©ndernemer Een van wrede combinatie gekte en genialiteit Vier weken feest op het werk handbereik Binnen re vrijdag 9 juni 2006 foto Luitingh-Sijthoff Thomas Harris Fans van Thomas Harris moeten geduldig van aard zijn. Sinds zijn debuut, dertig jaar geleden, kwamen er slechts drie thrillers uit. Het geduld wordt, als het goed is, dit jaar beloond met de verschijning van 'Achter het masker'. De Amerikaanse auteur werd in 1940 geboren in Jackson, Tennessee, maar groeide -op in Rich, Mississippi. Hij stu deerde Engels in Texas en belandde in de journalistiek, als misdaadverslaggever bij Associated Press in New York. Het werk leverde hem inspiratie op voor zijn latere boeken. Het gijzelingsdrama tijdens de Olympische Spelen in Mün- chen (1972) was voor Harris de aanleiding om 'Zwarte zon dag' te schrijven, waarmee hij in 1975 debuteerde. Zes jaar later verscheen 'De rode draak', waarin Hannibal Lecter voor het eerst - zijdelings - figureerde. Die kreeg een hoofd rol in 'De schreeuw van het lam' (1988) en in het vervolg 'Hannibal' (1999). De Hannibal-cyclus wordt voltooid met 'Achter het masker', over de jonge jaren van Lecter. Alle boeken van Harris zijn met succes verfilmd. 'The silen ce of the lambs' ontving de vijf voornaamste Oscars. de jager (2004) en het in Zee land gesitueerde Duijkers dos siers (2005), zich niet noemen. Daarvoor is het oeuvre van de Amerikaan voor hem te be scheiden en, met de voortdu rende terugkeer van Hannibal Lecter, te eenzijdig. Niettemin kan hij de boeken zeer waarderen, zeker De schreeuw van het lam. „Het is heel erg sterk geschreven. Er zitten meerdere lijnen, diepere lagen in. Hannibal is een com binatie van gekte en geniali teit. Hij is in staat dingen te doen die absoluut niet door de beugel kunnen, maar tegelijker- INFORMATIEBLAD VOOR ONDERNEMERS IN ZUIDWEST-NEDERLAND @i Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113- 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. De PZC publiceert, in samenwerking met de andere kranten van het Weg- ener-concem, zeven topthrillers. Elke week verschijnt een nieuw deel. Tegen een aantrekkelijke prijs zullen de boeken te verkrijgen zijn bij Bruna, Free Record Shop en deelnemende boekhandels. Met de kortingsbon, die 3 keer per week op de voorpagina van deze krant verschijnt, betalen abonnees 5,95 eu ro en niet-abonnees 8,95 euro. Als vijfde boek in de reeks is de thriller 'De schreeuw van het lam' van Thomas Harris verkrijgbaar. Zie ook www.topthnllerscollectie.nl tijd geeft hij via Clarice Star ling de FBI aanwijzingen om een seriemoordenaar op te spo ren en bovendien haar van een jeugdtrauma af te helpen." Brosens heeft lange tijd in het onderwijs gezeten. In die perio de ontwikkelde hij een meer- keuzetestje om uit te maken of leerlingen de film hadden ge zien in plaats van het boek te lezen. Hoewel de film redelijk getrouw is, zijn er toch duidelij ke verschillen. „Ik heb simul taan liet boek gelezen en de film bekeken. Daarin komen toch duidelijke verschillen naar voren. In de film zijn voor al elementen toegevoegd om het wat enger en kwaadaardi ger te maken. Daardoor heeft ook het boek de reputatie van horror gekregen, terwijl dat het niet is." Het is juist de psychologische kant van het boek, de wijze waarop Lecter en Starling zich tot elkaar verhouden, die boeit. Dat was ook de drijfveer voor Harris, schrijft hij in het voorwoord van de Hanni- bal-omnibus. 'Ik koesterde een immense bewondering voor Clarice Starling en ik geloof dat ik jaloers werd op het ge mak waarmee dr. Lecter haar doorzag, terwijl dat voor mij zo moeilijk was', aldus de schrijver, die zijn personages bewust steeds de ruimte gaf 'volgens hun aard te beslissen over de loop die de gebeurtenis sen zouden nemen'. Brosens bewondert om dezelf de reden het boek. „Clarice Starling, een onschuldig, begin nend politiemevrouwtje, is in vele opzichten de tegenpool van Hannibal Lecter, maar op zekere hoogte zijn ze toch ook gelijkwaardig. Ze tasten el kaar af en vinden eikaars zwak ke plekken. Dat heeft Hanni bal nooit eerder toegelaten." door Rolf Bosboom Het is de heerszucht van het beeld, waartegen het woord het onvermijdelijk af legt. Hoe bekend en befaamd het boek van Thomas Harris ook is, de verfilming van De schreeuw van het lam door Jo nathan Demme in 1991 stelde het ongenadig in de schaduw. Wie kan de Hannibal-boeken van Harris nog lezen zonder bij de roemruchte psychiater Hannibal Lecter te denken aan Anthony Hopkins? Of bij FBI-agente Clarice Starling aan Jodie Foster, of Julianne Moore? Film, hoe goed of slecht ook, verdrukt met terug werkende kracht de verbeel ding, zoals Tom Hanks inmid dels vele denkbeeldige voorstel lingen van Dan Browns Robert Langdon wreed om zeep heeft geholpen. De schreeuw van het lam, zo als The silence of the lambs merkwaardig genoeg is ver taald, laat zich nauwelijks nog onbevangen (her)lezen. Pas ge leidelijk raken de hardnekkige beelden wat op de achtergrond en dringen de rijkdom en diep gang van het boek door. De plot is bijna klassiek gewor den: de jonge Clarice Starling krijgt de opdracht een door braak te forceren in de zaak rond seriemoordenaar Buffalo Bill, die zijn slachtoffers pleegt te villen. De levensge vaarlijke psychiater Hannibal 'The Cannibal', die in het ge vang zit, heeft de sleutel tot de oplossing in handen. In ge sprekken, waarin geleidelijk een band ontstaat tussen de twee, geeft Lecter cryptische aanwijzingen aan Starling. Een fan van Harris wil John Brosens uit Barendreeht, au teur van de thrillers Jacht op Gisteren, donderdag 8 juni, be reikten wij een mijlpaal die ter redactie onopgemerkt was geble ven als we niet een attente lezer in Goes hadden gehad. J. Hoeks ma benaderde ons met de mede deling dat de Provinciale Zeeuw se Courant duizend tekeningen van Peter van Straaten heeft af gedrukt, op pagina drie linkson der. Hoe weet Hoeksma dat zo pre cies? Het antwoord is simpel: ■„Ik knip de prenten van Van Straaten uit en plak ze in al bums. Deze week had ik het tien de deel met honderd tekeningen compleet." Hoeksma bewondert Van Stra ten om diens directheid. „Hij weet mensen en situaties heel goed te treffen. Met een paar simpele lijnen zet hij expressie neer; wanhoop, vrolijkheid, noem maar op. Ik blijf de teke ningen sparen zolang Van Straaten ze blijft maken en de PZC ze publiceert." De Goese lezer hoort tot een gro te groep bewonderaars van Van Straaten. Regelmatig krijg ik van lezers te horen dat ze de krant 's morgens om te begin nen bij pagina drie opslaan. Overigens: niet iedereen kan de spotprenten altijd waarderen. Wat Hoeksma zich weer nauwe lijks kan voorstellen. „Soms is een tekening wel een beetje pi kant, maar Van Straaten gaat toch nooit over de schreef." door A.J. Snel Terwijl een goed deel van Nederland zich met bakken noten, schalen bit terballen en kratjes bier frontaal voor de beeldbuis opstelt, verheugt de sport redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant zich in de wetenschap dat ar beid adelt. De zeven man sterke forma tie gaat hectische tijden tegemoet. Met veel plezier. De afgelopen weken liep de sportredac tie zich al warm door voorbeschouwin gen en randversiering rond de wereld kampioenschappen voetbal te verzor gen. Vanaf vandaag is het echt raak. De sportredactie kent de komende weken weinig rust. De verwerking van het nieuws rond de WK vergt veel tijd. con centratie en energie. Hetgeen geen reden tot klagen vormt. De ogen van chef sport Jan Dagevos van de PZC glinsteren van plezier als hij het heeft over de komende weken. „Het is gewoon vier weken feest. In ons geval niet zozeer vanwege die wedstrij den, maar omdat het geweldig is in een goed team onder hoogspanning te wer ken aan een zo goed mogelijke bericht geving. Ik persoonlijk werk in zo'n pe riode veel liever dan dat ik thuis voor de buis zit. Dat heeft te maken met het idee dat je een beetje deel uitmaakt van de gebeurtenis. De stress die daarmee gepaard gaat, daar krijg ik een kick van. Kranten maken waar je trots op kunt zijn, dat geeft een goed gevoel. Dat doe je samen. Van de zeven sportre dacteuren kunnen er de komende tijd echt niet meer dan twee tegelijk met va kantie, maar daar doet niemand moei lijk over. Het is ook geen enkel pro bleem de diensten te verdelen. Er wordt niet gezeurd over ongunstige tijden waarop moet worden gewerkt. Wij zien natuurlijk wel wat minder van de wed strijden zelf. Maar daar staat tegenover dat je lekker bezig bent een mooi krant je te maken." Lenzen Al staat hij zelf met een licht afstande lijke blik aan de zijlijn, Dagevos kan wel plezier vinden in de oranjegekte waarover zijn collega's en hij de komen de tijd berichten. „Alles wordt oranje: huizen, sigaretten, kleding, voedsel en zelfs, het vreemdste wat ik tot nu toe ge zien heb, contactlenzen. Neenee, je zult mij mijn huis niet oranje zien schilde ren of opsieren met toeters en bellen. Jan Dagevos, chef sportredactie PZC: Kiezen voor een kritische benadering. foto Willem Mieras Maar het heeft, vind ik, ook aardige kanten dat mensen zich zo uitsloven. Wij Nederlanders vormen een nuchter volk. Maar ik herinner me nog heel goed 1988, toen we de finale van de Sov jet-Unie wonnen en Europees kam pioen werden. De aankomst van het Ne derlandse elftal in Amsterdam, dat was toch wat. Het hele land stond op z'n kop. Het heeft misschien wat gemaakte trekjes, maar aan de andere kant, het leeft toch echt. Ik las laatst dat het te maken heeft met het feit dat we in dit land geen zuilen meer kennen. We zou den toch op zoek zijn naar een bepaalde verbondenheid. Daar kan best wel eens iets in zitten: we willen iets hebben om trots op te zijn." De benadering in de PZC zal, zo laat Da gevos tevoren weten, niet op chauvinis me gebaseerd zijn. „We kiezen voor een kritische benadering. Dat brengt het vak van de journalistiek met zich. Als we aanmerkingen hebben op de opstel ling, op de tactiek, de keuzes van Van Basten, dat zullen we dat laten blijken. Zelf heb ik niet tevoren zonder meer een voorkeur voor het Nederlands elf tal. Wie het beste spel laat zien, hoort te winnen." Achtergrond De sportredactie krijgt tijdens de WK doorlopend de beschikking over extra papier. Heeft dat zin, als je bedenkt dat alle wedstrijden direct op televisie te volgen zijn? Jan Dagevos: „Natuurlijk heeft dat zin. Als je maar veel aandacht besteedt aan achtergronden en dat zul len de verslaggevers van de Geassocieer de Pers Diensten, die de verslaggeving voor de PZC verzorgen, doen. Verder kijken wij heel goed naar een re gionale invidling. Je kunt er dan aan denken bij de eerste wedstrijd samen met Serviërs in Zeeland te volgen of een hal op te zoeken waar heel veel Zeeuw en bij elkaar komen. We hebben contact met Jan Poortvliet die kanttekeningen kan plaatsen bij wedstrijden en waar schijnlijk zullen Dennis en Gérard de Nooijer weer een column schrijven. Ja, dat doen ze in samenwerking met een verslaggever die erover waakt dat hun stukken zo goed mogelijk in hun denk en verteltrant in de krant komen. En dan hebben we, van buiten Zeeland, de column 'Henk Spaan Geeft Punten'. We zorgen dus dat er dingen te lezen zijn die een aanvulling zijn op de bran dende actualiteit." Hoe lang de PZC-sportredactie in de op perste staat van paraatheid blijft, staat niet vast. Dagevos: „Ligt Nederland er snel uit, dan zakt de aandacht weg. Blijft Nederland lang in de race, dan is er een overlapping met de Tour de Fran ce. Dat is dan het volgende evenement waar we de handen aan vol hebben." grac Vorige week schreef ik in de rubriek Redactie Reactie over dt cussie rond de ontpoldering, waarbij ik een lijn trok naar het ve den. Toen eind jaren zestig en begin jaren zeventig gesprokernv over het al dan niet afsluiten van de Oosterschelde kreeg de Pro ciale Zeeuwse Courant het verwijt op te trekken met de autoriti ofwel de voorstanders van afsluiting. Soortgelijke opmerkingen reiken ons ook nu het gaat om het debat over de ontpoldering.? zouden een 'ontpolderkrant' maken. 'ro B Zienswijze Ik weerlegde die zienswijze in mijn rubriek en kreeg zeer snel re pons. Van Kees Slager uit Poortvliet, destijds actievoerder voor Open Oosterschelde. Hij schreef mij: „Naar mijn mening ben je! je weergave van de opstelling van de PZC in de kwestie open of gedamde Oosterschelde ietwat selectief. Ik realiseer me dat ik li de openhouders hoorde, maar wou je toch even confronteren ir.-: een hoofdredactioneel commentaar dat jaren vóór de opkomst »p, de actiegroep al werd geschreven en waarin de hoofdredactie al een duidelijk maakte waar de krant stond. Dat was allesbehalvi het midden of boven de partijen of hoe je het noemen wilt." Slager heeft een goed geheugen en een goed archief. Ik citeer uil commentaar dat op 27 april 1967 in de PZC verscheen over del- tie: „De hoofdzaak is de veiligheid. Degenen die de ramp in 1953 hi c ben meegemaakt, zullen dit doel'van het deltaplan nooit, uit hel. verliezen. Wie de doden heeft zien aanspoelen, wie de strijd heet meegemaakt rond de gaten van Schelphoek en Ouwerkerk, man den en maanden na de ramp nog, wie de verwoeste huizen en de solate akkers heeft gezien, zal zich er wel voor wachten om voot rig en ongefundeerd uit te roepen dat de Oosterschelde evengoe kan openblijven. Dat was inderdaad de toonzetting in de commentaren uit die da w In mijn rubriek trok ik echter een vergelijking waar het ging ovi de feitelijke berichtgeving. Die was tijdens de discussie over de( -u terschelde evenwichtig en is dat ook nu het debat wordt gevoeni over de ontpoldering. Prijsvraagje Van Rien Hardus uit Wissenkerke ontving ik een bericht uit een zeer ver verleden., Hij stuurde me een citaat uit het 'Tractaet va Dijckagie', in de zestiende eeuw geschreven door dijkgraaf And: .j. Vierlingh: „Geeft ghij de zee toe, hoe meer sij sal willen hebben.. B want debbe en is soo haest niet gegaan door de engigheijt van di k gaete, de vloet en compt wederomme ingstroompt. Maer als ghij van uwen gront versekert zijt, zoo wilter wacker ende met neen - cheijt zonder cesseeren aen vallen, oft het water zoude u wel we- deromme een kuere spelen dat ghijs u leven dagen gedencken 20 Hardus meent dat deze woorden nog niets aan waarheid hebben geboet. s De taal is wel wat verouderd. Lezers worden van harte uitgenod deze tekst in hedendaags Nederlands om te zetten. De drie bests zendingen worden beloond met een cadeaubon. In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren. Citaat: Sport is de belangrijkste bijzaak in het leven. Waar is uw focus als ondernemer op gericht? Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande jdahWri? Wellicht kunt u met uw huidig product of diénst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds bestaande netwerk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 46