eer Nederlanders onverzekerd zc Bisschop Muskens blij met kinderlijke vragen over religie Blauwe reiger verschalkt konijntje Kamer is tegen betalen politie-inzet door voetbalclubs Nederland ergert zich aan spam en telemarketing ollege voor Zorgverzekeringen: 280.000 mensen zonder zorgpolis Meidengroep nd, Nachtwacht 'rH schadigd ajjrkeerschaos 197j Eindhoven l^or wegwerk Jongeren beboet voor kopen drank Rechter krijgt voorwaardelijke gevangenisstraf Verbod Friese eendenjacht Studenten doen korter over studie Vandaag aangifte Leonore Eerste 'schone' politieauto UWV-bonus voor ex-topman Straling umts Van Geel niet volgens schadelijk woensdag 7 juni 2006 nr Wendy Kind )E - Spam en pop-ups op de ■jnputer leiden tot flink wat ir- ■atie. Dat blijkt uit een giste- i gepubliceerd onderzoek n de Christelijke Hogeschool Ie. ■studenten vroegen bijna vijf- honderd mensen naar wat hen ergert. De meesten (41 procent) noemden pop-ups en spam, nauw gevolgd door telemarke ting, grof taalgebruik en recla meblokken. Aan mensen die op straat bui tenlands spreken, ergert 13 pro cent zich. Sociale controle leidt bij 12 procent tot irritatie. Ruim 10 procent heeft een he kel aan evangelisatie op straat. Bijna 40 procent gaf aan zich weliswaar te ergeren, maar dat meestal maar voor zich te hou den. Ongeveer één op de tien reageert wel boos. Tweederde zei dat bij het reageren op een irritante factor vooral het eigen karakter en de persoonlijkheid een rol speelt. De studenten verzamelden tij dens het onderzoek ook irraties uit de voorgaande week. Dat leidde tot de volgende oogst: van ergernis over iemand die onsmakelijk een appeltje at, tot traagwerkende schilders, moei lijk doen over 1 eurocent, top less bejaarde vrouwen, ver keersdrempels en een zus die flirtte met de beste vriend van de ondervraagde. ANP iHans van Soest HAAG - Het aantal Neder- i tot iters zonder verzekering voor leem«kosten lijkt groter dan ge- trdwei Uit een eerste grove bere- kenveljg van het College voor je dagverzekeringen (CVZ) blijkt 0 gratj >rgen| dat het gaat om 280.000 men sen. Tot nu toe werd uitgegaan van 250.000 onverzekerden. Volgens een woordvoerster van het CVZ is het cijfer tot stand gekomen door alle mensen met een zorgpolis bij elkaar op te tellen en dat af te zetten tegen het inwoneraantal. „Maar de cijfers zijn nog erg grof. Vol gende maand hopen we een be ter beeld te kunnen geven", zegt ze. Eén van de redenen waarom het cijfer onbetrouwbaar is, is volgens haar dat de zorgver zekeraars him administratie nog niet volledig op orde heb ben. Daklozen Het CVZ doet tevens onderzoek naar de reden waarom mensen zich niet laten verzekeren. Het kan gaan om gewetensbe zwaarden (zoals strenggelovi- gen), daldozen of mensen die hun oude verzekering hebben opgezegd en nog geen nieuwe hebben afgesloten. Tot nu toe is het aantal onverzekerden nooit exact geteld in Nederland. Mi nister Hoogervorst (Volksge zondheid) laat dit nu wel doen op aandrang van de Tweede Ka mer. De oppositiepartijen vermoeden dat het aantal onverzekerden flink is gegroeid sinds de invoe ring van het nieuwe zorgstelsel begin dit jaar. Iedere Nederlan der is verplicht zich te verzeke ren voor zorg. Wie dat voor 1 mei jongstleden niet geregeld had, riskeert een fikse boete. Overigens is het niet zo dat onverzekerden geen recht hebben op zorg. Wie onverze kerd naar het ziekenhuis gaat, kan op de dag zelf nog een verze kering afsluiten. Wel moet dan de premie vanaf begin dit jaar alsnog betaald worden. Boete Ook kan die verhoogd worden met een boete van dertig pro cent als er geen goede reden was voor het niet verzekerd zijn. GPD een 'erkoe ITERDAM - De bronzen ■mjdengroep van de Nacht- iAMNlt op het Rembrandtplein in 100rcj);erdam is ernstig bescha- Een van de 22 beelden is nd i4joedelijk zondagochtend met geweld omvergegooid _^_itdaan van het hoofd. Tinji Ondernemersvereniging prandtplein, initiatiefne- ,van de beeldengroep, zal "i ^Jifte doen van vandalisme. max Jnaakte een bestuurslid van I oC leniging gisteren bekend. ',is nog maar de vraag of het hersteld kan worden, moeten de kunstenaars Tfbeslissen. Als het niet kan, 3.(j er een nieuw beeld worden takt", aldus de onderne- Om verdere vernieling te komen komt er waarschijn- Sen camera bij de beelden te [en. peelden zijn gemaakt door asche kunstenaars en sinds p dit jaar te zien op het Rem- [dtplein, in het kader van iembrandtjaar. De onderne- I aan het plein willen de iitwacht graag voor langere ■ouden. ANP i 1915 wattDHOVEN - Asfalterings- i ut aan een afslag van de rond- 3 18. 7 18. I 17 t 18 5 19 19. 3 19, 18, 19. VIANEN - Dat een blauwe reiger kikkers, mollen en ratten eet is bekend, maar na tuurfotograaf Ad Sprang uit Vianen keek zijn ogen uit toen hij op tweede pinkster dag een reiger behoedzaam een jong konijntje zag benaderen. De reiger haalde, toen hij het konijntje binnen stootafstand was genaderd, krachtig uit waarna het luid krijsend en spartelend aan een oor hing te bungelen in de dolkvormige reigers navel. De vogel vloog vervolgens met het konijntje vijftig meter verderop naar een slootkant waar hij het konijn verdronk en met weinig moeite naar binnen liet glij den. foto Ad Sprang/ANP A2 om Eindhoven heeft gis- tot een verkeerschaos ge in de verre omgeving van tad. Bedrijven waren onbe- )aar en vliegtuigpassagiers hun vlucht op Eindho- lirport. 20. ens de Eindhovense ver- 19,jswethouder E. van Merriën- zijn 'de gevolgen van de verkzaamheden onder- t'. Door vernieuwing van 'gsfalt was één van de twee roken van de afrit naar het rum en het vliegveld afgeslo- Op de A2 vanuit het zuiden aan Eindhoven Airport |^H gisterochtend een file van ^M^ometer. op de A67 vanaf Heren 12 kilometer file en op 1^58 vanuit Tilburg 15 kilome- De gemeente had 'enige last' verwacht. De ANWB idehet 'een chaos', poedberaad kondigde de ge- ïte gisteren nieuwe maatre- jti aan. Eindhoven Airport is fcldels weer bereikbaar. DEN HAAG - Jongeren die ster ke drank kopen, moeten voor taan net als de verkopers van de alcohol worden beboet. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt een plan van mi nister Hoogervorst (volksgezond heid) van die strekking. Een plan om de leeftijdsgrens voor bier en tabak op te trekken naar 18 jaar krijgt onvoldoende steun. Tot nog toe is alleen de verkoper van sterke drank strafbaar wan neer hij sterke drank aan een minderjarige verkoopt, of licht alcoholische drank aan iemand onder de 16. „Het is raar dat nu alleen de verkoper strafbaar is", aldus PvdA'er Timmer. „Jonge ren moeten zelf de consequen ties van hun gedrag voelen." Be halve de PvdA steunen ook LPF en WD de maatregel. GPD I-EUKE- 0/-OUS&" door Guido de Bruin DEN HAAG - Wie heeft God uit gevonden? Is Christus de achter naam van Jezus? Worden mos limvrouwen anders behandeld dan mannen? Moet je bang zijn voor religieus fanatisme? Het boek God Adonai Allah van de Katholieke Bijbelstichting geeft antwoord op ruim honderd van zulke vragen, die kinderen zelf hebben gesteld. Bisschop Tiny Muskens van Bre da overhandigde minister Maria ZWOLLE - Een (ex)-raadsheer van het gerechtshof in Leeuwar den is gisteren in Zwolle veroor deeld tot drie maanden voor waardelijke celstraf en 80 uur taakstraf voor de mishandeling van zijn Oekraiënse vriendin. De rechtbank in Zwolle sprak de rechter vrij van poging tot doodslag. Tegen de rechter was zes maan den voorwaardelijke celstraf en 240 uur werkstraf geëist. De rechtbank achtte niet bewe zen dat hij zijn vriendin tegen het hoofd heeft geschopt. Wel heeft hij haar met zijn vuisten geslagen. In het ziekenhuis zijn na de mishandeling bij de vrouw bloeduitstortingen en zwellingen aan het hoofd gecon stateerd. Volgens de rechtbank waren de verwondingen niet van dien aard dat poging tot doodslag bewezen kan worden. „Wel heeft de verdachte zich schuldig gemaakt aan twee ern stige en langdurige mishandelin gen," De rechtbank hield er in de uitspraak rekening mee dat met een veroordeling de ex-raadsheer niet meer in de rechtspraak aan het werk zal ko men. ANP van der Hoeven (Onderwijs) gis teren op de rooms-katholieke school Onze Wereld in de Haag se Transvaalwijk temidden van leerlingen van groep acht een exemplaar. „Niets is zo belangrijk in de dia loog van de godsdiensten als dat we iets van elkaar weten", zei Muskens, in de bisschoppencon ferentie verantwoordelijk voor interreligieuze dialoog. „Misver standen leiden tot verschrikke lijke dingen." De minister was het roerend met de bisschop eens. „Respect kun je alleen heb ben als je weet wat de ander ge looft", hield ze de scholieren voor. Op de oproep van Muskens om samen met haar „grote vrien din", minister Rita Verdonk voor Integratiebeleid, alle scho len van het boek te voorzien, kon ze slechts antwoorden dat ze geen boeken kan voorschrij ven. Ze wil wel zoeken naar wegen om „iedereen ervan op de hoog te te brengen dat het boek er is". De titel verwijst naar de namen van God in christendom, joden dom en islam. Voor Muskens zijn God en Allah dezelfde. Hij herinnerde eraan dat in Indone sië ook christenen God als Allah aanspreken. Boeddhisten De bisschop, die meermalen heeft gezegd de dialoog met boeddhisten belangrijker te vin den dan die met moslims, zei te hopen dat er een soortgelijk boek komt waar meer over hin doeïsme en boeddhisme in staat. „Jouw God staat er nog niet bij", zei Van der Hoeven tegen een hindoeïstisch meisje. Op de vraag welke godsnaam ze zou kiezen, antwoordde ze „dat weet ik niet, want er zijn er zo veel". Na enig nadenken kwam ze met Krishna op de proppen. Het overgrote deel van de leer lingen van Onze Wereld is mos lim, maar er zitten ook tiental len rooms-katholieke en hin doeïstische kinderen op en een enkele jood, sikh en boeddhist. Drie journalisten, die elk een van de drie religies vertegen woordigen, hebben in het van oorsprong Franse boek de vra gen beantwoord. Ze erkennen dat de vrouw in de islam minder rechten heeft, maar dat „vind je in heel veel culturen en godsdiensten, en men probeert hier verandering in te brengen." ANP LEEUWARDEN - In Friesland mogen geen wilde eenden meer worden afgeschoten. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden bepaald. De Faimabescherming had een zaak bij de bestuursrechter aangespannen om te eisen dat de jachtvergunningen die de provincie verstrekt, illegaal worden verklaard. De provincie verleende ontheffingen waardoor de eenden- jacht ook in het gesloten seizoen was toegestaan, zo stelde secretaris Pauline de Jong van de Faunabescherming gis teren. De rechtbank vindt dat de provincie niet goed ge noeg kan aantonen dat de eenden schade veroorzaken. Daarmee valt de grond om de vogels te bejagen weg. ANP VOORBURG - Studeren gaat de laatste jaren sneller. Stu denten die in het studiejaar 2004/2005 hun diploma haal den, deden daar 64 maanden over. Dat is een maand min der dan de lichting van een jaar eerder, meldde het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. Vergeleken met twee jaar eerder hadden studenten zelfs twee maanden minder nodig. Studenten die van het vwo komen zijn langer over hun studie gaan doen (75 maan den in 2004/2005). Plet zijn vooral studenten die op een ho geschool hebben gezeten die het gemiddelde omlaag bren gen. ANP DEN HAAG - Prins Constantijn doet vanmorgen om half elf in het Oude Stadhuis aan de Groenmarkt in Den Plaag officieel aangifte van de geboorte van zijn tweede doch ter, gravin Leonore. Ze is nummer zeven in de lijn van troonopvolging. Als getuigen treden op opa Laurens-Jan Brinkhorst en premier Balkenende. Burgemeester Deetman zal samen met een ambtenaar van de burgerlijke stand de aangifte in ontvangst nemen. Leonore heeft een zusje, gravin Eloi- se, en een broertje, graaf Claus-Casimir. ANP APELDOORN - De Politieacademie heeft als eerste bin nen de Nederlandse politie een energie- en milieubespa- rende auto aangeschaft. Dit hybride voertuig rijdt zowel op een elektromotor als op een verbrandingsmotor. De au to, een Toyota Prius, wordt vrijdag officieel in gebruik ge nomen. Een woordvoerder van de academie zei gisteren dat de nieuwe auto voldoet aan de eisen die politiesurveillance stelt. Het voertuig wordt het komende jaar getest om te bekijken of hij breder is in te zetten. ANP AMSTERDAM - Voormalig UWV-topman Tjibbe Joustra krijgt een bonus op zijn UWV-salaris. In maart 2004 ver trok hij als topman bij de uitkeringsinstantie na een con flict met minister De Geus van Sociale Zaken. Maar hij staat nog steeds op de loonlijst. Joustra werk nu op detacheringsbasis als Nationaal Coör dinator Terrorismebesrijding. De UWV-top krijgt over 2005 een bonus van 5 procent, zo bevestigde een woord voerder van UWV. ANP door Henk van Lierop DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer, gevormd door regeringspartij CDA en op positiepartij PvdA, is tegen het wetsvoorstel van minister Johan Remkes (Binnenlandse Zaken) om politiekosten door te bereke nen aan clubs in het betaald voetbal. De WD-bewindsman dient het voorstel toch in. Volgens hem is het CDA hieraan gebonden door een afspraak in het regeerak koord. Dit bleek gisteren tijdens een bijeenkomst in Den Haag, waar directeur Henk Kesler van de sectie betaald voetbal van de KNVB pleitte voor een alterna tief. CDA-Tweede Kamerlid Annie Schreijer-Pierik zei daarop te gen de wet te zijn en voor het ini tiatief van de KNVB. Haar PvdA-collega Piet Straub zei „absoluut geen voorstander te zijn van het. wetsvoorstel zo als het nu is", en concludeerde: „Er is dus geen meerderheid voor." Minister Remkes vindt het niet meer dan redelijk dat kosten van agenten in het stadion wor den doorberekend aan de clubs. Dat zal hen stimuleren om zelf veiligheidsmaatregelen te tref fen. Hij ziet geen principieel ver schil tussen bijvoorbeeld disco theken, die zelf particuliere be wakers in schakelen, en andere evenementen zoals grootschali ge popconcerten. Kesler pleit ervoor om het straf recht meer toe te spitsen op het gebeuren in stadions en om snel ler en zwaarder te straffen. Vol gens hem blijkt dat in Engeland goed te werken. De clubs vragen volgens hem niet om de agenten in de stadions. De burgemees ters bepalen dat dat moet gebeu ren en ze zullen daarmee de clubs op kosten jagen. Paars kabinet Remkes baseert zijn wetsvoor stel op een rapport van de com missie Mans, dat zes jaar gele den uitkwam. Maar het tweede paarse kabinet (WD, D66, PvdA) nam de con clusie over doorberekenen van de politiekosten niet over. Rem kes wil in augustus overleg met de KNVB over zijn wetsvoor stel. ANP Bisschop Muskens van Breda overhandigde gisteren het boek met geloofsvragen van kinderen aan on derwijsminister Maria van der Hoeven. foto Evert-Jan Daniels/ANP door Remko Tanis DEN HAAG - De straling van umts-masten heeft geen schade lijk effect op de gezondheid van mensen. Dat blijkt volgens staatssecretaris P. van Geel (Mi lieu) uit Zwitsers onderzoek. Hij hoopt dat de protesten tegen plaatsing van de zendmasten voor snelle mobiele telefonie hierdoor verdwijnen. Het Nederlandse TNO conclu deerde in 2003 dat mensen door intensieve umts-straling last kunnen krijgen van hoofdpijn, duizelingen en concentratiepro blemen. Die conclusie week af van eerdere onderzoeken en leid de tot veel opschudding. Tientallen gemeenten weigeren sindsdien vergunningen af te ge ven voor de plaatsing van de zendmasten. In wetenschappelijke kringen is altijd getwijfeld aan de uitkom sten van het TNO-onderzoek. Het zou onvolledig zijn, waar door onzeker blijft of de stra ling gezondheidsklachten te weegbrengt. Het Zwitserse onderzoek, waar van de resultaten gisteren zijn gepresenteerd, moest uitsluitsel bieden. Volgens Van Geel blijkt daaruit ondubbelzinnig dat de straling geen gevolgen heeft voor de ge zondheid van mensen die in de buurt van de masten wonen. Van Geel, die het Zwitsers on derzoek deels heeft betaald, hoopt dat gemeenten nu weer meewerken aan de plaatsing van umts-masten. De telefoon sector heeft 2,7 miljard euro be taald voor de licenties om het nieuwe netwerk in Nederland aan te leggen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3