abobank woedend op Quick Step De beste vier naar de laatste vier David Zabriskie weer dagwinnaar Nederland blijkt steeds meer een sportland te worden Geen tiende Tour voor Servais Knaven mkiersploeg rijdt gat dicht in Veenendaal-Veenendaal, Boonen profiteert 27 avenrace otterdam zondag irfan tot 2010 Eindhoven Ide is zijn plek in Formule 1 kwijt Timman en Tiviakov in ACT-toernooi Sturing hoofd opleiding PSV Bobsleeër Arend Glas raakt drie remmers kwijt Den Bosch hoopt op Akerboom Lnze sportredactie InENDAAL - Servais Kna- tijd kans op Tourdeelname. Zes van de negen plekken bij Discovery Channel zijn inge- fis niet opgenomen in de Frankrijk, was niet eens opgeno- „De ploeg is samengesteld uit „Het is bijzonder jammer, voor- nog nooit zo goed." Na dit sei- vuld door manager Johan Bruy- fcelectie van Quickstep. De men in de voorselectie van vijf- renners die hard kunnen rijden al omdat ik weet dat ik het kan. zoen loopt Knavens contract bij neel. In de Ronde van Zwitser- Sarige Nederlander, die ne- tien in de ploeg van manager Pa- én in het middengebergte uit de Deze week heb ik nog een test Quickstep af. land kan de Limburger een [keer startte in de Ronde van trick Lefevere. voeten kunnen", aldus Knaven. gedaan en de resultaten waren Max van Heeswijk maakt nog al- plaatsbewijs afdwingen. GPD I Harm Vonk WSNDAAL - Als Veenen- i-Veenendaal de Rabo's iets l geleerd, is het dat de ban- (sploeg volgende maand i centimeter kopwerk doet lom Boonen aan etappeze- te helpen in de Ronde van ikrijk. P elatie met de Quicksteps be- gisteren tot onder het maar het weerhield de |ische wereldkampioen er de Nederlandse klas- de massasprint te winnen. „Maar Quickstep hoeft op ons niet te rekenen om mee te helpen een ontsnapping in de Tour terug te rijden voor Boonen", foeterde Rabo- bank-ploegleider Adri van Hou- welingen. Het klonk even moedeloos als kwaad; Rabobank was niet ver tegenwoordigd in een lange vlucht van zes renners (Pronk, De Haan, Omloop, Hovelijnck, Sieberg en Macmaster), die tot in de finale standhield. Rabo nam het initiatief voor de achtervolging toen de kopgroep de maximale voorsprong van elf minuten had bereikt. „Doen we dat niet, dan wordt het achttien minuten en zien we ze niet meer terug. Ach, er wordt in Neder landse koersen maar naar één ploeg gekeken", somberde Van Houwelingen. „Voor ons is er geen eer te behalen: ze laten nie mand van ons rijden. Eigenlijk starten we alleen nog uit respect voor de organisatie." Pas toen de oranjehemden op dertig kilometer voor de streep dreigden te stoppen met achter volgen, schoot Quickstep te hulp. Van Houwelingen: „Maar vóór dat moment zeiden Boo nen, Steven de Jongh en ploeg leider Wilfried Peeters dat ze hier kwamen om te trainen, niet om te winnen." Peeters schetste halverwege het beeld van de koers: „Er rijden zes man op kop en Rabo ach tervolgt. Nee, wij niet. Zolang we op Nederlands grondgebied rijden, achtervolgen we niet." Halve sprinter Van Houwelingen kreeg op de eindstreep de rekening gepresen teerd: waar Boonen won, reikte Graeme Brown niet eens tot de toptien. De Australiër werd slechts elfde. „Dat is zijn plaats ongeveer", vond Van Houwelin gen. „In vergelijking met Boo nen is Brown een halve sprinter. Hij is als 25e renner bij de ploeg gehaald en wordt daarnaar ook betaald. Het gedachtenpatroon over Brown is verkeerd. Nie mand kan verwachten dat hij etappes in de Ronde van Italië gaat winnen, al had hij in Vee- nendaal bij de topvijf moeten zitten." Boonen boekte in Veenendaal zijn zestiende seizoenzege door de Duitser Steffen Radochla en Max van Heeswijk te kloppen. „Deze wedstrijd is niet belang rijk, tót het moment dat ik word geklopt door Radochla of Van Heeswijk. Dan staan de kranten er vol van." Via de Ronde van Zwitserland gaat Boonen door naar de Tour, die hij onlangs een 'kutkoers' noemde. „Maar wij behoren met onze. ploeg tot de gelukkigen", sprak Boonen. „Wat is er leuk aan de Tour als je daar drie we ken rondrijdt, hopend op een goede ontsnapping die er toch niet komt." En die kon Ra bobank weer in de zak steken. GPD donderdag 8 juni 2006 loeg van de Rabobank doet het achtervolgingswerk... En Tom Boonen gaat met de eindzege aan de haal. foto's Evert-Jan Daniels/ANP TERDAM - De organisatie de Volvo Ocean Race heeft ïten de havenrace van Rot- am te verplaatsen van zater- naar zondag. es boten kampen in de acht- tappe nog altijd met gebrek wind en worden daardoor norgenavond en zaterdag- end in Rotterdam verwacht, willen de zeilers de tijd ge- om zich goed te prepareren ehavenrace", aldus race-di- |ur Glenn Bourke, „want de om de podiumplaatsen is fölledig open." ke besloot gisteren tevens le etappe met 76 zeemijlen korten, wat de vloot rich- de Noordzee een halve dag kan opleveren. Boven itland mag een bocht rich- de Shetland-eilanden wor- afgesneden. Gisteravond, B nog 500 zeemijl te gaan, ie ABN Amro 1 de dans, zijn de verschillen nog al- [ering. organisatie te Rotterdam le havenrace eerder dit jaar van zondag naar zaterdag laatst, toen bekend werd het Nederlands elftal de gft wedstrijd tegen Servië en jenegro op 11 juni speelt, ndanks verwacht men een me drukte, mede omdat de 3 vanwege de stroming en ij al om 11.00 uur begint, oor de kust tusen Hoek van and en Scheveningen. hebben nu eigenlijk dubbel jaldus mede-organisator ichellekens. „Zaterdag kan »ok een mooie, drukke hap- ng worden als de vloot gaat hen." GPD DHOVEN - Jefferson Far- ek! leeft gisteren zijn conctract 'SV verlengd tot en met iruviaan maakte het afgelo- leizoen 21 competitiedoel- pn. Mede daarom was PSV gebrand de 21-jarige in langer aan zich te bin- Zijn oude contract liep tot er verlengden ook al doel- Gomes en aanvoerder Cocu verblijf bij de landskam- huit Eindhoven. ANP door Gertjan van Geen PARIJS - Het graveltennis is de laatste jaren een stuk boeiender geworden als kijksport. Maar de argeloze buitenstaander zal zijn wenkbrauwen fronsen bij de in deling van de halve finales op Roland Garros. De topvier van de wereld is over, op nota bene de moeilijkste ondergrond. Lek ker voorspelbaar. Voor Rafael Nadal en Ivan Lju- bicic was het gistermiddag een koud kunstje om Roger Federer en David Nalbandian naar een plek bij de beste vier te volgen. Nadal zag Novak Djokovic na TOKIO - De Japanner Yuji Ide is zijn plek in de Formule 1 defi nitief kwijtgeraakt. De zondagsrijder, verantwoorde lijk voor meerdere incidenten, werd enkele weken geleden al gedegradeerd tot testrijder we gens zijn magere prestaties. Nu heeft zijn team Super Aguri be sloten Ide ook als testcoureur te vervangen. Zijn landgenoot Sa- kon Yamamoto neemt zijn plek in. ANP/AFP AMSTERDAM - Jan Timman en Sergej Tiviakov zijn de be langrijkste blikvangers op het ACT-schaaktoemooi in Amster dam. Ze strijden van 15 tot en met 23 juli in het universitair sportcentrum USC. Andere sterke Nederlandse scha kers die meedoen zijn Friso Nij- boer, winnaar van de eerste edi tie, en de sterke jonge groot meesters Erwin l'Ami en Daniel Stellwagen. De Nederlandse troeven op het ACT doen over twee weken allen mee aan het Nederlands kampioenschap in Hilversum. Uit het buitenland komen onder anderen de grootmeesters Ftac- nik (Slowakije), Toekmakov (Oekraïne), Shilong Li (China), Erenburg (Israël), Halkias (Grie kenland) en Al Modiahki (Qa tar). De Oekraïner Pavel El- janov won het ACT in 2005. ANP twee sets (6-4 6-4) opgeven en Ljubicic verloor slechts zeven games aan de Franse verrassing Julien Benneteau: 6-2 6-2 6-3. Het interessants waren de eerste vijf games. Bij 3-2 in de eerste set was de wedstrijd een halfuur onderweg. Zeven kwartier later was het afgelopen. Het is de elfde keer in de 'open era' - sinds 1968 zijn profs toege laten tot het circuit - dat de hoogste vier geplaatsten in de halve eindstrijd staan en de derde keer op Roland Garros. Eerder gebeurde dat in 1984 en 1985 met John McEnroe, Mats Wilander, Ivan Lendl en Jimmy Connors. Vorig jaar stonden in Melbourne de nummers één tot en met vier in de halve finales. Van een trend kan nog niet ge sproken worden. Maar de man nen gaan langzaam dezelfde kant op als het vrouwentennis, dat vroeger saai werd genoemd door de overmacht van de top- speelsters. Er is nog altijd meer diepte dan bij de wouwen, maar Federer en Nadal heersen op de grote toernooien. Van de negen tien Grand Slams en Masters Se ries-toernooien in 2005 en 2006 gingen vier titels niet naar het duo. Dat is inclusief Hamburg halverwege mei dit jaar, toen beiden verstek lieten gaan. Van het duel tussen Djokovic en Nadal werd vooraf veel ver wacht. Djokovic is de rijzende ster in het mannentennis, die wellicht een nieuwe clash tus sen Federer en Nadal kon voor komen. De negentienjarige Ser viër maakte de afgelopen week indruk met overwinningen op Gael Monfils, Tommy Haas en Fernando Gonzalez. Hij is krap een jaar jonger dan Nadal, maar bleek iets verder achter te lo pen, al werd Djokovic in de tweede set gehinderd door een rugblessure. Die dwong hem na 4-6 4-6 tot opgave. „Ik houd er niet van om op te ge ven, maar het was de juiste be slissing", sprak de Serviër. „Er zijn nog heel wat toernooien te gaan." Onder controle Aan zelfvertrouwen geen ge brek bij Djokovic, de nummer 62 van de wereld, die zich op de persconferentie niet van zijn snuggerste kant liet zien. Hij werd in zijn eerste twee service games gebroken en liep con stant achter de feiten aan. Toch had hij het gevoel de gehele wed strijd onder controle te hebben gehad. In een lange monoloog in gebrekkig Engels staafde hij zijn mening. „Hij is de beste op deze ondergrond en hoewel ik steeds achter stond, vond ik me zelf de betere speler. Ik probeer de de rally's kort te houden en winners te slaan. Ik had de over hand en alles hing van mij af. Ik maakte het op de juiste momen ten alleen niet af. Het is jammer dat ik aan mijn rug geblesseerd raakte en op vijftig procent kon serveren. Anders had ik zeker kunnen laten zien dat Nadal niet zo onverslaanbaar is als ie dereen zegt." Het was een aandoenlijke tirade van de jongeman, die blijkbaar nog niet doorheeft dat hij tegen 's werelds beste counterpuncher had gestaan en een volstrekt ver keerde tactiek had gehanteerd. En dat terwijl Djokovic juist in het begin van de wedstrijd een intelligent spelplan leek te heb ben. In plaats van voor blinde winners te kiezen, ging hij juist wel de rally aan. Met succes, al bleek dat niet uit de score. Toen Djokovic de mening was toege daan dat Nadal op zijn terrein te kloppen was, tekende hij zijn doodvonnis. Geconfronteerd met de woorden van zijn opponent toverde Na dal een glimlach om zijn mond. „Als hij dat zegt, is het prima. Maar had hij dan al problemen met zijn rug in de eerste game? Volgens mij brak ik hem twee keer en heb ik de hele tijd voor gestaan. Of niet?" Ervaring van onze sportredactie BOURG-DE-PEAGE - Na de proloog heeft de Amerikaan Da vid Zabriskie gisteren opnieuw toegeslagen in een tijdrit tijdens de Franse etappekoers Dau- phiné Libéré. De renner van CSC zegevierde in Bourg-de- Péage in een chronorit over 43 kilometer. De Belg Philippe Gil bert blijft leider in het algemeen klassement. De Amerikanen heersten in de tijdrit. Zabriskie werd gevolgd door Floyd Landis, Levi Leiphei- mer en George Hincapie, alle maal landgenoten van de win naar. Zabriskie was echter wel een klasse apart. Nummer twee Landis moest bijna een minuut toegeven. Gilbert, zestiende, ver loor als leider ruim twee minu ten op Zabriskie, die de tweede plaats in het algemeen klasse ment in bezit nam. Zijn achter stand op de leider is met 2 minu ten en 47 seconden nog altijd flink te noemen. Joost Posthuma, al goed in de proloog, was gisteren opnieuw de beste Nederlander. De Ra- bo-coureur finishte als 27e, met een achterstand van iets meer dan drie minuten op Zabriskie. In het algemeen klassement staat Posthuma 24e. Ook de Rus Denis Mentsjov reed redelijk. De Rabo-kopman eindigde in de tijdrit als elfde. Vandaag zal het klassement van de Franse ronde wel op zijn kop worden gezet. Het peloton be klimt dan de befaamde Mont EINDHOVEN - Edward Stu ring is benoemd tot het nieuwe hoofd opleidingen bij landskam pioen PSV. De voormalige hoofdtrainer van Vitesse gaat in Eindhoven twee seizoenen aan de slag, met een optie voor nog een jaar. Sturing volgt bij PSV per 1 juli Joop Brand op, die drie seizoenen de jeugdopleiding leidde. ANP Ventoux. „Vorig jaar verloor ik er vijftien minuten, maar toen reed ik rustig naar boven. Ik heb nu de wil er het beste van te maken", keek Gilbert vooruit. Zabriskie was als specialist niet verrast door de grote verschillen in de tijdrit. „Het was een zwaar parkoers, dat prima bij mij paste." Zabriskie trainde in mei in de Verenigde Staten veel in de ber gen. De Mont Ventoux beklom hij nooit eerder. „Of het zal hel pen als morgen de klimmers in de aanval gaan, weet ik niet. Ik zal proberen het zo goed moge lijk te doen", zei de dag winnaar, die nog niet weet of CSC hem straks ook meeneemt naar de Tour. „Ik ben bereid me voor iedereen op te offeren." ANP/AFP GRONINGEN - Drie rem mers uit het bobsleeteam van Arend Glas zetten hun loopbaan komend jaar voort in het team van Edwin van Calker. Sybren Jansma, Arno IGaassen en Cesar Gonza lez maakten tijdens de Win terspelen in Turijn deel uit van de formatie van Glas en stappen nu in bij piloot Edwin van Calker, die zich richt op de Winterspelen van Vancouver (2010). Naast de drie remmers met olympische ervaring heeft ook Ruben Stelma zich weer bij de formatie aange sloten. Edwin van Calker maakte in 2002 als remmer de Olympische Spelen van Salt Lake City mee. Daar na ging hij door als piloot. Hij wil komend wereldbe kerseizoen in zowel de tweemans- als viermans bob uitkomen. ANP Ook in woorden is Nadal een stuk verder. De Spanjaard, sinds zaterdag twintig jaar, sprak over de 'jonge' Djokovic, die best wel ergens kon komen. Zelf voelt Nadal zich minstens zo goed als vorig jaar toen hij de titel won, zo niet beter. „Ik heb meer ervaring en ik ben zeker een betere speler. Van daag heb ik mijn beste tennis la ten zien van de afgelopen weken en dat is het belangrijkste. Al leen in de tweede set bij 3-0 ver loor ik mijn concentratie een beetje. Hij greep steeds naar zijn rug, maar speelde vervol gens goed. Ik liet me er door af leiden. Dat mag niet meer gebeu ren." GPD Rafael Nadal had weinig moeite met Novak Djokovic, hoewel zijn tegenstander daar anders over dacht. foto Oliver Weiken/EPA van onze sportredactie MAARSSEN - Nederland wordt steeds meer een sportland. Dat is de conclusie uit de Rappor tage Sport 2006, gisteren in Maarssen door het Sociaal en Cultureel Planbureau aangebo den aan staatssecretaris Clémen- ce Ross van VWS. Het aandeel van de bevolking dat maandelijks aan sport doet steeg van 60 procent in 2000 naar 64 procent in 2004. Het aandeel Nederlanders dat vol doet aan de norm gezond bewe gen nam toe van 44 naar 50 pro cent. Topsporters leveren betere prestaties, de bevolking is daar steeds trotser op. Desondanks constateren de on derzoekers ook negatieve zaken. Weliswaar sporten er meer ouders, ze doen dit vaak indivi dueel en niet in verenigingsver band. Het ledenaantal van de traditionele en soms verouderde sportverenigingen daalt. Aan sport doen vooral de hoger opge leiden, de hogere inkomens, de autochtonen. Andere groeperin gen blijven achter. Het SCP ziet ook geen wezenlij ke groei in het aantal sportac- DEN BOSCH - De terugkeer van Kees Akerboom junior naar Den Bosch lijkt een kwestie van weken. Landskampioen Eiffel- Towers Den Bosch praat volgen de week met zijn zaakwaarne mer Ruud Harrewijn over de komst van de basketbalinterna tional, die vertrekt bij MPC Ca pitals Groningen. Naast Den Bosch hebben nog drie Nederlandse clubs zich ge meld voor de schutter. „En ook enkele buitenlandse clubs", al dus Harrewijn. Maar daar heeft hij nog geen oren naar. De basketballer werd halverwe ge 2004 naar Groningen gehaald door coach Ton Boot. Bij die club heeft Akerboom (22) de ho ge verwachtingen nooit echt waar kunnen maken. GPD commodaties of in de ruimte die beschikbaar is voor sport. Het aantal minuten bewegingsonder wijs in de scholen stijgt even min. Ross noemde het een punt van zorg dat de stijging van het aan tal sportbeoefenaren zich niet in een toename van het aantal le den van verenigingen vertaalt. „De vereniging is van grote maatschappelijke en sociale waarde. De structuur ervan moet echter meer worden aange past aan de eisen van deze tijd. Het is de moeite waard daar tijd en geld in te steken." Overeenkomst Om allochtonen aan het sporten te krijgen sloten Ross en minis ter Rita Verdonk van Integratie beleid een overeenkomst met gemeenten (Eindhoven, Tilburg, Arnhem, Enschede, Zaanstad, Dordrecht, Nijmegen) en vijf sportbonden (KNAU, KNKV. NBB, KNGU, KNZB). Eerder al werd een vergelijk baar pact gesloten met de vier grote gemeenten en de KNVB. De be winds wouw zegde in Maarssen veel geld - 18 miljoen voor de komende vier jaar - toe aan 75 topcoaches, die daarmee moeten zorgen dat de Neder landse topsport zich in de top tien van de wereld handhaaft. Hiermee komt Ross tegemoet aan de wens van Charles van Commenée, technisch directeur van NOCNSF. Sportbonden met geselecteerde sportonderdelen komen in aan merking voor dit geld. Sportkoe pel NOCNSF gaat het program ma uitvoeren en de selectie-cri teria bepalen. Verder wil de staatssecretaris de nadruk leg gen op talentontwikkeling. De inbreng van talentcoaches moet tien procent meer topsporters opleveren. Dit alles staat in het programma Samen voor Sport (2006-2010). Samen voor Sport is een uit vloeisel van de kabinetsnota Tijd voor Sport, die vorig jaar september naar buiten werd ge bracht. VWS heeft de uitgangs punten van die nota omgezet in een beleidsprogramma. Voor het sportbeleid heeft Ross de komende jaren structureel 103 miljoen euro beschikbaar. Dat was tot voor kort 63 mil joen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27