is afgekickt als Kamerlid PZC .telier Tentenklooster kan litgroeien tot iets moois Schapen fris geschoren Zonder subsidie toch swingen op de Markt De Lamaketta's brengen single uit Zeeuwen in de prijzen bij finale Kunstbende 15 mXantal Zeeuwen in Den Haag in drie jaar tijd gehalveerd Zwaargewond na val in water Meeuw veroorzaakt ongeluk Vragen over geld voor spoor Goes Jongens rammen muurtje - 1 Harmonie Hulst concerteert dinsdag 6 juni 2006 BRESKENS - Een veertienjarige jongen uit Breskens 1st zaterdagavond in zijn woonplaats zwaargewond geraakt na een val van het bruggetje over de Boskreek. Bij een po ging om zijn vastgeraakte op afstand bestuurbare bootje los te trekken, kwam hij zeer ongelukkig in het water te recht. Bij de val raakte de jongen met zijn hoofd en rug een blok hout. Het lukte hem niet op eigen kracht de kant te bereiken. Zijn stief broertjes en een voorbijganger kre gen hem wel op het droge. Inmiddels gearriveerd perso neel van de ambulance en leden van de brandweer in Bres kens ontfermden zich daarna over de jongen. Vervolgens is hij per helikopter naar het ziekenhuis in Brugge ver voerd. De jongen houdt aan het ongeluk blijvend letsel over. TERNEUZEN - Op de Westerscheldetunnelweg is zondag om half twaalf een 44-jarige Belgische automobilist tegen de vangrail gereden. Hij zag dat er een meeuw de weg overstak en week daarvoor uit. De man raakte in een slip en kwam tegen de vangrail terecht. Zijn vrouw en doch ter zijn met nek- en hoofdklachten naar het ziekenhuis in Terneuzen vervoerd. De auto is zwaar beschadigd. Door het ongeval was de tunnel in de richting van Zeeuws-Vlaanderen een uur gestremd. GOES - De Statenfractie van Groenlinks wil van het da gelijks provinciebestuur weten welke knelpunten op het gebied van spoor-, water- en wegverbindingen in de toe komst op een bijdrage van havenschap Zeeland Seaports kunnen rekenen. Aanleiding is het besluit van het ha venschap 20 miljoen euro bij te dragen aan de aanleg van een verdiepte betonnen spoorbak en een tunnel onder het spoor in Goes. GroenLinks vraagt zich af of de bijdrage in Goes - en mogelijk elders - wel past in de doelstelling van Zeeland Seaports. De Statenfractie oppert dat het ha venschap ook in de beurs kan tasten om de tunnel bij Sluiskil aan de leggen. Zeeland Seaports is van de provin cie (50 procent) en de gemeenten Vlissingen, Borsele en Terneuzen (samen ook 50 proeent). GroenLinks meent dat de Staten van Zeeland zich eerst over de vermogens positie van het havenschap had moeten kunnen buigen en dat pas daarna een eventuele bijdrage aan de spoorwer ken in Goes aan de orde is. Eerder heeft Zeeland Seaports 1 miljoen euro toegezegd als bijdrage op hinder door toe genomen goederenvervoer per spoor in Goes te verhelpen. GroenLinks vraagt zich af waarom dit bedrag nu ineens tot 20 miljoen wordt verhoogd. De Statenfractie wil ook weten of alle onderdelen van de in Goes geplande spoor werken regelrecht te maken hebben met goederentreinen. VLISSINGEN - Vier jongens in de leeftijd van 16 tot 21 jaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag gewondge raakt toen ze met een auto een muurtje op de Boulevard de Ruyter in Vlissingen ramden. De bestuurder was in een bocht rechtdoor gereden, waardoor de muur in zijn ge heel omviel. De jongens zijn met schaaf- en snij wonden naar het zie kenhuis gebracht. Ze mochten na behandeling weer naar huis. De auto is totaal vernield. door René van Stee TERNEUZEN - Vanaf vandaag ligt hij in de schappen van de grotere Zeeuwse muziekspe- ciaalzaken: de single Joehoe, The Tropical Edition van de Zeeuws-Vlaamse dialectband De Lamaketta's. Daarmee komt een langgekoes terde wens van de bandleden tot vervulling om eens een nummer speciaal voor de dansvloer te maken. En omdat de zomer in aantocht is, is de nieuwe versie in een zomers jasje gegoten. De moeder van alle Zeeuwse kre ten - Joehoe - is daarbij over eind gebleven, maar de tekst is volledig herschreven. Het num mer is opnieuw opgenomen. Een sample van een frisse beat, tropi sche steeldrums en een opge wekt blazersarrangement van de Zeeuws-Vlaamse Eita Horns, maken van Joehoe een tropische editie. Als tweede liedje is een nummer van het album Pak me Noe op de single gezet: Coffees hop. Stiekem hoopt de band dat de nieuwe' versie van Joehoe in de Top 40 belandt. En dat is vol gens Heimwee Maik, de voor man van De Lamaketta's, lang niet uitgesloten. Want bij de lan cering van Pak me Noe, decem ber vorig jaar, waren de fabri kant en distributeur zeer ver baasd over de verkoopaantal len. „Er gingen soms honderden exemplaren per dag over de toonbank. Die zouden een note ring in de landelijke charts heb ben opgeleverd, maar het album was hiervoor niet aangemeld bij de organisatie die de charts be paalt. Dit keer is dat wel ge beurd", aldus Heimwee Maik. De Lamaketta's verbinden geen verkoopstunt aan het uitbren gen van Joehoe, The Tropical Edition. Dat gebeurde vorig jaar wel bij de lancering van Pak me Noe. Enkele honderden fans slaagden er in vrijdags om middernacht een exemplaar van die cd te bemachtigen. De Lama ketta's hielden toen ook een sig neersessie. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De landelijke finale van de Kunstbende in Utrecht heeft twee prijzen opge leverd voor Zeeuwse deelne mers. Jasper de Groot uit Zierikzee werd tweede in de categorie theater. Sare Bakkers uit Sint Jansteen haalde de derde prijs bij het Onderdeel taal. De con currentie was hevig, vertelt Ani ta Bekers van Scoop na afloop. Jasper won de Zeeuwse finale van de Kunstbende met zijn een akter 'Drie is te veel'. Daarmee gooide hij ook al hoge ogen bij het Zeeuwse eenakterfestival. Daar werd hem door de juryle den een succesvolle carrière als stand-up comedian voorgespie- geld. Ook Sare (16), die zaterdag haar gedicht 'Pop' voordroeg, wil ver der in de kunst. „Ik schrijf al sinds ik een pen kan vasthou den." De derde plaats kwam on verwacht, omdat ze het niv- .j. van de andere deelnemers hoog vond. „Ik had ze al eerdei' ge zien en ze waren allemaal heel erg goed." Na de havo, ze zit in de vierde klas van het Reynaert- colleg'e in Hulst, wil Sare het liefst naar de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht, waar ze een schrijf opleiding wil volgen. „Ik weet dat ik wil schrijven. En eigenlijk houd ik helemaal niet zo van poëzie, in ieder geval niet van die oude gedichten. Ik wil er heel graag" mee verder, maar wel op mijn eigen manier." Sare's gedichten komen het bes te tot hun recht als ze worden voorgedragen, vindt ze. Ritme is een belangrijk bestanddeel van de poëzie die ze maakt. Haar voorbeelden zijn dichteres Tjits- ke Jansen, muzikant Spinvis en schrijver Raoul de Jong. „Die heeft ook een bandje, De Jong. Zijn stijl, het combineren van muziek en literatuur, dat wil ik ook graag. Ja, ik doe ook iets met muziek: ik speel piano." door Mieke van der Jaqt ts-HEER ARENDSKERKE - Een ervaring moet het zijn, ineer dan een tentoonstelling lof een atelier. Het tentenkloos- gter in de tuin van de familie Al- uemekinders in 's-Heer Arends- jkerke moet zijn vorm nog krij gen. Organisator Gerard Mari- jnus Verkerke weet het zelf ook niet precies. „Zie het maar als een kiem, iets wat [klein begint en wat door rust jen koestering kan uitgroeien «tot iets moois." Het is niet de eerste, keer dat [de Goese kunstenaar ergens neerstrijkt om door louter in spiratie iets te doen groeien, liefst uit ogenschijnlijk waar deloos materiaal. De bouw een enorme Phoenix op de van verenigingsgebouw De ppinne in de Goese Polder le- twee jaar geleden dan het beoogde houten fa- op, maar wel een grote met buurtbe- en vooral de jeugd, toen gaf de plek een be deel van de inspiratie vormde de reusachtige Mon- tent het centrale punt in het project. "Voor Atelier het Tentenklooster vond Verkerke zijn inspiratie in het klooster van Chevetogne, vlakbij Na men in België. De Benedic tijner monniken in Chevetog ne proberen al bijna een eeuw door bidden en werken een oer- oude scheuring tussen christe nen te helen. In Chevetogne worden de Byzantijnse en de Latijnse erediensten gevierd en broeders uit beide kerken bezoeken eikaars missen. De schoonheid van beide liturgie ën blijft daardoor bewaard. De monniken in Chevetogne staan erom bekend dat ze de Byzantijnse liturgische gezan gen tot in de perfectie beheer sen. Bij de opening van Atelier het Tentenklooster, liet Verker ke horen dat die roem terecht is. Dag en nacht Hoe het klooster, waarvan de tent de kapel is, gaat werken, moeten de komende zes weken uitwijzen. Oudergewoonde blijft Verkerke zelf dag en nacht aanwezig. In de schitte rende landschapstuin van de familie Allemekinders zullen beelden ontstaan tijdens work shops of gewoon als iemand geïnspireerd wordt. Zeker is dat elke dag tijd voor bezin ning wordt ingeruimd. Na zes weken is het nog niet klaar; maar Verkerke zelf moet dan voor een poosje naar Chevetog ne. Hij heeft een machine ont worpen om wierook te persen. De paters in Chevetogne, die beroemd zijn om de kwaliteit van hun wierook, snijden de klontjes nog altijd met een mes. De machine die Verkerke gaat bouwen is een weder dienst Verkerke heeft in Chevetogne de eeuwenoude kunst geleerd van het iconen gieten. In Che vetogne worden de bronzen geëmailleerde iconen ge maakt, die vanaf de achttien de eeuw de werklui in staat stelden religieuze kunst te be zitten. De bronzen iconen zijn in de tent tentoongesteld en worden verkocht om de kosten van Atelier het Tentenklooster te dekken. De openingstijden van het Ten tenklooster aan de Oude Rijks weg in 's Heer Arendskerke zijn de komende zes weken van maan dag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. or Ernst Jan Rozendaal EN HAAG - Myra Koomen DA) neemt vandaag afscheid n de Tweede Kamer. Daarmee het aantal Zeeuwse Kamerle- !n dat drie jaar geleden aan- ad gehalveerd. „Dat is buiten- iwoon vervelend", erkent bomen. „Het is belangrijk dat i de volgende verkiezingen eer Zeeuwen in Den Haag te- gkomen." >rig jaar verliet WD'er Jan kik de Tweede Kamer om jkgraaf te worden in Zuid-Hol- nd. Koomen verliet Zeeland rder dan de Tweede Kamer, int ze verhuisde eind vorig ar van Terneuzen naar Marke- Sinds 10 april is ze wethou- r in Enschede. Na haar ver- ;k zijn Luuk Blom (PvdA) en em Buijs (CDA) de enige leuwse Kamerleden. reurig k vond het moeilijk om vorig ir uit Zeeland te vertrekken", gt Koomen. „Dat besluit had maken met mijn privésitua- Nu ga ik ook weg uit de Ka ai Daardoor blijft een treurig ntal Zeeuwen in Den Haag er. Wil je een regio op de art zetten, dan heb je in Den lag mensen nodig die de eek kennen en hier op de rnrniel roffelen. Voor veel Ka- sleden houdt Nederland op |j de Randstad. Die hebben ien idee wat bijvoorbeeld ont- llderen is. En soms hoor ik: 'eeuws-Vlaanderen, dat is toch jlgië?' Het is heel belangrijk it verschillende partijen euwse Kamerleden in Den lag krijgen, anders mis je als >io een paar slagen. De politie- partijen in Zeeland moeten arom volop aan de slag om in- ied uit te oefenen op de kandi- tenlijsten voor de Kamerver- zingen van volgend jaar. Aan andere kant is de kwalifica- Zeeuws alleen ook niet vol- ende. Bij het zoeken naar Ka- deden moeten partijen wel ^[pr kwaliteit gaan." MMBomen vond de kans om wet- iuder in Enschede te worden leer rtl Ijledinj kunst te mooi om voorbij te laten gaan. Toch neemt ze met pijn in het hart afscheid van de Tweede Ka mer. „Waarom doe je het dan? Dat is een logische vraag. Beide beroepen hebben hun charmes. Uiteindelijk heb ik gekozen in Enschede te gaan uitvoeren wat ik hier in de Kamer heb helpen voorbereiden." Ze betreurt het wel dat ze een aantal dossiers niet helemaal heeft kunnen afronden, zoals de Wet op het financieel toezicht, de Pachtwet en de problematiek van de grensarbeiders. Dat uitgerekend afgelopen week minister Hoogervorst (WD, Volksgezondheid) een re geling heeft bekendgemaakt voor de zorgpremie in het bui tenland, geeft Koomen veel vol doening. „Met name Nederlanders in het buitenland hebben laten weten het jammer te vinden dat ik de Kamer verlaat. Ik ben de enige die heeft aangekaart wat voor hen de gevolgen zijn van de nieu- Myra Koomen in 2004. door Wilma Valk en Edy de Witte HOOFDPLAAT - De warme sto la die zaterdag werd gesponnen en gebreid van pas geschoren wol, wordt binnenkort samen met vierhonderd weldoorvoede ooien door Jan varrErp van scha penboerderij De Goede Hope naar Bosnië gebracht. De open dag bij de schapenboer derij in Hoofdplaat werd druk bezocht. Op een groot aantal weides stonden nu auto's in plaats van grazende schapen. Onder het motto 'Van Rug tot Rug' zaten leden van de Lande lijke Spingroep de hele ochtend aan het spinnewiel. Wol die schaapscheerder Rodney al van af zes uur aan de lopende band aanleverde. „Rodney moet tot zeven uur van avond 250 schapen scheren",ver telde Van Erp. „Hij is dit jaar wel zenuwachtiger dan andere keren, want zijn vrouw staat op het punt te bevallen." Op de vraag of de schapen dit scheren nu wel zo leuk vinden, hadden ook de kenners geen dui delijk antwoord. „Maar het is wel zeker dat ze blij zijn als al die warme wol van hun rug is. In het wild verliezen schapen hun wol op natuurlijke wijze. Dan zouden we hier overal in de wei grote plukken wol vinden. Nu verkopen we de wol voor een belangrijk deel voor het goede doel." Het neusje van de zalm als het om wol gaat, die van het Poi- waerth merinoschaap, werd ge veild door raadslid Carien Bo- lijn. Ook de opbrengst hiervan is bestemd voor het hulpproject van Goede Hope in Bosnië. Clinge Het schaapscheerdersfeest op kinderboerderij De Cantecleer- hoeve in Clinge stond gisteren in het teken van 'Dieren van klein en groot'. Het publiek kon daarbij het kleinste eii grootste paarden- en uilenras bekijken en aaien. Met een schofthoogte van nog geen tachtig centimeter stak het Fallabellapaard schril af tegen het Shirepaard met een schofthoogte van bijna twee me ter. Ook een klein steenuiltje en een enorme oehoe vormden een groot contrast. De insectenwerkgroep van na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut toonde piepkleine en hele grote vlinders. Het pub hek kon paardenritjes maken over het Sterreterrein. Een honden vereniging verzorgde demonstra ties. Zoals de traditie vereist, werden de schapen van hun dik ke wintervacht verlost. De kin deren konden terecht in een die- renknuffelhoek. Ook het spring kussen ontbrak niet. Het Middelburgse jazzfestival draait voor het derde achtereenvolgende jaar zonder subsidie. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het publiek komt maar moeizaam in bewe ging bij de jamsessie van street- paradeorkesten op de Middel burgse Markt. Een ritmische kniebuiging, hier en daar een voorzichtig wiegen van een hoofd. Pas als een muzikant in een rol stoel een solo geeft op één van zijn krukken, breekt het enthou siasme definitief door. Applaus! De man blaast op het handvat van zijn kruk en weet op één of andere manier ritmische vogel geluiden uit zijn hulpstuk te krijgen. De straatorkesten, of streetpara- ders horen bij jazzfestivals. Ze spelen krakers als When the saints go marching in en Long way to Tipperary. Zaterdag heb ben ze de hele middag door de Middelburgse binnenstad gepa radeerd, om uiteindelijk op de Markt samen te komen voor een jamsessie. Een streetparadeorkest heeft al tijd iemand met een paraplu, meestal een dame, die het voor touw neemt. De paraplu be weegt heen en weer op de maat, om het ritme aan te geven. Op de Markt gaan de pluutjes aan de kant en wagen twee van hen een dansje. Het gaat van up-tempo jazz naar een trage blues, van vinger vlugge soli naar de monotone brom van de sousafoonspeler, die ook een melodie uit zijn in strument weet te krijgen. Het publiek, dat op de overvolle ter rassen van een afstandje geniet, klapt mee. Het Middelburgse jazzfestival draait voor het derde achtereen volgende jaar zonder subsidie. „Van de provincie krijgen we niks omdat we niet vernieu wend zijn", zegt R. de Pree, één van van de organisatoren. „En op de Markt moet je ook geen moderne jazz neerzetten. Het gaat om het sfeertje. Daar ko men al die mensen op af." „Het concert van Gemma Adrié Regué in Ameville op zaterdaga vond was samen met de kerk dienst op zondagochtend het hoogtepunt van het festival. Dat soort dingen zou ik wel meer wil len doen. Maar mensen zoals zij kan ik zonder extra subsidie niet programmeren." Het festival heeft volgens De Pree in ieder geval voldoende sponsoren om ook de komende jai-en door te gaan. we zorgverzekeringswet. Kenne lijk bestond het idee dat het ging om rijke mensen die in Spanje van de zon genieten en dus best hun ziektekostenpre mie kunnen betalen. Natuurlijk vallen die er ook onder, maar heel veel mensen zijn om gezond heidsredenen in het buitenland gaan wonen. Die doen dat van hun AOW-tje en werden nu in eens geconfronteerd met een enorme stijging van him zorgpre mie. Of wat te denken van remi granten? Buitenlanders die hier in Nederland hebben gewerkt, een onvolledig AOW hebben op gebouwd, teruggaan en dan voor de volle mep worden aange slagen terwijl ze daar in hun land maar een beetje zorg voor krijgen. Gelukkig is ingezien dat dat niet kan." Vijf dagen Koomen is blij dat ze door om standigheden uiteindelijk twee maanden lang wethouder én Tweede-Kamerlid is geweest. „Vijf dagen voor ik werd beë digd wist ik pas zeker dat ik wet houder zou worden. In vijf da gen kun je niet afstand nemen van vier jaar Kamerlidmaat schap. Nu heb ik kunnen afbou wen en kunnen afkicken." Leden van de Landelijke Spingroep verwerken de wol, rechtstreeks van de schapenrug. foto Peter Nicolai Verkerke opent Het Tentenklooster. foto Willem Mieras HULST - De Koninklijke Stede lijke Harmonie KSH Hulst ver zorgt zaterdag 17 juni een spe ciaal zomeravondconcert in de Willibrordusbasiliek in Hulst. De KSH treedt op onder leiding van Bart Picqueur en de Canto- rij der Basiliek onder leiding van Anton de Kort en organist Jo Ivens verlenen hun medewer- king. Het programma is gevarieerd en speciaal. Er wordt gespeeld door de harmonie, gezongen door het koor en er klinken or gelsolo's. Ook is er een bewer king te horen voor harmonie en orgel. Het concert begint om 20.15 uur en duur ongeveer anderhalf uur. Er is geen pauze. Het podium is geplaatst onder het koor, aan de hoofdingang. Hierdoor is de toe gang via de ingang aan het Cor nells de Vosplein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15