pzc Geweld achter menig deur Bonger visualiseert zijn intense emoties éiO Artistieke geestdrift bij Galerichel 13 luridisch Loket loudt spreekuur n Terneuzen Audities voor GOV-musical Oliver Twist mi nee Automobilist lichtgewond Hulst weert loempia en hamburger Zilver voor Marching Band Koor voert Hohe Messe van Bach uit flilÉiiiiiiÉ ook op vloerverwarming 9 t/m li juni, Terneuzen woensdag 7 juni 2006 ERNEUZEN - Het Juridisch oket houdt vanaf donderdag in et stadhuis van Terneuzen weekuren voor de inwoners Zeeuws-Vlaanderen. Iet Juridisch Loket is een pu- lieke landelijke organisatie die iformatie geeft over juridische iderwerpen. Iedereen met een indische vraag kan er terecht. Ie organisatie geeft telefonisch een persoonlijk gesprek ratis informatie en advies. In- ien nodig verwijst het Juri- iseh Loket naar een advocaat, bemiddelaar of een andere jenstverlenende organisatie, [ensen kunnen terecht met vra- en op het gebied van arbeids- jnflicten, familiekwesties, so- jale zekerheid (uitkeringen), •- en woonrecht, vreemdelin- snzaken en problemen met pro- ucten of diensten die mensen open. Ook voor andere jüridi- :he kwesties zoals strafzaken, urenruzies, vergunningen, rij- ewijzen en huursubsidie kan ie- ereen bij het Juridisch Loket erecht. De organisatie houdt ich niet bezig met zakelijk ivesties, vermogensrecht, acht of verhuur van onroerend oed. [et loket biedt haar dienstverle- aan op dertig locaties in Ne erland. De spreekuren in Ter- euzen worden verzorgd door et Juridisch Loket Middel- arg, dat in oktober vorig jaar e deuren opende. De spreek- ren in Terneuzen worden ge- ouden bij wijze van experi- ient, vanwege de grote reisaf- anden in Zeeland, et Juridisch Loket zegt bijzon- er blij te zijn met de samenwer- met de gemeente Terneu- m, „Daardoor wordt het im- ers mogelijk de publieke juri- ische dienstverlening dichter- ij de burger te brengen en sa- en te werken met andere pu- ieke diensten." loket is telefonisch te berei- en via 0900-8020 en via de web- te www.hetjl.nl. Persoonlijk ngsgaan kan ook maar in Ter- :uzen kan dat alleen na een te- fonische afspraak. Aan de Rot- rdamsekaai 69 in Middelburg in men iedere werkdag van 10 tot 17.00 uur binnenlopen opdonderdag tot 20.00 uur. kunst GOES - Muziektheaterge zelschap GOV voert in de kerstperiode van 2007 de musical Oliver Twist van Charles Dickens op. De be kende zanger Rob van der Meule neemt de rol van Fa- gin voor zijn rekening. In verband met de nieuwe productie houdt het Zeeuw se gezelschap audities voor het kinderkoor. De kinderen moeten tussen de 10 en 14 jaar oud zijn. Onder de aanmeldingen wordt ook gekeken naar ge schikte kandidaten voor de hoofdrollen van Oliver Twist en zijn vriendje Dod ger. De auditie is zaterdag 7 ok tober in het minitheater van het Goese Lyceum aan de Vogelzangsweg in Goes. Belangstellenden dienen zich vóór eind juli te mel den bij productieleider Ed die Bogaert (0113-222233 of zonbog@zeelandnet.nl). De repetities beginnen in januari 2007. (Advertentie) door Emile Calon Een gescheurde milt, een zwangere vrouw die haar ongeboren baby ver liest, botbreuken. Politieman Jan Kop- penhol somt zo voor de vuist weg een aantal lichamelijke gevolgen op van re lationeel geweld, beter bekend als huise lijk geweld. Als projectleider huiselijk geweld bij de Zeeuwse politie weet de teamchef van het korps Veere als geen ander dat achter menig voordeur soms de vreselijkste dingen gebeuren. Elke dag hebben zo'n twintig Zeeuwse gezinnen te maken met huiselijk ge weld. Dat zijn geen harde cijfers, want de meesten die lijden onder het slaan, schoppen en vernederen door hun (ex)partner, ouder of kind bellen niet de politie. Die houden zich stil. Desondanks kreeg de politie vorig jaar maar liefst 1500 meldingen binnen van huiselijk geweld. Volgens onderzoek zou dat zo'n twintig prpcent zijn van het werkelijke aantal mishandelingen Veel slachtoffers van huiselijk geweld nemen geen contact op met de politie. Mishandeling en bedreigingen. Een vergelijking met 2004 is moeilijk te maken omdat de poli tie toen een ander systeem hanteerde. Wel durft Koppenhol te stellen dat er vorig jaar meer meldingen zijn binnen gekomen dan voorgaande jaren. Het taboe op huiselijk geweld begint een beetje te slijten. Ook steeds meer al lochtone vrouwen durven aangifte te doen. Hij vindt dat uitermate moedig, want zo'n stap kan inhouden dat ze een eerwraak over zich afroepen. Uit vrees voor hun leven moeten ze dan verdwij nen uit Zeeland om elders een heel nieuw bestaan op te bouwen. Het bestrijden van huiselijk geweld staat hoog op de prioriteitenlijst van po litie en Openbaar Ministerie. Daders krijgen in eerste instantie de kans öm via een hulpprogramma hun leven te be teren. Vallen ze in herhaling, dan wordt er hard opgetreden. Koppenhol weet dat het vaak vreselijk moeilijk is om aangifte te doen van huiselijk geweld. Je geeft immers je partner aan, iemand met wie je een innige band hebt. Vaak ook iemand van wie je afhankelijk bent. Uit de cijfers van de Zeeuwse politie blijkt dat in het merendeel van de geval len vrouwen mishandeld worden door hun partner (406) of ex-partner (537). Daarnaast werd 171 maal aangifte ge daan omdat een ouder een kind mishan delde. In tien gevallen gebeurde het om gekeerde, werd een ouder mishandeld door een kind. En 150 maal kreeg de po litie een melding van geweld van een vrouw tegen haar (ex)man. Toch-zijn het vooral de vrouwen die lij den onder het geweld van hun (ex)man, zo blijkt ook uit onderzoek. Heel wat mannen menen dat ze na een scheiding nog gewoon mogen rammen, aldus een cynische Koppenhol. Hij is het geheel eens met de door het kabinet aangekon digde uithuisplaatsing van daders, het huisverbod, om huiselijk geweld tegen te gaan. Maar hij merkt wel op dat de overheid een taak heeft om voor vervan gende huisvesting te zorgen. Maar al te vaak maakt hij mee dat dit een vreselijk probleem is als een wouw het thuis niet meer uithoudt. De noodopvang in Zee land, zoals het Blijf-van-mijn-Lijfhuis, zit meestal propvol. Er wordt vaak tot ver buiten Zeeland gezocht naar een op- vangmogelijkhei cl De daders lijken een bredere criminele carrière te hebben dan alleen huiselijk geweld. Een aanzienlijke groep heeft zich ook schuldig gemaakt aan ander ge weld, alcoholgerelateerde misdrijven, verkeersmisdrijven en vechten op straat. Koppenhol weet dat met name al cohol een belangrijke rol speelt bij hui selijk geweld. „Onder invloed van drank wordt er heel wat gemept." De politie krijgt van verschillende kan ten meldingen over huiselijk geweld. Van de slachtoffers zelf, van familiele den en buren. Maar nauwelijks van huis artsen en ziekenhuizen. Die geven al leen een mishandeling door als het slachtoffer daar uitdrukkelijk mee ak koord gaat. En dat gebeurt niet veel, be treurt Koppenhol. Hij respecteert de ge- foto Mechteld Jansen heimhoudingsplicht van artsen maar vraagt zich af of het ethisch verant woord is om zulke misdaden te verzwij gen. Want dat het om misdaden gaat, daar is Koppenhol zeer helder in, Uit onderzoek wordt ook duidelijk dat veel kinderen slachtoffer en getuige zijn van huiselijk geweld. Koppenhol vindt dat een van de meest trieste kan ten aan het huiselijk geweld. Want die kinderen, zegt hij, leren dat slaan nor maal is. Dat een conflict opgelost wordt door te stompen en te beuken. „Kinde ren kopiëren dat gedrag." Hij wijst op onderzoek waaruit blijkt dat sommige tieners het normaal vinden om binnen een relatie te slaan en geslagen te wor den. Die hebben niet geleerd dat ze bij een crisis de boel moeten uitpraten. Maar ook al hebben ze dat wel, dat is nog geen garantie dat er geen geweld wordt gebruikt. Huiselijk geweld komt in alle milieus voor, weet Koppenhol maar al te goed. Hij kent zelfs hulpverle ners die zich daaraan schuldig maken. „Terwijl die bij uitstek geleerd hebben om over problemen te praten." GOES - Een 18-jarige autobestuurder uit Goes is maan dagavond lichtgewond geraakt bij een ongeval op de 's Gravenpolderseweg in zijn woonplaats. Het ongeval ge beurde doordat de Goesenaar vermoedelijk een rood stop licht negeerde. Hij botste tegen een auto, die werd be stuurd door een 26-jarige vrouw uit Krabbendijke. De Goesenaar liep een hoofdwond op, waarvoor hij in het zie kenhuis werd behandeld. Beide auto's werden vernield. HULST - De gemeente Hulst weigert standplaatsvergun ningen af te geven voor de verkoop van loempia's en ham burgers op het Stationsplein in Hulst. Bij de gemeente ko men geregeld aanvragen binnen voor de verkoop van voe dingswaren bij het drukke winkelcentrum, maar die wor den meestal geweigerd. Hulst gaat zeer zorgvuldig om met het toewijzen van dergelijke standplaatsen vanwege de vrees voor geur- en andere overlast. ZIERIKZEE - De Marching Band Schouwen-Duiveland (MSD) heeft met succes deelgenomen aan het Internatio naal Concours der Lage Landen in het Belgische Ha- mont-Achel. De groep heeft daar een zilveren plak be haald. In totaal deden 35 korpsen uit verschillende Euro pese landen mee aan deze tweedaagse wedstrijd. De korp sen werden beoordeeld op muzikale kwaliteiten en mars vaardigheid. Volgens vice-voorzitter Paul van Geesber- gen lagen de sterke punten van MSD tijdens de optredens vooral op marsgebied en dynamiek. Hij schrijft het resul taat mede toe aan de begeleiding van vaste instructeur Cor Struijk en co-instructeur Wim Laseroms. (Advertentie) www.scheldejazz.nl Afslanken en In vorm blijven Korte St. Janstraat 6 4301 AE Zierikzee T 0.111 -41 29 45 nl door Anita Tournois AARDENBURG - De zomerpe riode in Galerichel in Aarden burg staat bol van de activitei ten. Er valt niet alleen veel te zien in de beeldentuin met een grote variëteit aan beelden, ook de binnenexpositie is zeer di vers. Muzikaal onthaal geduren de de zomerzondagen zorgt daar naast voor luistergenot. Aan het programma valt duide lijk af te lezen dat er geestdrif tig gewerkt is om een boeiend ge heel van activiteiten aan te bie den. In de beeldentuin is veel nieuw werk te zien van vaste ex posanten, maar ook van nieuw komers. Zoals van Ryt Kooistra, die grappige bonte koeienkop- pen exposeert met namen als Berta, Clara en Roos, naast bronzen van haar hand. Poezen en katers inspireren Ger- ja Gruis. In diverse poses zitten zij geduldig gestreept tussen het groen. Robuuste mensenkoppen met uitdrukkingen die ontroe ren, werden gemaakt door Jan- MIDDELBURG - Het christe lijk jong kamerkoor Fiori Musi- cali voert zaterdag 10 juni in de Oostkerk in Middelburg de Ho he Messe van Bach uit. Het con cert begint om 20.00 uur. Het koor komt uit Middelharnis en bestaat uit jonge, getalenteer de zangers. Al eerder brachten zij met succes de complete uit voering van de Hohe Messe (ook H-moll Messe genoemd), dat wordt gezien als het absolute hoogtepunt in het kooroeuvre van Bach. Hij stelde het werk aan het eind van zijn leven sa men en gaf daarmee een over zicht van het beste wat hij ooit had gecomponeerd. Solisten zijn de sopranen Marjo Schillings uit Middelburg en Lonne van Liere, alt Marja de Waard, tenor Paul Kieviet en bas Frank Hermans. Het koor wordt begeleid door het orkest Locatelli Consort, dat bestaat uit strijkers, hobo's, dwarsflui ten, fagotten, hoorn, drie trom petten en pauken. Het geheel wordt geleid door dirigent Siet- se van Wijgerden. neke de Regt. Deze zijn opge bouwd uit twee delen: schedel en onderkaak, met de ogen als markante scheidingslijn en ti tels als 'Ik ook van jou'. De artis tieke houten buitenbanken van Marleen Booy, geschilderd in sprekende tinten met namen als Tulip en Red Dragon, hebben sierlijk uitgezaagde afbeeldin gen. Naast deze nieuwe lichting expo santen is Marie-José van Bezey van de Reyt reeds jaren met werk aanwezig. Als beeldhouw ster is ze al veertien jaar actief en maakt deel uit van een kun stenaarsgroep, die elke donder dag samenkomt en werkt op het landgoed Lux et Terra van ge kend beeldhouwer Lucien van der Eerden in Lierop, Brabant. Van Bezey is zo gedreven dat zij zelfs 's winters buiten werkt, hetgeen verband houdt met de omvang van haar beelden. „Beeldhouwen is na tal van dis ciplines te hebben geprobeerd, voor mij de ultieme uitdaging en passie geworden. De vorm en de kleur van de ruwe steen bepa len de technieken die ik toepas en de keuze abstract te werken of figuratief. Hamer en beitel lei den mijn hand naar de vorm die ik in mijn hoofd heb of eerder in klei heb gemaakt. Daarna polijs ten en nog eens polijsten, omdat ik vind dat mijn werk aaibaar moet zijn." Veel van haar geëxposeerde wer ken zijn vervaardigd uit arduin (Belgisch hardsteen). Zoals Fees telijk, een beeld van een vrouw, gemaakt uit een lange stenen paal, die eerst glad gepolijst is, zoals het kapsel laat zien dat fraai uitloopt in een staart op de rug. Daarna is de rest met een speciaal hamertje uitgehakt, zo dat een mooie balans ontstond van glad en ruw. Een andere vaste exposante is Lenie Verschuuren-Hendriks, die deel uitmaakt van dezelfde kunstenaarsgroep. Wachter (een dominerende engelfiguur aan de entree van de tuin) en Dieren riem, een ronddraaiend werk met twaalf bewerkte verticale rechthoeken, tonen enkele staal tjes van haar artistieke kunnen. Naast stenen beelden zijn er bronzen van Alie Kalverda, Jos en Silvia van Onna en Gea van Moorselaar. Keramiek wordt geëxposeerd door Marijke in den Bosch, Henk Zwaan en Liz Rumburk. De mensenkoppen op paaltjes van laatstgenoemde vor men een kunstzinnige afschei ding. De abstracte sculptuur in staal De 'Gang'maker van Ton Koops doet zijn naam eer aan met zijn plek in de monumenta le gang en nodigt uit door te lo pen naar de tuin. Binnen imponeert een collectie blauwe beelden van Han Hildal- go en zijn er elegante bronzen van Issa Kiemtore. Schilderijen, abstract en figuratief van zowel vaste exposanten als nieuwko mers, sieren de wanden van de diverse ruimtes. Glazen sculptu ren, sieraden, designobjecten in oosterse stijl en glas-in-lood completeren de veelzijdige ten toonstelling. Expositie: Geest-Drift 2006, t/m 1 oktober in Galerichel, Weststraat 38 Aardenburg. Geopend: dage lijks, 13-18 uur. Van 2 juli t/m 11 september elk zondag salon met po diumkunsten, 14-17 uur. Voor vol ledig programma zie: ivww.galeri- chel.com 'Peintre Obscure 6' is een van de schilderijen die Paul Bonger exposeert in hotel De Zeeuwse Stromen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow RENESSE - Land, licht, lucht en zee zijn in wisselende verhou dingen met elkaar de-sfeerdra gers in het werk van Paul Bon ger. Hij exposeert tol en met eind deze maand zeventien olie verfschilderijen in hotel de Zeeuwse Stromen in Renesse. Ze lijken ieder voor zich inten se, steeds wisselende emoties te visualiseren die het kustland schap bij de maker teweeg brengt. De tentoonstelling draagt als ti tel 'Gezicht op Noord-Beveland' naar één van de schilderijen. Bonger roept met zijn werk voor al sferen op van verstilde land schappen, ijle luchten en kabbe lende golven. Mystiek lijkt een passend woord (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN Amundsenvveg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl voor zijn werk. Wie de schilde rijen aandachtig aanschouwt, er vaart de spanning van iets onbe stemds. Zee en lucht lijken volkomen met elkaar in harmonie, maar weldra zou de serene stilte ver scheurd kunnen worden. Dreiging In sommige schilderijen voert hij die spanning iets op door de lucht boven het water wat drei gender te maken. Zo vertonen de wolken in een van de zogeheten 'peintres ob scures' subtiele flarden groen. Ze zouden kunnen duiden op de komende ontlading van het noodweer. Ook in het werk 'Le Rouge en le Bleu' zit een zweem van onrust verweven, maar met iets minder dreiging. In Grande Difference' bestaat het lichte contrast uit een vlakke zee met een subtiele rimpeling in de lucht erboven. Ook hierin overheerst weer de ij le sfeer. Veel van zijn werk roept ook as sociaties met gestileerde film beelden op. Meester Bonger toont zich een meester in de kunst van het weglaten. Vooral in een werk als 'Paysage Secret 1' weet hij op verrassen de wijze de leegte te visualise ren. Een prominente plek in veel van zijn schilderijen is toebedeeld aan de horizon die het werk als het ware doorklieft en met domi nantie de vlakken verdeelt. Paul Bongers werk past uitstekend binnen de ambiance van de Zeeuwse Stromen, maar zou een betere verlichting verdienen. De schaduwen van de op zich sfeer volle inbouw-spotjes doen enigs zins afbreuk aan de aanblik. De expositie Gezicht op Noord-Beveland' is hier tot en met 30 juni dagelijks te bezichti gen en maakt ook onderdeel uit van de presentatie tijdens de tiendaagse Kunstschouw-mani- festatie van 16 tot en met 25 juni. In die periode is er bij de Zeeuw se Stromen ook werk te zien van de kunstenaars Simone de Knecht, Ina Schuitemaker en Mia van der Burg. (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG VEILING Aanvang 13.00 uur en 19J0 uur. KUNST ANTIEK Morgen eveneens veiling om 13.30 en 19.00 uur Herengracht 74, 4331 PX. Middelburg, Tel, 0118 - 650 680 www.zceuwsveilinghuis.nl Beeld Feestelijk van Marie-José van Bezey. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13