Illegaal gekapt hout is goudmijn Het Chinese gevaar valt nogal mee Scepsis over veilige umts-straling blijft ondanks Zwitsers onderzoek PZC Tsjechoslo waakse scheiding is slecht n model voor Servië Materiaal massaal toegepast in Nederlandse Vinex-wijken 8 juni 1956 donderdag 8 juni 2006 door Jan Salden Kozijnen, deuren en dakka pellen gemaakt van hout uit de oerbossen van Brazilië, Indonesië en Kameroen. Ze zijn in duizenden woningen te vin den, ondanks afspraken tussen gemeenten en bouwbedrijven om illegaal gekapt hout te we ren. In de praktijk blijken die af spraken echter bitter weinig waard. „De mensen vinden de veiligheid in de stad wel wat be langrijker dan tropisch hout." Aanwijzen kan hij ze niet. Maar dat het in Nederlandse grootste nieuwbouwwijk Leidsche Rijn stikt van de uit 'fout' hout ver vaardigde kozijnen weet Dick Slot zeker. Het enige probleem is: hoe zie je aan een kozijn dat het gemaakt is van hout uit een beschermd stukje Indonesisch regenwoud? Slot slaakt een zucht. „Niet dus. Je moet er al voor hebben doorgeleerd om de houtsoort te herkennen. Maar dan weet je nog niet uit welk bos het komt." Slot is wöning- bouwdeskundige van de gemeen te Utrecht en betrokken bij de aanleg van Vinex-wijk Leidsche Rijn. In een kleine twintig jaar worden ten westen van de stad Utrecht dertigduizend wonin gen uit de grond gestampt. Een derde van dat aantal staat er al. Het hout dat daarbij wordt ge bruikt, wordt niet lukraak geko zen. Keurmerk De gemeente Utrecht heeft met aannemers contracten gesloten waarin is vastgelegd dat alleen duurzaam gekapt hout met een zogeheten FSC-keurmerk mag worden toegepast. (FSC is de in ternationale organisatie Forest Stewardship Council, die goed bosbeheer nastreeft en een certi ficeringssysteem heeft ontwik keld voor duurzaam hout.) Dat FSC-hout is afkomstig van er kende plantages, die verant woord worden beheerd. Daar mee hoopt FSC het plunderen van de tropische regenwouden tegen te gaan. Maar de bouwers laten zich wei nig aan de contracten gelegen liggen, zegt Slot. Als hij bouwbe drijven vraagt naar officiële FSC-certificaten, krijgt hij vaak nul op het rekest. Volgens de wo- ningbouwdeskundige is bij min stens zestig procent van de al ge bouwde huizen in Leidsche Rijn geen duurzaam hout toegepast. Slot: „Dat is gewoon contract breuk." Bouwbedrijven vinden het inkopen van FSC-hout 'maar gedoe', denkt hij. Ze doen liever zaken met hun vaste hout leverancier en hebben geen zin om lang te zoeken. Bovendien is hout zonder certificaat goedko per. „Het scheelt tussen de acht honderd en duizend euro per huis. Als je dan bedenkt dat som mige aannemers goed zijn voor vijfduizend woningen, dan tikt dat lekker aan." Lang kunnen bouwbedrijven hun gang niet meer gaan. De gemeente Ütrecht wil nog dit jaar aanne mers die zich niet aan de afspra ken houden bestraffen met een boete van duizend euro per wo ning. Onkunde Directeur Sandra Mulder van FSC Nederland kent de verha len uit Utrecht. Maar volgens haar is er eerder sprake van on kunde dan van onwil. „Aanne mers weten gewoon niet hoe ze aan FSC-hout moeten komen. En als ze het niet vinden, kiezen ze voor een andere houtsoort." Onzin, zeggen houtmakelaar Ferry Haijemaije en Arnold van Krefeld van houthandel A. Van den Berg, de grootste importeur van FSC-hout in Nederland. Vol gens hun is het geen kwestie van kunnen, maar van willen. Haije maije: „FSC-hout is niet in grote hoeveelheden voorradig. Dat betekent dat je het tijdig moet bestellen. Maar bouwbe drijven wachten nu net zo lang tot ze zeker weten dat ze geen FSC meer kunnen krijgen. Dan kunnen ze ander hout gebrui ken." Gemeenten tuinen daar vaak in, zegt Van Krefeld, terwijl ze ook een FSC-makelaar kunnen in schakelen. „Die weet precies waar ze een partij FSC kunnen Houtoverslag in Indonesië. Bouwbedrijven vinden het inkopen van hout dat aan de eisen voldoet van de Forest Stewardship Council (FSC, een organisatie die gped bosbeheer nastreeft) 'maar gedoe'. foto Sigit Pamungkas/GPD/RTR halen. Er is een kleine groep ge meenten die van hun diensten gebniik maakt, maar dat ge beurt nog veel te weinig." Haijemaije bevestigt dat waar aannemers vaak met lege han den terug gaan naar hun op drachtgevers, hij met een of twee telefoontjes een partij op de kop weet te tikken. Volgens Van Krefeld is de bouwwereld conservatief en kiest die liever voor een houtsoort waar al ja ren naar tevredenheid mee wordt gewerkt. Brancheorgani satie Bouwend Nederland (BN) erkent dat het moeite kost bouw bedrijven over te halen vaker FSC toe te passen. Zo hebben tot dusver slechts circa dertig van de vijfduizend BN-leden een FSC-certificering. „We wer ken er hard aan om dat uit te breiden", zegt woordvoerder Hu- bert Heutink. Ingaan op de ver halen uit Leidsche Rijn wil hij niet. „Maar in zijn algemeen heid geldt: afspraak is afspraak en daar moet je je aan houden." Projectontwikkelaars Dat gemeenten niet of nauwe lijks op naleving van die afspra ken toezien, kan volgens de Nij meegse PvdA-wethouder Paul Depla vaak niet anders. „Wij doen geen zaken met bouwbe drijven, maar met projectont wikkelaars. Die nemen weer een hele reeks onderaannemers in de arm, die vervolgens het hout leveren. Als gemeente heb je daar amper grip op." Volgens Depla moeten overheden er ook op durven vertrouwen dat aan nemers hun afspraken nako men. „We hebben de mond vol van regelzucht. Maar je moet niet alles willen controleren. En bovendien: de mensen in Nijme gen vinden de veiligheid in de stad wel wat belangrijker dan tropisch hout. Dus dat krijgt voorrang." De Nederlandse rege ring nam zich in 1991 voor dat in het jaar 2000 alleen nog duur zaam tropisch hardhout zou worden geïmporteerd. Inmid dels is het doel verlaagd tot 25 procent. Het aandeel duurzaam FSC-hout op de Nederlandse houtmarkt is zelfs daarvan ech ter nog niet eens de helft: twaalf procent. Desondanks heeft de Vereniging van Nedeiiandse Houthandelaren (WNH) zich niet laten weerhouden zich een nieuwe, nog ambitieuzer doel stelling op te leggen: in 2009 moet driekwart van het geïmpor teerde hout afkomstig zijn uit duurzaam beheerde bossen. De helft van al het geïmporteerde hout is illegaal gekapt. Vaak wordt duurzaam hout verward met legaal hout. GPD [GO doorCarel Goselinq Montenegro heeft de unie met Servië verbroken en zichzelf onafhankelijk ver klaard. De EU hoopt op een soepele boedelscheiding waarbij het uiteenvallen van Tsjechoslowakije eind 1992 als leidraad wordt genomen. Maar dat is geen goed voor beeld. Op papier verliep de schei ding tussen Tsjechië en Slowa kije heel snel. Op 19 juni 1992 besloten de leiders van de grootste partij in Tsjechië, Va clav Klaus (ODS), en Slowa kije, Vladimir Meciar (HZDS) dat de gemeenschappelijke staat die vanaf 1918 functio neerde, maar moest ophou den te bestaan. Op 1 januari 1993 was de deling een feit. Eigenlijk was het proces al in 1968 begonnen na de Praagse Lente. Onder het mom van 'normalisatie' werd Tsjecho slowakije een federatieve staat waarbij Tsjechië en Slo wakije eigen regeringen en parlementen kregen. Tegelijk werd een einde gemaakt aan de Tsjechische politieke over heersing. Op alle belangrijke 'federatieve' posten kwamen Slowaken. De bezettings macht, de Russen, legde de na druk op onderdrukking van de Tsjechen. In Slowakije gold een milder regime. De Tsjechen zagen zich, na de val van het communisme, als leiders van de revolutie en be schouwden Tsjechoslowakije als 'hun' staat. De Slowaken vreesden een hernieuwde Tsje chische overheersing en claim den een eigen positie. De ver kiezingen in 1992 leverden een patstelling op. In Tsjechië won ODS, in Slowakije HZDS. ODS is een liberale partij waarvoor de vrije mark teconomie heilig is. Hoe min der overheidscontrole des te beter. HZDS daarentegen kwam op voor de Slowaakse, Sten nationale, belangen. De s; o hang bestond vooral uit aip. Slowaken die getroffen vj den door stijgende prijzerjlger oplopende werklooshl zoi Daarbij kwam dat de Tij» v( chen weinig zin hadden L\vc gedroomde welvaart metjn bi Slowaken te delen. Klaus[ct s Meciar ontdekten dat zij vfo wege alle tegenstellinjdan geen regering konden ;\fa 1 men. De twee leiders kwarjyest tot de conclusie dat het bt>h i was tot een boedelscheidfaulc te komen. Zo werd beslofen De wederzijdse bezittinèrei werden verdeeld aan de h£. van de bevolkingsomvangUk grootte van de republie^de) Tsjechië-Slowakije 2 l.jjrdei resultaat: Tsjechië kende Lei bijna voortdurende welvaaf ja toenamè, in Slowakije bejans de opleving pas begin djtvo eeuw. De scheiding is zonjn i juridisch of fysiek geweld{ell. stand gekomen. Toch zijnj markante verschillen tena^. zichte van Montenegro en Sp*- vië. Hier heeft Montenejr* als kleinste partner de ur eenzijdig verlaten. MonteiKÜ gro is op geen enkel terrein [ite lijkwaardig aan Servië. Sfio land heeft 680.000 inwonwol Servië bijna 9,5 miljoen. Qva omvang is Servië bijna zeiro maal groter dan Montenea Economisch stelt Montene|lge niets voor. Het feit dat Seijt het erg moeilijk heeft metlke boedelscheiding blijkt uitjm feit dat premier Kostuntae Montenegro nog niet heeft M feliciteerd met de zelfstanöftui heid. Feitelijk wil de politjar ke elite in Belgrado er m*t t van weten. En dat kan erna groot obstakel worden bijet onderhandelingen. In Moifces negro zien ze de bui al h|o£ gen. Ongetwijfeld zullen jO.C machthebbers in Podgorè v de hand ophouden, ook al mie als land te kunnen overlevfor Tsjechië noch Slowakije hsn i ben dat probleem gekq:0( GPD door Remko Tanis Straling van umts-zendmas- ten is absoluut niet gevaar lijk voor mensen. Die conclusie trekt staatssecretaris Van Geel (Milieu) op basis van resultaten van een Zwitsers onderzoek. De strijders tegen umts geloven er niets van. „Zet alles wat je ziet op een rij en dan zegt je boeren verstand gewoon dat er wél iets aan de hand is." „Het welzijn van mensen wordt niet beïnvloed door blootstel ling aan straling." Die zin uit het maandag gepubliceerde Zwitserse onderzoek laat aan duidelijkheid niets te wensen over. En toch slaapt Amsterdam mer Edwin van Vierzen (39) nog elke nacht met een muts van alu miniumfolie op. De straling van de mast die sinds een jaar op zijn flat staat, geeft hem suizin gen en zorgt voor rare nachtmer ries. „Wat onderzoeken ook zeg gen, ik wéét gewoon dat de stra lingen schadelijk zijn. Ik voel het toch?" In 2003 zorgde het Ne derlandse TNO voor wereldwij de opschudding. Intensieve blootstelling aan umts-straling zou kunnen zorgen voor duize lingen, hoofdpijn en concentra tieproblemen, concludeerden de onderzoekers. De opschudding was tweeledig: collega-weten schappers bekritiseerden het on derzoek als te kleinschalig en matig onderbouwd. Tegelijk groeide de onrust onder mensen die zo'n nieuwe zendmast in de buurt kregen. De vijf mobiele te lefoonaanbieders in Nederland zijn op steeds meer plaatsen ge confronteerd met protesten te gen de masten. Zeventig gemeen ten weigeren vergunningen af te geven voor de bouw van umts-antennes. De investering van 2,7 miljard euro die de tele- combedrijven hebben gedaan om een umts-netwerk te mogen oprichten, dreigde deels verlo ren te gaan. Om erachter te ko men of alle onrust terecht was, werd het TNO-onderzoek in Zwitserland overgedaan en uit gebreid. Deels in opdracht van en op kosten van de Nederland se ministeries van Economische Zaken en VROM. Het Zwitserse' onderzoek kreeg zeer veel ge wicht toen de meeste weigerach tige gemeenten zeiden dat ze hun standpunt zouden herover wegen als de de conclusie an ders zou zijn dan die van TNO. Ondubbelzinnig Van Geel gaat er, net als de tele- combedrijven, van uit dat die ge meenten nu op hun besluit terug komen. Vandaag wordt daar over gesproken met de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten. Van Geel: „Het Zwitserse onderzoek geeft ondubbelzinnig aan dat de straling geen gevol gen heeft voor mensen. Plaat sing van antennes zou nu dan ook volgens afspraak door moe ten gaan." Etwald Goes, de man achter de website Stopumts.nl, verbaast de uitkomst van het Zwitsers onderzoek amper. „Ze hebben alleen onderzocht of er op korte termijn gevolgen zijn van straling. Het gaat juist om de effecten op lange termijn. Die zijn er zeker." De Wereldge zondheidsorganisatie, die alle wetenschappelijke onderzoeken naar straling bekijkt, betwist dat. Sterker nog: de mens zou vijf keer meer radio- en tv-signa- len oppikken dan straling van te lefoonmasten. En daar is nog nooit iemand ziek van gewor den, zegt de VN-organisatie. Ac tiegroep Spijkenisse Tegen Stra ling (STS), één van de felste in het land, laat zich net als veel critici van de umts-onderzoe- ken, niet overtuigen. Niet dooi de VN en niet door het Zwitsers onderzoek. „Dat er niets aan de hand zou zijn, is gewoon moei lijk te geloven", zegt Alex Swin- kels van STS. „Ik ben net nog bij een man geweest die tot voor kort in de buurt van een mast woonde. Zag er altijd grauw uit, had hoofdpijn. Maar nu hij is verhuisd, heeft hij nergens meer last van. Mijn boerenverstand zegt dan: er is iets met die mas ten." GPD Vrijwel elke dag besteden televisie programma's en kranten uitgebrei de aandacht aan de spectaculaire eco nomische groei in China. Die aandacht heeft bijna altijd een dramatische en dreigende ondertoon. China is bezig in hoog tempo de fabriek van de wereld te worden en dat moet volgens de media wel ten koste gaan van onze eigen eco nomische activiteiten. Bovendien wordt algemeen aangenomen dat India zich op iets langere termijn even opmer kelijk zal ontwikkelen als China. Uit het Verre Oosten terugkerende reizi gers berichten ademloos over het tem po waarin in China wordt gebouwd en waarschuwen dat wij alles op alles moe ten zetten om niet door de Aziatische reuzen overvleugeld te worden. Wat bij al deze angstige opwinding meestal ont breekt is een vergelijkend perspectief. Gevraagd naar de belangrijkste expor teur van industriële goederen ter we reld zal vrijwel iedereen op grond van het nieuws van de afgelopen jaren ant woorden dat dat ongetwijfeld China is. Toch is dat geenszins het geval. De grootste exporteur is Duitsland, zoals een onderzoekje op het internet al snel leert. Inderdaad, het suffe, economisch ingezakte Duitsland, dat door de pers de afgelopen jaren zo bekwaam is afge schreven. Wie zeer complexe machines nodig heeft of precisieapparatuur van hoge kwaliteit, bestelt die in Duits land. Nummer twee op de lijst van be langrijkste exporteurs zijn de Verenig de Staten. China is pas nummer drie, op de voet gevolgd door Japan, nog al tijd de tweede industriële mogendheid ter wereld. Na Japan komt Frankrijk als nummer vijf, toch ook nog enigszins een verrassing na alle rampberichten over de volledige verstarring van de Franse economie. De meeste verbazing zal nummer zes wekken, dat is namelijk Nederland, dat meer exporteert dan Engeland en Ita lië. De indrukwekkende Nederlandse positie is vanzelfsprekend geflatteerd doordat Nederland een doorvoerland is. Wat in Rotterdam per container bin nenkomt, verlaat het land weer per con tainer in Lobith. Dat mag dan wel zo zijn, toch is ook doorvoer een nuttige activiteit waarvoor betaald moet wor den. Ongetwijfeld zal er in de komende de cennia een moment zijn waarop China de Verenigde Staten en Duitsland pas- seert op de lijst van belangrijkste expor teurs. Dat moment zou echter wel eens wat later kunnen komen dan algemeen wordt verwacht. Bij alle opwinding over de Chinese suc cessen wordt gemakkelijk vergeten dat China te maken heeft met grote sociaal- economische en institutionele proble men. Van de Chinese beroepsbevolking werkt slechts twintig procent in de mijnbouw, de industrie en de bouw. De helft van de beroepsbevolking werkt nog steeds in de landbouw. Door de snelle groei nemen de tegenstellingen tussen stad en platteland toe. Miljoe nen zwerven door het land op zoek naar werk dat er lang niet altijd is. Daardoor is de sociale onrust de laatste jaren sterk gegroeid. Het is maar de vraag of het dictatoriale regime deze sociale problemen flexibel zal weten op te lossen. Dat communistische regime is wellicht het grootste vraagteken in de naaste toekomst van China. Zal het immers in staat zijn zich aan te passen aan de nieuwe eisen die het industriële China stelt? Blijft het regime zo autocratisch als het nu is, dan gaat het zeker mis. Wet- en regelgeving zijn in China zwak ontwikkeld en het overheidsapparaat is traag en corrupt. Ook in economisch opzicht is het niet allemaal rozengeur en manenschijn. China heeft een zwakke financiële sec tor en de omvangrijke investeringen worden niet erg efficiënt gebruikt. Het zeer heterogene India heeft een demo cratisch regime, al functioneert dat lang niet altijd ideaal en dat is onge twijfeld een voordeel. In India is echter nog zestig procent van de beroepsbevol king in de landbouw werkzaam en ont breekt een moderne infrastructuur. Wil India een moderne economie worden, dan zullen nog wonderen moeten wor den verricht. Het verschil tussen China en India en de rijke Westerse landen is kortom veel OLIE - Iraanse militairen heb ben gisteren een Russische olie-installatie in noord- oost-Perzië bezet. Volgens een officiële Perzische regerings bron is daarmee 'een van de laatste Russische spionagecen- tra opgeruimd'. De Sowjet- Unie heeft er anderhalf jaar ge leden mee ingestemd alle olie installaties in Perzië te ontrui men, maar had deze vestiging nog steeds in bedrijf. BOS - Staatsbosbeheer zal de komende winter beginnen met het inplanten van bomen voor een recreatiegebied ten oosten van de Kruiningse Veerhaven. Over enkele jaren moet hep' hectare grote zandgebied. L tijdens de watersnoodrai overstroomd, een lustoord fill voor de bevolking van I gen en omgeving. ALCOMETER - In Nederl klinkt de roep om ook hit 'alcometer' in te voeren, dij de Verenigde Staten rat wordt gebruikt. Het gaatidi een apparaat waarin wordt) blazen, waarna acht mini later duidelijk is hoeveel hol iemand in zijn bloed ht In de VS geldt een promi" van anderhalf of hoger strafbaar. De straling van umts-masten is niet gevaarlijk. Dat blijkt uit een on derzoek waartoe de Nederlandse regering opdracht had gegeven. foto Ed Oudenaarden/ANP groter dan algemeen wordt aangeno men. De dramatische voorspellingen over het Chinese economische succes woorden meestal vergezeld van de ver onderstelling dat China op korte ter mijn zijn nieuwe economische macht deels zal willen vertalen in militaire macht. De Amerikanen gaan er vanuit dat China in de komende jaren hun be langrijkste tegenstander zal zijn. Het eerste doel van die Chinese militaire macht zou dan de bezetting van Tai wan zijn, dat de Chinezen claimen als een integraal deel van China. Ook hier geldt echter dat de werkelijkheid bedui dend minder apocalyptisch is dan vaak wordt aangenomen. Hoewel er jaarlijks meer wordt uitgege ven aan de Chinese strijdkrachten, is de uitrusting van die strijdkrachten voorlopig zelfs onvoldoende voor regio nale ambities. Als we aannemen dat de Amerikanen zouden interveniëren bij een eventuele poging om Taiwan te be zetten, zou China volkomen kansloos zijn. Een aanval op Taiwan zou ook vanuit het perspectief van de gewenste economische groei een rampzalige on derneming zijn. Maarten van Rossem Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009^ E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptg per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,0 per jaar: €229.20 233,3 Voor toezending per post geldt eei toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand vo einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoL overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgt de Regelen voor het Advertentiewezenl- Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend gor Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v w.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van her Wogener-concern. I aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voorc (abonnementen)admimstratie en om u te (iaten) informeren over voor u relevante diensten en: ducten van de titels en de werkmaatschappijen vap Wegener of door ons zorgvuldig geseled de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot W6GGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4