kkoord groenplan Sloedorpen m WÈhmA 4 L RWS houdt debat over leefbaarheid Ich möchte gerne aangifte doen Actiegroep N254 wordt ongeduldig Spectaculaire opening RPCZ Dorpsraad Nieuwdorp voor, landbouworganisatie tegen Gratis naar K hot lAflf Nieuwe kassen in Sint-Annaland Politie houdt dronkaard aan Kleine kettingbotsing Goes Watersnoodmuseum langer open zeeuwse almanak Schoon V28 Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl f.mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 10 juni 2006 editie Bevelanden-Tholen door Harmen van der Werf NIEUWDORP - Ilel industrie havengebied Vlissingen-Oost krijgt een volwassen groene buf fer van zestig hectare bij Nieuw dorp en 's-Heerenhoek. De pro vincie en de gemeente Borsele hebben daarover een akkoord gesloten. Met het project is zes miljoen euro gemoeid. Nieuwdorp en 's-Heerenhoek zien in de nabije toekomst nogal wat op zich afkomen. De Sloe- weg richting Westerscheldetun- wordt rond 2010 verbreed. Bedrijven in het Sloegebied mo- straks meer geluid produce ren. anders kunnen ze niet meer groeien. En bij de kruising van de Sloeweg met de tunnelweg is Sloepoort gepland, een nieuw bedrijventerrein. Vrijwillig de negatieve gevolgen van ingrepen te verzachten is Ihet groenplan van zestig hectare ieboren. In een gebied van zo'n 50 hectare wordt daarvoor mdgekeken. Het liefst willen irsele en de provincie een instrook direct ten westen 's-Heerenhoek, tussen de lloeweg en Nieuwdorp én ten ïoordwesten van Nieuwdorp ichting de Sloekreek. Aankoop van de landbouwgrond gebeurt op basis van vrijwilligheid. De agrarische waarde plus iets ;ra's wordt betaald, litvoering is voorzien in 2009- 2016. Het plan mag zes miljoen euro kosten. De provincie is be reid drie miljoen euro bij te dra- en Borsele één miljoen. De rest, twee miljoen, moet van an dere partijen komen, waarbij wordt gedacht aan de rijksover- (Advertentie) de zon maakt alles mooier... zelfs de prijzen! nu 40% korting op de voorjaars- en zomercollectie heid en fondsen. Het Sloebos dat tussen het dorp Borssele en het Sloegebied deels is aange legd (100 van de 200 hectare), is ook op die manier gefinancierd. Met. het nieuwe groenproject wil len de provincie en Borsele de dorpsraden van 's-Heerenhoek en Nieuwdorp tegemoet komen die eerder grote vraagtekens zet ten bij de aanleg van het bedrij venterrein Sloepoort, omdat dit buiten het eigenlijke Vlissingen- Oost komt. Secretaris H. van Dam van de dorpsraad Nieuwdorp liet giste ren weten dat hij het initiatief van Borsele en de provincie toe juicht. „Maar extra groen neemt niet weg dat bedrijven in Sloepoort voor overlast kunnen zorgen." De dorpsraad Nieuw dorp is er niet aan toe het verzet tegen Sloepoort op te geven. Het groenplan kan niet op steun rekenen van de georganiseerde landbouw. Voorzitter R. van 't Westeinde van de afdeling Bor sele van de ZLTO vindt dat er in Borsele al te veel landbouw grond verloren is gegaan en nog dreigt te gaan. „We moeten daar mee oppassen, want in Borsele zijn nog genoeg boeren die toe komst zien in de landbouw. Je moet er voor zorgen dat de Gelegenheidsdocent Duits, Peter Ohlendorf neemt zijn rol als agent serieus. Als hij de in het Duits gestelde vraag niet snapt, volgt onverbiddelijk 'Was?' foto Willem Mieras M DE NOBELA.ER .denobelaerdomburg.nl ooststraat 8, domburg elke dag geopend a.: ari mani jeans door Cornelleke Blok GOES - Zonnetje, weinig wind en lekker warm. Het ideale weer om naar het strand te gaan, zou je zeggen. Toch zitten sommige Duitse toeristen op zo'n mooie dag liever binnen. Ze geven vrijdag Duit se les aan leerlingen van het Sint-Willi- brordcollege in Goes. De aula van de school doet de hele week dienst als taaidorp. Een station, politie bureau, restaurant, huisarts en een toeris tenbureau. De bedoeling is om de leerlin gen met praktijksituaties te confronte ren. Aan het begin van de week werd er in het dorp alleen Frans of Engels gespro ken. Vrijdag is het Duits aan de beurt. Om het zo echt mogelijk te laten lijken, willen de docenten zoveel mogelijk zoge noemde 'native speakers' inzetten: men sen die de taal van huis uit spreken. Do cente Annemarie Haagmans ging daarom dinsdag naar camping 'Het Veerse Meer'. Daar zit het deze dagen immers vol met Duitsers. „Binnen no-time had ik elf men sen bij elkaar", vertelt ze enthousiast. Peter Ohlendorf, die uit de buurt van Keulen komt, hoefde niet lang na te den ken, toen Haagmans vroeg of hij mee wil de doen. „Het is erg leuk om met jonge mensen te werken. Ik kan ze een beetje helpen. En zij mij, want ik probeer ook Nederlands te leren." Ohlendorf neemt zijn rol als politieagent erg serieus. Met een jasje en een pet op neemt hij achter de computer plaats, als de leerlingen één voor één langs zijn 'bu reau' komen. „Ich möchte geme uhm... aangifte doen", zegt havo-scholiere Sas- cha Hooijer (15) met een vragende blik. „Was?", speelt Ohlendorf het spelletje mee. Als in een echte aangifte, gaat Oh lendorf een heel lijstje vragen af, met een handtekening tot besluit. „Je spreekt goed Duits hoor", geeft hij Sascha een compliment, nadat hij haar beoordelings formulier heeft ingevuld. Met een goed gevoel gaan ze allebei het weekend in. Dan is er nog genoeg tijd om van de zon te genieten. Ohlendorf: „Mooi weer is het elke dag. Dit is maar één keer." door Frank Balkenende 's-HEER HENDRIKSKINDER EN - Het geduld van de actie groep Knip N254 Nu raakt op. De getroffen maatregelen tegen liet sluipverkeer op de weg tus sen Goes en Heinkenszand ha len niets uit en ondertussen zit de provincie met de armen over elkaar, is de kritiek. actiegroep heeft dan ook re cent huis-aan-huis een brief ver spreid in 's-Heer Hendrikskin deren, 's-Heer Arendskerke, Ein- dewege en buurtschap Wisseker- ke. In dat epistel legt de actie- uit dat het niet aan haar inspanningen ligt dat de hinder van met name vrachtverkeer [nog) niet is afgenomen. Voor de provincie was dat geen aanleiding om direct extra maat regelen te nemen, zoals eerder met de actiegroep was overeen gekomen: als de reeks sluipver- Kom naar Zierikzee voor: Top Slaapkamers Haringvlietplein 4 Zierikzee telefoon: 0111 456161 BmiJllll.MJJII.HHMl keerontmoedigende maatrege len niet helpen, volgt fase twee, waaronder de invoering van een snelheidslimiet van zestig kilo meter. Daar is de gemeente Bor sele overigens fel op tegen. De provincie heeft dan ook de wens vaji de actiegroep naast zich neergelegd. Dié wacht nu al een tijdje op de uitkomsten van de tellingen die de;provincie zelf verricht. Gede puteerde A. Poppelaars laat we ten dat de resultaten van de tel lingen binnen afzienbare tijd be schikbaar zijn. De actiegroep vindt het alle maal lang duren. Enigzins ver bolgen is zij ook dat van de eer ste reeks maatregelen een aan tal niet of ten dele is genomen. Het is nog steeds wachten op roodlichtcamera's. Het matrix- bord dat bestuurders wijst op hun snelheid, staat er af en toe. Gruijters stelt vast 'dat de pro vincie haar beloften niet na komt'. „We zijn indertijd ak koord gegaan met het schrap pen van de door ons gewenste knip in de N254 ter hoogte van Heinkenszand, omdat de provin cie de Sloeweg op termijn ver breedt en er dan een nieuwe aan sluiting op rijksweg A58 komt. Dat is te billijken. Er is wel een alternatief pakket maatregelen beloofd, dat tot nu toe slechts ten dele is uitgevoerd. Bewoners worden onderhand cynisch. Ze hebben het idee dat je kunt doen wat je wilt, maar dat je een overheid nauwelijks in be weging kan krijgen." A VLISSINGEN - Met een spectaculaire act van een trapezewerkster is gisteren in Vlissingen het nieuwe kantoor van het RPCZ officieel geopend. Het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland maakt al sinds maart gebruik van het gebouw, dat naast de Hogeschool Zeeland staat en M» PERT Scoren met onze WK-rentes! 1 jaar 3,40 10 jaar 4,20 30 jaar 4,85 www.oxpertfd.nl grondprijzen door dit soort pro jecten niet nog verder stijgen." De ZLTO in Borsele zal niet gaan dwarsliggen, aldus Van 't Westeinde. „Ik wil vooral een waarschuwing laten horen." pagina 17 extra afslag A58 eerst bij Hejnkenszand SINT-ANNALAND - Drie tomatentelers willen zich aan het eind van het jaar vestigen in de polder tussen de Lan- geweg, Steenblokweg en de Weg van Kodde bij Sint-An naland. Er komen drie kassen met een totale oppervlakte van vier hectare. Volgens voorlichtster H. Schipper van de gemeen te Tholen is het stuk grond aangewezen gebied voor kas sencomplexen. „De grootte van het complex valt binnen de normen van de provincie. In 2004 wilde ondernemer Hoogerbrugge Steenbergen uit het West-Brabantse Lepelstraat een kassencomplex van veertig hectare neerzetten in de Breedenvlietsepolder bij Sint-Annaland. Daar stak de provincie toen een stokje 's-GRAVENPOLDER - De politie heeft vrijdagmiddag om half één een dronkaard aangehouden op de Langeweg in 's-Gravenpolder. Daar lag een 56-jarige man uit. de gemeente Borsele op een bankje. Volgens de politie kon de dronken man niet meer op zijn benen staan. Hij is bekeurd voor openbare dronkenschap. GOES - Op de Ringbaan-West in Goes vond vrijdag rond 16.15 uur een aanrijding plaats tussen drie personen auto's Een 52-jarige bestuurder uit Kapelle stond stil toen een 38-jarige bestuurder uit Goes niet op tijd kon stoppen en tegen de achterkant van voorgander botste. Hierdoor schoot de auto van 52-jarige naar voren waardoor hij te gen de auto van een 38-jarige voor hem staande bestuur der uit Zierikzee botste. Niemand raakte gewond. De betrokken personenauto's zijn allemaal beschadigd. OUWERKERK - Het bestuur van het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk heeft besloten in de zomermaanden juli en augustus de openingstijden met twee uur te verrui men. In die periode worden de deuren niet om 13.00 uur, maar al om 11.00 uur geopend. De reden voor dit besluit is de blijvende belangstelling voor een bezoek aan dit museum. De praktijk wijst uit dat in de zomermaanden vaak mensen al 's ochtends langskomen, die dan vervolgens niet twee uur willen wachten tot het museum wordt geopend. Een aantal suppoosten was bereid de extra openingstij den mogelijk te maken. door Frank Balkenende GOES - Vijf vertegenwoordi gers van wijken in het werkge bied van de Regionale Woning bouwvereniging Samenwerking (RWS) spelen maandag 12 juni in Goes een hoofdrol tijdens een debat over leefbaarheid. De RWS, die woningen verhuurt in de gemeenten Goes, Kapelle en Noord-Beveland, zet het de bat op touw naar aanleiding van een onderzoek van USP Marketing Consultancy naar de bereidheid van mensen om de handen uit de mouwen te steken voor hun straat, buurt en wijk. USP voerde de enquête uit om te weten komen of de oproep van politici aan burgers om meer initiatief te tonen, niet aan dovemansoren is gericht. Vol gens de uitkomst is dat in Zee land het geval. Daar zouden mensen zich het minst aanslui ten bij plannen om hun leefom geving te verbeteren. Slechts 12 procent van de ondervraagde Zeeuwen is daartoe bereid. Drenten daarentegen zijn juist voor een groot, deel van goede wil: 42 procent wil actief mee doen aan leefbaarheidsprojec ten. USP Marketing Consultan cy concludeert dan ook dat 'Drenten de handen uit de mou wen steken en Zeeuwen liever luieren'. Volgens RWS-directeur M. Sas is die conclusie iets te kort door de bocht. „Het woongenot in Zeeland is gemiddeld hoger dan elders. Er zijn hier minder pro blemen, dus minder noodzaak om de buurt te verbeteren. Toch is zo'n onderzoek op zich best goed. Misschien trekken Zeeuw en ook minder snel aan de bel, omdat ze van nature volgzaam zijn. Het zou aardig zijn als dat in het debat aan de orde komt." De woningbouwvereniging wil, naast haar kerntaken, meer aan dacht besteden aan de leefbaar heid van wijken en buurten. De corporatie is steeds vaker part ner in (wijk)voorzieningen en on dersteunt ook bewonersinitiatie ven. Daarbij speelt een stuk wel begrepen eigenbelang een rol. Sas: „De RWS heeft er belang bij dat een wijk leefbaar is, dat er geen leegstand en overlast is. Als een buurt verpaupert en huurders liever een andere buurt opzoeken, heeft dat niet alleen sociale gevolgen, maar daalt ook de waarde van ons vastgoed." De corporatie heeft haar rela ties gevraagd om deel te nemen aan het debat. Vooral van ge meenteraadsleden wordt in breng verwacht. Sas heeft inmid dels 75 aanmeldingen binnen. Tijdens het debat maandag spe len vijf vertegenwoordigers van wijken een hoofdrol. Zij worden over verschillende leefbaarheids thema's ondervraagd. Uiteraard is er volop ruimte voor discus sie. Het leefbaarheidsdebat begint maandag om 19.30 uur in thea ter De Mythe aan het Bleekveld in Goes. de entree van de toekomstige Kenniswerf moet markeren. Het kan toor is ontworpen door architect G. van Bebber. Het biedt plaats aan negentig werknemers, die voorheen verspreid zaten over kanto ren in Sint Laurens, Middelburg, 's Gravenpolder en Terneuzen. Het gebouw kostte zes miljoen euro. foto Ruben Oreel Die Temeuzense vijftiger heeft het niet zo op reünies. Omdat hij zijn geboortegrond al lang ontvlucht is, herkent hij na bijna een halve eeuw niemand meer in de Gelderse vallei. Hij was dan ook blij dat hij opeens een voormalige klasge noot tegen het lijf liep, van wie hij nog wist dat diens zoon verkering had met een knappe meid. Op de vraag of hij intussen al een schone schoondochter in de familie had verwelkomd, keek de aangesprokene de Temeuzenaar pijnlijk getrof fen aan. Niet dat de man zelf zo'n moeite had met het op de klippen lopen van de relatie van zijn zoon. Maar meer om dat de gewezen vriendin nog steeds kans maakt om in de fa milie te worden opgenomen. De knappe meid had intussen een relatie met de dochter des huizes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61