Computer transformeert klank van strijkkwartet PZC iL woensdag 7 juni 2006 De Ambitie speelt Volle vaart en Wachten op Auteur Samuel Beckett had het niet zo op vrouwen, Tenminste niet waar het de be zetting van zijn bekende toneel stuk Wachten op Godot betrof. Hij verbood zelfs tweede helft ja ren negentig de opvoering van al zijn stukken in Nederland toen een regisseur van een To neelacademie het in zijn hoofd haalde het stuk hier toch door vier vrouwen te laten spelen. Dat Jongerentheaterschool De Ambitie in Zeeland het nu door elf meiden laat opvoeren, zal Beckett wellicht in zijn graf doen omdraaien. Regisseur Ka- tinka van den Dool kan er niet mee zitten. Zij ziet in dit stuk prima materiaal voor een afstu deervoorstelling. Bovendien maakt haar bewerking het stuk toegankelijker voor een breed publiek.Titel van de Ambi tie-versie is Wachten opEr gens op een bankje aan een ver laten weggetje wacht een groep je mensen op, op..uhh...oja, op Godot. Maar wie of wat die go, go..godinges nou is, weten ze niet. Het enige dat ze zeker we ten, is dat ze op die plek bij de boom moeten wachten en niet gisteren of morgen. Dan komt er eindelijk iemand. Een week later is het de beurt aan de afstudeervoorstelling van de Volwassenen van de Am bitie. Zij presenteren zich in het Minitheater in Middelburg met Volle Vaart, geschreven en gere gisseerd door Ans Schilders. „Aan zo'n eindpresentatie kle ven specifieke voorwaarden. Zo heb ik voorkeur voor een stuk met 'een kop en een staart' en met interactie tussen de spelers in plaats van een montagevoor stelling met allemaal aan elkaar gelaste, korte stukjes", zegt Schilders. Volle Vaart speelt zich af in de kajuit van een schip. Een groep docenten van een middelbare school maakt een personeelreis- je. Er zit veel humor in de dialo gen verweven, maar onderhuids is ook spanning voelbaar. „Er worden nogal wat contrasten duidelijk. De verschillen bijvoor beeld tussen dromen en werke lijkheid en tussen collegialiteit en vrienschap. Vrienden kun je immers zelf kiezen, collega's niet en dat is niet altijd even ge makkelijk", zegt de regisseur. Ali Pankow Wachten op.... Vestzak'99 Vlissin- genvrijdag en zaterdag, 20.15 uur en zondag, 15.15 uur. 'Volle Vaart', Minitheater Middelburg, donderdag 15, vrijdag 17 en zaterdag 18 juni, om 20.30 uur. 7 t/m 1< Het Zephyr Strijkkwartet. foto Marco Borggreve iefhebbers van het strijkkwartet, van elektronische klan ken en van Guust Flater ko men zaterdagavond aan hun trekken tijdens het concert van het Zephyr Strijkkwartet in de Grote Kerk in Veere. De vijfde snaar, zo heet het programma van zaterdaga vond. Het kwartet laat werk ho ren van vier Utrechtse componis ten, die de traditionele strijkers klanken combineren met li- ve-elektronica. Eén van hen, de componiste Barbara Woof, be dacht de titel, maar benadrukt dat de uitwerking ervan een groepsproces was. „Het Zephyr Kwartet is erg goed in heden daagse muziek. Ik wilde al lan ger met hen samenwerken. Sa men met Jorrit Tamminga, Paul Bruinen en Michèl Koenders hebben we het concept be dacht." De vijfde snaar staat symbool voor het gebruik van live-elek- tronica. De klank van het strijk kwartet wordt opgepikt door computers en sneller dan het licht getransformeerd tot onge kende klankweefsels. Volgens Barbara Woof is dit voor Michèl Koenders een ge bruikelijke werkwijze: „Michèl programmeert in de computer een compositieomgeving waarin de binnenkomende klanken be werkt worden. Bovendien laat hij die klanken bewegen in de ruimte. Vergeleken met het sys teem dat Michèl daarvoor ont worpen heeft is Dolby Surround ontzettend knullig." In de toe lichting op de compositie Gravi ty van Paul Bruinen staat het mooie zinnetje 'het gaat mis tot het echt mis gaat'. Ook Woof moet daar om lachen: „Het gaat helemaal niet mis, het is een steengoed, ongelofelijk virtuoos stuk. Paul gebruikt het beeld dat je aan de rand van de af grond staat en het gaat om de spanning of je gaat vallen of niet." Klankkast In Powerchords vergroot Jorrit Tamminga het strijkkwartet tot een 'gigantische klankkast'. De titel verwijst naar ruige akkoor den uit de popmuziek maar is ook te vertalen als 'snaren op stoom'. Barbara Woofs eigen compositie is geïnspireerd door de 'tromba manna', een merkwaardig éénsnarig muziekinstrument uit de middeleeuwen. „Het ging mij niet zozeer om die rare trompet achtige klank van dat instru ment. In feite is mijn stuk een stemmig, het is één grote poëti sche, melodische lijn. De elektro nica weeft er de klanken om heen." De stukken worden aaneenge smeed door drie interludes, ge schreven door studenten van het Utrechts Conservatorium. Ze spelen hun werk op de RAMP- AFOON, een nieuw instrument met drie snaren van negen me ter lang. De naam van het bouwsel zin speelt op de flaterfoon van de beroemde stripheld. Douwe Eisenga Het Zephyr Strijkkwartet brengt za terdag het concert De vijfde snaar in de grote Kerk van Veere vanaf 20.00 uur. Op het Binnenplein van De Drukkerij in Middelburg is vanaf vrijdag een tentoonstelling te zien van werkstuk ken die leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs uit Middelburg en Vlissingen maakten in het kader van het project BEES80. De opening is morgen om 16.30 uur. Te bezichti gen t/m zaterdag 8 juli tijdens winkel- De tentoonstelling Klimaatverande ring Mondiaal van het COS Zeeland in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg laat een kaart van de wereld zien met daarop uitleg over de gevol gen van klimaatverandering voor een aantal plaatsen. Te bezichtigen van 9 juni t/m 1 juli, ma 17.30-21.00, di t/m vrij 10-21, za 10-13 uur. Metamorfose II is een expositie in Ga lerie World of Silk in Meliskerke, met werk van vier kunstenaars. Kedo Er- né (keramiek), Marita ter Hark (schil derijen en objecten van papier-ma- ché), Andrea van Hoof stad (schilde rijen en sieraden) en Rijnhard Schre- gardus (schilderijen en beelden). De opening is zaterdag om 15.30 uur, met muziek van Joop Kort (piano). Te bezichtigen t/m 17 augustus, di t/m za 12-17 uur, in juli en augustus tot 17.30 uur. Inte Felder exposeert schilderijen in de Pizzaria Leonardos te Scharendij- ke. Zij schildert op papier en linnen, met gemengde technieken. Te zien in juni, wo t/m zo vanaf 17 uur. Acht kunstenaars presenteren hun werken op de jaarlijkse tentoonstel ling van de stichting En Passant in de Grote kerk van Goes, t/m 24 juni. De deelnemers zijn: Carlo van Gremberg- he uit Kapelle met glas in combinatie met andere materialen; Inger Rees, uit Wolphaartsdijk figuratieve foto's omgezet in abstracte zeefdrukken, monoprint of objecten; Rijnhard Schregardus, uit Zierikzee met schil derijen in gemengde techniek en daar bij behorend keramiek; Corry Buite laar uit Kruisland met realistische stillevens en voorstellingen die het oog bedriegen, in olieverf en acryl; Yvonne Oyevaar met beelden in steen en giethars; Frida van Overbeeke-Ver- schuur met beelden in brons en kera miek; Jac. Smolders uit Goes laat zijn nieuwe werk zien. Zeefdrukken heb ben plaats gemaakt voor met schilde rijen en Jack Willemsen toont sculptu ren in roestvrij staal. Openingstijden: ma t/m za 10-17 uur, do tot 21 uur. Tot en met 30 juli is er in Galerie Het Oude Raadhuis in Burgh-Haamstede een expositie te zien van Riekje Is- brücker en Koos Smit (acrylschilde- rijen), Pierre van der Velden (natuur stenen sculpturen) en Joop van Nugte- ren (bronzen sculpturen). Openingstij den: do, vrij, zat, 13-17 uur, laatste zondag van de maand 12-17 uur, van 17 t/m 25 juni elke dag 10-17 uur, van 2 juli t/m 10 juli gesloten. Arie Roon exposeert van 9 tot 22 juni schilderijen in de Grote of Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven. Liliane van Cleemput exposeert in Atelier De Paaien in Paal. Ze toont aquarellen van bloemen, maar ook landschappen, figuren en portretten. Te bezoeken t/m 25 juni, di t/m zo van 13-18 uur. Zes kunstenaars uit België en Neder land werken mee aan het kunstweek- einde 'Artistiek achter d'n Dieck' in de tuin van Le Marteau bij Axel. Ter- neuzens wethouder J. Bos opent de twedaagse expositie zaterdag om 11 uur. Vocaal Kwartet Teneuzen zorgt voor de muzikale omlijsting. Beide da gen zijn de werken te zien tusaen 11 en 20 uur. ANTWERPEN MOMU: tot 13 augustus - Dream Shop: retrospectiefvan Yohji Yama- moto. MUHKA: tot 15 augustus - Homo Faber/Jan Fabre. K.M.S.K.: tot 13 augustus - Het aller mooiste uit het prentenkabinet IV, 'Que reste-t-il d'un slow' en andere te keningen van na 1945; tot 3 septem ber - Jan Fabre en de verzameling van het koninklijk museum; nieuw maar permanent - Realisme van Brou wer tot De Braekeleer, een nieuwe presentatie van de museumverzame ling. Middelheimmuseum: tot 3 september: Lang leve Beeldhouwkunst: 11 inter nationaal bekende kunstenaars. Etnografisch Museum: tot 1 oktober - Marokko - Symbiose van culturen/Levend erfgoed. Museum Mayer van den Bergh: tot 29 oktober: Hollandse meesters uit de Gouden Eeuw: Nederlandse schilder kunst 17 de en 18de eeuw. GENT S.M.A.K.: tot 18 juni - Jennifer Allo- ra Guillermo Calzadilla; tot 9 juli - Willem Oorebeek; tot 17 september - René Heyvaert; tot 24 september - Ge- org Herold. Caermersklooster: tot 18 juni - Wou ter Deruytter: Billboards, New York. Design Museum Gent: tot 25 juni - Enthoven Associates: design en mobiliteit/Marechal, Perinem Amp hora, pioniers van de keramiek in Vlaanderen/Toyo Ito, Made in Italy; tot oktober 2006 - De Collectie Alon- so. Museum Dr. Guislain: tot 3 septem ber: Arthur Rainer: kunstenaar en verzamelaar Dwaze wijzen en wijze dwazen Koen Broucke: Het kabinet van Dokter Hahneman Zwartwit: beeldend werk uit de gevangenissen van Gent en Ruiselede. ANTWERPEN Onegin, Theaterstuk van Guy Cas- siers, gebaseerd op een roman in ver zen van de Russische auteur Poesjkin over een onmogelijke liefde, door To neelhuis m.m.v. het Muziek Lod.do. première vr. za. en di. Bourla 20.00 uur Off-Scene, Nieuwe creatie van Kabel VZW over wat er allemaal gebeurt achter en voor de schermen van een theaterproductie, geschreven door en met muziek van lef Van der Auwera, do. vr. en za. Fakkeltheater zwarte zaal 20.30 uur Le Tour de Farce, Vlaamse klucht van de auteur Johan Catteeuween kijkjeachter de schermen van de ty pisch Belgische dorpspolitiek do. vr. en za. E.W.T. 20.30 uur, zo. 15.00 uur Slisse en Cesar, volkse komedie en blijspel van Jeroom Verten en Jos Ge vers. vr. za. en zo. Noordtheater 20.15 Ron Sexsmith, rockconcert en sup port Milow, ma. Arenbergschouw- burg 20.15 uur Voorstellingen in Roma en Rataplan: No Vibrato, jazzconcert, do. Roma 20.30 uur; Maryam Akhondy Banu, concert met traditionele vrouwenlie deren uit Perzië, vr. Roma 19.00 uur; Lady Linn and her Magnificent Se ven, concertzo. Roma 15.00 uur; De vrucht van hun arbeid, theater voorstelling door De Roovers, do. vr. en za. Rataplan 20.30 uur; Carmen en Commedia Dell'Arte, hedendaagse be werking van Carmen door AcSenT theateropleiding, di. Rataplan 20.30 Voorstelling en concerten in het Zui- derpershuis: Water, Licht, aarde, Vuur, concert van Sam Vloemans, wo. 20.30 uur; Li teraire ontmoeting met de jonge Turk se schrijfster Elif Shafak, do. 20.30 uur; Beeld voor Beeldfilmfestival, fes tival over cultuur en beeldvorming vr. en za. 20.30 uur- Mamma Mia, Musical wo. do. en vr. Stadsschouwburg 20.00 uur, za. 14.00 en 20.00 uur, zo. 14.00 en 19.00 Nieuwe Show/K3 Toer 2006, wo. Kon. Elisabethzaal 14.00, 16.30 en 19.00 uur Elisabethconcert 8, concert met werk van Zemlinski en R. Strauss door de- Filharmonievr. Kon. Elisabethzaal 20.00 uur theaterstuk rond de Guldensporen slag van 11 juli 1302 door Theater Het Verschil, tekst en regie Koen Min- jauw.do. vr. en za. Tinnenpot 20.00 uur Jelle Tassyns, klassiek concert met werk van Bernstein en creatie van Tassyns zelf. do. Handelsbeurs 20.15 uur Concerten in de Rode Pomp: Gold- bergvariaties IV, pianoconcert, do. 20.30 uur; Olga Filonova, sopraan/ 01- ga Solovieva, piano, concert met werk van Tsjaikowsld, Mjakowski, Moessorgski en Medtner, vr. 20.30 uur; Fang" Song, klarinet Beatrice Derolez, altviool en Hendrik Derolez, piano, concert met werk van Mozart, Deneire en Schumann, za. 20.30 uur woensdag erwe pirnid ixima Anywave Poppentheater Pop-Up opent het festival Anywave meti voorstelling Er was eens.... Boekenmannetje Ben, die al heel lang in de boeken wooi hoort dat in sprookjesland Roodkapje jarig is. Ben besli haar op te zoeken door middel van een groot pop-up spi jesboek. Voor kinderen vanaf 5 jaar. Festivalterrein Julianastraat, Zierikzee, 14.00 uur The Shiner Twins Band De band geeft een concert. The Shiner Twins Banc! speelt blues-, country-, soul- en it/)] muziek. De band bestaat uit: Jack Hustinx (akoestische taar en zang), Artie van Tuijn (mondharmonica en chard van Bergen (slideg'itaar en zang), Dick Wagensvelöl (bas), Nicky Hustinx (drums) en Marjolein de Rooy (zanj Met deze bezetting werd in oktober vorig jaar de cd Sw< Cherry Soul van The Malford Milligan Band opgenomen] uitgebracht. i Desafinado, Middelburg, 21.00 uur donderdag Otto Harms Harms verzorgt een gitaarconcert. Optreden in het kader van het Lange Jan Project. Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur La :n '8' jvei ld irui Dr. I Dgl Johan De popgroep treedt op. De formatie bracht onlangs het nieuwe album THX JHï\: en* De Waterput, Bergen op Zoom, 17.00 uur Jeugdtheater De afdeling Theater en jongeren van het CKB sluit het se zoen af. •ent itrc jvei Museum voor Schone Kunsten-Mu seumpaviljoen: tot 1 oktober - Kunst Nu/Ensor tot Magritte, moderne meesterwerken uit de verzameling. MIAT: tot 29 oktober - Reclame-ge- luk: vroeger en nu. BRUGGE Groeningemuseum/Concertgebouw: tot 11 juni Rik Poot, drieluik De Bond: tot 25 juni - Pieter Ver- meersch: Installaties en Schilder kunst. Kunstetalage Arentshof: tot 30 juni - confrontatie van 2 generaties: vader Claude Verlinde en 11-jarige zoontje Emiel. Kunstetalage Blinde Ezelstraat: tot 30 juni - expo Romazigeuner en Pool se kunstenaar Adam Juszczyk. Museum voor Volkskunde: tot 24 sep tember - Niet getekend, wel ge schetst, expo gerelateerd aan schets boekjes van de Brugse kunstenaar Flori Van Acker. KNOKKE Scharpoord: SEAS: tot 29 juni - Saar De Buysere; Scharpoordgalerij - tot 29 juni - Gerda Lens. Zwart Huis: tot 5 juni - Carl De Keyzer - Extra Libros - fotografie. Langs de Vlaamse Kust: tot 1 oktober - 2006 Beaufort /Hedendaagse kunst aan zee- kunstparcours met Beaufort Outside; Beaufort Inside in het PM- MK Oostende. De allerjongste musicalsterren van het CKB spelen Wad maar tot ik groot ben. Theaterzaal CKB, Bergen op Zoom, 19.30 uur vrijdag Jeugdtheater De afdeling Theater en jongeren van het CKB sluithet si zoen af. Zie donderdag. 9 Theaterzaal CKB, Bergen op Zoom, 19.30 uur Oosterlands Fanfare De fanfare geeft een concert. Het concert wordt geleid door dirigent Hugo Verewij. Seniorencomplex De Saele, Oosterland, 19.30 uur Pauze Toneelvereniging Pauze speelt Avondlicht kent veel vro Veel verschillende personages vertellen hun verhaal. Zoi] onder andere een motormama die alsnog haar diploma i halen, een caissière die verliefd wordt op een klant en del reldreizigers Doris en Sparky. Het stuk wordt in één decor gespeeld door individuen \va bij ook de groep meespeelt. Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Anywave Popfestival. Op het podium staan BeefServants of the Servants, Ja\j the Cat (USA/NL) en Misty Basement. Festivalterrein Julianastraat, Zierikzee, 20.00 uur Zeeuws Jeugdorkest Het jeugdorkest geeft een concert. Uitgevoerd worden de Sinfonia in Es van J.C. Bach, heri ste deel van het celloconcert in Bes van Boccherini (solisl Frans Grapperhaus), het Vioolconcert in G-groot van Vi\ di (met dirigent Carlo Nabbe als solist), het nieuwe werk Antarctica van de Middelburgse componist Christiaan B ha voor orkest en strijktrio en het eerste deel uit Schubei Onvoltooide Symfonie. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur De Ambitie uw'i GENT Vive Vlaanderen, Leve La France, Exceeding Glad Koorconcert, koor- concert Mozart, Handel, Buxtehude, Purcell en Bachfamilie door het Ge mend koor Dulcisona. za. Zaal Par nassus 20.00 uur Rheingold, opera van Richard Wag ner o.l.v. dirigent Ivan Törzs.di. Vlaamse Opera 20.00 uur Orgelfestival aan de Lieve, orgelcon cert op twee orgels: Jan van Mol Ad van Seuwenmet werk van Callae- rts, Zipoli, Vivaldi, Paxaron, Oliva- res, Walthér, Petrali en Bossi. ma. Sint-Stefanuskerk 20.00 uur BRUGGE Sprekende Stenen, Levende Beelden Steekspeltoernooi en spektakel met ridders, jonkvrouwen, paarden etc. door de Nottingham Jousting Associa tion. vr. za. en zo. Markt Brugge 22.30 uur, za. ook 14.30 uur De jongeren van amateurtheaterschool De Ambitie speleS^ de première van Wachten op.... De afstudeervoorstelling is gebaseerd op het stuk 'Wach op Godot' van Samuel Beckett. Ergens op een bankje aan een verlaten weggetje wacht ei groepje mensen op...? Ja, op wat eigenlijk? Regie: Katink j van den Dool. Vestzak '99, Vlissingen, 20.15 uur. Mozartfestival In het kader van het Zierikzeese Mozartfestival vindt concert plaats met beelden. Hans Erbrink en Mar van der Veer ontwikkelden een pi pointpresentatie over het leven van de Weense meester, rïnettiste Trudie Stalpers Smeets en pianist René Aronsi len delen uitvoeren van het klarinetconcert. De Zierikzt zangeres Liesbeth Franken zal twee aria's van Mozart 1< horen. Zij wordt begeleid door de pianiste Ellengard Jei eveneens uit Zierikzee. Zangeres Marijke Nieuwenweg zal samen met twee leerl gen, Martine Slangen en Jan de Rhoter, toepasselijke noc nes (avondliederen) zingen. Deze muziek zal in historische kledij uit de tijd van Mozi worden uitgevoerd. Nieuwe Kerk, Zierikzee, 21.00 uur Incarnate en Xtortion De bands geven een concert. XtortioN is een jonge metalband uit Vlissingen en Middf burg. De groep heeft deelgenomen aan Kunstbende, 2nd fluenz en Hooikoorts Incarnate is opgericht in 2003. De muziek is een mix van hardcore en metal. Jongerencentrum Midgard, Middelburg, 21.00 uur The kids are allright Talent van Zeeuwse bodem. Enkele jonge acts treden op. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur Littl'Xtra De Walcherse band treedt op. De vijfkoppige groep speelt bluesrock. Café Soif, Vlissingen, 22.45 uur zaterdag Jeugdtheater De afdeling Theater en jongeren van het CKB sluit het si zoen af. Zie donderdag. Theaterzaal CKB, Bergen op Zoom, 9.30 en 11.30 uur Brabas Het klarinetensemble treedt op. Het ensemble wordt gevormd door twaalf klarinettisten, basklarinet vertolkt de hoofdrol. Het repertoire varieert van klassiek tot jazz, in vaak eigi arrangementen. Zeeuwse bibliotheek, Middelburg, 10.45 en 11.30 uur I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 46