België stookt wiet vuurtje weer op Pi Vierduizend dollar voor een illegale gevangenis PZC PZC Racisme R Hindoes Nepal boos over vorming seculiere staat Grensoverschrijdende samenwerking verandert in gesteggel over vestiging shops Sli 3 juni 1953 E zaterdag 3 juni 2006 door Wout Baceman Burgemeester Gerd Leers brieste bijna van veront waardiging. Waar hadden die Belgen het over. Jarenlang al doet één van de Maastrichtse koffieshops prima zaken op nau welijks 900 meter van de grens. Niemand die er ooit om maalde. Maar nu hij de overlast van drugstoeristen in zijn stad ver der wil terugdringen door meer shops richting grens te verplaat sen, zou hij plotseling het Ver drag van Schengen en andere Europese verdragen overtreden. Zijn collega burgemeester Jan Lonink van Temeuzen begreep de commotie die een week gele den ontstond toen hij op een symposium in Gent een onder zoek aankondigde naar de moge lijke vestiging van een koffie shop aan de grens bij Zelzate, ook al niet. Het ging om een on derzoek, bleef hij maar herha len, meer niet. „Wij voeren alleen uit wat in het coalitieakkoord; is opgeno men. Het is helemaal niet zeker dat er ook inderdaad een koffie shop aan de grens verrijst", ver duidelijkte hij later nog eens voor een batterij televisiecame ra's. Niets nieuws onder de zon. Jarenlang repte werkelijk geen enkele Vlaamse bestuurder of wetenschapper over de gestage trek van Noord-Franse en Bel gische drugstoeristen richting Maastricht of Terneuzen. Op gezette tijden werd bij wijze van ontmoediging gepoogd die stroom wat in te dammen door intensieve grenscontroles te hou den, broederlijk uitgevoerd door Belgische, Franse en Neder landse dienders. Maar de drugs toerist liet zich tot nu toe niet uit het veld slaan. In Maastricht staan er dagelijks gemiddeld 4500 op de stoep, in Terneuzen naar schatting een kleine 2000. Ruim negentig procent is Belg of Fransman. Kwaliteit Ze komen af op de hoge kwali teit van de wiet en op de ont spannen sfeer in en om de shops. Vergeleken daarbij is de handel in steden als Antwerpen, Gent, Bergen (Mons) en Kortrijk heel wat bedreigender. De politie sloot het afgelopen half jaar alleen al in Gent zestig illegale drugspanden, vergelijk baar met soortgelijke acties hal verwege de jaren negentig in Terneuzen. Lonink wees daar tij dens het symposium over drug stoerisme in Gent nog eens fijn tjes op: Terneuzen pakte die ille gale dealers hard aan, bande ze uit en heeft nu dankzij het gedo gen van twee koffieshops, die zich aan alle mogelijke strenge regels houden, de drugsverkoop onder controle. Als België dat voorbeeld zou volgen, zou het drugstoerisme op slag verleden tijd zijn en zou ook de illegale (criminele) markt z'n bestaans recht verliezen. Leers en Lonink zeiden het de afgelopen dagen in koor: België is hypocriet bezig. De verkoop is verboden, maar als Belg mag je wel straffeloos wiet roken en maximaal drie gram in je bezit hebben. In Nederland mag wiet worden verkocht, maar je moet het dan wel ter plekke oproken. Lonink in Gent: „En vervolgens kun je knetterstoned in je auto stappen, met alle risico's van dien." Word je op de openbare weg gesnapt met softdrugs, dan krijg je een boete en worden de drugs in beslag genomen. Wetswijziging Trouwens, de bevoorrading van de koffieshops is in ons land ook nog steeds strafbaar. Dat 'ach- terdeurbeleid' schreeuwt al ja ren om een wetswijziging. Zoals ook in België al geruime tijd op een aanpassing van de drugswet geving wordt aangedrongen. Met name de Socialistische Par tij van Waals premier Elio di Rupo is voorstander van versoe peling van het bezit en gebruik van softdrugs. Zijn partijgenote, de federale mi nister van Justitie Laurette On- kelinx, kondigde vorig jaar in derdaad een nieuwe drugswet aan, maar die is nog steeds in voorbereiding. Terug naar de situatie aan de grens. Verkeerswethouder Co van Schaik van Terneuzen pro beerde al eerder de opwinding bij met name 'buurman' burge meester John Schenkels van Zel zate te temperen. Goed gesprek „Ach", stelde de wethouder vast, „eigenlijk verandert er voor Zelzate niet veel als er een koffieshop aan de grens komt. Nu rijden ze naar het centrum van Terneuzen. Wat maakt het nu uit als Belgen en Fransen straks tien kilometer minder ver moeten rijden? In een aanzuigen de werking geloof ik niet. Ze we ten nu ook al tot in Zuid-Frank rijk dat er in Terneuzen koffie shops zijn." Van Schaik verwacht dat Schen kels in een goed gesprek wel te kalmeren valt. Maar die verklaarde op Hemel vaartsdag dat hij de overlast, die Zelzate ondervindt van de drugstoeristen van en naar Ter neuzen, 'kotsbeu' is. Lonink kreeg in het tv-programma De Zevende Dag, maar ook tijdens het symposium in Gent, compli mentjes voor zijn terughouden de koffieshopbeleid uit onver wachte hoek: van de adviseur van premier Verhofstadt, profes sor Brice De Ruyver. „Jan Lo nink heeft zijn zaakjes goed voor elkaar", zei hij bij herha ling. Diezelfde De Ruyver ver kondigt nu, namens Verhof stadt, dat Nederland met z'n kof fieshopbeleid de Europese re gels overschrijdt. Als dat zo doorgaat, zet de Belgische pre mier de zaak op de agenda van de eerstvolgende Europese top. Minister Donner van Justitie be loofde zijn collega Onkelinx don derdagavond in Luxemburg prompt dat hij de kwestie nog eens tegen het licht zal houden. Hij gaat nog eens met de grensre gio's in conclaaf. Burgemeester Leers van Maas tricht haalt de schouders op en zet z'n spreidingsbeleid onver stoorbaar voort. Want één ding zien veel mensen over het hoofd: in oktober zijn er in België gemeenteraadsver kiezingen. Dat zou wel eens dé reden kun nen zijn voor al die commotie. 't\ deH acisme is de laatste jaren toegenomi' vindt tachtig procent van de Nederlandefc Een grote groep ervaart die ontwikkel! als zorgelijk. Daar staat tegenover dat veruit )orp meeste Nederlanders niet racistisch zijn. Want," blijkt uit het onderzoek van de PZC en andere iASH gionale kranten, een forse meerderheid staat popord tief tegenover allochtonen. '°gra Dat is een gunstiger beeld dan velen zouden v^n wachten. De zo vaak geroemde Nederlandse toj^i rantie is al een aantal jaren aan slijtage onde%rdi vig en omdat een handvol politici zich erop Isj inli voorstaan dat je vooral hardop moet zeggen wat'opoi denkt, lijken de verhoudingen geregeld op scht gezet. Toch, op basis van het aantal incident}.er* met een racistisch karakter kon al eerder de coaa^es clusie worden getrokken dat het hier wel meeva,egd( Nederlanders lijken niet zozeer tolerant als vjslot< pragmatisch: als we dan met z'n allen op zen', klein stukje grond bij elkaar moeten wonen, de opi kan dat het best op een vreedzame manier. volf Als we het begrip allochtoon echter verkleinen de islamitische bevolkingsgroepen, dan liggen verhoudingen scherper. De islam heeft duideli een slecht imago in Nederland. De helft van de o dervraagden geeft onverbloemd aan dat zij bangh T voor de invloed van moslims op onze samenleviJ' en keuren de islam af. Zij noemen de islam een re* gie die niet voor vrede staat. Er valt niet aan te o?* komen dat hierbij de aanslagen in New York, M drid en Londen en de moord op Theo van Gpv| een grote rol spelen. In het dagelijks leven zul! Nederlanders doorgaans weinig te vrezen hebtpNI van hun islamitische buurtgenoten. Maar, wiU?tef' - - in b in d we de samenleving leefbaar houden, dan mag wttÊÊim&m De koffieshops Checkpoint en Miami in Terneuzen trekken dagelijks een kleine 2000 bezoekers. foto Wim Kooyman in het onderzoek gesignaleerde angst niet omsl'aseigi in islamofobie. Hier ligt een belangrijke taak vc\n de moslimgemeenschap zelf, die er tot dusver ojor j voldoende in slaagt, duidelijk te maken dat zij a a slagen afwijst, bekrompen uitlatingen van ima?ker afkeurt en voorstander is van een scheiding van!n V£ ligie en staat. Van de kant van de autochtoif1^0* mag meer begrip worden verwacht voor de spa gaat waarin veel gelovige moslims hier verkerend j het belijden van hun geloof valt soms moeilijkost- combineren met onze vrije levensopvattingen. Tij politiek kan daarop inspelen door, zoals PvdA-lFaa der Wouter Bos zijn CD A-collega Maxime Verln 7' gen verwijt, zich minder te richten op 'de dreiging en alles wat er misgaat'. v Zo veel, dat is immers zeker, gaat er namelijk n|rvo mis. ?liti door Bikash Sangraula Het Nepalese parlement riep vorige maand de tot dan enige hindoestaanse na tie ter wereld uit tot seculiere staat waarin kerk en staat strikt gescheiden worden. Aanleiding voor het besluit vormde de wens de Maoïsti sche rebellen ertoe te bewe gen deel te nemen aan een vreedzame politiek. Bij de be volking leidde de stap tot gro te woede. Organisaties van hindoes - die gesteund worden door machtige zusterorganisaties in bum-land India - bestempel den het besluit als 'heilig schennis' en 'gevaarlijk'. Men waarschuwde voor een 'reli gieuze kruistocht'. Sindsdien zijn er grote demonstraties ge organiseerd. In de zuidelijke industriestad Birgunj werd twee dagen gestaakt. Hindoe- leiders waarschuwen dat dit slechts het begin is van een nationale campagne. In Ne pal is 80 procent van de bevol king hindoe. „Hoe kan een parlement een beslissing nemen over zo'n se rieuze kwestie? Er had een re ferendum gehouden moeten worden", zegt Diwakar Chand, secretaris-generaal van de Wereld Hindoe Federa tie (WHF). Aan het hoofd van de WHF staat de Nepalees Bharat Keshari Singh, tevens topadviseur van de koning. Nepalezen geloven dat hun vorsten een reïncarnatie zijn van Vishnu, één van de drie belangrijkste hindoegoden. Waar de hindoestaanse orga nisaties zich nog het meeste zorgen over maken, is de vraag of de koe zijn heilige status behoudt in een seculier Nepal. Nu is het slachten van koeien verboden: hindoes be schouwen het dier als reïncar natie van Laxmi, de godin van rijkdom. De koe is tevens het nationale symbool van Ne pal. Rellen Hari Bhakta Neupane, presi dent van de oudste hindoebe weging in Nepal, zegt dat er rellen uitbreken als er koeien geslacht worden. „Hindoesta nen zijn bereid er hun leven voor te geven om dat te ver hinderen." Boedhhisten (twaalf procent van de Nepalezen), moslims en christenen staan achter het besluit van de Nepalese overheid. Vooral de ethnische minderheden zijn blij. „Het hindoeïsme is de voedingsbo dem van discriminatie", zegt antropologe Krishna Bhat- tachan. „Een staatsreligie be tekent de dominantie van één cultuur, één kaste en één taal." Volgens het Nepalese bureau voor statistiek leven er in het land 103 verschillende kasten en etnische minderhe den, worden er ten minste 92 verschillende talen gesproken en tien verschillende religies beleden. Van oudsher hebben de twee hoogste kasten in de hindoehiërarchie - de Brahmins en de Chhetriyas - de macht. De politieke leiders achten de beslissing noodzakelijk om de conflicten in het land op te lossen. De meeste Maoïsti sche rebellen, die al tien jaar een gewelddadige strijd voe ren, behoren tot minderheis- groepen die in het bestuur van Nepal niets te vertellen hebben. Hegemonie „De beslissing heeft de min derheden het gevoel gegeven dat de natie ook van hen is", aldus Raghu Ji Pant, kamer lid en voorman binnen het verbond van zeven democrati sche partijen, het Nepal Vere nigd Marxisten Leninisten Verbond. „Het heeft de hin doehegemonie beëindigd, die de heerschappij van autocrati sche Vishnu-reïncarnaties le galiseerde." Hoewel analisten denken dat de democratische partijen bij verkiezingen aanhang zullen verliezen aan hindoefunda mentalisten, denkt Pant dat dat wel mee zal vallen. „De Nepalezen hebben nog nooit gestemd op basis van hun reli gie. Voor hen telt de politieke overtuiging." CSM/GPD door Carel Goseling Deze week ging The Road tot Guantanamo in de Neder landse bioscopen in première. Een rolprent over de beroemd ste, of beruchtste, gevangenis ter wereld. Een Amerikaanse en clave op Cuba. Maar hoe kwam die er eigenlijk? En hoe kan die nog bestaan? Elk jaar maakt de Amerikaanse regering 4085 dollar over op een Zwitserse bankrekening. Die staat op naam van de Cubaanse overheid in Havana. Die perio dieke betaling vindt al sinds 1959 plaats. Het geld wordt ech ter nooit opgenomen of overge boekt. Reden voor de geheimzin nige boeking is Guantanamo Bay: de Amerikaanse enclave in het zuidoosten van Cuba, op ruim 900 kilometer van de hoofdstad Havana. Een gebied van 118 vierkante kilometer in de gemeente Caimanera, be staande uit land (49 vierkante kilometer), water (29 vierkante kilometer) en moeras. Op het vasteland twee vliegvel den en talloze gebouwen. Langs de kustlijn (17,5 kilometer) stei gers en kaden, waar 40 schepen een plek kunnen vinden. De baai is een van de diepste ter we reld en wordt onder meer ge bruikt door atoomonderzeeërs. De bewoners, zo'n 3000 Ameri kaanse militairen, maken hun ei gen water en stroom. Spanjaarden De eerste Amerikaanse militai ren zetten er in 1898 voet aan land. Zij schoten de Spanjaar den te hulp die het onderspit dreigden te delven tegen de voor onafhankelijkheid vechtende Cubanen. De eilandbewoners verloren de strijd. Er werd een pro-Ameri kaanse regering geïnstalleerd. In 1903 kwam onder Amerikaan se druk een verdrag tot stand. Daarin staat dat de VS - om de onafhankelijkheid van Cuba te garanderen, het volk te bescher men en te verdedigen - land kon kopen of huren voor de vesti ging van een marinebasis. Een tijdlimiet werd niet vastgelegd. In 1934 werd de afspraak beves tigd. Bovendien werd bepaald dat Cuba geen soevereiniteit over de VS-basis had. Met ande re woorden: de Amerikanen kon den er doen en laten wat ze wil den. De communistische revolutie van 1958 bracht geen wijziging in de situatie en Castro en Che Guevara waren te druk bezig met de opstand om de Amerika nen ook meteen maar van Guan tanamo te verdrijven. Inmiddels is Guantanamo Bay alom bekend. Sinds de terroris tische aanslagen van september 2001 is er een gevangenis geves tigd, waar circa 500 vermeende terroristen vastzitten. Hun iden titeit is veelal onbekend, waar van ze beschuldigd worden even eens. Een proces hebben ze niet gehad. De gevangenen - onder wie ook kinderen - worden voortdurend gekleineerd en mis handeld. Fout De hele internationale gemeen schap, inclusief de VN, wil dat de VS de gevangenis slui ten. De Amerikanen weigeren vooralsnog, al noemde presi dent Bush de instelling al eens 'mijn grootste fout'. De afgelo pen tientallen jaren zijn er wel de nodige conflicten geweest rond de basis. Direct na de com munistische machtsovername in Cuba werd de basis ver sterkt. Volgens de Cubanen gebruikten de Amerikanen de locatie voor propagandadoeleinden en sabo- tageactiviteiten. Burgers en grensbewakers zouden door de Amerikanen zijn beschoten en soms zijn gedood. Amerikaanse vliegtuigen schonden herhaalde lijk het Cubaanse luchtruim. Als tegenmaatregel sloot Cuba de watertoevoer af en mochten onderdanen niet meer op de ba sis werken. In 1969 bepaalden de VN dat verdragen die onder druk tot stand waren gekomen ongeldig waren. Dat was ook het geval als de omstandigheden, onder welke de overeenkomst was ge sloten, drastisch wijzigden. Cuba greep de VN-uitspraken aan om de zaak diplomatiek aan te kaarten. Zonder succes. Een bepaling in de Cubaans grond wet van 1976, dat verdragen die de Cubaanse belangen schaden, Eigenbelaug KAMPIOEN - Door een over tuigende 3-0 overwinning op WHT6 uit Heerlen zijn de voetbalamateurs van Vlissin- gen kampioen geworden in de eerste klasse C. Jan de Nooijer en Pierre van der Schraaf scoorden voor Vlissingen, het tweede doelpunt was een eigen goal van de bezoekers. Na af loop stroomde een groot deel van de 5500 toeschouwers het veld op om het elftal te felicite ren met de overwinning. ONDERZEEBOOT - In de overdekte werkhal van De Schelde in Vlissingen is de on derzeebootjager Utrecht van stapel gelopen. Het is de laa; ste van vier onderzeeërs di aan de marine worden gele verd. Het oorlogsschip wore aan de kade afgebouwd. Sche! de-directeur C. Kapsenber zei de nodige problemen te ve: wachten, omdat hij kampt me een gebrek aan personeel. CYPRUS - Op Cyprus zijn min S( stens zeventien verzetsstri; ders gevangengenomen, onde wie de leiders van het verze i Ook zijn grote hoeveelhede wapens, munitie en documec ten buitgemaakt. Aan de opera tie namen bijna vijfduizen: Britse manschappen deel. De Verenigde Staten betalen jaarlijks ruim vierduizend dollar aan Cuba voor de illegale basis Guanta namo Bay. Daar worden op dit moment nog zo'n 500 mensen, zonder enige vorm van proces, gevangen gehouden op verdenking van terrorisme. foto Mare Serota/RTR de souvereiniteit of territoriale eenheid van het land aantasten, illegaal en dus ongeldig zijn, bracht ook geen verandering. De Cubaanse leiders hebben openlijk te kennen gegeven dat zij geen geweld willen gebrui ken om Guantanamo Bay terug te krijgen. Zij gaan ervan uit dat het recht ooit zal zegevie ren. Dat stille diplomatie een op lossing zal brengen. Bij die opstelling heeft men ook een eigenbelang. Sinds 1994 le veren de VS Cubaanse vluchte lingen, die op weg naar Ameri ka worden opgepakt, via Guan tanamo Bay uit aan de Cubaan se autoriteiten. Dat ze vervol gens berecht worden, interes seert Washington kennelijk niet. Blijft de rekening in Zwitser land. Cuba neemt het geld niet op omdat het accepteren van de betaling erop zou neerkomen dat het land de Amerikaanse rechten zou erkennen. En dat gaat Castro nu net weer een stapje te ver. GPD Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-maïl: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulsl@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl m Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro H| per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59.75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een (m toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl 6X Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. W PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW *V« Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoer overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volger de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel, (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 1 CA "Er :a Internet: v /v.pzc.nl/'adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De dooi ujgl aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onit^*' (abonnemenlen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensteh en pro-; ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. Ie- Sta zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4