Het is Kwart Nederlanders aanpassen of opkrassen is tegen allochtonen Hoe dichterbij, hoe minder warm de ontvangst Meeste Nederlanders hebben geen moeite met allochtone collega 9 Het is een vreemdeling zeker Opzet van het onderzoek naar racisme Uitslag enquête naar racistische gevoelens Het onderzoek in cijfers zaterdag 3 juni 2006 |De PZC en andere regionale bladen hebben in april een groot onder hoek gedaan naar racisme, vreemdelingenhaat en islamofobie in Ne derland. Voor zover bekend is het voor het eerst dat een dergelijk onderzoek van deze omvang en diepgang in ons land is uitgevoerd, jop deze pagina staan de uitslagen van de enquête en worden er toe lichtingen op de cijfers gegeven. Op die manier wordt eens te meer luidelijk dat de multiculturele samenleving onder grote druk staat. Wat baart Nederlanders de meeste zorgen? De wijze waar op mensen met elkaar omgaan De immigratie en integratie van allochtonen Armoede Criminaliteit Islamitisch extremisme door Floor Liqtvoet Een op de tien Nederlanders mag dan racistisch zijn, de overgrote meerderheid van de bevolking in ons land, zo'n 73 procent, is dat niet. Uit het racis- meonderzoek van de Geassoci eerde Persdienst (GPD), waarbij ook de PZC is aangesloten, blijkt dat veruit de meeste Ne derlanders vóór een multicultu rele samenleving zijn. Autochto nen moeten zich, menen zij, met andere nationaliteiten kunnen mengen. De helft van de Nederlanders zegt allochtonen over het alge meen prettige mensen te vinden. Het maakt een krappe meerder heid (52%) dan ook niet uit of de leraar van zijn of haar kind autochtoon of allochtoon is. Het hebben van een allochtone colle ga wordt door een nog grotere groep (75%) als niet problema tisch ervaren. Als het om een geliefde gaat, daarentegen, liggen de zaken iets gevoeliger. Dan geeft iets minder dan de helft (44%) aan geen voorkeur te hebben, tegen 47% die een autochtone levens partner prefereert. Allochtonen worden ook van be lang geacht voor de welvaart in Nederland. Ruim éénderde van de ondervraagden noemt ze on misbaar voor de Nederlandse economie. Ze vinden ook dat een allochtoon niet als eerste ontslagen hoort te worden als er bij een bedrijf mensen uit moe ten. Een algemene tolerante opstel ling wordt van belang geacht. Zo moeten allochtonen volgens veertig procent van de Nederlan ders hun partner gewoon uit het land van herkomst kunnen ha len. Zorgelijk Racisme is de laatste jaren toege nomen, stelt tachtig procent van de Nederlanders vast. Een grote groep ervaart die ontwikkeling als zorgelijk. Zo is ruim veertig procent van mening dat er in Ne derland te weinig aan racismebe strijding wordt gedaan. Iets min der dan een kwart van de Neder landers meent dat publieke figu ren, zoals politici, die racis tische uitspraken doen extra zwaar gestraft moeten worden. Een groot deel van de niet-racis- ten heeft een hoge opleiding ge noten en is tussen de 35 en 49 jaar. Ze zijn erg gespreid over di verse groepen in de maatschap pij. Wel kom je ze iets vaker te gen onder open en kritische we reldburgers met maatschappe lijk succes of maatschappijkriti sche idealisten die stelling ne men tegen sociaal onrecht en ook vaak opkomen voor het mi lieu. GPD Bij wie voelt de Nederlander zich het minst op z'n gemak? Marokkanen Antillianen Turken Afrikanen Polen Surinamers Fransen Amerikanen Chinezen Duitsers Autochtonen door Floor Ligtvoet Een allochtoon als buschauf feur kan nog, maar als schoonzoon is hij aanmerkelijk minder geliefd, en aan een al lochtone minister-president is Nederland helemaal niet toe. Hoe dichterbij huis de vreemde ling komt, hoe minder warm hij wordt ontvangen. Als de alloch toon het privéleven van een Ne derlander binnendringt, begin nen de zaken voor velen ineens toch precair te worden. Vooral als het de liefde betreft. Bijna de helft van de Nederlan ders geeft de voorkeur aan een autochtone partner. Ruim een derde van de Nederlandse ouders ziet liever dat hun kind met een autochtoon dan alloch toon thuis komt. Zo'n 28 procent wil een buur man die geboren en getogen Ne derlander is. Maatschappelijk gezien zitten allochtonen nog in een benarde situatie. Zo zijn ze in lang niet alle beroepen gewenst. Premier Balkenende heeft van een al lochtone concurrent in ieder ge val niets te vrezen. Een meerderheid (57 procent) van de bevolking geeft aan abso luut nog niet rijp te zijn voor een buitenlandse minister-presi dent. Zij vertrouwen alleen een autochtoon op die belangrijke post. De burgemeester moet van 38 procent een witte Nederlan der zijn. Wie onze kinderen les geeft, vin den we nog belangrijker. Au tochtone docenten genieten de absolute voorkeur van 42 pro cent van de ondervraagden. Aan de kleur van de buschauffeur wordt veel minder zwaar getild: slechts 11 procent wil een au tochtone Nederlander. Of een Nederlandse in plaats van een allochtone politieagent een bon uitdeelt, is slechts voor 19 procent een halszaak, maar aan de berechting door een Ne derlander wordt meer belang ge hecht. Een derde (34%) wil toch dat een autochtone rechter zich over zaken buigt. GPD Wie zijn de verwachte slachtoffers van racisme? Turken Moslims Antillianen Afrikanen Surinamers Autochtonen Joden Christenen Polen ff door Floor Liqtvoet Het racismeonderzoek van de PZC en andere regionale kranten is tussen 14 en 21 april van dit jaar afgenomen onder 1020 res pondenten via het internet. De respondenten zijn tus sen 15 t/m 65 jaar en repre sentatief voor de Neder- landse bevolking. De steekproef is getrokken uit het Stempunt panel van Motivaction, waarin 100.000 Nederlanders zit ten. De gegevens zijn gewo gen naar de achtergrond- kenmerken: geslacht, leef tijd, opleiding, regio's en zogenaamde mentality-mi lieus (groepen gerang schikt op basis van nonnen en waarden). De ondervraagden kregen ruim 20 hoofdvragen voor gelegd, waaronder de vraag in hoeverre men zich zelf racistisch vindt. Het onderzoek richtte zich op de racistische denkbeelden van Nederlanders, niet op hun daden. Voor de nadere analyse van de mate van racisme zijn 4 stellingen uit het onder zoek gebruikt: - In geval van ontslag zou den allochtonen als eerste ontslagen moeten worden. - Nederlanders moeten zich niet mengen met een andere nationaliteit. - Ik vind het onprettig wan neer racistische scheld woorden worden gebruikt om bepaalde groepen aan te duiden. - Nederlanders zijn intelli genter dan allochtonen. Uit een statistische be trouwbaarheidsanalyse bleek dat dit een betrouw bare indeling is. Op basis' van de scores op deze racis- me-schaal (die loopt van 1 tot 4) zijn 4 groepen onder scheiden: score 1 tot 2: niet racistisch score 2 tot 2.5: af en toe racistisch score 2.5 tot 3: overwegend racis tisch score 3 tot en met 4: duidelijk racistisch. GPD Kale koppen, legerkistjes en bomberjacks met de Nederland se vlag. Vanwege hun uiterlijk en uitspraken worden ze voor ra cist uitgemaakt. Zelf noemen ex- treem-rechtse jongeren zich na tionalist. „Kleurlingen passen hier gewoon niet. door Floor Liqtvoet Zevenhuizen, een klein dorp onder de rook van Rotter dam met nauwelijks allochto nen. Zo ziet Bas de Haan (24), gladgeschoren kop en een grote zilveren ketting, het graag. De jonge dorpsbewoner en maga zijnmedewerker is de man ach ter holland-hardcore.com. Hij bouwde de website toen zijn extreem-rechtse reacties op an dere internetfora geweerd wer den. Té racistisch was telkens het oordeel, maar Bas vindt dat alles gezegd moet worden. Op zijn eigen site worden berichten over Untermenschen (lees: bui tenlanders) niet zomaar verwij derd. Zijn slaapkamer is behangen met vlaggen, de Nederlandse vlag en een zwarte met de tekst White pride erop. „Ja, die laatste is oud, daar sta ik nu niet meer zo achter", ver goelijkt hij. Racist noemt Bas zichzelf niet. Ook al heeft hij vi sitekaartjes met de tekst Eigen volk Eerst. Dat allochtonen ongeliefd zijn hebben ze aan zichzelf te dan ken, vindt hij. „Ze zijn macho en gewelddadig. Ze gedragen zich niet." Crimineel zijn ze ook. Vooral Marokkanen, stelt hij. 60 tot 70 procent van de cri minelen is niet van Nederlandse afkomst, dreunt hij op uit zijn hoofd. „Dat zegt toch wel wat?" Op de havo ging hij met Marok kanen om. „Ze stalen van alles. Ik toen ook", vertelt Bas. „Ik schaam me nog als ik daaraan te rugdenk." Hij werd door die jon gens meegesleept. Nu weet hij het zeker: krijgt hij ooit een kind dan mag die niet naar een zwarte school. „Dan weet je ge lijk dat het niet goed afloopt." Bas heeft kennissen die de con frontatie met buitenlanders op zoeken. Op de vuist gaan doet hij zelf niet: „Ik geloof er niet zo in." Als die vage vrienden te veel gedronken hebben, zegt hij, gaan ze zieken. „Net als die Ma rokkanen altijd doen." Het loopt wel eens uit de hand. Toch keurt Bas de gevechten niet hele maal af. „We pikken niet wat ze flikken. Het is wel goed om dat te laten zien." Bas stoort zich niet zozeer aan andermans huidskleur, als wel aan de vreemde cultuur en religie. Met name de islam. Moslims willen hier de overhand krijgen. „Ze maken zo veel mogelijk kinde ren. Zodat zij straks democra tisch gezien een meerderheid hebben." Een gevaarlijke tendens, want moslims zien vrouwen als onder geschikten, voeden hun kinde ren niet goed op en zorgen voor overlast: „Als we die gastarbei ders niet hadden toegelaten, hadden we nu een mooie samen leving gehad", droomt hij. „Met veel minder criminaliteit." Bas deelt zijn rechtse sympathieën doorgaans op internet. Aan ge organiseerde protestmarsen doet hij zelden mee. Erekruis Een stuk loyaler op dat vlak is Sabine Jongsma (23). Zij staat op een regenachtige zaterdag middag in mei wat verloren voor station Amsterdam Zuid WTC. Met een vriendin uit haar christelijke vissersdorpje wacht ze op medestanders van de ex treem-rechtse partij, de Nationa le Alliantie. Een groot, Duits ere kruis bungelt tussen Sabine's lange, witblonde haar. „Kleur lingen passen hier gewoon niet", zegt ze stellig. Iedereen die hier niet geboren is, moet daarom van haar vertrekken. Be halve misschien de Duitse bu ren, brengt ze later in: „Die zijn ook West-Europees. Zij behoren net als wij tot het Germaanse ras." Voorbijgangers werpen af keurende blikken in haar rich ting. Sabine blijft er stoïcijns on der. Ze is de publieke minach ting wel gewend. Ze praat ge woon verder. „Multicultuur is geen cultuur." Het is een leus die ze vaker heeft gebruikt. „Het is van alles een beetje en van alles dus eigenlijk niets. Het duwt onze oorspronkelijke cul tuur helemaal weg." Haar vrien din knikt fel. Pisnijdig zegt die te worden als ze een gemengd stel op straat ziet lopen. foto Floor Ligtvoet/GPD „Rassenmenging is dan ook héél fout", beaamt Sabine. Een Ne derlands meisje met een Marok kaanse jongen? Beiden trekken een vies gezicht. Het kan nooit de bedoeling zijn geweest, be sluiten ze. „Nederlanders horen hier, Ma rokkanen niet." „Het is aanpas sen of opkrassen"roept een an der uit, maar honderd procent aanpassen is geen reële eis, vindt Sabine. Dus kunnen al lochtonen beter terug. Daarmee is ze, vindt ze, nog geen racist. „Ik ben ook niet tegen negers. Negers in Afrika, weltever staan." GPD Op verzoek van Bas en Sabine zijn hun namen gefingeerd. percentage van de bevolking met een bepaalde opvatting over de multiculturele samenleving. !7 procent: zeer negatief over vreemdelingen, tien procent is zelfs litgesproken racistisch. 3 procent: de islam is niet verenigbaar met vrede. 7 procent: de premier moet autochtoon zijn. 2 procent: de leraar van zijn kind moet autochtoon zijn. procent: er wordt te veel aan racismebestrijding gedaan. 14 procent: Nederlanders zijn intelligenter dan allochtonen. 14 procent: racisme komt heel vaak voor in Nederland. 17 procent: allochtonen maken misbruik van sociale voorzieningen. 16 procent: allochtonen zijn niet eerlijk. !7 procent: allochtonen zijn crimineel. 6 procent: allochtonen zijn niet netjes. I procent: allochtonen zijn onverdraagzaam. 4 procent: allochtonen zijn lui. !8 procent: allochtonen bedreigen de welvaart in Nederland. 18 procent: een wijk gaat er op achteruit als er veel allochtonen ko nen wonen. 15 procent: allochtonen mogen niet langer een partner uit hun her- lomstland halen. II procent: is zelf de laatste jaren racistischer geworden. 16 procent: vreemdelingen mogen maar voor eerf paar jaar worden oegelaten. 10 procent: allochtonen moeten als eerste worden ontslagen. 16 procent: Nederlanders moeten zich niet met een andere nationali st mengen. GPD door Floor Liqtvoet Ruim een kwart van de Ne derlandse bevolking is zeer negatief over allochtonen. Tien procent is zelfs uitgesproken ra cistisch. Die groep voelt zich su perieur aan allochtonen en vindt dat Nederlanders zich niet moeten mengen met andere nationaliteiten. De helft van de Nederlanders heeft een afkeer van moslims. Dat blijkt uit een representatie ve enquête van onderzoeksbu reau Motivaction onder 1020 Ne derlanders, uitgevoerd in op dracht van de PZC en andere re gionale dagbladen. De harde kern van racisten komt openlijk uit voor zijn racis tische denkbeelden. Op een ra- cismeschaal van 1 tot 10 geven ze zichzelf een 7 of hoger. Ze me nen dat Nederlanders intelligen ter zijn dan allochtonen, met dis criminatie hebben ze geen pro bleem en bij ontslag moeten al lochtonen als eerste op straat worden gezet. Publieke perso nen, zoals politici, moeten in hun visie ongestraft allochtone groepen met racistische stereo typen kunnen aanduiden. Ook het beledigen van de profeet Mo hammed kan door de beugel, dat valt volgens hen allemaal on der de vrijheid van meningsui ting. Naast de harde kern van racis ten kent Nederland een grotere groep (17 procent) die toegeeft af en toe racistisch te zijn. Die mensen vinden allochtonen cri- mineeVorrbeleefd, lui en onver draagzaam. De af-en-toe-racis- ten onderscheiden zich van de racistische hardliners, doordat zij hun afkeer voor vreemdelin gen niet in daden willen omzet ten. De helft van de Nederlanders is zeer negatief over de islam: zij zijn bang voor de invloed van De Albert Cuyp in Amsterdam moslims op onze samenleving en keuren de islam af. Die reli gie staat niet voor vrede, vindt 43 procent, en volgens 63 pro cent is de islam onverenigbaar met het moderne leven in Euro pa. Gescheiden De multiculturele samenleving staat onder grote druk. Bijna 80 procent van de Nederlanders vindt de situatie tussen de ver schillende culturen 'gespannen'. De helft van die groep vindt dat men in Nederland niet samen, maar gescheiden leeft. Nederlan ders voelen zich het minst op hun gemak bij Marokkanen. Bijna alle Nederlanders erken nen dat racisme zich in ons land voordoet, volgens ruim tweeder de zelfs op grote schaal. Racis me is de afgelopen jaren ook toe genomen, concludeert 80 pro cent. Van de ondervraagden, geeft een derde aan de laatste ja ren zelf racistischer te zijn ge worden. Mannen zijn racistischer dan foto Harmen de Jong/GPD vrouwen, blijkt uit het onder zoek. De harde-kern-racisten zijn doorgaans jong, tussen de 14 en 25 jaar, en hebben een la ge tot middelbare opleiding. Ze zijn gevoelig voor status en be houdend in hun opvattingen, of behoren juist tot de groep men sen zonder vastomlijnde waar den en normen die streven naar een onbezorgd en zo comforta bel mogelijk leven. De mate van vreemdelingenhaat verschilt niet tussen steden en platteland. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 77