Verzet tegen detailhandel ZEP Heel de wereld trok naar Veere Nooit meer je bestanden kwijt Tienduizend euro voor gehandicaptensport Weinig drukte in parkeerkelders op tweede pinksterdag ^F/ back-up online kpn sluit je aan Taxatie Zeeuwse stukken Belangenverenigingen waarschuwen voor ontwrichting binnensteden Gewonde bij aanrijding Kraamverkoop Maasstraatflat Bussen branden uit in Schoondijke Straf voor slaan zorgmedewerker Boete voor bezit nepwapens agenda Back-up Online voor bedrijven: nü de eerste drie maanden gratis Daarna: €4,95 per maand Automatisch back-up van bestanden op pc of laptop Nooit meer verlies van bedrijfsgegevens Bestanden altijd en overal beschikbaar Deze actie geldt t/m 31 juli 2006 Als mensen laten zien wat bij hen thuis a door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Blader je onverschillig in een bak tussen Parijse stadsgezich ten, nota bene op een zuid-Franse an tiekbeurs, kom je ineens Vlissingen te gen. Veere bij nacht of een ets van Too- rop. Zeeuwen halen de kunst vaak te rug. Maar één positieve taxatie door Christie's, een nog positievere veiling en de kunst verlaat de provincie weer. Stad en land zoekt veilinghuis Chris tie's af naar topografische schilderijen, ofwel voorstellingen van steden en dor pen. Taxateur Mark Haasnoot kwam gisteren speciaal naar Hotel Piccard in Vlissingen om Zeeuwse kunst te omar men voor de veiling in Amsterdam. Maar wie een Badhuisstraat vol open staande kofferbakken en potige sjou wers met kunst in hun armen zou ver wachten, heeft het mis. De lunchruimte van Piccard is alles behalve gevuld met nerveuze kunstliefhebbers. Zakenlui zit er en de taxateur met één klant tegen over zich. Die staat op, geeft Haasnoot tevreden een hand en omhult zijn schil de muur hangt, geven ze zichzelf derijen weer met bolletjesplastic. Ja, tevreden. Wat Jan van Son te horen kreeg, had hij wel verwacht. De waarde van het schilderijtje van Hollestelle dan, en die etsen van Veere. „Het is geen grote meevaller, meer precies wat ik al dacht. Maar ik ben wel weer wat wijzer geworden over de kunst." Toch wist hij er al aardig wat van. Waar kunst is, daar is Van Son. Zoals ook laatst, toen Tussen Kunst Kitsch opnamen kwam maken in Middelburg. „Ik kan wel onderscheid maken tussen kunst en kitsch. Van een kilometer af stand zie ik wel of iets van plastic is. Wat ik zelf had meegenomen, was ken nelijk wel interessant. Direct werd de televisieploeg erbij gehaald." Niet zelden bezoekt de Vlissinger an tiekmarkten. En overal waar hij komt, valt zijn oog op Zeeuwse werken. „Als ik eens in Gelderland ben en ik zie iets van Veere, dan neem ik het mee. Die mensen daar geven er toch niks om. Wij hangen ook geen Martinitoren aan de muur. Daarom is Zeeuwse kunst daar relatief goedkoop. Hier niet." Maar Van Son koopt kunst heus niet al leen voor wat het opbrengt. „Wat ik koop, vind ik mooi. Dat hang ik op. Zeeuwse kunst is leuk, omdat je het kunt herkennen. Ik haal het ook graag terug naar onze provincie. Ik was eens op een beurs in Zuid-Frankrijk. Daar zag ik toevallig werk van Henri Cas- siers, die lange tijd in Zeeland werkte. Dat moet terug, vind ik." Is het niet exclusief genoeg voor Chris tie's, niet meer waard dan duizend eu ro, dan blijft het daar. Mark Haasnoot zag gisteren weinig bijzonders voorbij komen. „Geen dure objecten. Maar dat hoeft ook niet altijd. Wij komen altijd alleen in het nieuws als een stuk voor 53 miljoen is verkocht. Met taxaties als deze willen we laten zien dat we er ook foto Ruben Oreel zijn voor de wat gewonere kunst." Ook al blijkt een schilderij vals te zijn of is het erfstuk van oma weinig waard, Haasnoot blijft aardig. „Mensen zijn bang dat een hard oordeel over hun kunst, een hard oordeel is over henzelf. Zeggen tegen iemand dat het interieur van zijn huis niet mooi is, doet ook pijn. Daarom zeg ik altijd dat een schilderij heel aandoenlijk is, maar dat de waarde niet erg hoog is. Dat klinkt wat netter. Of ik zeg dat je iets makkelijker koopt dan verkoopt. Je moet nu eenmaal reke ning houden met emoties." Zoals trots op Zeeland. Zo vaak ziet Haasnoot het Domburgse landschap, Veere of het stadhuis van Middelburg. „Dat kunstenaars altijd graag hierheen zijn gekomen, dat begrijp ik volkomen. Die luchten, die mooie glooiing. Een schilderij met water boeit meer dan een dicht geschilderd struikgewas. Het blijft leuk om Zeeland te zien. Het heeft plekjes die iedereen, tot in Drenthe toe kent. Al is het maar van Madurodam." De getaxeerde stukken uit alle delen van het land worden zondag 7 januari geveild bij Christie's in Amsterdam. Miriam van den Broek Advertentie Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl donderdag 8 juni 2006 MIDDELBURG - De bewoners- immissie van de Maasstraat- at in Middelburg houdt zater- ag een kraamverkoop. rr is kleding, gereedschap en meubilair te koop. Verder wor den er cd's, video's, dvd's, elek- K' trische apparaten en boeken el' aangeboden. Bij slecht weer wordt de markt verschoven laar zaterdag 17 juni. De ver duurt van 9.00 tot 17.00 (Advertentie) Den Dekker Mu/iek KAPELLE 0ÏÏ3-330330 www.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers VLISSINGEN - Op de Nieuwe Vlissingseweg zijn gistere middag ter hoogte van de afslag Oost-Souburg twee perso nenauto's met elkaar in botsing gekomen. Een 69-jarige automobiliste liep daarbij nekklachten op. Een 30-jarige automobiliste uit Oost-Souburg kwam vanuit de richting van Vlissingen. Zij stond links voorgesorteerd, richting Oost-Souburg. Bij groen licht trok zij op en botste zij te gen de auto die bestuurd werd door de 69-jarige Vlissing- se die vanuit Middelburg kwam. Beide auto's raakten be schadigd. SCHOONDIJKE - De brandweer van de gemeente Sluis is gisteravond uitgerukt om een brand in twee sloopvoer- tuigen pal naast een loods in de Nijverheidsstraat in Schoondijke te blussen. De brandweerlieden slaagden er in te voorkomen dat de brand oversloeg naar de loods. De twee oude touringcars, die al een aantal jaren bij de loods op de slopershamer wachtten, gingen geheel in vlammen op. De rookontwikkeling was volgens brandweercomman dant N. Moskie zo groot, dat de roetwolken tot in Bres- kens en Oostburg te zien waren. Moskie zei gisteravond ongeveer een uur na de brandmelding, nog geen idee te hebben over de oorzaak van het uitbreken van de brand in de twee oude bussen buiten dienst. Hij sloot echter ze ker niet uit, dat de bussen in bi-and waren gestoken. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Yerseke vond zichzelf niet zonder meer schuldig aan de mishande ling van een zorgmedewerker. De Middelburgse politie rechter M. Klarenbeek zag het gisteren anders. „U heeft hem aangevallen en hard in zijn gezicht geslagen." De po litierechter was dan ook overtuigd van het bewijs en ver oordeelde verdachte tot 250 euro boete en een voorwaar delijke werkstraf van zestig uur. De man raakte op 17 fe bruari in Yerseke in conflict met de zorgmedewerker toen die niet bereid was om een bankpasje aan hem af te staan. De aanleiding tot het achterhouden van de pinpas was dat de hulpverlener van verdachtes moeder had verno men dat hij harddrugs had gebruikt. De zorgmedewerker kwam die dag bij hem langs voor een drugstest. Daarover had de Yersekenaar zich kwaad gemaakt. Hij koelde zijn woede op het slachtoffer. Die hield aan de vuistslagen een wond aan zijn hoofd, bloeduitstortingen en hoofdpijn over. Officier van justitie J. Valente had vier weken voor waardelijke gevangenisstraf en 250 euro boete geëist. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla renbeek heeft gisteren een 50-jarige Yersekenaar voor het bezit van nepwapens en munitie 150 euro boete opgelegd. Het bezit van de kogelpatronen en de jachthagelpatronen werden door de politierechter als de ernstigste feiten be schouwd. De munitie werd op 16 februari in de woning toevallig bij een controle van de Fiod aangetroffen. De be lastingcontroleurs schakelden de politie in, die vervol gens met toestemming van de bewoner tot een huiszoe king overging. Daarbij werden een veerdrukpistool, een alarmpistool en een luchtdrukwapen gevonden. De ver dachte zei van het merendeel van de wapens en de patro nen de herkomst niet te weten. door Inge Heuff OOSTERLAND - De gehandi captensport in Zeeland krijgt circa tienduizend euro van de twee Rotaryclubs van Schou- wen-Duiveland. Dit bedrag werd bijeen gebracht met het Benefiet Menevenement dat op 27 mei bij Oosterland gehouden is. Over welke disciplines van de Zeeuwse gehandicaptensport het bedrag verdeeld zal worden, is nog onduidelijk. Dat zal mede afhankelijk zijn van de projec ten of aanvragen die lopen. Het bedrag werd bereikt door onder meer de opbrengst van de loterij waarvan de winnaar van de hoofdprijs, een fiets, deze weer inbracht voor volgend jaar, de veiling van het schilde rij van Helma Kotoun (twee keer geveild), de verkoop van programmaboekjes, parkeergel- den en het inschrijfgeld van de deelnemers. Omdat nog niet alle rekeningen binnen zijn, valt het exacte bedrag nog niet vast te stellen. Het Benefiet Menevenement werd grotendeels in de stromen de regen gehouden maar was toch een groot succes bij zowel de bezoekers (waaronder circa tweehonderd uitgenodigde be woners van lokale zorgcentra en verpleeghuis Cornelia) als de deelnemers. De beide Rota ryclubs hebben dan ook beslo ten om dit evenement volgend jaar weer te organiseren. De inzet om van de marathon een classificatie wedstrijd te ma ken, wordt waarschijnlijk losge laten. „Veel deelnemers hebben laten weten dat er al voldoende classificatiewedstrijden zijn waaraan zij kunnen deelne men", vertelt de secretaris van het evenement, Y. van Dijk. „Zij blijken juist behoefte te hebben aan oefenwedstrij den." STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, Kanonwei- straat, 13.30 uur: Fietstocht voor 55-plussers; GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Markt: Weekmarkt; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur Creatieve activiteiten; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 55+yoga. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het is volgens verkeerswethouder F. Streng niet druk geweest in de Mid delburgse parkeerkelders op tweede pinksterdag. In de drie garages hebben nog geen vier honderd auto's gestaan. Toch vindt hij het een nuttig experi ment. De parkeerkelders (Geere, Kou- steensedijk en Achter de Hout tuinen) hebben samen amper vierhonderd parkeerders ontvan gen. Zij hebben er ook maar kort gebruik van gemaakt, con stateert Streng. „Ze stonden er niet van elf tot zeven." De' parkeergarages waren voor het eerst op tweede pinksterdag open. In Middelburg vonden af gelopen weekeinde enkele evene menten plaats. Als experiment zijn de kelders daarom geopend. Het was volgens de wethouder gewoon niet zo druk op tweede pinksterdag. Maar dat was het op eerste pinksterdag, toen zo wel Middelburg Vol-koren en het jazzfestival plaatsvonden, ook niet, zegt hij. Daarmee is de proef om de parkeergarages op een feestdag open te stellen wat hem betreft zeker niet mislukt. „Je kunt er gewoon geen peil op trekken. Met hemelvaartsdag was het juist wel heel druk. Het hangt sterk af van het weer en de evenementen." Daarom was het zeker niet eens maar nooit weer. Streng wil de discussie over de openstelling van de parkeerkelders op zon en feestdagen 'nog eens nadruk kelijk op de agenda zetten'. Eerst binnen het college van B en W, later dit jaar in een ge meenteraadsvergadering. „Het is belangrijk dat we als stad zo'n voorziening aanbieden aan onze gasten. Bovendien willen we het autoverkeer uit de bin nenstad houden. Dat kan als we het gebruik van de parkeerkel ders stimuleren." Streng vindt wel dat parkeer ders dan overal gelijk behan deld moeten worden. Nu moes ten zij betalen voor de parkeer kelders, maar konden gratis op straat staan. „Dat moeten we dan gelijktrekken." Uitnodigend Betalen voor een plaats in een garage blijft noodzakelijk, om dat de gemeente ook mensen moet laten werken als de kel ders open zijn. Die kosten moeten worden terugverdiend. Dat zou dus betekenen dat als de kelders open zijn, ook op straat betaald moet gaan wor den. „Het moet natuurlijk wel uitnodigend zijn om van de kel ders gebruik te maken", stelt Streng. Of de parkeergarages de komen de maanden nog vaker op een zondag worden opengesteld, kan Streng nog niet zeggen. Dat hangt mede af van de evaluatie van tweede pinksterdag en het oordeel van het college. College partij SGP is tegen openstelling op zondag. rinnr Maurits Sep MIDDELBURG - Het verzet te- oen de vestiging van detailhan del bij het Zeeuws Evenementen Podium in Middelburg groeit, jto de gemeente Vlissingen be klagen ook de Walcherse onder nemersverenigingen zich over de hoeveelheid winkels die daar ran de gemeente Middelburg en de provincie mag komen. fj| Ie Het dagelijks provinciebestuur ir. itaat toe dat bij het Zeeuws Eve- a lementen Podium (ZEP) op de llortiere 4900 vierkante meter ,n doeroppervlak perifere detail- iandel komt. Dat is te veel, vin- len de ondernemers, en dat zal daarom leiden tot een ontwrich- - ting van het winkelbestand in de binnensteden van Middel- burg en Vlissingen. De onderne- nersverenigingen VOM (Middel- iurg), VWV (Vlissingen) en FOV Veere) hebben deze waarschu wing gisteren geuit tegenover 'rovinciale Staten. Die moeten d iog instemmen met de vestiging o- ran detailhandel bij ZEP. In De ondernemersverenigingen :n rezen dat de investeringen van de laatste jaren in de binnenste- ien van Vlissingen en Middel- iurg tenietgedaan zullen wor- len. Een verschuiving van tien lot 35 procent van de markt van de binnensteden naar de Mortie- re, is voor hen onaanvaardbaar. Dat tast de diversiteit van het winkelaanbod in de stadscentra lan. Dok stellen zij dat door de comst van detailhandel bij ZEP het totale winkelaanbod daar zo iroot wordt, dat de Mortiere 3n len eigen aantrekkingskracht L' ;aat uitoefenen op het winke- 01 end publiek. Daar zullen de winkels in de binnensteden on- 10 Ier lijden. Bovendien vrezen de H. mdernemers dat in andere ste le ien hetzelfde gaat gebeuren. Aantasting Gemeentebesturen zullen in de rerleiding komen net als Middel- iurg veel detailhandel op bedrij- it- lenterreinen toe te staan om If frijetijdscentra binnen te halen. )at zou een nog grotere aantas ting van de Zeeuwse detailhan del inluiden. Daarom vragen zij de provincie om overal dezelfde regels toe te passen en te hand haven. In dat verband willen de onder nemers vasthouden aan de voor waarden die de provincie zelf stelt in het Omgevingsplan. Die houden allereerst in dat de win kels een relatie moeten hebben met concept van het vrijetijds centrum. Ook wordt in het Om gevingsplan de grens voor detail handel gesteld op maximaal vijf procent van het totale bebouw de vloeroppervlak van een vrije tijdscentrum. Volgens de onder nemersverenigingen komt dat te gemoet aan de belangen van zo wel ZEP als de ondernemers in de binnensteden van Middel burg en Vlissingen. In de Statencommissies Ruimte en Ecologie en Water lichtte Boers gisteren het standpunt van de Walcherse ondernemers toe. Hij tekende aan dat de me ning ook gedeeld wordt door de Goese ondernemers. De Vlissing- se wethouder T. Verhage- van der Ent (PvdA) en raadslid P. van der Maden (WD) pro beerden eveneens de Statenle den duidelijk te maken dat toe staan van veel detailhandel leidt tot forse ontwrichting. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) was niet onder de indruk. Hij gaf aan dat de uitbreiding aan vankelijk 6500 vierkante meter was en na overleg is terugge bracht tot 4900 vierkante meter. Onderzoek geeft volgens hem aan dat de detailhandel in de binnensteden geen groot nadeel ondervindt. „Er is geen sprake van ontwrichting van de detail handelsstructuur in Zeeland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11