choonmaakbeurt voor centrum PZC Laatje hart thuis als je voor liefde vreest Spoorwerken Goes ook zonder WCT Noord-Beveland trekt portemonnee tegen wateroverlast -11 1roef met verwijderen kauwgom uit winkelstraten Middelburg nternationale rgelconcerten Sint Baafskerk ragen over eurologie bij :VA-Trefpunt Loods vrijwel zeker aangestoken Jongen beroofd in Kerkwerve Motorrijder gewond Aanhoudingen na mishandeling F ormule-1 -rij der komt karten in Middelburg agenda maandag 12 juni 2006 nnrMaurits Sep IDDELBURG - De Middel- ;luü irgse binnenstad kan wel een ihoonmaakbeurt gebruiken, idernemers willen de winkel raten graag ontdoen van plak- rige kauwgomplekken. De ge- ecnte is bereid volgend jaar r, proef uit te voeren, maar de idernemers moeten die beta- Markt, de Nieuwe Burg en Be, Gravenstraat komen als eer- e aan de beurt. Die straten jn als eerste heringericht en f k 1I1U1 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- odit'- durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 1330EB middelburg Tel: 0118-493000 :ax: 0118-493009 [■mail: redwalch@pzc.nl [Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder jEdith Ramakers reglMiriam van den Broek Selma Osman jWendy van den Hurk 'Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 W60 AA goes jTel: (0113)315500 n'eg,jFax: (0113)315669 •mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl [;E-mail: web@pzc.nl COU! dus ook als eerste toe aan een poetsbeurt. Als de proef slaagt, worden in 2008 de Lange en de Korte Geere, de Langeviele en de Pottenmarkt onder handen genomen, en in 2009 de Lange Noordstraat en de Lange Delft. De proef komt er op verzoek van de ondernemers in de bin nenstad. Zij beklagen zich er al langer over dat de uitstraling van de winkelstraten wordt ont sierd door kauwgoms die door mensen op straat wordt ge spuugd. Die laten in het begin plakkerige witte plekken achter en dat worden later zwarte vlek ken. Op dit moment is de bestra ting nog redelijk schoon; er zijn minder dan vijftig vlekken per vierkante meter geteld. Maar als ook die kauwgomresten verwij derd zijn, heeft de stad weer echt een verzorgd uiterlijk, vindt de Vereniging Onderne mers Middelburg (VOM). Het college van B en W vindt het schoonpoetsen van de stra ten wel nuttig, maar heeft er geen geld voor. Uit diverse expe rimenten in andere Zeeuwse ste den met het verwijderen van kauwgom, is gebleken dat dat veel werk en dus veel geld ver eist. Het college heeft laten uit rekenen dat het in Middelburg gemiddeld 2 euro en 4 cent kost per vierkante meter. Als de alle winkelstraten in het centrum in drie jaar tijd worden schoonge maakt, kost dat 15.000 euro per jaar. Het eerste jaar, dat als proef geldt, zou iets duurder zijn: 20.000 euro. Uithangborden Het dagelijks gemeentebestuur wil, bij gebrek aan eigen geld, de kosten in rekening brengen bij de ondernemers. Die zouden de proef via de reclamebelasting moeten vergoeden. Onderne mers betalen belasting voor de uithangborden aan hun win kels. Zij zullen de helft meer moeten gaan betalen. Het colle ge wil het tarief voor de reclame belasting met vijftig procent ver hogen. D. Anbeek van de VOM reageert verbaasd op het collegebesluit. De ondernemers vragen al jaren om een schoonmaakbeurt en wat hen betreft wordt die niet over drie jaar verspreid, maar onmiddellijk voor het hele centrum uitgevoerd. „Nu meteen doen en dan bijhouden is het beste", stelt Anbeek. Bo vendien is het tarief van de re clamebelasting nog niet bekend. „En dus weten we ook niet wat een verhoging met vijftig pro cent zal inhouden", merkt An beek op. Het is volgens hem wel zo dat de ondernemers bereid zijn een hogere reclamebelas ting te betalen als dat extra geld wordt gebruikt voor het onder houd van de winkelstraten. „Maar toen wij dat zelf voorstel den, wilde de gemeente dat niet. Het wordt dus weer tijd voor nog een overleg met de gemeen te." ARDENBURG - De Orgelcom- issie van de Sint Baafskerk irdenburg zorgt dit jaar voor n internationale orgelcyclus juli. De recitals worden gege- n door organisten uit binnen- buitenland. >or het publiek dé gelegenheid nde kwaliteiten van het geres ideerde kerkorgel in de Sint lafskerk te toetsen. Naast de jitals is er een Zomeravond :gelwandeling gepland langs drie Aardenburgse kerken en nden orgelexcursies en zon- ignuddag-orgelbespelingen or diverse organisten plaats, concerten zijn op 7 juli, door tnder van Marion uit Scheven- die een jubileum tour lór Nederland maakt, op 11 K)i Juli Peter Ledaine uit Oos- nde met medewerking van An- -Sofie Verbraecken, Tim :kpot (viool), op 21 door juli n van Mol uit Antwerpen met idewerking van Kristel de sulder (sopraan), op 28 juli or Ad van de Wege, de vaste jahist van de Sint Baafs, uit nt Jansteen met medewerking mChristiaan d'Hooge (alt), it laatste recital staat in het te il van de Bach Herdenking, ara 'concerten beginnen om 20.00 IDDELBURG - J. Böckling, nofd-behandeleenheid van de deling neurologie en geriatrie in Ziekenhuis Walcheren be- Dtwoordt vragen tijdens het VA-Trefpunt in 't Gasthuis in iddclburg, zaterdag 24 juni. ickling vertelt over de werk- van de Walchèrse neurolo- eafdeling. Het CV A-Trefpunt Ti' bedoeld voor mensen die een irseninfarct of hersenbloeding ibben meegemaakt en hun lasten. De bijeenkomst staat hter nadrukkelijk open voor dereen die vragen heeft over behandeling en gevolgen van a igelukken met bloedvaten in Gj i hersenen. Het CVA-Trefpunt sc|j igintom 14.30 uur. luis Nafiss Nia draagt voor uit haar bundel Esfahan, mijn hoopstee. door Maurits Sep MIDDELBURG - „Als jullie ooit nog eens in Esfahan komen, kennen jullie nu het adres van mijn favoriete plekje", besluit Nafiss Nia, als ze haar gedicht Hoopstee heeft voorgedragen. Maar voor wie die plek wil vinden, dicht zij een waarschuwing: Wanneer je terug komt, heb je je ik nog maar je hart ben je voorgoed kwijt. Laatje hart thuis als je voor de liefde vreest. Nafiss Nia las gisteren voor uit haar bundel Esfahan, mijn hoopstee tijdens Park Poëzie in Middelburg, dat voor de derde keer plaatsvond in diverse stadstuinen. „Prachtige plaats, prachtige dag, prach tig evenement." Cisca Dresselhuys opent het zonovergoten evenement. Als voorvechtster van vrouwenemancipatie constateert ze tevreden dat elf van de zestien dichters vrouw zijn. Maar teleur gesteld is z:e ook, dat er - onder meer na het afscheid van Chawwa Wijnberg in Middelburg - in heel Nederland nog maar één vrouwelijke stadsdichter is. „Er is dus nog werk aan de winkel. Maar goed, vandaag genieten, maandag gaan we wel weer verder met de strijd." En genieten kost geen moeite op Park Poëzie. Ook voor een zelfverklaarde 'eenvoudige afnemer en doorsnee luiste raar' als Dresselhuys. Van Anne van Amstel, die inspiratie haalt uit haar op leiding en werk als psycholoog en de harde werkelijkheid van de geestelijke gezondheidszorg {...dat-jij deze letters niet leest maar leeft...). En van de bloem rijke poëzie van Nafiss Nia, waarin ver leden en verlangen elkaar afwisselen. De zestien dichters hebben vandaag ie der hun eigen podium in evenzovele stadstuinen in het centrum van Middel burg. Het podium van Nafiss Nia be vindt zich in een binnentuin aan de Lon- densekaai, met zicht op de Lange Jan. De vijgenboom waaronder zij plaats neemt, brengt dierbare herinneringen boven. Van toen ze als jong meisje voor de enorme vijgenboom bij haar ouder lijk huis moest zorgen en elk jaar een schaal van de zoete vruchten naar de bu ren moest brengen. Taal Veertien jaar woont Nafiss Nia nu in Nederland. En hoewel ze al in Iran en dus in het Perzisch gedichten schreef, doet ze dat nu volledig in het Neder lands. „Dat is mijn dagelijkse taal. Al les om mij heen is Nederlands. Ik kan nog wel in het Perzisch schrijven, maar dat is voor mij niet meer bij te houden. De taal ontwikkelt zich zo snel, dat ik in het Perzisch van vijftien jaar geleden zou werken." Voor de gelegenheid heeft zij wel een ge dicht in haar moedertaal vertaald en foto Ruben Oreel draagt het daarin ook voor. Haar stem kleurt nog donkerder en warmer en de zinnen zingen. In het Nederlands klinkt Geboorte scherper, zonder aan gevoelig heid in te boeten. Jou heb ik alles vergeven, aan allen schenk ik jou en opnieuw ben ik geboren. Vorig jaar was zij voor het eerst na der tien jaar terug in haar geboorteland. Ze had na haar vlucht uit Iran niet durven hopen ooit nog terug te keren. Het luk te, als regie-assistente van een cineast die een documentaire maakte over het leven na de aardbeving in Bam. De pijn van het vertrek {...De zoute druppels van woede verbrandden mijn ogen...) en de vastberadenheid van een terugkeer {...Ooit...) verwoordt ze in Sprookje in de mist. Het gedicht gunt ook een blik op de innerlijke ontwikke ling, wellicht strijd, die ze in Nederland doormaakte, en die model zal staan voor veel vluchtelingen. Ik ga terug naar de hel die me weg joeg en in mijn gedachten een paradijs werd. Hopelijk is het er mistig. Gewone groei goederenvervoer rechtvaardigt al investeringen in verdiepte spoorbak door Harmen van der Werf GOES - De gemeente Goes hoeft niet te vrezen dat de bouw van een verkeerstunnel onder het spoor bij htet stadskantoor en de aanleg een verdiepte spoorbak wordt afgeblazen, als de Wcsterschelde Container Ter minal (WCT) in Vlissingen-Oost niet wordt gerealiseerd. De bijdrage die havenschap Zee land Seaports voor het spoorpro- ject in Goes heeft toegezegd, maximaal twintig van de ge raamde veertig miljoen euro, wordt ook zonder een positieve besluitvorming over de WCT ver strekt. „In het Sloegebied zijn diverse ontwikkelingen aan de gang", licht directeur J. van der Hart van Zeeland Seaports toe, „zoals de tweede fase van Co- belfret (autorederij), Klooster boer en Sea Invest-Zuidnatie. Ook zonder WCT treedt een sub stantiële toename van het spoor vervoer op." Kloosterboer, al jaren in Vlissin gen-Oost actief als vriesbedrijf, legt een containerkade aan. Nieuwkomer Sea Invest-Zuidna tie kan in Vlissingen-Oost wor den gezien als voorloper van de Westerschelde Container Termi nal. Alle extra activiteiten, los van de WCT, zullen het goede renvervoer over het Zeeuwse spoor doen stijgen van zestig treinen per week in 2005 naar negentig treinen per week (in beide richtingen) in 2020. Mét de WCT wordt ervan uitgegaan dat dit aantal in 2020 op weke lijks 190 treinen uitkomt. De kans dat de WCT er komt, is gegroeid dankzij de bijdrage van Zeeland Seaports aan de Goese spoorwerken. Goes is als bezwaarmaker tevreden gesteld. In het besluit dat een meerder heid van het algemeen bestuur van het havenschap heeft geno men, is ook als voorwaarde opge nomen dat 'betrokken gemeen ten geen bezwaar zullen aante kenen tegen de aanleg van de WCT en bereid zijn dit vast te leggen'. Met 'betrokken gemeen ten' wordt naast Goes gedoeld op Kapelle waar Zeeland Sea ports ook meebetaalt (één mil joen euro) aan maatregelen die de treinoverlast moeten beper ken. Het Goese college van b en w vindt het niet meer dan lo gisch dat het havenschap deze voorwaarde stelt. Zeeland Seaports financiert de maximaal twintig miljoen voor Goes overigens slechts gedeelte lijk zelf, blijkt uit het besluit van het algemeen bestuur. Het Zeeuwse havenschap draagt tien miljoen euro uit eigen kas bij. De andere helft moet van Ex ploitatiemaatschappij Schelde- Maas (ESM) komen, het samen werkingsverband van Zeeland Seaports en het Rotterdams Ha venbedrijf. Via een omweg hebben Goese- naren en bezoekers van de stad het dus mede aan Rotterdam te danken dat zij straks niet meer voor de spoorbomen bij het Goese stadskantoor hoeven te wachten. De formele besluit vorming over de ESM-bijdrage moet nog plaatsvinden, laat havenschapsdirecteur Van der KAPELLE - Een loods in een boomgaard aan de Braan-, jenweg bij Kapelle is in de nacht van zaterdag op zondag bijna volledig uitgebrand. De brandweer vermoedt dat de brand is aangestoken. De eerste melding van de brand kwam tegen vier uur 's nachts. De loods stond al in lich terlaaie, toen de brandweer arriveerde. In de loods stond onder meer een kleine tractor. Die is ver loren gegaan. Het vuur was vrij snel onder controle. De Kapelse brandweer kon toch pas om negen uur gistermor gen terug naar de kazerne. De oorzaak van de brand is onbekend. „Niets wijst erop waar het vuur precies is begonnen", aldus officier van dienst Engelenburg. Volgens haar is brandstichting 'niet uitgesloten'. „Zo'n brand 's nachts, terwijl er geen werk zaamheden zijn, is vreemd." Kort na de melding van de brand aan de Braanjenweg, omstreeks kwart over vier, kwam nog een melding uit de directe omgeving binnen. Niet zover van de Braanjenwegj aan de Monnikendijk richting Kattendijke, had een wa gen met hooi vlamgevat. Een tweede blusgroep uit Goes heeft deze brand onderhanden genomen. KERKWERVE - Twee mannen hebben in de nacht van za+ terdag op zondag bij Kerkwerve een zeventienjarige jon gen beroofd. De jongen fietste tegen half drie over dé Kuijerdamseweg in de richting van Kerkwerve toen eer) personenauto hem passeerde. De auto stopte even verder op en twee mannen stapten uit. Twee vrouwen bleven in de auto zitten. Toen de jongen hen passeerde werd hij vaii zijn fietst geschopt en geslagen. Hij moest zijn portemon nee, met hierin waardepapieren en enkele tientallen eu ro's afgeven. Daarna stapten de mannen weer in de auto en reden weg. SCHARENDIJKE - Bij een ongeluk op de Brouwersdam is gistermiddag een 31-jarige motorrijder uit Schoonho ven zwaargewond geraakt. De man botste op de Dammen- weg N57 tegen een auto die wilde keren. Het ongeval vond plaats op het moment dat de motorrijder de auto wil de inhalen. De motorrijder werd met diverse botbreuken overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Drie van de vier inzittenden van de personenauto, die be^ stuurd werd door een inwoner van Steenbergen, liepen snijwonden op door rondvliegend glas. HULST - Twee 20-jarige mannen uit de gemeente Hulst zijn zaterdagmorgen aangehouden op verdenking van mis handeling van een 25-jarige man uit de gemeente Hulst. De 25-jarige man en een vriend van hem hadden rond tien voor drie in een horecagelegenheid aan de Grote Ba- gijnestraat in Hulst onenigheid met twee mannen gehad. Toen ze, na vertrek uit de gelegenheid, rond kwart over drie over de 's Gravenhofstraat liepen, kwamen ze deze twee mannen tegen. De 25-jarige man werd, na een kort gevecht, door een van hen met een knuppel geslagen en door de ander bedreigd (hij was in het bezit van een op een zwaard lijkend voorwerp). Het slachtoffer raakte gewond aan zijn hoofd over en moet zich onder doktersbehandeling laten stellen. en de leidingen krijgen een an der verloop, zodat het water ge makkelijker moet kunnen weg stromen. Het is ook de bedoe ling een tweede afvoersysteem in de A. van Heestraat te maken voor regenwater, naast het stel sel voor de afvoer van rioolwa ter. Die ingreep vergroot de ver werkingscapaciteit. De straat moet open om deze werken uit te voeren. De ge meente wil daar gebruik van ma ken door de A. van Heestraat vervolgens veiliger in te richten en rekening te houden met de parkeerproblemen. Waterschap Zeeuwse Eilanden doet ook een duit in het zakje. Bij Het Rip komt een forse sloot, waardoor de afwatering rich ting het gemaal Jacoba wordt verbeterd. De verwerkingscapa citeit van Jacoba wordt tegelij kertijd opgevoerd. Hart weten, maar hij voorziet daarbij geen problemen. ESM heeft als exploitatiemaat schappij van grote delen van Vlissingen-Oost zeker zoveel baat bij het 'afkopen' van Goes als havenbeheerder Zeeland Seaports. Op groen Vóór het licht definitief op groen springt voor de spoorwer ken in Goes moet het ministerie van Verkeer en Waterstaat nog wel de daar aangevraagde subsi die van tien miljoen euro toeken nen. In februari 2007 is dit dui delijk. De provincie heeft al vier miljoen euro toegezegd. Goes be taalt zelf ook vier miljoen mee. Van spoorwegbeheerder ProRail wordt tot slot twee miljoen ver wacht. door Harmen van der Werf KAMPERLAND - In laaggele gen delen van Kamperland en Wissenkerke gaat de gemeente Noord-Beveland investeren om overtollig regenwater beter af te kunnen voeren. De maatregelen zijn een uitvloeisel van de wa teroverlast waarmee Kamper land en Wissenkerke én de bun galowparken Ruiterplaat en Schotsman vorig jaar twee keer te maken kregen. De waterafvoer in de Schots man en Ruiterplaat is al verbe terd. Straten in Kamperland en Wissenkerke die 20 augustus en 10 september 2005 gedeeltelijk onderliepen na hevige regenval, komen in de tweede helft van dit jaar aan de beurt. De laaggelegen A. van Hee straat kreeg het vorig jaar in Kamperland het zwaarst te ver duren. De gemeente gaat daal de riolering aanpassen. Er ko men grotere leidingen te liggen MIDDELBURG - De Markt in Middelburg is zaterdag 12 au gustus het strijdtoneel voor een bijzondere kartwedstrijd. De we reldkampioen karting en Re- nault-coureur Carlo van Dam ra cet dan tegen Formule-l-cou- reur Robert Doornbos. De kartdemodag begint om tien uur 's morgens. Tussen elf en twaalf uur worden demonstra ties gereden door het PDB-ra- cingteam. Om een uur 's mid dags worden dat team en gast- coureur Robert Doornbos voor gesteld. Om half twee rijdt Doornbos zijn eerste race, om half vier zijn tweede. Tussen bei de races door is er om half drie de gelegenheid om met Doorn bos op de foto te gaan, met hem te praten en zijn handtekening te vragen. Het programma wordt om half vijf 's middags afgesloten. Aan sluitend vinden nog activiteiten plaats bij Indoor Karting Mid delburg op bedrijventerrein Ar- nestein. Sportvelden In Kamperland gaat de gemeen te verder de waterafvoer bij de sportvelden aanpakken. Tennis banen liepen vorig jaar water schade op. De maatregel die de gemeente wil treffen om dit te gen te gaan, is de aanleg van een apart afvoersysteem voor regen water dat op het parkeerterrein valt. Het rioolstelsel wordt daar dan niet mee belast. Hetzelfde staat Noord-Beveland voor ogen in Wissenkerke, in de Zuidstraat en omgeving én in de Weststraat. Ook daar wordt dé afvoer van regenwater afgekop peld van het riool. Om waterpro blemen in de Weststraat te voor komen wordt voorts bij de ge1 plande uitbreiding van de be graafplaats in Wissenkerke een forse sloot gegraven. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE Dorpshuis Biggekerke, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voo[ 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; VLISSINGEN - Open Hof. 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11