zc )ranje voldoet aan minimale eis Van Persie is kritisch op Robben AIRCO CONTROLE Van Nistelrooij moet vrezen voor zijn plaats NU SLECHTS El 9 De droom van Robben komt uit k jm Powell evenaart wereldrecord Leipheimer wint Dauphiné Libéré Alonso legt basis voor wereldtitel Groot contrast Smith en Blom jezman vindt Jinst Oranje bverdiend ekelenburg eede keeper ederlands elftal speelt wisselvallig, maar wint wel lie: 0113-315640 bzc.nl |:redactie@ pzc.nl us 31,4460 AA Goes tentie-exploitatie: j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; vs-Vlaanderen: 0114-372770; naal: 020-4562500. mdag 12 juni 2006 r~\ J A AA. AutoTeam y a O PEL CHEVROLET AUTOTEAM NIEUW SERVICE SCHAOEHERSTEL wij willen blije klanten GATESHEAD - De Jamaicaanse sprinter Asafa Powell heeft gisteren tijdens atletiekwedstrijden in Gateshead zijn eigen wereldrecord op de 100 meter geëvenaard. Hij klokte opnieuw een tijd van 9,77 seconden. Powell vestig de die mondiale toptijd op 14 juni 2005, in Athene. Vorige maand evenaarde zijn Amerikaanse rivaal Justin Gatlin al dat wereldrecord. „Ik kan hard rennen wanneer ik dat wil. Ik heb de organisatie beloofd mijn best te doen en ik heb ze volgens mij niet teleurgesteld", sprak Powell na af loop. GRENOBLE - Levi Leipheimer heeft gisteren de Dau phiné Libéré gewonnen. De leidende positie van de Ameri kaan, rijdend voor Gerolsteiner, kwam in de slotetappe niet meer in gevaar. De Noor Thor Hushovd won de laat ste rit, die over 131 kilometer van Saint-Jean-de-Maurien- ne naar.Grenoble ging. De koningimierit werd zaterdag gewonnen door Iban Mayo, voor Alejandro Valverde en Christophe Moreau. pagina 21 Leipheimer kijkt uit naar Tourpodium SILVERSTONE - Zijn dominantie in de Formule 1 was al groot. Maar nu zelfs de concurrenten van Fernando Alon so zich bij diens heerschappij hebben neergelegd, lijkt de titelstrijd 2006 in een vroegtijdig stadium te zijn beslist. „Mijn tegenstanders konden vandaag niet veel uitrich ten", merkte de Spanjaard tevreden op, nadat hij de Gro te Prijs van Groot-Brittannië had gewonnen. „Dit voor spelt veel goeds voor de rest van het seizoen." De 24-jari- ge Renault-rijder leidde op het circuit van Silverstone van start tot finish leidde, pagina 24 De geeuw dreigt bij Formule 1 LEIDEN - Ze zijn de kopstukken van de Nederlandse atletiek. Het contrast tussen Rutger Smith en Rens Blom was zaterdag bij de Gouden Spike echter enorm. Kogelstoter Smith ontving bij de ondergaande zon de gouden trofee voor zijn Nederlandse record van 21,62 meter. Rens Blom had toen net aangeslagen zijn polsstokken opgebor gen na drie mislukte sprongen op de voor hem nietszeggende hoogte van 5,40 meter. Blom en Smith zorgden vorig jaar voor een vanuit Nederlands oogpunt ongekend succesvol wereldkam pioenschap in Helsinki, pagina 20 Smith sfeermaker bij Gouden Spike LEIPZIG - Je kunt een WK natuurlijk beginnen met een wereldpartij die in een glanzen de 5-0-overwinning eindigt, maar misschien is het, qua toer- nooiopbouw, toch maar beter met een zuinige 1-0 te starten en vast te stellen dat sommige za ken niet deugen, maar de mees te wel. Het Nederlands elftal speelde gisteren weinig spranke lend, maar boezemde de suppor ter toch vertrouwen in. door Henri van der Steen Positief was - afgezien natuur lijk van de uitslag die meteen lekker drie punten oplevert - dat speelwijze en opstelling van Van Basten bleken te deugen, zo als trouwens verwacht. Zijn 4-3-3-systeem, met op het mid denveld een spel met wisselende panelen, hield hij gelukkig ook tegen het met twee centrumaan vallers spelende Servië intact. Feitelijk speelt het Nederlands elftal al een hele tijd met het zelfde idee en dat is een voor deel dat niet kan worden over schat. Spelers worden niet be ter van een coach die voortdu rend van filosofie verandert. Dat wil niet zeggen dat ieder een onder Van Basten automa tisch de ene na de andere puike partij aflevert, dat was gister middag ook te zien. Sneijder en Van Nistelrooij zul len aan de bal zelden zo zwak hebben gevoetbald - daar stond tegenover dat ze hun taak ver der uitstekend uitvoerden. Het goede voetbal komt volgende keer wel weer, tenminste als ze nog eens worden opgesteld. Sneijder hoeft niet meteen te vrezen dat hij op de bank wordt gegooid, maar Van Nis telrooij zal zich toch zorgen gaan maken als hij nog eens zo matig voetbalt. In de paar minu ten die Kuijt kreeg, liet de Feye- noorder - voor de zoveelste keer - zien een betere midvoor te zijn dan Van Nistelrooij, als het om meevoetballen gaat. In hun analyse met de spelex-s zullen Van Basten en Van 't Schip vermoedelijk nog enkele nootjes kraken, maar hij kan zich na de eerste groepswed strijd opstellen zoals een coach zich het liefst opstelt: positief. Er hoeft niet gesleuteld te wor den aan de opstelling, Van Bas ten kan zich beperken tot enke le technische en tactische de tails en zich verder lekker be zighouden met het bemoedi gend toespreken van zijn man nen. Waarschijnlijk zal er nog wel een particulier complimentje naar Mark van Bommel gaan. De zo lang door van Basten ge peste, eigenlijk belachelijk ge maakte middenvelder was giste ren een genot om te zien - en een van de weinigen die vanaf de eerste minuut even ontspan nen als geconcentreerd op het veld liepen. Het was heel mooi dat een fijn passje van hem het enige doelpunt inleidde. Daar heeft Van Basten dan weer mazzel mee, want de jon ge bondscoach heeft het nood lot natuurlijk wel getart met zijn al te lang voortdurende ge zeur over Van Bommel. Voor hetzelfde geld was de midden- analyse velder een keer uit zijn vel ge sprongen en had hij dingen ge zegd die het vervolgens voor Van Basten onmogelijk hadden gemaakt Van Bommel weer te selecteren zonder zijn eigen ge loofwaardigheid te verhezen. Gelukkig heeft Van Bommel al tijd zijn mondje gehouden, zo dat nu kan worden vastgesteld dat de affaire met een sisser is afgelopen. Tegenover deze beginnersfout van Van Basten staan gelukkig tal van positieve zaken. Tot gis teren zag het Nederlands elftal er immers als volgt uit: formida bele keeper, zorgwekkend mid delmatige verdediging, goed middenveld, extreem getalen teerde voorhoede. Na de wedstrijd tegen Ser- vië-Montenegro moet je vast stellen dat die zorgwekkend middelmatige verdediging het prima heeft gedaan. Dat is al vast een mooie basis voor een succesvol toernooi, zal Van Bas ten zijn selectie en zichzelf graag vertellen. GPD rLeon ten Voorde PZIG - Het Nederlands elf- jiesenteerde zich gistermid- aan de wereld op een ma- die in eigen land al tijden Jnd is. De start op het WK Ie le tegen Servië Montene- niet meteen het grootste nakel op, maar wel een jfcakelijke zege (1-0). wedstrijd die gezien de Bit van de oppositie in de jé per se gewonnen moest «n, bracht Oranje meteen jet spoor van de grote favo- i Argentinië, maar verdere wijkingen met de Zuid- Hikanen gingen gistermid- mank. Het duel tussen rland en Servië Mon- ~o stak schril af bij het niveau waarmee de Argen- ;n en Ivoorkust de avond oor de liefhebber verblijd- -j het verschil in tempo tus- detwee wedstrijden was op- "d, maar volgens de spelers :o van Basten hoeven niet meteen conclusies aan "den te worden. „Want de :gheden waarin wij n spelen waren lood- de spelers waren op het 'l doodop", doelde bonds- Marco van Basten op de ngende hitte. (intense wijze waarop Oranje overwinning na afloop met lanhang vierde, gaf wel aan I groot de spanning vooraf I geweest in het kamp. Het jerlands elftal stond bij de af- I stijf van de stress en de Jg slaagde er maar zelden in ■onbestemde gevoel uit de be- I te schudden. Na een rede- Ibegin. werd het steeds meer PZIG - Mateja Kezman dt dat het Nederlands elftal teren in Leipzig onverdiend ft gewonnen (1-0) van Servië lontenegro. De zege in de eer speelronde van het WK am volgens de Servische aan- er tot stand op basis van één e kans. „Die ging erin en was het dan." voormalige PSV-spits vond Nederland in de rest van de Istrijd niet veel had af ge nogen. ,;ik denk niet dat de winning verdiend was, een ijkspel was beter op zijn lats geweest. Maar we spelen een sterke groep, iedereen winnen, maar ook verlie- ts werd zelf gewisseld en ide hem niet echt. „Ik heb geen tijd voor gehad, de komende dagen gaan praten en dan zal ik de hook zeker vragen waarom eruit haalde." Petkovic wisselde op moment', bij een achter een a'anvaller voor een Ier. „Dat verraste mis- iedereen, maar dat is en een besluit van de bonds- ANP G - Maarten Stekelen- in de selectie van het Ne- dands elftal gepromoveerd tweede keeper. t zei bondscoach Marco van sten gisteren tijdens de pers- fcentie, na de 1-0-zege te- •Servië Montenegro. Daar- e passeert hij Henk Timmer de pikorde van de doelman- 1 Timmer (34 jaar. twee inter ns) werd door Van Basten wankelijk geselecteerd als nd-in voor Edwin van der Stekelenburg (23 jaar, twee elands) kende een sterke •ede seizoenshelft bij Aj ax en h die lijn door bij Oranje in lanloop naar het WK. GPD Arjen Robben heeft Nederland op voorsprong gezet en laat de defensie van Servië Montenegro teleurgesteld achter. foto Olaf Kraak/ANP door Leon ten Voorde LEIPZIG - Hij had zo zijn eigen dromen, toen hij de afgelopen week in het spelershotel op bed lag. Het ware mooie, bijzondere gedachten, zei Arjen Robben een paar dagen voor de eerste wedstrijd op het WK. Hij zag zichzelf in die droom de hoofdrol spelen. Hij zag een Ar jen Robben die zich door niets en niemand liet stuiten, net als twee jaar geleden op het EK te gen Tsjechië. Wat zou het mooi zijn, zo dacht hij, als die prikke lende fantasie toch eens werke lijkheid zou worden tegen Ser vië Montenegro. In het hoofd van de ster was het kind van het speelpleintje opgestaan. Na afloop van de eerste wed strijd op het WK bleek hij gister middag die prachtige droom vanuit Hinterzarten meegeno men te hebben naar Leipzig. Want Robben speelde net als in zijn fantasie. Tenminste: na zijn doelpunt in de achttiende mi nuut. Vanaf dat moment was er geen houden meer aan en speel de hij bijna in zijn eentje de hele defensie van de Serviërs aan gort. Zelfs de verliezende bonds coach. zei na afloop genoten te hebben van de dribbels en ac ties van de Nederlandse linker spits. „Robben is een speler uit de categorie Ronaldinho en Ka- ka", prees Illia Petkovic zijn plaaggeest de hemel in. Het gekke is dat Robben wel met een droom, maar zonder vorm naar Leipzig was geko men. Zijn seizoen bij Chelsea was magertjes geweest. Dat vond hij zelf ook. En in de voor bereiding bij Oranje leek hij ook al uitgedanst te zijn. Robin van Persie, dat was plots de man die de handen op elkaar kreeg. Toch zei Robben voortdurend dat hij zich geen zorgen maakte. Als het er straks echt om zou gaan, dan zou hij er staan, zo hield hij zijn gehoor voor. Hij hield gisteren woord, en dat na een dramatische start waarin hij constant over voeten en bal len struikelde. „Maar ik ben niet iemand die zich daardoor uit balans laat brengen. Ik blijf het proberen en dat lukt het van zelf een keer." Dat iedereen hem de grote ster van de wedstrijd vond, ach, dat was mooi meegenomen, maar de Groninger zei daar niet anders van te worden. „Ik ben hier niet voor de individuele prijzen, maar voor dat ene grote doel: wereldkampioen worden." Arjen Robben blijft dromen. GPD Arsenal-aanvaller: Hij kan soms meer rekening houden met een ander door Dick Sintenie LEIPZIG - De deur naar de kleedkamergang van het Zen- tral Stadion stond op meer dan een kier. Daardoor was de ontla ding bij de spelers van het Ne derlands elftal na de 1-0-over- winning tegen Servië Monte negro goed te zien en te horen. Er werd geschreeuwd, er werd geknuffeld, er werd gelachen. Oranje won gistermiddag een heel belangrijke wedstrijd. Twee uur eerder droop de span ning nog van de hoofden, toen de internationals in dezelfde catacomben stonden, op weg naar hun aftrap van het WK. Ook het gezicht van Ruud van Nistelrooij, toch niet onervaren als voetballer, was getekend. „Logisch," zei de spits. „Ik heb zo lang naar dit moment toege- leefd en ik speel misschien maar één keer een WK. Dat spookt al lemaal door je hoofd." Van Nistelrooij kende geen ge lukkige middag. Hij werd na 68 minuten gewisseld. „Ik heb er geen moeite mee. Het was een tactische wissel. Robin van Per sie ging op mijn plaats spelen, iets meer teruggetrokken, met Dirk Kuijt en Arjen Robben wat dieper aan de zijkanten. Ik heb ruim een uur gedaan wat ik kon. Het was niet makkelijk omdat ook hun middenvelders dicht te gen mij aan speelden. De ruimte was klein." Net als bondscoach Marco van Basten spreken de internatio nals inmiddels allemaal over het teambelang. Van Nistelrooij prees de manier waarop Oranje tegen Servië Montenegro als ploeg functioneerde. „We geven weinig weg, vliegen erop als we de bal kwijt zijn en er is altijd wel iemand die excelleert en het verschil kan maken. Nu was dat Robben." Op het moment dat de linksbui ten er in Leipzig al drie dribbels had uitgegooid, moest zijn colle ga aan de andere kant van het veld, Robin van Persie, nog wachten op zijn eerste balcon tact. „Helemaal niet erg," vond de aanvaller van Arsenal. „Ik weet dat dat bij deze positie hoort. Je bent afhankelijk. Soms kom je even niet in het spel voor." Bovendien, zei hij, was zijn tweede balcontact in de achttiende minuut lang niet slecht. Van Persie verlengde een pass van Mark van Bommel sub tiel met zijn linkervoet, waar mee hij Robben op weg stuurde naar het openingsdoelpunt. Van Persie prees Robben, maar hij toonde zich ook kritisch jegens hem. „Vooropgesteld: ik vind Ar jen een fantastische speler, maar hij kan soms meer reke ning houden met een ander. Hij maakt wel eens keuzes die voor zijn medespelers niet goed zijn." Van Persie wilde geen voorbeeld geven, maar het moet welhaast gaan over de enorme drive die Robben heeft om altijd maar te dribbelen, terwijl simpel spelen soms veel efficiënter is. Van Per sie: „We doen het met zijn elven. Als het goed is, spelen we nog zes wedstrijden. Dat kun je niet in je eentje doen." Er is onder Van Basten een klimaat ont staan, waarin spelex-s kritisch zijn op zichzelf en op elkaar. Ei genbelang is ondergeschikt aan teambelang. Overwinningen dra gen eraan bij die teamgeest nog verder te versterken. Daarom was de ontlading gisteren zo groot. Een zege geboekt onder lood zware omstandigheden. Het kwik steeg op het veld naar een temperatuur van boven de der tig graden. „Het is geen excuus, maar het was moeilijk," zei doel man Edwin van der Sar. „Een bakoven," noemde Van Persie het stadion. „En het gras was kurkdroog," ondervond Van Nis telrooij. „De velden mogen tij dens het WK voor de wedstrijd niet worden gesproeid. Regel van de Fifa, ik heb geen idee waarom." GPD een kwestie van overleven in de Duitse bakoven. Dat Oranje desondanks een ver diende zege boekte, kwam ook mede door de zwakke prestatie van Servië Montenegro. De ploeg, die al dertien officiële wedstrijden achter elkaar onge slagen was, wist de veel bekriti seerde achterhoede van Oranje geen moment aan het wankelen te brengen. Het spel van Oranje het zich zo als zo vaak weer eens typeren als wisselvallig. Van goed naar knullig is bij.deze selectie nou eenmaal een kleine stap. Hoe wel Van Basten heel iets anders zegt te willen, leeft dit elftal vooral van momenten. Neem de enige treffer van de wedstrijd. Er was gisteren nog bijna niets gebeurd toen het opeens na een wonderlijke flits 1-0 stond. Knieklachten De uitstekend spelende Mark van Bommel (later vanwege knieklachten vervangen) vond na achttien minuten spelen Ro bin van Persie, die de bal met een fijnzinnig tikje meteen door stuurde naar Arjen Robben. Al leen voor het doel van Drago- slav Jevric (ex-Vitesse) bezorg de de linkerspits Nederland het eerste doelpunt op het WK: 1-0. De bijzonderheid van die treffer school 'm in twee opvallende as pecten: Robben had tot aan dat doelpunt nog niets goeds ge daan en voor Van Persie bete kende zijn assist pas zijn tweede balcontact van de wedstrijd. Dat Van Persie zijn topvorm niet kon showen op het grote po dium, lag niet eens zozeer aan hem, want vrijwel alle aanval len hepen gistermiddag over links. Dat een oefencampagne weinig zegt, bleek ook wel uit het spel van Robben en Ruud van Nistel rooij. Robben, die de laatste we ken weinig klaarmaakte, was gistermiddag een onnavolgbare wervelwind, terwijl de man die in goeden doen was - Van Nistel rooij dus - een van de slechtste interlands uit zijn loopbaan af werkte. Dat Van Basten lak heeft aan re putaties werd nog eens duide lijk toen hij Van Nistelrooij uit het veld haalde. „Maar Ruud speelt vrijdag gewoon weer hoor", drukte Van Basten nader hand meteen de speculaties de kop in. „Hij heeft het tot dusver re uitstekend gedaan, nu was hèt minder. Maar dat kan een keer gebeuren." Met Dirk Kuijt in de ploeg hep het voorin meteen een stuk be ter. Met een beetje meer geluk hadden Robben en Van Persie Oranje nog een grotere overwin ning bezorgd, maar achteraf vonden de spelers een 1-0-zege al mooi genoeg. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17