Kamer geeft Van Geel groen licht PZL Lagere straffen voor overval Historische eensgezindheid Rijk en Borssele Minder nieuwe woningen gebouwd in Zeeland Profiteer tijdens de een 11-tal wereldaa ID Dwangsom voor gasflesvulstation Boetes drugstoerist lastig te innen Zwembad Axel weer verwarmd 34,95 kpn sluifje aan Achterhoedegevecht voorkomt openhouden Borssele niet vortgenenaar liiet schuldig laan beenbreuk woensdag 7 juni 2006 HENGSTDIJK - Een groothandelsbedrijf aan de Platte- dijk in Hengstdijk heeft een dwangsom opgelegd gekre gen omdat een gasflessenvulstation niet voldoet aan de veiligsheidseisen. De gemeente Hulst heeft geconstateerd dat het vulstation niet wordt gebruikt conform de eisen die gelden voor een dergelijke voorziening. Afhankelijk van het aantal overtredingen bedraagt de dwangsom voor het groothandelsbedrijf maximaal honderd euro per week. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof heeft gisteren vier Franse drugstoeristen veroordeeld tot boetes van elk 120 euro. De verdachten, in de leeftijd van 18, 19 en 21 jaar, probeerden 24 maart na een bezoek aan een Terneuzense koffieshop enkele tientallen gram men wiet uit te voeren naar België en Frankrijk. De jonge mannen komen uit de omgeving van Lyon en schitterden gisteren in Middelburg door afwezigheid. Zij werden bij verstek veroordeeld, evenals vele landgenoten die hen voorgingen in het overtreden van de Opiumwet. Het is al langer bekend dat de Terneuzense burgemeester J. Lonink Franse verdachten van drugsdelicten in eigen land wil laten bestraffen. De ervaring leert dat een groot deel van de boetes via het Nederlandse rechtssysteem niet worden geïnd. Ook reageren Franse drugstoeristen bijna nooit op de dag vaarding. Dat bleek gisteren eens temeer toen de stoelen van de verdachten leeg bleven en de tolk in de Franse taal onverrichter zake naar huis kon. De acceptgiro's voor het betalen van de boetes vallen over een aantal weken bij de jonge Fransen in de bus. AXEL - Het wedstrijdbad van het Axelse zwembad 't Plaatje heeft sinds gisteren weer verwarmd water. Het recreatiebad was bij de opening van het seizoen wel steeds verwarmd, maar van het wedstrijdbad was een warmtewisselaar kapot die het water moest verwarmen. Er is een nieuwe warmtewisselaar geïnstalleerd, waarvan de leveringstijd ruim vier weken bedroeg. De gemeentelijke openluchtbaden in Axel, Koewacht, Sas van Gent, Terneuzen en Zaamslag sluiten weer na zondag 3 september. (Advertentie) InternetPlusBellen Zorgeloos bellen en internetten in l abonnement 1/2 jaar gratis bellen* Nu geen aansluitkosten t.w.v. 74,95 i Gratis draadloos modem t.w.v. 150,-in bruikleen Monteur van 99,95 voor 59,95 lqm:*§tjj«,sara q „JU (Advertentie) KPN Mobiel abonnement Gratis Samsung Z320i - Gratis commentaarbox Gratis Oranjebundel: tot 8 maanden 25% extra tegoed op je abonnement «Gratis jaarabonnement op tijdschrift VI bij een KPN Mobiel 25 abonnement kpn sloft je BelCompaimv (Advertentie) WK Prepaid Pakket - Sony Ericsson J230i incl. 15,-beltegoed 3 maanden 50% extra beltegoed Gratis commentaarbox Gratis voetbal -4;. 69,99 •w kpn staat je aan Vraag naar de voorwaarden van de wereldaanbiedingen. Actie geldig tot 1 juli 2006, zolang de voorraad strekt. Hnor Ernst Jan Rozendaal 0EN HAAG - De kerncentrale in Borssele heeft een nieuwe sluitingsdatum: uiterlijk 31 de cember 2033. Sinds de opening 1973 is de sluitingsdatum een punt van discussie geweest. Een overzicht. in 1958 adviseren de Samenwer kende elektriciteitsproducenten Sep) de bouw van twee kerncen- rales: één in Dodewaard en één nBorssele. 1969 opent koningin Juliana le kerncentrale in Dodewaard. Hetzelfde jaar bestelt de PZEM ien kerncentrale ten behoeve van aluminiumsmelter Pechiney Vlissingen-Oost. Locatie: Op 25 oktober 1973 wordt de kerncentrale in gebruik geno men. De technische levensduur is veertig jaar, maar de overheid geeft een bedrijfsvergunning af voor onbepaalde tijd. In 1979 vindt een bij na-ramp plaats in de kerncentrale van Harrisburg (VS). De reactor is van hetzelfde type als in Borsse le, maar onderzoek wijst uit dat een vergelijkbare storing zich niet snel zal voordoen. Op 26 april 1986 is Tsjernobyl het toneel van de grootste kern ramp uit de geschiedenis. Een week later zou het kabinet een besluit nemen over de bouw van drie nieuwe kerncentrales, waar van één in Borssele. De besluit vorming wordt opgeschort. Uit eindelijk wordt afgezien van de bouw van nieuwe kerncentrales. In 1990 gaat het eigendom van de kerncentrale over in handen van de Elektriciteits Productie maatschappij Zuid-Nederland (EPZ). In 1994 verleent minister Wijers (D66, Economische Zaken) een vergunning voor modernisering van de kerncentrale. Uit het Elektriciteitsplan blijkt dat de centrale in ieder geval tot 2007 in bedrijf blijft, maar de Twee de 'Kamer bepaalt in een mo tie de sluitingsdatum op 2003. In 1997 wordt de kerncentrale in Dodewaard buiten gebruik ge steld. In 1998 wordt 31 december 2003 als sluitingsdatum in de bedrijfs vergunning" opgenomen. Het per soneel van de kerncentrale gaat in beroep. De Raad van State verklaart het besluit om de vergunning tot 2003 te beperken in 2000 ongel dig. Het Rijk beroept zich op af spraken met EPZ uit 1994 en dagvaart de exploitant. In 2002 bepaalt de rechtbank in Den Bosch dat de kerncentrale na 2003 open mag blijven. Het eerste kabinet Balkenende gaat niet in beroep. Het kabinet Balkenende II neemt in 2003 in het regeerak koord op dat de kerncentrale in 2013 dicht moet. De directie van EPZ legt zich daar niet bij neer. In februari 2005 laat staatssecre taris Van Geel (CDA, Milieu) we ten dat sluiting van de kerncen trale in 2013 de Staat enkele honderden miljoenen tot ruim een miljard euro kan kosten. Dat geld steekt hij liever in duurzame energie. In april schrijft hij de Kamer dat hij het langer openhouden van Borssele gaat onderzoeken. In januari 2006 bepaalt het kabi net de sluitingsdatum van de kerncentrale in Borssele op 31 december 2033. Met EPZ en de aandeelhouders Delta en Essent is een convenant gesloten waar in zij beloven te investeren in duurzame energie. De sluitings datum wordt ook vastgelegd in een nieuwe Kernenergiewet, waarvan het concept naar de Tweede Kamer wordt gestuurd. In februari zegt Van Geel een tweede kerncentrale in Neder land een 'serieuze optie' te vin den. Hij noemt Borssele als mo gelijke locatie. Op 6 juni 2006 stemt een Kamer meerderheid in met het openhou den van de kerncentrale tot ui terlijk 31 december 2033. Twin tig jaar erbij. [oor Ernst Jan Rozendaal )EN HAAG - Staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) tekent volgende week vrijdag het ak koord dat hij met exploitant EPZ en aandeelhouders Delta Essent heeft gesloten om de kerncentrale in Borssele tot 2033 open te houden. Gisteren ileek dat een meerderheid van de Tweede Kamer daarmee in stem l. ding wordt gecreëerd, bovenop de huidige wetgeving. Daarom zou het raadzaam zijn de formu lering te verhelderen. Van Geel wil dat niet. Volgens hem zijn exploitant, aandeelhou ders en Rijk het eens over de strekking van dit artikel. Als hij terug zou gaan naar de onder handelingstafel, zou dat voor EPZ aanleiding kunnen zijn om ook andere punten van het ak koord weer aan de orde te stel len. „We hebben niet te maken met een vereniging van koor knaapjes, maar met een keihard bedrijf", aldus Van Geel. Niet overtuigd Hoewel CDA, D66, SGP en WD onmiddellijk aangaven dat het artikel voor hen geen reden is om tegen het convenant te stemmen - waarmee het langer openblijven van de kerncentrale zeker is - was de Kamer niet overtuigd door Van Geels redenering. Als alle onderte kenaars het eens zijn over de strekking van het artikel, dan moet het toch geen probleem zijn een formulering te vinden die alle Kamerleden geruststelt? „Ik wil dat het convenant zo snel mogelijk wordt getekend, maar ik kan me voorstellen dat u nog even naar EPZ belt om te vragen of het artikel kan worden aangepast", redeneerde VVD-Kamerlid De Krom. Na een felle woordenwisselingmet PvdA-Kamerlid Samsom - zijn stelling dat het Rijk zich door EPZ 'in het pak laat naaien' werd door Van Geel afgedaan als 'retoriek met geen enkele re latie tot de werkelijkheid' - ging de staatssecretaris overstag. Hij belt vandaag met EPZ en meldt de Kamer de uitkomst. Werkt EPZ niet mee, dan gaat hij niet terug naar de onderhandelings tafel en blijft het convenant on gewijzigd. Hoe dan ook volgt deze week nog een kort plenair overleg, waarin de Kamer moties kan in dienen. Daarover wordt dinsdag gestemd. Dat alles zal niets ver anderen aan de uitkomst: de kerncentrale Borssele blijft tot uiterlijk 31 december 2033 open, onder de voorwaarden die het Rijk is overeengekomen met EPZ, Delta en Essent. log deze week houdt de Kamer en kort vervolgdebat over de ;erncentrale Borssele, waarna ag een stemming volgt. Tij dens het debat dat de Kamer gis- eren voerde, bleek echter dat Ie ondertekening van het conve- ïant niet meer in gevaar komt. Het ging over een artikel dat twee maanden geleden op het latste moment aan de Borsse- •overeenkomst is toegevoegd. )aarin staat dat de kerncentra- opdraait voor extra kosten als ij 'óór 2033 door veranderde regel geving blijkt dat opwerking van ;ebruikte splijtstoffen in Frank- ijk niet meer mogelijk is. Al- leen bij onevenredige schade %an EPZ een claim indienen bij iet Rijk. De om raad gevraagde parle- iientsadvocaat oordeelde on- pngs dat hierdoor mogelijk een dra grond voor schadevergoe- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter N. van jSpronssen achtte gisteren een 16-jarige inwoner van Kortgene iniet schuldig aan de beenbreuk Tran een man. Ze sprak de ver lachte vrij. [et slachtoffer kwam op 28 ei, vorig jaar, in Kortgene op in caféterras ongelukkig ten d toen de verdachte probeerde jn bierfles af te pakken. Bij de ruikelpartij brak hij zijn on- rbeen. „Ik stond met een meis- te praten, toen hij een paar itopmerkingen maakte. Ik ben hem afgegaan. Hij liep ach- niit en struikelde", beweerde verdachte. Niemand had hem !n duw zien geven. Het slacht- fer had verklaard dat de man egen hem was aangevallen, lar dit niet expres deed. Vol- ins officier van justitie R. Jeu- ïn was de toedracht onduide- k. De officier verzocht de ver- ichte vrij te spreken. Tot die onclusie kwam ook de politie- chter. Nieuwbouw op het bunkerterrein in Vlissingen. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis GOES - In Zeeland zijn het eer ste kwartaal van dit jaar minder nieuwe woningen opgeleverd, dan in dezelfde periode vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). In de eerste drie maanden van dit jaar kregen 284 mensen de sleutel van hun nieuwe huis. Vo rig jaar ging het om 314 wonin gen. Zeeland valt met de gedaal de woningbouwproductie lande lijk gezien uit de toon. In het eer ste kwartaal van dit jaar wer den in heel Nederland ongeveer 12.500 huizen opgeleverd. Dat is bijna eenderde meer dan in de zelfde periode in 2005. Noord- Holland profiteerde het meest van de bouwlust. Zeeland is niet de enige pro vincie waar in het eerste kwar taal minder nieuwe huizen wer den gebouwd dan vorig jaar. Ook in Overijssel en Groningen daalde de woningbouwproduc tie. Zeeland lijkt wel aan een inhaal slag bezig te zijn, want het aan tal verleende bouwvergunnin gen nam wel toe. In het eerste kwartaal van 2005 werden 432 vergunningen verleend. Dat aan tal is in de eerste drie maanden van dit jaar gestegen tot 490. Opvallend in de cijfers van het CBS is dat in Zeeland relatief veel gebouwd wordt in opdracht van particulieren. Dat aantal steeg in een jaar van 44 naar 131. De meeste huizen in de provin cie worden overigens nog steeds gebouwd door projectontwikke laars en woningbouwcorpora ties. (Advertentie.) door Katja Loqtenberq DEN HAAG - Voor de gewapen de overval op restaurant Au Port in Philippine zijn twee mannen uit Terneuzen (19 en 20 jaar) en een 22-jarige man uit Sas van Gent gisteren opnieuw door het Haagse gerechtshof ver oordeeld. Ze kregen in beroep echter een lagere straf opgelegd. De man uit Sas van Gent kreeg een celstraf van 27 maanden, waarvan 9 maanden voorwaar delijk opgelegd, de 19-jarige Ter- neuzenaar moet 27 maanden naar het gevang en de 20-jarige man uit Terneuzen werd veroor deeld tot een celstraf van 27 maanden waarvan 6 maanden voorwaardelijk. Twee mannen waren in beroep gegaan omdat ze de drie jaar cel straf die ze in eerste instantie op gelegd kregen een te hoge straf vonden. De derde beweerde on schuldig te zijn veroordeeld. De eigenaar en gasten van res taurant Au Port werden op 7 maart het slachtoffer van een brute overval. Iemand werd met de kolf van het (nep)pistool te gen zijn hoofd geslagen en tegen de grond gewerkt. „Liggen, alle maal liggen, we willen geld zien", riepen de overvallers. Twee van hen liepen naar de kas sa en haalden daar volgens de ei genaar bijna duizend euro uit. Diverse gasten keken in de loop van het pistool. De man uit Sas beweerd 'slechts' de vluchtauto te heb ben bestuurd. Zijn vrienden had den hem wel verteld dat ze een 'OV-tje' wilden plegen, maar hij zou het gevoel hebben gehad dat hij niet meer terug kon. Hij nam achteraf wel een deel van de buit aan. Deze verdachte ver telde dat hij bij de politie be wust de verkeerde naam van een mededader had genoemd. Ook de andere overvaller be weerde dat de derde verdachte er die avond niet bij was ge weest. Het hof was er echter van overtuigd dat de derde overval ler er wel bij was geweest, om dat dna van de man is aangetrof fen in een bivakmuts die vlakbij de plaats delict werd gevonden. In tegenstelling tot het hof was het Openbaar Ministerie (OM) van mening dat de rechtbank een te lage straf had opgelegd. Het OM eiste twee weken gele den tijdens de behandeling van de zaak een celstraf van vier jaar waarvan een deel voorwaar delijk tegen de drie mannen. De WK-actieweken van KPN zijn begonnen. En dus kun je profiteren van een li-tal wereldaanbiedingen. Dat zijn zeer aantrekkelijke aanbiedingen op het gebied van bellen, internetten en tv kijken. Waar je heel veel euro's voordeel aan overhoudt. Makkelijk scoren dus. Kijk maar op kpn.com of ga naar de telecomspecialist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15