PZC Subsidie duurzaam bouwen hapert Werk aan Stoofweg bij Renesse PZC Lozing afvalwater op sloten verminderd door kleine zuivering 1 1 luidige ingewikkelde regeling moet vervangen worden door eenvoudiger aanvraag Rijontzegging en boetes (riigloopmarkt n Oiddorp Beeldconcert rond Mozart in Nieuwe Kerk Duofiets voor ouderen in Lewedorp Bezwaren schoolplan afgewezen Fietser krijgt kopstoot Westkapelle in teken van de Vikingen agenda woensdag 7 juni 2006 Kleemans - Wegens gebrek animo heeft de gemeente de huidi- i subsidieregeling ter stimule- ngvan duurzaam bouwen afge- Siaft. De gemeente zoekt nieu- c wegen om duurzaam bou- en ie stimuleren. Eind juli er een nieuw plan liggen. 1994 is in Zeeland de Werk- ip Milieubewust Bouwen op richt. Dit met als doel de knel- iten voor duurzaam bouwen leen rijtje te zetten om vervol- is oplossingen te zoeken. In 16 mondde dat uit in het :uws Convenant Duurzaam ïwen en in het kader daar- riep de gemeente Schou- i-Duiveland een subsidiere- in het leven. Van deze re- w wordt echter nauwelijks iruik gemaakt. regeling is niet alleen inge- ckeld. maar ook verouderd, de bijbehorende milieuscore- it staan maatregelen die in- ddels al in het bouwbeleid n opgenomen en daarmee ver- cht zijn. De uit de kluiten ge ssen formuleren die ingevuld iesten worden om voor een bij- ige uit die pot in aanmerking tomen, schrikten mensen af gens wethouder G. Houteka- „Er moest een monster van lijst ingevuld worden en haken mensen af." De arxi- ivoor de regeling daalde naar nulpunt en dat betekende het duurzaam bouwen niet d gestimuleerd, terwijl daar igeld voor was. jlat is, stelt Houtekamer, ze- niet de bedoeling. De wet- lier vindt dat duurzaam bou- ïextra aandacht dient te krij- nen stelt dat de gemeente chin deze niet aan haar ver- itroordelijkheid mag onttrek- m Sr moet naar nieuwe we en gzocht worden en dat moet iel ;ebeuren. Vöor eind juli ientien nieuwe stimuleringsre- linghet levenslicht te zien. dieregeling er eenmaal, dan jhetn de visie van Houteka- belangrijk dat helder lar hiten wordt gebracht hoe UDDQP - De Doopsgezinde meentOuddorp houdt op za- I juni de jaarlijkse ringlooinarkt. ize vine plaats op het par- erterrei; aan de Dorps inden, va 8.00 uur tot 15.30 I ïuff el aar kunnen bij de kra terecl voor onder meer :en, blemen en planten, lappelei en fruit, hand- :ken, anek en curiosa en veel mei. De kinderen kun- zich daaiaast laten schmin- Jn gedeeh van de op- ïgst van deze Kringloop- fkt zal in goede komen het nieve zendingspro- van de bopsgezinde Ge- eente. Bezorgklachtn: 1-0231231 ip maandag t/rvrijdag ge- lurende de opéngstijden; iterdagstot 120 uur REDACTIE SCHOUWEN-DIVELAND [Grachtweg 23a rostbus 80 j300ABZIERIKZE fel: 0111-454647 (Fex: 0111-454657 E-mail: redzzee@p:.nl Marcel Modde (che IPiet Kleemans f li Pankow Ksme Soesman Welita Lanting IRudy Boogert (sport) CENTRALE REDACT! Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 nc Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET '.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 5K www. de regeling in elkaar steekt. Zo moet het volgens hem mogelijk zijn het duurzaam bouwen een nieuwe impuls te geven. Daar waar reeds verwachtingen gewekt zijn, stelt het college de raad voor een overgangsrege ling in het leven te roepen. In de praktijk gaat het om bouwplan nen voor de Frederikstraat in Serooskerke, d'Heule in Ooster- land en Stoofweg in Dreischor. De kavels voor deze bouwplan nen zijn al verkocht en daarbij is de kopers gewezen op het be staan van de subsidieregeling. Het gaat niet aan om dan voor hen de subsidiekraan op voor hand al dicht te draaien. Het collegevoorstel komt don derdag 29 juni aan de orde tij dens de gemeenteraadsvergade ring. Deze wordt gehouden in de burgerzaal van het gemeente huis. Aanvang 19.30 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Avondconcerten die rond de klok van elf uur ein digden in het zomerse Wenen van de achttiende eeuw inspi reerden tot de organisatie van het programma Eine grosse Nachtmusik vrijdag in de Grote Kerk in Zierikzee. Het betreft een feestelijk con cert met beeld en geluid dat wordt gehouden in het kader van het Zierikzeese Mozartfesti- val. Het programma is bedoeld voor liefhebbers van de muziek van Wolfgang Amadeus Mozart, maar richt zich ook op mensen die weinig afweten van deze componist. Speciaal voor hen ontwikkelden Hans Erbrink en Mar van der Veer een presenta tie in drie delen over het leven van deze Weense meester. De beelden worden op groot scherm geprojecteerd en wor den af en toe begeleid door toe passelijke muziek. Inspelend op het feit dat Mozart de klarinet in het symfonie-or kest heeft ingevoerd, is voor dit instrument een belangrijke plek in het concert ingeruimd. Klari- nettiste Trudie Stalpers Smeets treedt op met begeleiding van pianist René Arons. De Zierikzeese zangeres Lies- beth Franken zingt twee aria's die niet uit een opera komen, maar door Mozart destijds op bestelling werden geschreven. Franken wordt op piana bege leid door Ellengard Jense. De vocale groep rondom zange res Marijke Nieuwenweg tekent voor een vrolijk aandeel binnen het programma. Nieuwenweg trad met veel succes al eerder solo op tijdens het eerste con cert in het Mozartjaar. Nu zingt zij samen met twee leerlingen, Martine Slangen en Jan de Rho- ter, enkele toepasselijke noc turnes. Dit optreden wordt uitgevoerd in de historische kle dij van de pruikentijd van Mo zart. Eine grosse Nachtmusik begint om 21.00 uur. De deelnemers aan de praise-avond wilden vanuit Kapelle een tegenwicht bieden aan een mogelijke antichrist. door Frank Balkenende KAPELLE - Een bezweringsritueel? Nee, dat niet, zegt Kees Fonteine uit Hansweert. Toch houdt de nummer reeks 666 christenen bezig. Dinsdag is het 6 juni, ofwel de zesde van de zesde in 2006, de dag waarop de nummers sa menkomen en het getal van het beest vormen. Een duivels getal en dus een dag waarop de duivel zijn snode plan nen wil uitvoeren, tenminste voor wie dat gelooft. In Kapelle laten christenen dinsdagavond een tegengeluid horen tij dens een praise-avond. „We hopen en bidden dat mensen het positieve van Gods kracht ervaren." In 360 landen hebben christenen al van af maandagavond zes uur tot dinsdag morgen tot zes uur een dag van de Krachtige Aanbidding gehouden. Vol gens Ambassadors Ministries, de oi'gani- sator van deze wereldwijde proclama ties, is het aannemelijk dat de an tichrist op 6 juni 2006 toeslaat. Ook Kees en Els Fonteine uit Hans- weert, initiatiefnemers van de praise- avond op dinsdag in De Vroone in Ka pelle (maandagavond lukte niet), zijn ervan overtuigd dat de duivel bestaat. De bijbel is er immers eenduidig over. In het laatste boek van het Nieuwe Tes tament (Openbaring 13, vers 18) staat dat 666 het getal van het beest is, de be lichaming van de antichrist. „De duivel is een schepsel van God. Hij werd echter hoogmoedig en toen heeft God hem vanuit de hemel op aarde ge worpen. Daar probeert hij nu zijn nega tieve invloed aan te wenden door oorlo gen en ziektes aan te wakkeren." Gothic Kees heeft al signalen gekregen waaruit blijkt dat de duivel en zijn trawanten op oorlogspad zijn. „Ik ken bijvoor beeld mensen die vanuit de gothic-we- reld tot het geloof zijn gekomen. Van hen kreeg ik een mailtje dat er in gothic-kringen zou zijn opgeroepen op deze dag zelfmoord te plegen. Ik heb het niet kunnen verifiëren, maar als het zo is, stemt dat tot verontrusting. Zoiets heeft God immers niet met de wereld voor." Het hele jaar door 'gebeuren er dingen die ons van God wegtrekken', onder streept Kees. Dichtbij huis ook. „Als ik soms de leegte bij jongeren zie, de onver schilligheid en de agressiviteit, ja zelfs, op het criminele af, dan denk ik: dat hoort niet. God heeft juist het positieve in zijn schepping gelegd en daar willen wij van getuigen. We hopen en bidden dat mensen het positieve van Gods kracht ervaren." Vanuit 'zijn' stichting Healing Leaves Ministry heeft Kees het plan opgevat om juist op deze donkere dag het licht van God te laten schijnen. Het is een px-aise-avond geworden, met veel mu ziek, dans, gebed en een korte overden king. „Ik las op internet over de dag van de wereldwijde krachtige aanbid ding. Els en ik dachten dat we daar iets mee moesten doen." Kees en zijn echtgenote Els zijn lid van de Rafaëlgemeente in Goes. Hij vervult daar een rol als muzikant en aanbid dingsleider. In die geest is de praise- avond, die voor iedereen openstaat, op gezet. „Er zijn ook mensen van andere foto Willem Mieras kerkgenootschappen. De bedoeling is dat de bijeenkomst laagdrempelig is." Zo'n 250 mensen groepen dinsdagavond samen in De Vroone om het positieve te genover satan te plaatsen. Ze zingen en bidden. Op het podium laten een paar mensen een vier meter lange Nederland se vlag op en neer golven. Dat heeft niets te maken met chauvinisme, zegt Kees. „Het rood staat voor het bloed van Jezus ofwel vergeving. Het wit sym boliseert de heiligheid van God. Blauw staat voor het levende water ofwel de Heilige Geest. Deze waarden willen wij herstellen. We willen opstaan om de hel de van God te laten zien, duidelijk ma ken dat God mensen welkom heet. Hem eren!" Tegenwicht Het is echter geen bezweringsritueel om de duivel te verdrijven, ook geen strijd, maar een tegenwicht, benadrukt Kees. „Ik heb niks met rituelen. Het enige wat we doen is ons focussen op God." Makkelijk is dat niet altijd. Het kwaad kan zich van ieder mens meester ma ken. „Vertel me: wie is er zonder zonde? Niemand is rein. Maar, we kunnen wel steeds proberen de liefde van God uit te dragen." door Esme Soesman RENESSE - Als gevolg van weg werkzaamheden is de Stoofweg richting Renesse voor een kleine twee weken niet of nauwelijks berijdbaar. Fietsers en automo bilisten moeten, met uitzonde ring van het weekeinde van 10 en 11 juni, even een stukje 'om'. Lastig is het altijd, maar er zijn prima alternatieve routes, schetst provinciaal medewerker civiel I. Gideonse de verkeersaf wikkeling rondom de Stoofweg. Sinds gisteren worden hier di verse onderhoudswerkzaamhe den gecombineerd uitgevoerd, waardoor de weg tussen de ï'o- tonde bij de Helleweg tot de aan sluiting met de Rijksweg N57 voor alle verkeer is afgesloten. Autoverkeer wordt, met uitzon dering van het weekend, tot en met 16 juni omgeleid over de re creatiever deel weg (N652) en de Serooskerkseweg (N57). Die weg is bewust gekozen omdat het alternatief via de andere kant - via onder meer Rampweg - voert over te smalle wegen. Het fietsverkeer wordt geduren de de gehele periode van werk zaamheden over binnenwegen geleid. Bedrijven en woningen die aan de Stoofweg liggen, wor den zoveel mogelijk bereikbaar gehouden. Als het weer mee zit, is de klus in een kleine twee we ken geklaard. Plateau Bij de aansluiting met de Kuier- damseweg wordt een rood - op vallend - fietspadplateau aange legd, doet Gideonse het werk uit de doeken. Ook wordt daar een stukje klinkerpad door asfalt vervangen. De afwatering van de hoofdrijbaan wordt verbe terd, het fietspad wordt gerepa reerd en opnieuw geasfalteerd. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Een 45-jarige Kapellenaar is gisteren door de Middelburgse politierechter B. Duinhof wegens dronken rijden veroordeeld voor tot. 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De Kapellenaar kreeg daarnaast een onvoorwaardelijke rijontzegging van drie maanden opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd zat van een veroordeling voor een alcohohnisdrijf. De man had vorig jaar 16 oktober tweeënhalf keer zoveel gedronken als is toegestaan. Hij heeft voor zijn alcohol probleem contact gezocht met Emergis. Een 60-jarige plaatsgenoot werd 29 oktober in zijn woon plaats Kapelle op zijn snorfiets betrapt met te veel alco hol op. De uitkomst van de blaastest gaf eveneens tweeën half keer zoveel alcohol als is toegestaan. De officier eiste driehonderd euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De politierechter vonniste conform de eis. LEWEDORP - Een fietstochtje maken. De bewoners van zorgcentrum De Kraaijert in Lewedorp kunnen het sinds gisteren weer dankzij de aanschaf van een duofiets. De duofiets waarop een bewoner naast een vrijwillige fietser zit, kon worden gekocht dankzij een flinke bijdrage van de Rotary Club De Bevelanden die door het Nationaal Fonds Ouderenhulp is verdubbeld. Sinds augustus vorig jaar heeft zox'gcentrum Poelwijck in "s-Heer Arendskerke al een duofiets. Er wordt veel gebruik van gemaakt, aldus directeur Hans van der Smissen van Poelwijck die tevens directeur is van De Kraaijert. „Veel van onze bewoners komen nog maar weinig buiten. Voor hen is een fietstocht je door het doi-p of de polders al een wei-eldreis." De fiets in Lewedoxp kostte ongeveer drieduizend euro en is gele verd door Jeremiasse revalidatiehixlpmiddelen Goes. Het voorbeeld van Poelwijck vindt niet alleen navolging in Le wedorp, maar ook bij zorgcentrum Vredelust in Yerseke. Vredelust heeft twee maanden een duofiets in bx-uikleen en dit bevalt zo goed dat een eigen exemplaar is besteld. Over drie a vier weken wordt die geleverd. THOLEN - Bezwaren tegen de bouw van een nieuwe school aan de Zoekweg in Tholen zijn door de provincie ongegrond verklaai'd. De gemeente Tholen wil twee scho len voor voortgezet ondex'wijs (het Calvijncollege in Tho- len-stad en het Markiezaatcollege in Sint-Maartensdijk) samenvoegen. De nieuwe school moet op nog onbebouwd terrein aan de Zoekweg komen. Omwonenden vinden de die locatie ongeschikt. Ze menen bovendien, dat de proce dures onzorgvuldig zijn dooxiopen en dat ze te laat over de plannen zijn geïnformeerd. Het dagelijks px-ovinciebe- - stuur deelt die opvatting niet. TERNEUZEN - Een 52-jarige fietser uit Terneuzen kreeg gisteravond rond zeven uur in de Temeuzense Vloos- wijkstraat een kopstoot van een 27-jax"ige plaatsgenoot. De 27-jarige zat als passagier in de auto van een 28-jaiige Terneuzenaar. Hij had zich eraan geëx-gerd dat de fietser zijn hand niet uitstak toen hij rechtsaf sloeg. De fietser deed aangifte van mishandeling. De bestuiuder van de au to deed ook aangifte; hij verwijt de fietser poging tot ver nieling omdat de man naar de auto had getrapt. door Maurits Sep MIDDELBURG - De lozing van afvalwater op het oppervlakte water in kwetsbare natuurgebie den is voor een belangrijk deel verminderd. Bij Waterschap Zeeuwse Eilanden is gisteren het project voor de plaatsing van kleine zuiveringen voor wo ningen afgerond. Acht van de tien gemeenten bo ven de Westerschelde hebben aan het project individuele be handeling afvalwater (iba) mee gedaan. In zeven gemeenten was het nodig woningen in natuurge bieden op deze mini-zuive ringsinstallaties aan te sluiten. In totaal zijn er 21 geplaatst. In Kapelle was dat niet nodig; Schouwen-Duiveland heeft be sloten alle woningen en bedxïj- ven op de riolex'ing aan te slui ten; Borsele deed niet mee aan het project en vindt dat mensen zelf moeten zox-gen voor een aan sluiting op de riolering of plaat sing van een zogenoemde iba. In het px-oject werken water schap, gemeenten en provincie samen met particulieren aan de verbetering van de kwaliteit van het oppervlaktewater. Als iemand een kleine zuivex-ing in zijn tuin wil laten plaatsen, wor- den de kosten daax-van door de vier partijen (waterschap, pro vincie, gemeente en pax-ticulier) gedeeld. Op de plaatsen waar de 21 zuive ringsinstallaties zijn geplaatst, wordt geen afvalwater meer op het oppervlaktewater geloosd. En daar gaat het om, zei dage lijks bestuurslid W. Ginjaar van Waterschap Zeeuwse Eilanden. Hij beheei't de poi'tefeuille wa terketen. „In een grote provin cie als Zeeland heb je veel bui tengebied. Woningen en bedrij ven loosden in het vei'leden op sloten en watergangen. Dat was niet zo'n px'obleem omdat er wei nig huizen en bedrijven waren. Het watersysteem kon dat zelf vexwerken. Maar de eisen voor de kwaliteit van oppex*vlaktewa- ter zijn veel strenger geworden dus wax-en extra maatregelen noodzakelijk." Enerzijds is geprobeerd meer woningen en bedrijven in het buitengebied op de riolering aan te sluiten. Dat is een succes geworden, stelde Ginjaar. Aan vankelijk werd gerekend op 450 huizen, maar dat zijn er 700 ge worden. Dat heeft twee keer zo veel geld gekost als vooraf was berekend (300 in plaats van 150 miljoen euro). Waar aansluiting op het riool veel te duur zou worden, is geko zen voor kleine zuiveringsinstal laties (iba's). Daarvan zijn er 21 geplaatst. Die staan vooral in de gemeente Tholen (12). In de ge meente Goes staan er 3, in Rei- merswaal, Noox'd-Beveland en Middelburg elk 2. In de gemeen te Borsele zijn nog 32 worxingen in kwetsbare natuux-gebieden die een eigen zuiveringsinstalla tie zouden moeten krijgen. WESTKAPELLE - In Westka pelle wordt zaterdag de Was- schappelse Vikingendag gehou den. Het Polderhuis krijgt die dag een replica van een Viking-bij boot. Rond 13.00 uur arriveert de boot bij de grote vuurtoren in Westkapelle. De relatie tussen de Vikingen en Westkapelle krijgt daar door een nieuwe dimensie. De opvatting leeft dat Vikin gen in de jaren 900 tot 1100 ook Westkapelle hebben aange daan. In Westkapelle wordt verwezen naar de geschiedenis. Er bestaat de voetbalclub de Noormannen, de Vikingstraat, Molen de Noor man, de Vikingkrant, Restau rant de Viking en het Viking park. Vanaf 13.30 uur wordt gestre den om het Wasschappels kam pioenschap Kubbido en touw trekken. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Leliëndale- weg, 18.30 uur: avondwandelvierdaag- se; ZIERIKZEE - Brogum, 14.00 uur: Kinder theater 'Het Boekenmannetje', ope ningsvoorstelling Festival Anywave.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35