Wietteelt in de greep van bendes Weinig vertrouwen in moderne beerput Provincie dekt oude vuilstortplaatsen af Bengaal hoort negen maanden eisen wegens mensensmokkel Small Sail is opmaat naar Sail de Ruyter 13 Provincies dringen aan op behoud analoge tv fhuiskwekers worden bedreigd door georganiseerde criminaliteit oete van 500 oor aandeel in echtpartij 'roef met kweek agers voor iskwekerijen Kamerdebat Borssele afgerond Zeelandbrug gestremd Bundeling psychiatrische zorg Gewelddadige man krijgt leerstraf bij nader inzien SkodaFabia Spirit v.a. €13.390,- frinr Frank Balkenende IIDDELBURG - Het Interprovinciaal Overleg (IPO) van Nederlandse provin ces vindt dat uitzendingen van regiona- e omroepen voor iedereen beschikbaar betaalbaar moeten blijven. fade nacht van 29 op 30 oktober stop pende analoge uitzendingen van de Ne- erland 1, 2 en 3 en de regionale zen- |ers. Ze zijn dan alleen nog digitaal via vrijdag 9 juni 2006 de kabel of de schotelantenne te zien. Het gaat om een wijziging van het rijks beleid, dat de overheid een besparing van elf miljoen euro oplevert. De omschakeling dupeert volgens het IPO zo'n 70.000 tot 170.000 mensen in het buitengebied die voor ontvangst nog zijn aangewezen op een antenne. Nu kunnen ze nog gratis de publieke omroepen en regionale zenders ontvan gen, straks moeten ze betalen om tv te kunnen kijken: of een schotel aanschaf fen of een kabelaansluiting nemen. Het IPO roept de vaste Kamercommis sie voor Onderwijs, Cultuur en Weten schap op om in elk geval uitzendingen van regionale omroepen via de satelliet te behouden, temeer omdat die ook een belangrijke rol spelen als informatie zender bij rampen. Verschillende plattelandsgemeenten trokken eerder aan de bel bij de provin cies, omdat inwoners van het buitenge bied op kosten worden gejaagd. In Bor- sele kwam met name het CDA uit de startblokken. De fractie wees andere Zeeuwse gemeenten, de provincie en de Tweede Kamer erop dat er geen goede alternatieven zijn geregeld voor inwo ners die buiten de dorpen wonen. Overigens is wel een oplossing in zicht. Digitenne verwacht eind dit jaar heel het land te kunnen voorzien van digita le ethertelevisie. Het is echter waarschijnlijk dat gedu peerden eind oktober tijdelijk moeten investeren in schotel of kabel, omdat de dekking van digitale ethertv dan nog niet volledig is. n Hnor Emile Calon VLISSINGEN - De georgani seerde criminaliteit krijgt leeds meer greep op de wiet- nvekers. Thuiskwekérs worden edreigd en krijgen te maken nel geweld als ze willen stop- i, aldus officier van justitie Jeuken. Ook wordt doelbe wust gezocht naar potentiële ko- die extra inkomsten goed iunnen gebruiken waarna ze in ;en financiële wurggreep wor- len gehouden. üj is niet verbaasd dat de ge- irganiseerde criminaliteit een ominante positie in die handel het veroveren is omdat de ■(winstmarges 'gigantisch zijn'. M|)e nettowinst ligt volgens hem dan bij de handel in co- Haïne of heroïne terwijl het risi- op betrapt worden een stuk leiner is. Daar komt ook nog ins bij dat de straffen voor indel in softdrugs aanzienlijk ger zijn dan voor de handel in irddrugs, zei Jeuken gisteren de ondertekening van een invenant waarin Zeeuwse [meenten, politie, justitie, Del en woningcorporaties belo- In samen te werken in de strijd gen de illegale hennepkwe- irs. Door samen op te trekken in te seinen hopen ze de pak- ins en de risico's voor de kwe- irs te vergroten zodat poten- ile telers twee keer nadenken voor ze besluiten hennep te kwe- JS1CO 1 die partijen vinden dat deze elt een te groot risico vormt lor de veiligheid. Daarom wil- ÜDDELBURG - Een 24-jarige nvoner van Breskens is giste- en in Middelburg voor open- ijke geweldpleging veroordeeld 11500 euro boete. Ie man was vorig jaar 2 okto- in Cadzand betrokken bij en massale vechtpartij. Politie- echter G. van Unnik sprak zijn 5-jarige neef uit Breskens, vrij lel stond wel vast dat hij het in e discotheek aan de stok kreeg iet een andere bezoeker. De 4-jarige verdachte schoot zijn ref tehulp door ertussen te iringen. Hij gaf toe een tik te ebben uitgedeeld. Ze waren nor de uitsmijter buiten gezet, e jongste Bressiaander raakte etrokken bij een enorme mat erlij, waarbij dertig 'uitgaans- erders' waren betrokken. Een achtoffer liep tijdens het ge- echt een gescheurde tong op en loest zich onder doktersbehan- •iing stellen. Officier van justi- eJ. Zondervan eiste tegen bei en 500 euro boete, aadsman F. de Vleesschauwer epleitte vrijspraak voor zijn "■jarige cliënt. „Er is geen be- js. Buiten was mijn cliënt niet etrokken bij de vechtpartij." [e politierechter moest de straf- "iter gelijk geven en sprak de Kiste'verdachte vrij. Van Un it vond wel bewezen dat de ■jarige Bressiaander een aan- elhad in cle kloppartij en von- stc hem conform cle eis. OLPHAARTSDIJK - Gedepu- erde A. Poppelaars (landbouw visserij) stelde gisteren op t akkerbouwbedrijf van vader 'zoon M. Janse bij Wolphaarts- |k een proef in gebruik met reekbassins voor zagers die ivisvoer worden verwerkt. Meijering van zeeaaskweke- |Topsy Baits boort er een nieu- markl mee aan. De proefbas- ns (200 meter lang, 10 meter «ed en 50 centimeter diep) vor- en de aanzet tot een grootscha- kweek van zagers op bóeren- drijven in de buurt van zout "er. Tot dusver werden de za- R voor de hengelsport ge- reekt. Nu zagers tot brokjes nnen worden verwerkt, opent visvoeroptie een wereld van 'gelijkheden. len ze betrapte telers zo veel mo gelijk financieel vervolgen om dat de gerechtelijke straffen niet afschrikken, erkende Jeu ken. Telers die worden betrapt moeten vanaf nu ook de kosten van het verwijderen van hun kwekerij betalen. Daarnaast krijgen ze te maken met een na- heffing van de belastingdienst en het eventueel terugvorderen van een uitkering. Ook zeggen de Zeeuwse woningcorporaties 'zonder pardon en eenzijdig' het huurcontract op, waarschuwde directeur E. de Cuester van de Middelburgse woningstichting Woongoed. Zo'n huurder komt op een zwarte lijst en kan geen woning huren bij andere Zeeuw se corporaties. De woningbouw verenigingen willen in de toe komst ook kijken of particuliere verhuurders zich bij dat pact aansluiten. Verwijderingskosten Eind vorig jaar was het con venant zo goed als klaar. Des ondanks duurde het nog een half jaar omdat nu ook is op genomen dat betrapte kwekers moeten opdraaien voor de verwijderingskosten, aldus Jeu ken. Hulst en Terneuzen onderteke nen het convenant niet. Hulst heeft al een eigen convenant en Terneuzen wil samen met die ge meente optrekken. Het Hulster convenant, ruim een jaar gele den gesloten, bracht de andere gemeenten op het idee ook een verdrag te sluiten met corpora ties, politie, justitie en Delta om de krachten in de strijd tegen de illegale hennepkwekers te bun delen. Volgens de politie is dat ook nodig omdat het aantal kwe kerijen nog steeds toeneemt. Volgens een voorzichtige schat ting van Delta tappen illegale kwekers alleen al in Zeeland voor zo'n 750.000 euro aan stroom af. Gedeputeerde J. Suurmond bestuurt de bulldozer die de laatste vracht grond op de stortplaats van schuift. foto Peter Nicolai door Frank van Cooten AXEL - Alhoewel de vervuiling iiog steeds in de grond zit, herin nert niets meer aan de oude stortplaats van Quaak aan de Hulsterseweg in Axel. Het ter rein van drie hectare is afgedekt met een laag grond van 1,10 me ter. Gedeputeerde J. Suurmond bracht gistermorgen met een bulldozer symbolisch de laatste vracht grond aan op de stort plaats. Deze handeling is het be gin van het afdekken van een aantal voormalige stortplaatsen in Zeeland. De provincie telt 280 stortplaat sen die vooral in de jaren zestig in gebruik waren. Grote hoeveel heden troep, waaronder veel zwaar verontreinigd chemisch afval, werden ongecontroleerd gestort. De provincie heeft volgens gede puteerde Suurmond geen geld om al deze oude vuilnisbelten te saneren. „Daarom moeten we andere slimme oplossingen be denken. Een van de slimste op lossingen is zorgen voor een goe de afdichting zodat het afval niet meer in contact komt met de buitenwereld. Omdat sane ring te duur is, gaan we daarom een aantal voormalige stort plaatsen in Zeeland afdekken." Een van die stortplaatsen was een lap grond van boer Quaak aan de Hulsterseweg. Hij zou in het begin van de jaren zestig het verzoek hebben gekregen om land als stortplaats ter beschik king te stellen. Het zou om bouw- en sloopafval gaan. De stortplaats van Quaak was in ge bruik van 1965 tot 1976. Eind 1974 sloeg lichte paniek toe op het gemeentehuis van Axel. Een Zeeuwse milieu-in specteur sloeg groot alarm. Op de stortplaats werd maar liefst vijfhonderd keer de toegestane hoeveelheid arsenium aangetrof fen. Aangenomen wordt dat een aanzienlijke hoeveelheid arseen- houdend bedrijfsafval, afkom stig van de voormalige NSM, werd gedumpt. Later onderzoek in de jaren tachtig wees dit uit. De gemeente sloot de stort plaats in 1975. De provincie on derzocht in 2003 vier voormali ge stortplaatsen in Zeeuws- Vlaanderen waaronder die van Quaak. De conclusie werd ge- door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 31-jarige man uit Bangladesh is gisteren bij cle rechtbank in Middel burg wegens mensensmokkel negen maanden ge vangenisstraf geëist. De verdachte zou eind vorig jaar en begin januari verantwoordelijk zijn geweest voor het smokke len van zes illegalen. De aanleiding tot de aanhou ding was een gammele boot die een groep Benga len van een bedrijf in Walsoorden wilden kopen. Het spoor leidde naar verdachte. De man zou als kapitein fungeren van de.zes 'bemanningsleden', die met valse monsterboekjes en paspoorten via Thailand naar Schiphol vlogen. Voor de valse zee mansboekjes had volgens raadsvrouw C. Koole een reisbureau in Bangladesh gezorgd. Daarvan zou haar cliënt niet op de hoogte zijn geweest. „Ze wilden naar Nederland. Er was hun werk be loofd", zei ze. Volgens de officier was het juist op vallend dat het monsterboekje van verdachte als enige echt was. Een taxichauffeur regelde op Schiphol de formaliteiten. De betaling van de visa en de taxirit moest aan hem worden gedaan. De taxichauffeur moest zijn passagiers naar een ho tel brengen, maar hij leverde de vreemdelingen af bij de marechaussee in Terneuzen. Dat betekende voor de Bengalen het einde van een Europese droom. De rechtbank doet 21 juni uitspraak. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - De bewo ners van de Lange Munt en de Michiel de Ruyterstraat in Kloosterzande willen dat de ge meente Hulst een boeteclausule opstelt tegen overlast van het ge plande bergbezinkbassin in de groenstrook achter hun wonin gen. Weigert de gemeente, dan stapt de buurt naar de rechter om de komst van het bassin te gen te houden. De gemeente is er tijdens een in formatieavond voor omwonen den in beide straten niet in ge slaagd de twijfels bij de bewo ners weg te nemen over het berg bezinkbassin, door een omwo nende bestempeld als een 'mo derne beerput'. Sterker nog, de buurt is het vertrouwen in de ge meente kwijt en heeft het gevoel dat die niks doet. met de bezwa ren tegen het bassin. Wethouder C. de Kraker Meld een vurig betoog waarin Mj, ge holpen door een ambtenaar, de werking van een bergbezinkbas sin uitlegde. Hij probeerde zo de vrees van de buurt voor stank overlast, schade aan woningen en groen in tuinen weg te nemen maar zonder succes. „Als jullie zo zeker weten dat er geen stankoverlast zal zijn en dat we geen schade aan onze hui zen en bomen zullen krijgen, zet dat dan maar zwart op wit en verbindt er een boeteclausule aan", zei P. Mortier, een van de woordvoerders van de omwonen den. „Als we dan toch last van stank krijgen of er is schade aan huis of tuin, dan zijn wij ge dekt." De Kraker stelde dat eventuele schade door de verzekering wordt gedekt en dat de gemeen te zeer zorgvuldig te werk zal gaan. Desondanks bleven enke le omwonenden vrezen voor het afsterven van oude bomen of ha gen in hun tuin. „Dat de schade vergoed wordt, is leuk, maar hoe vervang je een boom van ruim twintig jaar?" Goedkoper De buurt is daarnaast boos dat het dagelijks bestuur van Hulst toch de voorkeur heeft voor de aanleg van het bassin onder de groenstrook achter de woningen en niet aan de paardenwei aan de Groenendijk. Volgens de ge meente is aanleg onder de groen strook hydraulisch beter en is het goedkoper dan aanleg aan de Groenendijk. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft na anderhalf jaar discussie voorlopig het laatste debat gevoerd over de kern centrale in Borssele. Onder het motto 'We sluiten geen convenant, we sluiten een kerncentrale' dienclen de oppo sitiepartijen PvdA, GroenLinks en SP gisteren nog moties in om het openhouden van de centrale tot 2033 tegen te houden, maar het is duidelijk dat die dinsdag tijdens cle stemming geen meerderheid zullen krijgen. Verder vroeg de SP nogmaals inzage in vertrouwelijke informatie over een mogelijke schadevergoeding bij sluiting in 2013. Twee maanden geleden legde het kabinet een dergelijke motie naast zich neer. GroenLinks wil via een motie af dwingen dat Essent en Delta in ruil voor het langer open houden van de centrale ook echt extra besparen op de uit stoot van broeikasgas. Staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) ontraadde die motie. Volgens hem zal de bespa ring extra zijn, maar hij wil zich niet vastleggen op de ma nier waarop dat in de motie is omscM-even. Net als de op positiepartijen constateerden CDA en WD dat het om een finaal debat over Borssele ging, alleen complimenteer den zij Van Geel en spraken ze van een 'heuglijke dag'. Volgende week vrijdag wordt in Goes het convenant over het openhouden van de kerncentrale tot 2033 getekend. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is in de nacht van maan- dag 12 op dinsdag 13 juni gestremd voor het wegverkeer. Vanaf middernacht tot ongeveer vijf uur 's ochtends 1 wordt er onderhoud gepleegd aan het wegdek. De brug wordt geveegd door een reinigingswagen en de voegen worden schoongespoten. Tegelijkertijd wordt de rail van cle laag werker verzet. Het wegverkeer wordt omgeleid via de stormvloedkering. Ambulances kunnen cle brug in ge- 1 val van nood wel passeren. BREDA - Amphia Ziekenhuis in Breda heeft cle psychia- trische zorg op een locatie samengebracht. Het centrum bieclt voortaan gespecialiseerde behandelingen voor ADHD bij volwassenen en angstklachten bij ouderen. De afdeling van de locatie Molengracht is gesloten. Op cle locatie Langendijk is nu een grote psychiatrische afdeling (PAAZ) met zes psychiaters, 48 bedden voor korte opna mes en dagbehandeling. Die is donderdag 15 juni te bezoeken tijdens een open dag van 15.00 tot 18.30 uur. Er is een informatiemarkt en een cabaretgroep treedt op onder het motto 'Wij zijn zo gek nog niet'. Aan het eind van de middag opent, inspecteur* voor cle geestelijke gezondheidszorg W. Tietema het nieu-^ we centrum officiéél. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 29-jarige inwoner van Axel bij' verstek voor huiselijk geweld 28 uur leerstraf alcoholde-1 linquentie opgelegd. De man mishandelde vorig jaar 15J» oktober in Terneuzen zijn vriendin. Ook vernielde hij in- haar woning een douchedeur. Verdachte heeft een agres sieve dronk. De Axelaar was kwaad geworden, omdat hij dacht dat zijn vriendin vreemd was gegaan. „Dat blijkt een veel voorkomend motief voor huiselijk geweld te zijn", stelde cle politierechter vast. ÈÖfc' ~-'' a trokken dat saneren te duur is en dat dus andere oplossingen bedacht moeten worden. De provincie trok op initiatief van gedeputeerde Suurmond 500.000 euro uit om dit jaar zo veel mogelijk voormalige stort plaatsen af te dekken. De grond die als afdeklaag voor cle stortplaats van Quaak is ge bruikt, komt uit Othene-Zuid. „Deze grond is uiteraard goed gecontroleerd", aldus projectlei der Peter Brand van de provin cie. De provincie gebruikt voor het afdekken grond dat vrij komt bij onder meer bouwpro jecten. Gemeenten, waterschap en projectontwikkelaars zitten vaak in hun maag met deze grond die ze nergens kwijt kun nen of alleen tegen hoge kosten. „Het mes snijdt; nu aan twee kanten", stelt Suurmond. „Wij hebb.en grond nodig voor het af dekken van oude stortplaatsen en gemeenten,- waterschappen en projectontwikkelaars willen grond graag kwijt. Door deze werkwijze hebben ze zeker al een miljoen euro bespaard. Er zijn immers nu alleen spake van transportkosten." De voormali ge stortplaats van Quaak wordt ingezaaid met gras. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Small Sail 2006 in Vlissingen is de opmaat voor een groots Sailfeest een jaar la ter. Dan is het vierhonderd jaar geleden dat Michiel de Ruyter geboren werd. Het zeilevene- ment wordt dan omgedoopt tot Sail de Ruyter 2007. Voorzitter T. Peters van Small Sail verwacht dat driehonderd schepen uit Nederland, België, Frankrijk en Engeland naar Vlis singen komen in 2007. Vanuit verschillende plaatsen wordt vanaf medio augustus koers ge zet naar Vlissingen. De organisatie speelt in op ver schillende zeilevenementen, zo als dat in Stabroek, maar ook de Classic Yacht Regatta in Helle- voetsluis en de zeildagen in Veere. Race Van 19 tot en met 23 augustus zal er een Race to Sail worden gehouden. Grotezeiljachten koersen van Den Helder, via Oostende naar Vlissingen. Er wordt een deelnemersveld van vijftig Tall Ships verwacht. Ook de Sedov, de grootste viermas- ter van cle wereld met een lengte 117,5 meter zal Vlissingen in het jaar van De Ruyter vermoede lijk aandoen. In totaal worden tussen de tien en vijftien zoge noemde grote zeiljachten ver wacht. Alle beschikbare havens moeten worden gebruikt om de vloot van 23 tot en met 26 augus tus een plaats te geven. Onder dit geweld lijkt Small Sail 2006 te sneuvelen. Maar Pe ters beklemtoont dat de eerstvol gende editie met vijftig authen tieke schepen in en rond de De Ruyterhaven ook volwassen is. Het' zeilfestival is geconcen treerd rond de binnenstad. De opening van de komende edi tie gebeurt op het Rondeel op vrijdag 25 augustus, gevolgd door een openingsconcert in de Jacobskerk. Shantyfestival Ook is er een shantyfestival, een maritieme kunstmarkt, zijn er muzikale optredens in de stad en is er zondag een vlootschouw die vanaf de boulevards te zien Deelnemers aan de natuurgidsencursus van IVN, vereniging voor natuur- en mi lieueducatie, komen niet eens per twee weken op maandagochtend bij elkaar, zoals is vermeld in de krant van woens dag 7 juni. Ze ontmoeten elkaar eens in de twee weken op maandagavond van 19.30 tot 22.00 uur. Advertentie SIMPIV ClEWR SkodaFabia Spirit De groenstrook wordt sowieso niet gespaard omdat er ofwel het bassin, ofwel een grote riool buis in wordt aangelegd. De omwonenden geloven niet clat de aanleg van het bassin aan de Groenendijk zoveel duurder is dan de gemeente stelt en wil len de exacte berekeningen in zien. De omwonenden willen de bouwvergunning aanvechten. De Kraker hoopt er desondanks nog uit te komen met de buurt. „Het is niet de insteek van de ge meente om het aan te laten ko men op een gang naar de be stuursrechter." halfautomatische airconditioning centrale vergrendeling boordcomputer 15 inch wieldoppen Autohuis Terneuzen Mr. F.]. Haarmanweg 6 - Terneuzen. Tel. 0115-622600

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43