IFZC Kust wordt aan zeezijde sterker E Nieuwe voorzitter verslaafdenopvang Alles draait om het aantal ringen SPRINf PHOTO GRATIS GRATIS 2 VERGROTINGEN Zorgen GroenLinks over investeringen bedrijven in vliegveld Provincie neemt adviezen gemeenten Veere en Vlissingen over Open avond Kom naar de grote te KRABBENDIJKE op vrijdagavond 9 juni van 18.00-21.30, uur! de ónderen! opreis KNALPRIJS! Prijzen voor verwenzorgideeën Kloetinge stemt tegen muziektent Duofiets voor ouderen in Lewedorp Dubbele straf voor drankrijder zeeuwse almanak Attent edactie: 0113-315649 .pzc.nl maikredactie® pzc.nl ostbus 31, 4460 AA Goes vertentie-exploitatie: oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. woensdag 7 juni 2006 editie Walcheren nnrMaurits Sep DDELBURG - De wensen yan Veere en Vlissingen voor de anier waarop de zwakke kust rsterkt moet worden, zijn ge- noreerd door het dagelijks ovinciebestuur. Dat betekent de kust overal zeewaarts ordt verstevigd, behalve tus- en Westkapelle en Zoutelande bij Westduin. Het besluit vei' (ie boulevard van Vlissin- en is uitgesteld. gedeputeerde Staten hebben isteren besloten de adviezen fan de gemeenten over te ne- nen. Veere wil de kust zo veel logelijk aan de zeezijde aanpak- en. Ook tussen Domburg en apeJle. Staatsbosbeheer recreatie-organisatie Re- iron hadden een plan ingediend mi daar juist aan de landzijde en nieuw natuurgebied aan te eggen. GS hebben nog overwo- ren dat plan op te nemen in het iroject Zwakke Schakels maar lebben daar uiteindelijk toch an afgezien. Volgens GS heeft e gemeente zich zorgvuldig ge logen over dat plan en het af ge rezen. Daarom doen GS hetzelf- Jrondig Jmdat Veere grondig te werk is egaan, worden alle wensen van e gemeente gehonoreerd. Voor e hele Veerse kustlijn tussen lomburg en Dishoek wordt de ariant 'behoud' gekozen. Uit- ondenng is het stuk tussen Westkapelle en Zoutelande, naar de ontwikkelingsvariant ok van de provincie de voor- ieur krijgt. Dat heeft tot gevolg aan de binnenzijde van de (Advertentie) Alle opleidingen Vanavond 18.00-21.00 uur imiddcls al meer dan vijftig jur gespecialiseerd tn superieur slaap comfort. Dankzij onze permanente am bitie om steeds betere bedden te maken, staan reeds vele innovaties op onze naam waaronder de nieuwe Supreme Dy- n antique, die her hoogste niveau biedt in comfort, design en functie. En dus een maximum aan gebruiksplezier, ergon omie en slaapcomfort. Nooit eerder was ctn bed even intelligent als comfortabel. leenhouts-bedden.nl Dorpsplein 31-33. Schoondi|ke t. 0117-40 15 82 duinen fors geïnvesteerd kan worden in verbetering van de omgeving. Dat kan leiden tot de 'verwijdering van campings uit dat gebied. Welke gevolgen 'de kustversterking precies zal heb ben, wordt later uitgewerkt. Ditzelfde speelt voor het Nolle- gebied bij Westduin, tussen Dis hoek en Vlissingen. Ook voor dat kustvak heeft de gemeente een voorkeur voor ontwikkeling aan de landzijde. Dat kan gevol gen hebben voor hotel Westduin en het vakantiepark Galgewei. Het dagelijks bestuur van het Waterschap Zeeuwse Eilanden wil voor dat gebied de kust juist aan de zeezijde verstevigen. GS vinden dat opmerkelijk, omdat die optie technisch ingewikkeld en daardoor zeer duur is omdat dan de vaargeul verlegd moet worden. Daarom geeft ook de provincie de voorkeur aan de landinwaartse oplossing. Overigens hebben de kosten voor de kustversterking niet de doorslag gegeven, stelt E. Dek ker van het projectbureau Zwak ke Schakels, dat GS heeft gead viseerd. „De belangrijkste over weging is het draagvlak bij de omgeving geweest. Daarom zijn de adviezen van de gemeenten ook overgenomen." De zeewaartse kustversterking van de duinen tussen Domburg en Westkapelle wordt met zand uitgevoerd, de zeewaartse ver sterking bij de kernen Westka pelle en Zoutelande met steen, omdat daar een dijk en een bou- levard liggen. Voor een plan voor de boule vards, de Oranjedijk en het Ei land in Vlissingen is meer tijd nodig. Daar moeten oplossingen worden gezocht in combinatie met stedenbouwkundige projec ten, vindt het dagelijks provin ciebestuur. Het ontwerp-kustplan Zuid- west-Walcheren dat gisteren is vastgesteld, ligt van 8 juni tot en met 19 juli ter inzage. Belang- Een ringrijdster klimt op haar paard. foto Lex de Meester door Anita Janse KOUDEKERKE - Derde pinksterdag is voor de Zeeuwse ringrijders een begrip. Vooral voor de Koudekerkse ringrij ders. De traditie van de boerenarbei ders die met Pinksteren losgingen, wordt door hen graag in ere gehouden. Helemaal hetzelfde als vroeger is het toch niet meer op het Koudekerkse dorpsplein. Uit de speakers klinken nog steeds 'ouwerwesse', maar meezingen doen de rijders bijna niet meer. „Dit was vroeger één van de weinige vrije da gen voor de boerenknechten", vertelt Leo Bosgra, voorzitter van de vereni ging. „Een dag waarop er een jolige, luchtige sfeer hing in het dorp." Van oudsher is het ringrijden op derde pink sterdag bestemd voor de ongetrouwde leden van de vereniging. Die traditie probeert Koudekerke nog altijd in stand te houden, maar het is geen wet van Meden en. Perzen meer. Wie mee wil doen, mag meedoen. Het draait ook niet meer om hét zien en gezien worden, maar vooral om het aantal ringen. „De leden zijn competitiegericht en willen echt iets bereiken", aldus de voorzitter. Feestdag Aan animo heeft de vereniging geen ge brek, elk jaar melden zich weer nieuwe leden aan. Op een dag als vandaag zijn de jonge leden in de meerderheid, want niet iedereen kan of wil met Pinksteren vrijnemen. „Ik kan me niet herinneren dat ik ooit heb gewerkt op derde pink- sterdag", reageert Peter de Pagter uit Vlissingen. „Voor mij is deze feestdag niet minder belangrijk dan tweede kerstdag." Versiering Niet alleen hij, maar ook zijn twee doch ters zijn van de partij. Rowena die nog op de basisschool zit, had een dagje vrij, maar zus Joanita moest vrij vragen van school. Vrije dag of niet, uitslapen was er voor de dames niet bij. Om zes uur 's morgens zaten ze al op de fiets richting hun paard. Ook de dagen voor de wedstrijd hadden ze het er maar druk mee. „Je moet de manen invlech ten en het hoofdstel versieren, want zon der versiering kom je er niet in", legt Ro wena uit. De zusjes zijn vandaag voor het eerst met hun eigen pony in de ring. Joanita mag hem rijden, want zij is de leeftijd van twaalf gepasseerd. Rowena moet nog een paar jaar geduld hebben. Toch is ze onmisbaar op een dag als deze. „De meeste ringrijders zitten tussen door in het café, maar als er niemand op de paarden let, gebeuren er gekke dingen." Een dagje oppassen is volgens haar be slist niet saai. Sterker nog: „als je een echte paardenliefhebber bent, dan vind je dit juist hartstikke leuk." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het Huiskamer project voor Drugsverslaafden in Vlissingen heeft een andere voorzitter. Een andere Bruinoo- ge. Daan Bruinooge neemt het stokje van zijn echtgenote over. Omdat Beppie Bruinooge raads lid voor de PvdA is geworden, neemt ze afscheid van het HKPD. Die functies kun je haast niet combineren, vindt ze. (Advertentie) Ook diverse attracties voor. Volop y en Koopjes Kalen. „Ik zou praten met een dubbele pet op. Je moet elke schijn voor komen. Dan is een nieuwe voor zitter het beste. Alleen viel het niet mee die te vinden. Voor Ar duin staan ze in de rij, maar voor verslaafdenopvang niet. Ik heb een stuk of zeven mensen ge sproken voor het voorzitter schap, maar iedereen haakt af zodra het aankomt op de beeld vorming." Haar echtgenoot durfde wel met het maatschappelijke probleem geassocieerd te worden. „Daan voelt zich betrokken bij de stad. Hij heeft tijd over en hij heeft bestuurlijke ervaring. Over het HKPD hoef ik hem niks uit te leggen. Vlissingen mag blij zijn dat hij in het bestuur komt." Jonger Zelf had Daan Bruinooge liever iemand van 'twintig jaar jonger en met de juiste affiniteit' in het bestuur gezien. „Maar die heb je niet zomaar gevonden, is wel ge bleken. Mensen zitten liever in het bestuur van het Muzeeum. Terwijl het HKPD een heel nuttig instituut is. Daarom doe ik het ook. Niet omdat ik nog een functie wilde en het is ook geen familiebedrijf. Ik vind ge woon dat een burger zich ook voor minder populaire zaken moet inzetten. Vroeger deed men dat makkelijker. Als wet houder heb ik nog aan de wieg gestaan van het HKPD. In de stad bestond draagvlak en uit de raad kan ik me ook geen ver hitte discussies herinneren. De oprichting verliep ook een heel stuk geruislozer dan nu de ver huizing." Of Bruinooge daar verandering in gaat brengen, wil hij niet belo ven. „Ik kan me niet aan de in druk onttrekken dat de vaart er uit is. Mijn eerste voornemen is om met wethouder Ellie Walra- ve te praten. Ik wil helderheid. En niet alleen ik, ook medewer- kei'S en de cliënten willen dat. Zij lezen ook de krant en den ken nu steeds: wat gaat er met ons gebeuren? Dat antwoord wil ik snel boven tafel hebben." Aan de verstandhouding met de huidige buren én de toekomsti ge in de President Rooseveltlaan valt ook wat te doen, zegt Bruin ooge. „Die kan beter. Gelukkig Advertentie Zaterdag a.s. speciaal voor u een exemplaar van National Geographic t.w.v. 4,30 via uw dagblad rx»v het alfabet van Zeeland Let op de advertentie a.s. zaterdag is het de laatste tijd rustiger ge worden. In de materie hoef ik me niet heel erg in te lezen. Wat ik moet doen, heb ik vlug door. En ik heb natuurlijk al kunnen meekijken. Het bestuur ken ik, en een stel cliënten. Ik ben zelfs nog als prins-gemaal met mijn vrouw mee geweest naar het kerstdiner bij het HKPD. Daar blijf ik heel rustig onder." (Advertentie) DE VAKANTIEVEILING 1Pak KLEINTJES 00n KNALLER Kijk op de Kleintjesmarkt pagina's in deze krant of op I I lintje >1 i.iüei ni voor de VAKANTIE van de week! www.kleintjesknaller.nl Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle rolletje of digitale opdracht van tenminste 20 afdrukken nu GRATIS twee 15 x 21 cm kleur- vergrotingen van uw mooiste foto's. hebbenden kunnen erop reage ren. Het plan wordt bovendien toegelicht op twee informa tieavonden in Vlissingen (wijk centrum Open Hof, Alexander Gogelweg 59, 14 juni om 19.30 uur) en in Westkapelle (Westka pelle Herrijst, 19 juni van 17.00 tot 21.00 uur). Ook het ministe rie van Verkeer en Waterstaat zal de komende maanden een standpunt innemen. In septem ber nemen GS een definitief be sluit. MIDDELBURG - Acht Zeeuwse zorginstellingen hebben gisteren een verwenzorgdag cadeau gekregen van zorgver zekeraar CZ. Met de verwenzorgdag kunnen zij hun cliën ten eens extra in het zonnetje zetten. CZ had een prijs vraag uitgeschreven onder de noemer 'Aandacht en een schouderklopje'. Instellingen konden tot 1 maart hun ver- wenzorgidee indienen. De verwenzorgdag is bedoeld als activiteit voor psychiatrische patiënten, ouderen of ver standelijk gehandicapten. Vaak bestaan er binnen een in stelling wel ideeën voor een dagactiviteit, maar is er te weinig geld voorhanden om ze uit te voeren. CZ reikte vo rig jaar ook al 25 verwenzorgdagen uit, vanwege het suc ces heeft de zorgverzekeraar besloten de verwenzorgda gen ook dit jaar weer cadeau te doen. Landelijk werden 210 ideeën ingestuurd. In elke regio mochten acht instel lingen een prijs in ontvangst nemen. In Zeeland kregen Emergis, Stichting SVRZ, twee verschillende afdelingen van Plet Gors, zorgcentrum Vredelust in Yerseke, Ver pleeghuis Ter Reede in Vlissingen, Allevo Thuiszorg in Goes en woonzorgcentra Coensdike in Aardenburg een prijs uitgereikt. Het gaat om een bedrag van 800 euro waarmee ze hun ideeën ten uitvoer kunnen brengen. KLOETINGE - Een ruime meerderheid van de Kloetingse bevolking heeft zich via een enquête uitgesproken tegen de terugkeer van een muziektent op het Marktveld. De stemverhouding was 79,3 procent tegen en 20,5 procent voor; één stem was ongeldig. Vice-voorzitter M. Vuijk van de Vereniging Dorpsbelangen Kloetinge (VDK) reageerde teleurgesteld op de gisteren bekendgemaakte uitslag. „Het idee voor een muziektent kwam van bewoners zelf. Wij zijn daar als VDK mee aan de slag gegaan. En nu stemt een meerderheid tegen. Dat is een tegenvaller, maar ik ga niet in een hoekje zitten treuren." De VDK volgt de uitslag. Onder omwonenden leefde de angst dat de mu ziektent een hangplek voor jongeren zou worden. LEWEDORP - Een fietstochtje maken. De bewoners van zorgcentrum De Kraaijert in Lewedorp kunnen het sinds gisteren weer dankzij de aanschaf van een duofiets. De duofiets waarop een bewoner naast een vrijwillige fietser zit, kon worden gekocht dankzij een flinke bijdrage van de Rotary Club De Bevelanden die door het Nationaal Fonds Ouderenhulp is verdubbeld. Sinds augustus vorig jaar heeft zorgcentrum Poelwijck in 's-Heer Arendskerke al een duofiets. Er wordt veel gebruik van gemaakt, aldus directeur H. van der Smissen van Poelwijck die tevens di recteur is van De Kraaijert. De fiets in Lewedorp kostte ongeveer drieduizend euro en. door Maurits Sep ARNEMUEDEN - De Statenfrac tie van GroenLinks is bezorgd over de verkoop van aandelen door Zeeland Airport aan een groep grote Zeeuwse bedrijven. GroenLinks vreest dat dit zal lei den tot een intensiever gebruik van vliegveld Midden-Zeeland en tot investeringen die strijdig zijn met het beleid van de pro- GroenLinks wijst er in schrifte lijke vragen aan Gedeputeerde Staten op dat Zeeland Airport, de exploitant van Midden-Zee land, streeft naar meer vliegbe wegingen en meer gebouwen op het vliegveld. De partij vraagt zich af of dat wel past in het ruimtelijk beleid van de provin cie - het Omgevingsplan. Zij voegt daaraan de vraag toe of het volgens het dagelijks provin ciebestuur gewenst is dat in een recreatiegebied (Veerse Meer) meer gevlogen gaat worden. Limiet De directie van Zeeland Airport heeft overigens eerder laten we ten dat er weliswaar meer gevlo gen zal worden, maar dat het aantal starts en landingen onder de limiet zal blijven die met de provincie en de omwonenden is afgesproken. Die grens is ge steld op 36.000 vliegbewegingen per jaar. Zeeland Airport gaat die grens wel opzoeken maar niet overschrijden, heeft direc teur P. Geysen in dat verband verklaard. Datzelfde Omgevingsplan staat volgens GroenLinks niet toe dat op de landingsbaan verlichting komt. Die zou er wel moeten ko men om de topmensen van de be drijven die nu aandelen in het vliegveld willen kopen, dag en nacht te kunnen, laten vliegen, waarschuwt de fractie. De bedrijven die als groep een belang van 48 procent nemen in Zeeland Airport, zijn ha venschap Zeeland Seaports, energiebedrijf Delta en de over slagbedrijven Verbrugge Termi nals en Hoondert. Zij betalen voor hun belang 420.000 euro. Het verbaast GroenLinks ook dat tot deze investeerders bedrij ven behoren die geheel of gedeel telijk in handen zijn van de over heid, en bovendien gedeeltelijk eigendom van de provincie. Zee land Seaports is een gemeen schappelijke regeling van pro vincie (50 procent) en gemeen ten. De provincie is ook grootaandeelhouder (50 pro cent) van Delta. Delta heeft op zijn beurt een belang van 37,5 procent in Verbrugge Termi nals. GroenLinks wil daarom van GS weten of het dagelijks provinciebestuur vooraf is inge licht over het plan van deze be drijven om aandelen in het vlieg veld te kopen. MIDDELBURG - Een 45-jarige Kapellenaar is door de Middel burgse politierechter B. Duin hof wegens dronken rijden ver oordeeld voor tot 550 euro boete en een halfjaar voorwaardelijke rijontzegging. De man ging op 16 oktober vorig jaar in de fout. Het ging al een tijdje niet zo goed met die dame uit Vlissin- gen. Na vijfentachtig levensja- j ren doet een mens wat onge- j makken op. Nu hoort ze plots heel slecht. j Ze ging te rade bij de keel-, neus- en oorarts. De ervaren behandelaar van gehoorpro blemen benaderde zijn patiën te attent. Hij schreef op een briefje: „Mevrouw, u bent doof?" en reikte haar dat over zijn bureau aan. Zij pakte het briefje en keek er 'ns naar. En antwoordde: Dokterik heb geen leesbril bij me.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9