Mentsjov is klaar voor de Tour PZC l Brazilië wordt wereldkampioen Henin snel klaar met Clijsters Duidelijkheid over eigen goals met behulp van computer Coach van Paraguay vreest Peter Crouch Omkoopschandaal^ wordt doodgezwegf in Italiaanse kamp^ Rus als eerste boven op de Mont Ventoux Ontslag coach kost NeVoBo 160.000 euro De Bakker in halve finale junioj^ Meeuws coach SK Beveren je i Jaakke herkozen bij Ajax r Pot assistent bij Petersburg l Feyenoord haalt Lucius en KolÉ I vrijdag 9 juni 2006 door Ad Pertijs MONT VENTOUX - Op de berg waar zich vorig jaar het Tour-debacle aandiende, stelde Denis Mentsjov zichzelf en ieder een bij Rabobank eindelijk ge rust. De 28-jarige Rus won bo venop de Mont Ventoux de vier de etappe van de Dauphiné Libéré. Rabobank heeft daarmee op slag weer een echte leider met het oog op de Tour de France. „In de Ronde van Catalonie zag ik al dat hij in orde was, maar na de tijdrit van woensdag en de ze overwinning weten we echt zeker dat hij heel erg goed aan het worden is", sprak ploeglei der Erik Breukink bovenop de verschrikkelijke berg die ooit Tom Simpson het leven kostte. Breukink reageerde op een inge- door Leo van de Ruit PARIJS - Justine Henin-Harden- ne heeft de 23e verjaardag van Kim Clijsters verpest. In de hal ve finale van de Franse Open in Parijs domineerde de Waalse de Vlaamse volledig: 6-3 6-2. Zij vloog gisteren naar de fina le. tegen de bijna 21-jarige Rus sin Svetlana Koeznetsova die zich eerder op de dag met veel moeite ontdeed van de 17-jarige verrassing Nicole Vaidisova: 5-7 7-6 (5) 6-2. Aan de komende finale tussen beiden kleeft een pikant detail, dat de Russische underdog ver boven zichzelf kan doen uitstij gen. De sportminister van Wallo nië beschuldigde anderhalf jaar geleden Koeznetsova van do ping. Zij bleek bij een demon- stratietoernooi in Charleroi efe drine te hebben gebruikt om een verkoudheid te bestrijden. In officiële toernooien is dit lich te dopingproduct verboden, bij exhibities is het echter wel toe gestaan. De dopingrel ging on der gezag van de politieke func tionaris de tenniswereld over. De speelster ging vrijuit, voelde zich nochtans ernstig in eer aan- Svetlana Koeznetsova kan mor gen tegen de niet-medeschuldi- ge Justine Henin haar gram ha len. Met dank aan Nicole Vaidis ova. De sinds twee maanden 17-jarige Tsjechische liet haar ontsnappen uit haar wurggreep. De beste jonge speelster van de wereld serveerde bij 7-5 5-4 voor de wedstrijd en haar eerste finaleplaats. In de tweede set had zij niet één breekpunt tegen gekregen, maar op het beslissen de moment ging het mis. Vaidis ova serveerde een dubbele fout, liet Koeznetsova 5-5 maken, waarna het in de tiebreak gelijk werd. In de beslissende set was Vaidisova volledig van slag. De 20e clash van België tussen Justine Henin en de jarige Kim Clijsters was met veel spanning tegemoet gezien, maar draaide uit op een sof. Henin speelde twee klassen beter en won op haar sloffen. De winnares kwam afgezien van de eerste twee op slagbeurten nooit in moeilijkhe den, kreeg daarna geen breek punten meer tegen en had er niet veel nodig te breken en te winnen. Als zij soms een domme bal in het net sloeg, kwam dit door de laaghangende zon die haar verblindde. Voor Kim Clijsters was het een nare verjaardag. Bij winst op haar landgenote was zij de nieu we nummer één van de wereld geworden. Ze bleef er ver vanaf, want ze was amper partij voor haar tegenstandster. „Ik heb heel erg mijn best gedaan, zei ze, „maar zij speelde te goed. Zij is op gravel gewoon de beste van de wereld."ANP togen manier op de zege. Inner lijk moet hij gejuicht hebben. Een van de eerste felicitatie-sms- jes kwam van teammanager Theo de Rooij. 'Super', berichtte de baas van huis uit. „Dan zal het wel goed zijn", reageerde Breukink koel tjes. De oud-prof lag de laatste tijd weer behoorlijk onder vuur. Na het voorjaar schoot de ploeg maar moeilijk in gang. De Giro was een aanfluiting en de eerste dagen van de Dauphiné Libéré deden weer het ergste vrezen. Thomas Dekker reed voor zijn doen een matige tijdrit en Erik Dekker zei zich nooit zo slecht gevoeld te hebben. „Zo slecht dat er gewoon geen verklaring voor is. In de vorm moet ik me misschien wel afmelden voor de Tour", zei hij voor aanvang van de rit van gisteren. Tot over maat van ramp viel hij op weg naar de Mont Ventoux en moest na afloop van de etappe zijn rechter knie laten hechten. Gisteren gaf Mentsjov de ploeg het goede gevoel terug. „Wat een verschil met vorig jaar", stel de Breukink na afloop vast. „Toen moest Denis vier kilome ter onder de top de anderen la- AMSTERDAM - De Nederland se volleybalbond NeVoBo moet de ontslagen bondscoach Harry Brokking een vergoeding beta len van 160.000 euro. Dat heeft de Amsterdamse kantonrechter gisteren bepaald. Er liep een zaak tussen de bond en de coach die zich niet neerleg de bij de contractontbinding. Brokking had een overeenkomst tot aan de zomer van 2009, maar werd eind januari op non-actief gesteld. In eerste instantie eiste hij drie jaarsalarissen (294.000 euro) en een schadevergoeding van 25.000 euro. De NeVoBo wil de niet verder gaan dan 50.000 euro. ANP ten gaan en werd iedereen toch nerveus. Helemaal toen hij de dagen erop ook steeds moest los sen in de bergen." Fiasco Het vervolg staat iedereen bij Rabobank nog helder voor de geest. Pieter Weening en Mi chael Rasmussen deden de ploeg juichen in de Tour de France, maar het optreden van kopman Mentsjov draaide uit op een groot fiasco. „Natuurlijk zoek je daarna naar een verklaring", zegt Breukink. „We denken dat hij toen te vroeg is begonnen met hard trainen. In januari al. Hij was erg goed in de Ronde van Romandië en in de Dau phiné Libéré bleek alles plots verdwenen. Denis Mentsjov won later in het seizoen nog wel de Ronde van Spanje. Omdat de aanvankelijk winnaar wegens dopinggebruik werd gedeklasseerd. „Op het mo ment dat ik dat hoorde, deed me dat niet veel. Het is leuk voor de statistieken, meer niet." Het was duidelijk: Mentsjov is nog terughoudender geworden dan hij al was. Breukink: „Het gaf hem wel het vertrouwen dat hij drie weken achtereen goed kan zijn in een grote ronde." Sa men stippelden ze vervolgens een nieuwe seizoensplanning uit. „Alles is een beetje naar ach ter geschoven. In plaats van de Ronde van Romandië, reed hij de Ronde van Catalonië.In alle rust heeft Mentsjov toegewerkt naar het moment dat hij kon aantonen een leider te zijn voor de Tour. „Je moet hem niet op jutten", weet Breukink. Op de waag of hij nu gaat voor de eind zege van de Dauphiné reageerde hij terughoudend. „Ik heb nooit stil gestaan bij het eindklasse ment. De Tour is het belangrijk ste, en die is nog een eind weg. Afwachten dus." GPD van onze sportredactie DEN HAAG - De Fifa zal tij dens het WK gebruik maken van een nieuwe computertechno logie die duidelijkheid moet ver schaffen bij een vermeend eigen doelpunt. De wereldvoetbal bond wil zo snel mogelijk vast kunnen stellen wie de treffer op zijn naam moet krijgen. Holger Osieck, hoofd van een technische studiegroep van de Fifa, maakte dit gisteren be kend op een persconferentie. Het is voor het eerst dat eigen doelpunten met een computer worden onderzocht. „Eerdere toernooien hebben aangetoond dat er altijd wel discussies ont staan over zulke situaties", al dus Osieck. Het plan van de Fifa is om der tien mensen met een laptop stand-by te hebben, die samen beslissen hoe een vermeende ei gen goal tot stand is gekomen. „Als een doelpunt dan aan de verkeerde speler blijkt toege schreven, wordt dit uiterlijk de volgende dag alsnog rechtge zet", zegt Andy Roxburgh, tech nisch directeur van de Uefa. „En de aanvaller moet daarbij het voordeel van de twijfel krij gen", vindt Osieck. Eigen goals worden tijdens een WK overigens zelden gemaakt. Sinds 1930 deed zich in 644 wedstrijden slechts 24 maal zo'n situatie voor. Het bekend ste en ook meteen meest tragi sche eigen doelpunt maakte Andres Escobar namens Co lombia op het WK van 1994. Na zijn vergissing in de wedstrijd tegen de Verenigde Staten werd hij een aantal dagen later ver moord door Colombiaanse gok kers, die hem verantwoordelijk hielden voor de 1-2-nederlaag. GPD Denis Mentsjov won de vierde etappe van de Dauphiné Libéré. Hij hield na de zware klim de Fransman Christophe Moreau net achter zich. foto Robert Pratta/RTR Zeeuwse prominenten zien Oranje minimaal in kwartfinale komen van onze sportredactie OBERHACHING - De Para- guayaanse bondscoach Ani- bal Ruiz heeft in de aanloop naar het eerste duel met Enge land te kampen met een 'groot' probleem: de Engelse spits Peter Crouch. Met zijn 2.04 meter is de Liver- pool-spits een punt van zorg voor Paraguay. „Spelers zoals hij komen we zelden tegen", aldus Ruiz. Bijkomend punt is dat zijn land de spits treft terwijl deze in grote vorm verkeert. De laatste maanden speelt hij zowel bij Liverpool als bij het nationale elftal bijzonder goed, zo scoorde hij recent nog een hattrick tegen Jamai ca. „Hij heeft een goede coördinatie en is ook in staat om mee terug te gaan om te helpen het spel op te bou wen." Fysiek Paraguay's aanvoerder Car los Gamarra is minder onder de indruk. De veteraan (105 interlands) zegt helemaal klaar te zijn voor de wed strijd, zaterdag. „Ik vind het juist fijn om tegen lange spit sen te spelen, dan kun je wat meer fysiek spelen. Het maakt niet uit hoe groot je bent, maar hoe je met een bal om kunt gaan." Gamarra wordt algemeen be schouwd als een van de 'net ste' verdedigers in de voetbal wereld: in de vier wedstrijden die Paraguay speelde op het vorige WK had de verdediger van Palmeiras geen enkele overtreding nodig. Gerrard Bij Engeland is het meespelen van Steven Gerrard onzeker. De middenvelder van Liver pool heeft last van zijn heup. Eerder verklaarde bonds coach Sven-Goran Eriksson dat Gerrard last van zijn rug had, maar de speler zelf denkt er anders over: „Het is niet echt een rugprobleem, ik heb een knal tegen mijn heup gekregen en daarom kreeg ik ook last van mijn rug. Ik moet nu hard werken maar geef me zelf een goede kans op her stel. Gerrard, die veertig in terlands speelde, moest in 2002 het WK missen wegens een liesblessure. GPD/Reu- ters door Rudy Boogert GOES - Het wordt Brazilië. Volgens een Zeeuws panel van voorspellers worden Ro- naldinho en co. opnieuw wereldkampioen. Daarnaast schenkt het zestal het Neder lands elftal tot de kwartfinale vrijwel una niem zijn vertrouwen, maar daarna brok kelt de eensgezindheid af. De enige panelleden die Brazilië niet de zes de wereldtitel toeschrijven, zijn NOS-wie- lercommentator Maarten Ducrot en Wim van Gelder, de Commissaris van de Konin gin in Zeeland. De Vlissingse oud-profwiel- renner meent dat het thuisvoordeel Duits land zijn vierde mondiale kroon zal opleve ren. Van Gelder zet - trouw aan zijn voor liefde voor Europa - in op een Europees land; maakt niet uit welk land. Eensluidendheid is er bij de Zeeuwse promi nenten ook over de uiteindelijke ster van het toernooi: Ronaldinho. Hoewel de Brazili aanse balvirtuoos niet bekendstaat als top schutter krijgt hij van een enkeling ook de topscorerstitel van het toernooi in zijn schoenen geschoven. Niet van HW-spits Jari Vyaene. Deze tops corer van het Zeeuwse amateurvoetbal laat zijn Oranje-hart spreken en bombardeert WK-debutant Ruud van Nistelrooij tot tops corer. Weerman Jos Broeke rekent op de doel treffendheid van de Duitse spits Miroslav Klose en Oranje-watcher Matty Verkam man wijst naar het Braziliaanse krachtmens Adriano. Van Gelder houdt het op de Euro pees topscorer van het jaar: de Italiaan Lu- ca Toni. Droog Twee Zeeuwse zieners noemen een Neder lander als speler van het toernooi. Volgens weerman Broeke wordt het doelman Edwin van der Sar door zijn doel droog te houden. Volgens Ducrot wordt het Phillip Cocu. „Ik bewonder spelers die op de achtergrond een team beter laten presteren", verduidelijkt de laatste Zeeuwse winnaar van een Tour etappe (in 1985). De Zeeuwse popband Racoon deed zijn voor spellingen op de weg terug uit Duitsland, waar de groep eerder deze week twee avon den optrad bij het televisieprogramma Villa BvD. Na enige discussie werd de suggestie van zanger Bart van der Weide om Neder land wereldkampioen te maken overruled door de overige bandleden. Geen discussie was er over het land dat absoluut géén we reldkampioen zal worden: België.... Het Nederlands elftal krijgt in de eerste twee weken van het toernooi alle vertrou wen van het Zeeuwse panel. Alleen Van Gel der houdt zich enigszins op de vlakte en hoopt op een goede en sportieve inzet van Oranje. De overige voorspellers zien Oranje de poulefase overleven. Vervolgens zien Ra coon, Verkamman en Ducrot de kwartfinale als eindstation. De man van 24 Zeeuwse doelpunten, Jari Vyaene, ziet Oranje echter zijn derde WK-finale ooit halen. Maar daar in zal Brazilië te sterk zijn. ^f£> M jfe: |f fan Vyaene Zeeuws topscorer amateurvoetbal film Utut tjeidet- Commissaris van de Koningin oi tfweke l/Veerman Racoon Popband fyatty VehkmittüH Oranje-chroniqueur IHoMten jjttCMt NOS-commentator wielrennen Welk land wordt er wereldkampioen? Brazilië Europees land Brazilië Brazilië Brazilië Duitsland Wie wordt de topscorer van het WK? Ruud van Nistelrooij Nederland LucaToni Italië Miroslav Klose Duitsland Ronaldinho Brazilië Adriano Brazilië Ronaldinho Brazilië Wie wordt de beste speler van het WK? Ronaldinho Brazilië Ronaldinho Brazilië Edwin van der Sar Nederland Ronaldinho Brazilië Ronaldinho Brazilië Phillip Cocu Nederland Welk land wordt absoluut géén wereldkampioen? Costa Rica weet niet Trinidad &Tobago België Togo Ivoorkust Hoe gaat het Nederlands elftal het er vanaf brengen? verliezend finalist rekent op goede, sportieve inzet derde plaats verliezend kwartfinalist verliezend kwartfinalist verliezend kwartfinalist Kees Lammers/PZC PARIJS - Thiemo de Bakker heeft gisteren op Rola*" ros de halve finale bereikt van het open Franse tem» pioenschap voor junioren. De 17-jarige Nedei'lano M sloeg op zeer overtuigende wijze de Slowaak Andjj 1 tin met 6-4 6-0. De Bakker heeft zich met zijn plaaj halve eindstrijd verzekerd van de nummer één posj de wereldranglijst voor spelers tot 18 jaar. Deioet nummer één en titelverdediger Mario Cilic uit j doet dit jaar niet mee in Parijs. Ook de Amerikspyij nald Young en de Fransman Alexandre Sidorenf w en vier op de lijst, kunnen De Bakker na hun uit|aa| ling niet meer bedreigen. ANP je ton BEVEREN - Walter Meeuws is de nieuwe trainerf00i Beveren. Jos Daerden was de belangrijkste kasnj voor het coachschap, maar beide partijen kondenaar een akkoord komen. Daerden, oud-voetballer vajoei JC, is ingegaan op een aanbod om trainer te worij het Oekraïense Metallurg Donesk. Meeuws was dej d( pen vijf jaar als coach actief in Turkije, Marokko» h en de Verenigde Arabische Emiraten. De oud-spqze Ajax had in eigen land acht clubs onder zijn hoed; onder KV Mechelen en AA Gent. Interim-coach n Bolle behoedde Beveren op de laatste speeldag voo| ci datie uit de hoogste Belgische klasse. ANP/Belga jeei AMSTERDAM - John Jaakke is gisteravond herk(H_ voorzitter van Ajax. De ledenraad stemde unaniem zijn tweede zittingstermijn van drie jaar. Hij voj_ 2003 Michael van Praag op. Jaakke kwam afgelojr^ zoen bij de supporters onder vuur te liggen, ond^g door het ontslag van trainer Danny Blind. GPD }v( de MOSKOU - Trainer Cor Pot gaat aan de slag b:et Sint Petersburg als assistent van Dick Advocaat. J n sische voetbalclub presenteerde gisteren de 55-jarijaa terdammer, die een contract voor anderhalf jaar %e Pot was de afgelopen jaren actief als hoofdscoutj3i KNVB en bondscoach van het Nederlands elftal vc&p Iers tot 19 jaar. GPD Zo fv ROTTERDAM - Theo Lucius (29) en Joonas Kolkési voetballen komend seizoen bij Feyenoord. Lucius,fet- stig van PSV, tekende gisteren een contract voor djr met een optie voor nog een seizoen. De vakantie \fo Kolkka tekent op korte termijn een verbintenis bij ju terdamse club voor een jaar. De Fin speelde afgeloi. zoen bij ADO Den Haag. Hij was transfervrij. kt Lucius gaf aan dat hij na zes seizoenen PSV toe \K een nieuwe uitdaging. Een buitenlands avontuur lL de ook tot de mogelijkheden, maar de drievoudig iipk tional koos uiteindelijk voor Feyenoord. „Dat Erwp man hier trainer is, gaf voor mij de doorslag. Ik hefel verleden natuurlijk een paar jaar met hem gewerkte! is me goed bevallen." Feyenoord versterkte zich eerfyc ze week al met de Belg Stein Huysegems. ANP -jz van onze sportredactie DUISBURG - Hoewel het onder werp moeilijk te vermijden zal zijn, probeert de selectie van Ita lië zo min mogelijk te praten over én te denken aan het om koopschandaal dat het land in zijn greep houdt. Bondscoach Marcello Lippi zegt dat het team gestopt is met dis cussiëren over het schandaal, waarin tenminste 41 mensen uit de Italiaanse voetbalwereld on der de loep worden genomen. De zaak overschaduwde de voor bereiding van het Italiaanse team. „We spraken er constant over tij dens ons trainingskamp in Coverciano, maar nu we in Duitsland zijn hebben we beslo ten dat we alleen nog maar over voetbal en het WK praten", al dus de coach wiens zoon Davide ook wordt onderzocht. De WK-selectie van Kroatië wordt geteisterd door een ge heimzinnig virus. Acht spelers kampen met 'klachten' sinds de ploeg in Duitsland arriveerde, lieten begeleiders gisteren we ten. Het ergst is middenvelder Darijo Srna er aan toe. De zeven anderen, onder wie Dario Simic, Dado Prso en doelman Joseph Didulica, konden wel aan de training deelnemen. Vooralsnog hebben de teamartsen de oor zaak niet kunnen ontdekken. De Amerikaanse bondscoach Bruce Arena weet niet wat hij moet beginnen met de berichten over geblesseerde Tsjechen. „Als ik de berichten in de pers moet geloven, ontbreken er maandag drie of vier van hun beste spelers. Ik denk echter dat we ze allemaal gewoon op het veld zullen zien", aldus de bondscoach. „Tot aan het mo ment dat ik zelf zie dat die spe lers niet kunnen spelen bereiden we ons op voor op al hun beste spelers." De Tsjechische middenvelder Pavel Nedved verliet gisteren de training, Milan Baros trainde een dag eerder helemaal niet mee. Tomas Rosicky en Tomas Galasek zijn beiden van hun blessures. Ali Daei, wereldtopscor;ja> terlands, verwerpt de P' dat hij over zijn top h»4 zijn. Daei, die in 146 info voor Iran 109 keer het iL te vinden, is inmiddels 3fi ci beweren dat hij te out traag is. „Ik mag misschg lijken buiten het veld. msd nen de lijnen voel ik m|'j aldus Daei. Hij vindt nieb( WK voetbal dat hij zelf nog goed gel hij beschouwt het huidig) van Iran als het sterksT „We pakken het stap vcfi aan, eerst moeten we zoif we de tweede ronde hale na is de kwartfinale het I Ronaldo heeft gisteren ningssessie van het Braz elftal laten schieten. De Ier van Real Madrid koorts en bleef uit voorz de kant. „Ronaldo werd tend wakker met lichte ging. Hij is hiervoor bel en zal de training oversla dus een verklaring van d; liaanse voetbalbond. Zlatan Ibrahimovic, de 2 spits, kijkt uit naar de ging met zijn voormalig tor Leo Beenhakker. Ibr vic komt morgen uit tege dad Tobago, de ploeg der leiding staat van Bf ker. „Leo was mijn eerste eel ner en bovendien de pen mijn transfer naar Ajaxt stelligde. Hij gaf mij wen en veel mogelijkhed dus de lange spits van Ju „Hij was meer dan een hij was ook een vriend, ciale vriend." GPD/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20