Kloetinge krijgt in 2007 veld erbij PZC Julianaschool erkend verkeersveilig Gemeenten rekenen op tonnen extra uit aandelen in bank EMM en Advendo gaan samen verder Zelfvertrouwen maakt verschil Bejaarde mag tehuis niet meer in Vlissingen wil spoor niet betalen Aanhouding in Terneuzen Autobanden lekgestoken Vierdaagse Wethouder Dieleman zet druk op de ketel BELEEF OPNIEUW DE WK'S VAN ORANJE Advertentie Den Dekker uziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com (Adv (Advertentie) Verkeersonveilig? Meld het! I J Bel 0800 - 837 5337 Kijk voor meer info op www.3VO.nl of mail naar meldpuntzeeland@3vo.nl Advertentie ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG van 10.00 17,00 uur. KUNST ANTIEK 6,7 en 8 juni ook kijkdagen, veiling 7 en 8 juni. lc en 2C pinksterdag gesloten! Herengracht 74,4331 PX, Middelburg, TeL 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- denjzaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Comelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31. 50 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Fietsers moeten de verkeersregels en vaardigheden om zich veilig op de weg te begeven, goed leren. door Mieke van der Jagt KRABBENDIJKE - Enthousiasme, daar gaat het om. Pure geestdrift. Zon der dat had de Julianaschool in Krab- bendijke nooit of te nimmer het Zeeuws Verkeersveiligheids Label op de gevel kunnen schroeven. Vijf jaar hebben de verkeersouders onder leiding van G. de Hond er keihard aan moeten trekken, want met de traditionele lessen voor het verkeersdiploma in groep acht, ben je er nog lang niet. Die diploma's waren er overigens wel de aanleiding toe dat De Hond, die bij de politie werkt, aan de verkeersopleiding van jonge Krabben- dijkers begonnen is. „Dat kwam doordat de politie een keer geen tijd had voor de lessen die aan het verkeersdiploma vooraf gaan. 'Geeft niks, hoor', riep mijn dochter, die toen in groep acht zat, 'mijn vader doet het wel'. En, tja, dat is nu twaalf jaar gele den. Sindsdien regel ik voor alle scho len in Krabbendijke jaarlijks het prak- tijddiploma." Toen rond 2000 Het Zeeuws Verkeers veiligheids Label opgeld deed, vond De Hond, als lid van 3VO Reimerswaal, ver- keersdiploma-man in Krabbendijke en vader van kinderen op de Julia naschool, dat ook die reformatorische school eraan moest gaan werken het la bel binnen te halen. Hij kreeg hulp van de moeders Joan Krijger en Heieen van Dijk. „Aanvankelijk ging het wat moei zaam. Binnen de school moet zoiets ook wortels krijgen en het leerplan is al overvol. We waren bijna van plan om ei-mee op te houden, toen meester C. den Braber erbij kwam, die razend en thousiast was. Hij zorgde ervoor dat in alle groepen de theorie van het verkeer aan de orde kwam. Aangevuld met Mar ly Luteijn en Gerard Overbeeke, heb ben de verkeersouders van het eerste uur de praktijk voor hun rekening geno men." En die praktijk is van wezenlijk belang omdat het de enige manier is om zelfver trouwen te krijgen in het verkeer. Je kunt de theorie nog zo goed beheersen, als je op de fiets in paniek raakt, kun nen er lelijke ongelukken gebeurden. „We beginnen daarom al in in groep nul met de oversteekdiploma's. Dat doen de dames in de verkeersoudergroep. Oefe nen, oefenen en nog eens oefenen. Als de kleuters het goed kunnen, krijgen ze een mooi diploma en geloof maar dat ze daar blij mee zijn." Het verkeer blijft voortdurend een rol spelen in de lessen. Meer dan driehon derd leerlingen moeten per slot van re kening dagelijks vanuit alle hoeken van Krabbendijke naar school en terug. De kinderen die dichtbij wonen, moe ten komen lopen, want anders wordt de fietsenstalling wel erg vol. De fietser- tjes die alleen komen, moeten de regels en de vaardigheden goed beheersen. Daarom huurt de school elk jaar voor groep vier een stel trapkarren. „Dat vin den ze prachtig. Spelenderwijs brengen we ze wat vaardigheden en verkeersre gels bij. Het is zelfs wel voorgekomen dat een kind, dat nog niet kon fietsen, het via zo'n trapkar heeft kunnen le ren." Noodstop Fietsen in het dorp gebeurt ook regelma tig. Hoe maak je bijvoorbeeld een nood stop, hoe fiets je met één hand en hoe kijk je achterom, zonder een zwengel aan je stuur te geven? „Het heeft allemaal met zelfvertrouwen te maken, en dat heb je, zodra je weet datje het kunt. We maken bewust klei ne stapjes, zodat alle kinderen het kun nen bijhouden." foto Willem Mieras Samen met de twee andere scholen in Krabbendijke, huren de verkeersouders van de Julianaschool elk jaar een bus en een vrachtwagen om de dode-hoek- problematiek onder de knie te krijgen. Volgens De Hond kunnen legio ongeluk ken worden voorkomen als kinderen be seffen dat ze op bepaalde momenten niet worden gezien. Spiegels zijn na tuurlijk ook belangrijk, maar het besef dat je een zwakke weggebruiker bent, en niet altijd zichtbaar, maakt een enorm verschil. Dat neemt niet weg dat je je eigen zichtbaarheid altijd moet ver groten, als dat kan. Op de Julianaschool zijn dus ook regelmatig verlichtingscon troles en lessen met de verlichtingskof fer. Ook de zeer regelmatige gewone fietscontroles vinden regelmatig plaats op het schoolplein. De Julianaschool in Krabbendijke was niet de eerste school die het veiligheid- slabel kreeg van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. Een hele boel scholen kregen het al. Het streven is om alle driehonderd Zeeuwse scholen met zo'n label te kunnen onderschei den, maar de Julianaschool streeft nu naar het behoud ervan. Eergisteren slaagden de verkeersexamenkandiaten alweer voor het praktijkexamen, giste ren was de trapkar alweer op het plein. De Hond: „We hebben nu een reputatie hoog te houden." door Ernst Jan Rozendaal GOES - Goes kan rekenen op een eenmalige financiële meeval ler van 865.000 euro. Ook ande re Zeeuwse gemeenten krijgen er dit jaar tonnen bij. De Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) is namelijk van plan in totaal 500 miljoen euro extra uit te ke ren aan de aandeelhouders. Van de Zeeuwse gemeenten heeft Goes verreweg de meeste aandelen in de BNG. Noord-Be veland heeft de minste. Toch kan die gemeente nog een be drag van 58.000 euro tegemoet zien. Kapelle scoort opvallend goed met 476.000 euro. Borsele kan rekenen op een eenmalige uitke ring van 352.000 euro, Tholen op 302.000 euro en Reimerswaal op 143.000 euro. De BNG heeft de aandeelhou ders voorgesteld de financiële re serve met 500 miljoen euro te verminderen. In augustus moet de aandeelhoudersvergadering dat nog wel goedkeuren. Voor waarde is ook dat de inkoopposi tie van de BNG op de internatio nale kapitaalmarkten niet wordt aangetast en dat de Ne- derlandsche Bank geen bezwaar maakt. Het gaat bovendien om geschat te bedragen, want de precieze berekening moet nog plaatsvin den. Een woordvoerster van de BNG waarschuwt daarom dat gemeenten zich niet te vroeg rijk moeten rekenen. „Het zou voorbarig zijn als we het geld al uitgeven", zegt de Goese wethouder S. van 't West einde (WD, financiën). „Maar we kunnen er al wel vast over nadenken." Ze noemt de eenmalige uitke ring 'redelijk bijzonder'. Ze gaat met het college van burgemees ter en wethouders en de gemeen teraad nadenken over een be stemming. Toevoegen aan de al gemene reserve ligt voor de hand, maar die pot is voldoende gevuld. „Er is dus ruimte om het aan eenmalige zaken uit te ge ven", aldus Van 't Westeinde. Aan de raad zijn toezeggingen gedaan over het opknappen van de dorpshuizen in 's-Heer Hen drikskinderen en 's-Heer Arendskerke. Van 't Westeinde sluit niet uit dat een deel van het. geld daarvoor wordt ge bruikt. Wethouder J. Herselman (WD, financiën) van Kapelle heeft de meevaller al voor 99 procent in geboekt. Oppotten is er wat hem betreft niet bij. „Ik ga de ge meenteraad vragen er een leuke bestemming voor te vinden. Mooi dat dit plotseling uit de lucht komt vallen. Hebben we destijds, ver voor de Middeleeu wen, toch een goede gok gedaan door zoveel aandelen van de BNG te kopen." Bedragen De bedragen die de overige Zeeuwse gemeenten waarschijn lijk krijgen uitgekeerd zijn 213.000 euro voor Schou- wen-Duiveland, 631.000 euro voor Vlissingen, 442.000 euro voor Middelburg, 63.000 euro voor Veere, 408.000 euro voor Terneuzen, 156.000 euro voor Hulst en 91.000 euro voor Sluis. zaterdag 3 juni 2006 b 17 MIDDELBURG - Een 72-jarige inwoner van Scherpenis- se is de toegang ontzegd tot het bejaardenhuis Ten Anker in Tholen. De man heeft eerder voor problemen gezorgd bij bezoe ken aan zijn moeder in Ten Anker en daardoor al een ver bod gekregen om het verzorgingstehuis nog binnen te gaan. Desondanks maakte hij zich vorig jaar 11 december en 19 januari dit jaar schuldig aan lokaalvredebreuk door opnieuw Ten Anker binnen te gaan. Daarvoor moest ver dachte gisteren in Middelbrug afrekenen. De politierech ter veroordeelde hem conform de eis tot tweehonderd eu ro boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. Of de verdachte, het vonnis heeft aanvaard, valt te betwijfe len. Hij verliet tijdens de uitspraak scheldend en tierend de rechtszaal. De man riep na het horen van de eis: „Dit pik ik niet. Ik ga in hoger beroep. Tholen is een mooi ei land. Alleen wonen er slechte en zeer slechte mensen", foeterde hij. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen onderzoekt of ze kan ontkomen aan een indirecte investering van vijf mil joen in een verdiept spoor in Goes. Havenschap Zeeland Seaports maakte donderdag bekend twintig miljoen euro te steken in de komst van een verdiept spoor. Daarmee moet de overlast van een toenemend goederenvervoer door de komst van de Westerschelde Container Terminal in Vlissingen-Oost worden beperkt. Vijf van cle twintig miljoen euro van het havenbedrijf is afkomstig van de ge meente Vlissingen. De Vlissingse CDA-fractie vindt de si tuatie uiterst vreemd en stelde er donderdagavond tijdens de raadsvergadering vragen over. „Zeeland Seaports heeft nooit geïnvesteerd in infrastruc tuur buiten het havengebied. Wordt dit nu iets nieuws wat we vaker gaan meemaken?", vroeg fractievoorzitter M. Geilenkirchen. „De Zeeuwse infrastructuur is naar on ze mening een verantwoordelijkheid van de provincie. Vlissingen kan met een eenmalige uitkering van vijf mil joen zelf ook heel veel doen aan haar eigen infrastruc tuur." Wethouder T. Verhage, die in het Algemeen Be stuur van Zeeland Seaports zit, zei evenmin gelukkig te zijn met het besluit en vertelde dat ze in het Algemeen Be stuur tegen het voorstel heeft gestemd. Maar dat was niet genoeg. „De meerderheid was vóór. We zijn in feite gedwongen die bijdrage te leveren. Maar we gaan onderzoeken hoe we er onderuit kunnen komen." TERNEUZEN - Op de Binnen vaart weg in Terneuzen is gistermiddag rond half vijf een 26-jarige man uit Arras (F) aangehouden. Hij werd betrapt op het roken van een joint en bij nadere controle bleek hij in het bezit van in totaal 9,9 gram hen nep. De drugs werden in beslag genomen en de Fransman kreeg een bekeuring van honderd euro. VLISSINGEN - In de nacht van donderdag op vrijdag zijn van een bestelauto in de Berlagestraat in Vlissingen alle vier de banden lekgestoken. De eigenaar is voor enke le honderden euro's gedupeerd. door Mieke van der Jagt KORTGENE - De leden van de Koninklijke muziekvereniging Eendracht Maakt Macht (EMM) uit Kortgene willen de muzikan ten van Advendo, de collega-ver eniging uit Wolphaartsdijk, graag in hun midden opnemen. Een samenwerkingverband tus sen beide verenigingen kan vol gend jaar gestalte krijgen. Advendo, dat al driekwart eeuw aan de overkant van het Veerse Meer de feestelijkheden in Wol phaartsdijk en verre omtrek op luistert, kampt al sinds enige tijd met een gebrek aan leden. Er was een conflict met een diri gent en een deel van het toch al schaarse ledenbestand, stapte op. De enige manier waarop de mu zikanten konden doorgaan, was een samenwerkingsverband met een andere vereniging en EMM lag daarbij het meest voor de hand. De twee verenigingen hel pen elkaar al jaren met de uit wisseling van muzikanten bij op tredens. EMM zit met 35 leden in een wat luxere positie dan Advendo, al heeft ook de Kortgeense fanfa re te maken met jonge leden die voor studie naar elders vertrek ken en dikwijls niet meer terug komen. Volgens vice-voorzitter C. Verburg van EMM biedt de samenwerking voor beide vere nigingen winst. „Het bestuur had al de overtuiging dat er een win-win-situatie kan ontstaan, maar het is wel zo netjes de le den zich daarover eerst te laten uitspreken. Maar ook de leden vergadering bleek zich deze week terdege bewust van de voordelen. Na de zomervakantie gaan we met z'n allen aan tafel zitten om te bekijken hoe we het gaan doen. Dat de samenwer king er komt, staat wel vast.". Ook EMM kan meer optredens, concerten en concoursen aan met een uitgebreider ledenbe stand. Voor beide fanfares wordt de toekomst rooskleuri ger. 's-HEER HENDRIKSKINDER EN - Wandelaars kunnen van dinsdag 13 juni tot en met vrij dag 16 juni lopen in de omge ving van 's-Heer Hendrikskin deren. De avondvierdaagse is er in vijf en tien kilometer. Deelne mers kunnen elke dag vanaf zes uur 's avonds inschrijven in ba sisschool De Poeljeugd aan het Plein. Dat is tevens het vertrek- en eindpunt. (Advertentie) Hoor Frank Balkenende KLOETINGE - W Kloetinge krijgt volgend jaar hel vierde veld waar de voetbalclub al ja ren niet smart op wacht. Wet houder M. Dieleman (CDA, sport) zet alles op alles om dat voor elkaar te boksen. ;De jubilerende hoofdklasser (75 jaar) die met 750 leden en 38 teams het met drie velden (waar van één kunstgras) moet doen, ikrijgt van het college nu de jhoogste prioriteit. „Kloetinge iheeft voorrang en, als het kan, moet dat veld volgend jaar wor den gerealiseerd", zegt de wet houder. Het vierde veld komt te ;n in de boomgaard naast het sportcomplex, een locatie die indertijd werd opgegeven lomdat te veel (juridische) tegen stand werd verwacht van omwo- jnenden. Overigens behield Kloe tinge wel het recht op dat vierde veld, maar het vorige college zei (daar geen geld voor te hebben. Geld opzijgezet Het nieuwe college van CDA, WD en SGP/ChristenUnie heeft er wel geld voor opzijge zet. Binnenkort spreekt Diele man met het bestuur van de voetbalclub over de wensen. Een onderwerp van gesprek is a bijvoorbeeld of het een veld met natuur- of kunstgras moet wor gden. Kunstgras kost vijf ton, na- tuurgras 170.000 euro. Het is wel zo dat kunstgras duurzaam, vrijwel altijd bespeelbaar en on derhoudsarm is. Aan de andere kant blijft bij de keuze voor na- tuurgras mogelijk (meer) geld over om de accommodatie op te knappen en wat meer parkeerge legenheid te scheppen, al is daar voor weinig ruimte op en rond het Wesselopark. Ook moeten gemeente en het Kloetinge-bestuur uitvechten wie er nu precies verantwoorde lijk is voor de (uit 1976 dateren de) verouderde gebouwen op het sportpark en wie de opknap beurt zal moeten betalen. „Dat is namelijk niet duidelijk", zegt wethouder Dieleman. Kloetinge-voorzitter J. van der Weele is in elk geval blij dat de hoofdklasser nu eindelijk het vierde veld tegemoet kan zien. Hij opteert voor kunstgras, maar er is ook een mogelijkheid om het trainingsveld, nu een soort zandbak, van kunstgras te voorzien. Kleedkamers Hij onderstreept dat in elk geval renovatie van de accommodatie noodzakelijk is, zeker van de kleedkamers. Die zijn een hoofdklasser onwaardig. „Er zit bijvoorbeeld geen licht in de wc's. Het is iets om je voor te schamen." Kritiek was er ook al tijd op het hobbelige hoofdveld, waarop volgens de club geen mooi voetbal te spelen is. Inmid dels heeft de gemeente haar best gedaan om voor het oefenduel tussen het WK-elftal van Austra lië en Kloetinge, dat gisteren werd gespeeld, het veld opti maal te prepareren. Volgens Van der Weele is dat gelukt. „Het veld ligt er als een zonne- tje bij." Het oplossen van de parkeerpro- blematiek is niet eenvoudig, om dat de ruimte ontbreekt, zegt de voorzitter. Vooral als Kloetinge thuis speelt tegen de andere Zeeuwse hoofdklasser, Hoek, dan staan de auto's tot ver in het dorp. Toch krijgt de club zelden klach ten over de incidentele drukte rond het Wesselopark. „Dorpe lingen hebben er begrip voor. We houden tenslotte een hele boel jeugd van de straat." Met het vierde veld komt een eind aan de uitbreidingsmoge lijkheden van het Wesselopark. Als dat verder zou groeien, ko men natuurwaarden in het ge drang. Het college heeft besloten het vierde veld nog niet op te nemen in het bestemmingsplan voor het gebied waarin het Wesselo park ligt. Als bezwaar wordt ge maakt tegen de aanleg van dat veld zou dat het totale bestem mingsplan te lang ophouden, on derstreept wethouder Dieleman. Daarom zal de uitbreiding via een snelle, ruimtelijke procedu re verlopen. Oeze DVO is voor do normale prijs van 9,95 ook verkrijgbaar bij: AK0, Bol.com, Media Markt, Music Store, VanLeest en Wehkamp. Normale prijs 9,95 bruncj <3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 65