rinkhorst sust onrust over gas Schuitema heeft onafhankelijkheid lief PZC Topsoep van klein duimpje Keuze hypotheek bepaalt de rente 23 Milieudefensie: banken medeplichtig aan vervuiling rapte op markt kost huishoudens 20 euro per jaar extra BAM bouwt tunnel in Rotterdam Europeanen flink kooplustiger Air France-KLM vervoert meer Buitenlands bedrijf mag in DAX Wereldbank betaalt Cambodja niet profijt donderdag 8 juni 2006 Steven van Aartrijk JSTERDAM - De Nederland- grote banken scoren een dik- ónvoldoende als het gaat om ieubeleid. Dat concludeert ieudefensie op basis van ce onderzoeken. Volgens de angenvereniging blijven ze achter bij hun Amerikaanse ncbegenoten. Milieudefensie verwijt de ban ken dat ze miljarden euro's ste ken in vervuilende industrie. ABN Amro, Fortis, ING en Ra bobank financieren met een ge zamenlijke investering van 2700 miljard euro jaarlijks' een CO,-uitstoot die de emissie van Nederland drie keer overstijgt, aldus de milieubeweging. „Con crete doelstellingen om de uit stoot van broeikasgassen van hun investeringen terug te drin gen, ontbreken", aldus de belan gengroep. Milieudefensie stelt dat Ameri kaanse banken zoals Bank of America en JPMorgan Chase zul ke criteria wel meenemen in hun investeringen. Zo zou Bank of America de uit stoot van CO, in zijn belegd ka pitaal met 7 procent willen ver minderen. Volgens Milieudefensie moeten de banken meer doen om kli maatverandering te bestrijden. Dat zouden ze onder meer kun nen doen door zichzelf doelen te stellen en meer 'groene produc ten' aan te bieden, vindt de club. Milieudefensie baseert zich op eigen onderzoek en onderzoek van Dutch Sustainability Re search (DSR). Bij de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) zei een woordvoerder gisteren dat 'hoe wel Nederlandse banken veel doen aan duurzaamheid er vast punten vatbaar zijn voor verbe tering'. ANP ionze redactie economie ÏN HAAG - Minister Brink- rst van Economische Zaken is ■1 onder de indruk van de andbrief die de grootverbrui- I i rs van energie geschreven heb- k n aan de Tweede Kamer. „Er »een tekort aan gas", zei de G-bewindsman gisteren. „De linverbruikers hoeven zich 5 ai zorgen te maken." 1 belangenbehartiger van de ptverbruikers, VEMW, luid- '0: gisteren de noodklok omdat sunie had laten weten voor es' gend jaar geen hoogcalorisch nu meer te kunnen leveren aan industrie. Volgens Brink- jst is dit een gevolg van de 'en je markt, waarop ook VEMW »ft aangedrongen. sunie heeft niet langer een nopolie op de levering van gas en concurreert nu met dere leveranciers. De Neder- idse industriële bedrijven n bnen volgens hem ook terecht andere leveranciers, inkhorst noemde een Noors, 'V i Brits en ook een Nederlands irijf, terwijl ook op de zogehe- i spotmarkt gas gekocht kan irden. „Eigenlijk is dit het be- ivan de Noordwest-Europese irgiemarkt", verklaarde de e nister. Daarin moeten bedrij- ar! i verstandig inkopen om niet ji'der uit te zijn dan anderen. i geldt, bij stijgende gasprij- i, dat wie tijdig gekocht heeft edkoper uit is. it leveranciersbedrijf Gasunie eer' ade and Supply (GuTS) gaf 11 der aan in de voorbije jaren eds 8 tot 8,5 miljard kubieke iter hoogcalorisch gas ver- cht te hebben aan de grootver- y*- ^WÊÊ Opkomend water op de Engelsmanplaat tussen Ameland en Schiermonnikoog. Volgens het ministerie van Economische Zaken is het nodig spoedig te beginnen met het win nen van gas uit de Waddenzee. foto Siep van Lingen/GPD bruikers. GuTS zegt dat voor het jaar 2007 de teller nu al staat op 1 tot 1,5 miljard kubie ke meters meer en liet de grote afnemers weten niet nog meer te kunnen leveren. Dat braeht VEMW ertoe de brief te schrij ven aan de Tweede Kamer. Vol gens Gasunie hebben Nederland se afnemers op hun beurt gas doorverkocht aan het buiten land. De industriële grootver bruikers kopen hoogcalorisch gas, dat onder meer in de kleine velden wordt gewonnen.- De klein verb uikers zijn aangewe zen op het laagcalorisch gas, zo als dat uit het Slochterenveld. De schaarste aan gas heeft geen directe gevolgen voor de Neder landse huishoudens. Particulie ren verbruiken laagcalorisch gas. Indirect leiden prijsstijgin gen voor industrieel gas wel tot hogere prijzen. Omdat in centra les doorgaans hoogcalorisch gas wordt gestookt, kan elektriciteit duurder worden. De sector re kent op een 'strop' voor huishou dens van circa 20 euro per jaar. Economische Zaken stelt dat het nu des te duidelijker is waar om het rijk met voorrang de klei ne gasvelden in het Waddenge bied wil ontwikkelen. „De pro ductie van de kleine Noordzee- velden loopt langzaam terug. Er moeten nieuwe worden aange boord," zei een woordvoerder. CDA-Tweede Kamerlid Hessels stelt voor om de mogelijkheden om hoogcalorisch gas te importe ren beter te benutten. Hij wil dat de capaciteit in de import netwerken, de 'interconnectie', niet door de staat wordt toege wezen, maar wordt geveild. De opbrengst moet worden benut om de transporttarieven van het gas te verlagen. ANP/GPD idag or Tim Preger P ERSFOORT - De nieuwe top- van supermarktorganisatie houdt vast aan de on- ankelijkheid van de onderne- A ng. die voor 73 procent eigen- n is van Ahold. Volgens Bert lan, etert, die begin mei aan het sr kwam, is er bij de overna- in 1988 een goede aandeel- PrcK iidersovereenkomst getroffen, e zaken zijn goed geregeld, afspraken in de overeen- pu- mst worden nu gerespecteerd. pu heb niet de intentie om ze te ek( 0,6 kfletert zea §isteren tijdens 0i[ i bijzondere aandeelhouders- gadering van Schuitema. De- werd bijeengeroepen omdat Jit§ vorige topman Jan Brouwer Iseling moest vertrekken, itert werd tijdens de vergade- g benoemd. huitema wist eind jaren tach- li te ontsnappen aan een over- k me door Unigro via een naar Ahold. Er werden itijds afspraken gemaakt et" de onafhankelijkheid van huitema, dat de supermarkt- n. Of en C1000 exploiteert. Maar fonfman Anders Moberg van old vindt juist dat Albert He en Schuitema meer samen «ten werken om zo geld uit te ma: lt nst man die destijds de overeen- met Ahold maakte, is Ide s Hij is nu de voorzitter van de raad van commissarissen van Schuitema. Volgens de presi dent-commissaris wordt er in de vergaderingen van het toezicht- orgaan regelmatig gesproken over de relatie met Ahold. „We staan aan de vooravond van een herstructurering in onze branche. Natuurlijk praten we dan wel eens over de relatie met de grootaandeelhouder." Vos was weinig mededeelzaam over de reden van het vertrek van Brouwer. „Het gaat om het beleid. We hadden de hoop er nog uit te komen, maar dat is niet gelukt." Schuitema en Brou wer hebben afgesproken niets te zeggen over de redenen van zijn vertrek. „Wat er in de pers is verschenen over het vertrek van Brouwer in relatie tot Laurus klopt niet", wilde Vos nog wel kwijt. Enkele media meldden on langs dat Schuitema zelfstandig een bod wilde uitbrengen op de activiteiten die Laurus te koop had gezet. Ahold verwierf uitein delijk een groot deel van de Kon- mar-winkels en schoof er enkele door naar zijn dochterbedrijf. Afkoopregeling Ook wilde Vos weinig zeggen over de afkoopregeling. In het jaarverslag staat een regeling die rept over drie keer het jaarin komen. Dat inkomen van Brou wer was vorig jaar ruim 700.000 euro. Dat zou dan neerkomen op een afkoopregeling van ruim 2 miljoen. Schuitema, dat de keten C1000 eploiteert, is voor 73 procent in handen van Ahold. Vos wilde dat noch bevestigen, noch ontkennen. „Het gaat om drie jaarinkomens of, als dat meer oplevert, de kantonrechter formule." Vlak voor zijn vertrek speldje van Vos omdat hij 25 jaar in dienst was van de onder neming. „Dat geeft een beetje de relatie aan", aldus Vos. Financieel directeur Adri Ruis na het vertrek van Brouwer ziek. Vos heeft geen idee wat er met hem aan de hand is. „Hij heeft in elk geval geen gebroken been. Vorige week had ik hem kreeg Brouwer nog een gouden van Schuitema meldde zich kort nog aan de telefoon. Ik kreeg ANP rui en gevaarlijke aanval op Unox is svvai Jliet op geen stukken na. Maar ring dsbrutaal is het wel. Een nieuwe he E ïpfabriek beginnen. En het zou zo icht iar kunnen dat de kleinste soepfa- s n iek van Nederland het ooit zo ver inge> dat we de blikken soep van de dei k soepkoker niet meer moeten. Om- pro 'er echte soep te koop is zonder aakpep. waif 0 9'^soepfabriek die Kleinste Soepfa- ek heet staat in het noorden van de iaqb ovincie Groningen. Een eenmansbe- bet ijf. Michel Jansen ontwikkelt zijn soe- amen zelf, kookt ze en vult elke dag een 2g6giar honderd potten. Met de smakelijk- soepen. Ongewone, maar ook oer- notc; uiensoep en dan eentje die zijn weer ziet kent. En hoewel hij zijn toma- 'soep een bisque noemt is het doodge- ran c 0n de allerbeste fabrickstomaten- P die in Nederland te vinden is. Een soepfabriek is een keuken met gro tere pannen dan thuis. Iedereen kan een soepfabriekje beginnen en dat zou een zegen kunnen zijn. Als iedereen het doet zoals Michel Jansen. Hij gebruikt voornamelijk biologische producten, maar belangrijker is dat hij de beste smaken in huis haalt en telkens zoekt naar de beste bereiding. Veel producen ten van biologische waren en natuur- winkeliers vinden het al voldoende als er eko op staat. Maar het moet vooral lekkerder zijn, dan pas krijgt de burger lol in biologisch. Soepman Jansen be grijpt dat. Proef zijn kippenbouillon en je hoeft nooit meer op vakantie. Die smaak! 'Een lange smaak', noemt Jan sen het. Kom er maar eens om bij de grote soepkokers die in de prijzen oorlog de ene concessie na de andere doen. Water, meel, slachtafval en smaakversterkers. Grootmoeder kwam in Groningen even om de hoek kijken. Toen een paar we ken geleden de Kleinste Soepfabriek open huis hield (waar meer dan dui zend mensen op af kwamen) en gasten de soepen te proeven kregen, zeiden ze dat ze aan vroeger moesten denken. De goede smaak van de soep van oma. De eeuwige grootmoeder van reclametekst schrijvers. Als je kant en klaar gebra den gehaktballen in de supermarkt wilt verkopen moet je er op zetten dat ze naar geheim grootmoeders recept met blote handen ambachtelijk zijn ge vormd en handgebraden. Maar mijn oma kon niet koken, dus kom me er niet mee aan. Het is ook niet waar dat de smaken vroeger beter wa ren, het zit ingewikkelder, je had als kind nog nooit iets anders geproefd, je eerste soep was meteen de lekkerste. Of je eerste traumatische culinaire erva ring. Michel Jansen kookt en combineert heel veel beter dan alle opoes van Ne derland samen, die tegenwoordig alle maal verslaafd zijn aan Maggi, Honig en Knorr. Het Groningse soepfabriekje is geen wilde ondoordachte onderneming, maar het resultaat van een gevecht van jaren en een mislukking. Het begon met een dóódsimpele gedachte. Waar om, vroeg Jansen, werkzaam op het kantoor van een verzekeringsmaat schappij, zich af, waarom zijn zoveel spullen uit de natuurwinkel niet lek ker? Die gedachte liet hem niet meer los en hij ontwikkelde een onbespoten soepfilosofie. Eerst lekker, dan biolo gisch, en niet andersom. Hij richtte een bedrijfje op dat soep in blik op de markt bracht. Hij liet ze naar zijn re ceptuur maken in een fabriek van slo me bliksoepen. De fabrikant was be reid om af en toe de kokerij schoon te soppen voor de productie van een par- GOUDA - Bouwbedrijf BAM heeft de opdracht gekregen de Weenaturmel in Rotterdam aan te leggen. Dat liet het bouwbedrijf uit Gouda gisteren weten. Met de aan- neemsom is meer dan 25 miljoen euro gemoeid. In oktober 2009 moet de klus gereed zijn. Het gaat onder meer om twee buizen met elk' twee rijstroken. Hiermee wordt de capaciteit voor autoverkeer verdubbeld. ANP LUXEMBURG - Inwoners van de Europese Unie hebben in april flink de portemonnee opengetrokken, nadat ze in het eerste kwartaal zeer voorzichtig waren. De winkelver kopen groeiden met 1,1 procent ten opzichte van maart. In de vorige maanden stagneerden die rond de 0 procent. Sterk herstel was te zien in Duitsland (plus 2,8 procent), Polen (2,5 procent) en Slovenië (4,4 procent). Voor Neder land zijn nog geen cijfers bekend, aldus het Europees sta tistisch bureau Eurostat gisteren. Vergeleken met een jaar geleden is het volume van de verkopen in de EU nu 3,8 procent hoger. De groei is vooral te merken in winkels voor huishoudelijke artikelen en medische zaken. ANP SCHIPHOL - Luchtvaartmaatschappij Air France-KLM vervoerde in mei van dit jaar meer passagiers dan een jaar geleden. Ook waren de vliegtuigen beter gevuld dan in dezelfde maand vorig jaar. Dat meldde de luchtvaart maatschappij gisteren. De vliegtuigen waren 1,4 procentpunt beter bezet. De be zettingsgraad kwam hiermee uit op 79,1 procent. De be zettingsgraad van het vrachtvervoer steeg 2 procentpun ten tot 65,8 procent. ANP FRANKFURT - Buitenlandse ondernemingen kunnen bin nenkort een notering krijgen aan de beurs in Frankfurt. Exploitant Deutsche Börse maakte dat gisteren bekend. Waarnemers zien een verband met de plannen van Deutsche Börse om het Europese Euro next over te nemen. Bij een fusie met Euronext zou het hoofdkwartier van Deutsche Börse buiten Duitsland kunnen komen te lig gen. De nieuwe regels maken het mogelijk dat het Duitse beursbedrijf toch genoteerd blijft in Frankfurt. Eind vori ge week werd bekend dat Euronext zal worden overgeno men door het Amerikaanse NYSE (New York Stock Ex change). Deutsche Börse geeft de hoop op een samengaan met de Europese beursexploitant echter niet op. ANP PHNOM PENH - De Wereldbank heeft een betaling van 7,6 miljoen dollar aan Cambodja opgeschort. De projec ten waarvoor het geld was bestemd worden geplaagd door corruptie. De bank wil dat de regering geld terugbe taalt dat in verkeerde handen terecht is gekomen. Uit onderzoek van de bank is gebleken dat er bij aanbeste dingen op het gebied van infrastructuur, watervoorzie ning en sanitair sprake is geweest van fraude. De Wereld bank is de laatste tijd actief bezig landen aan te pakken die zich niet aan de regels houden. ANP foto Lex van Lieshout/ANP geen goed antwoord op de vraag wat er nu precies aan de hand is", aldus Vos na vragen van Peter Paul de Vries van de Vere niging van Effectenbezitters. tijtje biologische bliksoepen van het merk Biostrada. Het waren verbluffend goede soepen. Maar groot is het merk nooit geworden. Een paar enthousiaste natuurkruideniers wilden het graag ver kopen maar de meesten bleven bij hun oude vertrouwde vieze en veel te dure eko-soepen. Biostrada ging ten onder. Maar Michel Jansen bleef overeind. Hij begon opnieuw. Kleinschaliger. Maar nu gloort succes. Avontuurlijke winke liers hebben zijn soepen op het schap. Verkoopadressen: www.kleinstesoepfa- briek.nl. Het zijn voornamelijk natuur kruideniers. Maar wat een verrassing' een Groningse vestiging van de super marktketen Jumbo verkoopt ze ook. Jansen heeft al afspraken gemaakt met een productiebedrijfje in Eindhoven, dat gaat helpen koken. Voor als Aldi op belt. Wouter Klootwijk door Brenda van Dam Wie een auto koopt, oe fent invloed uit op de prijs door te kiezen voor be paalde accessoires. Bij hypo theken is dat niet het geval. Huizenkopers kunnen kiezen uit verschillende vormen: spaar- of beleggingshypo theek, wel of niet aflossings- vrij en ga zo maar door. Ook kan de rente al dan niet wor den vastgezet voor bijvoor beeld vijf of tien jaar. De factoren die het renteta rief bepalen, zijn vaak erg on doorzichtig. Je weet eigenlijk niet waarvoor je precies be taalt, waardoor je misschien de beurs trekt voor zaken die voor jou niet van toepassing zijn. SNS Bank introduceert daar om de modulaire hypotheek. Consumenten kunnen daar mee de hoogte van de rente beïnvloeden door wel of niet voor bepaalde extra's te kie zen. Voor elke optie betaal je een toeslag. Zo is het moge lijk dat de rente uit de offerte blijft staan tot het moment dat de hypotheekakte bij de notaris passeert. Deze 'dag rente' beschermt de hypo theekgever (de koper) dus te gen tussentijdse rentestijgin gen. Zou de rente lager zijn, dan wordt een lagere rente berekend. Kies je voor deze optie, dan stijgt de rente met 0,1 procent. Zit er weinig tijd tussen offerte en passeren van de akte, dan kun je de be scherming van de dagrente misschien beter achterwege laten. Schommelingen Hypotheekverstrekkers hou den zelf ook rekening met de tijd tussen acceptatie van de offerte en het passeren van de akte bij de notaris. Zij moeten zich indekken tegen tussentijdse renteschomme lingen. Dit risico wordt normaal ge sproken in het rentepercenta ge verwerkt. Bij de SNS Bank hypotheek moet de ak te passeren bij de notaris bin nen twee maanden na het 'ja' tegen de offerte. Wil je een langere looptijd, dan betaal je 0,1 procent extra rente. Voor SNS Bank is het natuur lijk aantrekkelijk wanneer ook andere financiële zaken via de bank worden geregeld. Wie de woonlastenverzeke ring en salarisrekening bij de ze instelling laat lopen is goedkoop uit. Wie dat niet wil, betaalt een renteopslag van 0,2 procent. Bij de modulaire hypotheek betaal je een boete wanneer je binnen de rentevaste perio de je huis verkoopt en de hy potheek vroegtijdig aflost. Wil je deze boete niet, dan be taal je een renteopslag van 0,1 procent. „Veel banken rekenen hele maal geen boeterente bij ver koop", reageert Hans André de la Porte, woordvoerder van Vereniging Eigen Huis (VEH). „SNS Bank haalt een gebruikelijke voorwaarde uit het pakket en laat daar een opslag voor betalen." Afhankelijk Kiezen voor al die extra's is niet zo eenvoudig. Soms ben je gewoon afhankelijk van de omstandigheden (de tijd tus sen offerte en passeren van de akte) en voor andere za ken heb je misschien niet de juiste kennis in huis. „Het is de bedoeling dat hui zenkopers samen met de hy potheekadviseur keuzes ma ken", legt Colette van den Elshout, woordvoerder bij SNS Bank uit. Ook VEH vindt dat extra keu zemogelijkheden de adviseur of tussenpersoon verplichten om consumenten goed voor te lichten. „Je kunt maar één keer de juiste keuze maken en als consument kun je de consequenties niet altijd over zien. Consumenten staan vaak onder tijdsdruk omdat ze al een huis hebben gevon den of zelfs al hebben ge kocht. Dure fouten zijn snel gemaakt." De modulaire hypotheek van SNS Bank past volgens VEH in de trend dat geldverstrek- kers alles uit de kast moeten halen om klanten te trekken. Sommige doen dat met lage rentetarieven of de mogelijk heid daarover te onderhande len, SNS Bank doet het door optionele extra's aan te bie den. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23