pzc Docenten geven verzet fusie op Goes mag lastpak 't Hart bedanken •131 2e pinksterdag Tegeldie ven slaan slag in oude boerenwoningen Binnen paar maanden finale beslissing St.Willibrord en Buys Ballot Goes )iefstal uit auto Middelburg Julstenaar lestraft voor lrankdelicten Intensieve controle verkeer Baggeren voor pont op Gorishoek Animo enquête muziektent matig 2e Pinksterdag geopend! MET GRATIS INTERIEURADVIES WOON PLAZA MIDDELBURG Bevroren lmail:redactie@ pzc.nl jstbus 314460 AA Goes ivertentie-exploitatie: oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; ■^lationaal: 020-4562500. :aterdag 3 juni 2006 editie Bevelanden-Tholen jor■Willem van Dam iOES - De docenten van het St. hllibrordcollege in Goes heb- en hun verzet tegen de voorge- famen fusie met het Buys Ballot- pllege opgegeven. Dat heeft oorzitter D. Oostdijk van de MB, de personeelstak in de me- ezeggenschapsraad van het St. Fillibrordcollege, gisteren ge- jej finale beslissing over de fu- plannen van de twee scholen ibr voortgezet onderwijs in ies valt .vermoedelijk begin itember. Het bestuur van. het iys Ballot en het Willibrord ift deze week het eindrapport iuwen aan de nieuwe school ïgeboden aan de medezeggen- iapsraden en het personeel. »k de leerlingen en hun ouders ijn geïnformeerd over de plan- en voor de nieuwe school. Ie directies van het protes- ints-christelijke Buys Ballot- lege en het katholieke Willi- •dcollege gaan ervan uit, dat e medezeggenschapsraden zich j. grote lijnen in het eindrap- IDDELBURG - Op de Noord- feg in Middelburg hebben au- krakers in de nacht van don- Irdag op vrijdag toegeslagen. lit een personenauto die daar gparkeerd stond, werd audioap- aratuur gestolen. De ïdio/cd-speler vertegenwoor- igt een waarde van enkele hon- trden euro's. HDDËLBURG - Een 29-jarige iwoner van Hulst is gisteren por politierechter A. Gaalteer ■oordeeld wegens een aantal :oholdeliclen tot 1800 euro te, anderhalf jaar rijontzeg- ng, elf dagen cel en twee we ll voorwaardelijke gevangenis- raf. man is verder een contactver- (Advertentie) WERKKLEDING Advertentie de zon maakt alles mooier... zelfs de prijzen! nu 30% korting op de voorjaars- en zomercollectie w.denobelaerdomburg.nl ooststraat 8. domburg elke dag geopend port kunnen vinden; alle geledin gen (zoals docenten, ondersteu nend personeel, leerlingen en ouders) zijn bij de voorbereidin gen betrokken geweest. Aanvankelijk leefden er vooral onder docenten van het St. Willi- brordcollege bezwaren tegen de voorgenomen fusie. Zij vreesden onder meer dat de sfeer en iden titeit van hun school verloren zullen gaan. Rector J. Brand van het Willi brord zei gisteren, dat de weer stand binnen zijn docenten korps grotendeels is weggesmol ten. Alle leerkrachten, aldus Brand, zijn bereid om - zij het kritisch - mee te denken en mee te doen. Voordelen PMR-voorzitter Oostdijk beaam de dat gisteren. Volgens Oost dijk hebben de docenten inmid dels ingezien dat een fusie ook tal van voordelen kan bieden. De PMR-voorzitter zei - net als Brand - dat het personeel voor een kritische maar constructie ve opstelling heeft gekozen. In het eindrapport dat het be stuur deze week presenteerde, wordt de opzet voor de nieuwe fusieschool (in totaal ruim 2600 leerlingen en 200 docenten) ge schetst. In het rapport wordt na drukkelijk gekozen voor klein schaligheid. Het ligt in de bedoe ling om binnen één organisatie tot vijf 'scholen' te komen, waar bij binnen één gebouw aan een vaste groep leerlingen wordt les gegeven door een klein docenten team. Zo wordt voorkomen dat leerlingen en docenten van el kaar vervreemden. Volgens het rapport zullen de leerlingen in de praktijk weinig veranderin gen in hun schoolcarrière mer ken. Wel krijgen ze - als gevolg van de fusie - meer keuzemoge lijkheden. De identiteit van de toekomsti ge school wordt in het fusiedocu ment omschreven als 'open-christelijk'; er is ruimte voor zowel christelijke als niet-christelijke levensovertui gingen. In het voorstel blijven de leerlin gen voor de afdelingen vmbo ka- der- en basisberoepsgerichte leerweg (leerlingwezen) gehuis vest aan de 's-Heer Elsdorpweg. Op de locatie Zuid (Fruit laan/Bessestraat) komen de af delingen van de vm- bo-theoretische/gemengde leer weg (voorheen de mavo) en de havo. Op de locatie Oost (Berg weg) komt een aparte vwo-afde- ling met atheneum en gymna sium. „Door deze indeling kun nen alle afdelingen zich goed profileren en zijn er nauwelijks verplaatsing van leerlingen no dig tijdens hun schoolcarrière." Het is de bedoeling dat de fusie per 1 augustus 2007 een feit is. celstraf heeft de verdachte de voorlopige hechtenis uitge- ten it eesrte incident speelde zich |op 21 januari in Hulst, waar zijn' ex-vrouw en haar moe- bedreigde. Dezelfde dag had verdachte dronken een auto ituurd, terwijl hij nog een rij- tzegging van een eerdere ver- rdeling had. et het alcoholgehalte van 790 icrogram bleek hij ver boven limiet van 220 microgram te tten. Op 5 mei vorig jaar werd Hulstenaar in zijn woon- aats betrapt met een alcohol halte van 845 microgram, let alcoholprobleem is de Dotste zorg voor deze jonge- ian", vatte politierechter |aakeer samen. De boerenwoning aan de Zwaakse Weel bij Kwadendamme waaruit vrijwel alle tegels zijn gestolen. door Harmen van der Werf KWADENDAMME - Tegeldieven heb ben huisgehouden in een monumentaal boerenhuis uit 1816 aan de Zwaakse Weel bij Kwadendamme. Vrijwel alle te geltableaus zijn er uitgehaald. Ook uit een verlaten oude boerenwoning bij 's-Heer Abtskerke, van wijlen Adrie van der Meulen, zijn bijna alle waardevolle tegels verwijderd. Vereniging Natuurmonumenten is de ei genaar van de boerderij bij Kwadendam me. Het bedrijf staat sinds juni vorig jaar leeg, toen landbouwer J. van Iwaarden gedwongen werd zijn veestapel weg te ha len. „Het is triest", reageert medewerker R. Wink van Natuurmonumenten op de diefstallen. „We hebben de ramen dicht getimmerd, sloten op de deuren gezet en hoekijzers geplaatst, maar toch werd er nog ingebroken. We hebben gedaan wat we konden doen." G. Smallegange, kenner van oude Zeeuw se boerderijen en bestuurslid van de Boerderijenstichting Zeeland, laat in een reactie weten dat hij betwijfelt of er alles aan is gedaan om de diefstallen te voorko men. Hij weet dat Natuurmonumenten gewaarschuwd is door mensen die in de boerderij wilden gaan wonen na een grondige restauratie. „Met die mensen ben ik in de Zwaakse Weel geweest. Ik heb toen gezien dat er tegels weg waren uit de bakkeet. Je kon daar ook zomaar naar binnen." Het beste was geweest, vol gens Smallegange, om anti-tegelkrakers in de boerderij onder te brengen. „Bij leegstaande panden in steden gebeurt dat toch ook om krakers of dieven buiten de deur te houden." Wink van Natuurmo numenten: „We zijn er 's nachts wel eens gaan kijken, maar je kunt moeilijk con stant iemand bij dat huis zetten of erin la ten wonen." De diefstallen zijn door Natuurmonu menten gemeld bij de politie. Smallegan ge acht de kans klein dat de tegels ooit worden teruggevonden. „Er is altijd wel een opkoper voor te vinden. Het hoeft ook niet op te vallen dat ze zijn gestolen. Er zijn zoveel van zulke oude tegels in omloop. Wie weet zijn ze wel naar de Ver- Hij is een lastpak en niet zo zuinig ook, oud-wethouder Thijs 't Hart (PvdA). Die eigen schap heeft hem mede politiek de kop gekost bij de collegevor ming dit voorjaar in Goes, maar dat lastig zijn ook kan lonen, is deze week gebleken, 't Hart voerde namens Goes het verzet tegen de Westerschelde Contai ner Terminal (WCT) aan en dankzij dat verzet kan Goes twintig miljoen euro van ha venschap Zeeland Seaports in casseren voor een verkeerstun- nel onder het spoor en een ver diepte spoorbak door de stad. door Harmen van der Werf GOES - Het is 't Hart niet in dank afgenomen dat hij in 2003 het gevecht aanging tegen de komst van de Westerschelde Container Terminal op het Ka- loot-strand in Vlissingen-Oost. De bedenkers van de WCT-plan- nen in het provinciehuis - met provinciaal bestuurder Daan Bruinooge als Godfather - dach ten er alles aan te hebben ge daan om de boel glad te strij ken. Voor een deel lukte dit ook. Zo werd de gemeente Reimers- waal 'omgekocht' met een extra aantal woningen voor de bebou wing van het verlaten veerplein naast het dorp Kruiningen, Dat een clubje vrijwilligers, vere nigd in Redt de Kaloot, naar de Raad van State zou stappen om te procederen tegen de WCT, was in Middelburg ingecalcu leerd. Maar dat Goes meeging in het verzet, dat was een zware te genvaller. Zonder slag of stoot is dat niet gegaan. Zittend CDA-wethou- der Rinus Dieleman die de Pv dA in Goes eerder dit jaar met medewerking van VVD en SGP/ChristenUnie buitenspel zette bij de vorming van een nieuw college van burgemeester en wethouders, herinnerde er donderdag op een persbijeen komst zelf aan. De financiering van de verkeerstunnel onder het spoor bij het Goese stadskan toor en van de verdiepte spoor bak werd op die bijeenkomst ge presenteerd. Dé verrassing was dat havenschap Zeeland Seaports de helft van de kosten voor zijn rekening neemt, de pro vincie en de gemeente Goes elk vier miljoen en van spoorwegbe heerder ProRail wordt twee mil joen verwacht. Met een subsidie uit Den Haag van tien miljoen euro moet het plaatje dan rond zijn. Tijdens de persbijeenkomst analyse draaide Dieleman er niet om heen. Het is zeker aan zijn voor ganger 't Hart te danken dat de gemeente Goes zoveel geld heeft kunnen lospeuteren bij Zeeland Seaports. „En ik was erbij 'be trokken als voorzitter van de raadscommissie grondgebied", stak Dieleman zijn eigen rol niet onder stoelen of banken. Dieleman en zijn partij, het CDA, steunden dus 't Hart, ter wijl dat niet vanzelfsprekend was. „WD en SGP/Christen- Unie wilden eigenlijk niet mee gaan", aldus Dieleman. Die twee partijen stelden kortweg het economisch belang dat voor Zeeland aan de WCT wordt toe gedicht, boven de problemen die het extra vervoer van containers per trein door Goes zou geven. Ze geloofden dat de provincie toch wel te hulp zou schieten. Het komt ook weinig voor - ze ker in de 'ons kent ons'-provin- cie Zeeland - dat de éne over heid bezwaar aantekent tegen een andere overheid. Goes deed het onder leiding van 't Hart toch en won voor de Raad van State het pleit, met andere be zwaarmakers zoals Redt de Ka- loot. Eén van de hoofdargumenten van het Haagse rechtscollege om het besluit tot aanleg van de WCT te vernietigen, was de on voldoende aandacht voor goede achterlandverbindingen. En dat is voor 't Hart ook altijd dé re den geweest om als gemeente Goes naar de Raad van State te stappen. Hij heeft keer op keer verklaard niet tegen een WCT te OUDDORP - De politie op Goeree-Overflakkee contro leert het verkeer op de N57 (Dammenroute) en N59 (de route via de Grevelingendam) intensief op rijgedrag. De ze controles gebeuren met onherkenbare auto's en moto ren. De politie geeft extra aandacht aan onder meer extre me snelheidsovertredingen, bumperkleven, ongeoorloofd inhalen, niet-handsfree bellen, alcoholgebruik en rijden door rood licht. De actie wordt gehouden om de verkeers veiligheid te vergroten en het aantal zware ongevallen naar beneden te brengen. De intensieve controles houden niet op bij de provinciegrens. Ook op het Zeeuwse deel van beide wegen wordt deze dagen intensief gecontro leerd. GORISHOEK - In opdracht van de gemeente Tholen wordt vóór 1 juli gebaggerd in de aanloop tot de steiger bij Gorishoek. Dit gebeurt, omdat de nieuwe veerboot tus sen Yerseke en Gorishoek, de Adriana van Arjan en Mia Pluissen uit Yerseke, anders niet bij Gorishoek kan ko men. Het zag er even naar uit dat het pontje vanwege dit probleem naar de Bergsche Diepsluis zou moeten verkas sen, maar de gemeente Tholen biedt dus uitkomst. Vorig seizoen voer André Beusenberg nog met zijn motorschip Harpoen tussen Gorishoek en Yerseke. Hij begon met het pontje, het eerste toeristische in Zeeland, in 1988. Zijn schip stak slechts 70 centimeter diep, de Adriana steekt 1,75 meter diep. Vandaar dat er moet worden gebaggerd bij Gorishoek. Voordeel is dat de Adriana zeewaardiger is. De pont vaart tussen Yerseke en Gorishoek vanaf 4 juli tot en met 30 september; in juli en augustus van maandag tot en met vrijdag en in september alleen op woensdag. KLOETINGE - Het gaat erom spannen of de enquête over het al dan niet plaatsen van een muziektent aan het Marktveld in hartje Kloetinge voldoende reacties ople vert. Eén van de spelregels van door de Vereniging Dorps belangen Kloetinge (VDK) uitgeschreven enquête is dat minstens 35 procent van de Kloetingse huishoudens gerea geerd moet hebben, anders is de uitslag niet rechtsgeldig. De VDK laat de enquête uitvoeren door welzijnsorganisa tie SMWO in Goes waai* de formulieren ook naar toe moe ten worden gestuurd. De sluitingstermijn was gisteren. Volgens J. Bekker van SMWO zal het afhangen van het aantal formulieren dat dit weekeinde binnenkomt of de 35 procent (441 van de 1261 huishoudens in Kloetinge, in clusief 'de buitenwijk' Oostmolenpark) wordt gehaald. Het is de bedoeling in de loop van dinsdag het resultaat van de enquête bekend te maken. De plaatsing van een muziektent is omstreden bij omwonenden van het Markt veld en het aangrenzende Geertesplein. (Advertentie) het alfabet van Zeeland foto Ruben Oreel enigde Staten of Zuid-Afrika verdwe nen. Je hebt daar vrij veel liefhebbers van oud-Nederlands tegelwerk." Een te gel brengt volgens Smallegange zestig tot honderd euro op, afhankelijk van de ouderdom. Niet alleen uit de boerderij aan de Zwaakse Weel zijn tegels ont vreemd, ook uit die van wijlen Van der Meulen bij 's-Heer Abtskerke. In het huis van Van der Meulen zaten niet zo veel en ook minder waardevolle tegels, weet Smallegange. Op tegeltableaus in de woning bij de Zwaakse Weel stonden onder meer een stier, klok en kanarie- kooi afgebeeld, vertelt Wink van Natuur monumenten. Natuurmonumenten heeft een aantal tegels veiliggesteld, maar, ver klaart Wink, 'de mooiste zijn eruit'. (Advertentie) VAN 12:00 UUR TOT 17:00 UUR (14 uur per klant) EEN WERELD VOL WONEN Buitenruststraat 20 Middelburg (Naast Trendhopper) Advertentie www.woonboulevardbreda.nl zijn, maar dat het achterland niet met de lasten daarvan mag worden opgezadeld. Voor Goes zat (en zit) er nog iets anders aan vast. Het spoor vormt meer en meer een barrière in de stad, met of zonder WCT. De grote fi nanciële belangen die aan de WCT kleven, boden de kans om die barrière met geld van ande re overheden te slechten. 't Hart heeft die kaart slim uitge speeld, maar - en dat moet zuur zijn - mag er niet meer als wet houder de vruchten van pluk ken. Het is misschien zelfs zo dat het WCT-verzet een nagel aan de politieke doodskist van 't Hart is geweest. Hij heeft er in elk geval vijanden mee ge maakt. Ligt mogelijk toch een klein eer betoon aan 't Hart in het ver schiet? Dat Goes de spoorwer ken naar 't Hart vernoemt? Thijs-tunnel of - als dat te veel eer is - 't Hart-spoorbak? Zijn opvolger Dieleman reageerde donderdag tijdens de persbijeen komst op die suggestie slechts met een glimlach. Alles voor in en om het huis van 11.00 tot 17.00 uur. 44 Woonwinkels met: zitmeubelen, eethoeken, kasten, slaapkamers, keukens, vloeren, woonaccessoires, verlichting, baby- peuter artikelen, elektronica, tuinmeubelen en horeca. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! zeeuwse almanak Een Hulster stel genoot on langs in zijn favoriete etablis sement van een heerlijke dis. Het was wat veel, er moest nog een gaatje overblijven voor het dessert, en van al het lekkers van het hoofdgerecht bleef zodoende behoorlijk wat onaangeroerd op de borden. „Vries het maar in", dolde de mannelijke helft van het kop pel. De ober boog zich discreet voorover en fluisterde ijzig: „We kunnen het maar één keer invriezen m'neer. er !n de zomermaanden... veel acties en voordeel f op alle merken! V km tffp OetMeffs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63