PZC Domotica afstemmen op behoefte t SieMatic Dow houdt vast aan volwaardige weg Met JobTrack.nl Bussen branden uit in Schoondijke naar het WK 2006? Onderzoek stichting Curamus legt zwakke plekken Blaauwe Hoeve bloot hoe vroeger je boekt, hoe goedkoper je vliegt Brussels Airlines Terneuzen wil noodstroom Convenant Borssele niet aangepast Jeu de boulesbaan Graauw opent Plan Buitenweg volgens college in 2007 van start N «lerland-Argentinië nl zeeuwse almanak Vriendin Hypotheken Verzekeringen Pensioenen 4 ledactie: 0113-315649 iww.pzc.nl -mail:redactie@ pzc.nl i0stbus 31,4460 AA Goes idvertentie-exploitatie: loord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. jonderdag 8 juni 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen ji Inor Sheila van Doorsselaer IULST - Stichting Curamus ril snel toe naar een vraagge- tuurd domoticasysteem in haar orgappartementen voor oude- ai en. Hoewel ruim 85 procent ran de bewoners van zorgcen- ;g rum De Blaauwe Hoeve in (i luist tevreden is over het sys- it cem, zijn er toch een aantal inelpunten. 'uramus, waar De' Blaauwe [oeve onder valt, startte eind corig jaar een enquête onder 13 bewoners van zorgapparte- nenten en aanleunwoningen. eJe interviews zijn afgenomen ie loor vijf leden van de cliënten- li: aad. Doel was te onderzoeken n hoeverre de bewoners tevre- len zijn over het gebruiksge- oak van het standaard totaal- takket aan intelligente elektro- ica in de appartementen. 6 )e opiniepeiling is gehouden on- )r la- een aantal doelgroepen: in- ti eme bewoners (die van de oude orgflats naar de nieuwe zorgap- lartementen zijn verhuisd), ex- erne bewoners (die van thuis laar een zorgappartement zijn ei'huisd), mindervalide bewo- lers (fysiek of mentaal) en de sl orgverleners. e )p het gebied van waardering d gebruiksgemak van de domo- ica is ruim 85 procent van de g ndervraagden van mening dat v. e domotica waardevol en be- mgrijk is om langer zelfstandig te wonen. Zo'n acht procent van de ondervraagden zegt moeite te hebben met het bedienen van de functieknoppen van het sys teem. „Dit is voornamelijk het geval bij interne bewoners, die voor heen gewend waren dat alles voor hen werd gedaan. Bewo ners die uit de thuissituatie ko men, zijn meer vertrouwd met het bedienen van knoppen en schakelaars", zegt F. Wyd- ooghe, namens Curamus verant woordelijk voor het domoti- ca-onderzoek. Ook bewoners van 85 jaar en ouder hebben moeite met de moderne technie ken. „Het duurt lang voordat ze weten of begrijpen hoe ze de functies moeten gebruiken en hoe meer functies, des te moeilij ker het is ze allemaal onder de knie te krijgen." Gebleken is dat het 'aan- en uit zetten van de woning' de meeste problemen oplevert. Wie het ap partement verlaat, kan met een druk op één knop de elektrische kookplaat, andere apparaten en de verlichting uitschakelen, de verwarming lager zetten en het alarmsysteem inschakelen. An dere knelpunten zijn de telefoon (te kleine bedieningsknoppen) het videosysteem (het gebruik wordt moeilijk gevonden) en be woners hebben moeite met het automatisch openen van deu ren. Curamus concludeert dat een degelijke en vaak herhaalde voorlichting over het gebruik van het domoticasysteem veel knelpunten oplost. Het onderzoek heeft geleid tot een aantal aanbevelingen. Zo moet zorgvuldig worden omge gaan met het toewijzingssys teem van de domotica. Er moet rekening gehouden worden met de geestelijke conditie van de be woners. De behoefte aan domoti ca is per persoon verschillend en daarom wil Curamus toe naar een vraaggestuurde domoti ca. Voor elke bewoner wordt een eigen profiel opgesteld, zo dat duidelijk is aan welke voor zieningen een bewoner behoefte heeft. Ook moet het systeem ver eenvoudigd worden, zodat het beter bruikbaar wordt. Wie de kosten voor de aanpas singen in het systeem gaat be kostigen, weet Wydooghe nog niet. „Ik denk dat er aanspraak gemaakt kan worden op de Wet Voorzieningen Gehandicapten." De resultaten van het onderzoek worden verzonden naar het Na tionaal Instituut Welzijn en Zorg (NTWZ). Het Hulster onder zoek zal de leidraad vormen voor gelijksoortige onderzoeken in de rest van Nederland. (Advertentie) Maand van het spannende boek bij aankoop van tenminste - €12,50 aan boeken :adeau: Schuld Boete, door Ian Rankin. I anavond vanaf 17.30 uur iBrasseriemenu ispergesoep, stoverij van vis .1 groenten en aardbei-dessert €12,50 of 10,00 (vegetarisch) eserveren: 0118 - 886 866 I anavond, 18.30 uur Het andere Afrika nformatieavond door lolland International info en eserveren: 0118 - 627855 j i'ijdag 9 juni, 16.00 uur Moerasbeest erdriet 'esentatie gedichtenbundel -ndré van der Veeke rarkt 511 Middelburg 0118886 886 www.de-drvkkery.nl SCHOONDIJKE - De brandweer van de gemeente Sluis is gisteravond uitgerukt om een brand in twee sloopvoertuigen pal naast een loods in de Nijverheidsstraat in Schoondijke te blussen. De brandweerlieden slaagden erin te voorkomen dat de brand oversloeg naar de loods. De twee oude touringcars, die al een aantal jaren bij de loods op de slopers hamer wachtten, gingen geheel in vlammen op. De rookontwikkeling was volgens brandweercommandant N. Moskie zo groot, dat de roetwolken tot in Breskens en Oostburg te zien waren. „Toen we de rookontwik keling zagen, op het moment dat we de kazerne uit kwamen rijden, waren we even bang dat de brand al van de bussen was overgeslagen naar de loods, een gebouw dat vroeger als duivenlokaal in gebruik was. Maar gelukkig was dat niet het geval en konden we voorkomen dat het vuur zich uitbreidde." Moskie zei gisteravond, ongeveer een uur na de brandmelding, nog geen idee te heb ben over de oorzaak van het uitbreken van de brand in de twee oude bussen buiten dienst. Hij sloot echter zeker niet uit, dat de bussen in brand waren gestoken. foto Peter Nicolai door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Dow Benelux maakt zich sterk voor een vol- (Advertentie) Uw dealers in Zeeland: MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie) Industrieterrein Arnestein Grenadierweg17a 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 www.bouwcenterdehoop.nl waardige westelijke ontslui- tingsweg voor de bedrijven op het Valuepark en Dow. „Want als er dan echt een keer een noodsituatie is, zal de weg intensief worden gebruikt (so wieso door meer dan 300 vracht auto's per dag) en dan mogen er natuurlijk geen onveilige situa ties ontstaan of auto's in de berm vast komen te zitten", be toogt directeur Infrastructuur van Dow E. de Graaf in het nieuwste Dow Magazine. Over de zogenoemde westelijke calamiteitenroute wordt al een paar jaar gesproken. Inmiddels zijn alle betrokkenen het er over eens dat de weg deels over het Dow-terrein, onderlangs de Mos- selbanken gaat lopen. Voor Dow is de aanwezigheid van twee ontsluitingswegen naar Dow en het Valuepark erg belangrijk. In oostelijke rich ting kan het verkeer via de Her- bert H. Dowweg richting Ter- neuzen en momenteel kan het verkeer westwaarts via de Braakmanweg. Die weg wordt echter afgesloten vanwege de uitbreiding van het natuurge bied. „Bij Dow en omliggende bedrij ven werken ruim 3000 mensen en er staan zo'n dertig fabrie ken", weet De Graaf. „Uit veilig heidsoverwegingen, maar ook om economische redenen, moet de toegankelijkheid van de fa brieksterreinen te allen tijde kunnen worden verzekerd." Windrichting Dat zich de afgelopen jaren geen ernstige calamiteit heeft voorgedaan, neemt volgens de Graaf de noodzaak voor een al ternatieve route niet weg. „Hulp diensten moeten onder alle om standigheden de bedrijventerrei nen snel kunnen bereiken. De windrichting kan bepalend zijn (Advertentie) Boek tenminste S3 maanden vooraf en vertrek voordelig naar SB Europese topbestammingen Venpnek vanuit Brusspls Ainptgnt fZayenteml oek nu op flySN.com flySNUcom Prijzen enkele reis in Economy, exclusief caksen. Priizen k (van SN400D coc 5999). Reservaties voor n,et terugbetaald en kunnen niet gewijzigd worden. )elen bij een terugreis. Aanbod enkel geldig op vlucl- inste 60 dagen voor vertrek gebeuren. Oe biljetten toel nodig hebben, betalen 1Q9b van het tarief. Er i uitgevoerd door SN-tc len binnen 18 uren na m beperkt aantal TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet de beschik king krijgen over een noodstroomvoorziening, vindt het college van B en W. In de Perspectievennota 2007-2010 wijst het college er op dat de gemeente uitvoering geeft aan een aantal vitale maatschappelijke functies, waar door ze in voorkomende gevallen ook nauw betrokken is bij het beheersen van crisissituaties. „In zulke situaties is het van levensbelang dat de stroomvoorziening gewaar borgd is", aldus het college. Zo'n voorziening kan ook worden ingezet bij evenementen als de kermis. Een onder zoek moet nog uitwijzen of een noodstroomvoorziening kan worden gehuurd. Als de gemeente zelf noodstroom wil leveren, moet ze zo'n 175.000 euro investeren. Het col lege houdt met deze mogelijke uitgaaf alvast rekening in de begroting voor volgend jaar. DEN HAAG - EPZ, Delta en Essent zien geen reden het akkoord aan te passen dat zij met het Rijk hebben geslo ten over het langer openhouden van de kerncentrale Bors sele. De Tweede Kamer drong daar deze week op aan. In het convenant, waarin is geregeld dat de kerncentrale tot en met 2033 open blijft, staat een artikel dat de exploi tant en de aandeelhouders mogelijk een extra grond geeft voor schadevergoeding als in de toekomst een alternatief moet worden gezocht voor de opwerking van gebruikte splijtstofstaven. Tenminste, de Kamer vreest dat het arti kel zo kan worden gelezen. Ook de geraadpleegde parle- mentsadvocaat sluit dat niet uit. Volgens Van Geel heb ben de partijen nooit die interpretatie voor ogen gehad. Hij weigert opnieuw te onderhandelen, maar wilde onder druk van de Kamer wel aan EPZ, Delta en Essent vragen of het artikel helderder kan worden geformuleerd. Dat vinden zij niet nodig, schrijft Van Geel aan de Kamer. Hij voegt daaraan toe dat zij wel hebben aangegeven dat zijn toelichting, dinsdag tijdens het Kamerdebat, de bedoe ling van de partijen juist weergeeft. PvdA-Kamerlid Samsom gaat vandaag een motie indie nen om de formulering van het artikel toch veranderd te krijgen. De ondertekening van het convenant zelf komt niet in gevaar. CDA, WD, D66 en SGP hebben al laten weten daarmee in te stemmen. GRAAUW - De jeu de boulesbaan in het parkje aan het Jacintaplein, achter de Irenestraat in Graauw, wordt op donderdag 15 juni om 19.00 uur geopend door wethouder P. Weemaes. De dorpsraad heeft deze baan bekostigd uit het budget van tienduizend euro dat vorig jaar door de ge meente Hulst beschikbaar werd gesteld. Daarnaast zijn er plannen vanuit de bevolking om een club op te richten, zodat er samen gespeeld kan worden. door Euqène Verstraeten AXEL - Met de bouw van de eer ste woningen in de nieuwe woon wijk Buitenweg in Axel wordt in de loop van volgend jaar be gonnen. De eerste huizen komen op het voormalig terrein van aardappelhandel Mieras. Burgemeester en wethouders van Terneuzen spreken die ver wachting uit in de eerste be- stuursrapportage 2006. Eind vorig jaar bereikte de ge meente overeenstemming met stichting Woongoed over de ex ploitatie van het project. De overeenkomst waarin een en an der verder is uitgewerkt en vast gelegd zal binnenkort door bei de partijen worden onderte kend. Alle verwervingen van grond en panden zijn volgens de gemeente inmiddels ook rond. Het gasontvangststation blijft nog één winter staan. Volgend voorjaar wordt het oude gassta- tion ontmanteld. Daarna kan volgens B en W worden begon nen met de daadwerkeijke sane ring van de voormalige gasfa briekterreinen. Het transportbe drijf Van de Wege is uit het ge bied vertrokken. De bedrijfsge bouwen worden binnenkort ge sloopt, waarna het terrein kan worden gesaneerd. Uit een geactualiseerde exploita tie-opzet blijkt dat de gemeente 500.000 euro extra moet bijdra gen aan het plan. (Advertentie) voor de te kiezen route. De kans is klein, maar het is mogelijk dat er bij een calamiteit gevaar lijke, vluchtige stoffen ontsnap pen. Als de wind dan ongunstig staat, moet het Dow-terrein of het Valuepark van de andere kant te bereiken of te verlaten zijn." De oostelijke route kan ook on bruikbaar worden als gevolg van een verkeersongeval, weg werkzaamheden of een opstop ping bij de Westerscheidetun- nel. De Graaf: „Dat hebben we al een aantal maal in de prak tijk kunnen ervaren. Bij langdu rige wegversperringen moet de aanvoer van grondstoffen per vrachtwagen gegarandeerd kun nen worden. Onvoldoende grondstoffen kunnen leiden tot het stilleggen van het productie proces. En dat is niet goed voor het bedrijf én de omgeving." Overleg Hoe de westelijke ontsluitings- weg straks gaat aansluiten op de N61 is nog niet bekend. Van af de Havenweg zijn er twee mo gelijkheden. De provincie, ge meente Terneuzen, waterschap, Rijkswaterstaat, Zeeland Sea ports en Dow bepalen in overleg met de hulpdiensten en een ver keerskundig adviesbureau uit eindelijk welke route het beste is. Bij Dow gaat men ervan uit dat de weg er nog dit jaar kan Ga naar www.jobtrack.nl/wkpool en maak kans op twee VIP kaarten 't Betere werk! Die jonge Bevelander zit diep in de put. Na enkele jaren is zijn relatie geëindigd. Een drama dat hem al eens eerder overkwam. Er zijn betere mo menten voor iemands zelfver trouwen. Het leed was ook tot de buren doorgedrongen. Dat zette het vierjarige buurmeisje aan tot het maken van een prachtige tekening met veel zoetgekleur- de hartjes. Ze bood de liefdesverdrietlij- der haar troostende werkstuk aan met de woorden: „Niet meer huilen. Ik ivil wel je vriendinnetje zijn. En even begon de zon weer te schijnen. RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118 - 615151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39