Liever de polder dan de stad OPEL 0CCAS10NDAGEN Dorpsleven in Anna Jacobapolder COMPANYCARS Als het regent, dan schuilt de kat in de kip www.pzc.nl £-mail:redactie@ pzc.nl ostbus 31, 4460 AA Goes dvertentie-exploitatie: oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 3 juni 2006 KEUZE UIT 80 GEBRUIKTE OPELS TEVENS ZO'N 20 EX OPELMji OPEL OPEL. Zaterdag 2° pinkster 3 juni 5 juni www.opeldelaat.nl DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaal, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. dorp. De laatste jaren komen er -t A XI 11 is één van hen. Ze woont sinds foto's Dirk-Jan Gjeltema foto's Mechteld Jansen Je kunt er niet omheen: 'De kip van 't Kerkje'. Het1 plantaardige dier is een slordige drie meter hoog en pronkt in de voortuin van Johan en Ina de Nood in Wa terlandkerkje, gewoon 't Kerkje' in de volksmond. Het heeft wat knipwerk gevergd, maar het resultaat mag er zijn. De kip is inmiddels wereldberoemd in de buurt. Nu zit er nog een oranje lint rond de groene nek, ('da's nog van Koninginnedag') maar voor de kerst komt er een rood lint uit de kast en met Pasen wordt een geel lint omgebonden. En dat zijn niet zomaar linten. Die zijn speciaal vervaardigd bij zeilmaker Leendert Maas te Breskens vertelt trotse 'kipknipster' Ina. Vijf meter lang zijn ze, zodat er een mooie strik in gelegd kan wor den. Dat geeft de kip cachet. Alleen die oranje, dat is wat behelpen. „Het zijn twee aan elkaar genaaide wim pels. Dus geen strik, alleen maar een flapje, maar als alle vlaggen d'r b-ie hangen, gaat 't wel", aldus Ina. De kip trekt nogal eens wat volk. Ina: „Mensen blijven er soms voor stilstaan." Johan: „Zelfs de riolering is er rondom aangelegd." Eromheen? „De gemeente was be zig nieuwe riolering aan te leggen. Een van die man nen zag de kip staan en zei 'die is zeker wel een kapi taal waard hè'. Dus toen zijn de buizen keurig rond de kip gelegd." Het groene kunstwerk biedt ook een broedplek aan vogeltjes. „En", vult Ina aan „als het re gent schuilt de kat in de kip." Johan en Ina wonen sinds '95 in het huis. „We woon den eerst hiernaast. Dit was het huis van de boven meester. Toen hij dood ging, bleef zijn weduwe er al leen wonen. Ik heb toen zij slechter werd, de tuin voor haar gedaan. Ze had orchideeën en fuchsia's. Toen ze overleed, konden wij het huis kopen." Haar man vult aan: „Verhuizen was makkelijk. We hebben gewoon een stukje van het tuinhek weggehaald en alles daar door gesjouwd." Het huis werd aangepast aan de eisen van de nieuwe bewoners: een schuifpui naar het terras, een nieuwe keuken, rolluiken en een pergola op het terras, om maar eens wat te noemen. „We hebben een speciaal zeil voor op de pergola, zodat we lekker beschut kun nen zitten." Het echtpaar heeft ook de beschikking over een aparte dining room. Ina: „Daar had de vrouw van de boven meester een soort slaapkamer van gemaakt toen ze al leen woonde. We hebben er nu de eettafel staan. De kleinkinderen noemen dat altijd 'het eetkamertje'. Een grote garage herbergt de passie van Johan. Een roodglanzende oldtimer, de Opel Blitz. Daar maakt het stel bij mooi weer nog wel eens een toertje mee. Daar naast staat een uit de kluiten gewassen camper, een Mercedes 508 van maarliefst 7.5 meter. „Och, dat is niets", glimlacht de oud-vrachtwagenchauffeur Johan. Die draait zijn hand niet om voor die paar meter. Trots is hij er wel op want hij heeft hem zelf verbouwd. En omdat die inmiddels ook een oldtimer is, bespaart het tweetal per jaar 800 euro aan wegenbelasting- „Dus die hebben we al om van te genieten", zegt Ina. En ge nieten doen de twee. Met of zonder camper. Want fiet sen doen ze ook graag. Maar nu gaan ze naar Frankrijk, naar een van de klein dochters, die in Nice stage loop. Met de Mercedes. Anna Jacobapolder: Voor liefhebbers van rust en ruimte, (inzet) Franca de Waard leeft met haar gezin naar haar zin in het dorp. Het einde de van de we reld lijkt in zicht als je door de polders bij Sint-Philipsland rijdt. Ver scholen tussen de dijken ligt daar nog een dorpje, het kleinste van de ge meente Tholen: Anna Jaco bapolder. Precies vier stra ten telt het en er is nog geen halfje brood te krij gen. Veel mensen van bui ten zoeken er rust en een goedkoop huis. De plaatse lijke jongeren verlangen juist naar de grote stad. In Anna Jacobapolder is bijna geen huis te vinden zonder uitzicht op uitgestrekte weilan den of groene dijken. Ongeveer vierhonderd bewoners telt het vond ik.de keuken toch wel erg klein en het is ook even wennen als je boven geen water of sani tair hebt. De eerste winter was vreselijk. Mijn man werkte over dag en ik kende nog niemand. Dan ben je helemaal op jezelf aangewezen." Gelukkig zijn die tijden veran derd. Van Broekhoven is inmid dels helemaal ingeburgerd. „Je moet er wel moeite voor doen hoor. Ik ben lid geworden van de christelijke vrouwenbond in het dorp. Ik ben niet christelijk, maar ze hebben me wel geaccep teerd. Het is hier gewoon heel gemoedelijk. Als de post ver keerd bezorgd wordt, maakt het niet uit. Het komt toch altijd goed terecht." Over de houten trappen loopt Van Broekhoven naar de zolder mensen naar Anna Jacobapol der voert. Starters nemen graag hun intrek in het dorp, vanwege de lage huizenprijzen. Van Broekhoven: „Mijn dochter van 25 woont hier inmiddels ook. Ze woont sinds een jaar in de oude slagerij. Ze heeft een groot huis met een tuin. In de stad is dat on betaalbaar. Mijn andere dochter is ook van plan om deze kant op te komen." Op de hoek van de Langeweg met de Noord weg bouwt de JK/Gorissen bouwgroep op dit moment vier starterswoningen. Tot de jaren zestig stond op die plaats de bakkerij van het dorp. „Het gaat om vier woningen met een inhoud van ongeveer 360 kubieke meter. De prijzen liggen vanaf 145.000 euro", zegt eigenaar Jaap Knop, die met man Jan ook wel aan. Ze woon den in Barendrecht, maar ver huisden vorig jaar augustus naar Anna Jacobapolder. Geen nieuwbouw voor hen, maar een huis aan de Noord weg van vijf tig jaar oud. Het moest van bene den tot boven opgeknapt wor den. „Tja, wat hebben we er ei genlijk niet aan verbouwd? Het huis was helemaal uitgeleefd. Gelukkig houdt mijn man van klussen", lacht ze. Het jonge stel heeft drie kinde ren van zeven, zes en één jaar oud. „Ze hebben het heel erg naar hun zin. Je hebt hier een leuke school, er is een speeltuin- tje en in de zomer kunnen we lekker gaan zwemmen bij Zijpe. In Barendrecht woonden we aan een doorgaande weg. Nou, dan weet je hier niet wat je over- drie jaar met haar man in het ge bouw aan de Langeweg, waar vroeger de openbare basisschool gevestigd was. Het pand bestaat nu uit drie huizen. Van binnen ziet het er, op het grote plasma televisiescherm na, authentiek uit. Houten vloer, ouderwetse keuken, opgefleurd met een lik je lichtblauwe verf en een kroon luchter met Delfts Blauwe kaar senhouders. Van Broekhoven komt oorspron kelijk uit Rotterdam. „Tja, je wordt ouder en dan ben je op zoek naar rust. Eerst woonden we in Sint-Annaland, maar aan dat huis moest zoveel gebeuren, dat we daar weggegaan zijn." Het huis in Anna Jacobapolder is een stuk kleiner. „Een goede raad: koop nooit een huis in de zomer, want dan ziet alles er veel mooier uit. Toen ik hier zat, van haar huis. „We kunnen kij ken tot aan de zeedijk. In Rotter dam zie je bij de buren op tafel wat ze eten. Hier hangen zwalu wen onder de dakrand, vogels zitten in de tuin en de kat kan naar buiten. Geweldig toch?" Achter het huis ligt een flinke lap grond. „We hebben een gro te moestuin. Het is heerlijk om je eigen verse groenten te heb ben. We zijn hier voor een groot deel zelfvoorzienend. Ik heb een sauna in de tuin, een whirlpool en een zonnebank. Heel veel mensen hebben een broodbak machine. Het is niet handig als je voor elk halfje brood het dorp uit moet. De kapper komt aan huis en op maandagavond komt de groenteboer langs de deu ren." Het is niet alleen de rust, die zijn bedrijf aan de Sluisweg, even buiten Anna Jacobapolder gevestigd is. De huizen zijn in middels allemaal verkocht, maar dat heeft wel even ge duurd. „Eerst wilden we er een drie-onder-één kap van maken, maar die kregen we niet ver kocht, omdat het te duur was. Toen zijn we naar vier wonin gen gegaan." De toekomstige bewoners ko men uit West-Brabant en Goe- ree-Overflakkèe. „Er is sowieso veel waag naar starterswonin gen. Anna Jacobapolder heeft als bijkomend voordeel dat de prijzen tien of vijftien procent lager liggen dan bijvoorbeeld in Sint-Maartensdijk of Tho- len-stad." Goedkoop wonen, dat sprak Franca de Waard (30) en haar komt. Af en toe komt er eens een tractor voorbij, dat is alles. Nee hoor, we zouden niet meer terug willen." Kamers Rust, daar moet Esther van der Reest (18) voorlopig niets van hebben. Ze zou Anna Jacobapol der liever vandaag dan morgen verlaten. Haar vwo-eindexa- mens op de middelbare school in Middelharnis zijn net achter de rug. Na de zomer verruilt ze het platteland voor de bruisen de stad. „Ik ga op kamers in Til burg om International Business te studeren. Het is gewoon niet te doen om hier te blijven wo- nen. Je kunt nergens heen en er zijn bijna geen leeftijdgenoten. Mijn vriendinnen wonen alle maal op Schouwen-Duiveland Jongeren in Anna Jacobapolder verlangen naar de grote stad. of op Goeree-Overflakkee. Als ik in het weekend wil gaan stap pen, dan moet ik altijd bij ie mand blijven slapen. Nou, dat raak je ook beu. Als ik hier ben, zit ik altijd binnen. Er is ge woon niemand. Ik bedoel, op de basisschool zaten we met z'n vie ren in groep acht: één van hen was mijn neef en een ander was mijn achternicht." Haar ouders Sandra (48) en Dries (51) horen het verhaal glimlachend aan. „Tja, je houdt ze hier toch niet. Mijn andere dochter is al verhuisd naar Sint-Maartensdijk en mijn zoon heeft hetzelfde plan. Daar heb je tenminste nog een winkel en een café", zegt Sandra, die be heerster is van het plaatselijke dorpshuis. Het gezin woont in het pand aan de Langeweg, waar woeger het enige café van het dorp geves tigd was. Dries: „We hebben een enorme woonkamer. Dat was woeger het café zelf. De eigena ren woonden in het huis erach ter." Sandra: „Er is een slaapka mer en een douche beneden, dus we kunnen hier blijven wonen tot we oud zijn." Dries is geboren en getogen in Anna Jacobapolder. „Ik kom uit een gezin van dertien kinderen. Dat was de tijd van grote gezin nen en bijna geen auto's. Toen konden de twee kruideniers, sla gerij en bakkerij op het dorp nog bestaan." Hoewel die voor zieningen verdwenen zijn, zou hij nooit willen verhuizen. „Ik hou helemaal niet van de stad. Achter het huis kijk ik tot aan de horizon. We zijn het gewend om een voorraad in huis te heb ben en anders kan je altijd wel wat bij de buren halen. Nee hoor, ik kijk liever naar de pol der, dan naar het mooiste win kelcentrum." Cornelleke Blok Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33