?zc Iran mag uranium verrijken Balkenende tempert hoop Kiev op lidmaatschap Europese Unie Tienduizenden vluchten voor overstromingen China Spanje wacht nieuwe luchtelingenstroom Londenaren stappen massaal op de fiets Europa werkte volop mee aan CIA-vluchten )pnieuw uitvoeringen n Nigeria ;'iantal daklozen 4) Java stijgt assagraf blijkt begraafplaats Washington geeft groen licht mits nucleair programma vreedzaam is Gorbatsjov investeert in opinieblad lil sg 8||| fe - :mmé. lulgaren slaan vakantie iver voor EU-droom China bouwt massaal maar illegaal Ook bosbranden in Spanje VLD wil Nederlands WW-systeem Linkse beweging achter aanslag donderdag 8 juni 2006 i iGOS - Voor de tweede keer een week zijn in Nigeria Itenlanders ontvoerd die in e af olie-industrie werkzaam tal. zenjlgens niet bevestigde berich- >sh|zou het gaan om vijf mensen Tsi voor het Zuid-Koreaanse n tiewoo werken. Dat bedrijf op leth beurt zou weer onder con- ausict staan bij Shell, ij vin woordvoerder van het Ne- linHandse-Britse olieconcern i v,n het bericht gisteren niet raifyestigen. Militanten maken bjh in Nigeria met regelmaat eidfuldig aan ontvoeringen. Ze doMi een grote aandeel in de tinfcrengsten van de olie-indus- 'hl mgjndag kwamen acht buiten- iekjiders vrij die twee dagen 1. Ijrder in handen waren ge le Len van militanten. Eerder aai jaar werden in het Afri- befense land negen mensen djtvoerd die in dienst waren onjn een onderaannemer van dd feil. ANP ijnj UeiKARTA - De Indonesische au- infateiten hebben hun schattin- hi over het aantal daklozen als onwolg van de aardbeving op Ja- i. Qj van eind mei drastisch opge- zeihroefd. ie» nalgens het jongste rapport van Serjt ministerie van Sociale ïetjken staat het aantal daklozen itiruim 420.000. Eerder nog rep- urJmen van bijna 350.000. iftlt aantal doden door het ndjtuurgeweld is ondertussen ilitjar boven bijgesteld tot 5855, mjt aantal gewonden bedraagt i ^na 38.000. 3ijet aantal huizen dat is ver- arrest of zware schade heeft op- haopen is vastgesteld op ruim :n (0.000. ;orè wederopbouw in het ramp- al mied wordt ernstig gehinderd evjor de dreigende uitbarsting htjn de Merapi. Tot nog toe zijn ke^OOO mensen geëvacueerd van hellingen van de vulkaan. _JP/AFP •djlROET - De menselijke res- die vorig jaar werden gevon- bij een voormalig Syrisch le- rkamp in Libanon, zijn waar- ïrllnjnlijk afkomstig van een iejde begraafplaats en niet van door Thomas Verfuss en Henderiekus Wiltjer WASHINGTON/BERLIJN - De Amerikaanse regering is toch be reid Iran toe te staan op beperk te schaal uranium te laten verrij ken. Dat meldde de Amerikaan se krant The Washington Post gisteren. Voorwaarde is wel dat Teheran zijn huidige nucleaire werk stopt tot de Verenigde Naties hebben vastgesteld dat het nu cleaire programma slechts vreedzame doeleinden heeft. Ook moeten de Iraniërs de Ame rikanen ervan overtuigen dat ze geen kernwapen nastreven. De krant baseert zich op Ameri kaanse en Europese bronnen. Het Witte Huis wilde niet offici eel reageren op het bericht. Tot dusver wilde Washington, dat met alle macht wil voorkomen dat Iran technologie in handen krijgt die gebruikt zou kunnen worden voor de ontwikkeling van een atoomwapen, geen ura niumverrijking door Iran zelf toestaan. Vertrouwen „Wat wij nu zeggen is dat op de lange termijn, als zij het vertrou wen herstellen, dit Iraanse regi me uranium mag verrijken", al dus een anonieme Amerikaanse functionaris in de publicatie. De buitenlandcoördinator van de Europese Unie, Javier Sola- na, overhandigde eerder deze week Iran een internationaal voorstel dat Teheran moet stimu leren open kaart te spelen over zijn nucleair programma. Het voorstel zegt onder meer dat de VS direct met Iran gaan overleg gen als het zijn uraniumverrij king opschort. Verder belooft het plan Europese hulp bij de bouw van lichtwaterreactoren en handelsvoordelen voor de is lamitische republiek. Solana, die gisteren op bezoek was in Duitsland, wilde evenals de Amerikaanse regering niet reageren op het artikel in The Washington Post. Wel toonde hij zich optimistisch na zijn 'con structieve' gesprekken in Tehe ran. „Ik zeg niet dat alles is op gelost, maar ik ben vandaag op timistischer dan een maand gele den", aldus de Spanjaard. „Ik hoop dat ze me gauw terugbel len en een antwoord geven op het voorstel." Solana is bereid dan weer naar Teheran te rei zen. Tegenprestatie De Russische minister Sergei La- vrov van Buitenlandse Zaken zei intussen in Moskou dat Iran tijdens de onderhandelingen over het pakket de verrijking van uranium moet opschorten. Als tegenprestatie zal de Veilig heidsraad dan niet praten over sancties. Hij zei dat Rusland al leen akkoord gaat met sancties als Iran het zogeheten Non-Pro liferatieverdrag overtreedt. Iran reageerde in eerste instan tie niet negatief op het voorstel dat is opgesteld door de vijf per manente leden van de Veilig heidsraad en Duitsland. De hoofdonderhandelaar over het nucleaire programma van Iran, Ali Larijani, zag een aantal van de voorstellen als positief. Hij sprak echter ook over „onduide lijkheden" die opgeheldei-d die nen te worden. Een woordvoer der van het Witte Huis zei hoop te putten uit de Iraanse reactie. ANP/RTR/AFP it is gebleken uit forensisch atlderzoek in Nederland, meld- dtjn juridische bronnen in Bei- niM gisteren. ANP/AFP PEKING - Inwoners van de Chinese provincie Guizhou proberen de weg vrij te ma ken van door het water meegevoerde stenen. Tienduizenden mensen in het zuiden van China zijn op de vlucht gedreven door overstromingen. Overvloedige regenval heeft de afgelopen dagen zeker 46 mensen het leven gekost, meldden Chinese me dia. De zwaarstgetroffen provincie is Fujian, waar 26 mensen omkwamen en tussen de 60.000 en 70.000 mensen huis en haard moesten verlaten. Wegen zijn geblokkeerd door aardverschuivingen. In de aangrenzende provincie Guangdong kwamen zeker elf mensen om. Elders in het zuiden van China kwamen nog eens negen mensen om. foto RTR lor Kees Bos RUSSEL - De Bulgaarse rege- hg heeft alle zomervakanties In ambtenaren geschrapt. Het Irlement heeft besloten de hele ïmer door te vergaderen. De [ensten moeten doorwerken jn een actieplan voor toetre- Ing tot de Europese Unie uit te |eren. ét actieplan, waarover de rege- ïg vandaag besluit, betreft im honderd wetswijzigingen andere aanpassingen. Ze leien voort uit de tekortkomm en die de Europese Commissie mei vaststelde voor eventue- Itoetreding van Bulgarije op 1 rnari. fe tekortkomingen zijn vooral op justitiegebied. De corruptie tiert welig in Bulgarije en de aanpak van georganiseerde mis daad faalt. Verder zijn er proble men bij de voedselveiligheid, be lastingadministratie, discrimina tie van Roma-zigeuners en nu cleaire veiligheid. De Europese Commissie toont zich verheugd met de daad kracht in Bulgarije. „Ik compli menteer Bulgarije met de snelle actie en het opstellen van het ac tieplan", zei Europees Commis saris Olli Rehn (Uitbreiding) gis teren in Brussel na een gesprek met de Bulgaarse premier Ser gei Stanisjev. „Ik heb alle waar dering voor degenen die hun zo mervakantie opofferen. Toetre ding op 1 januari is nog steeds haalbaar." ANP door Anna Ferschtman en Bouke Bergsma DEN HAAG - Praten over toe treding van Oekraïne tot de Eu ropese Unie is op dit moment „prematuur en onnodig". Dat zei premier Jan Peter Balkenen de gisteren na afloop van een ontmoeting met de Oekraïense president Viktor Joesjtsjenko. Wel prees de premier de 'uit muntende relatie' tussen Kiev en Den Haag en gaf hij hoog op over de hervormingen die de afgelopen jaar in Oekraïne hebben plaatsgevonden. Joesjt sjenko van zijn kant gaf aan dat zijn land geduld had en begrip kon opbrengen voor het feit dat er binnen de EU nog ge- diseusseerd werd over de mo gelijke uitbreiding van de Euro pese Unie. Hij benadrukte dat Oekraïners „dezelfde waarden" delen als de inwonei's van de EU-landen en dat zijn land zelfs een van de landen was die deze waarden had gevormd. Volgens de Oek raïense president geven opinie peilingen aan dat in Oekraïne ze ker 65 procent van de bevolking inonze redactie buitenland ADRID - Tientallen scheepjes iet in totaal mogelijk 2000 ille- ale immigranten aan boord ijn gisteren vanaf de Afrikaan westkust vertrokken richting Canarische Eilanden. De lichtdingen hopen via de eilan- n de Europese Unie binnen te men. 0 ilgens de krant El Mundo heb- n de Senegalese autoriteiten >anje voor de nieuwe stroom 'migranten gewaarschuwd, fids januari hebben al 9500 echtelingen de gevaarlijke 'ersteek gemaakt. Dat is twee zoveel als in de eerste helft 'n 2005. Dat terwijl lang niet le boten heelhuids de over- nt haalden. insdag heeft de Spaanse kust wacht voor de kust van de Zuid-Spaanse stad Cadiz nog een boot met 200 immigranten onderschept. De drie bemanningsleden van de boot zijn gearresteerd. De meeste immigranten aan boord van het vaartuig waren Pakista- nen. De illegalen zijn overgebracht naar een tijdelijk opvangcen trum in de stad AÏgeciras. De toeristische sector op de Ca narische Eilanden vreest dat va kantiegangers de doorgaans po pulaire eilanden door de vluchte lingenstroom zullen gaan mij den, ook al omdat de kwestie breed wordt uitgemeten in En gelse en Duitse boulevardbla den. Het toerisme zorgt voor ruim de helft van alle werkgelegenheid in de regio. ANP/DPA/RTR MOSKOU - De voormalige Sovjetleider Michail Gor batsjov heeft samen met een zakenpartner een aandeel van bijna 50 procent genomen in het Russische opinie blad Novaya Gazeta. Dit populaire tweewekelijkse tijd schrift staat bekend om zijn kritische artikelen over de huidige machthebbers in Rusland. Gorbatsjov en zijn zakenpartner Aleksander Lebedev maakten hun besluit gisteren wereldkundig op een inter nationaal congres van krantenuitgevers in Moskou. Zij willen naar eigen zeggen de redactionele onafhankelijk heid van Novaya Gazeta waarborgen. ANP/AFP PEKING - Ongeveer 60 procent van alle bouwprojecten in China is illegaal. Volgens de krant The China Daily van gisteren overtreden projectontwikkelaars massaal de wet door op onrechtmatige wijze land aan te kopen, vaak ten koste van de burgers die er wonen. Die worden gere geld zonder pardon weggestuurd. De centrale overheid in Peking heeft verscheidene onder zoeken gelast naar de illegale praktijken. De machtheb bers willen voorkomen dat de bouwsector, waarin honder den miljarden euro's rondgaan. ANP OVIEDO - Na Portugal kampt nu ook Spanje met de eer ste grote bosbranden van het zomerseizoen. In een natuur reservaat in de noordelijke regio Asturië staat op vier plaatsen het bos in lichterlaaie. Ruim honderd brandweer lieden vechten tegen de vlammen, meldden de autoritei ten. Onderzoek heeft uitgewezen dat brandstichting mogelijk de oorzaak is. Het natuurreservaat Muniellos ten zuiden van de stad Oviedo herbergt een van de grootste eikenbos- sen van Spanje. ANP/DPA BRUSSEL - De Belgische liberale regeringspartij VLD wil de volgende verkiezingen ingaan met een plan voor een Nederlandse manier van werkloosheidsuitkeringen. De WW zou dan niet langer onbeperkt gelden, maar slechts een bepaalde tijd worden betaald. Na bijvoor beeld drie jaar komen de werklozen dan in de bijstand te recht. „Ze mogen zich niet nestelen in de werkloosheid", zo zegt VLD-voorzitter Bart Somers gisteren in krant Het Laatste Nieuws. „Wie kan werken, moet ook willen wer ken." ANP ATHENE - Een radicale linkse beweging heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag op de Griekse minister van Cultuur George Voulgarakis. De be windsman bleef bij de aanslag van vorige week dinsdag ongedeerd. De groepering die zich Revolutionaire Strijd noemt, maakte in een pamflet gezonden naar een weekblad be kend dat ze tot doel had Voulgarakis te vermoorden. De gewezen minister voor Openbare Orde wordt scherp be kritiseerd voor zijn gebrekkige optreden tegen schanda len die de conservatieve regering teisteren. ANP/RTR Premier Balkenende begroet de Oekraïense president Viktor Joesjtsjenko, die voor een tweedaags be zoek in Nederland is. foto Paul Vreeker/RTR voor toetreding is tot de EU. De Nederlandse regering heeft eer der dit jaar aangegeven dat lan den als Oekraïne, Moldavië en Georgië de komende decennia geen lid zouden moeten worden van de Europese Unie. Staatsse cretaris Atzo Nicolaï voor Euro pese Zaken zei in april dat na de toetreding van de Balkanlan- den, aan wie de EU al eerder lid maatschap in het vooruit heeft gesteld, „het genoeg is ge weest". Joesjtsjenko's bezoek aan Neder land komt op een moment dat er in Oekraïne na twee maanden van onderhandelen nog geen overeenstemming is bereikt over een nieuwe regering. Impasse Dinsdag belandden de gesprek ken tussen de beoogde coalitie partners opnieuw in een impas se. De president zei gisteren „pessimistische geluiden" te hebben gehoord over de onder handelingen, maar zei er ver trouwen in te hebben dat hij na zijn terugkomst in Kiev de ge sprekken vlot zou kunnen trek ken. Joesjtsjenko kampt ook al da gen met hevige protesten op het zuidelijke schiereiland Kim te gen de komst van Amerikaanse mariniers in het kader van een gezamenlijke oefening van de Oekraïnse marine en de NAVO. Kiev streeft naar betere samen werking met de NAVO, maar de hevige betogingen op de Kim la ten zien dat daar veel verzet te gen is. De anti-NAVO stemming in het gebied is volgens Joesjtsj enko het gevolg van „Sovjetpro paganda" en „mythes en legen des", die tientallen jaren over het bondgenootschap zijn ver spreid. ANP door Gijs van Wetten LONDEN - Steeds meer Londe naren laten de auto staan en mij den het openbaar vervoer. Het aantal verplaatsingen per fiets in de Britse hoofdstad is de afge lopen vijf jaar met de helft toege- „Een revolutie", kopte dagblad The Independent gisteren op de voorpagina. Toch voert Groot-Brittannië op de Europe se ranglijst, waarin Nederland bovenaan staat, de achterhoede aan. Volgens cijfers van de Europese Commissie vindt 2 procent van alle vervoer in Groot-Brittannië per fiets plaats. Alleen Grieken, Portugezen en Spanjaarden zijn meer verknocht aan hun auto. Ter vergelijking: in Nederland ligt dat percentage op 27 pro cent. Denemarken bezet op gepaste af stand de tweede plaats met 18 procent, gevolgd door Zweden, Duitsland en België. Toch is de toename van het fietsverkeer in Groot-Brittannië de grootste in Europa. Londen neemt het leeu wendeel van die groei voor zijn rekening. Volgens The Independent komt dat omdat verkeersaders dichtslibben. De aanslagen op het openbaar vervoer in Londen op 7 juli 2005 hebben er volgens het dagblad toe bijgedragen dat veel mensen de metro en de bus links laten liggen. Irritatie Het groeiend aantal fietsers op de Britse wegen leidt ook tot on gelukken en irritatie bij automo bilisten. Vorig jaar kwamen in Londen 328 fietsers om het leven. In het hele land raken jaarlijks 20.000 fietsers gewond. De Londense autoriteiten heb ben dan ook een publiciteitscam pagne aangekondigd die tot meer onderling respect moet lei den. ANP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Ten minste veer tien Europese landen hebben met de Amerikaanse geheime dienst CIA samengewerkt om vermeende terroristen naar ver- hoorcentra te vervoeren. Er is bewijs geleverd dat er in Polen en Roemenië daadwerkelijk CIA-gevangenissen bestaan waar in het geheim verdachten worden verhoord Tot die ernstige conclusie komt Dick Marty, de Zwitserse parle mentariër, die zeven maanden onderzoek heeft gedaan naar de Europese betrokkenheid bij de zogenaamde 'CIA-vluchten'. Marty rapporteert vanmiddag aan de Raad van Europa, de or ganisatie van 46 landen voor mensenrechten en democratie die zetelt in Straatsburg. Vol gens Marty is er 'bewijs voor de verdenkingen' dat vermeende terroristen daadwerkelijk op EU-grondgebied worden vastge houden. „Het is duidelijk dat verschillen de Europese landen actief met de VS samenwerken. Maar de waarheid is nog lang niet boven tafel", aldus het rapport. Vol gens Marty is er zeker sprake van de schending van mensen rechten en hebben landen als Turkije, Duitsland, Cyprus en Groot-Brittannië daar actief aan meegewerkt. In een eerdere rapportage kwam de Zwitserse senator al tot de conclusie dat er „overtuigend en samenhangend bewijs is, dat duidt op de uitbesteding van marteling door de Amerika nen." Waarnemingcentra Roemenië en Polen hebben al- tijd ontkend dat er sprake zou zijn van geheime CIA-gevange nissen op hun grondgebied. De Roemeense president Besescu heeft wel toegegeven dat er in zijn land 'waarnemingscentra' bestaan, waar activiteiten van terroristische groepen in de ga ten worden gehouden en waar sprake is van een nauwe samen werking tussen de Roemeense en de Amerikaanse geheime diensten. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5