Mannetje meer leidt weer niet tot voordeel Oranje heeft nog veel te bespreken Blessures stellen Van Basten voor probleem Hiddink: Niet overdreven hard gespeeld Europese titel voelt voor Foppe de Haan als voltooien Elfstedentocht Huntelaar topschutter op EK Vier Nederlanders in sterrenteam Oekraiense speler positief Merk arbiter eerste duel Oranje ROTTERDAM - In tegen stelling tot zijn collega Mar co van Basten van het Ne derlands elftal blikte bondscoach Guus Hiddink zondag tevreden terug op het onbesliste duel met het Nederlands elftal (1-1). „We hebben de laatste we ken grote stappen vooruit gezet", verklaarde de bondscoach van Australië. „We worden beter en beter. Dat geeft vertrouwen." Hiddink excuseerde zich niet voor het af en toe wel heel ruwe spel van zijn ploeg. „Het Nederlands elf tal is technisch en tactisch heel goed geschoold. We moesten ons daar tegen wa penen. Dat is redelijk tot goed gelukt. Ik vind niet dat we overdreven hard hebben gespeeld. Natuur lijk kreeg Wiltshire een ro de kaart. Maar dat was een beetje ongelukkig. Hij is normaal geen gemene spe ler", aldus Hiddink. Hiddink wenste geen vra gen over het Nederlands elf tal te beantwoorden. „Ik ben hier als coach van Au stralië," De ex-trainer van PSV wilde eveneens niet speculeren over de kansen van zijn ploeg op het WK. Australië stuit in de eerste ronde op Brazilië, Japan en Kroatië. „Dat wordt niet makkelijk", aldus de coach die vier jaar geleden Zuid-Korea naar de halve finales van een WK leidde. „Ik vind het wel heel posi tief dat we steeds beter worden. We moeten maar kijken waar en hoe het af loopt." ANP Dick Sintenie (OTTERDAM - Amper een veek voor de eerste WK-wed- trijd kampen drie linksbenige ttiddenvelders van Oranje met en blessure. Geen zware blessu- es, maar toch. Bondscoach Mar io van Basten is even niet te be lijden. lafael van der Vaart (enkelbles- ore) trainde zondagmiddag in fe Kuip, waar zijn ploeggeno- en Phillip Cocu (bovenbeen) en I Redactie: 0113-315640 J vvww.pzc.nl "i E-mail:redactie@pzc.nl Ipostbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: [f Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; MrZeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; ■Nationaal: 020-4562500. dinsdag 6 juni 2006 Nederlands elftal krijgt wake-upcall tegen Australië: 1-1 Wesley Sneijder (enkel) even la ter het einde van de laatste oe feninterland tegen Australië niet haalden. De kwetsuren val len mee, maar voor Van der Vaart - hij kon in geen van de drie oefenwedstrijden meedoen - en Sneijder komt het eerste pouleduel met Servië en Monte negro (zondag) mogelijk te vroeg. Beiden gaan wel mee naar Duitsland. Aan het eind van de week bekijkt Van Basten of hij wellicht één of meer ver vangers moet oproepen. Een behoorlijke domper, omdat Van Basten voor twee van de drie genoemde spelers een be langrijke rol in gedachten heeft. Met Cocu als linkshalf zou Van der Vaart een centrale plek op het middenveld innemen. Van wege diens enkelblessure greep Van Basten terug op Sneijder, die tegen Kameroen, Mexico en Australië liet zien waartoe hij als spelverdeler in staat is. De euforie over zijn spel werd zondag drie minuten na rust ge temperd, toen Sneijder in een .overmoedige bui op doel wilcle schieten en hij de knie van een tegenstander raakte. Kermend van de pijn, en ondersteund door twee fysiotherapeuten, ver liet hij het speelveld. Het 'mannelijke' spel van Au stralië. ontlokte de nodige reac ties. Phillip Cocu verklaarde dat hij bewust was geraakt door te genstander Mark Viduka en hij beklaagde zich daarover na af loop bij zijn voormalige coach Guus Hiddink, thans trainer van de 'Socceroos'. Ook Giovan ni van Bronckhorst moest zich laten vervangen met een (lichte) wreefblessure na een wildemans actie van Luke Wilkshire. Van Basten was 'eigenlijk wel blij' met de oppositie van de Au straliërs. Hij vond dat zijn eigen spelers zich beter hadden moe ten wapenen. „Ik dacht op een gegeven moment: 'Kom op jon gens, gooi de beuk er eens in'. Dit kom je ook tegen op het WK. Als je daar niet tegen kunt, heb je een probleem." GPD minuut later de enige treffer bin nenkopte. Waar het Nederlands elftal in 1988 vervolgens de hal ve finale tegen Duitsland laat besliste dankzij Marco van Bas ten, deed Nicky Hofs in het duel met Frankrijk nu hetzelfde. Een plek in de finale was het gevolg en waar het grote Oranje des tijds opnieuw tegenover Rus land kwam te staan, kwam de ploeg van Foppe de Haan met Oekraïne ook een oude bekende tegen. Zelfs de eindstand leek vervolgens hetzelfde te worden. Ruud Gullit en Van Basten zorg den in München voor de 2-0-ze- ge, Klaas Jan Huntelaar verzorg de zondag in zijn eentje die pro ductie. Hofs maakte er in de slot seconde toch nog 3-0 van. Die eindstand paste eigenlijk niet in het beeld van de wed strijd. Jong Oranje scoorde op de juiste momenten, maar had over geluk niet te klagen. De Oekraieners raakten twee keer de paal, creëerden zeker tien honderd-proeentkansen, had den in Artem Milevski de beste speler op het veld staan, maar vonden keer op keer doelman Kenneth Vermeer op hun weg. Omslag De omslag in het toernooi kwam na het tweede duel, toen Foppe de Haan zijn elftal in vergelij king met de openingswedstrijd op drie plaatsen had gewijzigd. „We hebben ons teruggeknokt uit een moeilijke situatie", keek de coach terug. „Ik vind dat er een soort metamorfose heeft plaatsgevonden. We zijn anders naar winnen gaan kijken. Het gaat niet alleen om mooi voet bal, maar vooral om resultaat." Dat spelers als Paul Verhaegh, Daniël de Ridder en Edson Braafheid uit het elftal verdwe nen, kwam het spel van Jong Oranje ten goede. Met Urby Emanuelson als linkerverdedi ger en Dwight Tiendalli op rechts namen de aanvallende im pulsen van achteruit toe. Lui- rink vormde een sterk duo met Ron Vlaar en de inbreng van de middenvelders Ismail Aissati en Demy de Zeeuw was van een hoog niveau. Samen met Schaars en de valse rechterspits Hofs was er meer balans op het veld, waardoor de aanvallers be ter functioneerden. Romeo Cas- telen liet vooral in de laatste wedstrijden weer 'fitsen van zijn klasse zien en de inbreng van Huntelaar was cruciaal. Hij was niet alleen belangrijk van wege zijn doelpunten. De cen trumspits was ook een motive rende factor voor zijn ploeggeno ten. „Het voelt geweldig om een beetje in de voetsporen van zo veel grote voetballers te tre den", maakte Huntelaar de ver- geijking met 1988. „Wat een sei zoen, hë?", stelde hij zelf de vol gende vraag. Foppe de Haan keek ondertussen met een tevre den bik om zich heen. „Voor mij is dit vergelijkbaar met de twee kruisjes die ik na het rij den van de Elfstedentocht heb gekregen. De eerste keer was ik twintig, de laatste keer 54. Het gaf een fantastisch gevoel en dat geldt ook voor deze prijs." Met een aantal stijlvolle reddingen hield Jong Oranje-doelman Kenneth Vermeer de Oekraiense aanvallers van scoren af. foto Nacho Doce/RTR de Haan door Leon ten Voorde ROTTERDAM - Het Nederlands elftal vertrekt vandaag naar Duitsland met een 'geestelijke bagage' die een stuk groter is dan verwacht. De idylle van het gezellige samenzijn werd zon dag tegen Australië door blessu res en eigen falen verstoord (1-1). Er stegen de laatste dagen lou ter positieve berichten op van uit de boezem van het trainings kamp van Oranje, maar in de laatste test voor het WK slaagde de ploeg er niet in dat goede ge voel te bevestigen. De progres sie, waarover de spelers voortdu rend repten, was in Rotterdam geen moment zichtbaar. Na twee overwinningen in de voorbereiding hoeft zo'n waar schuwing helemaal niet ver keerd te zijn, want na de Austra lische 'wake-upcall' weet ieder een tenminste weer dat het niet vanzelf gaat. En dat houdt de boel scherp en biedt de bonds coach de komende dagen in Duitsland alle ruimte om de ploeg nog eens te wijzen op haar verantwoordelij kheden Gebreken De waag is echter of deze groep nog veel beter kan. De gebreken die tegen Australië aan de opper vlakte kwamen, zijn geen los staande incidenten meer, maar dragen inmiddels een structu reel karakter. Hoe wil je op het WK een rol van betekenis gaan spelen als je zo blijft verdedigen als Joris Mathijsen doet? Elke keer weer bezondigt hij zich aan een fout die op dit niveau niet kan. Zondag tegen Australië werd zo'n verkeerde inschatting (buitenkant dekken) genadeloos afgestraft. Zijn onhandigheid le verde de Aussies van Guus Hid dink een strafschop op en vervol gens ook een doelpunt. Ronduit ontluisterend is de toestand van Jan Kromkamp, die alles is kwijtgeraakt wat hem ooit tot zo'n frisse, dynamische rechter vleugelverdediger maakte. Kromkamp werd zondag na 45 minuten gewisseld en moet vre zen dat hij zijn basisplaats heeft verspeeld aan John Heitinga. Een speler die volgens Van Bas ten alleen in aanmerking zou ko men voor een plek centraal ach terin. Maar de nood is nu al zo hoog, dat de bondscoach dat principe wel los moet laten. Teleurstellend is vooralsnog ook de vorm van Arjen Robben, die nog altijd zoekende is naar dat speelse ritme van twee jaar gele den. Voeg daarbij de blessures van Wesley Sneijder, Phillip Co cu en Rafael van der Vaart en het mag duidelijk zijn dat het zorgeloze wel is verdwenen bij Oranje. Ook de elf die wel fit zijn, vol doen als geheel nog steeds niet aan de norm. Voor een ploeg die dwingend wil spelen, verloopt de opbouw veel te traag en voor spelbaar. Met een balletje breed en terug dwing je niets af, zelfs geen respect. Het is maar goed dat doelman Edwin van der Sar aardig kan voetballen, want hij had zondag in de eerste helft nog de meeste balcontacten. Dat het Nederlandselftal nog ver verwijderd is van het niveau dat Van Basten nastreeft, bleek ook uit de laatste dertig minuten toen Oranje niet het (denkver mogen had om 'een man-meersi- tuatie uit te spelen. Die fase was de ideale gelegenheid om eens te kijken hoe ver dit elftal is als het om baltempo en balcircula tie gaat. Van de conclusie werd niemand vrolijk in het stadion. Wie wel de handen op elkaar kregen, waren doelman Edwin van der Sar en de aanvallers Ro- Wesley Sneijder raakte tegen Australië vlak na rust geblesseerd aan zijn enkel. Onder toeziend oog van Ruud van Nistelrooij vraagt fysiotherapeut Rob Ouderland om een wissel. foto Peter Schols/GPD bin van Persie en Ruud van Nis telrooij, die alledrie in een bloed vorm verkeren. Van Persie be zorgde Oranje in de slotfase met drie individuele oprispingen nog bijna de zege, terwijl Van Nistelrooij zijn beste momenten juist voor rust had. De spits maakt al de hele voorbereiding een frisse, scherpe indruk en on derstreepte dat na negen minu ten met zijn 27e interlandgoal. Dat hij zich in de tweede helft nauwelijks meer wist te onder scheiden, lag ook meer aan de rest dan aan hem. Het gekke was dat Oranje, on danks de matige teamprestatie, wel dik had kunnen winnen. Maar met het oog op het grotere doel deze maand in Duitsland, is het misschien maar goed dat het zondagmiddag niet zover kwam. GPD jdoor Barry van der Hooft PORTO - Het is dat Nicky Hofs er in de slotseconden van de fi- nale nog 3-0 van maakte. Was dat niet het geval geweest, dan waren de overeenkomsten met het meest succesvolle jaar uit de Nederlandse voetbalhistorie nog talrijker geweest. In 1988 verwierf het grote Oranje eeuwi ge roem met het veroveren van ide Europese titel, zondag ver zorgde Jong Oranje een verge lijkbaar kunststukje. De manier waarop h.et goud werd binnengehaald, was verge- met de weg die het Ne- el'ftal bijna achttien geleden bewandelde. Het werd destijds ver van Rusland en Jong Oran- overkwam nu hetzelfde tegen In 1988 móest de laat- gewonnen en dat gebeurde dankzij kopbal van invaller Wim De redder van Jong Oran- Portugal was Daniël de Rid- die tegen Italië inviel en één Vrouwentennis is niet meer te voorspellen PORTO - Met twee doelpunten eiste Klaas Jan Huntelaar een hoofdrol voor zich op in de finale van het EK voetbal onder 21 jaar. De spits plaveide daarmee niet alleen de weg voor Jong Oranje naar de Europese titel, hij mocht ook weer een persoonlijke prijs aan zijn erelijst toevoe gen. De Ajacied bracht zijn totaal op vier doelpunten en kroonde zich daarmee tot topscorer van het EK. In zijn laatste wedstrijd voor Jong Oranje bracht de topscorer al ler tijden zijn eindtotaal op achttien doelpunten in 23 in terlands. Nicky Hofs, die het derde en laatste doelpunt te gen Oekraïne voor zijn rekening nam, eindigde met drie treffers achter Huntelaar op de tweede plaats. PORTO - Een dag na de finale tussen Jong Oranje en Oek raïne maakte de Uefa het Team van het Toernooi bekend. Vier Nederlandse spelers werden door journalisten van de Europese voetbalbond fyij de beste elf spelers gekozen. Tijdens de vijftien duels op'het EK werden 176 spelers be oordeeld. Dwight Tiendalli was volgens de commissie de beste rechtsback van het EK, terwijl Urby Emanuelson tot beste linkerverdediger werd gekozen. Ismaïl Aissati, de jongste speler op het EK, kreeg een plaats op het mid denveld toebedeeld en topscorer Klaas Jan Huntelaar was één van de twee spitsen. PORTO - De Oekraiense voetballer Dmitri Nevmivaka heeft positief gereageerd bij een clopingtest na de halve fi nales van het Europees kampioenschap onder 21 jaar. In cle urine van Nevmivaka zijn sporen van het verboden middel diureticum chlorthalidon aangetroffen. De Euro pese voetbalbond Uefa heeft Nevmivaka voorlopig ge schorst. Hij deed zondag ook niet mee in de finale tegen Nederland. Na de uitslag van de contra-expertise zal dui delijk worden of de voetballer een definitieve schorsing opgelegd zal krijgen. Volgens een verklaring van de bond had Nevmivaka problemen met zijn bloeddruk en heeft zonder overleg met de teamarts medicijnen genomen waarin het verboden middel zat. BERLIJN - De Duitser Markus Merk is zaterdag door de' wereldvoetbalbond Fifa aangewezen als arbiter voor het WK-duel tussen Oranje en Servië en Montenegro. De erva ren arbiter wordt tijdens die wedstrijd op 11 juni in Leip zig geassisteerd door zijn landgenoten Christian Schrar en Jan-Hendrik Salver. Het Nederlands elftal wei'kt te gen Servië en Montenegro zijn eerste groepsduel op de mondiale titelstrijd van 2006 af. Oranje had zondagmiddag te gen Australië een halfuur een man meer op het veld staan, maar aan de score veranderde dat niets. Geen seconde had je in die periode het idee dat de Au straliërs met tien speelden en Oranje met elf. Dat is geen com pliment voor Marco van Basten. door Henri van der Steen ROTTERDAM - Het Nederlands elftal heeft al eens vaker tegen tien man gespeeld; het was niet altijd een succes. Op het EK van 2000 voetbalde Oranje in de hal ve finale tegen Italië anderhalf uur tegen tien man, wat nie mand opviel. Twee jaar later was er die fa meuze Ierland-Nederland, een wedstrijd die Oranje moest win nen om nog kans te maken op het WK van 2002. Een halfuur voor tijd werd het elf tegen tien, maar de enige die nog scoorde was een Ier. Op zich reageerde Van Basten zondag niet slecht door na een rommelfase met allerhande aan passingen, Van Persie achter Van Nistelrooij te'posteren. Hij had natuurlijk ook Vennegoor of Hesselink als extra spits kun nen inbrengen, maar vertrouw de kennelijk op het voetballen de vermogen van zijn elftal. Achteraf zal ook Van Basten te leurgesteld zijn over dat voetbal lende vermogen en misschien nog meer over het gebrek aan professioneel vermogen. Robben bleef maar solo's maken, terwijl een man-meersituatie juist teamspel vraagt. Qp sommige momenten waren ook Van Nis telrooij en Van Pêrsie zich niet bewust van die voetbalwet. Over die twee, Van Persie en Van Nistelrooij, hoeven verder geen kritische noten gekraakt te worden, zij waren met afstand de besten bij Oranje. Van Nistel rooij imponeerde voor rust met een allroundprestatie, Van Per sie is een bezienswaardigheid. Het nadeel dat hij links is en op rechts speelt, is bij hem een voor deel. Van Persie kan altijd weer alle kanten op, hoe hij ook staat, hoe hij ook wordt aangespeeld. Het is weinig linkspoten gege ven op rechts uit de voeten te kunnen, en andersom. John Ro bertson (Nottingham Forest) was rechts, maar speelde altijd op links. Schitterende speler. Chris Waddle (Tottenham Hot spur) was links maar speelde al tijd op rechts. Schitterende spe ler. Robin van Persie kan beter worden dan Robertson en Wadd ie, omdat hij niet alleen zeer technisch is, redelijk rap en wendbaar, maar ook zeer crea tief. Schitterende kunstenaar. Het Nederlands elftal moet het in Duitsland ook vooral van Van Nistelrooij en Van Persie hebben, en natuurlijk van Rob ben, als die straks zijn vorm te pakken krijgt. Buiten die drie zal Wesley Sneijder het verschil moeten maken. De Ajacied is ja- analyse renlang door vriend en vijand ongeschikt bevonden voor een hoofdrol in het Nederlands elf tal, omdat hij te klein en verde digend te kwetsbaar zou zijn. Vermoedelijk speelde mee dat Sneijder zich de afgelopen jaren heeft laten kennen als een verve lend, arrogant ventje. Ineens groeit de schare Oranje- volgers die Sneijder toch wel ziet zitten in de basis van Oran je. Dat heeft een simpele oor zaak: de passing van Sneijder is bijna onontbeerlijk in een speel wijze zoals Van Basten die voor ogen heeft, met een aanvalsop bouw zonder al te' veel lange hengsten naar voren. De excellente traptechniek van Sneijder heeft nog een aantal, niet te versmaden voordelen: zijn corners zijn bijna allemaal goed, zijn vrije trappen levensge vaarlijk, zijn schoten gericht en kansrijk. Elk middenveld heeft twee spelers nodig die regelma tig een doelpuntje maken, Sneij der is er alvast eentje. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23