Antirookwet Spanje onder vuur sfoo$ SLIPS PZC Opnieuw extreem hoog water in rampgebied van Suriname 3 SLOGGI T' BGRATIS Voc0\ Anderhalf miljoen voor Java Frankrijk beboet voor deportaties Belgische politie overmeestert daders gijzeling Billy Preston overleden Homohaat in Estland verjaagt Nederlandse ambassadeur Glaubitz j Vier van de zeventien deelregeringen geven eigen invulling aan tabaksregels Wereld telt nu 191 miljoen landverhuizers Belgisch jongetje sterft in koelcel China bouwt weer megastuwdam Tegenslag Shell in Australië Cruiseschip redt vluchtelingen Howard tornt aan homorechten Oud-president De Klerk heeft darmkanker woensdag 7 juni 2006 Hnnr Henk van den Boom n st BARCELONA - De nieuwe wet - V! tegen het roken die een half jaar geleden in Spanje van kracht d l werd, houdt de gemoederen nog steeds bezig. he? Het zijn vooral de politici (zo- wel rokers als niet-rokers) die t vj het vuurtje onder de sigaret afbrandende houden. De gewone rokende burger legt zich rede- lijk braaf neer bij de nieuwe si- tuatie. tij zor: n otV! vve hi alle Vi wiebi In vier van de zeventien autono me regio's zijn de deelregerin gen aan het muiten geslagen. Ze geven een eigen invulling aan de wet die volgens gezondheidsmi nister Elena Salgado in strijd is met de antitabakswet zoals die op 1 januari in heel Spanje van kracht werd. Vanaf die datum mag er op de werkplek en in openbare ruim tes niet meer worden gerookt. Ook horecagelegenheden die groter zijn dan honderd vierkan te meter moeten rookvrij blij ven. Het is wel toegestaan een deel af te scheiden voor de ro kers. Kleinere bars en cafés kun nen zelf kiezen of ze het roken al dan niet toestaan en moeten dat vervolgens aan de buiten kant van hun bedrijf vermelden. In de praktijk heeft 15 procent van de 'kleine' hoi'eca voor rook vrij gekozen. Struikelblok in de nieuwe wet zijn de grotere horecazaken. In de deelregio's Madrid en Valen cia hebben de overheden beslo ten om de grens van 100 meter op te trekken naar 120. Zij vin den het evenmin nodig dat er een fysieke afscheiding komt tussen rokers- en niet-rokersge- deelte. Catalonië Ook in Catalonië en Rioja is op stand uitgebroken tegen het na tionale gezag in Madrid. De Ca talanen zijn met de horecavere- nigingen overeengekomen dat een goed werkend afzuigsys teem in het rookgedeelte vol doende is om de niet-rokers te vrijwaren van schadelijke stof fen. Dat scheelt de gemiddelde ondernemer 7000 euro. De minis ter heeft aangekondigd naar de rechter te stappen. Overigens zegt ze 'niet ontevre den' te zijn over het effect van de nieuwe wet. De tabakscon sumptie is vanaf 1 januari met 6,3 procent gedaald. „De wet sti muleert mensen te stoppen met roken", aldus de minister. In Spanje rookt tweederde van de bevolking tussen 15 en 65 jaar niet. De regering wil ook de klei nere hore.ca-ondernemers stimu leren om het antirookbeleid van de regering serieus te nemen. Sinds 1 januari zijn 4000 bekeu ringen uitgedeeld aan overtre ders. De straffen lopen van 30 euro voor roken op verboden plaatsen tot 10.000 euro voor be drijven en hoi'eca die de wet niet naleven. GPD ijEW YORK - Ongeveer 191 mil joen mensen in de wereld leven v momenteel in een ander land dan hun geboorteland. Dat blijld uit een rapport dat de hoogste baas van de Verenigde Naties, Kofi Annan, gisteren aan de Algemene Vergadering heeft gestuurd. ie meeste migranten verhuizen i naar rijkere landen, maar nog al- lijd 75 miljoen mensen verruilen encjhet ene ontwikkelingsland voor iet andere. Europa bood onderdak aan 34 procent van alle migranten in 2005, gevolgd door Azië (28 pro- i cent) en Noord-Amerika (28 pro- s cent). Volgens Annan geven de cijfers lan dat migratie „een belang- •ijk onderdeel van het interna- tc tionale leven is geworden." De 'N-chef heeft de lidstaten van de VN dan ook opgeroepen zo- rel nationaal als internationaal hun beleid aan te passen. 'olgens Annan hebben afzon- derlijke landen het volste recht te bepalen of ze meer of min- ter migranten willen opnemen, ïaarhij wijst ook op de voorde- in van migranten. Vele nieuwkomers nemen baan tjes die anderen niet willen heb- len en ze sturen miljarden (232 ^miljard dollar in 2005) terug hun landen van herkomst. ANP/RTR Advertentie li om t< BRUSSEL - Gemaskerde leden van een speciaal Belgisch arrestatieteam staan bij een supermarkt in de Brusselse wijk Anderlecht, waar ze twee gewapende mannen overmeesterden die gisteren drie werknemers van de supermarkt gijzelden. Niemand raakte bij de actie gewond. foto Thierry Roge/RTR OOK EXTRA KORTING OP BEHA'S OF TOPS Geldig van 1 t/m 30 juni 2006 zolang de voorraad strekt. door Robert Bloemen enAnnemarie Moerman SCOTTSDALE - De Amerikaan se zanger en toetsenist Billy Preston is gisteren op 59-jarige leeftijd overleden. Zijn zus Let- tie maakte zijn dood bekend, meldden Amerikaanse media. Preston werd wel de vijfde Beat- le genoemd, omdat hij keyboard speelde op verscheidene albums van de Britse popgroep The Beatles. Hij maakte verder mu ziek met onder anderen de Rol ling Stones en Eric Clapton. Hij deed ook mee aan het jongste al bum van de Red Hot Chili Pep pers, 'Stadium Arcadium'. Solo boekte hij grote successen met het instrumentale nummer Outta Space', dat begin jaren zeventig met een Grammy werd onderscheiden. Je muzikant kampte met ernsti- |e nierproblemen. Hij lag sinds Billy Preston november in coma in een verzor gingstehuis in Scottsdale (Arizo na). Afgelopen zaterdag werd hij naar het ziekenhuis ge bracht. Preston was lange tijd een druggebruiker. Hiervoor be landde hij eind jaren negentig in de gevangenis. Preston wercl in Houston (Texas) geboren. Al als tiener musiceerde hij met grootheden als Mahalia Jackson, Little Ri chard en Ray Charles. ANP van onze redactie buitenland PARAMARIBO - In de net be gonnen wederopbouw en het herstel in het zuiden en zuidoos ten van Suriname is nu al de klad gekomen. De inwoners van het gebied, dat precies een maand geleden tot rampgebied werd verklaard, zijn terug bij af. Het water in de rivieren is in de afgelopen paar dagen op sommige plaatsen met meer dan 2,5 meter gestegen. De toerismesector kreeg op nieuw een klap. Het vakantie oord Awaradam langs één van de bronrivieren van de Surina- merivier, zou maandag zijn hut ten weer openen voor de opvang van eebtoeristen. Het plan viel in duigen doordat er alleen zondag al meer dan 100 millimeter regen viel, waar door het complex overstroomde. Ook de vooruitzichten voor de andere oorden zijn slecht. Schoolkinderen in de vorige maand al ondergelopen, maar in de tussentijd weer droog geval len dorpen, zien hun wens om weer lessen te volgen in het wa ter vallen. Leslokalen staan blank. In de'meeste dorpen kun nen de schooldeuren vandaag na afloop van de pinkstervakan tie niet open. Door de extreme regenval stag neert in sommige gebieden de voedselvoorziening. Ontoegankelijk Veel airstrips die gebruikt wor den voor de levering van voed selpakketten vanuit Paramari bo, zijn ontoegankelijk. De drassige landingsbanen zijn moeilijk te repareren door ge brek aan materiaal, zei een func tionaris van de luchtvaartdienst op de televisie. Het vliegveldje van bijvoorbeeld Langatabbetje in de Marowijnerivier in Oost-Suriname is al langer dan een week gesloten. Met moeite kunnen korjalen, de traditionele boten, in het snel stromende water de distributie van voedselpakketten in dat ge bied verzorgen. Helikopters van onder meer de Nederlandse marine, die enkele weken geleden hielpen bij de dis tributie, zijn vertrokken nadat het ergste leed was geleden. ANP van onze redactie buitenland UTRECHT- Giro 555 van de Sa menwerkende Hulporganisaties (SHO) heeft 1,5 miljoen euro ont vangen voor de slachtoffers van de aardbeving op het Indonesi sche eiland Java. Dat maakten de hulporganisaties gisteren be kend. De teller van giro 797 voor de slachtoffers van de overstromin gen in Suriname staat inmiddels op 2 miljoen euro. De inzamelingsactie voor Java begon op 29 mei. Het Neder lands publiek werd via radio- en tv-spotjes en advertenties op geroepen geld over te maken. De voorzitter van de SHO, Bert Boer, is blij met de giften. Boer: „Deze steun is onmisbaar om het werk van de lokale part nerorganisaties mogelijk te ma ken en de slachtoffers nu te kun nen helpen." Het geld op giro 555 komt van particulieren, bedrijven en gro te inzamelingen zoals tijdens de Veferanendag Koninklijke Land macht op 1 juni in Zwolle. De hulp voor de slachtoffers ter plaatse is inmiddels goed op gang gekomen, maar het blijft voor chirurgen en ander me disch personeel improviseren. Door een tekort aan beademing sapparatuur, röntgenmachines en schone implantaten om bot breuken te zetten kunnen niet al- Slachtoffers van de aardbeving op Java bij een gelddonatie voor het kopen van voedsel en kleding. foto RTR le operaties volgens schema wor den uitgevoerd. Traumachirurg en teamleider J. Goslings liet dit gisteren weten. Het operatieteam van het Am sterdamse ziekenhuis AMC on der leiding van Goslings loste maandag een chirurgisch team van de Zwolse Isala Klinieken af in het in Yogyakarta gevestig de Bethesda Hospital. Dat zie kenhuis heeft ongeveer zeshon derd bedden, maar in de afgelo pen week kwamen al meer dan 2000 patiënten langs voor een behandeling. ANP WATERVLIET - Een 7-jarig zoontje van een fruitteler in Watervliet in België, net over de grens bij IJzendijke, is overleden nadat hij maandag samen met zijn twee jaar oudere broertje tijdens het spelen in de koelcel terecht was gekomen. Daar raakten de twee bewusteloos door ge brek aan zuurstof en door de lage temperatuur van rond het vriespunt. Toen de jongetjes een uur later gevonden waren, lagen ze al in coma. De jongste is later overleden in het academisch ziekenhuis in Gent. ANP/Belga PEKING - China heeft toestemming gegeven voor de bouw van de op twee na grootste stuwdam in het land. De nieuwe Baihetan-dam komt in de Jinsha-rivier in het zuidwesten van China en gaat 4,9 miljard euro kosten, meldden Chinese staatsmedia gisteren. De Jinsha vormt de westelijke bovenloop van de Yangt- ze-river. De waterkrachtcentrale die bij de nieuwe dam wordt gebouwd, krijgt een capaciteit van 12.600 mega watt. Critici vinden dat hét milieu en het culturele erf goed ernstige schade wordt toegebracht. ANP SYDNEY - De oliemaatschappij Shell kampt opnieuw met tegenslag bij de uitvoering van een omvangrijk gas project. Deze keer probeert de Environmental Protection Authority (EPA), een adviesorgaan van de Australische overheid, een stokje te steken voor het zogeheten Gor- gon-project voor de kust van West-Australië. De EPA maakt vooral bezwaar wegens cle gevaren voor het milieu op het natuurmonument Barrow Island, waar volgens de plannen een gasverwerkingsinstallatie moet komen. Met het project in het Gorgon-veld is een investe ring gemoeid van circa 6,4 miljard euro. ANP ATHENE - Het Nederlandse cruiseschip Noordam heeft in Griekse wateren 22 illegale immigranten van cle ver drinkingsdood gered. Het scheepje waarin zij Europa pro beerden te bereiken, was gezonken bij Samos voor de kust van Turkije. Voor een zesjarig kind kwam de hulp te laat. Dat hebben de Griekse autoriteiten gisteren gemeld. De vluchtelingen waren vermoedelijk afkomstig uit Soma lië. De Noordam heeft de drenkelingen meegenomen naar het Turkse Kusadasi, waar de de politie hen heeft ver hoord. ANP/RTR/DPA CANBERRA - De Australische regering wil een regionale wet afschieten waarin geregistreerd partnerschap dezelf de rechten oplevert als een huwelijk. Premier John Ho ward maakte gisteren de stap bekend „Onze visie is simpel. We zijn niet bereid iets te accepte ren dat een overduidelijke poging is om het geregistreerd partnerschap gelijk te stellen aan het huwelijk", aldus Ho ward. Het regionale parlement van het ACT nam afgelo pen maand een wet aan waarin de gelijke rechten worden vastgelegd. Voorstanders van de regionale gelijkstelling van huwelijk en partnerschap beschuldigen Howard van vooroordelen. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Nederlandse ambassadeur in Estland, Hans Glaubitz, vertrekt uit dat land omdat zijn levenspartner, een zwarte Cubaan, slachtoffer is van homohaat en racisme in de Estlandse samenleving. Het mi nisterie van Buitenlandse Za ken heeft dinsdag een bericht hierover in NRC Handelsblad bevestigd. De Cubaanse levensgezel van de ambassadeur had vooi'al last van verbale pesterijen op straat en bedreigingen. Die begonnen nadat een tijd schrift had geschreven dat de be noeming van een homoseksuele ambassadeur met een zwarte partner als een Nederlandse pro vocatie moest worden opgevat. Minister Ben Bot (Buitenlandse Zaken) heeft gisteren contact op genomen met zijn Estlandse col lega om over de kwestie te pra ten. Ook de Estlandse minister betreurt de gang van zaken, zo vernam Bot. Beide ministers stel den vast dat het lastig is om maatregelen te nemen tegen ac ties van individuen, aldus een woordvoerder van het ministe rie in Den Haag. Volgens een rapport van de Ame rikaanse ambassade in Tallinn zijn er sinds september 2005 ne gen maal bedreigingen geuit te gen niet-blank ambassadeperso neel, meestal door neonazi's of skinheads. ANP JOHANNESBURG - De laatste blanke president van Zuid-Afri- ka, Frederik de Klerk, moet che motherapie ondergaan. De be handeling volgt op een operatie wegens een darmtumor afgelo pen zaterdag in Kaapstad. Dat maakte de woordvoerder van De Klerk gisteren bekend. Volgens de zegsman is er geen agressieve vorm van kanker vastgesteld. De Klerk (70) leidde Zuid-Afri ka van 1989 tot 1994. Hij schaf te de apartheid af en vormde Zuid-Afrika om tot een demo cratie, waardoor de zwarte meer derheid van het land stemrecht kreeg. De Klerk ontving samen met de zwarte activist Nelson Mandela in 1993 de Nobelprijs voor de Vrede. Mandela, die De Klerk opvolgde, werd in 2001 be straald wegens prostaatkanker. ANP/RTR van onze redactie buitenland TOULOUSE - Voor de eerste keer zijn de Franse staat en de Franse spoorwegen beboet voor hun aandeel in de deportatie van joden in de Tweede Wereld oorlog. Een rechtbank in Toulouse leg de gisteren een straf van 62.000 eui'o op voor de deportatie per trein van twee mannen in mei 1944 naar een interneringskamp in Parijs. De zaak was aangekaart door fa milie van de linkse afgevaardige Alain Lipietz, wiens vader en oom waren weggevoerd. Beide gedeporteerden overleefden de oorlog. Volgens Lipietz was een veroor deling mogelijk omdat presi dent Jacques Chirac in 1995 een Franse rol bij de onderdrukking van joden had erkend. In het verleden oordeelden rech ters dat de Franse spoorwegen onder bevel van de Duitse bezet- tei's stonden. Het naoorlogse Pa rijs achtte zich niet verantwoor delijk voor zowel het bezette deel van Frankrijk, als het onbe zette gedeelte dat nauw met de Duitsers samenwerkte. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5