PZC Max is moedig en werklustig Scenario jongelingen komt uit Gert Jan Naber benadert perfectie in Vrouwenpolder Lindenbergh gaat in halve finale ongelukkig onderuit Henk van den Berg slingert kogel naar nieuw Zeeuws recori; Paard en ruiter genieten van samengestelde wedstrijd bij Vrouwenpolder De Frel derde in Oostenrijk Dubbelslag voor Walcherse teams dinsdag 6 juni 2006 2( door Lucien Roelandt VROUWENPOLDER - Gert Jan Naber was zaterdag de beste van het indrukwek kende deelnemersveld in de klasse zwaar van de samenge stelde wedstrijd (sgw) in Vrou wenpolder. Op de rug van Rol ling Stone verwees de ruiter uit Biddinghuizen Marcelle de Kam met Ibouche naar de tweede plaats. Het leverde de amazone uit Domburg de Zeeuwse titel op. De dressuur vormt een zwaar meetellende factor in de sgw. Wie er op dat onderdeel in slaagt de concurrentie achter zich te houden, trekt veelal aan het langste eind. Gert Jan Naber bleef op De Eendracht in Vrouwenpolder op dit on derdeel de Zeeuwse favoriet voor de eindzege Marcelle de Kam nipt voor. Ondanks de kleine achterstand had De Kam toen al het vermoeden dat het moeilijk zou worden om haar favorietenrol waar te maken. De 29-jarige Domburgse had gelijk. De in de sgw interna tionaal gelouterde Gert Jan Naber toonde zich ook bij het springen en cross de beste. De 42-jarige inwoner van Bid dinghuizen hield met Rolling Stone in de springpiste de nul op het strafblad. Ook in de cross maakte Naber met de achtjarige Lancelot-zoon geen fout. Hij onderstreepte zijn meesterschap nog eens door de ideale af te leggen tijd in de cross met slechts tweehonderdste seconde te overschrijden. Marcelle de Kam hield met Ibouche bij het springen even eens de nul op de lei. En ook in de cross maakte de zestien jarige Calvados-zoon geen fout. Wel kreeg de combinatie 1.16 strafpunt aan de broek wegens tijdsoverschrijding. Ondanks die tweede plaats toonde Marcelle de Kam zich tevreden. „Natuurlijk had ik voor eigen publiek graag ge- wonnen. Maar ik beschouwde deze wedstrijd toch hoofdza kelijk als voorbereiding op d; internationale wedstrijd ove veertien dagen in Ede. En it moet zeggen; ik heb er ees goed gevoel adn over gehou den. Ibouche is nu zestien jaar, maar is nog zo fris als een hoentje. In Ede maken we ons debuut op de driesterren- cross. Ik heb er na deze wed strijd alle vertrouwen in.1" Dat de dressuur niet altijd za ligmakend is, ondervoné Maxime Lefeber in de klasse L. De amazone uit Koudeker ke nam met Embleme du De fey een straatlengte voor sprong, maar met vier spring fouten eindigde de combina tie uiteindelijk op de vierd plaats. De provinciale titel i de klasse werd gewonne door Bastiaan Broeksem met Shadow. Met een tiend plaats na de dressuur leek d combinatie uit Westkapell kansloos. Broeksema stuurd de merrie echter in het sprin i gen en de cross foutloos ronc Met Chantal van Megchelen brink nog te gaan, leek he echter voldoende voor de ovei winning. Maar de internatte nal uit Ursum incasseerd met Arkos in de cross verras j send zeven strafpunten we gens tijdsoverschrijdin Daardoor kwam de combine tie 0,3 punt tekort om Broei sema van de leiding te ve dringen. Een groot aantal Zeeuws combinaties verscheen op tweede dag in de klasse B m talentvolle jonge paarden as de start. Suzy de Pagter hee met Odivos een van die tale: ten onder het zadel. De ami zone uit Koudekerke eindij de met de Tritondochter a tweede en sleepte daarmee provinciale titel in de wad Jasper de Kruif uit Diesen ei te met Typhoon de overwii ning op. door Koen de Vries VROUWENPOLDER - Gert Jan Naber doet er nogal luchtigjes over. Als hij in de waterbak met zijn paard Max de tweede hin dernis neemt, dreigt hij met vier voeter en al over de kop te slaan. Zijn schimmel redt de si tuatie door razendsnel een extra stapje te doen. Alsof er niets gebeurd is, den dert het duo verder, richting fi nish van de cross-county. „Ja, dat deed Max heel goed", zegt Naber naderhand. „Maar juist daarom krijgt hij van ons te eten." Eerder op de dag hebben Max en Naber de dressuur en het springparkoers van de sa mengestelde wedstrijd op en rond manege De Eendracht bij Vrouwenpolder volbracht. Tot beider plezier. Naber staat bij tend in een appeltje na te genie ten bij de vrachtwagen waarin hij samen met zijn vrouw Alice Naber-Lozeman vijf paarden heeft geladen. En Max staat te smullen van een lekker maaltje hooi. „De samengestelde wedstrijd sport is de meest veelzijdige tak van de paardensport", vertelt Gert Jan Naber (42). Hij kan het weten, want hij is bij de Neder landse paardensportbond KNHS verantwoordelijk voor de wedstrijdsport. Bovendien is hij drievoudig nationaal kam pioen samengestelde wedstrijd sport (sgw), dat internationaal bekend staat als eventing. Zijn vrouw Alice (35), een van de wei nige Nederlandse professionals in de sgw, heeft de titel al vijf keer op zak. Mensen als Alice Naber-Loze man moeten hard werken om be leg op de boterham te krijgen. De sport is in Nederland welis waar in opkomst, populair is ze zeker nog niet. Naast het rijden van wedstrij den is Naber-Lozeman druk met het opleiden van paarden en het trainen van paarden van andere eigenaren. In Engeland en Frankrijk werkt het anders. Daar is een topper een held. Eventing is er verweven met de andere obstakels geven in tegen stelling tot een balkje in een oxer geen millimeter mee. Die vallen niet om wanneer een paard er met de benen tegenaan stoot. En die waterbak, waarbij een grapjas een bordje 'vissen verboden' heeft gezet, ziet er ook vervaarlijk uit. „Een eventing-paard moet all round zijn, maar ook moedig en werklustig", weet Naber. „Hij moet als het ware tegen zijn baas zeggen: 'dit is het par koers, ik vreet alle hindernissen op'." Max is zo'n paard. Vroeger deed de nakomeling van Libero H alleen springwedstrijden, maar daar was het beest een beetje op uitgekeken. Als even ting-paard zit hij weer lekker in zijn witte vel. Samen met baas-Naber wordt hij vierde, on der meer achter stalgenoot Ro ling Stone, die eerste wordt en achter nummer twee Marcelle de Kam uit Domburg. Beenbeschermers Eventing is geen super-gevaarlij ke sport meer. Rafaëla van den IJssel, een van de organisatoren van de wedstrijd op De Een dracht, weet te melden dat er de laatste jaren nergens grote onge lukken zijn gebeurd. De paar den worden voor, tijdens en na de cross gekeurd, hebben extra stevige beenbeschermers aan tij dens de cross en verschijnen goed getraind aan de start. „Bo vendien zijn de bovenste balken vaak wel degelijk breekbaar. Als een paard er echt hard tegen aan knalt, gaat de balk doormid den." Van den IJssel hoopt dat de sgw in Zeeland wat populairder wordt. Tot voor kort waren er in Nederland maar een paar plaat sen waar deze tak van paarden sport getraind kon worden. Maar het aantal locaties groeit. Ook op De Eendracht kan nu ge traind worden. „Eventing is het mooiste dat er is", vindt Rafaëla van den IJssel. „Al is het alleen al vanwege de sfeer. Er is hier geen haat en nijd. Iedereen helpt elkaar. In andere takken van de paardensport wil dat nog wel eens anders zijn." cultuur. Bij de wedstrijden in Badminton komen jaarlijks drie honderdduizend toeschouwers, 's Morgens om vijf uur zijn de Nabers vanuit Biddinghuizen naar Zeeland afgezakt om daar vijf van de zestien paarden van hun stal te testen. Over veertien dagen wacht de wedstrijd in Ede, met tal van wereldtoppers aan de start.' De wedstrijd in Vrouwenpolder staat hoog aan geschreven. „Eerlijke hindernis sen en een perfecte bodem", vindt Gert Naber. Wie al met het zweet in de handen naar de 'gewone' springwedstrijden kijkt, kan het best alleen de eer ste twee onderdelen van het eve nement bij Vrouwenpolder be kijken. De hindernissen van de 3000 meter lange cross-country zien er namelijk nogal solide uit. De boomstammen, tafels en Marcelle de Kam eindigde met Ibouche in Vrouwenpolder op de tweede plaats. foto Lex de Meester STADL PAURA - Ook op de tweede dag van de internationa le dressuurwedstrijd voor junio ren klonk in het Oostenrijkse Stadl Paura het Wilhelmus. Met Marigje van Baaien, Chantal van Lanen én Stephanie de Frel uit Koewacht was zaterdag het podium zelfs totaal oranje ge ldeur d. De onderlinge verschillen tus sen het Nederlandse trio waren gering. Marigje van Baaien schreef met BMC Inspecteur de individuele proef op haar naam. De amazone uit Utrecht stuurde de hengst BMC Inspecteur met 70.10 procent naar de overwin ning. Met een score van 69.20 procent ging het zilver naar de Brabantse Chantal van Lanen met Beaujolais. De Zeeuwse Stephanie de Frel met Berkenhorst Artrax onder het zadel eindigde, evenals op de eerste dag, als derde. Het ver schil met teamgenote Van La nen bedroeg slechts vijfhonderd ste punt. „Zo hoog heb ik met Artrax nog nooit gescoord. En dat terwijl de voorbereiding op de wedstrijd niet echt ideaal was. De aanhoudende regen had de buitenpiste veranderd in een zwembad. Uiteindelijk besloten ze om de wedstrijd in de manege door te laten gaan. In zo'n nieu we omgeving wil Artrax zich nogal eens kijkerig tonen. Maar daar was nu geen sprake van. Hij liet zich fijn bewerken, maar het kan nog beter. Er za ten een paar kleine foutjes in de proef. Maar ik ben toch wel te vreden. We zitten nu, erg dicht bij de zeventig procent. En dat is nodig om je internationaal in de kijker te rijden", zei de als in ternational debuterende amazo ne. NIEUWDORP - De Walcherse voetbalselecties hebben het tweede Grontmijtoernooi in Nieuwdorp gedomineerd. Zowel het toernooi onder als boven 23 jaar won het streekteam. Het elftal boven 23 jaar bleef het combinatieteam Nieuwdorp /SSV'65 (tweede) en het Borsels elftal (derde) voor. Het elftal on der 23 jaar had het meeste te duchten van het Sloe/ Streek team (tweede). JVOZ en het Bor sels elftal werden derde en vier de. De ploeggenoten Erwin Mesu (uiterst rechts) en Niels Steenbakker (tweede van links) maakten in Goes hun favorietenrol waar. Mesu versloeg Steenbakker in de sprint. foto Willem Mieras Erwin Mesu en Niels Steenbakker verreweg het sterkst in Poeltrofee door Fred Rabout GOES - Met Erwin Mesu en Niels Steenbakker, beiden pas zeventien jaar, heeft de Zeeuwse skeelersport twee groeibriljanten. Ze moeten nog wat verder worden gesle pen, maar met de juiste begeleiders zetten ze Zeeland in de toekomst op de nationale skeelerkaart. Het duo be heerste zaterdag de strijd om de Poeltrofee in Goes. Me su was het sterkst van de twee. Niels Steenbakker was vooraf zo zeker van zijn zaak dat hij zei dat degene die hem of Mesu van de winst af zou willen houden wel erg snel zou moeten rijden. De twee maakten het tijdens de race waar. Ze maakten slechts één klein foutje. Olivier Goud, hun twee jaar oudere ploegmakker, had ook op het podium moeten staan. Goud werd echter slechts vijfde. Nick Uithoven (Babyloniënbroek) en Jarno van Wingerden (Zwijnd- recht) ontregelden het scenario. Terwijl de grootste supporter van Mesu, zijn moeder Els, met rugklachten thuis was gebleven, was haar zoon de eerste aanvaller in de wedstrijd, die een half uur en vijf ronden duurde. Steenbakker sloot aan op de 400 me ter lange baan in Goes. Uithoven en Van Wingeren za gen het en verstoorden de eerste poging van het jonge tweetal. Geen nood. Mesu ging opnieuw. Steenbakker, die op dat moment in tweede positie reed, ging rechtop staan. Uithoven en Van Wingerden twijfelden even of konden niet beter en moesten Mesu laten gaan. Iets later ging Steenbakker aan op een moment dat Goud in tweede stelling reed. Uithoven en Van Wingerden zagen het weer gebeuren, maar moesten nogmaals passen. Steenbakker reed naar Mesu toe. Het wachten was op de komst van Goud. De rijder uit Waarde kon zich ech ter niet uit de greep van Uithoven en Van Wingerden be vrijden. Hoe Mesu en Steenbakker ook zwaaiden, wachten en ke ken (nadat ze het peloton al op een ronde hadden gezet), Goud kwam niet. „Ik heb hier te veel problemen met de bochten", gaf de nummer vijf na afloop toe. Het draaide uit op een spurt, tussen de Middelburger Me su en Steenbakker uit Biggekerke. „Dat stond ook in het scenario. We zouden er in de slotfase voor spurten. Dan was er geen plaats meer voor cadeautjes." In de sprint was Mesu net iets beter en hij pakte daarmee zijn derde seizoenszege bij de C-rijders. Eerder won hij al in Gramsbergen en Honselersdijk. In de strijd om de derde podiumplaats versloeg Uithoven Van Wingerden en Goud. Leo Janse (Yerseke) was de beste veteraan van het gezel schap. Eerder hadden de vrouwen en recreanten al ge streden om de Poeltrofee. Niels Mesu (de 14-jarige broer van Erwin) en Martje Wisse waren de smaakmakers van de wedstrijd. De race draaide uit op een spurt tussen zeven mensen. Mesu ging van ver aan, verkeek zich op de pittige kop wind en de lepe Martje Wisse passeerde hem in de slotmeters. „Ik had die sprint al helemaal in mijn koppie zitten", al dus de 19-jarige studente ergotherapie uit Goes, die het skeeleren helemaal in dienst stelt van het schaatsen. De organisatie, ijs- en skeelerclub De Poel, was niet on tevreden over de deelname. Jos Krijger van De Poel: „De voorinschrijvingen liepen niet, maar we hebben met 22 rijders het hoofdprogramma afgewerkt en we zijn alsnog tevreden." door Sven Bakker 's-HERTOGENBOSCH - René Lindenbergh heeft op een haar na een finaleplaats op het natio naal ranglij sttoemooi in 's-Her- togenbosch misgelopen. De ne gentienjarige Goesenaar stond bij het met één ster gedoteerte Nationaal Meeüs Pinksterrang- lijsttoernooi een week lang uiter mate goed te tennissen, maar vloog er in de halve eindstrijd op ongelukkige wijze uit. Na een simpele zege (6-3 6-0) op Tom Nieuwenhuizen en een goe de wedstrijd (6-3 1-6 6-3) tegen Bram Kaffener versloeg Linden bergh in de kwartfinale de ge plaatste Rob van Thiel. Vooral de eerste set (6-1) van Linden bergh tegen de nummer 144 van Nederland was zeer goed.Hij verloor de tweede set met 6-3, maar de Goesenaar kwam ti in de derde, 6-2. In de halve f le verloor Lindenbergh yai als tweede geplaatste The Schoorel (122e van Neder! met 5-7 7-6 6-7. In Den B: werd er nog wel nagepraat de partij. Eerst serveerde denbergh op 5-6 twee me points weg. In de tiebreak d hij ook alle kansen te heb maar de scheidsrechter go roet in het eten. Qp 5-2 in df break sloeg Schoorel een uit. Lindenbergh omciii i met zijn racket de afdruk i: gravel en riep 'co'me on'. Ve gens werd er verder gespeej i op 6-3 en een punt voor Scb i el riep de arbiter 'game, sei match'. Tot verbijstering Lindenbergh, die het omro van de stand door de schil rechter wegens de wind niet j gehoord. I door Sjaak Sinke ZIERIKZEE - Een uur voor de start van het avondbaancircuit in Zierikzee verzamelden zich een paar sterke mannen voor het Zeeuws kampioenschap ko gelslingeren. Uit veiligheidsover wegingen liet de organisatie van Delta Sport het onderdeel een uur voor aanvang van de andere wedstrijden van start gaan. Henk van den Berg verbeterde het Zeeuws record. Van den Berg (AV'56) slaagde er in om met de ruim zeven kilo zware kogel een afstand te over bruggen van 42.38 meter. Een verbetering met twee meter van het oude Zeeuws record uit 1992 van Werner Lodewijk, die nu toekeek. Stefan Stokman slingerde bij de A-junioren de kogel van zes kilo naar 30.35 me ter. Die afstand was goed voor de Zeeuwse titel en de derde ver betering van zijn persoonlijk re cord binnen een week. Van den Berg was ook het sterkst op het discuswerpen met 39.41 ra Stokman pakte de dubbel b A-junioren. Bij de G-sporters zorgde lie Wijsevelde (Schelde! met 20.36 meter voor een t Nederlands record op de di Linda Visser (Dynamica) het discuswerpen bij de wen met 28.90 meter. Haar der Marja Visser werd tf bij de masters met 23. achter Wilhemien Ver (Scheldesport) met 23.59 n> Kees Jan Mol (Dynamica) de met 1.75 meter op hoogspringen voor een Ze record bij de masters. V was er een Zeeuws record Donald Seghers (RKHAV met 22.06 meter een Zeeuv cord bij de masters H60 de. Door de concurrentie ZLM-Don-stadsloop in Mi burg waren er weinig del mers op het Zeeuws kamp' schap 800 meter. Richard 1 j hout (AV'56) was met 2.05 i snelste loper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26