Nota horeca valt slecht in Renesse PZC Het hele dorp stinkt naar bier Kunst-picknickproject wordt uitgebreid Middelburg in de ban van koren .13 Ondernemers voelen zich gepasseerd door gemeentebestuur Tegenslag voor Holland House Colijn Actie voedselbank Nog meer steun tegen ontpolderen Overlast verwacht door zeilrace Rekenkamer begint onderzoeken Vlissingen mist finale schoolvoetbal 'w. MersjLèctief fotografie .n dinsdag 6 juni 2006 jjnnrMieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Het Holland House Colijn bij de proefboerde- rij Rusthoeve in Colijnsplaat, moet worden uitgepakt. De loods waarin voetbalfans van plan zijn de wedstrijden van het Nederland elftal te volgen, is met de oranje zeilen die er nu nog orazitten, te brandgevaar- jjk. jok het bord aan de weg, waar- Hoor Melita Lanting in voorbijgangers op de komen de Oranje-feestelijkheden wor den gewezen, moet weg. Het is in strijd met de provinciale ver ordening die grote borden langs de weg verbiedt. Het idee om bij de Rusthoeve een plaats te maken waar de WK-wedstrijden op een groot scherm kunnen worden gevolgd, ontstond na de bekendmaking van de speeldata. De wedstrijd Nederland-Ivoorkust op 16 juni viel tot grote schrik van de be stuurders van de Rusthoeve, sa men met de jaarlijkse Agri Fair, waar de proefboerderij laat zien wat er op het gebied van regulie re en biologische akkerbouw al lemaal voor nieuws is. De vrees bestond dat iedereen tegen vie ren op een holletje zou weglo pen. Of, erger nog, helemaal niet zou komen. Het partybe- drijf Kallewaard werd in de arm genomen en besloten werd de achterste loods dan maar bij elke wedstrijd in de eerste poule tot Holland House Colijn te bom barderen. Op een groot scherm kan ieder- een dan de wedstrijd volgen met muziek een hapje en een drank je. Om het allemaal nog leuker te maken, werd de loods alvast ingepakt in oranje dekzeilen. Een groot Oranjebord bij de in gang schreeuwt de passant nog wat extra informatie toe. Dat mag niet, volgens de provincie, dus het bord moet weg. De brandweer is het niet eens met de oranje uitdossing van de loods, vanwege brandgevaar. Wat oranje blijft, is de kleding waarmee bezoekers op vrijdag 16 juni gratis naar binnen kun nen. Dat is een maatregel om de Agrii'air, die tien euro toegang rekent, niet in de wielen te rij den. Bij de andere wedstrijd is de toe gang altijd gratis. {ENESSE - Horecaonderne mers in Renesse hebben weinig waardering voor de concept-ont- irikkelingsvisie voor de horeca Schouwen-Duiveland. De no ta is slecht, bevat alleen een op somming van feiten, algemene [reten en oplossingen die vol- 'ens de ondernemers nergens op laan. Bovendien is vooraf geen iverleg geweest met de stichting Horeca Renesse. ;We zijn weer eens door de ge beente gepasseerd, zegt secreta- R, Oudesluys van stichting [oreca Renesse en de onderne- ïersvereniging Renesse, afde- ing horeca. Èr staat wel in het stuk dat er verleg is geweest met zz Neptu- ius (ondernemersvereniging Zie- ïkzee, red.), maar wij hebben iemand gezien. We worden dus agenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende dé openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl 'Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esnie Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 c mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl mail: web@pzc.nl weer gepasseerd, terwijl de draagkracht van de horeca voor een groot deel uit Renesse komt. We hebben het nota bene in de krant moeten lezen dat er een nota was verschenen." De ondernemers vragen zich af of de uitbreiding in iedere kern die in de nota omschreven staat wel economisch haalbaar is op het eiland. Bovendien plaatsen ze grote vraagtekens bij de ambitie om een vijfsterren hotel naar het eiland te trekken. „Ie mand die naar een vijfsterren hotel gaat, wil een vijfsterren omgeving en die kunnen we niet 'bieden. We hebben wel mooie stranden en er gebeuren hele mooie dingen in het achterland met streekproducten, maar het is onzin om ons te richten op de rijken uit Nederland." De onder nemers denken dat het niet ver standig is om op dit vlak de con currentie aan te gaan met Dom burg. Modale gezinnen „We richten ons tot nu toe op de modale gezinnen en we kunnen daar beter in gaan investeren." Wat de ondernemers ook opvalt is dat er in de horecanota wei nig rekening wordt gehouden met samenhang met andere ge meentelijke beleidsnota's zoals de nota kamperen. In de horeca nota wordt gesproken over uit breiding van het aantal over nachtingen, terwijl de eis voor grotere kampeerplaatsen in de nota kamperen leidt tot reductie van het aantal kampeerplaat sen. Oudesluys benadrukt dat de opmerkingen die nu richting gemeentebestuur zijn gegaan slechts een eerste reactie zijn. „Ze vragen een reactie van ons in een van de drukste periodes van het jaar, rond Hemelvaart en Pinksteren. We hebben ge woon geen tijd gehad om het rapport goed te bestuderen en te bespreken." ZIERIKZEE - De voedselbank iChouwen-Duiveland houdt op zaterdag 10 juni een supermarkt- ictie. verschillende supermarkten jp het eiland wordt het winke- end publiek gevraagd een of teerdere houdbare producten e kopen voor de voedselbank. De producten worden gebruikt m voedselpakketten samen te tellen. De voedselbank deelt rekelijks zestig pakketten uit ap mensen die door omstandig heden beneden het bestaansmi nimum moeten leven. BURGH-HAAMSTEDE - Leliéndale- Weg, 18.30uur: Avondwandelvierdaag se; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Openbare vergadering Commissie Openbare Ruimte. (Advertentie) zeeuws veilinghuis VANDAAG KIJKDAG van: 10.00 - 20.00 uur. KUNST ANTIEK 7 en 8 juni veiling Herengracht 74,4331 PX, Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl Medewerkers van de gemeente blazen de straten van Renesse schoon. door Melita Lanting RENESSE - Eerste pinksterdag, zes uur in de ochtend. Een team medewer kers van de gemeente treedt aan om de restanten van een pinksternacht op te ruimen. Op straat liggen enorme bergen afval te wachten, prullenbakken moe ten geleegd worden en de openbare toi letten kunnen wel een sopje gebruiken. Het is stil in het dorp. Slechts een enke le merel zingt het hoogste lied en in een boom zit een duif te koeren. Op het transferium zitten twee jongens naast elkaar op een bankje te slapen. Enkele jongeren zwerven nog over straat. Stil, bleek en niet al te vast ter been. Nacht wakers maken een praatje met de vis boer die al weer bezig is zijn kraam in te richten en een man fietst van afval bak naar afvalbak. Hij zoekt lege bier flesjes voor het statiegeld. In het centrum staan drie mannen van district west van de gemeente met blad blazers op de rug. Vakkundig wordt al le troep op een hoop geblazen wat ver volgens door de veegauto wordt opge veegd. Anderen zijn bezig prullenbak ken te legen en Peter Bodbijl begint met de hand het voetpad schoon te maken tussen het dorp en het transferium. Stuk voor stuk klussen die niet geschikt zijn voor mensen met een zwakke maag. Het hele dorp stinkt naar bier, op straat ligt allerlei troep zoals bebloede zakdoe ken („er valt hier en daar wel eens een klap"), lege frietbakken en heel veel plastic bekers. Eetbare resten zijn er nauwelijks, dat hebben de meeuwen al opgepeuzeld. Als het voetpad schoon is, stapt Bodbijl in de auto. Hij rijdt de bui tenronde. Langs parkeerterreinen, langs plekken waar in voorgaande ja ren veel vernield is en langs alle openba re toiletten en urinoirs om te controle ren of alles nog heel is.. „Schoonmaken van de toiletten ge beurd door een bedrijf." Maar ook de controle is een smerig karweitje. De stank binnen is niet om te harden, in een wastafel ligt kots en een roestvrij stalen wc-rolhouder blijkt minder van- dalismebestendig dan de fabrikant had beloofd. Het ding ligt in stukken op de grond. De rit gaat verder. Op de par keerplaats bij de sportvelden staan een paar auto's. De beslagen ramen getui gen van slapers. Op het terrein ligt wei nig troep, dus Bodbijl besluit het even met de hand schoon te maken. Verscho len achter vrachtwagens staan nog twee auto's. Een stel ligt te slapen in de-laad ruimte van een bestelbusje. Daarnaast staat een barbecue en ligt een paar sportschoenen. Bodbijl ziet een afstand bediening van een radio en legt het bij de schoenen. „Dan vinden ze het wel." Het stel slaapt onverstoorbaar door maar in de auto ernaast is wel enig le ven. De bestuurder gaat rechtop zitten en doet net alsof hij niet sliep. Bang om beboet te worden (wildkampe- ren is verboden) start hij de auto en gaat weg. Hij heeft mazzel, Bodbijl is geen opsporingsambtenaar en zal niet bekeuren. Dit beeld herhaalt zich op ieder par keerterrein rond het dorp. Auto's met daarin mensen die in de meest onmo gelijke houdingen liggen te slapen. Iemand is zelfs zo onhandig geweest om de autosleutels buiten de auto foto Dirk-Jan Gjeltema op straat te laten liggen. Bodbijl stoort de slaper niet. „Maar als je kwaad wil kan je nu zq het portier op slot doen. Kan hij mooi geen kant uit." Het aantal vernielingen valt mee, al ligt een mobiel toilet wel op zijn kant. „Daar hebben ze goed aan moeten sjor ren want het ding was geborgd." Bod bijl mist ook enkele verkeersborden, ziet een kromgebogen verkeerspaal („die zou ook vandalismebestendig moe ten zijn") en een scheve straatlantaarn. Allemaal zaken die zo snel mogelijk na Pinksteren worden gerepareerd. Op het strand is alles in orde. Geen prullenbak ken omver, geen slapers in de duinen, slecht een enkele vroege visser aan de waterkant. Het is acht uur als Bodbijl het dorp weer inrijdt. Daar wordt nog steeds hard gewerkt door de veegploeg en komt het dagelijkse leven weer op gang. De supermarkt, bakker en vis boer openen de zaak, een wagen van een bierbrouwer rijdt voor om de bier tanks weer te vullen en een eenzame jon gen vraagt-waar hij een priester kan vin den. Bodbijl voegt zich bij zijn collega's en na een uur stevig doorpakken is Re nesse weer schoon. Alleen het transfe rium moet nog, en dan is Renesse weer klaar voor een nieuwe pinkstei*dag. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - 'Zingend zand van Zonnemaire' aan de Zonne- mairse Dijk en 'Picknick in Zee land' aan de Helleweg in Renes se zijn twee nieuwe aanwinsten in het kunst-picknickproject op Schouwen-Duiveland. De twee locaties worden zaterdag 24 juni ten doop gehouden tijdens de zogeheten Giro de Picnic. Dat betreft een veertig kilome ter lange fietstocht langs pick- nickplekken en ontvangstruim ten van boerderijen met wereld muziek, zang, poëzie, film, dans, wereldhapjes en het landschap van Schouwen-Duiveland. De kunst-picknickplekken zijn een initiatief van Jaap Verseput, cultureel en agrarisch onderne mer uit Zonnemaire. Hij wil op tal van wijzen aantonen dat de akkers en de weilanden niet al leen dienen voor de voedselpro ductie, maar een grootheid op zich vormen en als inspiratie bron dienen voor kunstenaars in veel verschillende disciplines. Zo tekende Verseput eerder al voor het boerderijfestival Zonne maire Buitengewoon, diverse kunstroutes langs de akkerran den en sinds vorig jaar ook voor de Giro de Picnic. Het Picknick Plek Project werd drie jaar geleden opgezet onder de koepel van de Stichting Zon nestraal, de organisatie die zich bezighoudt met creatief beheer van akkerranden. Dankzij een startsubsidie kon aan tien kun stenaars de opdracht worden verstrekt een ontwerp te maken voor een unieke picknickloeatie op het eiland. Hun ontwerpen re sulteerden in een boeiende pre sentatie in de hal van het ge meentehuis. De uitvoering van alle creatieve ideeën werd toen begroot op driehonderdduizend euro. De eerste drie picknickplekken werden in 2004 in gebruik geno men: 'Plek 6' van Erie Odinot aan de Flaauwersinlaag, het voormalig peilhuisje in blauw tinten van Wido Blokland langs het fietspad tussen Port Greve en Brouwershaven en 'Uw Tien Geboden' van Lex Wechgelaar en Barbara Jean op de kruising bij de Kooymansweg in Noord- welle. Daar zijn er nu dus twee bijgekomen. Voor 'Zingend Zand' tekent kunstenares Hen- drien. Zij creërde aan de Zonne- mairse Dijk een plek waar ze de stem uit het verleden vermengt met kinderdichtregels. Gedepu teerde PI. van Waveren verricht zaterdag 24 juni om 11.30 uur de opening van deze plek. De tweede nieuwe aanwinst 'Picknick in Zeeland' is van Al- bert Geertjes. Hij ontwierp voor de hoek van de Helleweg bij de rotonde voor Renesse een pleis terplaats met golvend dak waar beschut tegen de regen vertoefd kan worden. Wethouder A. Ver seput verricht tijdens de Giro de Picnic om 16.00 uur de opening. De tocht voert deze dag ook langs de andere drie kunst-pick- nickplekken, evenals langs di verse andere locaties die het ver dienen even bij stil te staan. Zo treedt op de nieuwe muziektent in Noordgouwe het strijkkwar tet Zapp String op en geeft het 'Papier Theater' een minivoor- stelling bij 'Uw Tien Geboden'. Verder speelt het Theater van de Verloren Tijd een spel met woorden en gedichten op 'Plek 6' en voeren Mariecke van der Linden (piano en zang) en Sas- kia Meys (alt viool en zang) een theatrale barokopera uit in de boerderij van Mari Kristelijn aan de Kuijerdamseweg in Elle- meet. De dag wordt besloten met een afterparty rond de boerderij van Verseput aan de Schapenweg in Zonnemaire met muziekoptre- dens en filmpresentaties. DE GRIETE - Enkele honderden bezoekers van de infor matiemiddag over landbouw en ontpoldering die gisteren werd gehouden in buurtschap De Griete, hebben hun handtekening gezet tegen ontpolderen. Na afloop kon M. de Feijter van het actiecomité tegen ontpoldering van cle Eendracht- en Hellegatspolder die toevoegen aan de dik 24.000 clie eerder waren opgehaald. Enthousiasme over het idee van het actiecomité om een goed alternatief tegen ontpolderen in te dienen, was er nauwelijks. „Het moet gewoon blijven zoals het nu is. Want het is prachtig zoals alles hier groeit en bloeit", aldus A. LeCom- te, afkomstig uit Brugge, maar regelmatig vertoevend in Zeeuws-Vlaanderen. Ook hij repte van pure geldverspil ling als het ontpolderen doorgaat. „Niemand heeft er iets aan, want om elk stukje natuur dat wordt ontwikkeld, zet ten ze consequent een hek." ROTTERDAM - Bezoekers aan de Volvo Ocean Race in Rotterdam moeten rekening houden met tal van verkeers maatregelen. Tijdens aankomst en vertrek van de zeilsche pen zijn wegen langs de Nieuwe Maas en Nieuwe Water weg afgesloten voor verkeer. Dat geldt ook voor wegen in Hoek van Holland, Rozenburg, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. De politie raadt bezoekers aan met het open baar vervoer te komen. Zaterdag 10 juni worden de meeste bezoekers verwacht. Dan wordt de 'portrace' gehouden, zijn er verschillende wedstrijden voor jeugd en treedt DJ Tiësto 's avonds op vanaf een ponton in de Maas ter hoogte van de Willemska de. Alleen al bij dit evenement worden 60.000 bezoekers verwacht. Bezoekers kunnen niet in de buurt parkeren. Naast de re guliere parkeer- en reizenstations kunnen bezoekers op zaterdag 10 juni de auto parkeren bij het Feijenoordsta- dion om vervolgens met tramlijn 23 naar de festiviteiten te gaan. Hiervoor is een speciale combikaart (parkeren en reizen) ontwikkeld. VLISSINGEN - De Vlissingse rekenkamercommissie is begonnen met drie onderzoeken. De commissie doet on derzoek naar subsidies die de gemeente kan aanvragen, de effecten en risico's' van het grondbeleid en naar ge meenschappelijke regelingen. Dat zijn samenwerkingsver banden met andere gemeenten of overheden. Een voor beeld van een gemeenschappelijke regeling is re-integra- tiebedrijf Lété. De rekenkamercommissie is een onafhan kelijk orgaan. De onderzoeken zijn vooral bedoeld als ondersteuning van de gemeenteraad. Elke gemeente is na de invoering van het dualisme in 2002 verplicht een rekenkamer of re kenkamercommissie te hebben. BEST - Het jongenselftal van de Theo Thijssenschool uit Vlissingen is er niet in geslaagd om door te dringen tot de landelijke finale van het schoolvoetbal. Bij de finales van het district Zuid, die zaterdag in Best zijn gespeeld, werd het team vierde. Het elftal van de Theo Thijssenschool werd op 17 mei Zeeuws kampioen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Op de Beatrix- brug legt een man zijn handen om zijn oren. „Harder!", roept hij. Het Westkappels koor geeft tijdens het festival Middelburg Vól-koren een bijzonder con cert: vanuit de rondvaarboot. Mannenkoren, vrouwenkoren, klassieke koren, popkoren, ka merkoren, gospelkoren, profes sionele koren en amateurkoren. Nergens in Nederland is de ver scheidenheid tijdens een koren- festival zo groot als in Middel burg. Dit jaar zijn er 43, een aantal minder dan vorig jaar, toen het festival volgens de organisatie net iets te groot was. De vaar tocht van het Westkappels koor is een aardigheidje. „Dat wil bijna geen enkel koor", zegt se cretaris Hans de Kuijper. „De meesten zingen liever binnen. Daar is de akoestiek beter." De sopranen van het Westkap pels koor gaan voorin, net ach ter de kapitein. „De mannen in het midden!", gillen de vrou wen. „Hier past precies een krat je bier onder", zegt een stoere zanger, met een blik op het bankje voor hem. ,,'t Schip ver dween angstig in de golven", gniffelt een ander. „Ja, dat is een liedje, maar dat zingen we nu niet hoor. Blote armen Het koor installeert zich voor dé tocht. De vrouwen slaan een doek om hun blote armen. Het is fris op eerste pinksterdag. Het koor heeft er zin in. „Als je de liedjes kennen, mogen je mee zingen", zegt één van de zangers tegen toeristen uit de Betuwe. „Mag dat?" Ja dus. „Zo hard mo- gelijk." Terwijl de boot langzaam weg- tuft, bast het koor Row row row your boat. De schipper geeft gas, de vrouwen haken in, in ka non: Merrily, merrilymerrily, merrily, gently down the stream. Op de eerste brug staat er één te dirigeren. Het koor bukt, om de mutsen niet te ver liezen. Ik heb op zee, mijn leven lang ge varen, zingen de mannen, ter wijl de boot de Komnar pas- seert. Waar het lied der bran ding ruist bij dag en nacht, val len de vrouwen in. Trouwe-aan hangers van het koor volgen de boot op de fiets. Langs de kant zingen mensen Daar bij die mo len mee. De kapitein wuift. Bij de sluis bij .de rechtbank klinkt applaus. Daar woont 't meisje waar ik zo veel van hou, ver volgt het koor. Lager volume En weer een bruggetje. Alle maal plat in de boot en gewoon doorzingen. Eén van de vrou wen lacht. „Zo heb ik nog nooit gezongen!" Het klinkt lekker hol onder de 'Koningsbrug. Ik weet dat jij op mij zult wWhten, en datje aan de kaai zult staan. Met een wat lager volume gaat het onder de Beatrixbrug door, richting het Prins Hendrikdok, en weer terug, langs dezelfde route. Weer enthousiasme bij de rechtbank. Een vrouw komt los van haar rollator en gooit de ar men in de lucht. Ze kent de tekst en zingt mee: Waar in 't bronsgroen eikenhout het nach tegaaltje zingt. Dan nadert de aanlegsteiger alweer. „Het Zeeuws volkslied?", stelt dili gente Marcela Simons voor. „Hè nee", doet het koor. „Rolling ho me!" Rolling home to dear old England, Rolling home, dear land to thee. Vlak bij de steiger- zingen ze dan tóch nog het volks lied, alle drie coupletten. En ter wijl ze uit de boot stappen, gaan ze gewoon nog even door. (Advertentie) Tel 0118-617174 Mob. 06-20458617 Kijk op de website voor diverse aanbiedingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41