>zc Gouverneur Kandahar overleeft aanslag Duitse geheime dienst faalt Bush voert opnieuw actie tegen homohuwelijk loslimmilities claimen Inname an Somalische hoofdstad Britse antiterreuractie nog zonder resultaat Tsjechië worstelt met vorming grote coalitie ;i aliban dreigen met meer zelfmoordacties Montenegro vraagt om erkenning als staat arcia wint eruaanse "prkiezingen ilitie Canada: Sote aanslag vorkomen Massagraf ontdekt in Bosnië Indonesië stelt dodental bij Hongerstakers op Gitmo stoppen Mannen hebben biologische klok Gotthard-tunnel blijft weken dicht dinsdag 6 juni 2006 t vai isbel :n erj nekt) tegej ïdeni n Akiin Visser metj hetNDAHAR- De gouverneur de Zuid-Afghaanse provin- Kandahar is zondag aan de d ontsnapt bij een zelf- ibjrdaanslag. Vier mensen 'nnen om het leven en veer- gel30 anderen raakten gewond krl een terrorist zijn met ex- ié t(|even gevulde auto tot ont- cen fino l'el k°men op het mo vant dat het konvooi met gou- ïeur Assadullah Khalid pas- diejde- 5 ziej [verantwoordelijkheid voor aanslag is opgeëist door de [ban-rebellen. gevechten ten noorden van Idahar kwamen een dag eer- zeker achttien Talibanstrij- om het leven, nadat zij een iebureau hadden overval- Taliban overheersten tot 2001 grote delen van Afgha an totdat zij door een door merikanen geleide militaire itie werden verdreven. De anten van de radicale mos tri]' ders hebben zich in de en en afgelegen gebieden te- etrokken. Het traditionele loffensief van de Taliban is dit jaar verrassend krachtig. De Taliban worden steeds sterker en zijn vastbesloten hun aanval len tegen buitenlandse en rege ringstroepen te intensiveren. Dat verklaarde mullah Hayat Khan, een plaatselijke Taliban- commandant in de provincie Kandahar. Woede „Er is meer en meer woede over buitenlandse troepen en hun bruut geweld tegen de mensen" aldus de mullah, refererend aan recente Amerikaanse bombarde menten waarbij veel Afghaanse burgers om het leven kwamen. „Het volk van Afghanistan is de Amerikanen zat. Zij breken in in huizen, pakken mensen zon der reden op en martelen hen." Door de Amerikaanse acties krij gen de Taliban volgens mullah Khan veel toeloop. Hij zegt over zeker veertig mannen te beschik ken die bereid zijn tot zelf moordacties. Nederland wil de ze zomer een militair contingent in de aan Kandahar grenzende provincie Uruzgan stationeren. Het Afghaanse regeringsleger en de internationale troepen macht hebben het district Cho ra in Uruzgan heroverd op de Taliban, zo liet een woordvoer der van het Afghaanse ministe rie van Defensie zaterdag we ten. Bij de operatie ten noord westen van de provinciehoofd stad Tarin Kowt vonden zeker vijftien Talibanstrijders de dood. De Taliban hadden het district in het zuiden van Uruz gan vorige week dinsdag vero verd. President Karzai heeft tiental len hoge politiefunctionarissen ontslagen of overgeplaatst. De maatregelen zijn onderdeel van een al lang geplande reorganisa tie. De veranderingen zijn ver sneld door de rellen van vorige week maandag. ANP/RTR/AFP door Jessica Smeenk PODGORICA - Montenegro, de jongste staat van Europa, heeft de Europese Unie, de Verenigde Naties, de buurlan den en andere landen ge vraagd om erkenning nu het onafhankelijk is. Het land heeft zich uit de unie met Servië losgemaakt via een referendum. In een open brief schreef minister Vlahovic van Buitenlandse Zaken gisteren dat zijn land zich aan alle regels van de in ternationale politiek zal hou den. Nog deze week meldt Montenegro zich aan als lid van de Organisatie voor Vrij heid en Samenwerking in Eu ropa (OVSE), verluidde in re geringskringen in de hoofd stad Podgorica. Het Servische parlement heeft gisteren met een mini male meerderheid ingestemd met het overdragen van de be voegdheden van de voormali ge unie met Montenegro aan Servië. „Servië neemt binnen 45 da gen alle bevoegdheden en plichten van de unie over", zei de voorzitter van het parle ment. Daarmee is Servië nu ook onafhankelijk. Het land 'erft' het lidmaatschap van cle VN van de unie, die een opvol ger was van de Joegoslavi sche federatie, die op het laatst nog maar twee eenhe den telde. De Servische Radicale Partij (SRS) van de ultranationalist Seselj - de felste tegenstander van onafhankelijkheid van Montenegro - blijft strijden voor de vereniging van alle Serviërs in één staat. ANP/DPA 141 IA - De sociaaldemocraat n Garcia Pérez heeft de presi- tsverkiezingen in Peru ge inen. Dat heeft de kiescom- sie Onpe in de nacht van zon- op maandag gemeld, het tellen van 77,3 procent de stemmen had Garcia de ti van 55,45 procent van de ers en kon daarmee niet r worden ingehaald. ANP :en.i bod nm^ONTO - De Canadese poli- fVnupegt niet de aanhouding van ntpl'alt volwassenen en vijf min- jchjpngen een terreuraanslag te i dojben voorkomen. Dat meld- kun Canadese media zaterdag. 1 I arrestanten beschikten over lO^Jduizend kilogram kunst- - pit, een grondstof voor bom- hoeveelheid is drie keer zo >t als die in 1995 werd ge kt bij de aanslag op een 'heidsgebouw in het Ameri- ise Oklahoma City, zei een irdvoerder van de Canadese itie. In Oklahoma City vielen irtijd 160 doden. .rrestanten maakten volgens .tsvervangend hoofdcommis- js M. McDonell deel uit van 1 terreurgroep die van plan S doelen in het zuiden van de vincie Ontario aan te vallen. ;ze groep vertegenwoordigde echte en ernstige dreiging, hadden de mogelijkheden en bedoeling om een terroris- he aanslag te plegen", aldus Donell. gens berichten in verschillen- lanadese media zijn de arres ten moslims, van wie een aan- n Canada is geboren en geto- ANP Mensenrechtenactivisten verzamelen manden met protestbrieven tegen het amandement dat het homohuwelijk onmogelijk moet maken. door Ans Bouwmans WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft zich opnieuw ferm uitgesproken voor een in de Grondwet vastge legde ban op het homohuwelijk. Op een bijeenkomst op het Wit te Huis met religieuze leiders en organisaties die opkomen voor het traditionele huwelijk zei hij gisteren dat het amendement no dig is om te voorkomen dat rech ters bepalen wie mogen trou wen. De hernieuwde campagne van Bush voor een landelijk verbod op homohuwelijken is ingege ven door de naderende Congres verkiezingen en onvrede onder Bush' christelijk-conservatieve supporters. Die zijn ongelukkig omdat er te weinig wordt ge daan om illegale immigratie te gen te gaan, de overheidsuitga ven te beteugelen en de Ameri kaanse samenleving conservatie ver te maken. Na zijn herverkie zing in november 2004 liet Bush al snel weten niet veel energie te zullen steken in de promotie van het amendement tegen het homohuwelijk, omdat het toch geen kans maakte in de Senaat. Dat viel slecht in conservatieve kringen. Na een radiostilte van anderhalf jaar is het onderwerp nu weer opgepakt door de Repu blikeinen. Gisteren is op aan dringen van de Republikeinse fractievoorzitter in de Senaat, B. Frist, een debat begonnen over het amendement. President Bush wijdde afgelopen zaterdag ook zijn wekelijkse radiopraatje aan het onderwerp Bush kampt met een lage popu lariteit, dankzij voortdurend oorlogsgeweld in Irak, hoge ben zineprijzen en een gebrek aan sprankelende beleidsinitiatie ven vanuit het Witte Huis. Repu blikeinse politici zijn bang dat het ongenoegen in het land hun gaat opbreken bij de verkiezin gen in november. Een debat foto Matthew Cavanaugh/EPA over een grondwettelijk verbod op homohuwelijken is goed voor het moreel van de conservatieve Republikeinse achterban, zo is de redenering. Ook zou het kie zers kunnen motiveren te stem men. GPD door Wierd Puk BERLIJN - Een 'zwijnenstal', noemt het parlementslid voor de Groenen H. Ströbele de Duitse veiligheidsdienst BND. De spionnen zijn verwikkeld in en kele pijnlijke schandalen, die volgens critici de fundamenten van de rechtsstaat aantasten. Bekend was dat de inlichtingen dienst tijdens de Irak-oorlog de Amerikanen van informatie voorzag, in strijd met Duits- lands officiële neutrale positie. Nu blijkt dat de dienst stelsel matig journalisten afluistert om uit te vinden waar de lekken in de eigen organisatie zitten. Een heuse schok was bovendien het nieuws dat een BND-agent afwist van de geruchtmakende ontvoering door de Amerikaan se inlichtingendienst CIA van een Duitse burger van Libanese komaf, Khaked el Masri. De man 'vergat' het incident aan zijn superieuren te melden. De perikelen hebben de geloofwaar digheid van de geheime dienst aangetast. „Ik geloof helemaal niets meer van wat mij wordt verteld", reageert Kamerlid Ströbele, die de linkervleugel van de milieupartij vertegen woordigt. „Ik wil nu alle dos siers op tafel hebben." De ver ontwaardigde Ströbele hoopt dat een parlementaire onder zoekscommissie de onderste steen boven krijgt. De BND-medewerker, die op de hoogte was van de ontvoering van El Masri, wist zich het geval ineens te herinneren toen hij door de commissie als getuige werd opgeroepen. „Opeens heeft de man zijn geheugen te rug", schamperde de liberale af gevaardigde Stadler (FDP). Gemarteld Khaled el Masri werd, naar ei gen zeggen, op oudejaarsavond 2003 in Macedonië gearresteerd en door de CIA naar Afghanis tan ontvoerd. Hier werd hij maandenlang verhoord en ge marteld. Later bleek dat de Amerikanen een man met dezelf de naam zochten, die zij ver dachten van terreuractiviteiten. El Masri werd gedumpt in Alba nië. Zijn lotgevallen werden door een tv-onderzoeksprogram- ma opgetekend. Pas later werd 'het een politiek schandaal. In februari kwam de Bondsrege ring in een uitvoerig rapport tot de conclusie dat regering en ge heime dienst pas na El Masri's vrijlating lucht kregen van de zaak. Dat deze informatie on juist is, werd vorige week be kend. Een BND-medewerker, blijkt nu, werd al in januari 2004 in de kantine van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Skopje ingelicht over El Masri's ontvoe ring. De man zegt dat hij de in formatie voor zich heeft gehou den. Maar dit gelooft FDP'er Stadler niet. „Het is wereld vreemd er vanuit te gaan dat die medewerker zijn mond heeft ge houden." GPD »r Akijn Visser Jessica Smeenk GADISHU - Na wekenlange echten hebben moslimmili- S gisteren de inname van de inalische hoofdstad Mogadis- geclaimd. De Somalische Bgsheren die tot dusver de d in handen hadden, zijn vol- js een woordvoerder van de itie 'Islamitische Reclitban- gevlucht. 'ij hebben de vijanden versla- °1 en wij roepen de internatio- le gemeenschap op ons te hei bij het herstel van de veilig- in de stad", aldus de woord- rder, „Wij kijken uit naar leven zonder vechten." Bij trijd om de stad zijn de af ge en weken zeker 350 doden ge en. Zondag hadden moslim- ities al de stad Balad, 30 kilo- er van Mogadishu, in han den gekregen. Een woordvoer der van de milities van de krijgs heren bevestigde dat de meeste leiders van zijn alliantie de hoofdstad ontvluchten. Zij heb ben zich teruggetrokken in hun bolwerk Jowhar, ten noorden van Mogadishu. De krijgsheren hadden de stad sinds 1991 in handen. In dat jaar zetten zij dictator Moham med Siad Barre af. Sinds die tijd heerst in het grootste deel van Somalië totale anarchie. VN-troepen onder Amerikaans bevel hebben nog een poging ge daan de orde te herstellen, maar de blauwhelmen trokken zich in 1995 na zware verliezen terug. Daarna verviel het land in chaos en wetteloosheid, waarin alleen het recht van de stei'kste geldt. Eerder dit jaar splitsten bewa pende bendes in Mogadishu zich op in een naar eigen beweringen streng islamitisch verbond en een losse coalitie van de overige krijgsheren en bendeleiders. Die laatsten noemden zich plotse ling het antiterreurfront. Sinds 2004 heeft Somalië een overgangsregering. Die zetelt echter wegens de onveilige situa tie in Mogadishu in de stad Baidoa en heeft feitelijk niets in te brengen. Sinds februari van dit jaar is het al drie keer tot grootschalige vuurgevechten ge komen tussen gewapende ben des en milities. Premier Gedi heeft gisteren la ten weten dat hij wil samenwer ken met de moslimmilities om de orde in Mogadishu te herstel len. Ook zei Gedi dat hij vier mi nisters in zijn overgangsrege ring heeft ontslagen. Deze krijgs heren zouden tegen zijn zin hun milities opdracht hebben gege ven door te vechten tegen de moslimmilities. ANP/DPA/RTR BUK BIJELA - In een tunnel op het terrein van een ener giecentrale in Buk Bijela in het oosten van Bosnië is een massagraf gevonden met zeker dertig stoffelijke over schotten. Dat heeft de Bosnische commissie voor onder zoek naar vermissingen uit de oorlog tussen 1992 en 1995 gisteren bekendgemaakt. De slachtoffers zouden moslims zijn die in 1992 in de ge vangenis van de nabijgelegen stad Foca vermoord zouden zijn. Aan het begin van de oorlog zouden Serviërs in deze beruchte gevangenis meer dan vierhonderd burgers heb ben afgeslacht. ANP/DPA JAKARTA - De Indonesische autoriteiten hebben het do dental door de aardbeving op het Indonesische eiland Ja va naar beneden bijgesteld op 5782. Eind vorige week meldde het ministerie van Sociale Zaken nog dat de aard beving 6234 levens had geëist. De Indonesische autoriteiten kwamen met een herziening van het aantal slachtoffers op basis van bevindingen van speciale teams. Die teams zijn naar het getroffen gebied gestuurd om het aantal doden en gewonden te inventarise ren. Volgens de nieuwe cijfers zijn 36.300 mensen gewond geraakt. ANP/AFP WASHINGTON - Tientallen mensen die vastzitten op de Amerikaanse marinebasis Guantanamo Bay ('Gitmo') op Cuba hebben hun hongerstaking opgegeven. Dat heeft het Amerikaanse leger zondag laten weten. In een verklaring stelt het Amerikaanse leger dat het aan tal hongerstakers is gedaald van 89 op 1 juni tot achttien op zondag. Het leger liet niet weten waarom veel gevange nen niet langer voedsel weigeren. Enkele gevangenen krij gen onder dwang voedsel toegediend, omdat zij ernstig zijn verzwakt. ANP/AFP SAN FRANCISCO - Net als vrouwen hebben mannen een biologische klok als het gaat om kinderen krijgen. Hun vermogen om gezonde kinderen te verwekken neemt met de leeftijd geleidelijk af, zo bleek uit onderzoek van Ame rikaanse wetenschappers. Doordat de kwaliteit van erfelijk materiaal in sperma af neemt als de leeftijd van de man toeneemt, stijgt het risi co van baby's met afwijkingen. Een daarvan is dwerg- groei, zei B. Eskenazi, een van de onderzoekers van de Universiteit van Californië en het Livermore National La- boratory. ANP/AFP/DPA GENEVE - De Gotthard-snelweg gaat op zijn vroegst over drie weken open. Dit heeft het Zwitserse persbureau SDA zondag gemeld op gezag van de politie. De Gott hard-tunnel is een belangrijke verbindingsweg tussen het noorderi van Europa en Italië. Tijdens een enorme aardverschuiving woensdag verplet terde een zware rots een Duits echtpaar in hun auto. Za terdag werd dezelfde plek weer getroffen door een aard verschuiving. ANP/DPA door Akijn Visser LONDEN - De grootschalige an- titerreuroperatie in Groot-Brit- tannië, waarbij naar chemische wapens wordt gezocht die voor een aanslag zouden worden ge bruikt, heeft vooralsnog niets opgeleverd. Dat heeft de Britse politieorganisatie Scotland Yard gisteravond laten weten. „We hebben niet gevonden waar we vanaf het begin naar op zoek waren", aldus commissaris A. Hayman. „Maar we hadden geen andere keus om op basis van specifieke informatie een in val te doen in een woonhuis waar bommen zouden worden vervaardigd", stelt Hayman. Hij benadrukte dat het onderzoek Britse media meldden gisteren dat antiterrorisme-experts vraagtekens zetten bij de opera tie. De politie zou op basis van foute inlichtingen tot actie zijn overgegaan en de gevaarlijke stoffen waarnaar wordt gezocht in de woning, zouden er hele maal niet zijn. De politie viel vrijdag de wo ning van twee broers in de Oost-Londense wijk Forest Ga- te binnen. Een van de mannen raakte gewond aan zijn schou der toen hij werd geraakt door een kogel die door een agent zou zijn afgevuurd. Het huis wordt al dagen minutieus geïnspec teerd. „Als de informatie niet klopte, dan staan we waarschijn lijk voor schut", citeerde de Brit se krant Daily Telegraph een anonieme politiefunctionaris die bij het onderzoek is betrok ken. „Dan hebben we veel tijd verloren, veel mankracht ont trokken en een gewonde." ANP door Marloes de Koning PRAAG - Tsjechië is begonnen aan een moeilijke coalitievor ming. De kiezers maakten afge lopen weekeinde geen duidelij ke keuze voor 'links' of 'rechts'. Een liberaal conservatieve coali tie zou precies evenveel zetels (100) in het parlement hebben als een samenwerking van de so ciaal-democraten en de commu nisten (100). De conservatieve oppositiepar tij ODS won de algemene verkie zingen van vrijdag en zaterdag met 35,4 procent. De regerende sociaal-democraten (CSSD) haalden 32,3 procent van de stemmen. De opkomst was met bijna 65 procent hoger dan bij de laatste parlementsverkiezin gen in 2002. De enige combinatie die voor een stabiele meerderheid in het parlement zorgt is een 'grote coalitie' tussen de 'burgerdemo craten' van de ODS en de so ciaal-democraten (CSSD). Sa menwerking tussen de twee voornaamste rivalen werd tij dens de campagne bijna uitgeslo ten geacht. Premier Paroubek van de CSSD en ODS-leider Topolanek pro beerden elkaar vooral punten af te snoepen door schandaaltjes te creëren en elkaar zwart te ma ken bij de kiezer. Topolanek sprak tijdens de campagne zijn voorkeur uit voor een coalitie met de christendemocraten en de Groene Partij, die respectie velijk 7,3 en 6,3 procent van de stemmen kregen. De groenen ko men daarmee voor het eerst in het Tsjechische parlement. De sociaaldemocraten kunnen met de communisten, met 12,8 pro cent de derde partij in het land, een coalitie vormen die even groot is als het ODS-blok. Sa menwerking tussen ODS en de communisten is geen optie. Zondag lieten de leiders van de twee grootste partijen echter doorschemeren een grote coali tie niet uit te sluiten. „We gaan de komende dagen onbevangen de gesprekken in", zei Topola nek. „We sluiten zeifs de CSSD niet uit." Scheidend premier Pa roubek gaf aan een regering van ODS eventueel te willen steu nen, mits die partij zijn plannen voor economische hervormingen matigt. De afgelopen acht jaar regeerden de sociaal-democra ten. Onder hun bewind trad Tsjechië in 2004 toe tot de Euro pese Unie. GPD Moslimmilities nemen zondag de stad Balad in op 30 kilometer afstand van Mogadishu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5