Onbekend maakt onbemind Te moe om zelfs te gaan liggen PZC Sociale aandacht17' is levensbehoefte voor huisdieren L PZC Nederland helpt Roemenië bij aanpak sigarettensmokkel Interventieteams moeten rassenrellen voorkomen 7 juni 1956 W 19 lai te gast woensdag 7 juni 2006 door Dick Hofland Wat hebben Marokkaanse jongeren te zoeken in een speeltuin? Nou, dacht een vrouw in Utrecht: meehelpen. Dat is beter dan rondhangen en kinderen voor de voeten lopen. Als de jongens vijf uur vrijwilli gerswerk per week doen, dan be geleidt zij hen met problemen en helpt zij hen om hun leven weer op orde te brengen. Gratis en voor niks. Het is zo'n succes, dat er al een wachtlijst is. „Kijk", zegt Evelien Tonkens, hoogleraar burgerschapskunde aan de Universiteit van Amster dam: „zo-kan het dus ook." Voor haar is contact tussen verschil lende bevolkingsgroepen hét middel tegen racisme. Want hoe groter de afstand, des te makke lijker het oordeel over de ander. „Kijk eens op internet: daar zeg gen mensen dingen die ze tegen over iemand in levende lijve nooit zouden durven." Samenleven is volgens prof. Ton kens vooral een kwestie van sa men dingen doen en onderne men. „Dan leer je van elkaar. Het is makkelijk om de ander te veroordelen als je elkaar niet kent en niet ziet. Niet voor niets zijn Vinexwijken broedplaatsen voor racisme, want daar wonen hoofdzakelijk witte mensen. Dan krijg je sneller opgeblazen ideeën over een zuivere wereld waar de vogeltjes kwetteren dan in wijken waar autochtonen en allochtonen tot elkaar zijn ver oordeeld." Spanningen Hoe meer contact, des te kleiner de kans op racisme, zegt ook Dick Corporaal. Hij is oud-bur gemeester van Leerdam en Zwijndrecht en nu voorzitter van het Interventieteam: In- ter-etnische spanningen'. Dat team moet, met nog drie soortge lijke, voorkomen dat er in Ne derland rassenrellen ontstaan. De interventieteams zijn ander half jaar geleden ingesteld door minister Remkes van Binnen landse Zaken, nadat in Helden een moskee in brand was gesto ken. De gemeente deed die ge beurtenis af als een incident. „Maar na onderzoek bleek dat er in een half jaar zeker dertig incidenten tussen allochtone en autochtone jongeren waren ge weest", zegt Corporaal. Hij constateert dat er van de kant van de autochtone Neder landers een dalende acceptatie van allochtonen is. Hoe het komt, weet hij niet, maar hij weet wel dat discriminatie de bakermat is van veel dingen die in de samenleving mis kunnen gaan. „We moeten niet doen of het wel meevalt, want dat is niet waar. Eén op de tien Nederlan ders die zich openlijk racist noemt, zoals uit het recente GPD-onderzoek blijkt, dat is schokkend. We zullen moeten er kennen dat mensen onverdraag zamer zijn geworden en dat de spanningen tussen bevolkings groepen structureel zijn. De oor zaak ligt aan twee kanten: mos lims radicaliseren en de haat on der autochtonen tegen allochto nen groeit. Dus begint de oplos sing met het bij elkaar brengen van die groepen, zoals wij op di verse plaatsen doen." Harde kern Dat gebeurde onder meer in Wa teringen (Westland), waar Ma rokkaanse jongeren voor over last en criminaliteit zorgden. Dat leidde zelfs tot een knokpar tij tussen Nederlandse vaders en een aantal Marokkaanse jonge ren. De gemeente hield steeds vol dat het om slechts een klein percentage van de Marokkaanse jongeren ging. Het interventie team kwam er evenwel achter dat in Wateringen liefst 40 pro cent van de Marokkaanse jon gens en mannen tussen de twaalf en dertig jaar de afgelo pen twee jaar vier keer of vaker met de politie in aanraking was geweest. Corporaal: „Het gaat dus om een zeer grote harde kern, die dank zij ons onderzoek nu hele maal in beeld is, zodat je op de juiste plaats kunt ingrijpen." Er kwam een verblijfsverbod en de Marokkaanse gemeenschap is voorgelicht over wat er in de ge- door Runa Hellinga De Hongaren zijn het zat. Vanaf 1 juni wordt elke auto waarin smokkelwaar wordt ontdekt, in beslag ge nomen. De wagen wordt pas vrijgegeven als de eigenaar de opgelegde boete heeft be taald. Het nieuwe beleid werkt. Kwamen er tot deze maand bij Zahony, de grootste grens post met Oekraïne, dagelijks ruim 3000 auto's de grens over, na 1 juni zijn er dat ge middeld nog 300. Sigaretten en brandstof zijn favoriet bij de smokkelaars. De benzine, die in de Oekraïne 50 euro cent per liter kost, wordt di rect over de grens uit de tank van de auto gehaald en ver kocht. Van de sigaretten blijft 20 procent in Hongarije, de rest gaat door naar West-Eu ropa, waar een pakje veel meer oplevert dan in Honga rije. Als Roemenië lid wordt van de Europese Unie, krijgt dat land de EU-buitengrens. Daarom gaat deze week in Boedapest een project van de Hongaarse, Nederlandse en Roemeense douanediensten van start, waarbij de Roeme nen wordt bijgebracht welke opsporingsmethoden de EU hanteert en hoe zij die moe ten gaan toepassen. „Tover woord daarbij is 'profiling': selectieve controles op basis van een goede risicoanalyse", vertelt Peter van Tienhoven, attaché bij de Nederlandse ambassade in Boedapest. „Er kunnen allerlei redenen zijn waarom een bepaald trans port verdacht is: de afzender, de ontvanger, het soort goede ren, de begeleidende papie ren, de wijze van betaling, de route, de transporteur." In het Europese Customs In formation System (CIS) wor den gegevens uit heel Europa verzameld ten behoeve van de profiling. „De Roemenen wer ken veel meer ad hoe. Op het moment dat een transport voor hun neus staat beslissen ze wat te doen terwijl er bin nen de EU gestreefd wordt naar risicoanalyse vooraf. In de scheepvaart geldt de regel dat wij drie dagen voor aan komst informatie over een vracht moeten krijgen.Dan beslissen wij of een transport extra aandacht verdient." Iedere vorm van vervoer kent zijn risico's. „Als een leek hoort dat een pakje per lucht post van Zuid-Amerika via. Noord-Amerika en Afrika naar Europa is gekomen, denkt hij: verdacht. Maar zul ke routes zijn in het lucht transport gewoon. Wij vinden het daarentegen wél verdacht als een schip diezelfde route vaart", zegt Van Tienhoven. Sigarettensmokkel is busi ness. „De smokkel aan de Hongaarse grens en in Euro pa groeit jaarlijks met 50 pro cent", zegt generaal-majoor Janos Nagy, hoofd opsporing bij de Hongaarse douane. Si garettensmokkel kost de EU jaarlijks miljarden aan accijn zen en BTW. Namaak Een deel van de smokkelwaar vormen merksigaretten die in Oekraïne slechts 50 eurocent per pakje kosten. Maar een ander deel is namaak, veelal uit China, waarvoor minder waardige grondstoffen zijn ge bruikt. De verleiding om te smokkelen is groot. Met een dagelijkse trip naar Oekraïne kan het maandinkomen van 50 euro op klikken tot 1500 eu ro. De winst is dus hoog ter wijl de straf laag is. Gevange nisstraf voor sigarettensmok kel is in Hongarije uitzonder lijk. De doorsnee burger ziet ook weinig kwaads in gesmok kelde sigaretten. „De smok kel, zeker van namaaksigaret- ten, is in handen van goed ge organiseerde benden die vaak ook belangen in andere crimi nele sectoren hebben", zegt Nagy. Ook de kleine smokkel blijkt behoorlijk georgani seerd. Nagy: „Van de auto's in Zaho ny waar wij smokkelwaar in vonden, hebben wij er maar twee in beslag genomen. De chauffeurs van de andere wa gens bleken het boetegeld, ge middeld 1600 euro, gewoon bij zich te hebben." GPD Een extreem-rechtse activist van de Nederlandse Volks Unie tijdens een betoging in Nijmegen eerder dit jaar. De haat onder autochtonen tegen allochtonen groeit. foto Bert Beelen/GPD meente wel en niet mag. De ouders hebben zich verenigd en hebben voorgesteld dat degenen die zich niet aan de afspraken houden worden aangepakt." Inmiddels is ook duidelijk wel ke jongeren in Wateringen de lei ders zijn en wie de meelopers. „Dat is essentieel", stelt Peter Lankhorst. Hij is leider van het Interventieteam Veiligheid en Jeugd. „Of het nou gaat om Ma rokkanen, Lonsdale-jongeren of Antillianen, je moet eerst in kaart brengen wat er aan de hand is: welke groep veroor zaakt overlast en wie zitten daarin? Vaak blijkt dan dat een klein groepje echt crimineel is. De rest doet mee. Die twee groe pen moet je uit elkaar trekken en de echte raddraaiers moet je straffen. Voor de meelopers moet je zorgen voor scholing, sport en jongerenwerk. Veel ge meenten zijn daar huiverig voor, maar samenwerken met de mensen om wie het gaat is een voorwaarde voor succes." Serieus Het onderscheid tussen meelo pers en de 'echte rotjongens' is ook de oplossing voor de proble men tussen Lonsdale-jongeren en allochtonen in Den Helder. Daar werd een Vietnamees eet tentje vernield, werden hoofd doekjes afgetrokken en kreeg een moskee te maken met vanda lisme. Dick Corporaal: „De poli tie zei alleen maar dat ze ermee bezig was. Wij hebben ervoor ge zorgd dat de politie het pro bleem nu serieus neemt. Er wordt nog over gedacht om een aantal politiemensen uit de Bijl mer, die ervaring met dit soort zaken hebben, een tijdje over te plaatsen naar Den Helder. Ver der bleek dat er bij de jongeren vooral veel frustraties zitten, on der meer dat er geen enkele voor ziening voor hen is. De gemeen te heeft subsidies aangevraagd om een aantal zaken te kunnen regelen. De spanningen zijn nu afgenomen." „Als je niet wilt en kunt ver plaatsen in het leven van de an der, dan blijft het moeilijk", zegt hoogleraar Tonkens. Op de Dag van de Dialooog in Amster dam raakte zij nog in gesprek met een aantal allochtonen en hoorde zij dingen die zij anders nooit hoorde. „Dat is maar één dag en toch helpt het. Burger schap is vooral een kwestie van dóen en niet zozeer van een me ning over elkaar hebben. Ver geet ook niet dat we in de hele samenleving hoe dan ook niet al lemaal ontzettend blij zijn met elkaar. Dat is nu eenmaal een ge geven. Ondervraag niet-mana- gers eens over managers, nou ik verzeker je dat je de verschrikke lijkste dingen te horen krijgt. En als je zou onderzoeken of mensen blij zijn met hun buren, hun collega's, hun schoonou ders, dan wil ik ook wel eens zien wat daar uit komt." GPD Eén op de vijf schoolmeisjes is ernstig ver moeid. Niet omdat zij veel feesten, drinken en een bijbaantje hebben, maar om andere, moeilijk te achterhalen redenen. De mees ten hebben ook last van angsten of depres- door Dick Hofland Er zijn dagen dat zij amper van de bank komt. „Ik ben al blij als ik ben opge staan, me heb aangekleed en naar de bakker ben geweest. Maar dat kost me nu wel een hele dag." Anne is achttien en moe. Zo moe, dat zij moest stoppen met het vwo. Een jaar eerder was zij nog geslaagd voor de havo, al kon zij maar de helft van de lessen volgen. In die tijd sportte zij nog wel eens en ging zij af en toe stappen met vrienden, maar dat is er niet meer bij. „Ik kan me bijna nergens meer toe zetten, gesprekken kan ik amper volgen en ik kan me moeilijk concentreren, ook al zeg ik nog zo vaak te gen mezelf dat ik me niet zo moet aanstellen en niet moet zeuren. Dan plan ik een hele week vol, maar na twee dagen kan ik niet meer. Ik heb net mijn kamer opgeruimd en daar heb ik een week over gedaan." Maud (17) kijkt een beetje geschrokken. Ook zij is wel eens moe en kan niet altijd al les doen wat zij zou willen, maar zij vindt niet dat het van grote invloed is op haar le ven. „Normaal sport ik vier keer per week. Als ik een periode heb waarin ik veel moet leren, dan sport ik minder en spreek ik ook wat minder af met vrienden. Ik moet keuzes maken, anders red ik het niet." Karin (17) herkent van beiden wel iets. Zij kon een hele tijd maar twee uur per dag naar school, maar nu gaat het beter met haar. „Alles kost nog wel veel energie en daarom moet je een balans vinden tussen leuke dingen en dingen die moeten. Daar heb ik een jaar over gedaan. Gelukkig leer ik makkelijk, anders kwam er weinig te recht van mijn sociale leven." Maike ter Wolbeek luistert naar de drie mei den. De psychologe aan de Universiteit van Utrecht deed onderzoek naar vermoeidheid bij scholieren en constateerde dat één op de vijf meisjes daar last van heeft. Zij zijn niet een beetje moe, maar ernstig moe. En niet omdat ze veel feesten, flink wat alcohol naar binnen slaan en een bijbaantje hebben. „Dat is het vooroordeel over scholieren. De vermoeidheid heeft meer te maken met angst, depressie en stress", aldus de psycho loge. De vermoeidheid bij meisjes neemt ook toe naarmate zij ouder worden. Bij jon gens, die hoe dan ook minder last van ver moeidheid hebben, is dat niet het geval. Ter Wolbeek onderzocht 3460 scholieren van twaalf tot en met achttien jaar. Zij wil weten of blijvende vermoeidheid een risico is voor het ontwikkelen van het chronisch vermoeidsheidssyndroom (cvs, vroeger vaak aangeduid als me) dat veel meer bij vrou wen voorkomt dan bij mannen. „Als je het verhaal van Anne hoort, dan lijkt er wel een verband. Haar klachten zijn erger geworden sinds ze aan het onderzoek heeft meege daan. Maar bij Karin zie je een omgekeerde ontwikkeling, terwijl die wel bang is dat ze cvs krijgt. Om zeker te weten of er een ver band is, moet je de scholieren ook op latere leeftijd volgen. Maar dit onderzoek maakt in elk geval duidelijk dat vermoeidheid bij scholieren veel voorkomt en ernstige vor men kan aannemen." Paniekaanvallen Anne en Karin hebben het vaak genoeg ge hoord: 'Ja, ik ben ook wel eens moe.' Was het maar zo simpel, denken zij dan. Anne: „Sinds kort weet ik pas dat ik last heb van een angstsyndroom waardoor ik soms pa niekaanvallen krijg. Daar word je heel moe van. Het is moeilijk uit te leggen, terwijl je er heel veel last van hebt. Karin: „Je bent geregeld echt kapót, te moe om zelfs te gaan liggen. In je hoofd wordt al les wazig en dat trekt dan naar de rest van je lichaam." Maud: „En koffie?" Karin: „Dan zet je je over je vermoeidheid heen en dan komt de klap daarna nog har der aan." Anne: „Veel mensen begrijpen niet dat het anders is dan normale vermoeidheid. Het is geen kwestie van even op de bank gaan lig gen of een dutje doen. Van deze vermoeid heid herstel je niet, ook niet als je slaapt." den agressief of angstig en stJgAR1 ven - net als konijnen - \4jeeei vroegtijdig. [gelee Een kat die buiten rond l jyerd zwerven, vindt daar de soq s| contacten die'hij nodig hesH maar zit het dier de hele dag w leen binnen, dan leidt dat va het tot veelvuldig krabben aani bran meubilair, afwijkend eetgeè roke of agressie. üjk I In tegenstelling tot veel and; tuati huisdieren, zijn papegaaien c gedomesticeerd. Wanneer weinig aandacht krijgen, la* nen ze gaan bijten en schrei wen of ze plukken zichzelf kat 1 Om gedragsproblemen tegen gaan, moeten de huisvesting li. verzorging van gezelschapsd ren voldoen aan hun natuurlij NE\ behoeften, vindt de Sophia-Vi j door Steffie van Horck In Nederland worden momen teel circa zestien miljoen huis dieren gehouden. De meeste zijn van nature sociale dieren waarvoor contact met een soort genoot of met het baasje een eer ste levensbehoefte is. Ze zitten meestal alleen in een kooi en het gemiddelde huisdier krijgt slechts acht minuten aandacht per dag. Wie niet meer tijd kan besteden aan zijn huisdier, kan er dan ook maar beter geen ne men. Voor de meeste huisdieren is eten, drinken en onderdak niet genoeg voor een gezond en ge lukkig leven. Van nature leven honden, paarden, papegaaien, cavia's en konijnen in paren of groepen, waardoor ze sociale banden kunnen aangaan. Deze eigenschap maakt hen bij uit stek geschikt als huisdier, maar het betekent ook dat sociaal con tact een wezenlijke behoefte voor hen is. Veel huisdiereigenaren beseffen dit onvoldoende. Zo zit drie kwart van de konijnen zonder soortgenoot in een hok. Boven dien worden huisdieren overdag vaak langdurig alleen gelaten en krijgen ze onvoldoende prik kels vanuit de omgeving, wat ge makkelijk kan leiden tot een zaamheid. De dieren die we het meest als huisdier houden, leven in het wild in een onvoorspelbare en uitdagende omgeving waarin contact met soortgenoten van le vensbelang is. Wanneer ze in hun eentje opgesloten worden en ook nog eens niks te doen hebben, ontstaat probleemge- Vernielzuchtig Sociaal verwaarloosde honden blaffen en janken om aandacht, ze vernielen de huisraad of wor den onzindelijk. Bij konijnen zijn het veelvuldig knagen aan tralies en het overmatig verzor gen van de vacht symptomen van eenzaamheid. Cavia's wor- TAAL - Op Ceylon zijn de ge moederen hoog opgelaaid, nu het Huis van Afgevaardigden debatteert over het voorstel het Singalees tot nationale taal van de eilandstaat te ver klaren. Een groot deel van de bevolking spreekt Tamil en voelt niets voor deze ontwikke ling. Voor- en tegenstanders protesteren met geweld. Extre misten hebben bij Hunupitiya een posttrein laten ontsporen. JEUGDGEBOUW - In Brou wershaven is gisteren het nieu we jeugdgebouw geopend. Het gaat om een geschenk van Zwe den. In totaal heeft de Zweed- joen eeniging tot Bescherming t mon Dieren. Zorg hui dan blij! hoo; Nat aan heel voor een uitdagende en afwis; lende omgeving en geef ge De hapklaar voer, maar laat dier 'werken' voor zijn voeds tijd Speeltjes en mogelijkheden; het te graven en te knagen zorg het voor afleiding. Papegaaien Voor sociaal contact kunnen: een beste tenminste twee dieren; een men worden gehouden. Bij hc; den en papegaaien is het w aan standig om eerst deskundig j rijk vies in te winnen, want het tg tioi voegen van een soortgenoot! VN leiden tot problemen doordal de bijvoorbeeld eikaars gedifwel overnemen. Eigenaren kunnen zelf all? Vol aan de sociale behoefte vanfe der huisdier voldoen als ze de b om dag genoeg tijd en aandacht h dei ben voor het dier. Kan dat ui ma dan moeten ze eigenlijk glen huisdier nemen. Ve! pe: Drs. Steffie van Horck is mei bei werker van de Sophia-Veree mi' ging tot Bescherming van D na; ren Ab se overheid na de watersnood ramp drie van deze ge bouwt, geschonken: de twee ander; zijn geplaatst in Dinteloord e Werkendam. BEER - Een beer in het diere park in Amersfoort heeft e negenjarige jongen ernstig vd wond. De jongen was tijdeiJJ een schoolreisje met vriendje tot vlak bij de kooi g(j I klommen en was bezig met e^| stok het roofdier te sarren. (h_ een gegeven moment kwam hi echter te dichtbij, waarop d beer zijn poot tussen de tralie! I door stak en het linkerbee van de jongen openkrabde, Je wordt meestal zelfs vermoeider wakker dan toen je naar bed ging. foto Bram Lammers/GPD Karin: „Je wordt meestal zelfs vermoeider wakker dan toen je naar bed ging. Al kom ik wel een beetje bij als ik naar een romanti sche film kijk. Nergens aan denken, je ver stand op nul." Anne: „Ik moet mezelf dwingen om gere geld een afspraak te maken met vriendin nen, maar daarna ben ik twee dagen dood moe." Karin: „Het is soms goed om de grens op te zoeken, want als je opgeeft, ga je erg achter uit." Maud: „Het heeft ook met stress te maken hoor, er wordt zo veel van je verlangd. Ze ker voor school moet je steeds meer doen in steeds kortere tijd. Dan lig je de hele nacht te tobben: ik moet nog dit en dat en dan ben je de volgende dag doodmoe." Karin: „Je moet presteren, presteren, want anders kom je er niet. Je moet speciaal zijn. Ook al leg je je dat misschien zelf op, die druk voel je wel." Psychologe Ter Wolbeek: „Vermoeidheid is een gebruikelijk verschijnsel onder jonge ren, maar het is opvallend dat in de onder zochte groep van gezonde scholieren zo veel kinderen vermoeid zijn. Ik vind het veront rustend." GPD *Op verzoek van de drie scholieren zijn hun n men veranderd. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 >454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@ pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstilden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@5zc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor he einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice1, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABNAMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgers de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/advertergn Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concorn. De door: aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vc (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienster ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectee' de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, If Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot 'ZL~ WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4