Na een hartstilstand kijkje anders in een komedie blijft Berlusconi levensgevaarlijk 31 Radboud Nijmegen na de klap Lessen van Bristol zaterdag 3 juni 2006 Het hartcentrum van het Radboudzieken- huis in Nijmegen trilt nog na van de klap van een ver nietigend inspectierapport. Anesthesioloog Damen, die het falen van zijn centrum blootlegde, is aangeslagen. „Ik voel me slecht." De voorzitter, onbedoeld grappig, kijkt het zaaltje vol bejaarde hartpatiënten rond en zet z'n strengste blik op.En dan wil ik u nog even iets op het hart drukken." Dan vervolgt hij: „Zo meteen komt iemand van het Radboud- ziekenhuis om ons te vertellen wat er bij het hartcentrum alle maal mis is gegaan en om naar onze reacties te luisteren. Ik ga er van uit dat we die man netjes tegemoet treden en dat we niet onvriendelijk gaan doen. Als ik merk dat met hem niet correct wordt gesproken, kap ik het zon der meer af. We mogen blij zijn dat hij wil komen en naar ons wil luisteren. Hij komt uit eigen vrije wil." Vijf weken nadat.het Radboud- ziekenhuis en zijn falende hart centrum door een rapport van de gezondheidsinspectie in een diepe crisis belandden en de complete ziekenhuistop opstap te, is het ontzag voor de dokter en zijn instituut in sommige kringen onverminderd groot. De ontreddering onder de hartpa tiënten mag diep zijn, vanmid dag wordt dr. Frans König, een van de topfunctionarissen die niet hoefde op te stappen, met alle egards in het Nijmeegse wijkcentrum ontvangen. „We willen met het Radboud in gesprek blijven. Aan dreigen met schadeclaims hebben hart patiënten niks", had Rob Peters, lokaal vertegenwoordiger van belangenorganisatie Hartezorg, van tevoren gezegd. Hier in het wijkcentrum zitten overlevers, veteranen. Bijna alle maal oudere mannen met, naar eigen zeggen, grote littekens. Ze zijn een of meerdere keren in Nijmegen onder het mes ge weest voor een nieuwe hartklep, voor drie-, vier-, vijfvoudige om leidingen, voor een dotterin- greep, voor een pacemaker. Ze danken, zeggen ze. hun leven aan de dokters van het hartcen trum. Ze zijn er vaak al jaren kind aan huis. Hun cardioloog is hun hoop en toeverlaat, zijn telefoonnummer zit altijd in de achterzak. Herkenbaar Ook in dit gezelschap is het in spectierapport hard aangeko men. Peters: „Hier en daar een herkenbaar verhaal. Ook schok kend. Het heeft me zeer aange grepen." Koppen hadden niet per se hoeven te rollen, vinden sommige hartpatiënten. Al hele maal niet die van hun dokter. „Die mensen daar hebben m'n leven gered. Bij mijn operatie is destijds wel van alles mis ge gaan waardoor ik invalide ben geworden, maar ik zit hier, ik leef nog en daar gaat het om", zegt een van de aanwezigen. Peters: „Als je, zoals ik, een hart stilstand hebt gehad en gereani meerd bent, dan kijk je anders tegen dit soort zaken. Ik wil ook nu alleen maar constructief zijn en met het ziekenhuis in overleg blijven." Het is al vaak aangehaald: als eind september vorig jaar dat vermaledijde mailtje van profes sor Johan Damen niet was uitge lekt, waren we misschien nooit te weten gekomen hoe slecht het Nijmeegse hartcentrum eraan toe was. Anesthesioloog Damen, vorig jaar nog een nieuwkomer in wat volgens het inspectierapport een slangenkuil bleek te zijn, wilde voor geen goud in zijn ei gen hartcentrum worden geope reerd. De kwaliteit was domweg onder de maat, er gingen te veel mensen dood, stelde hij. Toen het kattebelletje op straat lag, was er geen houden meer aan en stond de inspectie meteen op de stoep. Acht maanden later klinkt Jo han Damen, volgens deskundi gen een grootheid in zijn vak, nog steeds zwaar aangeslagen. Dat zijn mailtje zó veel teweeg heeft gebracht, „daar ben ik erg van geschrokken." Lef De hoogleraar die ongewild uit de school klapte, wordt buiten het Radboudziekenhuis gewaar deerd om zijn lef en eerlijkheid. Binnenshuis heeft de man die door het academisch ziekenhuis werd binnengehaald om het hartcentrum tot grote hoogte op te stuwen, veel ellende over zich heen gekregen. Hij moest door het stof, want hoogleraren en hoofden van af delingen behoren niet via mail- tjes gevoelige informatie uit te wisselen. Verder kreeg Johan Damen alleen maar gelijk. „Ik voel me nog steeds niet best", zegt hij. „Slecht eigenlijk. Er is veel onplezierigs gebeurd dat mij niet in m'n kou we kle ren is gaan zitten. Mijn e-mail- tje heeft weliswaar veel in gang gezet, maar ik denk dat dat vroeg of laat sowieso wel was ge beurd." „Het briefje heeft de zaak alleen maar versneld. Het doet me in elk geval wel goed dat er nu din gen vei'anderen, dat het alle maal beter wordt. Mijn persoon lijke ellende is dan minder be langrijk. Dat is kennelijk de prijs die je moet betalen." Als het slikken van een medicijn met bijwerkingen, zo ziet Johan Damen het proces dat hij, het hartcentrum en het ziekenhuis nu doormaken. „Ernstige bijwer kingen." Geen ziekenhuis waar mailtjes als die van Damen niet regelmatig de ronde doen. Alle maal verstuurd door of geadres seerd aan medisch specialisten die zich bij elkaar beklagen over de kwaliteit van de zorg op hun afdeling, die hun collega's tot de orde roepen omdat ze pa tiënten in de waagschaal stel len, die ordinair ruzie maken over weekenddiensten, onder zoeken, vaardigheden of declara ties. Macho's Medisch specialisten. Eigenwij ze macho's zouden het zijn, waarmee geen land te bezeilen valt, waar geen ziekenhuisdirec teur grip op krijgt. Voorbeelden te over: gebrouil leerde chirurgen in het Maaszie- De problemen van het Nijmeegs hartcentrum zijn niet uniek. Ook een ziekenhuis in Bristol kende zo'n af faire. Hel Radboudziekenhuis kijkt, nu het zeifin diepe crisis zit, goed naar een ver gelijkbare affaire in de Bristol Royal In firmary, een ziekenhuis in Bristol. In de jaren tachtig stierven daar twee- tot driemaal zo veel baby's na een openhar toperatie als in andere ziekenhuizen in> Groot-BnUamië. Bij één chirurg vielen zelfs tienmaal meer doden dan gemid deld. Door te lang en slecht opereren, bescha digden tevens vele hersenen van kinde ren. Ook in Bristol bracht een anesthe sist, Stephen Bolsin, het extreme sterfte cijfer op de afdeling liartchirurgie aan het licht. Klokkenluider Bolsin werd ja renlang niet gehoord. „Niet het hoge sterftecijfer was het pro bleem, maar ik", zegt hij nu. Het werd alleen maar erger. „Sommige chirurgen hadden te weinig ervaring met bepaalde complexe hartoperaties. Ik vond dat ze die niet meer moesten doen. Ze gingen ze juist vaker uitvoeren omdat ze dach ten dan beter te gaan opereren. Het was egoïstisch. Kinderen zijn geofferd. Anesthesist Bolsin iveigerde op het laatst nog langer kinderen onder narco se te brengen als hij voor de afloop van een operatie vreesde. Uiteindelijk lekte hij naar de pers. Met grote gevolgen. Complexe hartoperaties werden voor drie maanden stilgelegd. De tuchtrech ter zette twee chirurgen - vlak voor him pensioen -wegens wanprestaties uit het ambt en verbood een andere chirurg drie jaar lang kinderen te opereren. Het ziekenhuis ontsloeg deze chirurg als nog. Aan tweehonderd ouderparen, van 29 overleden baby's en van kinderen met hersenbeschadiging die een claim in dienden, betaalde het hospitaal in to taal zo'n 150 miljoen euro. Het imago van het ziekenhuis was zwaar bescha digd. Er volgde in 1989 ook nog een Pu blic Inquiry, een groots onderzoek van een onafhankelijke commissie naar de misstanden. In 2001 verscheen haar zes honderd pagina's tellend eindrapport. Vertrouwen Inmiddels hoort de Bristol Royal Infir mary tot de vijf beste ziekenhuizen in Engeland. „We hebben op alle fronten het vertrouwen hersteld", zegt Kate Birch, woordvoerster toen en nu. „Voor al door open en eerlijk te zijn.De gere nommeerde chirurg Ash Pawade moest de afdeling kinderhartchirurgie - hij noemde die de Killing Fields - weer op poten zetten. Pawade opereerde tijde lijk als enige en uitmuntend. Er over leed zelden een kind. Hij zette zijn resul taten op internet en later ook die van zijn collega's. Dat gebeurt nog steeds elk jaar. Birch: „Pawade verbeterde ook de sfeer. Hij duldde geen arrogantie en inti midatie van specialisten meer en was permanent beschikbaar voor de pers. Pawade bracht steeds kernachtige bood schappen over de dramatische verande ringen die hij had doorgevoerd.Bolsin vertrok bitter naar een ziekenhuis in Geelong, Australië. „Ik moest weg. Het was oncomfortabel werken.Hij is te vens hoogleraar Patiënt en Veiligheid aan de universiteit van Melbourne. Bol sin adviseert het Radboudziekenhuis, net als Bristol, nu de kans te grijpen om een van de beste hartcentra van Neder land te worden. „In Bristol verbeterden de dingen al toen ze alleen nog maar naar de data gingen kijken. Het werd nog beter toen slechte chirurgen niet meer opereerden. Een pijnlijk proces. Maar het kwam goed. Ze hebben nu de laagste sterftecij fers van de wereld. kenhuis in Boxmeer, longartsen en anesthesiologen die elkaar naar het leven staan in het St. Jans Gasthuis in Weert, bijna slaande ruzie tussen de hoogle raar en een kindercardioloog in het Utrechtse Wilhelmina Kin derziekenhuis, herrie bij de in- tensivisten van het Diakonessen- huis in Utrecht. Meer dan de helft van de zieken huizen, blijkt uit onderzoek van het instituut voor Beleid en Ma nagement Gezondheidszorg, worstelt met gedoe tussen de art sen. Het Radboud-hartcentrum is, zeggen veel medisch specialis ten, slechts het topje van de ijs berg. In ernst van de situatie is het uniek, weten ze. Dan te bedenken dat vijftien jaar geleden de afdeling Cardio logie van het Radboud ook het decor was van een onverkwikke lijke bonje tussen een groep car diologen en hun afdelingshoofd. Vier hartspecialisten stapten tot ontsteltenis van hun patiënten op, de hoogleraar bleef met een deels failliete boedel achter. Het huidige noodlijdende hartcen trum is mede daaruit voortgeko men. Of de dokters elkaar nou uit af gunst naar het leven staan, of eikaars falen toedekken omwil le van de golf af spraak, het gaat altijd over de rug van de pa tiënt. Zeker in het verziekte Nij meegse hartcentrum waar elke patiënt in een complex samen spel van chirurgen, artsen en verpleegkundigen, van hand tot hand ging, maar liefst vijf hoog leraren de scepter zwaaiden en niemand voor de ander wilde on derdoen. Uitdaging „De samenwerking ten koste van alles goed houden. Dat is al tijd de grootste uitdaging", zegt de Utrechtse hartchirurg Van - Herwerden, tevens voorzitter van zijn beroepsvereniging. „Dat je in zo'n keten van zorg regelmatig op eikaars terrein komt, is onvermijdelijk. Als je echter de patiënt centraal stelt, zal dat nooit een probleem wor den." Ruzie op de werkvloer, me dewerkers die slecht functione ren, roddel en achterklap, „het komt toch overal voor", zegt hartpatiënt Rob Peters vergoei- lijkend. Hij bedoelt, legt hij uit, dat niets menselijks hartchirur gen en cardiologen vreemd is. Hoe dramatisch het inspectie rapport ook is - na lezing was maar één conclusie mogelijk: je reinste anarchie - Peters heeft nog steeds een onwrikbaar ver trouwen in het Radboud. „De problemen zullen worden opge lost. Als ik hoor en zie hoe ze nu bezig zijn, dan komt het alle maal wel goed." Voetstuk Zelden bracht een rapport van de Inspectie voor de Gezond heidszorg zo helder en pijnlijk het falen van een ziekenhuisaf deling in beeld. Chirurgen die voor halfgoden werden versle ten vielen van hun voetstuk, de cardiologie is, zeggen vakbroe ders, schade toegebracht en het Radboudziekenhuis heeft, alle sussende woorden van de zieken huiswoordvoerder ten spijt, ja ren nodig om zich van deze klap te herstellen. In het zaaltje van het Nijmeegs wijkcentrum wach ten de verzamelde hartpatiën ten gespannen op de komst van de dokter van het Radboud. Er zijn drie afwezigen, meldt de voorzitter. „Twee worden van daag geopereerd in Eindhoven en Nieuwegein." Hélène van Beek en Michiel Willems Sjilvio Berlusconi mag dan in april de ver- j.Jkiezingen hebben verloren, de wereld )et vooral niet denken definitief van het *e ge mannetje te zijn verlost. Deze waar- sel luwing komt van Nanni Moretti, de Ro- ïinse cineast die onlangs in Cannes een 2,lm presenteerde over de voormalige pre- er van Italië'. II Caimano, oftewel De Kaai- De film opent volgende week het Rot- dam Holland Film Festival, het filmpro- imma van het Holland Festival in samen- irking met het Intex'nationaal Film Festi- Rotterdam. jt verschil in aantal stemmen tussen Ro- j 'no Prodi en Bex'lusconi was minimaal, iretti: „Bij het minste zuchtje wind valt nieuwe regering en komen er weer vex'kie- igen. Px'odi zal beschadigd zijn. En om n eigen campagne te steunen, bezit Ber- c°ni dan nog altijd di'ie van de zes lande- tetv-zenders, naast talrijke radio-sta ns, kranten en opiniebladen. Ook in de t van het bedrijfsleven is zijn macht nog ijd enorm." het verhaal van II Caimano komt filmpro cent Bruno Bonomo terecht in een dubbe le crisis: huwelijk én carrière lopen aan de grond. Met de moed der wanhoop klampt hij zich dan vast aan een script waarin Ber lusconi tot satirisch doelwit wei'd genomen. Dat script is afkomstig van een zekere Fran- cesca, een lesbische ongehuwde moeder die wil debuteren als regisseur. II Caimano is geïnspireerd op de actualiteit en de film demonstreert hoe het vex-knopen van politieke macht, rijkdom en kunst kan leiden tot een uitverkoop van alle integx'i- teit. Je zou er een komische variatie in kun nen zien op Citizen Kane. Dat is een visie die Moretti bevalt: „Zo had ik het nog niet bekeken. Vanochtend oppex'de iemand dat II Caimano lijkt op een komische 8 1/2. Ik be schouw beide vergelijkingen als stx-elend." Sterk onderwerp Vijf jaar lang is Berlusconi de machtigste man van Italië geweest. Is Moretti eigenlijk niet een beetje laat met een satire over de kleine volksmenner? De cineast zegt dat we zijn film niet moeten beschouwen in termen van vroeg of laat. „Het heeft vijf jaar geduurd voor ik een nieuwe film heb gemaakt sinds La Stanza Elio Capitani als Berlusconi Del Figlio, die de Gouden Palm kreeg in Cannes. Het is niet zo dat ik door dat succes verlamd ben geraakt, maar ik voelde me daarna wel verplicht om voor een nieuwe film met een extra sterk onderwerp te ko men. Dat had ik niet paraat. Ik ging het fil men van me afhouden en begon me, na de door Bex'lusconi gewonnen verkiezingen van 2001, bezig te houden met politieke ac tie. De leiders van links waren de kluts kwijt. We zijn toen zelf manifestaties en de monstraties gaan organisex'en. Daar is veel tijd en enei'gie in gaan zitten. Maar als ik de megalomaan was waarvoor ik door de tegen- pai'tij werd uitgemaakt, dan zou ik zelf de politiek in zijn gegaan. Dat heb ik dus niet gedaan." N Documentaires Vexwolgens nam hij de dx-aad weer op als filmpx'oducent en nam de supervisie over één speelfilm en elf documentaires van ande re regisseui's. „Ik heb dus geen duimen zit- ten draaien." Vervolgens zou hij zijn twee obsessies - cinema en het Italië onder Silvio Berlusconi - samendrijven in een nieuwe, zelf te regisseren film. „Maar het begon met een verhaal over gewoon een producent en een scenarioschrijster. De politiek kwam ex- later bij." II Caimano wex'd twee weken voor de Italiaanse vex'kiezingen uitgebracht en hij sloeg enorm aan. Toch had Moretti niet bedoeld om er eventjes Romano Prodi mee aan de macht te helpen. „Ik geloof niet dat mijn film directe invloed heeft gehad op de uitslag. Ik meen zelf dat als iemand een film maakt met de uitdrukkelijk opzet om in te grijpen in het denkproces van het pu bliek, dat hij zich dan begeeft op een eng smal pad. Dat zal meestal resultei'en in slechte films." De fout die links-Italië volgens de 52-jarige cineast heeft gemaakt met Berlusconi is dat men hem alleen heeft willen zien als schex'ts- figuxu'. „Dat was een onderschatting. Ik zie hem veel meer als iemand die echt gevaar lijk was en nog steeds is." Pieter van Lierop II Caimano (De Kaaiman) opent 8 juni het Rotterdam Holland Film Festival, het film programma van het Holland Festival in samenwerking met het Internationaal Film Festival Rotterdam. illustratie Ruben Oppenheimer/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31