Borsele heeft investeringen rond PZC PZC Niet alle oude boerderijen zijn te redden Eis behandeling voor steekpartij Emergis projecten in 's-Heerenhoek, Ovezande, Borssele en Oudelande ,11 agenda Rommelmarkt Open tuindagen Zuid-Beveland Bij nader inzien weekenddiensten Nieuw overleg over Sloemonument Terneuzen proefdiervrij schoon Beschonken Belg is rijbewijs kwijt Weblog veegt vloer aan met politici Enquête over profiel nieuwe Commissaris van de Koningin vrijdag 9 juni 2006 tor Harmen van der Werf HEïNKENSZAND - De grootse ilaninen die de gemeente Borse le heeft voor met name nieuw bouw van basisscholen, zijn fi nancieel rond. Inwoners moeten er vanaf 2008 iets dieper voor in de buidel tasten. iVethouder M. de Bruijne (WD, ïnanciën) presenteerde gisteren Ie Borselse financiële meerja- enplanning 2007-2010. Nieuwe irojec ten die Borsele de komen- jaren wil uitvoeren in 's-Hee- ihoek, Ovezande, Borssele en g 'sTré'ekactiviteiten I Bezorgklachten: 10800-0231231 1 op maandag t/m vrijdag I gedurende de openingstij- jden;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEIM/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET vww. pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Oudelande, hebben er hun verta ling in gevonden. 's-Heerenhoek wacht zoals eer der gemeld de bouw van een bre de school en zorgwoningen. Met de school en directe omgeving is een investering van 3,4 miljoen euro gemoeid. Ongeveer 2,2 mil joen euro was al gedekt. De rest is 'gevonden' door veertig jaar lang jaarlijks 90.000 euro als extra kapitaallast op de gemeen tebegroting op te nemen, te be ginnen in 2008. Dorpshuis Op dezelfde manier wil Borsele de financiering van - wat heet - masterplan Ovezande regelen. Dit masterplan bestaat uit: een nieuwe school, de bouw van 32 zorgwoningen, de verplaatsing van het sportveld met de aanleg van nieuwe tennisbanen en een renovatie van het dorpshuis. De kosten voor de gemeente: 4,7 miljoen euro. Voor het dorps huis is 400.000 euro opzij gezet onder het kopje 'onderhoud ge bouwen'. Uit allerlei fondsen en de verkoop van gronden is nog 1,3 miljoen euro te halen. Blijft over: drie miljoen euro. Dit gro te bedrag wordt gedekt door - net zoals in 's-Heerenhoek - elk jaar de kosten af te boeken. Te beginnen in 2009 met 100.000 euro voor de eei'ste fase. Vanaf 2011 volgt de volle mep: 225.000 euro op jaarbasis en dat gedu rende veertig jaar. Voor de nieuwbouw van de re formatorische ds Kerstenschool in Borssele en het onderbrengen van de peuterspeelzaal in de 'ou de' Kerstenschool kwam de ge meente nog 300.000 euro tekort. Ook dit wordt gedekt met een jaarlijkse afschrijving. Hetzelf de geldt voor de verbouwing van het dorpshuis d'n Ostpit en de aanpassing van het schoolge bouw in Oudelande, waarmee in 2007 een investering is gemoeid van 450.000 euro. Borsele trekt verder eenmalig 442.500 euro uit om projecten mee te financieren in het kader van het Nationaal Landschap, de beschermde status die aan een groot deel van Borsele is toe gekend. De gemeente wil onder meer helpen bij de aankoop en restauratie van de natuurhisto risch interessante boerderij van wijlen Adrie van der Meulen bij 's-Heer Abtskerke én het herstel van de molen bij Ovezande. De provincie en Den Haag zijn de andere financiers. Nieuwbouw of verbouw van het Borselse gemeentehuis in Hein- kenszand staat ook op het ver langlijstje, maar nog niet vóór 2010. De gemeente gaat er wel voor sparen, te beginnen in 2007 met 25.000 euro oplopend tot 125.000 euro in 2010. Om alle plannen te kunnen beta len, wordt bezuinigd - vooral op interne kosten - én worden de belastingen verhoogd. In 2007 blijft dit nog beperkt. De onroe rend zaakbelasting stijgt even veel als het algemene prijspeil in Nederland; 1,5 procent. Het rioolrecht wordt in 2007 inge voerd, maar blijft dat jaar voor rekening van de gemeente. Inwo ners moeten dit vanaf 2008 zelf betalen; 70 euro in 2008 en 110 euro in 2009 en 2010. Wethou der De Bruijne: „Zie dit als soli- dariteitsheffing voor ons stevige kleine kernenbeleid." BAARSDORP - Hofstede Heuvelhof, Oude Hoeveweg 8, 10.00-17.00 uur: Open tuindag; 3ERGEN OP ZOOM - COC-Gafé De Soos, 22.00 uur: Vrijdagavondcafé; 30ES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9,00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle- ïing; Tuin aan Kleine Kade en Kattendijkse- ieg6,10.00-17.00 uur: Open tuin dag. He! Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; IANSWEER1I" - Kaj Munk, 13.00 uur: Saniorensoos; R.K. basisschool Schutte- "3.30 uur: Zomermarkt; (AMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12toten met 20 jaar; WELLE - Sportgebouw Molenvate, .00-11.30 uuiJeu de boules; JeVroone, 13.00 uur: Soos, biljarten: .0ETINGE - Tuinen aan Lenshoek- laan 12, Geertesplein 18, Marktveld 15, lachthuisstraat 10, Jachthuisstraat 18, •17.00 uur: Open tuin dag. ieerteskerk, 13.30-16.00 uur: Geopend publiek, gidsen zijn aanwezig; KRABBEIMDÜKE - Centrum, 18.00 uur: Rommelmarkt jeugdwerk CJK; KRUIIMIIMGEIM - Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 14.00 uur; Alzheimer(inloop)café Rei- nerswaal; 19.30 uur: Openbare repeti- sMandolineorkest Excelsior; OUD-VOSSEMEER - Kermis; SINT-MAARTENSDIJK - Haestinge, .30-9.00 uur, 7 5.00-17.00 uur en 830-20.00 uur: Nationale Zwemvier- agse; [HOLEN - In de Spetter. 7.30-9.00 uur, 15.00-17.00 uur en 18.30-20.00 uur: Na- onale Zwemvierdaagse; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: ur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE Dreef en Kerkplein, C8.00-13.00 uur: Weekmarkt; _btTrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. lANSWEERT - Muziekvereni- |ing Scheldegalm houdt zater- in Hansweert de jaarlijkse ommelmarkt. De markt vindt ilaats in de muziektuin voor het erenigingsgebouw aan de Boomdijk. De opbrengst is voor ie aanschaf van nieuwe instru- nenten. De markt begint om I.ÖOuur en duurt tot 13.00 uur. Boerenschuur aan de Heinkenszandseweg bij 's-Heerenhoek waaraan vanwege de hoge kosten nauwelijks nog onderhoud wordt gepleegd. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - Het is onmogelijk alle zestig monumentale boerderijen in de gemeente Borsele te behouden. Wet houder M. de Bruijne (WD, monumen ten) zou dit graag anders zien, maar hij is ook realist. Het geld is er niet voor. „Wij zouden beter een aantal oude boer derijen goed kunnen onderhouden in plaats van veel." Jaarlijks heeft de gemeente Borsele 154.500 euro beschikbaar voor dorpsver nieuwing en monumentenzorg. Al te veel is dat niet. Borsele moet keuzes ma ken, waarbij het niet alleen gaat om het behoud van historische boerderijen, maar ook om een aantal kerken en zes molens. Zo is de kerk van Nisse toe aan een opknapbeurt van 1,5 tot 1,6 miljoen euro. Borsele heeft zelf 304.000 euro ge spaard. Het wachten is op rijkssubsidie. In oktober of november wordt daarover duidelijkheid verwacht, aldus De Bruij ne. Een groot project in Borsele is ook de restauratie van de molen De Vijf Ge broeders in Heinkenszand. Met de stich ting die de molen beheert, heeft de ge meente een prestatiecontract afgeslo ten. In aanvulling op gemeentelijke steun moest de stichting zelf gelden bij elkaar brengen. Dit is gelukt. Geldschieters De Bruijne: „Wij hebben als gemeente een duw in de goede richting gegeven. Als overheid kim je niet alles doen. Een combinatie van geldschieters is nodig." Met een enkele molen is dit nog wel te doen, maar dat ligt anders bij de vele historische boerderijen die Borsele (nog) telt, realiseert de wethouder zich. Het beste is niet-agrarische herbestem mingen te vinden, zoals hofstede Suzan- na in Borssele tot woonboerderij voor stichting Arduin is ingericht, hoeve Landlust bij Nieuwdorp tot restaurant is omgebouwd en Paree Elektro-Tele- com aan de Werrilaan in 's-Heerenhoek in een oude boerderij is getrokken. „Maar", onderkent De Bruijne, „dat zal niet in alle gevallen tot de mogelijkhe den kunnen behoren." De 's-Heerenhoekse landbouwer A. Goense herkent zich in de analyse van De Bruijne. Hij heeft een oude boer derij aan de Heinkenszandsweg tussen Heinkenszand en 's-Heerenhoek met de status van rijksmonument. De schuur staat er slecht bij. Goense geeft eerlijk toe dat hij erop wacht' tot de boel van ellende in elkaar stort en hij iets nieuws kan bouwen. „Wat moet ik anders doen? Als ik al voor subsidie in aanmerking kom, krijg ik niet meer dan twintig procent van de kosten vergoed en dan moet alles ook nog in originele staat worden gerestau reerd. Dat is voor een landbouwer niet te doen. En het is ook nog een onhandi ge schuur in gebruik." Goense heeft al eens voorgesteld de hou ten wanden van de schuur te vervangen door zwarte damwanden van staal. Dat vergt minder onderhoud en de schuur houdt toch een oude uitstraling. Het idee is zoals verwacht afgewezen. „Ik zit met een levensgroot probleem, terwijl de mensen die zulke beslissingen nemen, 's avonds weer lekker thuis zit ten." Het beste zou zijn, volgens Goen se, het aantal oude boerderijen met een monumentenstatus fors te beperken en de subsidie op te trekken tot zestig a ze ventig procent. „Je weet dan zeker dat die boerderijen blijven bestaan." Selectie Aan een zorgvuldige selectie van histori sche boerderijen die echt bewaard moe ten blijven als monument, wordt (ri'og) niet gedacht. N. Werri, raadslid van de Lokale Partij Borsele én boer, zou dat wel het beste vinden.Andex-s selec- teex't het zichzelf uit." Zover wil wethouder De Bruijne het lie ver niet laten komen. Niemand kan de eigenaar van een oude boerderij echter verplichten onderhoud te plegen. De Bruijne zegt 'als boerenzoon' goed te be grijpen in welke positie landbouwers vex'keren. „Het is van de andere kant eeuwig zonde als veel van die oude boer- dexijen verdwijnen." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Kapelle moet in de visie van officier van justitie H. den Hartog een jaar lang be handeld worden in een pyschia- trisch ziekenhuis. De verdachte had 24 februari dit jaar met een mes een mede-cliënt van Emer gis in Goes gestoken. De officier vond gisteren in Mid- delbur-g poging tot moord bewe zen, maar ze hield in haar eis i*e- kening met de volledige ontoere keningsvatbaarheid van ver dachte. De man was nog niet zo lang op genomen in verslavingskliniek Emergis in Goes toen hij een an dere patiënt met een mes aan viel. Het slachtoffer werd door de messteken gex-aakt in de hals, het gezicht en de borst. Hij be dreigde daarna vexpleegkundi- gen, die ingrepen, met de dood. Zij wisten de man te overmeeste ren en in een isoleercel te plaat sen. De verdachte had volgens de officier de gewelddadige actie op zijn mede-cliënt, met wie hij op dezelfde afdeling zat, gepland. De man vertelde een avond van tevoren het mes uit een keukenla te hebben gepakt. Tegen de politie had hij ver klaard: „Ik was van plan zijn strot door te snijden." Hij kon zich van het incident nog maar weinig herinneren. „We ver keerden allebei in een psychose. We hadden niet bij elkaar op dezelfde afdeling moeten zitten. Ik heb aangegeven naar een an dere afdeling te willen, want ik had problemen met hem. Hij was agressief naar mij toe." De Kapellenaar, die een blanco strafblad heeft, maakte op de zitting een rustige indruk. Hij ziet in dat hij afhankelijk is van de medicatie om herhaling te voorkomen. De welovex*wogen woorderxkeus wekte zelfs be wondering van rechtbankpresi dent J. Hopmans. Uitspraak: 21 juixi. KLOETINGE - Acht tuinen op Zuid-Beveland, waarvan vijf in Kloetinge, zijn vandaag, ko mend weekeinde en 1 en 2 juli van 10.00 tot 17.00 uur geopend voor publiek. In Kloetinge gaat het om de En gelse tuin aan de Lenshoeklaan 12, de tuin met veel vaste plan- tenborders aan het Geertesplein 18, het tuincafé aan het Markt veld 15, de terrassentuin aan de Jachthuisstraat 10 en de 'ver stopte' tuinen aan de Jachthuis straat 18. De andere open tuinen zijn te vinden aan de Kleine Kade 25 in Goes, aan de Kattendijkseweg 6 bij Goes en aan de Oude Hoeve- weg 8 in Baarsdorp (hofstede Heuvelhof). In het artikel van gisteren over de schat graver en zijn vondsten uit het verdron ken dorp Valkenisse staan enkele fou ten. De naam van de persoon uit het ar tikel is Otto Veenhoven en het dorp Val kenisse lag niet in de Oosterschelde, maar in de Westerschelde. zaterdag 10 en zondag 11 juni 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Patiënten huisartsenpraktijk de Pij lers v. Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. 0113-272000 Spreekuur zat. en zon. 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsen praktijk Bergen op Zoom, Paraselsus- laan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland F.K. Wiersum, Prunusstraat 42, 's-Gravenpolder, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer:A. C. Mosselman, telefoon. (0113) 381233 of (0113) 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman, van Anrooy: P.C. Stokman, 's Gravenpolderseweg 39, Goes, tel (0113)213419. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel.( 0113) 572756. Spreekuur zat. 9.30-10 uur. Dierenkliniek Goes, kliniek voor Ge zelschapsdieren, C.W. Dreesman en M.A.R. van den Boomgaard, 's Graven polderseweg 92, Goes, tel.(0113) 270072 (24 uursspoeddienst). Spreek uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance: Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221. Tholen W. Brons, telefoon (0166) 612596. Week end-spreekuur Poortvliet, Kalfsdamse- weg 2, zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, Botermarkt 10, zat.van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging Allévo. tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel. (0113) 218290 RST Zorgverleners telefoon 0342-405454. Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrijdag 19.30-zondag 19.30 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. ARNEMUIDEN - Prorail beraadt zich op nieuwe manie ren om de oorlogsherdenkingen bij het monument op de Sloedam in alle rust en waardigheid te laten verlopen. Het bedrijf laat dat weten in reactie op een biïef van de Stichting Steun Bevrijders Walcheren. Hoe ver Prorail wil gaan, kan een woordvoerder nog niet zeggen. „We zijn nu bezig met het formuleren van een antwoox-d. Maar we denken in ieder geval graag mee over een oplossing." De stichting voert al enkele maanden overleg met Prorail de gexneente Middelburg en de provincie Zeeland over de toekomst van het monument. De rust en de waardigheid van de hex-denkingen gaan daar volgens de stichting vexio- ren door de aanleg van de goedei'enspooi'lijn van het Sloe- gebied naar de Zeeixwse spoorlijn, de Sloelijn, door Pro- rail. Om de stichting tegemoet te komen, heeft Prorail een landschapsarchitect in de arm genomen om een ontwerp te maken voor een betere inpassing van het monument in de omgeving. Dat voorstel is door Steun Bevx'ijders Wal- cheren - en andere historische vex-enigingen op Walche ren - als onvoldoende beoordeeld. Daarop is door de stich ting opnieuw contact opgenomen met de gemeente en de px'ovincie met als inzet het monument te verplaatsen naar een locatie een paar honderd meter verderop richting Ar- nemuiden. Dat kost echter veel geld. De stichting heeft dat niet en de gemeente en de provincie willen niet beta len. Zij vinden dat Prox'ail een verplaatsing moet betalen. Pi-orail is bereid om een oplossing aan te dragen, zegt een woordvoerster. Of het bedrijf ook bereid is daarvoor geld op tafel te leggen, liet zij in het midden. „Daarop kan ik niet vooruitlopen. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat bij nieuwe aanbestedingen van schoonmaakwexit zoveel mogelijk re- kening houden met het gebruik van 'proefdiervrije' schoonmaakmiddelen. Bux'gemeester en wethouders hebben dat besloten naar aanleiding van een bxief van de vereniging Proefdiervrij Deze club wijst er op dat steeds meer bedi'ijven en over heidsinstellingen in hun dagelijks functionex-en maat schappelijk ver-antwoord willen opei-eren. Dat komt on der meer tot uitdrukking bij de inkoop van koffie, thee en etenswaren. „Maar helaas is er bijna geen aandacht voor de mogelijkheid om vex-antwoox-d schoon te maken", al dus de vereniging. Inmiddels heeft de gemeente Den Haag het voortouw genomen door bij aanbestedingen duidelijk op te nemen dat enkel schoonmaakmiddelen gebruikt mo gen worden die niet op Meren getest zijn. De vereniging Proefdiervrij roept alle overheidsinstanties op dit initia tief te willen volgen. Vanuit Terneuzen komt er in ieder geval alvast een positief signaal. SAS VAN GENT - Op de Westkade in Sas van Gent is donderdagachtend rond vijf uur uur een 31-jaxige Bel gische automobilist aangelxouden. Hij had zijn banden lekgereden tegen een trottoir-band en stond met pech langs de weg. Surveillerende agenten zagen de auto staan en gingen poolshoogte nemen. Omdat ze een dranklucht i-oken lie ten ze de man blazen. Het bleek dat hij bijna driemaal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Zijn rijbewijs is ingenomen en hij ontving px-oces verbaal. HULST - De weblog over de Hulster politiek, Kever, haalt wethouder P. Weemaes van deze gemeente door het slijk. Ook het functioneren van burgemeester J.F. Mulder wox-dt er in een kwaad daglicht gesteld. Burgemeester Mulder wenste gisteren nauwelijks in te gaan op de teksten op de weblog. „Daar x-eageer ik niet op, want ik neem dit absoluut niet serieus", zegt hij. Wee maes stoort zich wel aan 'kwetsende taal en uitspx*aken die schade berokkenen'. (Advertentie) Provincie Zeeland Per 1 februari 2007 neemt de heer drs. W.T. van Gelder afscheid als Commissaris van de Koningin in Zeeland. In september start de wervingsprocedure voor een nieuwe Commissaris. Met deze enquête heeft u de mogelijkheid uw mening te geven over het soort Commissaris van de Koningin dat gezocht moet worden. Zo kunnen uw wensen meegenomen worden in de wervingsprocedure en verwerkt worden in de profielschets. Vindt u de politieke kleur van de nieuwe commissaris van belang? 0 Ja 0 Nee De nieuwe commissaris is (maximaal 3): 0 Een vernieuwer met creatieve ideeën 0 Iemand die Zeeland op de kaart zet 0 Een coördinator en bruggenbouwer die zorgt dat zaken soepel verlopen 0 Een sociaal bewogen persoon 0 Iemand met gevoel voor de Zeeuwse identiteit 0 Gezaghebbend, iemand die boven de partijen staat 0 Geen voorkeur Met welke onderwerpen heeft de nieuwe commissaris betrokkenheid (maximaal 3)? 0 Economie 0 Cultuur 0 Landbouw en Visserij 0 Natuur en Milieu 0 Welzijn en Sport 0 Openbare Orde en Veiligheid 0 Ruimtelijke inrichting van de provincie 0 Infrastructuur 0 Grensoverschrijdende samenwerking 0 Historie 0 Geen voorkeur Wat is volgens u de belangrijkste opdracht voor de nieuwe commissaris? 0 Zorgen dat de provinciale overheid goed functioneert 0 Waken over een veilig Zeeland 0 Samenwerking bevorderen met bestuurders in Zeeland, Den Haag, Brussel en Vlaanderen 0 Intensief contact onderhouden met burgers en bedrijfsleven in Zeeland 0 Geen voorkeur Wat zou u als tip aan de nieuwe commissaris willen geven? 0 U kunt uw reactie vóór 1 juli mailen naar: statengriffier@zeeland.nl of sturen naar provincie Zeeland, mw. drs. B.L. Allewijn, statengriffier, Antwoordnummer 75, 4330 VB Middelburg De enquête is ook digitaal in te vullen via www.zeeland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31