Baanrecords doen Blondeel weinig Windstilte plaagt Rotterdam PZC Oranje is even geen oranje vitrine Met de haas is niks mis, maar een toptiji loopt Geens net niet vflröeiigmg Svens laatste avondmaal Belg wint werptweekamp tijdens Hulster atletiekgala RUGNUMMER mma jfy - 4tC fp ês M\, Met Hans Kraay jr. naar de hoofdklasse op zondag dinsdag 6 juni 2006 door Peter van Kouteren HULST - Ze schudden na af loop elkaar de hand, maakten de balans op van een sterk bezet te wedstrijd en waren eigenlijk geen van beiden honderd pro cent tevreden. De Belg Wim Blondeel is in eigen land onbe twist nummer één, verbeterde gisteren tijdens een werptwee kamp van het atletiekgala in Hulst twee stokoude baanre cords van Bert de Jonge, maar vond zijn prestaties zeer matig. De Limburger Tom Corstjens werd tweede en sprak ook van een mager resultaat. Met de Belg Filip Eeckhout lie ten Blondeel en Corstjens met het kogelstoten een afstand van ver boven de vijftien meter note ren. Blondeel, die met discuswer pen Corstjens en Eeckhout even eens achter zich liet, schudde echter mismoedig het hoofd. „Het was een dag, waarop het helemaal niet ging", stelde hij gelaten vast. „Ik heb wat last van een kwetsuur aan mijn rug. Als het allemaal goed zit, lukt het namelijk wel. Het zal ook te maken hebben gehad dat ik hier mee heb gedaan aan het discus werpen. Dat doe ik normaal ge sproken niet." De 32-jarige Wim Blondeel is in eigen land met afstand de beste kogelstoter, maar kent zijn plaats in een internationaal deel nemersveld. „In België ben ik al tien jaar ongeslagen en het zou een blamage geweest zijn als ik hier niet had gewonnen. Met de Nederlander Eddy Cardol zou ik me moeten kunnen meten, maar Rutger Smith bijvoor beeld is veel beter." Blondeel, die vorige maand in Senegal de kogel 18 meter 34 ver stootte, heeft een persoon lijk record van 19,29 staan. „Ie dereen heeft de ambitie om zijn pr te verbeteren, maar het is ei genlijk mijn doel om geregeld boven de achttien meter te sto ten. Dan ben ik tevreden. Van daag ben ik niet verder geko men dan 16,74. Dan mag ik niet tevreden zijn. De elf jaar jongere Tom Corst jens groeide in Hulst in de wed strijd en had Blondeel lang in het vizier. De Limburger noemt zich de nummer vier van Neder land, maar verraste tijdens het Nederlands kampioenschap in door in Gent met een zilveren medaille (17,32). „Dan is dit hier op zich een mager resul taat. Ik heb een hele tijd rust moeten nemen en ben eigenlijk nog maar sinds kort de training weer aan het opbouwen. Dit was voor mij een test en ik ben blij dat ik 16,07 heb gehaald. Maar met mijn techniek zat het niet goed." Corstjens zei niet per se op het Nederlands kampioenschap op 9 juli te willen pieken. „Het is leuk om een prijs te pakken, maar ik wil zo ver mogelijk sto ten. Ik ben nog maar 21 jaar en wil dit jaar zoveel mogelijk pro gressie maken. De eerste plaats in Nederland is voor Rutger Smith. Die is gewoon onbereik baar. Daarna komen Eddy Card ol en René van der Donk. Cardol presteert een beetje wisselval lig, Van der Donk heeft dit jaar als beste prestatie 17,49 staan. Als je op het NK boven de zeven tien meter komt, pak je een me daille." Speerwerpers Veel waardering ging tijdens de werpnummers uit naar de prestaties van de speerwerpers. De organiserende vereniging RKHAV beschikte niet over mar keringsbakens voor zestig en ze ventig meter en had daar vanwe ge de topbezetting goed op inge speeld. Met vlaggetjes werden die afstanden aangegeven en dat was maar goed ook. De Bel gische Bregje Crolla liet bij de vrouwen een winnende worp van 50,47 noteren. Bij de mannen verraste het aan stormend talent en Nederlands kampioen Björn Blommerde in een zeer sterk veld Elliot Thijs- sen en meerkamper Eugene Mar- tineau (dertiende tijdens de Olympische Spelen). Blommer de groeide in de wedstrijd en liet met 64,47 een nieuw baanre cord noteren. De rolstoelatleet Pi eter Gruij- ters uit Helmond deed menigeen versteld staan. Gruijters reed in zijn rolstoel tot aan een ijzeren plaat, wipte daar handig op een krukje, het zich in een stelling vastsjorren en gooide vanuit stand. Voor een verbetering van zijn eigen wereldrecord (37.79, twee jaar geleden gevestigd tij dens de Paralympics in Athene) waren de weersomstandigheden ongunstig. Zijn beoogde doel (minstens 35 meter) haalde hij evenmin. Toch oogstte Gruijters tijdens een krachtmeting met valide sporters veel bewondering. „Als je tijdens een lokale wedstrijd hoog in de dertig meter gooit, doe je echt mee om de prijzen", zei hij. „Maar hier, met al die toppers, is het gat te groot. Die mannen gooien belachelijk ver. Ik doe aan weinig baanwedstrijden mee, maar het is prettig dat het geaccepteerd wordt dat ik mee doe. Als je als gehandicapte sporter een beetje wilt speerwer pen op niveau, moet je eigenlijk aan veel internationale wedstrij den meedoen. Ik heb een gezin met twee kinderen. Die vinden het langzamerhand wel genoeg. Maai' in mei en juni ben ik elk weekend weg." HULST - Het Pinkstergala in Hulst was doorlopend reclame voor atletiek, met op alle nummers een zeer sterk en groot deelne mersveld en fraaie prestaties. Zo werd op de honderd meter bij de vrouwen in vier series een eerste schifting gemaakt. De Vlissingse Yvonne Wisse (foto, der de van rechts) bleef in de finale uiteindelijk juniore Tessa de Niet en Judith Vis in 12,42 de baas. De uit Hulst afkomstige Alex Ward (derde) en Michiel Willaert (vierde) gaven in een veld van bijna dertig mannen op de sprint niet veel prijs ten opzichte van winnaar Maurice Vlek. Op de 3000 meter namen vijftig mannen het in drie series tegen elkaar op. Rik van Laarhoven werd met 8.55.14 de beste Zeeuw, ruim een halve minuut achter winnaar Pieter Rijnders. foto Peter Nicolai Brechje de Ruyck doet tijdens de 1500 meter het haaswerk voor) ke Geens, die direct achter haar loopt. foto Peter Nit( door Peter van Kouteren HULST - Brechje de Ruyck uit Hulst was ingehuurd om tijdens de 1500 meter als haas dienst te doen, een sterk deelnemersveld moest haar aansporen om ook in de laatste honderden meters hard te blijven gaan en uiteinde lijk moest dat resulteren in een fraaie tijd. Maar de Belgische Mieke Geens haalde haar doel stelling niet. Geens staat in eigen land op lo opnummers steevast op het po dium en had in Hulst haar zin nen gezet op een scherpe tijd op de middenafstand. Met de topbe zetting zat het wel goed, Brech je de Ruyck kreeg complimen ten, maar de doelstelling werd niet gehaald. Zes vrouwen liepen een geweldi ge race en lieten een tijd van minder dan 4.30 noteren. Daar mee waren ze stuk voor stuk veel sneller dan het uit 1978 da terende baanrecord van Brigitte de Nijs, die destijds 4.34 nodig had. Geens finishte als eerste in 4.23,47 en bleef daarmee bijna anderhalve seconde boven haar streeftijd. Van haar persoonlijk record (4.10) bleef ze echter nog ver verwijderd. Ongunstige weersomstandighe den waren, debet aan een mis temissie, waar overigens lang om werd getreurd, li Geens (24) had tot voor vooral op uithouding getn om tijdens de FB K-game Hengelo een goede 5000 n te lopen. Na haar eerste 15011 ter van het seizoen was z Hulst dan ook niet ontevn „De organisatie heeft haar gedaan óm een goede haas te den", vond ze. „Ik had dit zoen alleen maar vijf-en I duizend meters gelopen en de voor het eerst dit sei flink tempo lopen. Ik had hoopt op 4.20 uit te komen ei vraagd om, een tempo van te lopen, maar de eerste 801 ter ging een beetje te t; Daarop heb ik geroepen di opzij moest." Druk Brechje-de Ruyck stapte vei gens uit, waarna de Belgisch j leen op kop kwam. De atlet i Zele moest in het restant va i race tegen de wind in alle i ven om buiten schot van j achtervolgers te blijven, mag content zijn", steldii vast. „Ik heb zeker niet he: i voel gehad dat ik alleen lie; was steeds druk van atleten ter me." I (X_Py Q.y) door Peter van der Meeren De organisatoren van het Rotter damse aandeel in de Volvo Ocean Race zien wit om de neus, maar van zeeziekte is geen sprake. „We zijn verbijsterd", zei woordvoer der Thie Schellekens gisteravond, nu de dreiging toeneemt dat de Rot terdamse plannen voor de havenrace Gewichtstoename Het gewicht van de gemiddelde voetbalfan zal tijdens het ko mende WK zo'n drie tot vier kilo toe nemen. Dit hebben Duitse medici van een kliniek in Aken becijferd. Een maand lang vele uren voor de te levisie met bier, wijn, nootjes en chips zal de gezondheid volgens de doktoren geen goed doen. „Ik ben er zeker van dat er gewichts problemen zullen ontstaan door de slechte eetgewoonten en het gebrek aan beweging tijdens het toernooi van een maand", aldus professor Christian Trautwein van de kliniek. Hij adviseert de fans tijdens het toer nooi peen, paprika en andere gezon de snacks te eten om de gewichtstoe name te beperken. moeten worden bijgesteld. Door ge brek aan wind in de achtste etappe, die vrijdag is gestart in Portsmouth, bestaat de kans dat de havenrace ko mende zaterdag niet gehouden kan worden. Schellekens c.s. zien de ontwikkelin gen in de achtste etappe met lede ogen aan. Waar de vloot eerder op de Atlantische Oceaan werd gege seld door Aeolus, laat de wind het nu volledig afweten. De zes boten dienen Groot-Brittannië en Ierland met de klok mee om te varen alvo rens te kunnen finishen in Rotter dam. Een race die onder normale om standigheden vier a vijf dagen in be slag neemt. Maar nu in de afgelopen 24 uur nauwelijks 160 mijl is afge legd (zo'n 300 kilometer, een laagte record) én de weersvoorspellingen volledige windstilte beloven, moet gevreesd worden dat de oceaanra cers pas vrijdag Rotterdam berei ken. De verwachte aankomsttijd van de snelste boot stond gisteravond op vrijdagavond 23.00 uur. „Hier schrikken we enorm van", al dus Thie Schellekens. „Nog nooit zijn de boten te laat gekomen in een finishplnats en dan zul je dat nu uit gerekend beleven..." Woensdaga vond wordt besloten of de havenrace met één of meerdere dagen moet wor den uitgesteld. Saillant: deze 'in-portrace' zou in eerste opzet op zondag 11 juni plaatshebben, maar werd een dag vervroegd naddat bekend was gewor den dat het Nederlands elftal op die dag op het WK moet aantreden te gen Servië-Montenegro. Als de boten in de nacht van vrijdag op zaterdag finishen, is het reglemen tair mogelijk dat zaterdagmiddag om 12.30 uur de havenrace start. Schellekens: „De marge van rust die tussen finish en havenrace moet zit ten, hebben we inmiddels verkleind van twaalf naar acht uur." Het Rotterdamse comité wil heel graag zaterdag de havenrace hou den, mede omdat liefst vijfduizend sponsoren en gasten zijn uitgeno digd. Dresseren Ondertussen doden de zeilers in de Ierse Zee de tijd met het „dresseren van duiven" (Jan Dekker op de ABN-Amro 1) en zonnebaden. Neil McDonald, schipper van koploper Ericsson: „Eén voordeel met dit weer: de zee is zó kalm dat we heer lijk kunnen slapen. Maar als zeiler is dit frustrerend weer en de voor spellingen zijn bar en boos. Ik vrees dat we te laat komen in Rotter dam, maar ook dat het voedsel opraakt. Ik weet nu al zeker dat we erg hongerig in Rotterdam aanko men." GPD Motorcoureur Mattia Pasi- ni won zondag in Mugel- lo de Grote Prijs van Italië in de 125cc-lclasse. De Italiaan bleef voor eigen publiek de Spanjaard Alvaro Bautista met een tijd van 40.00,412 welgeteld met één duizendste (0,001) van een seconde voor. Een finishfoto moest de win naar aanwijzen. LONDEN - Aan de vooravond van het WK voetbal heeft de commerciële Britse televisiezender UKTV G2 een ac tuele versie gemaakt van Leonardo da Vinci's schilderij Het laatste avondmaal. Daarop zijn twaalf spelers van het Engelse team te zien, met daarbij bondscoach Sven-Goran Eriksson, die na het WK afscheid nceit, De parodie heet dan ook treffend Sven's Last Supp in (Svens laatste avondmaal). Sterspeler David Beckham zit middenin, op de plek i jj Jezus. foto El I m 1 door Rudy Boogert Oranje is niet altijd oranje ge weest. In de beginjaren van het Nederlands voetbalelftal speelde het nationale keurkorps in een wit shirt met een diagonale rood-wit-blauwe bies van de rech terheup naar de linkeroksel. In 1907 droeg Nederland voor het eerst oran je shirts. Tegen Engeland leed Oran je meteen zijn grootste nederlaag ooit: 12-2. De resultaten in de oranje shirts werden in het vervolg een stuk kleurrijker. Eén illuster elftal werd in 1953 overigens door de KNVB ver boden om in oranje shirts te spelen. Dat betrof het team van Nederland se profs in het buitenland. In die ja ren was profvoetbal in Nederland volstrekt uit den boze. Deze 'landverraders' mochten daar om een benefietwedstrijd voor de slachtoffers van de Watersnood ramp absoluut niet in het oranje spe len. Daarom speelden toppers als Frans de Munck, Faas Wilkes en Abe Lenstra het duel, dat de invoe ring van profvoetbal in een stroom versnelling bracht, in rode shirts. Afwijkende kleuren Over een ander geval waarin het Ne derlands elftal met afwijkende kleu ren speelde, gaat de laatste vraag in deze WK-rubriek. Nederland speel de ooit in zwart-witte shirts, zoals dit exemplaar uit het voetbalmu seum The Home of History in Rotter dam. In welke interland speelde Neder land in deze kleuren en welke speler maakte in dat duel zijn de buut? De antwoorden dienen uiterlijk op vrijdag 9 juni op de redactie te zijn. U kunt uw antwoord'e-mailen naar het volgende adres: wkvitrine@pzc.nl. De antwoorden kunnen ook per post worden inge bracht. Het adres daarvoor luidt: sportredactie PZC, postbus 31, 4460 AA Goes, onder vermelding van WK-vitrine. De winnaar ontvangt een replica van het shirt dat de Nederlandse in ternationals een halve eeuw geleden droegen en de laatste winnaar wordt volgende week maandag in deze rubriek bekendgemaakt. De winnaar van vorige week is Peter Frijters uit Oost-Souburg. Hij gaf het goede antwoord op de vraag welke doelman grossierde in prijzen met zijn clubteams, maar met het Nederlands elftal nooit een WK meemaakte. Die doelman was Eddy Pieters Graafland, die tussen 1957 en 1967 in 47 interlands het doel van Oranje verdedigde. 4iH' J. /J"/f van onze sportredactie Hans Kraay jr. heeft bondscoach Marco van Basten vlak voor het wereldkampioenschap voetbal het goede voorbeeld gegeven. De presentator van SBS 6 zorgde als trainer van amateurclub FC Lienden gisteren voor een opmerke lijke prestatie. De voetbalclub uit de Betuwe promoveerde voor het derde jaar op rij en komt volgend seizoen uit in de hoofdklasse op zon- dag. FC Lienden was gisteren op het veld van CSV Apeldoorn in de finale van de nacompetitie met 3-0 te sterk voor Stevo, dat door het verlies uit de hoofdklasse is gedegradeerd. Voormalig profvoetballer Peter Hof stede was de grote uitblinker bij FC Lienden. De inmiddels 39-jarige oud-speler van onder meer De Graafschap, Roda JC en ADO Den Haag maakte gisteren twee doelpunten en 1 reidde de derde treffer voor. Kra |j traint de club inmiddels twee js "j en verlengde zijn contract al n Jjj twee seizoenen. De spprtpresenta! m van SBS 6 en oud-voetballer he p bij Lienden de zaken goed voor jj° kaar. Ook in de hoofdklasse kan de pron m' vendus best een succes wordi J' want de dorpsclub heeft aan gi ji geen gebrek. In ruim een jaar \Wns een businessclub met 240 sponst^ uit de grond gestampt, waarbij o Ha,ns Kraay senior als adviseur club een tijd heeft ondersteund, j Autochtonen Intussen heeft Kraay junior lie tien spelers weten aan te trekfejo onder wie oud-profs als Mai Holster en John Laponder. Di tegenover staat het vertek van spelers uit de huidige selectie, on( wie de laatste drie autochtone Lif denaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 30