Harnas zegt bestand op Angst voor opmars zwarte rat PZC 2015 tweede irncentrale Borssele I r Israël richt bloedbad aan op strand Gazastrook yprus blokkeert rerleg Turkse ietreding EU Feestelijke opening van WK voetbal www.hetoranjeplein.nl San Marco kan in Duitsland lelijk ontsporen Opnieuw ontslagen bij Morres Droomfinale op Roland Garros Binnenschippers krijgen snelle route naar Parijs iReize Daar moetje naar toe. "'Sejaargang no. 135 erdag 10 juni 2006 nummer 1,80 middag midd g en zeer warm met maxima rond jraden.Verder een matige djoostelijke wind, kracht 3 a 4. v ISSELE - Delta wil dat in 5 een tweede kerncentrale lit in Borssele. Dat zegt ■idend directeur D. Luteijn bd interview met de pzc. tweede kerncentrale in Ne- and is noodzakelijk om te oen aan de vraag naar ener- aldus Luteijn. Hij denkt aan kleine centrale, ongeveer ngroot als de huidige, [a heeft een team vrij- [aakt om de uitbreiding van [energie mogelijk te maken. Zeeuwse energiebedrijf kan kerncentrale niet alleen 'a wen, benadrukt Luteijn. Vi moet gebeuren door een con- ium van bedrijven. Aange- )erct procedures en bouwtijd tien jaar vergen, denkt Lu- dat de centrale in 2015 ope- oneel kan zijn. „Maar de po lk neemt het uiteindelijke be- jina 30, Reportage Borssele is dé plek voor kerncentrale door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De gewapende vleugel van Harnas hervat de aanvallen op Israëlische doelen. Dat kondigde de or ganisatie aan nadat het Is raëlische leger gisteren een bloedbad aanrichtte op het strand van de noordelijke Gazastrook. Zeker dertien Palestijnse bur gers, onder wie een aantal jonge kinderen, kwamen om toen drie artilleriegranaten tussen de bad gasten explodeerden. Vele tien tallen mensen raakten gewond. Harnas stelde in een reactie: „De Israëlische slachting bete kent een onmiddellijke opening van de gevechten." Harnas hand haafde sinds een jaar een wapen stilstand. De politieke afdeling van de beweging, die de Pales tijnse regering vormt, reageerde nog niet. Paniek Sinds april bestookt Israël het noorden van de Gazastrook met granaten om te voorkomen dat Palestijnse milities vanuit het gebied Kassaam raketten lance ren tegen doelen in Israël. Volgens Palestijnse hulpverle ners kwamen rond half zes drie artilleriegranaten terecht op het strand van Beit Lahiya, waar honderden mensen hun vrije vrijdagmiddag doorbrachten. Er brak paniek uit. Slachtoffers werden met ambulances en par ticuliere auto's naar het zieken huis van Gaza-stad vervoerd. Onder de doden waren een an derhalf jaar oud jongetje, zijn zusje van drie en hun moeder. De Palestijnse president, Machmoud Abbas, sprak van 'een bloedige slachtpartij tegen ons volk, tegen onze burgers, zonder onderscheids des per- soons'. Hij deed een beroep op de internationale gemeenschap om een eind te maken aan 'de Is raëlische moordpolitiek'. GPD pagina 5 Palestijnse samenleving dreigt uiteen te vallen luitsland - Costa Rica Wen - Ecuador luitsland iuador !osta Rica Wen 2006 4-2 0-2 1-3 1-3 1-0 1-0 SjSSEL - Cyprus heeft giste- jbij ambtelijke voorbereidin- de eerste onderhandelingen Blokkeerd over toetreding JhTurkije tot de EU. Een inge- |de in Brussel heeft dat ge it overleg moet nu maandag firden voortgezet door minis- van Buitenlandse Zaken i de 25 EU-landen. Formeel a Cyprus niet instemmen met fst voor een ceremonie die ndag plaatsvindt. De relatie Cyprus en Turkije is ech- [al veel langer gespannen, om- Turkije nog altijd Cyprus I erkent als zelfstandig land. I houdt het noordelijk deel MÜNCHEN - Bondspresident Horst Kohier van Duitsland heeft gistermiddag in Miinchen het we reldkampioenschap voetbal officieel voor geopend verklaard. Hij deed dat in gezelschap van onder an deren oud-topspeler Franz Beckenbauer en Fifa-voor- zitter Sepp Blatter. Na een kleurrijke en feestelijke show was het hoogtepunt van de ceremonie de binnen komst van ongeveer 170 oud-winnaars, afkomstig uit de zeven landen die tot nu toe de wereldtitel verover den. foto Peter Kneffel/EPA pagina 21 en 22 WK-nieuws (Advertentie) door Ernst Jan Rozendaal GOES - De zwarte rat rukt op in Zeeuws-Vlaanderen. Boven de Westerschelde is hij nog niet gesignaleerd, maar volgens be- strijdingsdeskundige P. Traas uit Baarland is er alle reden daar bang voor te zijn. De zwarte rat, ook wel scheeps- rat genoemd, is veel moeilijker te bestrijden dan de vaker voor komende bruine rat (rioolrat). Het knaagdier kan uitstekend klimmen en nestelt zich bij voor keur onder dakranden of tussen plafonds. Het beestje is schuw en slim, waardoor bestrijding met aas en vallen moeilijk is. Bovendien is de zwarte rat resistent voor de meest gebruikte gifsoorten. „Be strijding is mogelijk, maar heel moeilijk", zegt Traas. „Het be langrijkste is daarom wering, zorgen dat hij geen huis of be drijf kan binnenkomen." Vogelpest De zwarte rat veroorzaakt scha de, doordat hij isolatiemate riaal, waterleidingen en kabels doorknaagt. Ook verwondt hij vee en kan hij ziekten als var- kenpest en vogelpest overbren gen. Traas werkt negen jaar als onge- diertebestrijder in Zeeland. Twee jaar geleden kreeg hij de eerste melding van een zwarte rat, op een boerenbedrijf bij Sluis. Vorig jaar kwamen mel dingen uit Oostburg en IJzendij- ke. Inmiddels is de scheepsrat ook bij Hoek en Temeuzen gesig naleerd. Traas: „In de richting van Hulst hebben we hem nog niet gezien. Waar we bang voor zijn is dat hij oversteekt naar het noorden. We hebben de NV Westerschel- detunnel gewaarschuwd dat ze maatregelen moeten nemen om de zwarte rat te weren, maar daar hebben we nooit iets op ge hoord." Ravage Woordvoerder I. de Moor van de NV Westerscheldetunnel laat weten dat het bedrijf in alle ruimten een systeem van ongediertebestrijding heeft, dat ook voorziet in de signalering van muizen en ratten. Volgens Traas hoeven particulie ren zich in Zeeland nog geen zor gen te maken, maar bedrijven wel. „De zwarte rat kan een enorme ravage aanrichten en de bestrijding brengt veel kosten met zich mee." Ook het Kenniscentrum Dierpla- gen in Wageningen waarschuwt voor de opmars van de zwarte rat. Directeur N. Vonk pleit voor meer onderzoek. „We moe ten zien hoe we de oveiiast te- (Advertentie) Henk Spaan heeft een zwak voor bondscoach Marco van Basten: „Door diens aanpak heb je weer zin om naar het Nederlands elftal te kijken!". Zoveel zin,dat Spaan, in de aanloop naar het WK, een gedichtenbundel heeft gewijd aan de belangrijkste spelers van Oranje. Bouwen met het oog op het klimaat Nederlands elftal mag ook buiten het veld gezien worden Het hart op de goede plaats Woninginrichter Morres in Hulst moet 22 personeelsleden ontslaan wegens tegenvallende bedrijfsresultaten. Het is de vierde ontslaggolf bij Morres in vijf jaar tijd. Het bedrijf wil zich meer richten op de verkoop via internet. Parijs krijgt op Roland Garros de gedroomde finale. De beste tennisser van de wereld versus de beste tennisser op gravel. Roger Federer versus Rafael Nadal. Wat de uitslag morgenmiddag ook zal zijn, de Open Franse Kampioenschappen vormen nu al het hoogte- punt van het tennisseizoen 2006. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 9; Radio en Televisie: 10 en 11; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21, 22, 23 en 25; Reportage: 27, 28, 29, 30 en 31; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W9 en Wil; Jong: W12 en W13; Reizen: W15, W17 en W21 (Advertentie) rug kunnen dringen. Daar is geld voor nodig. Eens in de zo veel tijd vergif strooien, is niet genoeg. Je moet echt gaan speu ren waar de bron zit. Waar ko men ze binnen? Waar gaat het fout? Dat kan bijvoorbeeld zijn bij het voeren van varkens. Zo'n aanpak kost tijd en geld. Maar het is echt noodzakelijk." LUXEMBURG - Binnenvaart schepen kunnen over een jaar of zes veel sneller van Nederland naar Parijs varen. De Fransen beginnen in 2008 met het gra ven van een breed kanaal, zei mi nister Peijs (Verkeer) gisteren in de marge van een EU-vergade ring. De minister toonde zich tevre den over de Franse voortvarend heid. „Supersnel", oordeelde ze. „Zo snel zouden wij het nooit voor elkaar krijgen. Hier moe ten we eerst acht jaar stude ren", voegde ze er aan toe. Momenteel kunnen binnenvaart schepen via Antwerpen alleen naar Parijs over bochtige smalle rivieren. Peijs noemt het nieuwe kanaal erg belangrijk voor Ne derland. Van de West-Europese binnenvaartschepen is tachtig procent in Nederlandse handen. Driekwart van de bedrijven langs de Schelde en de Seine heeft gezegd de waterweg te wil len gebruiken. ANP Zie onze advertentie in het Reizenkatem of WWW.WUNDEftLAND-KAI.KAR. NI Elke week in de zaterdagkrant (Advertentie) i (post)bankrekeninqnummet PZC bv gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. Ki/k op mvw.pKMl/abonneien. bel gratis 1 0800 - 0Z31231 of stuur deze bon osar i PZC. aideting lezersservice i Antwoordnummer 713.4460 WB Goes rekemngnumr proefabonnement gehad LD Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD pei maand mei automatische incasso (€20.551*. CD per kwartaal mei automatische incasso 59.751" CD per jaar mei automatische incasso 229.201*. met gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1