Jacobskerk vraagt om erkenning PZC Bs Collectief gebed tegen het kwaad Van discotheek Cheesy naar leegstand Wajfö(öXM!5(£]B Lozing afvalwater op sloten verminderd door kleine zuivering 1 Uichting wil subsidie zoals andere poppodia -11 Westkapelle n teken van le Vikingen Toekomst De Kaasboer ongewis Maandmenu 23,50 Maandmenu 23,50 woensdag 7 juni 2006 (Advertentie) 1 HOTELS RESTAURANTS Een lang gekoesterde wens is in vervulling gegaan. Vrijdag 2 juni jl. zijn de begane grond en de le verdieping van Grand Hotel Arion opgeleverd! De laatste maanden hebben we hard verbouwd aan o.a. onze zalen, restaurant, bar en receptie. Deze hebben wij in een grandioos nieuw jasje gestoken. Vanaf nu kunt u weer optimaal genieten van deze nieuwe ambiance. Toegegeven, we zijn nog niet helemaal klaar. Er moeten nog een paar puntjes op de "i" gezet worden, maar daar zult u weinig van merken. Kom eens kijken en laat u aangenaam verrassen door het NIEUWE GRAND HOTEL ARION! RONDLEIDING OF RESERVEREN 0118-410 502 ÏESTKAPELLE - In Westka- elle wordt zaterdag de Was- ïhappelse Vikingendag gehou- et Polderhuis krijgt dan een re- ica van een Viking-bijboot. 13.00 uur arriveert de bij de grote vuurtoren in De relatie tussen en Westkapelle daardoor een nieuwe di- De opvatting leeft dat in de jaren 900 tot ook Westkapelle hebben In Westkapelle verwezen naar de geschie- Vanaf 13.30 uur wordt ge- om het Wasschappels Kubbido en Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN I Buitenruststraat 18 1 Postbus 8070 14330 EB MIDDELBURG K Tel: 0118-493000 1 Fax; 0118-493009 IE-mail: redwalch@pzc.nl J Maurits Sep (chef) I Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman I Wendy van den Hurk I Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De Kaasboer was ooit een begrip als bistro, bowlingcentrum en discotheek. Nu wordt er alleen nog een beetje getennist. door Edith Ramakers BIGGEKERKE - Genoeg ideeën zijn de revue gepasseerd voor een nieuwe be stemming van partycentrum/bowling baan en tennishal De Kaasboer in Bigge- kerke. Er is gesproken over appartemen ten en een hotel. Het gebied zou 'terug gegeven' kunnen worden aan de natuur. Maar voorlopig worden er af en toe een feestje en een evenement gehouden en wordt er in de wintertijd in de hal geten nist. Voor het overige blijft het bij plan nenmakerij en raakt de omgeving in ver val. De ontwikkelaars Van Garderen en Dekker zijn de initiatiefnemers van de groep De Kaashoeve BV, door wie de Kaasboer circa negen jaar geleden werd aangekocht. Zij bedachten een plan voor een hotel met 120 tot 150 bedden. Gisteren lieten de ontwikkelaars weten nog 'niets nieuws daarover te kunnen melden'. Pieter Boone, van Broodje Pieter Evene menten, is vanaf 1997 beheerder van de tennishal. Hij had de verwachting dat hij anderhalf jaar het beheer over de tennishal van De Kaasboer zou houden. Daarna zou het complex gesloopt wor den en zou er iets nieuws gebouwd wor den. Dacht hij. Maar die anderhalf jaar werden in elk geval negen jaren. „Nu kijk ik elke winter of we er weer een sei zoen aan vast kunnen knopen." Getennist wordt er alleen in de winter maanden. „Veel ouderen slaan hier een balletje. Maar het is een onzekere situa tie", zegt hij. Boone heeft over de voortgang van het project regelmatig contact met de eige naren. „Het is nog niet duidelijk wat daar mag komen", weet hij. Zeker vijfentwintig jaar geleden was De Kaasboer een bloeiend bedrijf met een bistro en bowlingbanen. Er trok een tennisschool in de aangrenzende hal waar tennis- en badmintonlessen gege ven werden. De Kaasboer werd een begrip bij jonge stappers 'waardoor Piet Regoort, de toenmalige eigenaar durfde uit te brei den'. „Hij begon er discotheek Cheesy." Er liepen in het weekeinde wel veertig, tot vijftig personeelsleden rond. Maar in de jaren negentig ging het bergaf waarts. De huurder en exploitanten in den wel, maar droegen geen huur af aan de eigenaar. In de PZC van mei 1995 staat: De huurachterstand liep hoog op, tot 200.000 gulden. De exploitant stond ook nog eens in het krijt bij leveran ciers en middenstanders. In juni van dat jaar verklaarde de rechter de exploi tant failliet. De schuldeisers zagen hun geld niet terug. Later, in 1997, ging het voor de tweede foto Lex de Meester keer mis met een exploitant. In amper een jaar tijd rustte er op het partycen trum een bankschuld van 3,5 miljoen gulden. De twee faillissementen waren de nekslag voor de eigenaar, De Kaas boer gleed verder af en de zaak werd van de hand gedaan. Alweer een aantal jaren zijn de deuren verzegeld en de ramen dichtgetimmerd. Dakpannen zijn gebarsten en verscho ven en er zijn gaten in de muren geval len. De regen loopt naar binnen en er ge dijt onkruid in de dakgoten. Alleen aan de tennishal wordt nog aan dacht besteed. Een groep tennissers pro fiteert van de stilte rondom de planont wikkeling. „Ik hoop dat de hal niet wordt afgebroken, voordat bekend is wat er mee gebeurt. Want nu beleven er vooral oudere tennissers uit dorpen in de buurt, plezier aan de hal. Waar zou den die anders naar toe moeten? Er zijn irtdoorbanen in Goes, Vlissingen en Burgh-Haamstede. Maar duidelijk is dat er een gebrek is aan goede tennisba nen." door Frank Balkenende KAPELLE - Een bezweringsri- tueel? Nee, dat niet, zegt Kees Fonteine uit Hansweert. Toch houdt de nummerreeks 666 christenen bezig. Dinsdag is het 6 juni, ofwel de zesde van de zesde in 2006, de dag waarop de nummers samen komen en het getal van het beest vormen. Een duivels getal en dus een dag" waarop de duivel zijn snode plannen wil uitvoeren, tenmin ste voor wie dat gelooft. In Ka- pelle laten christenen dinsdaga vond een tegengeluid horen tij dens een praise-avond. „We ho pen en bidden dat mensen het positieve van Gods kracht erva ren." In 360 landen hebben christe nen al maandagavond vanaf zes uur tot dinsdagmorgen tot zes uur een dag van de Krachtige Aanbidding gehouden. Volgens Ambassadors Ministries, de or ganisator van deze wereldwijde proclamaties, is het aanneme lijk dat de antichrist op 6 juni 2006 toeslaat. Ook Kees en Els Fonteine uit Hansweert, initiatiefnemers van de praise- avond op dinsdag in De Vroone in Kapelle (maandag avond lukte niet), zijn ervan overtuigd dat de duivel bestaat. De bijbel is er immers eenduidig door Maurits Sep MIDDELBURG - De lozing van afvalwater op het oppervlakte water in kwetsbare natuurgebie den is voor een belangrijk deel verminderd. Bij Waterschap Zeeuwse Eilanden is gisteren het project voor de plaatsing van kleine zuiveringen voor wo ningen afgerond. Acht van de tien gemeenten bo ven de Westerschelde hebben aan het project individuele behandeling afvalwater (iba) meegedaan. In zeven gemeenten was het nodig woningen in na tuurgebieden op deze mini-zui veringsinstallaties aan te slui ten. In totaal zijn er 21 ge plaatst. In Kapelle was dat niet nodig; Schouwen-Duiveland heeft besloten alle woningen en bedrijven op de riolering aan te sluiten; Borsele deed niet mee aan het project en vindt dat men- sen zelf moeten zorgen voor een aansluiting op de riolering of plaatsing van een zogenoemde iba. In het project werken water schap, gemeenten en provincie samen met particulieren aan de verbetering van de kwaliteit van het oppervlaktewater. Als iemand een kleine zuivering in zijn tuin wil laten plaatsen, wor den de kosten daarvan door de vier partijen (waterschap, pro vincie, gemeente en particulier) gedeeld. Op de plaatsen waar de 21 zuive ringsinstallaties zijn geplaatst, wordt geen afvalwater meer op het oppervlaktewater geloosd. En daar gaat het orri, zei dage lijks bestuurslid W. Ginjaar van Waterschap Zeeuwse Eilanden. Hij beheert de portefeuille wa terketen. „In een grote provin cie als Zeeland heb je veel bui tengebied. Woningen en bedrij ven loosden in het verleden op sloten en watergangen. Dat was niet zo'n probleem omdat er wei nig huizen en bedrijven waren. Het watersysteem kon dat zelf verwerken. Maar de eisen voor de kwaliteit van oppervlaktewa ter zijn veel strenger geworden dus waren extra maatregelen noodzakelijk." Enerzijds is geprobeerd meer woningen en bedrijven in het buitengebied op de riolering aan te sluiten. Dat is een succes geworden, stelde Ginjaar. Aan vankelijk werd gerekend op 450 huizen, maar dat zijn er 700 ge worden. Dat heeft twee keer zo veel geld gekost als vooraf was berekend (300 in plaats van 150 miljoen euro). Waar aansluiting op het riool veel te duur zou worden, is ge kozen voor kleine zuiveringsin stallaties (iba's). Daarvan zijn er 21 geplaatst. Die staan vooral in de gemeente Tholen (12). In de gemeente Goes staan er 3, in Reimerswaal, Noord-Beveland en Middelburg elk 2. In de ge meente Borsele zijn nog 32 wo ningen in kwetsbare natuurge bieden die een eigen zuive ringsinstallatie zouden moeten krijgen. over. In het laatste boek van het Nieuwe Testament (Openbaring 13, vers 18) staat dat 666 het ge tal van het beest is, de belicha ming van de antichrist. „De duivel is een schepsel van God. Hij werd echter hoogmoe dig en toen heeft God hem van uit de hemel op aarde gewor pen. Daar probeert hij nu zijn negatieve invloed aan te wen den door oorlogen en ziektes aan te wakkeren." Kees heeft al signalen gekregen waaruit blijkt dat de duivel en zijn trawanten op oorlogspad zijn. „Ik ken bijvoorbeeld men sen die vanuit de gothic-wereld tot het geloof zijn gekomen. Van hen kreeg ik een mailtje dat er in gothic-kringen zou zijn opge roepen op deze dag zelfmoord te plegen. Ik heb het niet kunnen verifiëren, maar als het zo is, stemt dat tot verontrusting. Zo iets heeft God immers niet met de wereld voor." Vanuit 'zijn' stichting Healing Leaves Ministry heeft Kees het plan opgevat om juist op deze donkere dag het licht van Gqd te laten schijnen. Het is een prai- se-avond geworden, met veel muziek, dans, gebed en een kor te overdenking. „Ik las op inter net over de dag van de wereld wijde krachtige aanbidding. Els en ik dachten dat we daar iets mee moesten doen." ior Wendy van den Hurk T LISSINGEN - Grote artiesten E (Hen best optreden in de Sint cobskerk in Vlissingen. Graag 5 Jfs, met die akoestiek. Maar it kost geld en daar heeft de E irk niet zoveel van. Zeker niet L Jang de gemeente geen structu- L le subsidie geeft voor podium- itredens. 6 R aim tien jaar geleden koos de nt Jacobskerk ervoor het ker- ilijke met het wereldlijke te jmbineren. Dat begon met wat q jncertjes. Toen de kerk eind ja- in negentig een grote restau- itie onderging en ze de gemeen- 1 in ruil voor een bijdrage ^est beloven een muziekpo- fliim te worden, werd dat alleen r meer. „Geen housepar- zegt L. Smit van de Stich- Instandhouding Sint Ja- fcskerk, „wel bijzondere ko- p, jazz, symfonische concerten Fzelfs Blof. Zestig optredens _jr jaar. Onze stichting heeft s insteek het gebouw te behou- i, maar ook om onze kerk als Iiziekpodium te promoten, [aar dan willen we wel zo be- Indeld worden. Stichting Nieu- Muziek krijgt flinke subsi die, het Concertgebouw in Mid delburg ook. Vele tienduizenden euro's gaan daar naartoe, mis schien nog wel meer. Dat willen wij ook." Het Euterpe Baroque Consort zou de Jacobskerk bijvoorbeeld graag eens terugzien. „Maar dat is duur. Daar moesten we nu al drieduizend euro op toeleggen. Dat betalen we van onze ad hoe subsidies. En het Zeeuwse Jeugdorkest, dat vrijdag komt, zoiets kost ook geld. Geen kapi talen weliswaar maar dat is toch ook weer zeshonderd euro. Onze subsidiepot voor dit jaar is al helemaal leeg, en we moeten nog een halfjaar." Maar kerken zijn toch zo rijk? Was dat maar waar, schreeuwt Smit uit. „Dat sprookje moet on derhand maar eens de wereld uit. Neem nou de diaconie, dat lijken wel tovenaars. Hoe die het klaarspelen, is voor mij een raadsel. Onze kerk staat tiendui zenden euro's in de min. Net als veel andere kerken in Neder land. Het kapitaal begint op te raken." Daarom zijn die evene menten zo hard nodig. „Maar niet iedere artiest neemt genoe gen met een deel van de op brengst. Daarbij, als we structu rele subsidie zouden krijgen, zouden we ook optredens op de lange termijn kunnen plannen. Nu kunnen we nooit eens ie mand uitnodigen. Artiesten le ven nu eenmaal met drukke agenda's en wij weten vantevo- ren niet hoeveel geld wij krij gen. Dat gebeurt ad hoe. Vaak vissen we achter het net." Een eerste aanvraag voor struc turele subsidie, die de stichting bij de gemeente heeft ingediend, is afgewezen. Dat kan Smit nu wel begrijpen. „Vlissingen komt zelf veel geld tekort. Maar wij komen er wel op terug. Is het niet nu, dan later wel. Het gaat ons niet om de kerk, maar om het gebouw. Kerk en staat zijn al een tijd gescheiden. Maar als de gemeente ons als concertge bouw ziet, moet ze daar ook naar handelen. Met enkele tien duizenden euro's per jaar zijn wij al heel tevreden." Daar kan cultuurwethouder C. Seijbel geen beloftes over doen. Ook niet voor de lange termijn. „De Jacobskerk is natuurlijk een prachtige ruimte, met een akoes tiek om te likkebaarden. Maar de subsidies zijn nu al vastge legd. Als er een nieuwe bij komt, moet een andere weg. We zijn nu alle subsidies aan het in ventariseren. Die wil ik voor no vember op een rij zien. Het is aan de gemeenteraad om daar keuzes in te maken." agenda DMBURG - Schuttershof, 19.00 - 00 uur: Gym vanaf 50 jaar; DDELBURG Stadsschouwburg, 00 uur: Jazzdansgala van de Vlissing- Turn Vereniging; -ERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 n0|r: Gym vanaf vijftig jaar; .«Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: jjaardensoos; LISSINGEN Hotel Piccard, 1.00-16,00 uur: Taxatiedag veilinghuis jristie's, schilderijen en werken op pa ir met afbeeldingen van steden en jrpen; jorthal Baskensburg, 9.00 uur: Power •ga. EC Korenbloemlaan 5, vanaf 14.00 |r Wandelen voor waterprojecten in Vïka; EC Korenbloemlaan 5, 13.00 - 17.00 jr: Waterbeestjes vissen en bekijken tOO uur: Info-avond over aanleg, on- irhoud en helderheid van vijvers; 5UTELANDE -13.00-17.00 uur: Open- llling bunker. VOOR DE ÉCHTE FAN: DE BL0FKAMER RESERVEER 'M NU! Vooraf: een salade met gegrilde tonijn. Hoofdgerecht: een Grietfilet met een heerlijk sausje en diverse overheerlijke garnituren. Nagerecht: een flensje met gecaramelliseerde sinaasappel. RESERVEREN 0118-418 019 (Zie ook de bouwpagina op 9 juni in deze krant) Vooraf: Een heerlijke paté met prijselbeerensaus Hoofdgerecht: Een Victoriabaars met een pittige tomatensaus Nagerecht: Laat u verrassen door het dessert van de chef Eten met uitzicht over zee, genieten van de ondergaande zon op ons grote maar knusse zonneterras. kletsen proeven drinken slapen lachen eten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11