ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Groene motor brengt werk Dood Al Zarqawi lucht Bush op PZC Voetbal verbroedert in Sasse Vredestraat PZC Auto raymor^Q rTCV. Steeds meer werknemers in de schuld Koppeling landbouw en industrie goed voor 2000 arbeidsplaatsen irabantse politie stuit op nobiele wietkwekerij Fans lopen uit voor training België voert elektronisch wegenvignet in Natuurminnaars zijn boos op Peijs Bendes overheersen wietteelt Henin en Koeznetsova in de finale Denis Mentsjov wint bergrit grand café MAANDMENU 23,50 www.raymondo.nl s nummer 1,25 VOORGERECHT HOOFDGERECHT NAGERECHT Vooraf haringtartaar Als hoofdgerecht En als afsluiting een met een heerlijke gebraden tamme bietensalade of eendenborst met rundercarpacclo. geconfijte sjalotsaus. heerlijke Dame Noir, chocoladeijs met vanillesaus en kletsen proeven drinken slapen lachen eten mternet: www.pzc.nl DEN HAAG - Het aantal werknemers met financiële problemen neemt sterk toe. Personeelsfunctionarissen signaleren vooral een stij ging van het aantal beslag- eggingen op het loon. jat blijkt uit een peiling van het Nibud (Nationaal, instituut voor budgetvoor- Echting) onder driehon derd personeelsfunctiona rissen. Daarvan zegt zeven- lig procent dat de schulden problematiek van de werk nemers de afgelopen twee jaar is toegenomen. .Geldzorgen komen voor de arbeider achter de opende band tot de leiding- evende". zegt Gabriëlle Bettonville van het Nibud. Dat komt volgens het insti tuut door de hogere kosten van het levensonderhoud, iet toegenomen gebruik van pinpas en creditcard n het gemak waarmee ïensen schulden maken, fegentig procent van de werkgevers heeft wel eens maken met werknemers e getroffen worden door oonbeslag. Financiële pro- jlemen uiten zich ook door ërhoogd ziekteverzuim, tress en verzoeken om le- lingen of overwerk. Werk levers die hun personeel lelpen doen dat meestal oor een voorschot op het akantiegeld, verstrekking an een lening of doorver- djzing naar de schuldsane- 'GPD door Ben Jansen TERNEUZEN - Koppeling van landbouw en industrie in de Zeeuws-Vlaamse ka naalzone levert 2000 ar beidsplaatsen op. Door op een effectieve manier rest- producten te benutten kun nen bovendien fossiele brandstoffen worden ge spaard en kan de uitstoot van kooldioxide worden ver minderd. Het gebied Terneuzen-Gent biedt mogelijkheden een agribu- sinesscluster te worden die zijn weerga in de Europese Unie niet kent. Kern van de cluster is een samenhang van bestaande be drijven in de Kanaalzone en nieuwe initiatieven die in uiteen lopende stadia van voorberei ding verkeren. De belangrijkste spelers zijn het toekomstige glas- tuinbouwcomplex op de Axelse Vlakte, ammoniak- en kunst- mestproducent Yara, biomassa- vergister Ecoservice, bio-etha- nolfabriek Nedalco en biodiesel-, fabriek Ecofuels. Ze hebben in vesteringen op stapel staan die ruim boven een half miljard eu ro uitkomen. Havenschap Zee land Seaports neemt het voor touw. Gedeputeerde A. Poppelaars (landbouw en vervoer) heeft de aanzet geleverd voor de agribusi- nesscluster. Een rol die, vindt hij zelf, niet moet worden over schat. „Er waren al initiatieven: het glastuinbouwgebied op de Axelse Vlakte, de levering van orDomien van der Meijden )EN - De politie heeft giste- in het Brabantse Uden een nnepkwekerij ontdekt die be- md uit zes opleggers die in doods stonden geparkeerd. vier opleggers waren wiet- ekerijen operationeel met ze- r tweeduizend planten. De jlt op de twee andere was in brbereiding. De politie reekt van 'een nieuwe tak van j>rt binnen de wietteelt'. p 61-jarige Belg en een 45-ja- Patricia Kooijman met familie i straat in Sas van Gent. iden in de Vrede- foto Peter Nicolai Voetbal is oorlog, wist de enige trainer die het Ne derlands elftal naar een in ternationale titel leidde. Maar in een klein straatje in Sas van Gent denken ze daar anders over. Voetbal verbroedert in de Vrede straat. Patricia Kooijman woont nog maar een halfjaartje in de Vredestraat. Ze koestert goede herinneringen aan het Europees kampioenschap in Portugal twee jaar geleden. De Breünerstraat in haar toenmalige woonplaats VI,is- singen ging onder in een zee van oranje vlaggetjes. En het was vaak gezellig tot in de kleine uurtjes. Dat moet ook in Sas kun- warmte en kooldioxide door Ya ra en de plannen van Nedalco. Vanuit mijn positie kon ik daar met wat meer afstand naar kij ken. Dan zie je mogelijkheden die je misschien minder makke lijk opmerkt wanneer je er dich ter bovenop zit." Een verkennend onderzoek heeft de toepasbaarheid van Poppelaars' denkbeelden over één grote samenhang van activi teiten op het gebouw van land bouw, industrie en vervoer on derstreept. rige Sloveen zijn aangehouden. „Het lijkt wel de SRV-man. Ze brengen de wiet gewoon bij je thuis", zei agent Van Vught, die de kwekerij ontdekte. In elke oplegger beschenen 48 lampen van 600 watt vijfhon derd planten. In de hal van de loods verspreidde een grote luchtverfrisser bloesemgeur, zo dat er bijna niets te ruiken was van de hennepgeur. De politie denkt dat de arrestan ten werknemers waren van een grotere organisatie en verwacht meer aanhoudingen. GPD FREIBURG - Na het succes van gisteren mag het publiek op 13 juni opnieuw een training van het Nederlands elftal in Freiburg komen be kijken. Gisteren kwamen zo'n 15.000 toeschou wers op de oefensessie van Oranje af. Oranje be reidt zich in het zuiden van Duitsland voor op het wereldkampioenschap voetbal, dat van avond begint met de wedstrijden Duits- land-Costa Rica (18.00 uur) en Polen-Ecuador (21.00 uur). foto Patrick Seeger/EPA pagina 19 en 20 WK-nieuws De glastuinbouw krijgt warmte en kooldioxide van Yara. Ecoser vice verwerkt in zijn biomassa- vergister restproducten uit be drijven als Cerestar, varkens- en kippenmest, uienpellen, vlas- afval en biomassastromen uit de akkerbouw. Daarbij ontstaat gas, dat in een warmtekracht centrale wordt verstookt. De ver gister levert ook makkelijk te do seren mestproducten op en wa ter dat weer in de kassen kan worden gebruikt. Ook reststromen van Nedalco en Ecofuels kunnen er worden verwerkt. De agribusinesscluster strekt zich uit tot akkerbouwgebieden in heel Zeeland, West-Brabant en West-Vlaanderen. Mogelijk kunnen er nieuwe glastuinbouw- projecten in dezelfde regio door worden gestimuleerd. Poppelaars: „Het is toeval dat we in de Kanaalzone een aantal activiteiten op stapel hebben staan die zich in zo'n grote clus ter laten koppelen. Dat biedt ook kansen voor chemische in dustriële activiteiten op basis van agrarische producten." Behalve de 2000 directe arbeids plaatsen die de cluster op ter mijn moet opleveren, zijn er vol gens de onderzoekers evenveel banen te verwachten in de sfeer van toelevering en uitbesteding. Daarmee overstijgt de economi sche betekenis van de agrobusi- nessbundel die van de Wester- schelde Container Terminal. Poppelaars verwacht dat vanaf eind volgend jaar de eerste on derdelen van de cluster tot stand komen. BRUSSEL - Automobilisten op Belgische wegen moeten vanaf januari 2008 een elektronisch wegenvignet hebben. De deelsta ten Vlaanderen en Wallonië wer den het daar gisteren over eens. Belgische en buitenlandse auto mobilisten moeten hun kente ken op internet, per telefoon of bij benzinestations in een data bank invoeren. Via camera's langs wegen worden de kente kens gecontroleerd. Het akkoord moet nog goedge keurd worden door het Brussels gewest. De regering daarvan is het nog oneens over de verde ling van de opbrengsten. Het wegenvignet zal gelden voor alle voertuigen onder de 12 ton. Voor de Belgen wordt de prijs van het vignet vergoed door verlaging van wegenbelas ting. Voor Nederlandse en ande re buitenlandse automobilisten in België gebeurt dat niet. ANP nen, dacht ze. Na eerst vriend Hans te hebben over tuigd - „niet zo'n voetbal fan", geeft Patricia be schroomd toe - polste ze wat buren. Het enthousiasme overviel haar bijna. Huis aan huis venvelkomden be woners het idee de straat ge heel oranje te pavoiseren. „Sommige mensen, onder wie ivij natuurlijk, hebben ook hun vensterbanken en ramen versierd. Als het weer zo blijft als vandaag zetten we televisies op straat en kij ken we met zijn allen naai de wedstrijden. Het wordt een zomer vol saamhorig heid. René Hoonhorst van onze redactie buitenland BAGDAD - De dood van de Al Qaedaleider in Irak, Abu Mus- sab al Zarqawi, kan volgens de Amerikaanse president Bush en de Britse premier Blair een ken tering inleiden voor de oorlog in Irak. Minder optimistisch rea geerden de Amerikaanse ambas sadeur en de opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in Irak. Volgens ambassadeur Zalmay Khalilzad betekent Al Zarqa wi's dood niet automatisch dat het geweld wordt beëindigd. Ge neraal George Casey benadruk te dat Al Zarqawi's groepering nog steeds een ernstige bedrei ging vormt. Kort na het bekend- worden van het nieuws over Al Zarqawi's dood vielen opnieuw dertien doden bij een aanslag in de Iraakse hoofdstad Bagdad. Al Zarqawi is gisteren gedood bij een luchtaanval van het Ame rikaanse leger, bijgestaan door Iraakse eenheden. De man die verantwoordelijk wordt gehou den voor veel aanslagen bevond zich in een huis in Baquba, 65 ki lometer ten noorden van Bag dad. De bekendmaking van het nieuws door de Iraakse premier Nuri al-Maliki op een recht streeks door radio en tv uitge zonden persconferentie, werd door de aanwezigen met gejuich begroet. Elders werd verdeeld gerea geerd. Een bakker in Bagdad deelde gratis brood uit en een le raar in Falluja zei te hopen dat er nu een eind komt aan 'de ri vieren van bloed'. Anderen spra ken over 'een groot verlies voor de strijd tegen de Amerikaanse bezetters'. Terugtrekking Bush zei gisteren dat hij dins dag met de Iraakse premier zal overleggen over de toekomstige inzet van het Amerikaanse leger in Irak. Niet duidelijk is of hij (Advertentie) VACATURES Bent u de Vakkundige Keukenmonteur die RJ Keukens in Amemuiden zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Rijden in de nieuwe DAF-trucks is kinderspel Organisaties die zich ver zetten tegen een snelweg- tunnel bij het Naardermeer vinden dat minister Peijs (foto) sjoemelt met bereke ningen rond het project. Peijs bezocht gisteren de om- ^3 streden lokatie. Justitie in Zeeland maakt zich grote zorgen over de greep die de georganiseerde criminaliteit krijgt op de illegale hennepkweek. Steeds meer thuiskwekers komen onder de invloed van deze bendes. Wietteelt en -handel is zeer aan trekkelijk voor criminele organisaties. De winst is hoger dan bij de handel in hardcldrugs, ter- ^3 wijl het risico betrapt te worden veel kleiner is. De tennisfinale op Roland Garros gaat bij de vrouwen tussen Justine Henin en Svetlana Koeznetsova. Henin (foto) rekende in de halve finale af met landge note Klim Clijsters, Koez netsova ver sloeg Nicole Vaidisova. Denis Mentsjov heeft zijn zelfvertrouwen voor de Ronde van Frankrijk flink opgevijzeld. De klassementsrenner uit de Raboploeg won op de Mont Ventoux de vierde etap pe van de Dauphiné Libéré. Mentsjov hield na de zware klim de Fransman Christophe Moreau net achter zich. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en IVIeningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 19, 20 en 21Redactie en Reac tie: 22; Auto: 23 en 25. (Advertentie) BELEEF OPNIEUW DE WK'S VAN ORANJE Normale prijs 9,95 brunci KIJK VOOR DE KORTINGSBON IN tlW KRANT VAN MORGEN Deze DVD is voor de normale prijs van 9,95 ook verkrijgbaar bij: AK0, Bol.com, Media Markt, Music Store, VanLeest en Wehkamp. (Advertentie) dan ook een plan voor de terug trekking van de manschappen op tafel zal leggen. AJ-Zarqawi's dood komt als ge roepen voor Bush, die zwaar on der vuur ligt vanwege het uitblij ven van vrede en stabiliteit in Irak. GPD/RTR pagina 4 niets ontziende werker van Bin Laden (Advertentie) (post)bankiekeningnummer: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso v3n dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CU per maand met automatische incasso 20.55)* per kwartaal met automatische incasso 59.75)*. O per jaar met automatische incasso 229,20)'. mei gratis PZC-paraplu Kijk op www.p2c.nl/abonneien. bel giatis 0800 - 0231231 olstuur deze bon naar- PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1