SALE 40 [ran heeft rond 2010 atoombom volgens VS Gedode Irakezen hadden weinig aan strenge regels Luchtbrug naar Oost-Timor open VN blijven nog zes maanden in rampgebied op Java Ontslag Russische hoofdaanklager Ojdanic eist uitstel van zijn proces Amerikaan (74) geëxecuteerd Hond en baasje bijten man an?GEB3BiniiEm Unesco speurt in Bosnië naar piramides rHri irk slamitische staat gaat door met uraniumverrijking Europa zet snel inzetbare teams grensbewaking op Srote actie ;5ritse politie egen terreur n zaterdag 3 juni 2006 5 MOSKOU - Het Russische Hogerhuis heeft gisteren op verzoek van president Poetin de belangrijkste aanklager van het land ontslagen. Het vertrek van procureur-gene raal Vladimir Oestinov (53), die zelf om zijn ontslag zou hebben gevraagd, volgt na kritiek van Poetin op de ge brekkige aanpak van corruptie. Oestinov bekleedde de post sinds het voorjaar van 2000. Onder zijn bewind is de vervolging ingezet van een reeks prominente zakenlieden onder wie Vladimir Goesinski, Boris Berezovski en Michail Chodorkovski. Lokale media meldden dat het ontslag mogelijk te maken heeft met de slechte gezondheid van Oestinov. ANP/AFP/RTR DEN HAAG - De voormalige Joegoslavische minister van Defensie, generaal Dragoljub Ojdanic, eist uitstel van het proces dat het Joegoslavië-Tribunaal volgende maand te gen hem wil beginnen. Volgens een pleitnota die de griffie van het VN-hof giste ren publiceerde, acht de verdediging een eerlijk proces te gen Ojdanic onmogelijk, omdat zijn advocaten te weinig onderzoek hebben kunnen verrichten in Kosovo. In mei vielen tientallen gewonden toen een woedende menigte Kosovo-Albanezen Ojdanic' advocaat Tomislav Visnjic aanviel, die onder politiebegeleiding onderzoek was ko men doen. De Sei-vische jurist moest daarop vertrekken. Omdat hoofdaanklaagster Del Ponte wel getuigen in Kos ovo kon horen en de plaatsen van veronderstelde misda den kon bezoeken, is het beginsel van de 'wapengelijk heid' van de partijen geschonden, aldus Visnjic. ANP A2 bij Gotthardtunnel weer dicht GENÈVE - De A2 bij de Gotthardtunnel in Zwitserland is gisteren opnieuw gesloten, minder dan twee uur na de heropening. De politie nam de maatregel nadat opnieuw rotsblokken op de weg waren terechtgekomen. De snelweg tussen Basel en Milaan was sinds woensdag ochtend gesloten, omdat er enorme rotsblokken op de weg terecht waren gekomen. Daardoor vielen twee do den. De ANWB adviseert om voorlopig gebruik te blijven ma ken van de omleidingsroute over de A13. ANP/DP A MCALESTER - Een 74-jarige man is deze week in de Amerikaanse staat Oklahoma door een dodelijke injectie geëxecuteerd wegens de moord op zijn stiefzoon in 1984. John Boltz is de oudste man die ooit in Oklahoma is geëxe cuteerd. Voorheen was dat Robert Hendricks die in 1957 op 64-jarige leeftijd werd terechtgesteld. ANP/RTR PEKING - Een man uit Peking heeft recht op smarten geld omdat hij is gebeten door een hond èn diens baas. Een rechtbank veroordeelde de eigenaar van de viervoe ter gisteren tot bijna duizend dollar schadevergoeding. Nadat de hond de man in zijn linkerbeen beet kwam het tot een ruzie tussen het slachtoffer Huo en de baas van de hond, Liu. Liu beet in de linkerwang van Huo, waardoor er een wond van twee centimeter ontstond. ANP/AFP door Robert Bloemen en Hans Heijt GENEVE - De VN-vluchte- lingenorganisatie Unhcr be gint een luchtbrug naar Oost-Timor om hulp te bie den aan de tienduizenden mensen die voor het geweld in de voormalige Portugese kolonie op de vlucht zijn ge slagen. De Unhcr stuurt on der meer tenten, lakens en jer rycans. Door confrontaties tussen re geringstroepen en rebelleren de militairen en bendeoorlo gen raakten in Oost-Timor honderdduizend mensen ont heemd. Van hen bevinden zich er 65.000 in dertig kam pementen in en rond de hoofd stad Dili. De Unhcr stuurt hulpgoederen voor maximaal dertigduizend mensen. Ande re hulporganisaties zenden eveneens voorraden. Boven dien stuurt de VN-organisa- tie dit weekeinde een team naar Oost-Timor om onder meer te helpen met het opzet ten van tentenkampen. De Australische minister van Justitie, Ellison, roept de in ternationale gemeenschap op politiemensen naar Oost-Ti mor te sturen. Volgens El lison is versterking nodig om dat er nog maar 160 Oost-Ti- morese politiemensen actief zijn. Australië stuurde der tienhonderd militairen en 71 politieagenten naar Oost-Ti mor om het geweld te beteuge len. De laatste dagen zijn het vooral plunderende bendes die voor onrust zorgen. Au stralië verklaarde zich bereid lange tijd te blijven. „Andere landen kunnen echter ook een bijdrage leveren", benadruk te Ellison. Landen als Malei sië, Nieuw-Zeeland en Portu gal stuurden al eenheden naar Oost-Timor. Het gaat echter om kleine aantallen. Ondanks de buitenlandse mi litairen was Dili gisteren op nieuw het toneel van plunde ringen. Honderden mensen hielden huis in een regerings gebouw. Ze gingen aan de haal met computers en ande re apparatuur en kantoorspul len. ANP (Advertentie) 3 QSEQ?ZaaB£!OTl:| H '1LU3 www.vervat.nl Advertentie (AMPEERSUPERMARKT ENTEN - VOUWWAGENS .ARAVANS-OCCASIONS Skottel Met slangpilaar voor alle gangbare gasflessen. Incl. draagtas, van 89- 67." van 709 4." VERVAT ROTTERDAM Sladionweg 31/33, 3077 AP Rotterdam Tel: 010-497 08 22 De VN hebben een 103 miljoen dollar kostend hulpplan opge steld. C. Higgins, die namens de VN de humanitaire hulp in het gebied coördineert, gaat er van uit dat vrij snel met de wederop bouw kan worden begonnen. Hij denkt dat de noodhulp nog hooguit een maand nodig is. Het natuurgeweld kostte meer dan 6200 mensen het leven. Tijdens de zes maanden duren de hulpoperatie wil de volkeren organisatie voor tweehonderd- OPATIJA - De cultuurorganisa tie van de Verenigde Naties, de Unesco, onderzoekt of in Bosnië-Herzegowina piramides voorkomen. De Unesco reageert op de claim van Bosnische ama teurarcheologen die zeggen dat zij in het Visoko-dal de eerste pi ramides van Europa hebben ont dekt. De Unesco zei gisteren dat een team deskundigen de komende maanden de beweringen onder zoekt. Sinds medio april legden vrijwilligers een aantal grote steenblokken bloot in een van de drie heuvels in het Viso ko-dal die de vorm van een pira mide hebben. Volgens een Egyp tische geoloog zijn de stenen op dezelfde manier gepolijst als de blokken van de beroemde pira mides van Gizeh. Veel Bosniërs hopen dat het om door mensenhand vervaardigde bouwwerken gaat. Een groep Bosnische archeologen en histo rici bestempelde de claim echter als onzin. ANP/AFP (Advertentie) I BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230. 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500, Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 mfo@bleijenbergbv.nl www.bleiienbergbv.nl Slachtoffers van de aardbeving worden opgevangen in noodhopitaals, zoals dit stadion in Yogyakarta. door Patricia de Zoete YOGYAKARTA - De Verenigde Naties blijven nog zes maanden actief op Java om hulp te geven aan de slachtoffers van de aard beving. Dat hebben de VN giste ren bekendgemaakt. duizend mensen die ernstig zijn getroffen door de aardbeving on der meer noodonderkomens, me dische hulp, schoon water, voed sel en extra bescherming voor kinderen bieden. Intussen verbetert de medische toestand zich in het gebied. Nog steeds worden patiënten binnen gebracht, maar de situatie is on der controle, aldus het Rode Kruis. Alhoewel de ziekenhui zen overvol zijn, spreken ook de VN over stabilisering. De regering in Jakarta heeft zes duizend extra agenten naar het rampgebied gestuurd uit angst voor plunderingen. De aanlei ding voor de uitzending van de politiemacht zijn berichten in de media dat dieven verkleed als hulpverleners waardevolle spullen stelen. De familie van de voormalige foto RTR dictator Soeharto heeft volgens het persbureau Antara ruim 83.000 euro geschonken aan de slachtoffers van de aardbeving. De generaal heeft tijdens zijn drie decennia durend bewind volgens critici miljarden dollars verduisterd. ANP/AFP/DPA (Advertentie) (m.u.v. feest en hoogzomer) exclusieve kinderkleding worldkidswear.com Gasthuisstraat 3, Goes ifvtnujTidiLswzjut-CQM. >or_ e rASHINGTON - Als Iran onge- popord zijn omstreden nucleaire •ogramma kan voortzetten, m heeft de islamitische staat ogelijk al rond 2010 een °oombom. Dat voorspelde de ?rtë>rdinator van de Amerikaan- lc inlichtingendiensten, J. Ne- 'atoponte, gisteren, he ,n|ij erkende dat de VS geen vol- dige kennis hebben van het %anse programma, maar hij vajegde eraan toe dat 'Iran vast- %loten lijkt kernwapens te ma zen'. de opmerkingen van Negropon- volgden op een akkoord dat 2 vijf permanente leden van de N-Veiligheidsraad en Duits- nnd in Wenen bereikten over eli een pakket maatregelen om Iran aan te sporen te stoppen met uraniumverrijking. De minis ters van Buitenlandse Zaken van de VS, China, Rusland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland kwamen donderdaga vond laat tot overeenstemming. Als Iran er niet mee akkoord gaat, dan kan het rekenen op 'verdere stappen door de Veilig heidsraad'. De details van het plan zijn niet naar buiten gebracht. Die wor den pas openbaar, als de Iraan- se regering in de komende da gen op de hoogte is gesteld. Te heran krijgt daarna enkele we ken de tijd om te reageren. De topman van de Iraanse orga nisatie voor kernenergie, M. Sae- edi, reageerde gisteren al. Hij zei dat Iran de productie van laagverrijkt uranium niet zal stopzetten. Hij herhaalde het Iraanse standpunt dat de verrij king vreedzame doelen dient, na melijk de opwekking van kerne nergie. Hij verwierp alle sugges ties dat Iran in het geheim aan een atoomwapen bouwt. Lichtwaterreactor Details over de 'aanmoedigings maatregelen' zijn niet bekendge maakt. Vermoedelijk gaat het om de levering van een lichtwa terreactor aan Iran en garanties voor de levering van nucleaire brandstof. Verder zou het gaan om handelsvoordelen en veilig heidsgaranties. China en Rus land, beide permanent lid van de Veiligheidsraad, verzetten zich tegen sancties tegen Iran, een belangrijke handelspartner van beide naties. Het is dan ook niet duidelijk hoe ver Moskou en Peking willen gaan als de Ira- niërs negatief reageren. De kans is groot dat Iran op de ze verdeeldheid inspeelt. De Russische minister van Buiten landse Zaken Lavrov zei giste ren dat het pakket het gebruik van geweld tegen Iran in elk ge val uitsluit. ANP/AFP door Ton van Lierop LUXEMBURG - De Europese Unie zet snel inzetbare teams van douane- en immigratie-amb tenaren op, die bijvoorbeeld lan den als Spanje kunnen helpen bij de verwerking van grote stro men asielzoekers. Dat zei de woordvoerder van Eu ropees Commissaris Frattini (Justitie en Asiel) gisteren op het overleg van de EU-ministers van Justitie en Binnenlandse Za ken in Luxemburg. Het gaat daarbij niet om een echt Europees grensbewakings korps, maar eerder om ambtena ren die bij een crisis snel inzet baar zijn. De EU heeft op het ge bied van defensie ook al 'strijd groepen' opgezet voor de inzet bij plotselinge crises. De kwestie is actueel, omdat Spanje nu op de Canarische Ei landen plotseling te maken krijgt met een grote toestroom van vluchtelingen uit Afrika. Frattini presenteert volgende maand een juridische basis voor de grensbewakingsteams. Pas la ter dit jaar moeten daar beslui ten over vallen. In de tussentijd hebben negen EU-lidstaten, waaronder Neder land, Spanje al hulp toegezegd. Het is nog onduidelijk of Neder land Spanje bijstaat met finan ciële ondersteuning, materiaal of personeel dat kan helpen bij de registratie van Afrikaanse asielzoekers. Het Europese coördinatiecen trum voor grensbewaking Fron- tex maakte gisteren ook bekend dat het 2,1 miljoen euro heeft uitgetrokken voor de Spaanse vluchtelingencrisis. Ook Malta, dat als eiland veel asielaanvra gen krijgt, kan rekenen op een deel van het steungeld van Fron- tex in Warschau. Diverse grote Europese lidsta ten, zoals Groot-Brittannië, heb ben Spanje al gezegd zo nodig bewaldngsschepen of -helikop ters te sturen. ANP or- lilt )b0NDEN - Twee mannen zijn jjjisteren in Londen aangehou- f »n bij een grootschalige actie in de Britse politie tegen de ;eiging van terrorisme. Een V(tn de verdachten is daarbij 0)or politiekogels verwond, as lafker 250 politiemannen, agen- 1[n van de binnenlandse inlich- ngendienst MI5, brandweerlie- ïn en medische hulpverleners sIWamen vanaf de vroege och- '%d in actie in met name in de kost-Londense wijk Forest Ga- I Tijdens de operatie is ook ma riaal aangetroffen dat kan die- rjpi voor het maken van een ex- ..osieven. De actie houdt geen =irband met de aanslagen in lli vorig jaar op het openbaar Ervoer van Londen, aldus een jlitiewoordvoerder. ANP/AFP door Harald Doornbos BAGDAD - De jonge Ameri kaanse militair Johnson in Bag dad somt de namen op van colle ga's die onlangs zijn gedood of gewond raakten. Na een tiental namen te hebben genoemd, komt hij aan bij het laatste slachtoffer. „Een vriend van me verloor een paar vingers nadat iemand een staaf dynamiet naar hem gooide", vertelt hij. Specialist Johnson (niet zijn ech te naam) heeft hierdoor een wel zeer negatief beeld van Irake zen. „Ongedierte is het", zegt hij. „Echt, het zijn geen men sen." Johnson, die de lage rang heeft van specialist en boord schutter is op een jeep, is een mi litair die rijp lijkt voor een extra cursus 'ethisch gedrag', zo als nu wordt voorgesteld door sommigen in het Amerikaanse leger. Maar ondanks Johnsons laatdunkende mening over Ira kezen, ging hij niet uit z'n bol in Irak, vermoordde hij geen on schuldige burgers en blies hij niet alles op wat hij tegenkwam. De reden hiervoor, zo lijkt het, is vrij simpel. Het Amerikaanse leger in Rak kent namelijk zeer strenge regels waar de troepen zich aan moeten houden. Dat klinkt dezer dagen wellicht een beetje ongeloofwaardig. Want Amerikaanse mariniers worden beschujdigd van het executeren van 24 Iraakse burgers - van 1 tot 75 jaar oud - in Haditha. zijn Saddams praktijken. Deson danks is het niet zo het Ameri kaanse leger - als geheel - een zootje ongeregeld is dat schie tend en moordend door het land trekt. De troepen moeten zich houden aan een groot aantal re gels. Amerikaanse militairen mogen bijvoorbeeld geen lucht aanvallen of artilleriebeschietin gen uitvoeren in Bagdad, omdat de kans op een afzwaaier te groot is. Ook is het strikt verboden om op kinderen te schieten. Dat heeft er al wel toe geleid dat het Iraakse verzet in de steden juist kinderen gebruikt om vanaf bal kons staven dynamiet of hand granaten te gooien in voorbijrij dende Amerikaanse voertuigen. Amerikanen mogen daarnaast niet zonder reden op iemand schieten. „Ik moet me iedere dag weer aan eindeloos veel regeltjes hou den", vertelt specialist Johnson. „We hebben allemaal het gevoel dat we een oorlog vechten met twee handen en een been vastge bonden op onze rug." Vietnam De situatie in Irak wordt steeds vaker vergeleken met de oorlog in Vietnam. Nu hebben de Ame rikaanse troepen er zelf een extra vergelijking aan toege voegd: Op 16 maart 1968 execu teerden Amerikaanse militairen in het Vietnamese dorp My Lai 504 burgex-s, in leeftijd varië rend van 1 tot 82 jaar. GPD Ook in Ishaqi, zo meldt de Brit se zender BBC, lijkt er bewijs te bestaan dat mariniers elf fami lieleden doodschoten - opnieuw veel vrouwen en kinderen. Aanklachten Tevens wordt er onderzocht of een Amerikaanse militair een Iraakse burger heeft geëxecu teerd en daarna een geweer en een handgranaat naast het lichaam van de man heeft ge legd om hem af te kunnen doen als een opstandeling. Dit zijn al lemaal extreem serieuze aan klachten. Indien waar - en daar lijkt het op - zou dit niet alleen kunnen leiden tot moordaan- klachten tegen de individuele mariniers, maar tevens tot een vernietigend imago-probleem voor het Amerikaanse leger in Irak. Want nadat er al geen mas savernietigingswapens in Irak werden gevonden, was de be langrijkste overgebleven reden voor de invasie dat het misdadi ge bewind van Saddam Hoes sein tenminste ten val was ge bracht. Het standrechtelijk executeren van burgers lijkt echter niet al leen op Saddams praktijken; het Ook in Ishaqi (foto) lijkt bewijs te bestaan dat mariniers er elf fami lieleden doodschoten. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5