarten op naam, zodat de controle veel strenger kan zijn. „Maar ze hebben vandaag de na men helemaal niet gecontro leerd", aldus Vandenberg. „Ze kunnen ook nooit 40.000 mensen allemaal op naam con troleren. De toegang tot het sta dion was trouwens dramatisch. De eerste doorgang ging nog wel, maar bij de tweede poort was het vreselijk. We zaten als haringen in een ton. Zo ga je niet met mensen om." De Duitse politie hield gisteren voor de wedstrijd in Leipzig drie personen aan die vervalste of gestolen tickets op de zwarte markt wilden verkopen. Het ging om twee Polen en een Ame rikaan. ANP door Frans van den Nieuwenhof DORTMUND - Roken doet Leo Beenhakker niet meer, dus nipte hij zaterdagavond de laatste mi nuten van de wedstrijd tegen Zweden zenuwachtig en veelvul dig aan zijn frisdrankje. Heel even brak de spanning op zijn gezicht en verried zijn noncha lante lach ontroering. De 0-0 maakte het WK van Trinidad en Tobago al tot een succes. Het was een triomf, die als een opus magnum van Beenhakkers loopbaan mag worden gezien. De volksjongen uit Charlois heeft niet het aanzien, dat vak broeders als Cruijff, Van Gaal en Hiddink genieten of genoten. Hij was nooit het knapste jonge tje van de klas, een gebrekkig verleden als actief voetballer zet te hem op achterstand. Toch haalde Beenhakker als trainer de wereldtop. Zijn carrière was geen aaneen schakeling van successen. Zijn beste jaren kende Beenhakker twintig, vijfentwintig jaar gele den bij Ajax en Real Madrid. Hij mislukte als bondscoach van Oranje, raakte verdwaald in infe rieure voetballanden waar suc ces schaars was. Beenhakker kwam terug en maakte zijn jeugdliefde Feyenoord kam pioen (1999). Omdat hij niet meer op de bank wilde zitten, werd hij technisch directeur bij aartsvijand Ajax. Ook al klonk hij niet altijd ge- LEIDEN - Brechje de Ruyck uit Hulst is zaterdag tweede gewor den op de 800 meter van de Gou den Spike in Leiden. Tijdens de wedstrijd, onderdeel van het na tionaal baancircuit, kwam ze tot een tijd van 2.09,60. De Ruyck (Ciko'66) moest alleen Anne van de Hurk (Prins Hen drik) voor laten gaan. Zij klokte 2.06,80. De Goese Esther Ver- mue, lopend voor Rotterdam At letiek, werd in dezelfde wed strijd zevende, in 2.15,16. Ook Yvonne Wisse uit Vlissin- gen haalde het podium. De atle te van De Spartaan uit Lisse kwam op de 100 meter horden aan in 19,97. Daarmee werd ze derde. Marije Jansen uit Goes, eveneens van Rotterdam Atle tiek, noteerde 15,41 en werd veertiende. Voor Prins Hen drik-atleet Alex Ward uit Hulst was er een dertiende plaats op de 100 meter, met 11,18. SACRAMENTO - Daniel Ward heeft zaterdag met het estafette team van zijn universiteit uit El Paso de derde plaats behaald tij dens de Amerikaanse studenten kampioenschappen. De 22-jarige Hulstenaar kwam met zijn drie ploeggenoten in Sa cramento tot een zeer snelle tijd op de 4x100 meter: 38,99. „Dit is de tweede tijd ooit gelopen door onze school", zegt de Zeeuws-Vlaming op de website van zijn universiteit. „We hoop ten te winnen, maar wij kunnen geen 38,44 lopen." Met die tijd won LSU. Tweede werd Tennessee (38.86). loofwaardig, Beenhakker deed het allemaal en trok zich nooit iets aan van zijn altijd kritische omgeving. Ook toen hij naar Tri nidad en Tobago trok, werd er besmuikt gelachen om de voor malige Don. Maar op de eilan den deed Beenhakker hetzelfde als in al die andere oorden. Been hakker kan kleine mensen groot praten. De grote, mondige, eigen zinnige vedetten van het wereld voetbal zijn misschien ongevoe lig voor zijn aanpak. Maar in cul turen waar het natuurlijk res pect geldt voor naam en faam is Beenhakker de perfecte mensen manager. Eigenlijk doet hij in Trinidad en Tobago hetzelfde als hetgeen hem aan de top bracht. Schroom afwerpen, kin omhoog en je niet laten afbluffen. Die mentaüteit sluit perfect aan bij 'the fighting spirit of the Caribbean', de oer kracht waarmee de eilandbewo ners zich staande houden. Rood Ook nadat verdediger John zater dag na 46 minuten rood kreeg, konden de figuranten uit de lage re Engelse en Schotse leagues, aangevuld met een enkele prof uit Amerika, Australië en eigen land, die kracht aanroepen. De wet van het topvoetbal deed op geld: aanvallen is een kunst, ver dedigen niet. Zweden beheerst het mooiste onderdeel niet bui tengewoon, Trinidad en Tobago het gemakkelijkste onderdeel wel. Het afbraakvoetbal was goed genoeg om Zweden in de ban van de angst te houden. Beenhakker had vooraf weinig geluk, zo leek. Nadat de ervaren verdediger Andrews (van Ran gers) zich had afgemeld, haakte in de warming-up ook eerste doelman Jack af, omdat hij een bal op zijn neus had gekregen. Uitgerekend diens vervanger Leo Beenhakker, bondscoach van Trinidad en Tobago, heeft het af en toe aan de stok met de arbiter, maar is tevreden met de einduitslag tegen Zweden. foto Jerry Lampen/RTR Hislop, 37 jaar oud, werd de held van het land. De vele slordige fouten, vooral rond het eigen strafschopgebied, bleven zonder gevolg. Aan het einde van de eerste helft voerde Zweden het tempo even op en kwamen er goede kansen voor Larsson, Wilhelmsson en Ibrahi- movic. De Midden-Amerikanen zetten daar alleen een gevaarlijk schot van Edwards tegenover. Later raakte Glen zelfs de lat. Ibrahimovic en invaller Allback waren daarna dichtbij een tref fer. Maar het werd de avond van doelman Hislop. En natuurlijk van Leo Beenhakker, die zater dag weer een beetje wereldbe roemd werd. GPD Vice-wereldkampioen stoot kogel in Leiden naar 21 meter 62 door Wilko Voordouw LEIDEN - Kogelstoter en dis cuswerper Rutger Smith was zaterdag de onbetwiste koning van de Gouden Spike in Lei den. Op de kogel bracht hij zijn eigen Nederlands record van 21 meter 41 meter naar 21,62. Ook won hij het discus werpen met een worp van 63,60. De 'beer uit Leek' was de grote sfeermaker tijdens een tropische middag atletiek. Vice-wereldkampioen kogel stoten Rutger Smith zag zater dagmiddag dat het talrijke pu bliek rond de baan van Leiden Atletiek wat indutte. De ver frissing van het strand lonkte. Bij zijn derde poging kogelsto ten vond Smith dat er iets moest gebeuren. Rond de cir kel pepte hij zichzelf op. De agressieve gebaren en het ge schreeuw zorgde bij hem voor de broodnodige adrenaline. Hij draaide en keerde als een woeste leeuw in een kooi, het publiek kreeg ineens oog voor zijn wedstrijd. En dat was maar goed ook. Want de stoot leverde een prachtig Neder lands record op. En de op twee na beste stoot ter wereld in het jaar 2006. „Ik raakte de ko gel lekker." Smith toonde in Leiden dat hij een belangrijke kandidaat is voor het goud tijdens het Euro pees kampioenschap in augus tus in Göteburg. Toch wilde hij daar na afloop niets van weten. „Ik ben een van de kan didaten voor een medaille. Er zijn nog minstens drie kans hebbers. Het kan goud wor- Rutger Smith stoot de kogel verder dan hij ooit deed. den, maar ik kan net zo goed misgrijpen." Smith zadelde de organise rende vereniging Leiden Atle tiek met een klus op. Want met de progressie die hij maakt, zal de zandbak waarin de kogelstoters hun verrichtin gen vertonen volgend jaar te klein zijn. Nu is die bak 22 me ter lang. „Hij mag een half me- tertje groter worden. Dan foto Koen Suyk/ANP blijft die rand het mikpunt. Wordt de bak te groot, dan krijg ik het gevoel in de Saha ra te staan." Smith nam een klein uurtje pauze en ging daarna de cirkel LEIDEN - Romara van Noort heeft zich zater dag in Leiden geplaatst voor de Europese atle- tiekkampioenschappen in Göteborg. De negentienjarige atlete van AV De Spartaan liep bij wedstrijden om de Gouden Spike naar een tijd van 53,01 seconden. De eis voor neo-se- nioren om naar Göteborg te mogen, was 53,40 se conden. Van Noort had tot zaterdag een persoonlijke toptijd van 54,20 staan. „Dit had ik nooit verwacht", reageerde studente verpleegkun de uit Leiden verbijsterd op haar presta tie. ANP in voor het discuswerpen. Hij is een van de schaarse atleten die op twee krachtonderdelen tot de absolute top behoren. Op het EK in augustus zal hij beide doen. „Het klinkt mis schien gek, maar ik ben nog niet eens in topvorm. Ik doe al les nu nog met de handrem er op", aldus Smith, die voor de tweede keer met de Gouden Spike naar huis ging. Handrem Een ander boegbeeld van de Nederlandse atletiek, Rens Blom, zou wel eens graag de handrem willen vinden, om de ze daarna subiet uit te schake len. De wereldkampioen pols- stokhoog- springen kon ook in Leiden zijn status niet waarma ken. Na drie mislukte pogin gen over 5 meter 40 moest hij zijn stokken weer opbergen. Diep teleurgesteld. „Het ritme ontbreekt, soms hel ik aan het einde van mijn aanloop naar achteren, alsof mijn onderbe wustzijn vindt dat ik te hard ga", stamelde hij na afloop. Toch wanhoopt hij niet. „Het is al vaker voorgekomen dat ik een lange periode naar mijn vorm heb moeten zoeken. Dit is een puzzel. Alleen wordt er, nu ik wereldkampioen ben, na tuurlijk wel veel meer op me gelet." Komend weekeinde, tijdens de Europacup-wedstrijd in het Griekse Thessaloniki, heeft Blom nieuwe kansen. Maar hij zal toch met de zenuwen in zijn üjf naai* Griekenland afrei zen. Want die ene sprong die de ban doorbreekt, die heeft hij nog niet gemaakt. GPD van onze sportredactie GRENOBLE - Levi Leipheimer wil meedoen om de eindzege in de Ronde van Frankrijk. De 32-jarige Amerikaan van Gerols- teiner onderstreepte zijn ambi ties met de eindzege in de Dau- phiné Libéré. Leipheimer won zelf geen etappe. Zijn eindzege dankte de Ameri kaan aan een prima prestatie in de individuele tijdrit (derde ach ter zijn landgenoten Zabriskie en Landis) en amper zwakheden in de bergen. In het algemeen klassement had hij bijna twee minuten voorsprong op de Fransman Christophe Moreau. De zevende en laatste etappe was gisteren in de sprint voor de Noor Thor Hushovd. Vorig jaar was Leipheimer in de 'mini-Tour' al dicht bij de eind zege. Uiteindelijk eindigde hij als tweede, waarna de voormali ge Rabo-coureur in de Tour de France op de zesde plaats bleef steken. „Dit jaar wil ik in Parijs op het podium staan", gaf de Amerikaan na zijn eindzege aan. Leipheimer was afgelopen week goed op dreef in de tijdrit over 43 kilometer en ging later prima mee omhoog in de rit naar de Mont Ventoux, die werd gewon nen door Denis Mentsjov. De Rus van de Rabobank was in het algemeen klassement de enige serieuze concurrent voor Leip heimer, maar verspeelde za terdag bij een val in de afdaling van de Col du Mollard zijn goede positie in de rangschik- king. Leipheimer weet dat renners die in de Dauphiné goed zijn, vaak minder presteren in de Tour. „Een aantal renners dat hier in de top van het klassement reed, zal in de Ronde van Frankrijk tenonder gaan. Ik ga alles probe ren dat te voorkomen. Ook al heb ik hier geen rit gewonnen, ik was wel de meest constante renner. Ik hoop dat ik straks in juli die drie zware weken aan kan." Oude niveau Zaterdag liet de Spanjaard Iban Mavo in de zware bergrit zien langzaam weer terug te komen op zijn oude niveau. In de slotfa se reed de Bask, in 2004 goed voor de eindzege in de Dau phiné en een jaar daarvoor rit winnaar in de Tour, zijn landge- van onze sportredactie WENEN - Een thuisspeler heeft gisteren in Wenen het Oosten rijkse Open van de Europese Golftour gewonnen. Markus Brier ging na 72 holes op zijn ei gen Fontana Golfclub de Deen Sören Hansen met drie slagen vooraf. Met vier slagen meer ein digde de Engelsman Simon Dyson als derde. De 37-jarige Oostenrijker is een fantastisch bespeler van Fonta na, want eerder triomfeerde hij tweemaal in wedstrijden van] Europese Challenge Tour daar werden gehouden. Br. sloeg op de eerste dag eencnI le-in-one en tijdens de der ronde een eagle van meer honderd meter afstand. Verd was hij zeer constant met dagen kaarten onder de 70 s$oV,:1 gen eri totaal achttien onder baanstandaard. „Na mijn huwelijksdag en der boorte van mijn kinderen isi de mooiste gebeurtenis in ni leven", juichte de 37-jarige\vj naar. ANP )an tec van onze sportredactie ZWOLLE - Luc Krotwaar en Hugo van den Broek zijn er in de halve marathon van Zwolle niet in geslaagd een ticket voor de Europese kampioenschappen atletiek in Göteborg veilig te stellen. In de door de Keniaan Jason Mbote (1.02.24) gewonnen loop eindigde Krotwaar als vijfde in 1.05.43. Van den Broek volgde hem in 1.06.18. Het twee tal had om vormbehoud te to nen onder de 1.04.30 moeten lo pen. Het tweetal kan tot 1 juli vorr. behoud tonen, maar bondsco»: Bram Wassenaar gaf toe dal: en een moeilijk verhaal wordt het EK met een landenploeg starten. En dat was in eerstel r, stantie wel het doel. „We ga kijken of er deze maand nog.;er gens een mogelijkheid ligt i 'P Luc en Hugo te laten lopen nel wil graag iemand mee heb! arc naar Göteborg voor Kac Maase. Het wordt echter moeilijk verhaal." Maase heeft zich tot nu als enige marathonloper v« de EK in augustus ANP n est sldv van onze sportredactie EDMONTON - De ijshockeyers van de Edmonton Oilers hebben de spanning weer teruggebracht in de strijd om de Stanley Cup. De Oilers wonnen zaterdaga vond de derde wedstrijd uit de titelstrijd met 2-1 van Carolina Hurricanes. Daarmee bracht de ploeg uit Ed monton de achterstand in de best-of-seven terug tot 1-2. Van daag is het vierde duel. Dek slissende treffer van de Oik viel in de laatste periode,:;'11 meer dan twee minuten voorb einde. Ryan Smith maakte de belang ke 2-1 voor de thuisploeg,! ,e scoorde uit een rebound. D. 1 man Jussi Markkanen een cruciale rol bij de overe ning. Hij verrichtte voordel Iers liefst 24 belangrijke rede: 1 gen en hield zijn ploeg derhd in de race voor de titel. ANP 'r noot Valverde uit het wiel. Val- verde verloor uiteindelijk een dikke minuut op de dagwin naar. Leipheimer kwam in gezel schap van Moreau binnen op 1.37. Mentsjov verloor door de val meer dan vijf minuten en moest zijn tweede plaats aan Moreau afstaan. Dat het Leipheimer serieus is in de Tour, blijkt wel uit de trai ning die hij voor vandaag heeft gepland: hij gaat op l'Alpe d'Hu- ez trainen. ANP doorMartijn Krullaars DEN HAAG/SKOPJE - Missie volbracht. Peter Blangé is pas een maand bondscoach, maar heeft zijn voornaamste op dracht al succesvol afgerond. Een ultrakorte voorbereiding le verde de Oranje-volleyballers het zo vurig gewenste EK-ticket op. De weg naar Peking ligt weer wijd open. De basis voor EK-kwalificatie werd anderhalve week geleden al in Rotterdam gelegd, met drie overwinningen op rij. Een week later, in het Macedonische Skop je, waren zeges op Slovenië (3-2) en Zweden (zaterdag, 3-0) voldoende voor plaatsing. Blangé genoot met volle teugen: „De wedstrijd tegen Zweden was een walk-over", oordeelde de bondscoach. „Het geeft een lekker gevoel dat we het niet op de laatste wedstrijd hoeven laten aankomen. Het is allemaal heel voorspoedig gelopen, volgens mij is dat al lang gele den." De wedstrijd tegen Macedonië, gisteravond, deed al niet meer ter zake en werd door Blangé aangegrepen om wisselspelers de kans te geven zich te bewij zen. En misschien nog belangrij ker: om enkele basisspelers rust te gunnen. Geen overbodige luxe, want met name de spelers van Nesselande liepen in Skopje op hun laatste benen. Vandaag keren ze terug in Nederland en krijgen ze van Blangé ruim twee weken vakantie, waarna de voor bereiding op de European Lea gue begint. Oefentoernooi De vermoeidheid bij de meeste spelers is niet verwonderlijk. Zo kregen de zeven spelers van Nes selande slechts een paar dagen rust na het behalen van de der de landstitel op rij. Met dat hoogtepunt kwam er een einde aan een zwaar seizoen, waarin meer dan veertig officiële wed strijden werden gespeeld in com petitie, beker, play-offs en Champions League. En van kerstreces was ook al geen spra ke, want die 'rustpauze' greep Blangé aan om een zwaar oefen- toernooi in België te spelen. Als de internationals zich over twee weken weer in Rottere melden, beginnen Blangé eri aan een nieuw avontuur, World League is voor het hui: ge Oranje een maatje te gro maar in de European kan Nederland de hoge ambit voor de komende jaren (olynif1 sche kwalificatie) onderstopt Griekenland, Duitsland Spanje zijn weliswaar geen !l lië, Rusland en Brazilië, ffi voor Nederland uitstekende' genstandex*s om te bouwen i een nieuw team. De vraag is echter wat Bk gaat doen: gaat hij verderop ingeslagen weg en blijft hij trouwen op 'zijn' de-kern? Of begint hij opnie: en gebruikt hij de rest van dei mer om een nieuw Oranje inj steigers te zetten? De bo coach moet daarbij kiezen sen de korte en lange term:; een plek in de finale van deE ropean League levert Nederb de A-status van NOCNSF op belangrijke punten voor de* reldranglijst, knutselen aan: nieuw team kan voordeel oplf ren met het oog op de toekom De Olympische Spelen van fl king, het ultieme doel van gé, zijn immers al over W jaar. lec v UW Principe De bondscoach liet al herhaald lijk weten geen trek te in experimenten. De OegstgR ter huldigt het principe dat sterkste team moet spelen, s het de vraag welk team Zo verdient dissident Kooistra een tweede kan: Oranje en hopen ook tak als Jelte Maan, Jeroen Rauw dink en Kay van Dijk op nieuwe kans. Peter Blangé bekende gister® dag dat de huidige twaalf int nationals in elk geval weer' uitnodiging krijgen voor voorbereiding op de Europe League. „Maar die groep ê3 aanvullen met andere jongr En voor elk weekeinde in del ropean League wordt de sek' weer teruggebracht naar tw« man. De routine en vastigB in onze groep zijn heel langrijk, maar ik zou een andere jongens tekort doen ik hen geen kansen zou gever GPD elr h f i )l va nd 'el

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20