Angola laat oude heerser zweten -T Heel Servië is gek van voetbal PZC Servië Montenegro geen graadmeter Ex-bokser slaat Iran knock-out Portugal besluit beladen duel met zege wk in cijfers Zege Ivoorkust f" Dopingcontrtf allemaal nega^ maandag 12 juni 2006 door Wilber Hack NÜRNBERG - Getekend gelaat, brede glimlach. Zo zag de nieu we held van Mexico er gister avond uit. Met twee doelpunten stond Omar Bravo aan de wieg van de 3-1-zege op Iran in de groep, waarin de eventuele te genstander van Oranje in de achtste finale huist. Bravo lijkt veel ouder, maar is pas 26 jaar. Een carrière als amateurbokser liet zijn sporen na. In 2001 tekende hij een prof- contract bij Chivas Guadalaja ra, de club van het volk en ook een tijdlang van Hans Wester hof. Mexico bracht gisteravond toch vier spelers binnen de lij nen die door de voormalig trai ner van FC Groningen, PSV en Willem II een tijdlang gekneed zijn. In het Frankenstadion van Nüm- berg sleepte Bravo Mexico, dat misschien wel te ambitieus mini maal een plaats in de halve fina le nastreeft, door de lastige ope ningswedstrijd heen. Hij maak te uit een hoekschop de ope ningstreffer en strafte in de tweede helft balverlies van ver dediger Rezaie genadeloos af. Het geniale passje bij die treffer kwam van de geboren I aan Zinha, die later zelf maakte. Iran bood in de eerste he goed partij, maar werd toch van de Perzische n veegd die Mexico voor lv< strijd van de versleten as dar All Tlnni nonrtnKArln. der Ali Daei aangeboden In een alleraardigste eersl zorgde verdediger Yahyaf hammadi nog wel voor de maker. Bij een corner mee opgekomen. Daei kn bal tegen de vingers var man Oswalda Sanchez, t privéjet naar de begrafej zijn vader was gebracht, op tijd weer terugkeerde. hammadi tilde de reboun in het Mexicaanse doel. Na de pauze zakte Iran verder weg. Theo de Jong, sistent van Arie Haan in ran werkzaam, had dat al speld. „Als de spelers ver raken en de organisatie wi is Iran heel kwetsbaar",; hij vanuit Griekenland c nen. Daar wacht hij rus ontwikkelingen af. ArieH al gepolst om bondscoach ko Ivankovic op te volgt Jong wil - net als bij de C nationale ploeg - best zijn tent zijn. GPD he 01 de De Mexicaan Omar Bravo viert zijn eerste goal tegen Iran. foto Michael Dale bngeiana-raraguay i-u (i-uj. 4. Cia- marra 1-0 (eigen doel). Scheidsrechter: Rodriguez (Mex). Gele kaart: Gerrard, Crouch (Engeland), Valdez (Paraguay). Aantal toeschouwers: 48.900. Engeland: Robinson; Neville, Ferdi nand, Terry en Ashley Cole; Beckham, Gerrard, Lampard en Joe Cole (83. Har- greaves); Owen (56. Downing) en Crouch. Paraguay: Villar (8. Bobadilla); Cesar Caceres, Caniza, Gamarra en Toledo (82. Nunez); Bonet (68. Cuevas), Acuna, Paredes en Riveros; Valdez en Santa Cruz. Trinidad en Tobago-Zweden O-O. Scheidsrechter: Maidin (Sin). Rode kaart: 46. Avery John (Trinidad en Tobago/2x geel). Gele kaart: Yorke (Trin idad en Tobago), Larsson (Zweden). Aantal toeschouwers: 62.959. Trinidad en Tobago: Hislop; Gray, La wrence, Sancho en Avery John; Edwards, Samuel (53. Glen), Birchall, Yorke en Theobald (67. Whitley); Stern John. Zweden: Shaaban; Alexandersson, Mellberg, Lucic en Edman; Wil- helmsson (79. Jonson), Linderoth (79. Kallstrom), Anders Svensson (62. All- back) en Ljungberg; Larsson en Ibrahi- movic. Engeland 1 1 0 0 3 1-0 Zweden 10 10 10-0 Tri. en To 10 10 10-0 Paraguay 1 0 0 1 0 0-1 Eerstvolgende wedstrijden: 15/6: En- geland-Trinidad en Tobago (18.00 uur Nürnberg), Zweden-Paraguay (21.00 uur Berlijn). Argentinië - Ivoorkust 2-1 (2-0). 24. Crespo 1-0, 38. Saviola 2-0, 82. Drogba 2-1. Scheidsrechter: De Bleeckere (Bel). Gele kaart: Saviola, Heinze, Gonzalez (Argentinië), Eboué, Drogba (Ivoor kust). Aantal toeschouwers: 50.000. Argentinië: Abbondanzieri; Burdisso, Ayala, Heinze en Sorin; Rodriguez, Ma- scherano, Cambiasso en Riquelme (90. Aimar); Saviola (76. Gonzalez) en Cres po (64. Palacio). Ivoorkust: Tizie; Eboué, Kolo Touré, Meite en Boka; Keita (77. Arouna Koné), Zokora, Yaya Touré en Akale (62. Bakari Koné); Bonaventure Kalou (56. Dinda- ne) en Drogba. Servië Montenegro-Nederland O-I (O-I). 18. Robben 0-1. Scheidsrech ter: Merk (Dui). Gele kaart: Stankovic, Koroman, Drugatinovic, Gavrancic (Ser vië Montenegro), Van Bronckhorst, Heitinga (Nederland). Aantal toeschou wers: 37.216. Servië Montenegro: Jevric; Nenad Djordjevic (40. Koroman), Gavrancic, Krstajic en Dragutinovic; Stankovic, Nadj, Duljaj en Predrag Djordjevic; Mi losevic (46. Zigic) en Kezman (67. Ljuboja). Nederland: Van der Sar; Heitinga, Ooijer, Mathijsen (86. Boulahrouz) en Van Bronckhorst; Van Bommel, Sneij- der en Cocu; Van Persie, Van Nistelrooij (69. Kuijt) en Robben. Argentinië 1 1 0 0 3 2-1 Nederland 1 1 0 0 3 1-0 Ivoorkust 10 0 10 1-2 Servië Mont. 1 0 0 1 0 0-1 Eerstvolgende wedstrijden: 16/6: Ar- gentinië-Servié Montenegro (15.00 uur, Gelsenkirchen, Nederland-Ivoor kust (18.00 uur, Stuttgart). Mexico-Iran 3-1 (1-1). 28 Bravo 1-0, 36. Golmohammadi 1-1, 76. Bravo 2-1, 79. Zinha 3-1. Scheidsrechter: Rosetti (Ita). Gele kaart: Torrado, Salcido (Mex), Nekonam (Iran). Aantal toesch.: 41.000. Mexico: Sanchez; Salcido, Osorio, Mar- quez en Pineda; Mendez, Pardo, Torra do (46. Perez) en Bravo; Franco (46. Zin ha) en Borgettï (52. Fonseca). Iran: Mirzapour; Kaebi, Rezaei, Golmo hammadi en Nosrati (81. Borhani); Mah- davikia, Nekonam, Karimi (63. Madan- chi) en Taymoorian; Daei en Hashe- mian. Angola-Portugal 0-1 (0-1). 4, 0-1. Scheidsrechter: Larriondad Ie kaart: Jamba, Loco, Cristian: do, André Valente. Aantal to wers: 45.000 Angola: Ricardo; Locó, Jam! Delgado, Zé Kalanga (70. Edsor Figueiredo (80. Miloy),Mendon; (60. Mantorras), Mateus. Portugal: Ricardo, Miguel, Mo valho, Valente, Figo, Petit (7i che), Tiago (83. Viana), Cristiars ..i do (60. Costinha), Pauleta, Sim; r I Mexico Portugal Angola Iran Eerstvolgende wedstrijden Mexico-Angola (21.00 uur, Hai 17/6: Portugal-Iran (15.00 furt). 1. Klose (Duitsland), Wanchop!»L Rica), Bravo (Mexico) 2. 3. Frings, Lahm (Duitsland), Delgado (Ecuador), Crespo, Sav i gentinie), Drogba (Ivoorkust), G (Paraguay, eigen doel), Pauleü gal), Zinha (Mexico), Golmoh (Iran), Robben (Nederland) 1. Rode kaart: Avery John (Tr Tobago). Gele kaart: Fonseca (Costa Ri larek (Polen), Mendez, Hurtad.r dor), Gerrard, Crouch (Engelarl dez (Paraguay), Yorke (Trinidair bago), Larsson (Zweden), Saviofc- ze, Gonzalez (Argentinië), Eboul ba (Ivoorkust), Jamba, Locó, Kp Cristiano Ronaldo, André Valenlj gal), Heitinga, Van Bronckhorslkj, land), Stankovic, Koroman, DnF vie, Gavrancic (Servië Monter#1 Geschorst voor eerstvolgend strijd: Avery John (Trinidad ;1 go). Groep F: Australië-Japan (1:^ Kaiserslautern), Groep E: Verenigde Statenl (18.00 uur, Gelsenkirchen), Italiij (21.00 uur, Hannover). TROISTDORF - IvoorkuC gisteren de frustraties oi. WK-nederlaag tegen Argel (1-2) van zich af gespeeld.] De amateurs van de Dui»' de-divisieclub SF Taf moesten er met 9-0 aan g* PSV'er Koné scoorde vierf, BERLIJN - Het WK vodf Duitsland is begonnen gedrogeerde spelers. Alle pingcontroles die voor aa van het toernooi- zijn voerd, toonden een negali sultaat. Tel ds elftalt.* arten. Ej [econtwW, Ook het Nederlands bezoek in Hinterzarten. bij alle andere gecontrol spelers bleek ook de unC'ft Phillip Cocu, Ruud van %.n rooij, Ryan Babel en Khalit lahrouz vrij van verboden i lerende middelen. ANP Het was leuk om weer eens een wed strijd van Oranje in het echt mee te maken. De laatste keer dat ik er op een groot toernooi bij was, was in 1996 in Engeland. Ik had nu een goede plaats, tamelijk bovenin, maar wel re delijk in de schaduw. Daardoor was het wel uit te houden, al kan ik me voor stellen dat het voor de spelers bloed en bloedheet was. Als je in het stadion zit, kun je het spel beter zien dan op tv. Je ziet hoe spelers bewegen, hoe ze ingespeeld worden. Dal maakt het allemaal wat interessan ter. En de sfeer is natuurlijk geweldig. Qua kleding is het net carnaval. Je valt op als je geen oranje aanhebt. Zo'n oranje massa is een indrukwekkend ge zicht. De wedstrijd viel tegen. Er waren zo veel valpartijen... De bal rolde niet ge weldig en de spelers struikelden nogal eens. Ik denk dat het met het veld te maken had. Ik was al uren van tevoren in het stadion, maar het veld is niet ge sproeid. Daarom stropte de bal zo vaak. Maar ja, het veld mag natuurlijk geen excuus voor een matige wedstrijd zijn. Oranje had wel het meeste balbezit, maar het was lang niet altijd even sprankelend. De opbouw van achteruit was erg traag. Ik vond Van Bommel wel goed spelen, en voorin waren Robben en Van Persie gevaarlijk. Robben voert zijn dribbels wel eens wat te ver door, maar er gaat altijd dreiging van hem uit. En als Van Persie aan de bal komt, gebeurt er ook wat. Sneijder en Van Nistelrooij vielen uit de toon. Sneijder heeft alleen maar bal verlies geleden. Van Nistelrooij kwam in de eerste helft nog wel eens naar de bal toe, maar daarna nog maar zelden. Wat me opviel was dat als hij ruimte kreeg, hij met zijn techniek zoveel moei te had om weg te draaien. Wat dat be treft deed Kuijt het beter. De verdediging werd nauwelijks op de proef gesteld, maar ik heb wel gezien dat dat niet het sterkste deel van de ploeg is. Volgens mij had Van Bronck horst een off-day, of hij kan niet verde digen. Mathijsen en Heitinga hadden ook moeite. Dat wordt nog zweten voor die mannen als we tegen Ivoorkust moe ten voetballen. Servië Montenegro mag je eigenlijk geen graadmeter noemen. Van die ploeg wint iedereen. Ik vond ze vrese lijk zwak. Aan de andere kant moet je daarom constateren dat Nederland zijn plicht heeft gedaan. Het was niet indrukwek kend, maar er zijn wel drie punten ge pakt. Zo hoort het in een openingswed strijd. Dennis de Nooijer door Rudy Boogert ZIERIKZEE - Een goede gene rale biedt geen garantie voor een goede uitvoering. Vier da gen voor het WK-duel tussen Nederland en Servië Monte negro werd op een pleintje in Zierikzee de 'voorwedstrijd' ge speeld. Toen won Servië Montenegro met 2-1. De straatvariant van het giste ren gespeelde WK-duel ging tussen de Slavische spelers van het Zierikzeese zaalvoetbal team Balkan Express en hun Nederlandse ploeggenoten. De echte wedstrijd bekeek het gros van de spelers gistermid dag in café De Vlinder in Zie rikzee. De vreugde van vier dagen eer der onder de voormalige Joego- slaven draaide tegen de klok van vijf uur om in teleurstel ling. Met 1-0 verloren. Wéér verloren. Op het WK van 1998 won Oranje - in Servië steevast De Tulpen genoemd - met 2-1. Twee jaar later was het bij het EK nog erger: 6-1. Met name die 2-1 zat Mischa Hrkac lang dwars. Toen de beelden van dat duel gisteren in de voorbeschouwing voorbij kwamen, draaide hij met een schreeuw zijn rug naar het scherm. „Mijatovic miste in die wedstrijd een strafschop. Ik heb zijn poster toen ver scheurd." Nationaliteit Het land speelde toen nog on der de naam Joegoslavië, maar dat verzachtte de pijn aller minst. Hoewel de Balkan door de oorlogen in de jaren negen- Gespannen volgen (van links naar rechts) Irfat Kordic, Mischa Hrkac, din de wedstrijd Nederland-Servië Montenegro. tig een lappendeken van staten is geworden, voelen Mischa en zijn voetbalmaten zich nog al tijd Joegoslaven. Dat is niet zo vreemd, want Mischa zelf is bijvoorbeeld half-Servisch, half-Kroatisch en is geboren in Bosnië. Welke nationaliteit heb je dan? „Ons mooie land is kapot geinaakt door een paar klootzakken uit de politiek", vindt Boris Co- banovic. Ook het voetbal is daardoor vennoord, menen Mischa en Bo ris. „Begin jaren negentig had den we een fantastisch elftal met bijvoorbeeld Savicevic, Boris Cobanovic en zijn vrien- foto Marijke Folkertsma Boksic en Suker, maar door de VN-sancties mochten we niet meedoen aan het EK van 1992 en het WK van 1994." „Ga maar na: op het WK van 1998 haalde Joegoslavië de achtste finales en werd Kroatië derde. Als die spelers samen waren gebleven, dan waren we wereldkampioen geworden. Dit WK hetzelfde: Servië Montenegro én Kroatië hebben zich allebei geplaatst. Als we nu eens als één Joegoslavië kon den spelen..." Wrang genoeg heeft de gesple ten persoonlijk van de Balkan nu echter ook een voordeel. Mischa, Boris en hun voetbal vrienden hebben dit WK twee ijzers in het vuur! Servië Montenegro én Kroatië. Giste ren werd al reikhalzend uitge keken naar dinsdagavond, ne gen uur: Brazilië-Kroatië. Energieker Voor Mischa zijn die zes poule wedstrijden een aanslag op zijn zenuwen. Tijdens het duel van gisteren kon hij geen secon de stilzitten. Zitten, staan, zit ten, staan, handen omhoog, handen voor het gezicht, druk praten, geconcentreerd kijken; hij was energieker dan de spe lers die hij aanmoedigde. „Heel Servië is gek van voet bal", vertelde Boris. „Er wo nen toen miljoen mensen, ik durf wel te stellen dat er negen miljoen zitten te kijken. We worden niet voor niets de Brazi lianen van Europa genoemd. Er zijn veel overeenkomsten in eten, cultuur, mentaliteit en ook in het voetbal." Behalve dan in de prestaties. „Nederland was technisch ge woon beter", vond Mischa na de 1-0-nederlaag. „Het ging goed gelijk op en direct na de rust raakte de verdediging van Nederland ook even in paniek. Maar de eindstand was uitein delijk wel terecht." Net als vier dagen eerder op een pleintje in Zierikzee. door Roel Wiche KEULEN - Vierhonderd jaar hielden de Portugezen Angola in een ijzeren greep, maar gister avond was negentig minuten bijna te veel gevraagd. De vi- ce-kampioen van Europa, een van de outsiders voor WK-suc- ces, beten hun tanden bijna stuk op hun oude kolonie, die bewees dat kleine landen in de mondia le voetbalwereld niet meer be staan. Een zeldzame bevlieging van Figo. vroeg in de wedstrijd bekroond door Pauleta, bezorg de de favoriet de winst: 1-0. geeft punten Robben Net toen we met zijn allen, in een woedend Advocaat-moment, na een keer of zes balverlies door de dribbelkoning, om een Robben-wissel smeekten, demar reerde hij door het midden. Een sublieme pass op Van Persie van de soevereine Van Bommel, one touch van Robin in een korte ex plosie van techniek en weg was Robben. Vlekkeloos afgemaakt op de koop toe. Nooit eerder za gen we iemand de barrière tus sen uit en in vorm zijn, zo radi caal slechten. Geef toe: hij raak te geen knikker in het eerste kwartier. Na de goal was hij los en lenig aan de bal. Nu nog eens een assist aan Ruud geven en we kunnen spreken van een comple te linksbuiten. Kezman Wat hebben we die spits bij PSV toch altijd overschat. Toen ik eens vroeg aan Guus H. of hij wakker lag van Kezmans ver trek zei hij uit de grond van zijn hart: 'Laat hem lekker in Span je of Italië over zijn eigen benen en de bal struikelen'. In tegen stelling tot Kezman is Milosevic een gevaarlijke aanvaller. On danks een gebrekkige startsnel heid kwam hij twee keer vóór Mathijsen. Joris moet nodig die hoge rug eens gaan rechten. Drogba en Crespo ruiken de doodsangst van ver. Een tweede teleurstelling aan onze kant was de gebrekkige Sneijder. Cocu moest zo veel compenseren, dat hij de wedstrijd slechts slentè- rend kon uitspelen. In een clo- se-up leek Phillip in het harde zonlicht de dood nabij. Saviola Nederland voetbalde niet onaar dig tegen de Serven, maar Ar- gentinië-Ivoorkust speelde zich af op halve finale-niveau. Voorlopig maak ik me nog geen zorgen: Denemarken, Spanje en Rusland zijn ook wel eens zo wervelend aan een WK begon nen, dat de omstanders luid keels 'finale' schreeuwden. La ter verbleekten die teams op raadselachtige wijze. Dat zijn de geheimen van een toernooi. Dat Saviola het peil van zijn jeugd-WK in 2001 benadert toen hij topscorer werd met elf doelpunten, is wel een fikse bo nus voor de Argentijnse coach. Zo kan hij Messi op de bank hou den, dreigend als een Argentijn se Rooney. De slotminuten waren symbo lisch voor de moeizame avond van de Portugezen. Hoewel de Afrikaanse fans ruim in de min derheid waren, klonk massaal 'Angola, Angola' door het afgela den RheinEnergie Stadion in Köln. Maar de dappere Zwarte Antilopen, die de droom van een heel volk koesterden, misten de finesse en stootkracht om even als Trinidad Tobago al in het eerste WK-weekend te stunten. Hoe beladen de confrontatie tus sen ex-kolonisator en ex-kolo- nie is. bleek vijf jaar geleden. Het 'vriendschappelijke' duel Angola-Portugal ontspoorde in een complete veldslag en werd twintig minuten voor tijd bij een stand van 1-5 gestaakt. De arbiter moest zo met rode kaar ten strooien dat de Afrikanen nog maar met zeven man op het veld stonden. De rivaliteit vindt zijn wortels in vier eeuwen bloedige over heersing, waarin miljoenen An- golezen als slaven werden afge voerd. In 1975 werd de macht van de Portugezen eindelijk ge broken, maar beide naties blij ven onlosmakelijk met elkaar verbonden. In de vernietigende burgeroorlog die volgde, vlucht ten vier miljoen Afrikanen naar het moederland. Een aantal van hen stond gisteren in het veld, in de kleuren van Angola. De Portugezen hoefden alleen de sentimenten te vrezen, want op papier speelde de underdog bij voorbaat een verloren wed strijd. Terwijl de favorieten duurbetaalde profs van Inter (Fi go), Chelsea (Ricardo Carvalho) en Manchester United (Cristia no Ronaldo) opstelde en een vir tuoos van Barcelona (Deco, licht aangeslagen) op de bank hield, moesten de Afrikanen het doen met spelers uit de competities van Koeweit, Angola en Portu gal. De beste, spits Akwa, heeft zelfs helemaal geen club. Maar voetballen kan-ie. Met een schit terende omhaal in de 24e mi nuut liet hij de Portugezen sid deren. De ploeg van 'Big Phil' Scolari koesterde toen al geruime tijd een voorsprong. Al na vier minu ten denderde de nog niet versle ten Figo langs back Jamba en werd sluipschutter Pauleta op maat bediend: 1-0. De twintig duizend Portugese fans op de steile tribunes maakten zich op voor een doelpuntenfeest, maar al snel smoorde die wens in de speelse onbevangenheid van An gola. De nummer 57 van de we reld danste regelmatig door de rood-groene defensie en mocht via een schot van Andre zelfs even aan de gelijkmaker ruiken. Ook na rust had Portugal de handen meer dan vol. Het helde re moment in de openingsminu ten van Figo bleek zeldzaam en Cristiano Ronaldo werd naar de kant gehaald. Halverwege de tweede helft daalde zelfs de Por tugese versie van het snerende 'voetballen, voetballen' van de tribunes. De Angolese fans tank ten moed, maar hun helden kon den de ultieme droom van de ge teisterde natie niet vervullen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18