Wietteelt in de greep van bendes PZC Eerste zagerkwekerij op akkerbouwbedrijf Zelden problemen met vrije patiënten Emergis Bengaal hoort negen maanden eisen wegens mensensmokkel Small Sail is opmaat naar Sail de Ruyter Waterschap kritisch over ontpolderen 13 Provincies dringen aan op behoud analoge tv huiskwekers worden bedreigd door georganiseerde criminaliteit erbazing wekt erbazing over ustversterking Kamerdebat Borssele afgerond Zeelandbrug gestremd Bundeling psychiatrische zorg Gewelddadige man krijgt leerstraf bij nader inzien >1 nr Frank Balkenende vrijdag 9 juni 2006 swb [DDELBURG - Het Interprovinciaal jerleg (IPO) van Nederlandse provin- es vindt dat uitzendingen van regiona- oniroepen voor iedereen beschikbaar betaalbaar moeten blijven. 'de nacht van 29 op 30 oktober stop- nde analoge uitzendingen van de Ne- Hand' 1, 2 en 3 en de regionale zen- rs. Ze zijn dan alleen nog digitaal via de kabel of de schotelantenne te zien. Het gaat om een wijziging van het rijks beleid. dat de overheid een besparing van elf miljoen euro oplevert. De omschakeling dupeert volgens het IPO zo'n 70.000 tot 170.000 mensen in het buitengebied die voor ontvangst nog zijn aangewezen op een antenne. Nu kunnen ze nog gratis de publieke omroepen en regionale zenders ontvan gen, straks moeten ze betalen om tv te kunnen kijken: of een schotel aanschaf fen of een kabelaansluiting nemen. Het IPO roept de vaste Kamercommis sie voor Onderwijs, Cultuur en Weten schap op om in elk geval uitzendingen van regionale omroepen via de satelliet te behouden, temeer omdat die ook een belangrijke rol spelen als informatie zender bij rampen. Verschillende plattelandsgemeenten trokken eerder aan de bel bij de provin cies, omdat inwoners van het buitenge bied op kosten worden gejaagd. In Bor- sele kwam met name het CDA uit de startblokken. De fractie wees andere Zeeuwse gemeenten, de provincie en de Tweede Kamer erop dat er geen goede alternatieven zijn geregeld voor inwo ners die buiten de dorpen wonen. Overigens is wel een oplossing in zicht. Digitenne verwacht eind dit jaar heel het land te kunnen voorzien van digita le ethertelevisie. Het is echter waarschijnlijk dat gedu peerden eind oktober tijdelijk moeten investeren in schotel of kabel, omdat de dekking van digitale ethertv dan nog niet volledig is. lorEmile Calon F JSSINGEN - De georgani- erde criminaliteit krijgt djJeeds meer greep op de wiet- ner vekers. Thuiskwekers worden dreigd en krijgen te maken st geweld als ze willen stop- in, aldus officier van justitie Jeuken. Ook wordt doelbe- usl gezocht naar potentiële ko us die extra inkomsten goed innen gebruiken waarna ze in financiële wurggreep wor- gehouden. is niet verbaasd dat de ge- \ji gamseerde criminaliteit een iminante positie in die handel ihet veroveren is omdat de Istmarges 'gigantisch zijn', nettowinst ligt volgens hem [er dan bij de handel in co ne of heroïne terwijl het risi- op betrapt worden een stuk liner is. Daar komt ook nog bij dat de straffen voor ndel in softdrugs aanzienlijk (er zijn dan voor de handel in rddrugs, zei Jeuken gisteren de ondertekening van een Pf nvenant waarin Zeeuwse meenten, politie, justitie, Del en woningcorporaties belo- 3i samen te werken in de strijd (en de illegale hennepkwe- rs. Door samen op te trekken in te seinen hopen ze de pak- hs en de risico's voor de kwe- rs te vergroten zodat poten- le telers twee keer nadenken or ze besluiten hennep te kwe- IS1CO ;die partijen vinden dat deze lt een te groot risico vormt de veiligheid. Daarom wil- IDDELBURG - Waterschap euwse Eilanden denkt niet odamcnteel anders over de stversterking op Walcheren n de provincie. Dus dat de ovincie zich verbaast over het andpunt van het waterschap, ndcn ze bij het waterschap n weer verbazingwekkend. len ze betrapte telers zo veel mo gelijk financieel vervolgen om dat de gerechtelijke straffen niet afschrikken, erkende Jeu ken. Telers die worden betrapt moeten vanaf nu ook de kosten van het verwijderen van hun kwekerij betalen. Daarnaast krijgen ze te maken met een na- heffing van de belastingdienst en het eventueel terugvorderen van een uitkering. Ook zeggen de Zeeuwse woningcorporaties 'zonder pardon en eenzijdig' het huurcontract op, waarschuwde directeur E. de Cuester van de Middelburgse woningstichting Woongoed. Zo'n huurder komt op een zwarte lijst en kan geen woning huren bij andere Zeeuw se corporaties. De woningbouw verenigingen willen in de toe komst ook kijken of particuliere verhuurders zich bij dat pact aansluiten. Verwij deringskosten Eind vorig jaar was het con venant zo goed als klaar. Des ondanks duurde het nog een half jaar omdat nu ook is op genomen dat betrapte kwekers moeten opdraaien voor de verwijderingskosten, aldus Jeu ken. Hulst en Terneuzen onderteke nen het convenant niet. Hulst heeft al een eigen convenant en Terneuzen wil samen met die ge meente optrekken. Het Hulster convenant, ruim een jaar gele den gesloten, bracht de andere gemeenten op het idee ook een verdrag te sluiten met corpora ties, politie, justitie en Delta om de brachten in de strijd tegen de illegale hennepkwekers te bun delen. Volgens de politie is dat ook nodig omdat het aantal kwe kerijen nog steeds toeneemt. Volgens een voorzichtige schat ting van Delta tappen illegale kwekers alleen al in Zeeland voor zo'n 750.000 euro aan stroom af. Gedeputeerde A. Poppelaars zet de eerste zagers uit in het kweekbassin bij Wolphaartsdijk. foto Willem Mieras door Ben Jansen WOLPHAARTSDIJK - De kweek van zagers is een nieuwe weg ingeslagen. Gedeputeerde A. Poppelaars (landbouw en vis serij) stelde gisteren op het ak kerbouwbedrijf van vader en zopn M. Janse aan de Muiden- weg bij Wolphaartsdijk een proef in gebruik met kweekbas- sins voor zagers die tot visvoer worden verwerkt. Initatiefne- mer B. Meijering van zeeaaskwe- kerij Topsy Baits boort er een nieuwe markt mee aan. De proefbassins (200 meter lang, 10 meter breed en 50 centi meter diep) vormen de aanzet tot een grootschalige kweek van zagers op boerenbedrijven die in de buurt van zout water lig gen. Meijering zal niet gauw nee verkopen wanneer een akker bouwer bij hem aanklopt, op zoek naar een neventak om zijn bedrijf meer toekomst te geven. De zagerkweker van het eerste uur heeft veel, heel veel zagers nodig. Dat heeft alles te maken met de grote vlucht die de kweek van vis wereldwijd maakt. Aqua- cultuur is een mogelijkheid om de groeiende wereldbevolking te voeden en overbevissing tegen te gaan. Dat laatste is komt er nog niet van, omdat voor de kweek van vis veel andere vis vergt. In die behoefte aan mariene eiwitten kunnen ook zagers voorzien. Tot dusver kweekte Meijering deze bor stelwormen uitsluitend voor de hengelsport. Nu de technologie is ontwikkeld om zagers te verwerken tot prettig te hante ren brokjes opent de visvoerop- tie een wereld van mogelijkhe den. Hoe groot de belangstelling van Zeeuwse boeren ook mag wor den om zagers te kweken, ze zul len maar in beperkte mate kun nen voldoen aan de vraag. Daar om is Meijering ook al bezig met de verkenning van kweekmoge- lijkheden in het buitenland. Toch blijft hij Zeeland als thuis- door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 31-jarige man uit Bangladesh is gisteren bij de rechtbank in Middel burg wegens mensensmokkel negen maanden ge vangenisstraf geëist. De verdachte zou eind vorig jaar en begin januari verantwoordelijk zijn geweest voor het smokke len van zes illegalen. De aanleiding tot de aanhou ding was een gammele boot die een groep Benga len van een bedrijf in Walsoorden wilden kopen. Het spoor leidde naar verdachte. De man zou als kapitein fungeren van de zes 'bemanningsleden', die met valse monsterboekjes en paspoorten via Thailand naar Schiphol vlogen. Voor de valse zee mansboekjes had volgens raadsvrouw C. Koole een reisbureau in Bangladesh gezorgd. Daarvan zou haar cliënt niet op de hoogte zijn geweest. „Ze wilden naar Nederland. Er was hun werk be loofd", zei ze. Volgens de officier was het juist op vallend dat het monsterboekje van verdachte als enige echt was. Een taxichauffeur regelde op Schiphol de formaliteiten. De betaling van de visa en de taxirit moest aan hem worden gedaan. De taxichauffeur moest zijn passagiers naar een ho tel brengen, maar hij leverde de vreemdelingen af bij de marechaussee in Terneuzen. Dat betekende voor de Bengalen het einde van een Europese droom. De rechtbank doet 21 juni uitspraak. door Emile Calon KLOETINGE - Patiënten van Emergis in Kloetinge verlaten vaker zonder toestemming het terrein van het psychiatrisch zie kenhuis, maar dat leidt zelden tot problemen, verzekert psy chiater B. Michielsen. De 'ont snapping' afgelopen dinsdag van een patiënt van hem, een 25-jarige Goesenaar, is dan ook niet uitzonderlijk. Wel uitzonderlijk is dat die man vervolgens problemen veroor zaakte. Tussen kwart voor elf 's morgens en kwart voor acht 's avonds randde hij diversè kin deren in de leeftijd van twee tot en met vijftien jaar aan waarbij hij hen ook probeerde te zoenen. Voor zover Michielsen weet heeft die Goesenaar seksueel agressieve noch pedofiele neigin gen maar is hij erg onhandig in het maken van contacten. „Hij doet dat heftig en onhandig." De bewuste man staat sinds zijn jeugd onder psychiatrische be handeling. Volgens Michielsen gaat het om iemand cüe erg verward is. Zelfstandig wonen lukte niet zo dat drie jaar geleden de recht bank bepaalde dat hij moest worden opgenomen in een psy chiatrisch ziekenhuis. Hij stond daar 23 uur per dag onder toe zicht. Eén uur per dag was hij vrij en mocht hij over het open terrein van Emergis lopen. Lange tijd ging dat volgens Michielsen goed. Hem dat ene uur vrijheid per dag onthouden was niet raadzaam omdat hij dan 'nog gekker zou worden, nog moeilij ker te behandelen'. Ook is het volgens de arts uit ju ridisch oogpunt zeer moeilijk om iemand 24 uur per dag zijn vrijheid te ontnemen. „Zoiets móet uit en te na worden ge toetst." Cijfers heeft Michielsen niet maar hij weet dat patiënten van Emergis vaker het terrein verla ten. Dat is ook niet moeilijk want het terrein is niet afgeslo ten. Iedereen die zich vrij kan bewegen binnen het psychia trisch ziekenhuis kan ook het terrein verlaten. En dat gaat, zo ver Michielsen weet, in de regel zonder problemen. Hij vindt zelfs dat psychiatrische patiën ten feitelijk opvallend weinig problemen veroorzaken als ze buiten het terrein verblijven. Laat De bewuste Goesenaar is dins dagavond aangehouden door de politie en terug naar Emergis ge bracht. Michielsen vindt dat de man opvallend laat is aangehou den. Toen de man 's ochtends niet terugkeerde van zijn vrije uurtje is het personeel van het DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft na anderhalf jaar discussie voorlopig het laatste debat gevoerd over de kern- centrale in Borssele. Onder het motto 'We sluiten geen convenant, we sluiten een kerncentrale' dienden de oppo- sitiepartijen PvdA, GroenLinks en SP gisteren nog moties in om het openhouden van de centrale tot 2033 tegen te; houden, maar het is duidelijk dat die dinsdag tijdens dei stemming geen meerderheid zullen krijgen. Verder vroeg de SP nogmaals inzage in vertrouwelijke informatie over I een mogelijke schadevergoeding bij sluiting in 2013.; Twee maanden geleden legde het kabinet een dergelijke 1 motie naast zich neer. GroenLinks wil via een motie af- dwingen dat Essent en Delta in ruil voor het langer open- houden van de centrale ook echt extra besparen op de uit- stoot van broeikasgas. Staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) ontraadde die motie. Volgens hem zal de bespa- ring extra zijn, maar hij wil zich niet vastleggen op de ma nier waarop dat in de motie is omschreven. Net als de op positiepartijen constateerden CDA en WD dat het om. een finaal debat over Borssele ging, alleen complimenteer- den zij Van Geel en spraken ze van een 'heuglijke dag'. Volgende week vrijdag wordt in Goes het convenant over het openhouden van de kerncentrale tot 2033 getekend. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is in de nacht van maan dag 12 op dinsdag 13 juni gestremd voor het wegverkeer. Vanaf middernacht tot ongeveer vijf uur 's ochtends, wordt er onderhoud gepleegd aan het wegdek. De brug wordt geveegd door een reinigingswagen en de voegen worden schoongespoten. Tegelijkertijd wordt de rail van de laagwerker verzet. Het wegverkeer wordt omgeleid via de stormvloedkering. Ambulances kunnen de brug in ge val van nood wel passeren. BREDA - Amphia Ziekenhuis in Breda heeft de psychia trische zorg op een locatie samengebracht. Het centrum biedt voortaan gespecialiseerde behandelingen voor; ADHD bij volwassenen en angstklachten bij ouderen. De afdeling van de locatie Molengracht is gesloten. Op de locatie Langendijk is nu een grote psychiatrische afdeling (PAAZ) met zes psychiaters, 48 bedden voor korte opna mes en dagbehandeling. Die is donderdag 15 juni te bezoeken tijdens een open dag van 15.00 tot 18.30 uur. Er is een informatiemarkt en een cabaretgroep treedt op onder het motto 'Wij zijn zo gek. nog niet'. Aan het eind van de middag opent inspecteur' voor de geestelijke gezondheidszorg W. Tietema het nieu we centrum 'officieel. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 29-jarige inwoner van Axel bi>- verstek voor huiselijk geweld 28 uur leerstraf aleoholde-j linquentie opgelegd. De man mishandelde vorig jaar 15 oktober in Terneuzen zijn vriendin. Ook vernielde hij in haar woning een douchedeur. Verdachte heeft een agres sieve dronk. De Axelaar was kwaad geworden, omdat hij dacht dat zijn vriendin vreemd was gegaan. „Dat blijkt een veel voorkomend motief voor huiselijk geweld te, zijn", stelde de politierechter vast. basis voor de zagerkweek be schouwen. „Logisch", meende Poppelaars. „Wij hebben hier niet alleen ruimte en zout wa ter, maar ook kennis. Bij onder- wijs- en kennisinstituten, maar ook bij kwekers van en handel aren in schaal- en schelpdieren in Yerseke." De kweek van zagers levert in- terssante aanknopingspunten op voor andere vormen van aquacultuur. In het water uit de kweekbassins zitten algen die uitstekend kunnen dienen als voedsel voor kokkels, oesters en vis. De proef op het bedrijf van va der en zoon Janse is niet alleen opgezet om na te gaan of ande ren dan Meijering zelf ook za gers kunnen kweken. Het is de bedoeling dat ook andere boe ren ermee kennis kunnen ma ken. Verder kan ermee worden aangetoond dat de kweekbas sins geen littekens in het land schap hoeven te zijn. Bij veel ge meenten vormt de vrees daar voor' de reden waarom weinig enthousiast wordt gereageerd op plannen van boeren voor een zagerkwekerij. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Small Sail 2006 in Vlissingen is de opmaat voor een groots Sailfeest een jaar la ter. Dan is het vierhonderd jaar geleden dat Michiel de Ruyter geboren werd. Het zeilevene- ment wordt dan omgedoopt tot Sail de Ruyter 2007. Voorzitter T. Peters van Small Sail verwacht dat driehonderd schepen uit Nederland, België, Frankrijk en Engeland naar Vlis singen komen in 2007. Vanuit verschillende plaatsen wordt vanaf medio augustus koers ge zet naar Vlissingen. De organisatie speelt in op ver schillende zeilevenementen, zo als dat in Stabroek, maar ook de Classic Yacht Regatta in Helle- voetsluis en de zeildagen in Veere. Race Van 19 tot en met 23 augustus zal er een Race to Sail worden gehouden. Grote zeiljachten koersen van Den Helder, via Oostende naai- Vlissingen. Er wordt een deelnemersveld van vijftig Tall Ships verwacht. Ook de Sedov, de grootste viermas- ter van de wereld met een lengte 117,5 meter zal Vlissingen in het jaar van De Ruyter vermoede lijk aandoen. In totaal worden tussen de tien en vijftien zoge noemde grote zeiljachten ver wacht. Alle beschikbare havens moeten worden gebruikt om da vloot van 23 tot en met 26 augus tus een plaats te geven. Onder cüt geweld lijkt Small Sail 2006 te sneuvelen. Maar Pe-j; ters beklemtoont dat de eerstvol gende editie met vijftig authen tieke schepen in en rond de De Ruyterhaven ook volwassen is. „We kunnen tegelijkertijd ook nog eens oefenen voor 2007." De grotere schepen, zoals de Eendracht, hebben diep water nodig en kunnen aanleggen aan de Koningsweg. „Maar het zeil- festival is geconcentreerd rond de binnenstad; De Ruyterhaven, de Koopmanshaven en de Oude Loodsensteiger", aldus Peters. De opening is op het Rondeel op vrijdag 25 augustus, gevolgd door een openingsconcert in de Jacobskerk. Ook is er een shan- tyfestival, een maritieme kunst markt, zijn er muzikale optre dens in de stad en is er zondag een vlootschouw die vanaf de boulevards te zien is. Deelnemers aan de natuurgidsencursus van IVN, vereniging voor natuur- en mi lieueducatie, komen niet eens per twee weken op maandagochtend bij elkaar, zoals is vermeld in de krant van woens dag 7 juni. Ze ontmoeten elkaar eens in de twee weken op maandagavond van 19.30 tot 22.00 uur. ziekenhuis hem direct gaan zoe ken. Op het terrein kwam men vervolgens politie tegen waarop die agenten werden ingeseind over de vermissing. „Vervolgens duurde het nog tot in de avondu ren voor de Goesenaar werd ge vonden." De man mag voorlopig niet meer zonder toezicht over het terrein lopen. Er komt echter een moment, aldus Michielsen, dat dat wel weer mag. Wanneer dat zal zijn, daar kon hij giste ren nog niets over vertellen. Loco-burgemeester M. Diele- man van Goes liet in een reactie weten dat Emergis moet zorgen dat zo'n 'vreselijk incident' niet nog eens kan gebeuren. MIDDELBURG - Niet alleen veiligheid, ook vrijwilligheid voor particuliere grondeigena ren, maatschappelijke kosten en draagvlak in de samenleving zul len bepalen of Waterschap Zeeuwse Eilanden meewerkt aan ontpoldering. De algemene vergadering heeft dat gisteren in grote meerder heid besloten. Dat is een aan scherping van het beleid dat het dagelijks bestuur van het water schap wilde voeren. Daarin was alleen de veiligheid van het ach terland als voorwaarde ge noemd. Het algemeen bestuur nam echter een amendement aan dat was ingediend door vier ingelanden. De indieners bena drukten dat zij niet verlangen dat het waterschap procedures gaat voeren om democratisch ge nomen besluiten van andere ovex-heden over ontpoldering te gen te houden. Een kleine gi'oep, vooimamelijk linkse en gi-oene, ingelanden stemde tegen. Zij vinden dat ont polderen niet anders is dan het onttrekken van landbouwgrond voor wegenaanleg of dijkverster king. Dan worden alleen de ge volgen beooixleeld die tot de be voegdheid van het waterschap hoi-en. Het algemeen én het da gelijks bestuur zijn het er wel unaniem over eens dat ontpolde- ring ongewenst is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13