Biologisch eten in zorgcentra Extra activiteiten rond jarige pontjes PFNIRJWF COMMISSARIS IS. u Droomavond voor zieke kinderen GroenLinks boycot besloten onderonsjes voor Statenleden L i ■eHPXTQEH IK' Blindenvereniging reikt eerste speld uit aan Vlissinger 19 8.888.888ste bezoeker Neeltje Jans Wietkwekerij ontmanteld Andere route gevaarlijke stoffen Boete voor illegaal kamperen Wiel van auto gestolen in Sas Rommelmarkt isManéËiï seeaw MS~T M/ffN." fx] vepN/euwëRM£-r U0 I leiwwppiezeEtANP OP KT KAAPT 235T bij nader inzien zaterdag 3 juni 2006 I Omvangrijke proef van Zeeuwse Milieu Federatie en drie tehuizen doorRinus Antonisse I GOES - Drie Zeeuwse zorgin stellingen nemen een proef met biologische voeding. Komend I najaar worden de eerste maaltij- Iden met biologische producten geserveerd. Het initiatief voor de proef is genomen door de Zeeuwse Milieu Federatie. I De drie instellingen die ervaring willen opdoen met biologische I voeding zijn Ter Reede in Vlis- I singen, zorggroep Ganzestad in Goes (locatie Randhof) en stich- I ting Curamus in Hulst. Ze serve- lren gezamenlijk ongeveer 2000 warme maaltijden per dag; niet alleen in de instellingen zelf, ook voor mensen die thuis ge bruik maken van Tafeltje-dekje. Volgens medewerker M. Ernst van de ZMF is het de eerste keer in Nederland dat zorginstellin gen in deze omvang serieus met biologische maaltijden aan de slag willen. „En het gaat boven dien om warme maaltijden. De ervaringen in ons land beperken zich tot nu toe tot de biologische lunch." De ZMF, die al enige tijd doende is met biologische catering en de promotie van der gelijke voeding in bedrijven en instellingen, gaat de proefne ming coördineren. Er wordt sa mengewerkt met diepvriesbe- drijf Oerlemans, dat veel erva ring heeft met levering van bio logische groenten. De provincie en het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit geven geld. Beleving Het zich kunnen onderscheiden van anderen, noemt Ernst een belangrijke reden voor de drie zorginstellingen om te beginnen met de biologische maaltijden. „De beleving van het eten is erg belangrijk binnen de zorg. Met biologische voeding kun je laten zien dat je kwaliteit biedt en voorop loopt in gezonde voe ding." Zij wijst erop dat over biologische producten nog veel misverstanden bestaan. Ze zijn smakelijk en niet voor niets ko ken veel topkoks ermee. Ernst geeft als voorbeeld restaurant Fifteen uit Amsterdam, bekend van de Britse keukenchef Jamie Oliver. De koks van de drie zorg instellingen gaan daar ook een dagje meelopen. Het assorti ment biologisch voedsel is in middels vrij breed, maar pankla re producten in grootverpak king zijn nog schaars. En de voorkeur van de zorginstellin gen gaat daar juist naar uit. Ernst geeft aan dat grote en ook regionale leveranciers bekijken hoe ze aan de eisen en wensen kunnen voldoen. Een belangrij ke voorwaarde is in elk geval dat de biologische maaltijden niet duurder mogen uitvallen dan het huidige eten. Of dat lukt moet tijdens de proef blij ken. Ernst heeft goede hoop dat, gezien ervaringen in bijvoor beeld Duitsland, de overstap binnen de begroting kan. De komende maanden worden voorbereidingen getroffen. On derzoeken welke mogelijkheden de biologische markt kan bie den, excursies en proefkookses- sies. Valt dat allemaal positief uit, dan krijgen de bewoners in het najaar een biologische hap geserveerd. Als de proef slaagt, krijgen andere zorginstellingen de resultaten toegespeeld. NEELTJE JANS - Ernstig zieke kinderen hebben gister- ling was groot: 65 kinderen maakten gebruik van de spe- kopter, was er een roofvogelshow en waren de zand- avond samen met hun familie genoten van een speciale ciale uitnodiging. Naast de gebruikelijke attracties kon- sculpturen over het leven van zeeheld Michiel de Ruyter 'dreamnight' in Waterland Neeltje Jans. De belangstel- den de kinderen ook een rondvluchtje maken in een heli- te bewonderen. foto Dirk-Jan Gjeltema NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans heeft gister middag de 8.888.888ste bezoeker ontvangen sinds 1979, toen de voorlichting over de Deltawerken begon. De fami lie Wolters uit Scharendijke was de gelukkige. Naast een gratis bezoekje aan het park kreeg de familie de nodige knuffeldieren en een boek over Michiel de Ruyter. De Vlis- singse zeeheld wordt in vier verschillende zandsculpturen uitgebeeld die momenteel in het park staan. KRABBENDIJKE - De politie heeft donderdagmiddag rond half vijf in een loods op de Oostpolderweg in Krab- bendijke een hennepkwekerij aangetroffen en ontman teld. In een ander gedeelte van de loods werd een kweke rij in aanbouw aangetroffen; ook deze werd ontmanteld. De werkende kwekerij bevatte 538 planten. Deze planten en alle benodigde apparatuur werden in beslag genomen en alles zal worden vernietigd. In de loods werd een 39-ja- rige man uit de provincie Brabant aangehouden. Hij is in verzekering gesteld. Het onderzoek is nog bezig; de poli tie sluit niet uit dat ze nog meer arrestaties zal verrichten. TERNEUZEN - Wegtransporten met gevaarlijke stoffen die vanuit België de grens bij Kapellebrug oversteken, mo gen binnenkort niet meer over de N61 naar Terneuzen rij den. Uit onderzoek is gebleken dat dergelijke wegtrans porten de minste risico's veroorzaken als ze via de Lange- weg en Tractaatweg rijden. Langs die route bevinden zich minder mensen dan wanneer gereden wordt via Hulst- Terhole-Zaamslag over de N61. Op het grondgebied van Terneuzen wordt de route naar het Valuepark (Mosselbanken) vanaf de H.H. Dowweg over de Savoyaardsweg toegevoegd aan de route voor ge vaarlijke stoffen. Auto's met gevaarlijke stoffen die naar het Valuepark moeten, hoeven dan niet via de polderwe gen te rijden. Op sommige kruispunten in de route voor gevaarlijke stof fen staan geen verkeersborden, waardoor chauffeurs op verkeerde wegen terecht kunnen komen. Daarom moeten er in de gemeente Terneuzen veertien borden worden ge plaatst, een kostenpost van 2500 euro. De gewijzigde rou te voor het vervoer van gevaarlijke stoffen wordt deze maand door de gemeenteraad vastgesteld. Eerst be spreekt de commissie Omgeving woensdag dit onderwerp. Die vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. TERNEUZEN - Bij een controle op de Scheldekade in Terneuzen, is een 54-jarige man uit Willemstad in de nacht van donderdag op vrijdag bekeurd voor illegaal kamperen. De man stond daar met zijn camper op het par keerterrein. Hij kreeg een bekeuring van 75 euro. SAS VAN GENT - Van een auto die in de Chartreusen- straat in Sas van Gent stond geparkeerd, is gisterochtend tussen zes uur en half zeven een wiel gedemonteerd en weggenomen. Van de andere drie wielen werden de wieldoppen gestolen. OOSTKAPELLE - Voor de 26e keer wordt zaterdag 10 juni de jaarlijkse verkoop en rommel markt gehouden op het terrein van de Saronkerk aan de Noord- weg in Oostkapelle. De markt begint om 9.00 uur en duurt tot 15.30 uur. De verkoop bij opbod begint om 10.00 uur. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De stichting Fiets een Rondje met een Pontje viert het tienjarig bestaan met verschillende jubileumactivitei ten. Het gaat om de komst van door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Statenfrac- tie van GroenLinks weigert deel n te nemen aan besloten vergade- ringen over de Westerschelde- I tunnel en over de Westerschelde I Container Terminal. Dergelijke belangrijke zaken mogen niet in achterkamertjes worden voorge- kookt, vindt fractievoorzitter I M.Wiersma. In een brief aan het dagelijks provinciebestuur laat Groen Links weten niet op de uitnodi gingen voor geheim beraad in te gaan. Het is voor de fractie een principiële zaak, legt Wiersma desgevraagd uit. Erbij komt dat hij de indruk heeft dat de Sta ten in toenemende mate hun toe vlucht zoeken in besloten bijeen komsten. Ook andere informatiekanalen gaan steeds meer in cle richting van onderonsjes voor alleen Sta tenleden en leden van Gedepu teerde Staten. Onder meer via internet is een heel overlegcir- Icuit opgebouwd, exclusief voor Statenleden. Ook de nieuws brief voor de Staten is geheim. Wiersma stelt dat openbaarheid in de politiek voorop moet staan. „liet komt het aanzien 1 van de politiek en de kwaliteit j van het bestuur ten goede. Het Statenlid constateert dat de drang om in beslotenheid te overleggen toeneemt als zich een politiek probleem aandient. Dat is zeker het geval als er ver schillen van inzicht bestaan tus sen de partijen die leden voor het dagelijks bestuur leveren (CDA, PvdA, SGP en WD). „Dan wordt iedereen opgeroe pen om in beslotenheid het pro bleem op te lossen", aldus Wiers ma. Hij wil alleen afwijken van het niet-openbaar bespreken van be langrijke zaken als er persoonlij ke zaken in het geding zijn. „Ook achten wij het in uitzon derlijke situaties denkbaar dat bij zakelijke en/of juridische zeer zwaarwegende belangen, besloten informatiebijeenkom sten worden georganiseerd. Daarvan is ons tot nu toe niets gebleken." De besloten bijeenkomst over de Westerscheldetunnel en de ka naalkruising Sluiskil is voor eind juni voorzien. Eerstver antwoordelijk gedeputeerde J. Suurmond (WD) wil de Sta tenleden bijpraten en ze dan ook voorzien van financiële ge gevens, omdat daarom gevraagd is. „Als we dat in het openbaar doen, hebben we meteen een schadeclaim van het ministerie van Financiën aan ons broek." Op 20 juni is er een besloten bij eenkomst voor Statenleden over de voortgang van het dossier Westerschelde Container Termi nal (WCT). „Ik heb werkelijk geen enkel idee waarom dat no dig is", reageert Wiersma. Streepje voor Omdat Statenleden ten opzichte van de gewone burger een streepje voor hebben, blijkt uit de reactie van CDA-gedeputeer- de H. van Waveren. Het dage lijks provinciebestuur neemt op 20 juni een besluit over een her kansing voor de WCT. Het pu bliek wordt daarover 's avonds geïnformeerd, de Statenleden mogen 's middags opdraven. Van Waveren: „Ik zie het als een goed gebruik om de mensen die straks een besluit moeten ne men, even eerder te informe ren." Hij ontkent dat hierdoor Staten leden - toch gekozen vertegen woordigers van de burgers - op een ouderwets voetstuk worden gezet. 24 wandelroutes, een wekelijkse wedstrijd, een kinderdag, uitgif te van een drijvende sleutelhan ger en een nieuwe almanak met alle informatie over de toeris tische veerdiensten. Secretaris Teun van Elsacker van de stichting is blij dat er een heel pakket extra activitei ten kan worden gepresenteerd. Weliswaar varen drie pontjes dit jaar niet meer, maar de dienst tussen Hellevoetsluis en Middelhamis is terug. Hij heeft vooral goede verwachtingen van de invoering van de wandelrou tes. „Het is nu niet meer alleen fiets een rondje, maar óók loop een rondje met een pontje." De informatie in de nieuwe al manak is afgestemd op het sys teem van fietsknooppunten dat onlangs in de provincie is inge voerd. De meeste aanlegsteigers zijn daarin opgenomen als knooppunt. Van Elsacker: „Het geeft een prima aansluitend net werk van fietsroutes over de ei landen en de pontjes die daarin de verbinding vormen als fiets paden over het water." Hij wijst erop dat de pontjes zich ook nadrukkelijker richten op wandelaars. Daarom zijn in de almanak gegevens opgeno men van bushaltes en busverbin dingen. Nieuw zijn de rondgaan de wandelingen van vijf tot tien kilometer vanaf de aanlegplaat sen. De routes gaan vooral over rustige wegen en paden. Van Elsacker geeft aan dat het 'loop een rondje met een pontje' heel goed een dagvullend pro gramma kan zijn. 's Morgens met een pontje oversteken, aan de overkant wandelen en aan het eind van de middag weer te rug varen met de veerboot. De wandelingen worden ook gepu bliceerd op de website www.rondjepontje.nl. Sleutelhanger Op 5 juli is het kidsdag: kinde ren tot twaalf jaar mogen gratis meevaren op een aantal boten. De stichting brengt een sleutel hanger uit in de vorm en kleu ren van het logo van de pontjes club. De hanger is gemaakt van schuim en blijft als hij in het wa ter valt, drijven. Dan is er van 3 juli tot 14 augus tus de 'pontjesjubileumrace'. Na drukkelijk geen snelheidswed strijd, tekent Van Elsacker aan. „Het is meer een uitdaging voor pontjesgebruikers: maak op één dag meerdere overtochten met verschillende pontjes en reali seer op die wijze een zo lang mo gelijke totale dagvaartijd." Het komt erop aan een süm vaar- schema uit te zoeken, met veel vaartijd en vooral snel vervoer over land van pontje naar pon tje. Wekelijks wordt een prijs toegekend aan de reiziger met de meeste vaarminuten. Elf van de zeventien pontjes doen aan de jubileumrace mee. De Almanak van de Zeeuwse Pontjes is verkrijgbaar bij de VVV's in Zeeland, West-Bra bant en op de Zuid-Hollandse ei landen. L. de Groote kreeg gisteren een zilveren speld van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden. foto Ruben Oreel illustratie Cor de Jonge door Mieke van der Jagt GOES - De allereerste NVBS- speld, het in zilver vormgegeven logo van de vereniging van blin den en slechtzienden, is gisteren uitgereikt aan L. de Groote, de Vlissinger die zich meer dan 25 jaar inzette voor de NVBS. Hoofdbestuurslid B. Barendregt kwam ervoor naar hotel Termi nus in Goes, waar de ledenverga dering werd gehouden en waar secretaris De Groote afscheid nam. De Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden heeft nog maar dit jaar de onderschei ding ingevoerd, om de vele vrij willigers waarop de NVBS drijft te kunnen eren. De Groote heeft veel verdiensten gehad, vooral voor de afdeling Zeeland. Hij was degene die het fundament legde voor het gesproken Zeeuw se nieuws, dat elke week een gro te groep Zeeuwse blinden en slechtzienden bereikt. Onafhankelijk Ook de komst van Visio naar Goes, de organisatie die specifie ke adviezen geeft, hulpmiddelen ontwikkelt en trainingen organi seert, mag De Groote op zijn conto schrijven. Vroeger moes ten blinden en slechtzienden uit Zeeland voor de diensten van Vi sio naar Rotterdam. Getouw trek tussen toen nog verzuilde instituten hield de komst van Vi sio lange tijd op. Een doortas tende houding van de onafhan kelijke vereniging was nodig om de kogel door de kerk te krijgen. Volgens de nieuwe secretaris, M. Kempees, is bereikbaarheid de belangrijkste voorwaarde voor het functioneren van vrij willigers in de organisatie. „Reizen is voor blinden en slechtzienden zonder begelei ding een enorme opgave en ook vergaderen valt niet altijd mee. Zelfs patiënten en consumenten organisaties sturen dikke sta pels stukken naar vertegenwoor digers van de NVBS, die alleen de mensen met een beetje ge zichtsvermogen nog met moeite kunnen lezen." Blinden en slechtzienden zijn, benadrukt Kempees, veel meer nog dan bijvoorbeeld mensen in een rolstoel, afhankelijk van vrijwilligers in hun maatschap pelijk functioneren. „Vandaar dat wij ook altijd op zoek zijn naar ziende vrijwilligers. Met de uitreiking van de spelden willen we vooral de belangrijke rol be nadrukken van mensen die, zien de of blind, de belangen van vi sueel gehandicapten helpen be hartigen." In de PZC van vrijdag 2 juni is bij het ar tikel over de bedijkingsgeschiedenis van de Zak van Zuid-Beveland (Polders gingen kopje onder) per abuis een ver keerde tekening geplaatst, namelijk een kaart van de Hedwigepolder in Zeeuws-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19