?zc Rondweg Wolphaartsdijk leeft nog >ZC Collectief gebed tegen het kwaad Als je zo'n kind ziet opfleuren, kippenvel 11 College Goes schrijft idee nog niet af, maar richt zich op Aardebolleweg estkapelle teken van Vikingen Lozing op sloten verminderd Prijzen voor verwenzorgideeën Kust Veere aan zeezijde versterkt lezers schrijven Bevallen agenda Walcherse dienst Bibliotheek van Kapelle ruimt op woensdag 7 juni 2006 for Frank Balkenende OLPHAARTSDIJK - De ge- iente Goes schrijft een rond- !g langs de westkant van Wol- aartsdijk nog niet af, ook al Iht ze zich in eerste instantie de aanleg van een recreatie- rbindingsweg langs de noord- nt van het dorp, over de Aar- bolleweg. ügens wethouder M. Diele- [n (CDA, verkeer) houdt het (lege van burgemeester en ithouders de mogelijkheid n een westelijke rondweg pn. Die zou een vervolg moe- i zijn van de Stadseweg, die jens op de Muidenweg aan te sluiten. Dieleman wil de toekomst de kosten van tracé nog eens laten doorre- Iten, omdat het misschien t zo veel duurder uitpakt i verbetering van de Aarde- ïeweg. toleem daarbij is dat de pro- pie er niets voor voelt. Eer- werd vanuit Middelburg gegeven dat een westelijke Iweg de natuurwaarden in jYedencapolder te veel zou tasten. provincie heeft haar stand- recent nog eens bevestigd en brief aan Wolphaartsdij- aar J. Boer, die pleit voor leg van de westelijke rond- omdat die het dorp veel zou vrijwaren van recrea- erkeer dan een verbindings- aan de noordkant van het p. Boer heeft tevens bedacht vanaf de Stadseweg ook een uwe weg richting Wilhelmi- orp kan worden aangelegd, heeft daarvoor het tracé van landbouwweggetje in ge- hten, dat tussen de huurt ippen Blauwewijk en Roode- k doorloopt. Deze route kan aansluiten op de randweg Mhelminadorp. moet de deze verbindings- de Deltaweg kruisen, maar kan volgens Boer ongelijk- irs als de provincie op ter- n de Deltaweg verbreedt tot ;of vier banen. provincie vindt echter een jeterde route vanaf de Delta- lezorgklachten: 800-0231231 ip maandag t/m vrijdag idurende de openingstij- 3n;zaterdags tot 12.00 uur EDACTIE evelanden/tholen tationspark 28 ostbus31 460 AA goes 31:0113-315670 lx: 0113-315669 mail: redgoes@pzc.nl rank Balkenende (chef) ornelleke Blok Villem van Dam lieke van der Jagt lob Paardekam oen de Vries (sport) larmen van der Werf ientrale redactie tationspark 28 ostbus 31 460 AA goes el: (0113)315500 ax: (0113)315669 foiailj redactie@pzc.nl «ternet 'ww.pzc.nl ■mail: web@pzc.nl weg via de Aardebolleweg naar de Veerweg/Muidenweg een logi schere oplossing, blijkt uit de brief. Bovendien wenst zij geen tweede kruispunt in de buurt het bestaande bij de Langeweg. Volgens Boer is dat euvel op te lossen door het kruispunt Lange weg alleen voor laridbouwver- keer te bestemmen. Wethouder Dieleman vindt een nieuwe verbindingsweg van Wolphaartsdijk dwars door de Wilhelminapolder naar Wilhel- minadorp 'nogal wat'. „Ik schrijf het idee niet meteen af, maar op het eerste gezicht is het forse ingreep in het landschap." Daarom richt de gemeente de blik allereerst op het traject Del- taweg-Kwistenburg-Aardebolle- weg. In onderzoek is of dat tra ject deels moet worden ver breed, of er vanaf Kwistenburg een stuk weg dwars over een ak ker moet lopen en waar het noodzakelijk geachte vrijliggen- de fietspad komt te liggen. De gemeente doet dat in samen spraak met waterschap Zeeuw se Eilanden (de wegbeheerder) en de provincie. Een betere af- en aanvoer van het recreatiever- keer maakt immers deel uit van de gebiedsvisie Veerse Meer. Daarin praten deze drie overhe den ook mee. Onderling moet worden uitgemaakt wie er mee betaalt en hoeveel dan wel. Naar schatting kost de noordelij ke verbindingsweg twee tot drie miljoen euro. Opstoppingen Aan de andere kant beseft Diele man dat de keuze voor de noor delijke verbindingsweg juist wel eens tot meer recreatiever- keer tussen Wilhelminadorp en Wolphaartsdijk en daarmee tot opstoppingen op de Deltaweg kan leiden, simpelweg omdat er meer auto's de Deltaweg krui sen. Volgens een recente studie naar de verkeersafwikkeling aan de noordkant van Goes (verricht met het oog op de ontwikkeling van de wijk Waterstad) zorgt de recreatiespits er in de toekomst vaker voor dat het verkeer in en rond Goes vastloopt. Om die re den wenst de gemeente ongelijk vloerse kruisingen bij de kruis punten Deltaweg en Langeweg. STKAPELLE - In Westka- e wordt zaterdag de Was- ippelse Vikingendag gehou- t Polderhuis krijgt dan een re- a van een Viking-bijboot, cl 13.00 uur arriveert de bij de grote vuurtoren in Itkapelle. De relatie tussen Vikingen en Westkapelle '|t daardoor een nieuwe di- |ie. De opvatting leeft dat ïgen in de jaren 900 tot ook Westkapelle hebben ■gedaan. In Westkapelle verwezen naar de geschie- is. Vanaf 13.30 uur wordt ge len om het Wasschappels [pioenschap Kubbido en i'trekken. De deelnemers aan de praise-avond wilden vanuit Kapelle een tegenwicht bieden tegen een mogelijke antichrist. door Frank Balkenende KAPELLE - Een bezweringsritueel? Nee, dat niet, zegt Kees Fonteine uit Hansweert. Toch houdt de nummer reeks 666 christenen bezig. Dinsdag is het 6 juni, ofwel de zesde van de zesde in 2006, de dag waarop de nummers sa menkomen en het getal van het beest vormen. Een duivels getal en dus een dag waarop de duivel zijn snode plan nen wil uitvoeren, tenminste voor wie dat gelooft. In Kapelle laten christenen dinsdagavond een tegengeluid horen tij dens een praise-avond. „We hopen en bidden dat mensen het positieve van Gods kracht ervaren." In 360 landen hebben christenen al maandagavond vanaf zes uur tot dins dagmorgen tot zes uur een dag van de Krachtige Aanbidding gehouden. Vol gens Ambassadors Ministries, de organi sator van deze wereldwijde proclama ties, is het aannemelijk dat de an tichrist op 6 juni 2006 toeslaat. Ook Kees en Els Fonteine uit Hans- weert, initiatiefnemers van de prai se-avond op dinsdag in De Vroone in Kapelle (maandagavond lukte niet), zijn ervan overtuigd dat de duivel be staat. De bijbel is er immers eenduidig over. In het laatste boek van het Nieu we Testament (Openbaring 13, vers 18) staat dat 666 het getal van het beest is, de belichaming van de antichrist. „De duivel is een schepsel van God. Hij werd echter hoogmoedig en toen heeft God hem vanuit de hemel op aarde ge worpen. Daar probeert hij nu zijn nega tieve invloed aan te wenden door oorlo- gen en ziektes aan te wakkeren." Gothic Kees heeft al signalen gekregen waaruit blijkt dat de duivel en zijn trawanten op oorlogspad zijn. „Ik ken bijvoor beeld mensen die vanuit de gothic-we- reld tot het geloof zijn gekomen. Van hen kreeg ik een mailtje dat er in gothic-kringen zou zijn opgeroepen op deze dag zelfmoord te plegen. Ik heb het niet kunnen verifiëren, maar als het zo is, stemt dat tot verontrusting. Zoiets heeft God immers niet met de wereld voor." Het hele jaar door gebeuren 'er dingen die ons van God wegtrekken', onder streept Kees. Dichtbij huis ook. „Als ik soms de leegte bij jongeren zie, de onver schilligheid en de agressiviteit, ja zelfs, op het criminele af, dan denk ik: dat hoort niet. God heeft juist het positieve in zijn schepping gelegd en daar willen wij van getuigen. We hopen en bidden dat mensen het positieve van Gods kracht ervaren." Vanuit 'zijn' stichting Healing Leaves Ministry heeft Kees het plan opgevat om juist op deze donkere dag het licht van God te laten schijnen. Het is een praise-avond geworden, met veel mu ziek, dans, gebed en een korte overden king. „Ik las op internet over de dag van de wereldwijde krachtige aanbid ding. Els en ik dachten dat we daar iets mee moesten doen." Kees en zijn echtgenote Els zijn lid van de Rafaëlgemeente in Goes. Hij vervult daar een rol als muzikant en aanbid dingsleider. In die geest is de prai se-avond, die voor iedereen openstaat, opgezet. „Er zijn ook mensen van ande foto Willem Mieras re kerkgenootschappen. De bedoeling is dat de bijeenkomst laagdrempelig is." Zo'n 250 mensen groepen dinsdagavond samen in De Vroone om het positieve te genover satan te plaatsen. Ze zingen en bidden. Op het podium laten een paar mensen een vier meter lange Nederland se vlag op en neer golven. Dat heeft niets te maken met chauvinisme, zegt Kees. „Het rood staat voor het bloed van Jezus ofwel vergeving. Het wit sym boliseert de heiligheid van God. Blauw staat voor het levende water ofwel de Heilige Geest. Deze waarden willen wij herstellen. We willen opstaan om de lief de van God te laten zien, duidelijk ma ken dat God mensen welkom heet. Hem Tegenwicht Het is echter geen bezweringsritueel om de duivel te verdrijven, ook geen strijd, maar een tegenwicht, benadrukt Kees. „Ik heb niks met rituelen. Het enige wat we doen is ons focussen op God." Makkelijk is dat niet altijd. Het kwaad kan zich van ieder mens meester ma ken. „Vertel me: wie is er zonder zonde? Niemand is rein. Maar, we kunnen wel steeds proberen de liefde van God uit te dragen." door Ben van den Aarssen STAVENISSE - Op camping 't Oude Dorp in Stavenisse is een bijzonder project bijna afge rond. De Stichting Happy Days Tholen heeft een Fins chalet ge bouwd dat geheel is aangepast aan mensen met een lichamelij ke handicap. De bedoeling van het initiatief: gezinnen waarvan één van de ouders of kinderen gehandicapt is een bijna gratis vakantie aanbieden. Met name richt het project zich op families die door hun finan ciële situatie niet de mogelijk heid hebben om zelf een vakan tie te bekostigen. Meer sponsors en vrijwilligers zijn nodig om van het project een succes te ma ken. „Gezinnen even op adem la ten komen, op één de mooiste plekken van het eiland Tholen." Een boom van een kerel, met een hartje zo klein als een kind. Dat is misschien de beste type ring om initiatiefnemer Henk Verstijlen weg te zetten. Samen met echtgenote Ineke staat hij aan de basis van Happy Days Tholen. Zelf heeft Verstijlen geen leuke jeugd gehad. Altijd was het wat. Vechten, pikken, moeilijke ge zinssituatie. Als kind boden de jeugdkampen hem vaak ontsnap ping. Wind tegen Ook Ineke heeft de wind lang te gen gehad. Ondanks dat lukte het om van hun winkel in pro jectinrichting een goedlopende zaak te maken. Verstijlen, de jongen van de straat, werd in Zoetermeer zelfs voorzitter van serviceclub De Ronde Tafel. On der die paraplu organiseerde hij zijn eerste jeugdkamp. Later deed hij dat grotendeels uit eigen zak, totdat op zeker moment de Stichting Happy Days Netherlands werd opge richt. Enkele jaren geleden besloot het echtpaar om hun leven anders in te richten. Sinds 2001 zijn ze eigenaar van camping 't Oude Dorp, gelegen aan een doodlo pend wegje onder de dijk en aan de andere kant de Oosterschel- de. Hun leven veranderde dras tisch, wat bij hetzelfde bleef was de wens om kinderen die het niet meezit een zorgeloze va kantie aan te bieden. „Je jeugd is bepalend voor de keuzes die je later in het leven maakt. En voor mij hebben die jeugdkam pen vroeger heel veel betekent." Ineke en Henk Verstijlen, met tussen hen in Mieke Liefting, puffen even uit voor het Fins chalet van de stichting Happy Days Tholen. foto Peter Roek Vol goede moed begon het gezin Verstijlen begin dit jaar met de bouw van het chalet. Ook in de speeltuin van de cam ping staan toestellen, speciaal ontworpen voor kinderen met een handicap. De bedoeling was om dit zomerseizoen de eerste gasten in het chalet te ontvan gen. Het weer zat tegen bij de bouw en ook de financiële mid delen van de stichting bleken niet onuitputtelijk. Daardoor leidt Verstijlen rond in een niet afgebouwd chalet. Verstijlen heeft er inmiddels weer duizen den euro's uit eigen zak inge stopt. Dat doet hij met liefde en plezier, maar op langere termijn is dat niet de juiste weg. Boven dien, het zomerseizoen staat voor de deur en de dagelijkse gang van zaken op de camping vraagt ook alle aandacht. Daar sta je dan, vol goede wil, met je grote handen in het haar. Mieke Liefting-Bredschneijder uit Scherpenisse, tot voor kort MIDDELBURG - De lozing van afvalwater op het opper vlaktewater in kwetsbare natuurgebieden is voor een be langrijk deel verminderd. Bij Waterschap Zeeuwse Eilan den is gisteren het project voor de plaatsing van kleine zuiveringen voor woningen afgerond. Acht van de tien gemeenten boven de Westerschelde heb ben aan het project individuele behandeling afvalwater (iba) meegedaan. In zeven gemeenten was het nodig wo ningen in natuurgebieden op deze mini-zuiveringsinstal laties aan te sluiten. In totaal zijn er 21 geplaatst. In Ka pelle was dat niet nodig; Schouwen-Duiveland heeft be sloten alle woningen en bedrijven op de riolering aan te sluiten; Borsele deed niet mee aan het project en vindt dat mensen zelf moeten zorgen voor een aansluiting op de rio lering of plaatsing van een zogenoemde iba. In het project werken waterschap, gemeenten en provin cie samen met particulieren aan de verbetering van de kwaliteit van het oppervlaktewater. Als iemand een klei ne zuivering in zijn tuin wil laten plaatsen, worden de kos ten daarvan door de vier partijen (waterschap, provincie, gemeente en particulier) gedeeld. MIDDELBURG - Acht Zeeuwse zorginstellingen hebben gisteren een verwenzorgdag cadeau gekregen van zorgver zekeraar CZ. Met de verwenzorgdag kunnen zij hun cliën ten eens extra in het zonnetje zetten. CZ had een prijs vraag uitgeschreven onder de noemer 'Aandacht en een schouderklopje'. Instellingen konden tot 1 maart hun ver- wenzorgidee indienen. De verwenzorgdag is bedoeld als activiteit voor psychiatrische patiënten, ouderen of ver standelijk gehandicapten. Vaak bestaan er binnen een in stelling wel ideeën voor een dagactiviteit, maar is er te weinig geld voorhanden om ze uit te voeren. CZ reikte vo rig jaar ook al 25 verwenzorgdagen uit, vanwege het suc ces heeft de zorgverzekeraar besloten de verwenzorgda gen ook dit jaar weer cadeau te doen. Landelijk werden 210 ideeën ingestuurd. In elke regio mochten acht instel lingen een prijs in ontvangst nemen. In Zeeland kregen Emergis, Stichting SVRZ, twee verschillende afdelingen van Het Gors, zorgcentrum Vredelust in Yerseke. Ver pleeghuis Ter Reede in Vlissingen, Allevo Thuiszorg in Goes en woonzorgcentra Coensdike in Aardenburg een prijs uitgereikt. Het gaat om een bedrag van 800 euro waarmee ze hun ideeën ten uitvoer kunnen brengen. MIDDELBURG - De wensen van Veere en Vlissingen voor de manier waarop de zwakke kust versterkt moet worden, zijn gehonoreerd door het dagelijks provinciebe stuur. Dat betekent dat de kust overal zeewaarts wordt verstevigd, behalve tussen Westkapelle en Zoutelande en bij Westduin. Het besluit over de boulevard van Vlissin gen is uitgesteld. Gedeputeerde Staten hebben gisteren besloten cle adviezen van de gemeenten over te nemen. Veere wil de kust zo veel mogelijk aan de zeezijde aanpak ken. Ook tussen Domburg en Westkapelle. Staatsbosbe heer en de recreatie-organisatie Recron hadden een plan ingediend om daar juist aan de landzijde een nieuw na tuurgebied aan te leggen. GS hebben nog overwogen dat plan op te nemen in het project Zwakke Schakels, maar hebben daar uiteindelijk toch van afgezien. Volgens GS heeft de gemeente zich zorgvuldig gebogen over dat plan en het afgewezen. Daarom doen GS hetzelfde. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. zelf de geboortes te gaan doen. Ze vrezen kennelijk concurren tie. Concurrentie is goed, mits eerlijk. Verder werd op z'n minst gesuggereerd dat de kraamvrouw dan haar eigen huisarts heeft. Dat zal zo zijn als de bevalling plaatsvindt tus sen 8.00 uur en 18.00 uur op werkdagen. Daarbuiten krijgt men dus één van de artsen die dienst heeft. Desondanks zijn de verloskundi gen per 1 juni van start gegaan en zijn ondertussen ook op zoek naar een eigen locatie. Zwange re vrouwen uit Reimerswaal kunnen 24 uur per dag, 7 dagen per week rekenen op een ver trouwd gezicht van de verlos kundige. Deze dames verdienen een eerlijke kans die alléén moet afhangen van him kunde en inzet. Kees Bruijnes Gistellistraat 10 Kapelle Het artikel 'Thuisbevallen in Reimerswaal' van dinsdag 30 mei is wat eenzijdig. Een nieu we ontwikkeling in Reimers waal is niet genoemd en er staan enkele feitelijke onjuisthe den in. De eerste onjuistheid is dat er op het platteland te wei nig bevallingen zouden zijn om verloskundigen een boterham te laten verdienen en dat alleen huisartsen dat zouden moeten doen. Het tegendeel is waar. Op vele 'plattelanden' in Nederland zijn gespecialiseerde verloskundigen bezig. Ook op Zuid-Beveland en Walcheren en ze verdienen daar goed hun brood. In Reimerswaal zijn twee jonge, enthousiaste verloskundigen nu bezig een praktijk op te zetten. En dat zal wellicht een van de redenen zijn dat de negen huisartsen in Rei merswaal zo actief zijn om weer actief als maatschappelijk wer ker in West-Brabant en nauw betrokken bij de stichting, heeft er nog alle vertrouwen in dat het goed komt. „Ik vind het leuk om hier mee aan de slag te gaan. Dit project komt ten goede aan het hele gezin. Vaak krijgt het kind met de handicap meer aan dacht als broertjes of zusjes. Hier kunnen ze straks met z'n allen een week er tussenuit." Ook Verstijlen wil zijn droom niet opgeven. „Ik heb hele gezin nen op zo'n week zien opfleu ren. Als je dat ziet, krijg je kip penvel." Liefting raakte bij het project betrokken toen Verstijlen, altijd hard aan het werk, door zijn rug ging. Met haar netwerk binnen revalidatiecentra is Liefting de aangewezen persoon om straks de gezinnen te selecteren die in aanmerking komen voor de va kantieweek op de Thoolse cam ping. 't Oude Dorp is volgens Verstijlen een beste plek om op adem te komen. „Hier komt geen verkeer langs geraasd. Het is een kindvriendelijke omge ving. De rust van de polder en de zee. Op de camping zijn al tijd activiteiten. We zijn blij dat deze mooie locatie op ons pad is gekomen." STREEKACTIVITEITEN GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: De monstratie diverse ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO-ers; 't Trefpunt, 11.00-15.30 uur: Rommel markt tbv stratkinderne in Oeganda; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.00 uur: Soos, biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00: Koersbal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Gymnastiekzaal Nieulandestraat, 15.30-16.30 uur: Bewe gen voor senioren Gymnastiekvereni ging Sparta; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 ELLEWOUTSDIJK -In 't Kerk je van Ellesdiek (Ellewoutsdijk) is zondag een overdenking in Walchers dialect. Het thenia is Kunst om te leven. De oecumeni sche bijeenkomst begint om 14.30 uur, uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEIV1EER - Vossenkuïl, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; SINT-MAARTENSDIJK - Haestinge. 7.30-9.00 uur, 15.00-17.00 uur en 18.30-20.00 uur: Nationale Zwemvier- daagse; THOLEN - In de Spetter. 7.30-9.00 uur, 15.00-17.00 uur en 18.30-20.00 uur Na tionale Zwemvierdaagse; Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; Stoofstraat 8, 20.00-22.00 uur: Informa tie over borstvoeding; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal. Compu terochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten 15.00 uur: Interna tionaal dansen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zin gen met ouderenkoor Vredelust. KAPELLE - De bibliotheek in Kapelle houdt vanaf vandaag tot en met vrijdag 16 juni oprui ming. Boeken die zijn afgeschreven, worden te koop aangeboden, evenals video's en cd's. De oprui ming is tijdens de openingsuren van de bibliotheek aan de Van der Biltlaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31