donderden banen weg lij zorgverzekeraars ZC Peijs zou sjoemelen met Naardermeer Voormalig televisie-eiland REM wordt afgebroken Reisbus met scholieren kantelt Hittegolf op komst Bijwerkingen leiden tot 36.000 opnames Ouderen blijven trouw aan fiets Watvooreikelbenjij.nl scoort Drie mensen onwel bij naftatanker TNO ontwikkelt drugsneus Doe-het-zelf paspoortcontrole VF weer olledig lergoed lyolg van fusie Menzis, Agis en Delta Lloyd/Ohra Gewonden door explosie op schip De allernieuwste LG KG800 GRATIS!! Touchsensitive Keypad bediening •1.3 Megapixel camera MP3-speler Bluetooth j.c.m. 2-jarig Hi25 abonnement slechts €25 per maand geen aansluitkosten 600 belminuten extra Goes Korte Kerkstraat 1 Viissingen Walstraat 99 Middelburg Markt 65 Terneuzen Havenstraat 28 Bergen op Zoom Wouwsesiraat 18 Breda Karrestraal 7 Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 49 Dordrecht Voorstraat 266 SON EN BREUGEL - Een reisbus met aan boord 44 kinderen en vijf volwassenen uit Nij megen is gistermiddag rond half vier ter hoogte van het Brabantse Son en Breugel van de A50 geraakt, in een diepe greppel gereden en gekan teld. Vijf kinderen, allen rond de elf jaar oud, raakten licht gewond door rondvliegend glas. Een jongen liep een gebroken arm op. De kinde ren konden op eigen kracht via de dakluiken uit de bus klimmen. foto Bert Jansen/GPD Pat valt wel aiee.. /f we ~rocH at ooit voor. vjvbm NOORD WIJK - Meetpost Noordwijk, het voormalige REM-eiland, wordt afgebro ken. Vanaf dit kunstmatig aangelegde eiland zijn in 1964 enkele maanden lang tele visie-uitzendingen verzorgd onder de naam 'TV Noordzee'. In 1963 werd de Reclame Exploitatie Maatschappij (REM) gesticht. Doel daarvan was het verzorgen van commerciële radio- en tv-uitzendingen. Omdat de wet dit niet toestond werd uitgezonden vanaf een locatie buiten de territoriale wateren. van onze redactie binnenland WAGENINGEN - Vorige week dreigde nog nachtvorst, volgen de week loopt de temperatuur in het binnenland op tot boven 30 graden. Meteo Consult in Wa- geningen voorspelt de naderen de hittegolf nu al, omdat alles er op wijst. De hitte zal ook zijn stempel drukken op het WK in Duitsland, zegt Meteo Consult. De warme lucht komt vanuit Duitsland Nederland binnen. „In Leipzig waar Nederland zon dag speelt wordt het toch al gauw vijfentwintig graden. In Frankfurt en Düsseldorf kan dat makkelijk oplopen tot der tig graden", zegt Jordi Bloem van Meteo Consult. Dat gebeurt zeker als er vanaf dinsdag nog warmere lucht wordt aange voerd vanuit Frankrijk. Het is voor het eerst dat Meteo Con sult een hittegolf voorspelt. Er is sprake van een hittegolf als de temperatuur tenminste vijf dagen boven de vijfentwintig graden komt. Binnen die perio de moeten er bovendien drie tro pische dagen, van tenminste der tig graden, zitten. Een hittegolf is weliswaar prettig voor de ho reca, maar kan consequenties hebben voor de stroomvoorzie ning. Als het rivierwater dat cen trales gebruiken voor koeling bij teruglozing warmer is dan dertig graden, gelden productie beperkingen. GPD vrijdag 9 juni 2006 3 ARNHEM - Nederlandse ouderen blijven tot op zeer hoge leeftijd fietsen. Dat bleek gisteren uit onderzoek van oude- renorganisatie Unie KBO en de Fietsersbond. Zo'n 72 procent van de 80-plussers pakt nog de fiets en 82 procent van de 75-plussers doet dat ook. De senioren ge bruiken de fiets vooral om boodschappen te doen, familie te bezoeken, voor vrijwilligerswerk en recreatieve tocht jes of om naar de dokter te gaan. ANP DEN HAAG - De overheidscampagne om jongeren te la ten nadenken over hun gedrag als het gaat om veiligheid en criminaliteit, is volgens minister Donner van Justitie een succes. Sinds het begin ervan half maart is de bijbeho rende website www.watvooreikelbenjij.nl ruim één mil joen keer bezocht. Tweederde van de bezoekers kwam voor het eerst. Zij kunnen op de site discussiëren, een test doen, een spel spelen en ook deelnemen aan een rapwed- strijd. ANP ROTTERDAM - Door schoonmaakwerkzaamheden op een naftatanker bij tankopslagbedrijf Vopak in Rotter dam zijn gisterochtend drie mensen onwel geworden. Zij zijn ter plekke behandeld. De drie waren bezig op een stei ger in aanbouw langs de Petroleumhaven op het terrein van Vopak. In de haven werd op dat moment een naftatan ker schoongemaakt. Volgens de politie is tijdens die schoonmaakwerkzaamheden overdruk in de tanks ont staan waardoor een ventiel openging. Uit de tanks kwam een damp vrij met chloorachtige geur. De drie steigerwer kers kregen de volle laag en kregen last van tranende ogen en geprikkelde luchtwegen. ANP DELFT - TNO heeft een systeem ontwikkeld waarmee de politie kan vaststellen of ergens xtc wordt geproduceerd. De 'drugsneus' is een apparaatje dat analyseert of er spo ren van grondstoffen voor xtc in de lucht aanwezig zijn. Volgens TNO wordt bekeken hoe het systeem 'praktijk- rijp' kan worden gemaakt. De politie zou interesse heb ben voor het apparaat. ANP DEN HAAG - Reizigers op de luchthaven Schiphol kun nen vanaf september te maken krijgen met een nieuwe en snellere vorm van paspoortcontrole. Bij het inchecken moeten zij hun reisdocument dan bij wijze van proef zelf door een apparaat halen dat het op echtheid controleert. De marechaussee controleert vervolgens bij de grenscon trole de identiteit van de passagier aan de hand van een foto van zijn gezicht. Bij reizigers uit niet-Schengen-ge- bieden wordt bovendien in een afzonderlijk bestand on derzocht of betrokkene om wat voor reden dan ook gesig naleerd staat. Het scanapparaat neemt zo het tijdrovende deel van de controle over, aldus minister Donner van Jus titie gisteren in de Kamer. In een later stadium is het de bedoeling dat alle paspoorten bij het aan boord gaan van het vliegtuig nogmaals worden gecontroleerd op echt heid. ANP ulEN HAAG - De eerste behandelingen voor eageerbuisbevruchting IVF) worden vanaf 1 janua- i weer volledig vergoed, j inister Hoogervorst van Volksgezondheid heeft aartoe gisteren besloten ladat een grote meer- lerheid van de Tweede Ka- ner daarop had aangedron- tellen die IVF willen, beta- en momenteel gemiddeld 500 euro voor de eerste be- andeling. De twee volgen- Ie ingrepen kosten dan iets. je minister had voorge- eld de behandelingen te ergoeden, maar een eigen ge in te voeren van ijfhonderd euro per behan- eling. Daardoor zou hij ien miljoen euro bezuini- en. Dat geld moet hij nu ip een andere manier bin- enhalen. GPD (Advertentie) Nadat de Tweede Kamer dit wettelijk verbood maakte de marine er eind 1964 een einde aan. Uit de REM kwam later de legale zendgemachtigde TROS voort. Het eiland werd overgenomen door de Staat en was vanaf 1974 in gebruik bij Rijkswaterstaat. Het werd vorig jaar te koop aangeboden maar uiteindelijk bleek niemand geïnteres seerd. foto Harmen de Jong/GPD van onze redactie binnenland MUIDEN - Organisaties die zich verzetten tegen de komst van een tunnel nabij het Naar dermeer, zijn woedend over de nieuwe cijfers over de kosten van de aanleg. Daaruit zou blij ken dat de tunnel, die de lange files tussen Almere en Amster dam moet oplossen, geen 4,5 mil jard maar ongeveer 3 miljard eu ro kost. Tegenstanders van de tunnel ge loven dat niet en betichten mi nister Peijs van Verkeer van om koping. „Ze maakt rekensomme tjes die haar het beste uitko men", zegt woordvoerder Jaap van 't Hek van 'Platform tegen A6-A9'. Dit platform wordt ge vormd door bewonersorganisa ties die strijden tegen de komst van een ondergrondse verbin dingsweg tussen de A6 en de A9 bij het bekende natuurgebied Naardermeer. „Ik kan de bereke ningen nu niet beoordelen, maar ik vind het tijdstip waarop ze naar buiten komen verdacht", aldus Van 't Hek. De tunnel zou goedkoper uitval len door slim te bouwen. Als het verkeer door een enkele tunnel buis rijdt in plaats van een dub bele, scheelt dat al veel geld. Daarnaast zou de grondprijs meevallen. Minister Peijs bezocht gisteren het gebied. Ze sprak vooral over twee alternatieven: óf er komt een tunnel om de A6 en A9 met elkaar te verbinden, óf de ver keersproblematiek moet worden opgelost door de bestaande ver bindingen Al en A9 te verbre den en te overkappen. Hoewel het kabinet pas later de ze maand de knoop doorhakt, lijkt de tunnel de voorkeur te hebben van Peijs. Ze wil haar keuze volgende week presente ren, en krijgt steun van werkge versorganisatie VNO-NCW. Veel gemeenten, waaronder Am sterdam, en politieke partijen als D66 en PvdA zijn fel tegen de komst van de tunnel, die op ongeveer 1,5 kilometer van het natuurgebied komt te liggen op een diepte van dertig meter. „Een probleem is dat de discus sie slechts over asfalt gaat. Dat is niet nodig, want invoering ■van rekeningrijden en verbete ren van openbaar vervoer leiden ook tot minder files", aldus Van 't Hek van het platform. Dat is ook beter voor het milieu, stelt Robert Moens van Natuur monumenten, dat zich eveneens verzet tegen een tunnel. „Als door de bouw het waterpeil zakt, zorgt dat voor gigantische schade. Niemand kan garande ren dat dat niet gebeurt." GPD door Ron Meershoek MEDEMBLIK - Acht scholieren van rond de 17 en 18 jaar zijn gisteravond gewondgeraakt door een gasexplosie op het zeil schip Bree Sant in de Oosterha ven in Medemblik. De gekwetsten zijn naar zieken huizen overgebracht. De ge meente Medemblik heeft dit meegedeeld. De verwondingen zouden bestaan uit brandwon den en botbreuken. De slachtoffers maken deel uit van een groep van ongeveer tachtig scholieren en leerkrach ten, van Het Develsteincollege in Zwijndrecht. ANP door Saskia Gaster ROTTERDAM - Minstens 36.000 mensen zijn in 2003 in het ziekenhuis beland door bij werkingen van geneesmiddelen. Ongeveer een derde van deze op names was vermijdbaar. Omge rekend komt dit uit op 230 onno dige ziekenhuisopnames per week. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van het Eras mus MC in opdracht van het Col lege voor zorgverzekeringen (CVZ). Dat er sprake was van on nodige opnames door bijwerkin gen was bekend, maar nooit was onderzocht hoe vaak dit in Ne derland voorkomt. De meest voorkomende vermijd bare bijwerkingen hebben te ma ken met antistollingsmiddelen die leiden tot bloedingen en me dicijnen voor hart- en vaatziek ten die leiden tot een te lage hartslag en een te lage bloed druk. Veel problemen hadden voorko men kunnen worden als de art sen onderling beter met elkaar hadden gecommuniceerd, en be ter met de patiënt hadden ge sproken, aldus het onderzoek. Zo komt het voor dat artsen zon der dat ze dat van elkaar weten dezelfde patiënt hetzelfde mid del voorschrijven. Of dat patiën ten medicijnen verkeerd gebrui ken omdat ze het voorschrift niet goed begrijpen. Het gebeurt ook dat een patiënt een pijnstil ler krijgt die maagklachten kan veroorzaken terwijl de arts niet de benodigde maagbeschermer heeft voorgeschreven. Controle Een ander voorbeeld is een zorg verlener die een patiënt met een verhoogd risico op bijwerkingen te weinig controleert tijdens het medicijngebruik. Patiënten met een verhoogd risico op bijwer kingen zijn met name ouderen. De onderzoekers denken dat het aantal onnodige ziekenhuisopna mes door bijwerkingen terugge drongen kan worden als het door minister Hoogervoi'st (Volksgezondheid) gewenste lan delijk patiëntendossier wordt in gevoerd. ANP Hans van Soest ■n ïERDAM - De voorgeno- I fusie tussen zorgverzeke- -v i Menzis, Agis en Delta d/Ohra zal vele honderden n kosten. Dat zeiden de be svoorzitters van de maat- ipijen gisteren bij de pre- (ie van hun plannen. Al orv oktober van dit jaar willen tev ink het mes zetten in hun ko; ineelbestand. ?ni ir a de drie zorgverzekeraars sei en gezamenlijk bijna vijf- :nd mensen. Vakbonden eei en rekening met meer dan ontslagen. de kartelwaakhond NMa 28 emming geeft voor de fusie, aat de op één na grootste verzekeraar van Nederland, naatschappijen hebben sa- a4 miljoen verzekerden en hen daarmee een kwart ,a e markt. ia amensmelting van Menzis, 3te en Delta Lloyd/Ohra is de |6. de aangekondigde megafu- de zorgwereld binnen een m id. Onlangs kondigden ook :ep /IZA en Univé aan samen lan. Die twee hebben samen een kwart van de markt in - Ien (4,1 miljoen verzeker- ten .De twee nieuwe zorgkolos- zijn straks op afstand de ite in de sector. Ze worden jd door Achmea (3,3 mil- ,'erzekerden) en CZ (2 mil- Analisten voorzien bin- 26|ort nog meer fusies in de sioenpoot nieuwe maatschappij die dit jaar moet worden opge- l heeft nog geen naam. „In r geval zullen Menzis, Agis, aLloyd en Ohra tot eind dit onder hun eigen merkna- blijven bestaan," aldus zis-voorzitter Van Boxtel, ook het nieuwe concern zal fcn. Delta Lloyd brengt al leen haar zorgverzekeringspoot onder in het nieuwe concern. De pensioenpoot en de schadeverze kering blijven zelfstandig. Overleven Volgens Van Boxtel is een fusie nodig om te kunnen overleven. Sinds de invoering van het nieu we zorgstelsel begin dit jaar wis selde bijna eenvijfde van de ver zekerden van verzekeraar. Ze deden dat vooral om de lagere prijs die ze elders betaalden. Verzekeraars moesten hun reser ves aanspreken om de prijzen laag te houden en zo klanten te lokken. In de Tweede Kamer is bezorgd gereageerd op de fusievorming. Oppositiepartijen vrezen dat er voor verzekerden weinig te kie zen overblijft als straks de zorg premies stijgen. De regerings partijen en minister Hooger vorst (Volksgezondheid) zijn daar niet bang voor. Volgens hen zullen de resterende maat schappijen elkaar keihard blij ven beconcurreren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3