ïï^uijt wacht geduldig op z'n kans Laatste ademstoot van Joego-rijk J t Robben: Kezman is net Van Nistelrooij Servië-Montenegro bouwt op collectief IAj 19 eyenoord-spits berust voor zondag in rol op het tweede plan Jopingcontrole bij Oranje Fan in berenpak verstoort training Ballack mist openingswedstrijd Minuut stilte voor openingsduel Keeper Mexico naar huis Govou vervangt Cissé Vonlanthen definitief van de lijst «ei in Basten: inst is vereist openingsduel t Igenda vrijdag 9 juni 2006 ient(e) O X |ede||AnLal Crielaard oire IERZARÏEN - Dirk Kuijt °P P'fiaar één ding. Hij wil spe- uur- |p het WK voetbal en onder piano uitmaken van het team [van hij nog steeds fan is. S één probleem: Hij maakt p onderdeel uit van het basis- J. Een ontketende Robin Persie heeft zijn positie B846 fs 'n f'e aanva' ovei'gen°- „Maar ik denk dat het een van tijd is, voor ik weer |t elftal kom." ■5 losse uitspraak kun je uit- wvuidaèn als verkapte arrogantie. >en misplaatst manier om persie onder druk te zetten, icbben j. pjrjc Kuijt is Dirk Kuijt. daan 22L1.rogant> geen misplaatste irden0 ns^' '«NatLiiarlijk voelde ik l" 'op het moment dat Van Per- |e uit de ploeg voetbalde op [ositie waarop ik alles ge ld heb. Maar ik weet ook set niet om mijzelf gaat. Het gaat om het team. En dat belang is ook het mijne." Kuijt laat bondscoach Marco van Basten elke training zien dat hij in vorm is. De manier waarop de in Katwijk geboren Feyenoorder zich tijdens trainin gen manifesteert, tekent zijn ge drevenheid. Kuijt traint hard en scherp en gaat voorop in de strijd. Bovendien straalt de aan valler een aanstekelijk soort ple zier uit. Alsof hij de buitenwe reld wil laten zien dat hij enorm blij is om voetballer te zijn. „Dat klopt ook wel. Ik ben een type voetballer dat geniet van deze sport. Als je plezier hebt in het voetbal, dan speel je daar door vaak indirect een goede wedstrijd. Als je je alleen maar focust op voetbal, dan geniet je niet meer." „Ik vind ook niet dat we ons als filmsterren moeten gedragen. De hype is Oranje. Die is niet Dirk Kuijt of Arjen Robben. Wij zijn als voetballers ook nog fan van het Nederlands elftal. Dat is raar maar logisch. We hebben er stuk voor stuk van gedroomd om ooit zo'n toernooi te spelen met dit Oranje." Knokken En dus meent Kuijt het als hij zegt dat het elftal, het team be langrijker is dan het individu. Ook nu hij niet speelt en op de bank zijn kans moet afwachten. „Ik voel me heel goed en heel fit. Fitter dan ooit eigenlijk. Voor zondag tegen Servië en Montenegro wordt het moeilijk, denk ik. Maar daarna is het een kwestie van tijd. Ik heb vaker moeten knokken voor mijn plek en dan is de voldoening uiteinde lijk alleen maar groter als je toch een kans krijgt." Als Kuijt op het wereldkampi- NTERZARTEN - Vier spe- n s van het Nederlands elftal jn gistermiddag gecontro- erd op doping. "lp Cocu, Ruud van Nistel- tij, Ryan Babel en Khalid cru 1 Boulahrouz kregen bezoek van de dopingcontroleurs van wereldvoetbalbond Fifa. Alle teams die op het WK in Duits land spelen, kunnen doping controles verwachten. ANP oenschap zijn kans krijgt, kan hij zich ook meteen in de kijker van een nieuwe club spelen. De kans dat hij bij zijn huidige club Feyenoord blijft, lijkt niet bijs ter groot. Kuijt heeft de ambitie Champions League te spelen en die kans krijgt hij ook volgend seizoen niet bij de Rotterdam mers. Tijdens het WK wil Kuijt echter niets horen van zijn zaak waarnemer Rob Jansen. De ma nager moet de interesse in kaart brengen zodat Kuijt na het toer nooi een beslissing kan nemen over zijn toekomst. „Ik wil me nu volledig op het WK concentreren. Jansen weet wat ik wil. Ik streef naar het hoogste, maar dan moet zich wel echt een verbetering voor doen. Ik ben heel tevreden bij Feyenoord. De waardering die ik er krijg, krijg ik waarschijn lijk bij geen enkele club ooit weer." Kuijt wil echter prijzen winnen. „Want die lege handen doen heel erg zeer." ANP FREIBURG - Een overenthousiaste voetbalfan heeft de training van het Nederlands elftal gisteren verstoord. Een als beer verklede negentienjarige supporter uit Amsterdam klom over de omheining van het stadion in Freiburg en trapte heel even een balletje mee met de Nederlandse internationals. De fan werd vervolgens door veilig heidsbeambten afgevoerd en aan de politie van Freiburg overgedra gen. Die gaf hem een proces-verbaal. De training van het Neder lands elftal trok zeer veel publiek. Ongeveer 15.000 overwegend in oranje gestoken supporters zaten op de tribune. De clubleiding van Freiburg wilde eigenlijk maar één tribune voor de fans openstellen, maar supporters namen van alle tribunevakken bezit. foto Patrick Seeger/EPA BERLIJN - De Duitse middenvelder Michael Ballack moet de openingswedstrijd van het WK tegen Costa Rica aan zich voorbij laten gaan. Zijn geblesseerde kuitspier is niet op tijd hersteld. Dit maakte bondscoach Jürgen Klins- mann gistermorgen bekend op een persconferentie. „We laten hem buiten het elftal, zodat hij honderd procent fit is voor de wedstrijden daarna." GPD/RTR MÜNCHEN - De openingswedstrijd van het WK, Duits- land-Costa Rica, wordt vanavond voorafgegaan door een minuut stilte. De wereldvoetbalorganisatie (Fifa) wil daarmee 'alle overleden voetbalhelden' van het afgelopen jaar herdenken. Het voorstel voor een korte herdenking werd gedaan door de Argentijnse oud-international Leo- poldo Luque en donderdag tijdens een Fifa-congres di rect overgenomen. In het voorbije voetbalseizoen over leden onder anderen Tele Santana, Jimmy Johnstone, George Best, Ron Greenwood en Peter Osgood. GPD/RTR DEN HAAG - De Mexicaanse keeper Oswaldo Sanchez is vanwege het overlijden van zijn vader halsoverkop naar huis vertrokken. Sanchez zou zondag in de basis starten tegen Iran, maar koos ervoor om bij de begrafenis aanwe zig te zijn. De 32-jarige doelman, goed voor zeventig inter lands, is onder bondscoach Ricardo Lavolpe onomstre den. De Argentijnse trainer heeft nog wel twee andere keepers beschikbaar, maar de ervaring van beiden staat in schril contrast met die van Sanchez. José Corona is 25 jaar en speelde pas zes interlands, terwijl Guillermo Ochoa (20 jaar, 1 interland) net komt kijken. GPD DEN HAAG - De Franse bondscoach Raymond Domen- ech heeft Sidney Govou opgeroepen als vervanger van de geblesseerde Djibril Cissé. De aanvaller van Olympique Lyonnais is gisteren met de rest van de selectie meege reisd naar Duitsland. Met de keuze voor Govou passeert Domenech alsnog spelers als Ludovic Giuly en Nicolas Anelka. De ongelukkige Cissé brak woensdag zijn been in de gewonnen oefeninterland tegen China (3-1). De Liver- pool-spits werd meteen die avond nog geopereerd. In de eerste WK-wedstrijd van de Fransen tegen Zwitserland zou Cissé waarschijnlijk in de basis zijn begonnen. GPD GENEVE - De wereldvoetbalbond Fifa heeft de Zwitser se voetbalbond toestemming verleend aanvaller Johan Vonlanthen te vervangen door Hakan Yakin. De Zwitsers hebben een fax ontvangen waarin de Fifa het oordeel van de teamartsen, dat Vonlanthen niet fit is, hebben overge nomen. De Fifa heeft de selectie van de Zwitserse nog niet aangepast, maar een woordvoerder bevestigde dat de wijziging officieel is. NAC-speler Vonlanthen liep op 22 mei tijdens een training een hamstringblessure op. De aanvaller was het niet eens met zijn verbanning uit de se lectie en kwam eerder deze week met een eigen dokters verklaring waaruit moest blijken dat hij wel degelijk fit was. ANP/AFP (BURG - Het Nederlands |1 moet de eerste wedstrijd 3t WK, zondag in Leipzig te- lervië-Montenegro, 'abso- jwinnen'. Dat zei de Neder- se bondscoach Marco van en gisteren tijdens de pers- erentie. zitten in een poule met vier dat is wat anders dan een ititie over 34 wedstrijden, in de eerste wedstrijd ave- iloopt, is er minder kans iets te herstellen. De ichap is duidelijk: we moe- isoluut winnen." jondscoach hoopt en ver- it dat hij zondag kan be ken over de vier spelers die [gelopen dagen en weken dessures kampten: Phillip Wesley Sneijder, Rafael Ier Vaart en Kew Jaliens. liddag, na de besloten trai- in Freiburg, neemt bonds- Marco van Basten een be- ig over welke twee spelers loeten afvallen. De kans is t dat dat Stijn Schaars en de Jong zijn. Het duo dinsdag voor vertrek naar ind aan de (voorlopige) se- toegevoegd. jë-Montenegro treedt aan I twee spitsen, van wie ffSV'er Mateja Kezman er Is. Van Basten: „We zullen |n zoals we dat ook in de pficatie hebben gedaan te- ploegen die met twee spit- n spelen, met twee mandek- iie dus." [raag is of Joris Mathijsen treijndré Ooij er die twee man- zijn. Woensdag tijdens i in paining vormden Khalid maHahrouz en Mathijsen het [van de defensie. Op de kiest de riaapcoach vermoedelijk voor Heitinga en als Wesley Oder fit is, wacht hem moge een basisplaats als centrale penvelder. [Basten: „En met fit bedoe- pe honderd procent fit. We in geen enkel risico; vijf en- slai procent is niet genoeg." 'ijdag Dragoslav Jevric, enige Montenegrijn tussen Serven, tast in duister over toekomst [oep A ®uur: Duitsland-Costa Rica (Mün- p uur: Polen-Ecuador (Gelsenkir- Hoe bizar kan een WK begin nen: Oranje stuit zondag op een land dat niet eens meer bestaat. De federatie Servïé-Montenegro gaf afgelopeti weekeinde de geest, maar heeft de laatste ademstoot bewaard voor het grootste voetbalspektakel ter wereld. De enige Montenegrijn in de selectie, keeper Dragoslav Jevric (ex-Vitesse), tast volledig in het duister over zijn toe komst. „Ik wil nu nergens aan denken. door Roel Wiche BILLERBECK - De Balkan dreunt nog na van de zoveelste breuk, maar van één ding zijn ze in elk geval verlost. De voet ballers van de ontmantelde staat Servië-Montenegro hoe ven nooit meer het verguisde Hej Sloveni (Hé, Slaven) aan te horen. Het oer-communistische volkslied van het oude Joego slavië klonk de afgelopen jaren nog steeds bij interlands, omdat het parlement geen besluit over een nieuwe hymne kon nemen. Het volk floot soms massaal door het volkslied heen, de spe lers wisten er geen raad mee. Maar nu de laatste brokstukken van het ooit zo trotse Joegoslavi sche rijk zijn verpulverd, mogen de Serven en Montenegrijnen weer hun eigen loflied zingen. Tenminste, na dit WK. Want in Duitsland zal nog één keer de schaduw van het roerige verle den over de Plavi (de Blauwen) vallen. Eigenlijk is het te gek voor woor den. Via een referendum, eind mei, wierp het nietige Montene gro (680.000 inwoners) defini tief het juk af van het grote Servië (9,4 miljoen inwoners). Maar omdat Kezman en co zich al hadden geplaatst voor het WK, mogen ze alsnog een ultie me noot in het requiem compo neren. In de straten van Podgori ca, de hoofdstad van Montene gro, gaat nu al de historische grap dat de weggevaagde duo-staat straks nóóit met het goud in Berlijn kan pronken. Want wie moet in godsnaam die titel verdedigen? „Het is alsof iemand Holland en België samen husselt, ze laat voetballen als een gezworen eenheid en daarna alles weer in stukken breekt", probeert Mla- den Stojovic, journalist van het dagblad Vesti, uit te leggen wat Doelman Dragoslav Jevric, enige Monte: ijn tussen Serven, tast in het duister over zijn toekomst. niet uit te leggen valt. „Jullie maken altijd de fout om politiek te koppelen aan sport. Van de Montenegrijnen heeft 55 pro cent voor onafhankelijkheid gekozen. Maar ik verzeker je dat tachtig, misschien wel ne gentig procent achter de WK- ploeg zal staan. Voetbal is emo tie, hè. Dan zijn de mensen in één klap die eeuwige politiek vergeten." Kiezen Stojovic loopt deze middag als kersvers staatsburger van Mon tenegro door het ingeslapen dorpje Billerbeck, waar de ploeg van bondscoach Petkovic zich heeft teruggetrokken voor het WK. De verslaggever is tus sen de alomtegenwoordige Ser ven een van de zeldzame Monte negrijnen die het 'nationale' team volgen. Maar zo ontheemd als Dragoslav Jevric kan hij zich onmogelijk voelen. In de he le selectie van de Plavi is er slechts één speler uit Montene gro en laat dat uitgerekend de immer plichtsgetrouwe doelman (39 interlands) zijn. De 31-jari- ge ex-keeper van Vitesse zag er al uit als een veteraan, maar nu lijkt hij toch echt grijs rond zijn oren te kleuren. Want wat moet hij straks doen? Kiezen voor Ser vië en zijn roots verloochenen? Of de pionier worden van de 193e staat van de Verenigde Na ties? „Ik weet het niet. Echt niet. En eerlijk gezegd wil ik er dit WK helemaal niet over na denken. Ik ben hier met Ser vië-Montenegro. Ik zie deze ploeg niet plots anders dan twee jaar geleden." Discussie gesloten. Nee, hij wil niet zeggen of hij net zo ver scheurd is als de natie. Jevric, deze dagen massaal bestookt door de internationale pers, kapt elke vraag die ook maar ruikt naar politiek resoluut af. Net als de andere spelers. De creet van de perschef, die de glo rietijden van Tito laat herleven. Maar hoewel iedereen bezweert dat de afsplitsing van Montene gro 'geen topic' is, kan het nau welijks anders of het zit de ploeg op de hielen. Zo brak aan voerder Savo Milosevic na het referendum openlijk een lans voor ploegmakker Jevric, die het volgens hem 'emotioneel bij zonder moeilijk' heeft. De doel man, geworteld in de dicht bij de Servische grens gelegen stad Berana, zou het liefst alles bij het oude hebben gelaten. Zelf zal hij daar voorlopig niets foto Goran Tomasevic/GPD/RTR over loslaten. Zwijgzaam en on peilbaar als zijn land dat niet voor niets Montenegro (letter lijk: zwarte berg) heet. Een land dat pas weer in 2010 aan een groot toernooi zal kunnen deel nemen, omdat de kwalifica- tiegroepen voor het EK 2008 in Zwitserland en Oostenrijk al vol zitten. En een land dat de ko mende weken, in Duitsland, voor het laatst het verguisde Hej Sloveni zal horen. Het volks lied zal straks voorgoed ver dwenen zijn, de pijn van de zo veelste boedelscheiding nog niet. Al probeert Dragoslav Jevric, de laatste der Mohika nen, zich groot te houden. „Ons volk zal de straten deze weken blauw kleuren. In Servië én in Montenegro. Geloof me. En pra ten we nu verder over voetbal?" GPD Met Mateja Kezman (Servië-Montenegro), Didier Drogba (Ivoorkust) en Heman Crespo (Argentinië) komt Arjen Robben in elke groepswedstrijd van Oranje een bekende tegen. Robben vandaag over Kezman, de tegenstander van zondag. door Leon ten Voorde FREIBURG - Arjen Robben speelde met Kezman bij PSV en samen maakten ze twee jaar geleden de overstap naar Chelsea. In Londen kvvarn Ke zman nauwelijks aan spelen toe. Het afgelopen seizoen kwam hij uit voor Atletico Madrid. Arjen Robben over Mateja Ke zman: „Mateja is een jongen die heel goed weet wat hij wil. Hij is enorm gretig en kan zich heel goed fixeren op een bepaald doel. In zijn ge val is dat doelpunten maken. Als hij iets in zijn hoofd heeft, dan moet dat ook ge beuren. Wat dat betreft lijkt hij qua karakter wel een beet je op Ruud van Nistelrooij." „Je mag hem in het veld geen seconde uit het oog verliezen, want hij heeft het vermogen om negentig minuten lang te loeren op die ene kans. En als hij een kans krijgt, is het vaak kassa. Hij is een echte af maker. Zijn speelstijl kun je wel een beetje vergelijken met Inzaghi van Milan." „Ik weet niet of je kunt, stel len dat hij mislukt is bij Chel sea. Mateja heeft het moeilijk Mateja Kezman Club: Atletico Madrid. Geboren: 12-4-1979. Positie: spits. Interlands: 47. Doelpunten: 17. gehad en ik denk dat hij een goede keus heeft gemaakt door naar Atletico Madrid te gaan. Daar heeft hij het afge lopen jaar ook prima gepres teerd." „Ik ben redelijk goed be vriend met hem en we hebben nog regelmatig contact. De af gelopen week heb ik hem ech ter niet meer gesproken. We zijn allebei bezig met onze ei gen voorbereiding. Ik zie hem zondag in Leipzig wel." GPD van onze sportredactie BILLERBECK - De tovenaars van de Balkan werden ze ge noemd: het wonderteam van voormalig Joegoslavië dat in 1987 wereldkampioen werd bij de jeugd. Hoogbegaafde techni ci als Zvonimir Boban, Robert Prosinecki en Dejan Savicevic legden de basis voor een genera tie die onder meer Rode Ster Bel grado naar de Europacup 1 zou voeren. Maar samen met de ondergang van het rijk van Tito vervloog ook het zicht op een langdurig tijdperk van roem en glorie. Nu, in 2006, hoopt Servië-Montene gro met een andere stijl de we reld te veroveren. Om te begin nen zondag, tegen Nederland. „We hebben niet meer de prach tige technici van vroeger", weet aanvoerder Savo Milosevic. „Maar we vormen wel een sterk collectief. Daar zullen we op moeten bouwen." Mateja Kezman, als PSV-spits jaren topscorer van Nederland, doet het bepaald niet in de broek. „Nederland heeft een jon ge ploeg, met veel nieuwe spe lers. Ze missen internationale er varing." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19