Powerrrrri uiten racisme neemt toe IK? DIESEL Zelzate fel tegen koffieshop groette buren Top Th rillen PZC PZC Dertig hengels, één visje Jan Baart juicht voor 150e keer Uitkomsten enquête zorgwekkend en schrikbarend genoemd Kamp voorziet gedwongen ontslagen bij defensie Wunderland Kalkar LIVE ON STAGE EVENTS! P Van jole wÊÊÊÊÊÊIÊÊêêêêêm ^22EESn23jM s,,a"-- )pklaringen,ook wolkenvelden en Iroog.Matige noordwestenwind, /laxima tussen 15 en 20 graden. '48e jaargang no. 130 'iterdag 3 juni 2006 is nummer 1,80 20-30% meer vermogen uit uw dieselmotor, méér koppel, méér souplesse én zuiniger in gebruik! Al vanaf 269 euro! MEER INFO: 0113 - 561812 tunlngzeeland.nl %or Mayke Calis i Ernst Jan Rozendaal a '):ËN HAAG - Ruim een wart van de Nederlanders negatief over allochto moslims en de islam, ien procent is zelfs uitge racistisch. Dat lijkt uit een enquête van nderzoeksbureau Motivac- on. Op deze uitkomst is ge- ^hokt gereageerd, w Ihrikbarend, zegt A. Tonca, jorzitter van het Contactor- 4an Moslims en Overheid. „Het Lee dat Nederland zo'n tolerant is heeft door dit onderzoek flinke deuk opgelopen." Ton- vindt dat Nederland de laat jaren rechtser is geworden. met hoofddoeken steeds vaker nageroe- ;n dat zij moeten oprotten 4ar hun eigen land. Ook heb- allochtone jongeren moeite (et het vinden van een baan en ;n stageplek." Het groepje rad draaiers onder de Marokkaanse i Antilliaanse jongeren zijn vol- %is hem gezichtsbepalend. Blijkbaar moeten we dat over- j -rote deel allochtonen dat het 'el goed doet nog beter promo- 01." Jeen vooruitgang Boog van het Landelijk Bu- iau ter bestrijding van Rassen- iscriminatie (LBR) vindt het □merkelijk en zorgelijk dat Ne- erlanders er voor het eerst zo itgesproken voor uitkomen dat racistisch zijn. „De afgelopen iren is er steeds meer een sfeer- 'e van 'ik zeg wat ik denk' ont- ;aan. Mensen dachten vroeger (Advertentie) misschien hetzelfde, maar zij veegden dat gevoel onder het ta pijt. Nu niet meer en dat is geen vooruitgang." Ook SP-fractievoorzitter Marij- nissen denkt dat het tien jaar ge leden ondenkbaar was geweest dat mensen zichzelf open en bloot racist noemden. „Zorgwekkend." Dat is het eer ste wat woordvoerder J. Dekker van het Anti Discriminatie Bu reau Zeeland te binnen schiet als hij de resultaten verneemt van het onderzoek. „Ik vind de ze cijfers nogal heftig, maar ik heb geen enkele reden te denken dat het in Zeeland anders is dan in de rest van Nederland." Het aantal klachten bij het Anti Dis criminatie Bureau Zeeland is het laatste jaar gestegen. Veruit de meeste klachten gaan over ras en afkomst, zegt Dekker. „Daarom verbazen de cijfers van deze enquête mij niet." Dekker denkt wel dat er een on derscheid kan worden gemaakt tussen platteland en stad. Op het platteland verzamelen jonge ren zich in groepen die zich ra cistisch uiten. Een goed voor beeld zijn de Lonsdale-jonge ren. Daaronder zitten veel mee lopers, denkt Dekker. „Het ver schil tussen racisme op het plat teland en in de stad is nog wel een onderzoek waard." GPD pagina 4 commentaar pagina 9 kwart Nederlanders is tegen allochtonen aanpassen of opkrassen Zie onze wekelijkse vacature-index a 32 katern 3 YERSEKE - De vangst bleef beperkt tot één ondermaats visje, maar dat mocht de pret niet drukken. Het Australisch voetbalelftal, dat in voorbereiding is op het WK in Duitsland, genoot gisteren van een dagje Zeeland. De ploeg van coach Guus Hiddink dineerde in Yerseke en maakte in de middaguren een vistochtje op de Oosterschelde. 's Avonds speelde Australië vriendschappelijk tegen zaterdag-hoofdklasser Kloetin- ge. Het werd 8-1 voor de ploeg van Hiddink. pagina 24 Kloetinge kent alleen winnaars De jongens hebben wel wat afleiding verdiend Kewell opgetogen na succesvolle rentree ■■■■■■Bar De interland van Oranje tegen Australië wordt morgen de 150e van Jan Baart uit Goes. foto Lex de Meester Jan Baart (55) viert mor gen tegen Australië een jubileum met het Neder lands voetbalelftal. De Oran je-supporter uit Goes zit in Rotterdam voor de 150e keer bij een interland van Nederland op de tribune. Bij de interland tegen Mexi co (2-1-winst) werd hij don derdag in Eindhoven alvast uitgebreid in het zonnetje ge zet. Zijn reisgenoten hadden een jubileumshirt voor hem ge maakt én waren een geluids studio ingedoken. Daar had den ze het Oranje-lied opge nomen dat Baart al sinds de aanstelling als bondscoach van Marco van Basten zingt. Op de tonen van Jan Smits hit 'Als de nacht ver dwijnt': Als Van Basten kiest en hij nooit verliest wordt het net als toen we worden kampioen. De cd werd op de markt in Eindhoven door een dj ge draaid en tientallen verza melde Oranje-supporters zongen het lied vanaf een pa pier uit volle borst mee. Dat had Baart op 10 oktober 1971 niet kunnen bevroe den. Toen bezocht hij zijn eerste interland: Neder land-Oost-Duitsland, ook in Rotterdam. Volgende week begint Jan Baart in Duits land al aan zijn negende gro te toernooi (EK of WK). Daar kan zelfs recordinter national Frank de Boer niet aan tippen. Rudy Boogert door Wout Bareman TERNEUZEN - Grensgemeente Zelzate overweegt 'buurman' Terneuzen voor het Hof van de Rechten van de Mens in Straats burg te dagen als er een koffie shop wordt gebouwd aan de grens. Burgemeester J. Schen kels weet zeker dat Terneuzen daarmee het Verdrag van Schen- gen overtreedt. In dat verdrag is onder meer op genomen dat landen een eigen drugsbeleid mogen voeren, mits ze daarmee geen overlast veroor zaken. Volgens Schenkels onder vindt zijn gemeente sinds jaar en dag enorme hinder van het drugstoerisme. De politiedien sten worden minstens driemaal per maand ingezet bij grenscon troles, waarbij niet alleen soft drugs, maar ook harddrugs en wapens worden aangetroffen en regelmatig ook gezochte perso nen vanachter het stuur worden gehaald. De burgemeester van Zelzate verzekert dat hij niet uit is op een burenruzie. Hij hoopt dat de problematiek op een hoger, Eu ropees niveau wordt opgelost door middel van een internatio nale richtlijn. Maar houdt Ter neuzen vast aan de vestiging van een koffieshop vlak bij de grens, dan weet Schenkels wat hem te doen staat. En daj; hoeft niet op te houden met een gang naa'r het Hof. „Wij kunnen te- rugpesten hè. Met één verwijs bord kunnen we bijvoorbeeld al het zware vrachtverkeer om la ten rijden via Terneuzen." Verhofstadt Schenkels weet zich gesteund door de Belgische premier Ver hofstadt. Die oefende deze week druk uit op z'n collega Balkenen de om met name burgemeester Leers van Maastricht tot de or de te roepen. Minister Donner van Justitie heeft inmiddels toe gezegd te proberen Leers af te houden van diens voornemen een aantal koffieshops naar de grens te verhuizen. Verhofstadt dreigde gisteren de kwestie aan de orde te stellen op de volgende Europese top als Nederland en België er onderling niet uitko men. In bestuurskringen in Terneu zen werden de dreigementen van Schenkels gisteren voor ken nisgeving aangenomen. Volgen de week treffen de colleges van door Bouke Berqsma (Advertentie) Zie onze advertentie in het ReizenUatern of WWW.WUNDtltl A ND-KALKAR. NL Elke week in de zaterdagkrant RvizenDaar moetje naar toe. DEN HAAG - Minister Kamp houdt er 'ernstig rekening' mee dat er dit jaar gedwongen ontsla gen vallen bij defensie. Dat is het gevolg van de bezuinigingso peratie waaraan defensie aan het begin van deze kabinetsperi ode begon en die moet leiden tot een verlies van in totaal 11.700 functies. Kamp kon gisteren niet zeggen hoe veel gedwongen ontslagen er kunnen vallen. Voor nog vijf duizend mensen is niet duidelijk of er in de toekomst bij defensie nog een baan voor hen is. Het ministerie heeft de afgelopen ja ren al duizenden mensen bege leid naar een andere baan bui ten defensie. Kamp wil tegelij kertijd militairen die worden uitgezonden naar missies in het (Advertentie) Advies en Management www.vanjole.com WK-bijlage dinsdag bij de PZC Herman 'Jiskefet' Koch kan in Graauw ver kijken Rust en ruimte in Anna-Jacobapolder Het is allemaal goud wat er blinkt Springen is een zaak van passen en meten Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6 en 7; Enquête racisme: 9; Radio Televisie: 11, 12 en 13; Zeeland: 15, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24 en 25; Reportage: 27, 28, 29, 30 en 31Wo nen: W1, W3 en W7; Trends: W9 en W11; Jong: W12 en W13; Reizen: W15, W17 en W21 Advertentie foto Willem Woznitza de kanaalzonegemeenten elkaar voor overleg. Die afspraak was overigens al veel eerder ge maakt. pagina 4 België stookt wietvuurtje weer op Ik ben abonnee Naam: Uw postcode: Uw huisnummer: Deze bon ingevuld inleveren bij onder staande verkooppunten. U ontvangt 3,00 korting op een boek uit de 7-delige Top Thrillers Collectie. Norm. prijs 8,95 en alle deelnemende boekhandels Voor abon ïvww. lofrlhrijkscollectie. fi! het alfabet van Zeeland Advertentie buitenland beter belonen. Twee van de drie grote vakbonden voor defensiepersoneel (Acom en AFMP) noemen gedwongen ontslagen 'onacceptabel'. Voor zitters van deze twee bonden be grijpen weinig van de uitlatin gen van Kamp, omdat defensie nog steeds met veel personeelste korten op de werkvloer kampt. Tegelijkertijd wil defensie dat veel oudere officieren langer doorwerken. „Dit valt niet met elkaar te rijmen", aldus de AF- MP-voorzitter. De vakbond VBM weet te mel den dat er inmiddels 29 mensen bij defensie gedwongen zijn ont slagen zonder dat zij een garan tie hadden over een andere baan. ANP pagina 3 Kamp is bezorgd over geweld in Uruzgan voorletters: __El postcode. plaats. Iposllbankrekeninqnummei Handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om mot persoonsgegevens. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. G) Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20.551*. per kwartaal met automatische incasso 59,751*. O per jaar met automatische incasso 229,201*. met gratis PZC-paraplu Kijk op VAvw.pzc.nl/abonneren. bel gratis 0800 0Z31231 olstuur deze bon naar PZC. a/deling lezersservice AnMoordnummer 713,4460 WB Goes 8"711688"555547 het alfabet van Zeeland m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1