lavis ziet af van umts-masten Ahmed Abdulkadir mag eindelijk blijven El Basisschool De Werf heeft eerste steen terug GRATIS 2 VERGROTINGEN SMIMPHOTO Twijfel over bommen bij sloot Roofack GRATIS I 1 'mitsers onderzoek zegt dat volksgezondheid niet wordt aangetast r Pak Kom naar de grote te KRABBENDIJKE op vrijdagavond 9 juni van - Windmolens voor Vlaamse kust Fietser krijgt kopstoot Hardrijders zijn rijbewijs kwijt Toekomst westernweekend onzeker zeeuwse almanak Attent tetie: 0113-315649 jpzG.nl Jjl:redactie@ pzc.nl Jjus 314460 AA Goes Jrtentie-exploitatie: [d-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Vs-Vlaanderen: 0114-372770; fnaal: 020-4562500. bnsdag 7 juni 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen Paul Begijn GEUZEN - Woonstichting is in Temeuzen plaatst voor geen nieuwe umts-masten ïaar gebouwen. Directeur in Exter deed die toezeg gisteren in een reactie op tkomst van een Zwitsers on- Dek naar de schadelijkheid umts-masten. Volgens het rzoek zouden de zendmas- liet gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Exter gaat met zijn toezeg- in tegen de oproep van ssecretaris Van Geel T)M) om het plaatsen van É-masten weer toe te staan, niet gevaarlijk zouden De corporatiedirecteur er niks voor te voelen dat leuzen volgepropt wordt masten. „Wij hebben de be- Jmg genomen geen nieuwe len te plaatsen. Veel van on- ewoners zien de umts-mas- bIs een probleem. Of ze nu ïof niet schadelijk zijn, weet let. Maar wij staan achter 1 huurders en die geven aan :e de komst van nieuwe mas- |iiet zien zitten." ielucht de gemeente Terneuzen idert er weinig aan de be lde situatie na de uitkomst het Zwitsers onderzoek, louder C. Liefting (volksge- heid): „Flats die negen me- f hoger zijn, blijven vergun- ningsvrij voor het plaatsen van masten. Daar hebben wij verder niks over te zeggen. Wel dient de provider goedkeuring te krij gen van de eigenaar van het ge bouw." In gebieden waar geen hoge gebouwen staan, zoals in de polders tussen Koewacht en Zuiddorpe, moet wel een bouw vergunning worden aange vraagd. Liefting toonde zich gis teren opgelucht met het nieuws dat umts-masten niet schadelijk zijn. „Nu komt de waarheid eindelijk boven tafel. Als de masten wel schadelijk zijn, heb ben wij als overheid jaren ge faald." Het Zwiters onderzoek wordt door de Nederlandse regering als onafhankelijk en objectief ge zien. Eerder nog toonde een on derzoek van TNO aan dat de masten wel schadelijk zouden kunnen zijn. Actiecomité De Oudelandse Hoe ve in Temeuzen, die zich al ja ren verzet tegen de komst van nieuwe umts-masten, bekijkt het onderzoek met gemengde ge voelens. „Wij voelen ons machte loos, maar niet eenzaam. Men sen uit alle werelddelen die te gen umts-masten strijden, zul len in opstand komen. Niemand kan onze gezondheidsklachten thuisbrengen en er wordt alleen maar gezegd dat het tussen onze oren zit", aldus E. Fieret van het actiecomité. De families Fieret en Haan- raads, die deel uitmaken van het actiecomité, streden begin dit jaar tegen de komst van een umts-mast op hun flat aan de Edvard Grieghof in Temeuzen. Die werd uiteindelijk toch ge plaatst. Het nieuws dat stichting Clavis voorlopig geen nieuwe masten plaatst, stemt Fieret positief. Toch hoopt zij op meer. „Direc teur Van Exter is al langere tijd bezig met een jurist om onder een bestaand contract met de providers af te komen. Als dat lukt, kan de mast alsnog van de flat worden gehaald. Wij heb ben inmiddels een advocaat in de arm genomen en het mag dui delijk zijn dat het laatste woord hier nog niet over gezegd is." De gemeente Tholen liet giste ren in een reactie weten terug houdend te blijven met het plaatsen van umts-masten. Vol gens wethouder M. Velthuis zegt het Zwitserse onderzoek niets over de gezondheidseffec ten op langere termijn. Advertentie een WKANTIEVEILING EINTJES [nailer Atopreis voor een KNALPRIJS! www.kleintjesknaller.nl s inmiddels al meer dan vijftig I gespecialiseerd in superieur slaap- jmfort Dankzij onze permanente am- n steeds betere bedden te maken, in reeds vele innovaties op onze naam ■uondcr de nieuwe Supreme Dy- Bnuquc. die bet hoogsre niveau biedt in ■nlort, design en functie. En dus een frimum aan gebruiksplezier, ergon- jlic en slaapcomfort. Nooit eerder was f) bed even intelligent als comfortabel. Burgemeester Lonink (links) en wethouder Lieftink worden door leerlingen van De Werf bedolven onder de confetti, ter ere van het jubileum. foto Peter Nicolai door René van Stee PHILIPPINE - De eerste steen van rooms-katholieke basis school De Werf in Philippine heeft sinds gisteren een promi nente plaats naast de ingang. Het ingemetseld kleinood werd onthuld door burgemeester J. Lonink en onderwijswethou der C. Liefting van de gemeente Terneuzen. De onthulling betekende met een het begin van de feestweek in het kader van het vijftigjarig jubileum van De Werf. De eer ste steen, waarop te lezen staat dat de bouw van de school op 15 juni 1955 begon, was al jaren zoek. Hij werd enige tijd gele den teruggevonden in het berg hok van het fietsenhok. De steen was in het rommelhokje beland na een verbouwing van de hal en de lerarenkamer, eind jaren zeventig. Voor de verbou wing heette de school Sint Aloy- sius. „De plaquette moest voor die verbouwing wijken. Sindsdien hebbben we hem nooit meer te ruggezien. Daarom is het des te leuker dat hij bij het jubileum weer terug is", vertelt leer kracht Herman Sarneel. Hij geeft al 32 jaar les in Philippine. Ontbijt De jubileumactiviteiten begon nen gisterochtend met een geza menlijk ontbijt. Dat gebeurt ook vandaag, morgen en vrijdag. Verder staan de komende dagen onder meer een wandeltocht, op tredens en een musical op het programma. Op zaterdag 28 ok tober is er een reünie voor oud-leerlingen. De Werf telt 85 leerlingen, een aantal dat al jarenlang rond die koers schommelt. De populatie werd zo'n 25 jaar geleden on geveer gehalveerd na opening van de openbare basisschool De Stelle. Dat gebeurde niet zozeer omdat de ouders van de kin deren kozen voor een school met een specifieke identiteit, maar eerder omdat de De Stelle midden in een nieuwe wijk lag. Sarneel heeft nog altijd gemeng de gevoelens bij de komst van De Stelle. „Want er zijn jaren ge weest dat er minder dan twee honderd basisschoolleerlingen op het dorp waren. Die hadden wij dus gemakkelijk kunnen ber gen. Anderzijds is de relatie piet De Stelle prima. En zoals vaak levert een nadeel ook een voor deel op. Want doordat er op on ze school niet zo veel kinderen zitten, hebben wij volop de ruim te." door Sheila van Doorsselaer HULST - Opluchting bij zijn vrouw Angelique, zijn dochter tje Faiza (2) is nog te jong om het te bevatten, maar Ahmed Abdulkadir heeft na bijna twin tig jaar getouwtrek met de auto riteiten eindelijk een verblijfs vergunning gekregen. Vijf jaar geleden maakte de Hulster gemeenschap voor het eerst kennis met de volhardende Somaliër. Kleumend in een tent je in de tuin van de Willibrordus- basiliek dreigde hij zich in de cember 2001 dood te hongeren als hij niet in Nederland zou mo gen blijven. Hij was uit zijn huis gezet om dat zijn verzoek om een ver blijfsvergunning weer was afge wezen. Alle mogelijke instanties had hij al aangeschreven over zijn situatie, tot aan hare majes teit toe. Het verlossende woord kwam echter nooit. Abdulkadir ontvluchtte bijna twintig jaar geleden Mogadishu, in zijn door burgeroorlog ver scheurde land. Hij liet alles en (Advertentie) 18.00-21.30f koopjes halen! Ook diverse attracties voo^ de kinderen! iedereen achter en wist niet waar hij terecht zou komen. Het werd Nederland. Na een aantal omzwervingen kwam hij in Hulst terecht waar hij inmid dels al zo'n twaalf jaar woont. Tot voor kort steeds illegaal. Smeekbedes Acht dagen na het begin van zijn hongerstaking in 2001 gaf Abdulkadir zijn verzet op. Smeekbedes van zijn Hulster vriendin (inmiddels zijn vrouw) Angelique en de toezegging van de IND om hem alsnog een be zwaarschrift te laten indienen tegen de negatieve beslissing op zijn verblijfsvergunning, gaven de doorslag. De gemeente Hulst verleende hem op humanitaire gronden enkele maanden een uit kering. Een jaar later was de situatie voor Abdulkadir nog helemaal niks veranderd. Hij was nog steeds illegaal en kon niet wor den uitgezet naar Somalië om dat er geen i'echtstreekse vlieg verbinding was. Terwijl andere Somaliërs wél een verblijfsver gunning kregen, bleef Abdulka dir verstoken van het gewilde papier. Hij vergeleek de proce dure met een bingospel. „Als ze je naam trekken, heb je geluk." Ahmed Abdulkadir heeft na bijna twintig jaar getouwtrek een verblijfsvergunning gekre gen. De laatste kans voor Abdulka dir was zich vrijwillig te melden bij het uitzetcentrum in Ter Apel, in de hoop dat ze daar een aanvraag voor een verblijfsver gunning heel misschien wel zou den behandelen. Hij verbleef er in oktober vorig jaar vier da- gen.Inmiddels was hij getrouwd met Angelique en hadden ze een kindje gekregen. Er stond veel op het spel. Wat hij en Angeli que zo vurig hoopten, gebeurde; de verblijfsvergunning kwam er. Wellicht geldt het papiertje slechts voor vijf jaar, maar daar na wacht voor Abdulkadir hoogstwaarschijnlijk het offi ciële Nederlanderschap. Natuurlijk is hij opgelucht, maar dankbaar, nee, niet echt. „Waarom krijg ik nu opeens wel een verblijfsvergunning en toen niet? De reden waarom ik ge vlucht ben, is nooit veranderd. Er worden gewoon spelletjes ge speeld." Inmiddels gaat hij 'naar school'. Hij volgt inburgeringslessen aan het ROC. Slaagt hij voor het examen, dan kan hij een ver zoek indienen om zich te laten naturaliseren en als dit wordt gehonoreerd, krijgt hij een Ne derlands paspoort. Dan kan hij eindelijk zijn naar de VS ge vluchte familie bezoeken. Ange lique heeft zijn zussen al be zocht, maar Abdulkadir mocht niet mee. Abdulkadir kan nu ook einde lijk op zoek naar een baan. Wel ke baan maakt hem niks uit, als hij maar kan werken. Hij heeft er zin in. „Maar liever niet in de buitenlucht. Aan die kou hier raak ik maar niet gewend." (ijk op de Kleintjesmarkt jagina's in deze krant of ip kleintjesknaller.nl voor ie VAKANTIE van de week! (Advertentie) (Advertentie) weten? www.avans.nl feenhouts-bedden.nl "piplcm 31 -33, Schoondijke t. 0117-40 15 82 fa Bij ontwikkelen en afdrukken van uw «olie rolletje of digitale opdracht ti J- van tenminste 20 afdrukken nu GRATIS twee 15 x 21 cm kleur- vergrotingen van uw mooiste foto's. OOSTENDE - België heeft gisteren concessies afgegeven voor de bouw van 36 grote windmolens in de Noordzee. De molens leveren ongeveer één procent van de Belgische stroomproductie: 735 GigaWatt per jaar. Het nieuwe windturbinepark helpt om rond 2010 meer dan zes pro cent van de stroom te winnen uit hernieuwbare energie, aldus de Belgische minister voor Energie, M. Verwilghen. De windturbines zullen niet te zien zijn vanaf het strand. Ze komen 38 kilometer uit de kust bij Oostende. Het zoge heten Eldepasco-project is een investering van een half miljard euro van de Belgische bedrijven Electrawinds, Depret/Artes-groep, Aspiravi en WE-Power. De eerste windturbines moeten in 2009 stroom leveren. ANP/Belga TERNEUZEN - Een 52-jarige fietser uit Terneuzen kreeg gisteravond rond zeven uur in de Terneuzense Vloos- wijkstraat een kopstoot van een 27-jarige plaatsgenoot. De 27-jarige zat als passagier in de auto van een 28-jarige Terneuzenaar. Hij had zich eraan geërgerd dat de fietser zijn hand niet uitstak toen hij rechtsaf sloeg. De fietser deed aangifte van mishandeling. De bestuurder van de au to deed ook aangifte; hij verwijt de fietser poging tot ver nieling omdat de man naar de auto had getrapt. IJZENDIJKE - Bij een snelheidscontrole op de N61 bij IJ- zendijke moesten twee automobilisten gisteravond hun rijbewijs inleveren. Ze reden meer dan vijftig kilometer per uur te hard. Op de N61 is tachtig de maximumsnel heid. De politie controleerde er tussen zes en zeven uur. CLINGE - Het voortbestaan van het traditionele western weekend van Schietvereniging de Schutterij uit Clinge hangt aan een zijden draadje. Donderdag begint de 28e editie met het afschieten van het saluutkanon door burge meester J.F. Mulder van Hulst. Tot en met zondag zijn er dan op het tot Fort States Tree omgedoopte schietterrein aan de Clingse Statenboomweg schietwedstrijden en wordt het Wilde Westen van Amerika in beeld gebracht. „Maar dit zou wel eens de laatste keer kunnen zijn", zegt voorzitter Werner de Vliegere van de Schutterij. „Dat heeft een aantal redenen. Er ontstaat een gebrek aan vrij willigers die onmisbaar zijn om zo'n groot evenement te kunnen organiseren. Het vergt enorm veel voorbereiding en dus vele uren werk om het zo'n vierhonderd gasten naar hun zin te maken. Verder kost het westernfeest ons veel geld, maar brengt het relatief weinig op." De Vlieg ere hoopt dat nieuwe vrijwilligers zich melden. door Frank van Cooten BRESKENS - Het is nog ondui delijk of er explosieven uit de Tweede Wereldoorlog in de bo dem van de sloot zitten bij het kruispunt Roofack in Breskens. Bij een onderzoek zijn welis waar geen zware explosieven ge vonden, maar de onderzoekers sluiten niet uit dat er wellicht toch iets in de grond zit. Het explosievenonderzoek is ver richt in verband met de komen de reconstructie van de N675, vanaf het kruispunt Roofack tot aan Groede. Omdat de onderzoekers niet kunnen concluderen dat er geen explosief materiaal in de sloot zit, adviseert de provincie Zee land de gemeente Sluis om de graafwerkzaamheden in de sloot te doen onder deskundige begeleiding van een in explosie ven gespecialiseerd bedrijf. Breskens is in de Tweede We reldoorlog zwaar gebombar deerd. In de afgelopen jaren zijn al veel bommen geruimd maar de verwachting is dat er nog meer in de grond zit. Bij graaf werkzaamheden wordt daarom geen enkel risico genomen. „Wij adviseren de gemeente Sluis onder deskundige begeleiding te graven. Het is immers niet he lemaal duidelijk of er wel of niet iets in de grond zit", aldus een medewerker van de provin cie. „Het hoeft overigens geen explo sief te zijn. Het kan ook om bij voorbeeld scherven gaan, of roestvorming van een oude af rastering die vroeger bij de sloot heeft gestaan. De gevoelige apparatuur die bij het onder zoek is gebruikt, registreert im mers alle ijzerhoudende materia len." De provincie is van plan het ge deelte Roofack-Boerenhol na de zomervakantie aan te pakken. De provincie Zeeland houdt don derdag een informatieavond in Groede over aanpassingen aan het weggedeelte Roofack-Boe renhol. Op deze avond wordt het uitvoeringsplan gepresen teerd en geeft gedeputeerde T. Poppelaars een toelichting. De informatieavond in brasserie De 3 Koningen begint donder dag om 20.00 uur. (Advertentie) 1 Zaterdag a.s. speciaal voor u een exemplaar van National Geographic t.w.v. 4,30 via uw dagblad het alfabet van Zeeland Let op de advertentie a.s. zaterdag Het ging al een tijdje niet zo goed met die dame uit Vlissin- gen. Na vijfentachtig levensja ren doet een mens wat onge makken op. Nu hoort ze plots heel slecht. Ze ging te rade bij de keel-, neus- en oorarts. De ervaren behandelaar van gehoorpro blemen benaderde zijn patiën te attent. Hij schreef op een briefje: „Mevrouw, u bent doof?" en reikte haar dat over zijn bureau aan. Zij pakte het briefje en keek er 'ns naar. En antwoordde: „Dokter, ik heb geen leesbril bij me.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39